Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sevgiseli, 

Öğretmen

Kanatları var ruhunda...

Cum - 13:51

Sevgiseli  bu yazıyı beğendi:

burs

Öğrencilere burs vermek için onların öksüz, yetim, rezil ve bitap düşmüş olmasını uman böyle kişiler bekleyen herkesin o hallere düşmeden burs istemek burs aramak zorunda kalmasını gerçekten birilerinin aylık 200 , 300 lirasına muhtaç kalmalarını temenni ediyorum ve sisteminiz de eğitiminiz kadar berbat rezil ve sadece rant sağlamak amaçlı olduğundan şaşırmıyor sadece lanetliyorum çünkü şimdilik değiştirebilmek benim elimde değil.
Cum - 13:42

Sevgiseli bir yanıt verdi.

Gündüz uyumak faydalı mıdır?

Gün içinde beynine yapabileceğin en güzel reset atma yöntemi.
Cum - 12:33

Sevgiseli bu yanıtı beğendi:

Astımı olan kişiler nelere dikkat etmelidir?

Bu seruvene kendinizi cok severek baslamalisiniz. Cunku bu hastaligin en buyuk dostu stres.:)
Bir arkadasim astim alerjik bronsitti. Market urunu olan renkli sakiz bile cigneyemiyordu. Tuy, yun, toz, sigara dumani, dogal olmayan urunler (ozellikle kola) ve en basta stres.. Kendinizi teskin etmeyi ogrenmelisiniz. Umutlar, olumlamalar hayati yesertir.. :) Ailesi oldukca koruyucu oldugu icin kullandigi herhangi bir odada bile mutlaka 3, 5 tane toz bezi hazir bulunuyordu. Ulkemizin dort bir yanindan ozel yapim (alternatif tip) ilaclar siparis edilmisti fakat fayda etmemisti. En sonunda bir klinikte yaklasik iki yil tedavi gordu. Oldukca faydasi oldu fakat astim olan kisi sayet bir cocuk ise, soyle bir soz var: "Ergenlik doneminde bunyesi saglam olursa atlatti, atlatti.. Aksi halde zor."
Uc yil boyunca 27 kilogramda kalmisti fakat sonrasinda toparladi. :)
Hava degisiminin de buyuk bir onemi vardir.
Per - 22:47

Sevgiseli bu yanıtı beğendi:

Öğrencilerinizin daha rahat İngilizce konuşması için neler yapıyorsunuz?

Ben İngilizce öğretmeni değilim, ama ağırlıklı İngilizce okudum ve 720 saatlik bir yetişkin eğitim kursu aldım. Bu yüzden öğrenci açısından yanıtlayacağım soruyu. Bir kere bol bol kalıp cümle öğretin. Bir çok yerde kullanılabilen kalıp cümleler grameri düşünmeden sıkışılan yerde söylenebiliyor ve suskunluğa ilaç gibi geliyor. Konuyla ilgili küçük skeçler yazdırın sonra da onları oynatın. Kağıtlardan zaman zaman baksalar da eğlenceli olduğundan utangaçlığı kırıyor. Ayrıca İngilizce şarkılar hem kolay öğreniliyor hem kelime öğretiyor hem de kelimelerin söylenişini öğrenmeyi kolaylaştırıyor.

Ne kadar eğlence, o kadar öğrenmece :)
Per - 22:38

Sevgiseli bu yanıtı beğendi:

Öğretmenlerimize küçük bir sürpriz yapmak istiyorum. Lütfen isteyenler öğretmenleriyle ilgili güzel ve küçük bir hikayesini yazabilir mi?

Dershanedeyim. Rehber öğretmenime, yıllar önce yazmış olduğum denemelerden birkaçını verdim. Okudu ve kitap yazmayı düşünüp düşünmediğimi sordu. Ben de hem buna cevap veriyor hem de yazılarımdaki kaynaktan söz ediyordum ki temel kaynak, çekmekte olduğum acılardı. Bunun üzerine öğretmenim şöyle dedi: "Umarım bir daha yazı yazamazsın. " :)
Per - 22:37

Sevgiseli bu yanıtı beğendi:

Öğretmenlerimize küçük bir sürpriz yapmak istiyorum. Lütfen isteyenler öğretmenleriyle ilgili güzel ve küçük bir hikayesini yazabilir mi?

