Bilmek istediğin her şeye ulaş
Bugün 02:49

NeutrinoraMelek Özaslan kişisini takip etmeye başladı

Melek Özaslan, Öğrenci, @bl0esem

A story of.. |

Ekim 09 - 06:54

Neutrinora bu yanıtı beğendi:

Herkesin en az bir kere okunması gereken kitaplar hangileridir?

Martı ve Küçük Prens 😊
Ekim 07 - 11:02

Neutrinora bir yanıt verdi.

Beni aldatan sevgilimin çıplak fotoğraflarını yeni sevgilisine ve arkadaşlarına attım, yanlış mı yaptım?

Her halükarda yanlış, ama söylemeden geçemeyeceğim, sevseydin yapmazdın.
Ekim 07 - 11:01

Neutrinora bu yanıtı beğendi:

Herkesin en az bir kere okunması gereken kitaplar hangileridir?

MONTAİGNE Denemeler Cervantes Don Kişot
Ekim 04 - 06:22

Neutrinora bir yanıt verdi.

Önerebileceğiniz meslekler ve tahmini gelirleri nelerdir?

Şöyle bir paylaşımda bulunabilirim. Gelirler konusunda bir tahminde bulunmayacağım.

Meslekler

Kaynak:weforum.org/agenda/2016/09/jobs-of-futur...
Eylül 2016

Neutrinora bir yanıt verdi.

Ağustos 2016

Neutrinora bir yanıta alt yorum yaptı

Bu düşünceyi ben de doğru bulmuyorum ama yine de yorumunuzda şunu hesaba katmamışsınız: "Kadın da açıldırır."
Karsinizdaki erkege bagli.

Eger karsinizdaki insan ilk adimi erkegin atmasi taraftari degilse kadin degerini kaybetmez.

"Erkek acilir, kadim kismi bekler. " dusuncesini dogru bulmuyorum. Bu dusuncede secen erkek, secilen kadin. Kadinlarin da secmeye hakki var, bunu goz ardi ediyorlar hep.
Ağustos 2016

Neutrinora bir yanıta alt yorum yaptı

Zeus - Master of Olympus ile çok vakit geçirmişliğim vardı benim de küçükken. Şimdilerde oynamak istediğim fakat bilgisayarımın kaldırmadığı tek strateji oyunuysa Starcraft 2
Sierra'nın "Pharaoh& Cleopatra" oyunu ..
Kaç gece sabahladığımı bilirim üniversitedeyken.

Strateji oyunudur. Antik Mısır'da şehir kurar , tarım ve hayvancılık yapar , vergi toplar , savaşır ve sağlık sorunları , işsizlik vb sorunlarla uğraşırsınız.

Tavsiye ederim (Ne yazık ki windows 10 da çalışmıyor bilginiz olsun)

İnternet Teknolojileri
Ağustos 2016

Neutrinora bu yanıtı beğendi:

Saatlerce başından kalkamayacağım bilgisayar oyunu tavsiye eder misiniz?

Sierra'nın "Pharaoh& Cleopatra" oyunu ..
Kaç gece sabahladığımı bilirim üniversitedeyken.

Strateji oyunudur. Antik Mısır'da şehir kurar , tarım ve hayvancılık yapar , vergi toplar , savaşır ve sağlık sorunları , işsizlik vb sorunlarla uğraşırsınız.

Tavsiye ederim (Ne yazık ki windows 10 da çalışmıyor bilginiz olsun)

İnternet Teknolojileri
Temmuz 2016

Neutrinora bir yanıta alt yorum yaptı

her şeyin ürünü ile "herşey"in ürünü arasındaki farkı vurguladım
Çünkü düşüncenin ve mantığın kendisi "herşey"in ürünü. Bkz. kymatica
Temmuz 2016

