Bilmek istediğin her şeye ulaş

Abdulkerim Özkan, 

Tıp Öğrencisi

Tıp Öğrencisi Abdulkerim Özkan inploid.com'da 25 soru sordu, 60 soru yanıtladı ve 21 takipçisi var.

Kasım 11 - 17:33

Abdulkerim Özkan bu yanıtı beğendi:

Uyku düzeni bozuk kişiye önerebileceğiniz çözümler nelerdir?

Bu videodaki tekniği deneyebilirsin. Bende işe yarıyor.

Kasım 11 - 17:28

Abdulkerim Özkan bu yanıtı beğendi:

Çekingenlik nasıl yenilir?

Çekingen insan hep arka planda kalmaya mahkumdür
ata binmekten korkan asla bir süvari lideri olamaz demişler eleştirilmekten yanlış anlaşılmaktan dikkat çekmekten saçmalamaktan KORKMA!! sana saçmalama diyenleri aldırma aslında sana saçmalama diyen insanların kalıplaşmış düşünceleri olduğu için söylediğin şey onların fikirlerini zorlayabilir ve böyle bir tepkide bulunur bak tarihte kimler saçmalamış
einstein ( einstein derki bana gerizekalı diyorlardı atomu parçalayıp ellerine verdim)
Alexander graham bell
edison
hatta bitanesi dünya tepsi gibi düz bilinirken dünya yuvarlaktır diye
saçmalamış :)
burda söylemek istediğim, bir şey icat etmene gerek yok milletin ne düşündüğü ne söylediği önemli DEĞİL millet hep konuşacaktır çünkü, ağızlarını tutamazsın. çok iyi olsan dahi konuşacaklardır emin olben hep gördüğüm şu örneği veririm
bir düğündeyiz gelin oynamadı kadınlar dedilerki nede somurtkanmış kalkıpda iki dönmedi şurda
farklı bir düğünde gelin oynuyor aynı kişiler; nede meraklıymış kocaya gitmeye deminden beri oturmadı şuraya
çekingenlik ile ahlak farklı şeylerdir atak bir insan ahlaksız anlamına gelmez kendini ifade edebilen bir insan daha çok sevilir. insanlarla iletişim kurmaktan kalabalık bir ortama girmekten fikir söylemekten kendini ifade etmekten çekinmek aslında daha çok dikkat çeker. çekingen insan kimsenin onu görmediğini görse bile farkında olmadığını düşünür büyük yanılgı
bak şimdi bir düşüno kişilerin senden farkı varmı
oda insan sende
oda suya muhtaç sende
oda ölecek bigün sende
neden geri planda yaşayasın ki
düşünce gücü çok kuvvetlidir insan kendi kendinin doktoru olmalı bazı durumlarda ufak ufak üstüne git başarılı olan insan çok
hem rezil olsan neolacak yav neler unutulmuyoki
hem kime rezil olacaksın insanları kendinden üstün görme KİMSE MÜKEMMMEL DEĞİL
bak şöyle düşün benim çekindiğim kişi mükemmel olmalıki çekinmek için bir sebebim olsun bu da çoooooo....k zor
karşındakini küçük bir çocuk ya da yaşlı bir insan olarak düşün hep sana yardımcı olabilir. biraz cesaret çekingenlik için herşey demek
Kasım 11 - 17:24

Abdulkerim Özkan bir yanıta alt yorum yaptı

Fizyo, Gastro.. farklı öğretim üyeleri ile de konuştum..
Bu bence yurdumun en komik sorusudur. Şekerli içenlerin şekerli içilmeli şeklinde bir iddiaları yoktur ama şekersiz içenler mutlaka şekersiz içilmesi gerektiğini savunurlar. Aslında çay bir kafein (bu durumda tein) deposu olduğundan vücuda kahve, red bull ya da coca cola gibi zararlıdır. Hiç içilmemelidir. İlla da içilecekse ha şekerli içilmiş ha şekersiz fark etmez. Uyuşturucunun vücuda alım şekli tamamen müptelanın kendi seçimidir.
Kasım 11 - 17:22

Abdulkerim Özkan bir yanıta alt yorum yaptı

Çaydan gerçek tat almak istiyorsanız şekersiz çay için. Ben şekerli de şekersizde içtim. En iyisi şekersiz. Sizi tiryaki yapıyor.
Kasım 11 - 17:22

Abdulkerim Özkan bu yanıtı beğendi:

Çay şekerli mi içilmeli yoksa şekersiz mi? Neden?