Ortaokuldayım, hem yetenekli hem başarılı hem de olgun bir çocuğum. Tüm yazılı ve sözlülerden 5 alıyorum, tüm yarışmalarda 1. Oluyorum, tüm öğretmenler ve öğrenciler beni seviyor, 23 Nisan'da bile beni okul müdürü yapıyorlar, e bir de sınıf başkanıyım, öz güven tavan :) Derken sınıfta 3-5 kişinin hakkımda dedikodu yaptıklarını duyuyorum "Bu da kendini beğenmeye başladı, kendini bir şey sanıyor" Bir üzülüyorum, bir üzülüyorum, bir süre elimi eteğimi çekiyorum her şeyden. O zamanlar muhteşem bir Türkçe Öğretmenim var, hayranım kendisine, fark ediyor durumu, çekiyor beni kenara "Bir sorun mu var" diyor. Ben de üzülerek anlatıyorum durumu. O sevgi dolu babacan gözleriyle bana bakıp diyor ki "Tabii ki kendini beğeneceksin, kendini sevmeyen beğenmeyen insan çatlar :) Hem dünyada o kadar beceriksiz, tembel, kötü insan kendini bir şey sanıyor ki, asıl sen ve senin gibiler bir şey sanmaktan öte "çok şey" olduklarını bilmeliler ve dimdik durmalılar" (Belki sözleri tam olarak böyle değildi, ben biraz kurgulamış da olabilirim :) ama benim anladığım buydu)

İşte o zaman bana bu güzel insan, meyve versem de taşlanabileceğimi ama meyve vermekten vazgeçmemem gerektiğini öğretmiştir. Olsa da o güzel ellerinden öpsem.
Per - 22:35

Sevgiseli bu yanıtı beğendi:

Öğretmenlerimize küçük bir sürpriz yapmak istiyorum. Lütfen isteyenler öğretmenleriyle ilgili güzel ve küçük bir hikayesini yazabilir mi?

Eğitim hayatıma küçük bir şehrin sıradan bir devlet okulunda başladım ve hep çok sevdim okulu. Hiç ders çalışmamama rağmen ilkokulda derslerim hep çok iyi oldu çünkü çok iyi bir öğretmenim vardı. Öğretmenimin ders anlatırken gözlerimin taa içine bakışını şu an bile anımsarım. Cumartesi günleri bize okulda kurs verirdi. Açıkçası biz pek kurstan falan anlamazdık ama okul bahçesinde sabahtan akşama kadar top oynarken arada bir "hadi derse" dediğinde girerdik sınıfa, yapardık bir şeyler.

Yeni bir yıla başladığımızda ben nedense kursu bırakmıştım. Bir gün sınıfta birkaç soruyu çözdükten sonra beni sınıfın dışına çağırdı, neden kursa gelmediğimi sordu ve daha cevabı beklemeden "mutlaka gel cumartesi, ben ailenle görüşeceğim" dedi. Aileme "bu çocuğa özen gösterin başarılı olabilecek biri" demiş. O gün gururumun okşandığını hatırlıyorum. Kursa da geri döndüm tabii. Sonraki yıllarda dershaneler beni bedava aldığında, büyük büyük okullara gittiğimde ve birileri beni takdir ettiğinde hep ilkokul öğretmenimi hatırladım.

Küçük yerde oturunca reklam panolarında isminizin çıkması kolay oluyor tabii, ben de üniversite sınavını kazanınca, biraz da gururla, kendisini ziyaret etmiştim. Daha doğrusu arkadaşlarımla beraber ziyaret etmiştik. Bana özel bir muamele yapacağını bekliyordum halbuki beni hiç sallamadı. Sonradan anladım ki, adamın benimle bir ilgisi yoktu, o sadece işini düzgün yapmaya çalışıyordu.. Teşekkür ederim sevgili öğretmenim. İyi ki senin sınıfıına düşmüşüm..