Neutrinora bir yanıta alt yorum yaptı

İlave:
8728

Uzaya gönderilen astronotlarda görülen ve haftalarca sürebilen yorgunluk, adale ağrısı, baş ağrısı ve dönmesi nedeni ilk yıllarda anlaşılamamıştı. Daha sonraki yıllarda sürdürülen kapsamlı araştırmalar sonucu bu belirtilerin dünyanın manyetik alanının eksikliğinden kaynaklandığı belirlenmiştir, (Lindner, 2002) . Biyomanyetoloji ilkelerine göre, tüm maddeler dolayısıyla tüm canlılar, zayıf ya da güçlü birer manyetik özelliğe sahiptirler. Her mekanda dolayısıyla tüm canlıların içindeki ve dışındaki tüm boşluklarda yüksek yada düşük birer manyetik alan mevcuttur. İnsan vücudu aslında her hücrenin kendine özgü elektrik devresi olduğu bir elektromanyetik makinedir ( Paulines, 2002) . İnsan vücudundaki manyetik alan, biyoelektrik yüklerinin hareketinden meydana gelir. Biot – Savar Teorisine göre, hareketli elektrik yükleri manyetik alan oluşturur. Biyoelektrik oluşan herhangi bir bölgede mutlaka manyetik alan vardır. Dolayısıyla kalp, adale, sinir ve beyin gibi organlar belli bir manyetik alana sahiptir. İnsanı oluşturan maddelerin birbiriyle haberleşmek için kullandıkları manyetik alanın sinyalleri birbiriyle uyum içindedir. Bu sinyaller dünya manyetik alanı ile de uyum içindedir, (Widgery, 2002) .
İnsanın kendi iç manyetik alanı ile dünyanın oluşturduğu manyetik alan arasındaki uyumluluk çeşitli nedenlerden dolayı bozulabilmektedir. Bunun bir nedeni de insanın yaşadığı yerin manyetik alanının büyüklüğüdür. Yer kabuğunun doğal bir manyetizması vardır. Bütün alanlar üç değişken içerir; frekans, spinin yönü, spinin büyüklüğü veya gücüdür. Bu üç değişken insan vücuduna uyduğunda vücut kendi enerjisini destekler, (NBC, 2002) . Bu manyetik etkileşim hücre zarlarında madde alışverişlerini mümkün kılar. Böylece bir fabrika gibi çalışan hücrenin, atık maddeleri ve toksinleri bünyesinden uzaklaştırarak su, besin maddeleri, oksijen ve gerekli mineralleri alarak işlevinin uygun bir seyirde ve canlılık içinde sürdürmesi mümkün olmaktadır. Sara hastaları üzerinde yapılan bir deneyde de dışarıdan, deneklerin manyetik alanının değiştirilmesi durumunda, beyindeki biyoelektrik faaliyetin, dolayısıyla snapsların kirlenmesi sağlanarak hastalık durumundaki etkileri aynen oluşturulmuştur.
Geceleyin dünya manyetik alanı hücresel oksijeni arttırır, uykuyu destekler, biyolojik iyileşmeyi desteklerken iltihaplanmayı azaltır, acıyı dindirir. Ama güneş doğduğunda beraberinde getirdiği pozitif manyetik alanı hücresel oksijeni azaltır, uyanıklığı destekler, biyolojik iyileşmeye engel olur ve acıyı arttırır. Kafamızın merkezde bulunan hormonları, enzimleri ve bağışıklık fonksiyonları yöneten pineal bezi manyetik kristallerden oluşan bir manyetik organdır. Manyetik enerjiye çok duyarlı olup ona has madde olan melatonin hormonu, geceleyin dünya manyetik alanı etkin olduğu zaman ortaya çıkar. İyi uyku için melaton seviyesinin yüksek olması gerekir. Büyüme hormonu melatonin seviyesi ile ilişkilidir. İnsan yaşlandıkça bu asıl hormonları daha az üretmeye başlar. Büyüme hormonu saç, cilt(deri) ve adaleleri kontrol altında tutar, (Philpott, 2002) .