Şekersiz
Eylül 2016

Abdulkerim Özkan bir yanıta alt yorum yaptı

Rica ederim. geçmiş olsun
Kanama bozukluklarında görülen bir durum . Aksatmadan doktora gitmenizi tavsiye ediyorum. Hematolojiye gidebilirsiniz. .
Ağustos 2016

Abdulkerim Özkan bir yanıt verdi.

Derimden sızıntı şeklinde kanama oluyor. Sebebi ne olabilir?

Kanama bozukluklarında görülen bir durum . Aksatmadan doktora gitmenizi tavsiye ediyorum. Hematolojiye gidebilirsiniz. .
Ağustos 2016

Abdulkerim Özkan bir yanıt verdi.

Kabızlığa kalıcı çözüm nedir?

Kabızlığa kalıcı çözüm bulabilmek için öncelikle kabızlığın altında yatan sebebi bulmak gerekir. Bunun için kabaca tiroid hormonlarınıza baktırabilir veya gastroenteroloji bölümüne başvurabilirsiniz. Kabızlığın ne kadar süredir devam ediyor olduğu, kanlı veya mukuslu olup olmaması gibi pek çok önemli durumlarda vardır. Bunun için herhangi bir doktora muayene oldunuz mu ?
Tavsiye olarak kısa süreli için sorbitol içeren sakızlardan kullanabilirsiniz. .
Haziran 2016

Abdulkerim Özkan bir yanıt verdi.

Düzenli tuvalet alışkanlığı nasıl kazanılır?

Tavsiyem sabah uyandığınızda zaten tuvaletiniz gelir ( en azından küçük abdestiniz diyelim- çünkü kan dolaşımı daha doğrusu böbreklerden süzülen kan arttığı için) Tuvalete gittiğinizde bir süre bekleyin. Akşam da aynı şekilde tuvalette bir süre oturup bekleyin. Aslında en güzeli gastrokolik refleksi kullanmaktır. Yani tuvaletiniz geldiğinde uzun süre tutmazsanız zamanla tuvalet alışkanlığı kazanacaksınızdır. Mesela sabah geldiğinde öğleye kadar tutmayın. .
Mart 2016

Abdulkerim Özkan bu yanıtı beğendi:

Bir tıp öğrencisinin veya doktorun izlemesini tavsiye ettiğiniz filmler veya diziler hangileridir?

Concussion (bilim vs. kapital) , Patch Adams (idealist doktor) genetik ilgini çekerse belgesel dalında Josef Mengele tavsiyemdir.
Mart 2016

Abdulkerim Özkan bu yanıtı beğendi:

İyi ve kötü doktor arasında fark nedir? Bir hastanın doktordan beklentileri nelerdir?

Her doktor mutlaka alanında belli bir bilgiye sahiptir ama iyi ve kötü doktor farkı, doktorların hastaya yaklaşımı ve tavrından kaynaklanır. Biliyorum çok yoğunsunuz, günde yüzlerce insanı muayene ediyorsunuz, bir sürü de manyakla karşılaşıyorsunuzdur (bütün mesleklerde olduğu gibi) ama lütfen hastalarla iletişiminizi biraz daha güçlendirin. Örneğin biz çok saçma sapan sorular sorabiliriz, gereksiz yere endişelenmiş olabiliriz ama bunun açıklamasını güzelce yapın sonra eve gidip Google'da kendimizi kaybedince ne aratırsak aratalım kanser çıkıyoruz. :)
Mart 2016