Hoş babama sorarsak onun sayesinde o öğretmen beni sınıfına almış ya neyse ona şimdi burada girmeyeyim :)
Per - 22:35

Sevgiseli bu yanıtı beğendi:

Öğretmenlerimize küçük bir sürpriz yapmak istiyorum. Lütfen isteyenler öğretmenleriyle ilgili güzel ve küçük bir hikayesini yazabilir mi?

İlk hikayecik benden.

Şimdi ne alaka diyeceksiniz, ilk ve orta öğrenimimde beni en etkileyen öğretmenim bir din dersi öğretmenim olmuştu.
Günlerden bir gün, lise 1'deyim yaş 14, okulun ilk haftası, derslerden din dersi. Sempatik, ufak tefek, güler yüzlü, yüzünden çocuk sevgisi akan erkek bir din öğretmeni girdi sınıfa. O zamanlar din öğretmenlerimizin sınıfa girer girmez sordukları beylik bir soru vardı. Sordu "Kim Allah'a inanmıyor? " Tek salak benim ya, kaldırdım elimi ama bir yandan da bakıyorum var mı başkası diye. Yoktu, zaten olsa da korkardı elini kaldırmaya. Hocamız şöyle bir baktı, "Sen ayağa kalk" dedi, beni göstererek. Ben içimden düşünüyorum "Eyvaah şimdi beni soytarı yapacak, yerden yere vuracak. " Ya da daha beteri; o zamanlar din hocalarının arasında boks yapmak modaydı, az yumruk yememiştim din hocalarından, "bu da beni döver şimdi" diye bekliyorum... "İsmini söyle" dedi, ürkerek söyledim. Hocam açtı güller dökülen ağzını; "Bakın arkadaşlar ben sizlerin Allah'ı hissedecek bilince de bilgiye de sahip olduğunuza inanmıyorum, ezberden inanıyorum diyorsunuz. Halbuki bakın Şaman'a korkmadan, çekinmeden, dürüstçe söylüyor inanmadığını. Bu adamın içi dışı bir. Sınıfta bir kişi müminse o da Şaman'dır. Sizlere münafık demiyorum ama ne yazık mümin de diyemiyorum. " Nasıl gururlanmıştım, anlatamam. O gün o hocamla dostluğumuz başlamıştı. Problemli, asi bir öğrenciydim, ne zaman hocalarla bir problemim olsa din hocam araya girdi ve beni cendereden kurtardı. Aslında bir önyargım da yoktu ama o gün görmüştüm ki ülkemizdeki bir çok kötü insan Müslüman olsa da sorun Müslümanlıkta değil ona sarılan insanlarda... Sonuçta Müslüman bir ülkede yaşıyoruz, iyi insan, kötü insan burada da var. İyisi de kötüsü de büyük ihtimalle Müslüman olmak zorunda oluyor.
Böyle de bir Türkiye/hayat dersi vermiş bana sevgili hocam...
Per - 21:54

Sevgiseli bir yanıt verdi.

Cinsiyet değistirme ameliyatı geçirmek için nasıl bir psikolojik durum içerisinde olmak gerekir?

İçinde bulunduğu cinsin bedeninden rahatsızlık duymakla ilgili sanırım bu. Hissettiği bedene kavuşabilme arzusu.
Per - 21:52

Sevgiseli bu yanıtı beğendi:

Cinsiyet değistirme ameliyatı geçirmek için nasıl bir psikolojik durum içerisinde olmak gerekir?

Siz cinsiyet değiştirme operasyonu geçirmek isterseniz devlet de aynı soruyu soruyor ve sizi bir hastanenin psikoloji bölümüne yönlendiriyor. Oradaki uzman sizin durumunuzu değerlendirip "Bu kişinin cinsiyet değiştirmesi uygundur" tarzında bir rapor hazırlıyor ve siz o şartlar altında bu operasyona girebiliyorsunuz. Yani, sizin olmanız gereken psikolojik durumu biz bilemeyiz ancak bir uzman bilebilir.
Per - 21:50

Sevgiseli bir yanıt verdi.

Kezban bir kişiyi nasıl tanımlarsınız (tarif edersiniz)?

İnsanlara bir takım yakıştırmalar yaparak aşağılayabildiğinizi sanarken yerin dibine doğru gidiyorsunuz, döndüreyim istedim.
Per - 21:46

Sevgiseli bir yanıt verdi.