Multiple Sclerosis (MS) hastalığını başlatan sebeplerden biri dünya manyetik alanıdır. Dünya manyetik alanının haritası incelendiğinde alanın yapısı ile MS hasta sayısı arasında kuvvetli ilişki bulunmuştur. Manyetik alanın düşey bileşeni biyolojik maddeleri etkiler. MS hastalığına yakalananların sayısı 60 (°E) boylam civarında en yüksek değere ulaşırken Orta Asya, Hindistan, Çin, Japon, Afrika ülkeleri, Orta Amerika gibi ekvatora yakın yerlerde vaka sayısı yok denecek kadar azdır. Düşey manyetik alanı bileşeni kutuplara yakın yerde hemen hemen yoktur ve MS hastalığına düşey bileşenin zayıf olduğu bölgelerde çok sık rastlanır. Başka bir araştırmada çocukların büyümesinin dünya manyetik alanın güneş aktivitesine göre değişmesine bağlı olduğu tespit edilmiştir, (Tatarin et al., 2002) .
İnsan vücudunun manyetik alanla olan dengesini bozan etkenlerden birisi de kimyasal kirleticiler, haberleşme frekansları, elektrik güç taşımalarından gelen sinyallerle çevrenin kirlenmesiyle ortaya çıkar. Toksik madde radyasyon gibi kirleticilerden gelen sinyaller canlının elektromanyetik dengesini bozmaktadır, (Widgery, 2002) . Araştırmacıların insan tarafından yapılan elektromanyetik kirlilik veya smog olarak bilinen elektromanyetik alanın birikimli olduğunu ve genel keyifsizlik, boyunda sertlik, göğüs acısı, hafıza kaybı, baş ağrısı, kalp atışında ve kan kimyasında değişime uğratma, sindirim ve dolaşım sorunları oluşturabilmektedir. Elektro smog adı verilen teknolojinin beraberinde getirdiği elektromanyetik kirlenme, insan sağlığını tehdit eden ciddi unsurlardan birisidir.
Yüksek gerilim hatlarından cep telefonu dalgalarına, radyo ve TV dalgalarından ev ve iş yerlerindeki bilgisayar ve elektrikli diğer eşyaların yaydığı elektromanyetik dalgalara kadar maruz kalınan elektromanyetik kirlilik sosyal yaşam ortamında hemen hemen her yerde sağlıksız bir atmosfer oluşturmaktadır. Elektromanyetik smog beyinden hücrelere gönderilen sinyalleri engelleyerek vücudun bağışıklık sistemine zarar verir, (Paulines, 2002) . Son yıllarda büyük çapta araştırmalar yapılmasına neden olan bir etki ise insan yapımlı kuvvetli manyetik alan kaynağından doğan hastalıklardır. Kuvvetli manyetler Hall etkisinden dolayı, anestesia oluşturuyor, (Pawluk, 2002; Komor, 2002) . Tunaya’nın araştırmalarına göre yüksek gerilim hatlarının çocuklarda lösemi ya da beyin kanseri yaptığı bilinen bir gerçektir. 1988′de ve 1991′de yine ABD’de, 1992 ‘de Isveç ve Meksika’da ve 1993 ‘de Danimarka’da yapılan araştırmalarda çocuklarda görülen kanserlerle ve özellikle de lösemiyle iletişim hatlarına yakın yaşama arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur, (Tutev, 2002) .
Cep telefonu zararları üzerinde birçok araştırma yapılmaktadır. Kandaki zararlı proteinlerin ve toksinlerin beyne girmesini engelleyen savunma mekanizmasını devre dışı bırakmaya, yorgunluk, baş ağrısı, deride yanma hissi ortaya çıkarmaya, yüksek tansiyon oluşmasına, baş ağrıları, baş dönmesi ve dikkatin dağılmasına sebep olduğuna dair bulguları elde edilmiştir (Tutev, 2002) .