Abdulkerim Özkan bir yanıta alt yorum yaptı

Hocam yan dal polikliniğinde öğretim üyeleri ile çok sayıda yaptığım vizitte aile hekiminin yapabileceği ilaç doz ayarlamaları için 3.seviyede bir hastaneyi tercih ettikleri için söylemiştim. Aynı şekilde öğretim üyeleri ile olan bir konuşmada buna benzer bir muhabbet geçtiği için söyledim. Yoksa aile hekimlerinin hiç bir işi yok çok rahatlar gibi bir düşüncem olmadı olamaz da. Yanlış anlaşılma için kusura bakmayın. Cevabı okuduğunuz dan emin olduktan sonra sorumu sileceğim. Iyi mesailer..
Bir aile hekimi olarak Size katılmıyorum. Bu kadar yoğun poliklinik yaparken, tercih edilmiyor iddianızın kriteri nedir?
Mart 2016

Abdulkerim Özkan yeni bir  soru  sordu.

Mart 2016

Abdulkerim Özkan bir yanıta alt yorum yaptı

4 saat uyuyan ve bunu yeterli olduğunu söyleyenler var. Benim fikrim en az 6 saat uyunmalı. Uykuda ki rem ve non-rem dönemleri toplam ortalama 1,5 saatte tamamlanır. 6 saat uykuyu yeterli. Daha azı insanın kendini yorgun hissetmesine sebep olur diye düşünüyorum. Kendim de çoğunlukla 6-6,5 saat uyuyorum. Yeterli olduğunu da düşünüyorum .Tabi bunun içinde uyku saati de uyunan saat kadar önemli. Tavsiyem en geç 00.00 da yatakta olmanız. Ben eğitim öğretim hayatım boyunca bunu düstur haline getirdim diyebilirim.
Biyolojik ritim gereği. Gece melatonin (uyku hormonu ) yine salgılanacaktır. Ortamın karanlık olması daha uyarıcı etki yapmaktadır. Örneğin güneş ışığından bağımsız stres hormonu dedğimiz kortizol de sabah 7.00-9.00 arası en üst seviyeye ulaşmaktadır.
Mart 2016

Abdulkerim Özkan bir yanıta alt yorum yaptı

Şu yüzden istiyorum. 2 yıl sonra hekimliğe başladığımda ilaç ismi bilmemekten korkuyorum açıkçası.. Dediğiniz gibi zamanla bazı şeyler oturacaktır ama ilk yıllarım için istiyorum bunu.
Bu tür rehberler pratikte zamanla oluşuyor. Bir etken maddenin bazen onlarca muadili oluyor ve gün geçtikçe güncel hale gelen muadil değişiyor. Şu an etken madde olarak spot listesi hazırlayabilirsin ama piyasa isimlerine vakit harcaman çok verimli olmayabilir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Böbrek

20 Kişi   11 Soru

Boğaz

14 Kişi   3 Soru

Filmler

3198 Kişi   191 Soru

Doktorluk

108 Kişi   40 Soru

Tıp

345 Kişi   259 Soru

Sağlık (Alternatif Tıp)

245 Kişi   80 Soru

Sağlıklı Yaşam

295 Kişi   176 Soru

Müzik

2851 Kişi   472 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2235 Kişi   175 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3449 Kişi   280 Soru

Beslenme

98 Kişi   128 Soru

İnsan Davranışları

3600 Kişi   955 Soru

İnternet

2503 Kişi   535 Soru

Muhabbet

2082 Kişi   2355 Soru

Kitaplar

2914 Kişi   267 Soru

Öğrencilik

2174 Kişi   122 Soru

Yabancı Dil

940 Kişi   100 Soru

İngilizce

739 Kişi   102 Soru

Sosyal Ağlar

735 Kişi   175 Soru

Diyetisyen

31 Kişi   37 Soru

Psikoloji

2690 Kişi   947 Soru

Sağlık

1066 Kişi   1184 Soru

Patoloji

3 Kişi   6 Soru

Eğitim

4003 Kişi   629 Soru

Sindirim Sistemi

10 Kişi   16 Soru

Diyet

78 Kişi   86 Soru

Edebiyat

927 Kişi   204 Soru

Genel Kültür

84 Kişi   57 Soru

Mide Bulantısı (Tıp)

6 Kişi   9 Soru

Beyin Sağlığı

51 Kişi   25 Soru