Bencil ve egoist insanlar aynı zamanda duygusuz insanlar mıdır?

Sadece kendi duygularını önemseyen insanlardır.
Per - 21:40

Sevgiseli bir yanıt verdi.

Per - 19:38

Sevgiseli bir yanıt verdi.

Per - 19:36

Sevgiseli bu yanıtı beğendi:

Neredeyse herkesin inandığı ama aslında var olmayan şeyler nelerdir?

Eşitlik en doğru cevap olmalı bu soruya.... Çünkü eminim ki hiç bir zaman eşitlik olmadı yeryüzünde. . .
Per - 19:31

Sevgiseli bir yanıt verdi.

12 yaşında genç bir erkeğim. Sürekli kendimi eşcinsel zannediyorum. 2 yıl önce amcam birisi hakkında konuşuyordu ve eşcinselmiş dedi ama bana demedi ama ben çok alınganım ve kendimi eşcinsel sanmaya başladım. Acaba kendimi öldürsem mi?

Cinsel kimliğinin oluşmaya başladığı yaşlardasın. Kafanda böyle sorular olması çok normal. Doğal akışına bırakman ve üzerinde çok düşünüpte çeşitli yanılgılara kapılmaman gerekir. Şu an bu sürecin başında olduğunu söyledim. Sürecini nasıl tamamladığın sadece seni ilgilendirir. Yapacağın cinsel tercihin ne olursa olsun kendini suçlu hissetmen gerekmiyor. Öldürme kısmını ise hiç duymamış olayım.
Per - 18:49

Sevgiseli bir yanıt verdi.

İktisat bölümünü yeni bitirdim. Yurtdışına giderek dil eğitimi almak gibi düşüncem var. Oturup burada KPSS'ye mi hazırlanayım yoksa gidip bir yılboyunca yurtdışında dil eğitimi mi alayım?

Bu çalışmayı düşündüğün sektörle ilgili. Memur olarak hayatını idame ettirmek istiyorsan KPSS'ye çalış. Özel sektörde çalışmak istiyorsan yurtdışında aldığın dil eğitimi cv'inde önemli yer tutar. Hele ki simultane çeviri yapacak kadar ilerletebilirsen dilini istediğin maaşta iş bulman çok kolaylaşır.
Per - 18:43

Sevgiseli bu yanıtı beğendi:

Dünyayı kurtarmak için ne yapıyorsunuz?

Köy okullarına kütüphane kurulmasında yardımcı oluyorum.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Aşk

1179 Kişi   292 Soru

Sevgi

112 Kişi   49 Soru

Deniz

56 Kişi   54 Soru

Türkiye

913 Kişi   373 Soru

Fotoğrafçılık

1876 Kişi   167 Soru

Fenerbahçe

204 Kişi   60 Soru

İnsan Davranışları

3631 Kişi   956 Soru

Davranış Modelleri

184 Kişi   17 Soru

Hayvanseverlik

106 Kişi   25 Soru

Yabancı Müzik

332 Kişi   44 Soru

Mustafa Kemal Atatürk

357 Kişi   51 Soru

İnternet Teknolojileri

1219 Kişi   170 Soru

Modifiye

9 Kişi   6 Soru

Atatürkçülük

81 Kişi   13 Soru

Türkiye Sorunları

1117 Kişi   239 Soru

Yaşam

1170 Kişi   394 Soru

Bilgisayar Programları

1794 Kişi   179 Soru

Rap

265 Kişi   11 Soru

Dinler

1065 Kişi   328 Soru

Girişimcilik

3491 Kişi   359 Soru

Çocuk İstismarı

16 Kişi   0 Soru

Akrep Burcu

14 Kişi   5 Soru

Sorunlar

11 Kişi   10 Soru

Acemi Şoför

18 Kişi   3 Soru

Tedavi

44 Kişi   126 Soru

Uzay

218 Kişi   96 Soru

Astronomi

118 Kişi   68 Soru

Sanat

581 Kişi   107 Soru

Arkadaşlık

98 Kişi   26 Soru

Doğal Yaşam

97 Kişi   26 Soru