Cep telefonu alzheimer, parkinson ve multiple sclerosis (MS) gibi sinir hastalıklarının oluşma riskini arttırıyor. Kulaklık-mikrofon seti kullananların %80′inde bu tip sorunların olmadığı gözlenmiştir. Bu tip elektromanyetik alanların genelde iki etkisinden bahsedilir. Birisi ısı etkisidir. Çünkü yaydığı enerji, insan vücudundan geçerken bir miktar emilir, tutulur ve içerde bir ısı birikimi oluşur. Bu ısı istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. İkincinin etkisi ise canlı organizma içindeki birbirine bağlanmış olan molekülleri, atomları etkiler ve bozar. Organizma kendini tamir eder, düzeltir. Ama bir an kontrolden çıkabilir. Kontrolden çıktığında ise basit bir iki hücrenin ölümüne veya kanser gibi ölümcül bir hastalığa neden olabileceğinden şüphelenilmektedir, (Kalkan, 2002) . Ortalamadan yüksek manyetik alanı olan bölgede yaşayan çocukların kanser olma olasılığının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Birkaç araştırmada ortalama değerden yüksek manyetik alanın bulunduğu bölgede uzun süre kalan hamile kadınlarda zor doğum yaptıkları gözlenmiştir. Yüksek manyetik alanın, anne adaylarının düşük yapma olasılıklarını 3 kat artırdığı vurgulanmıştır, (ARPNSA, 1999) .
1994′te ve 1998′te ABD ve Finlandiya’da yapılan araştırmalarda; elektromanyetik alanların çok sık etkisinde kalan (radyo operatörleri, endüstriyel donanım işçileri, veri işleme aygıtı tamircileri, telefon hattı işçileri, elektrik santralleri ve trafo merkezlerinde çalışan) işçilerde alzheimer hastalığının normal insanlara göre erkeklerde 4-9 kat kadınlarda 3-4 kat daha çok görüldüğü, enerji iletim hatlarına 40 m. ’den daha yakın yaşayan çocukların, normal çocuklara göre 2-3 kat daha fazla kansere yakalandığı, Finlandiya’da yapılan bir başka araştırma erkek çocukların merkezi sinir sisteminde oluşan tümörlerle iletim hatları arasındaki ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır. Diğer bir etken ise uzaydan ve güneşten gelen kozmik ışınlardır. Dubrov (2002) 1228 kişi üzerinde yaptığı deneylerinde kozmik ışınların kalp krizi, işyerindeki ve karayolu kazalara ve ani şizofren dönemlerle ilişki içinde olduğu sonuca varmıştır, (Harris, 2002) . EMF sağlık raporunda (1995) mevsimsel stres maksimumlar ile güneş rüzgarının maksimumu arasında ilişki olduğu vurgulanmıştır. İnsan sağlığına zararlı kozmik olayları uzay arası manyetik alanın radyal bileşeni olduğu zaman en fazla etkiler. Bu olay da güneş rüzgarı dünyadan geçtiği zaman olabilir. Nikolaev ve ark. (1976) 85 tane ruh hastası insan üzerine yapılmış deney sonucunda gök cisimleri arasındaki manyetik alanın pozitif olduğu zaman hastaların sayısının arttığı gözlenmiştir, (Parkinson, 1983) .
Zayıf manyetik alanın insan sağlığına zararlı olup olmadığı hala tartışılıyor. Bu zayıf alanların hemen gözle görülür zararları yoktur. Fakat hayvan hücresi üzerinde yapılan deneylerde zayıf manyetik alanın hormon ve enzim seviyesini değiştirmek, dokulardaki kimyasalların hareketini engelleme gibi biyolojik etkenlere sebep olduğu kararına varılmıştır (NRPNSA, 1999)

Sonuçlar ve öneriler
Kalp krizi yaşlarının 20’li yaşlara düşmesi, bağışıklık sistemlerinin çöküşü, sık hastalıklara maruz kalma, beyin kanamaları sıklıklarında artışlar ve de kanser olgularında görülen tırmanışlarda manyetik alanların etkisi vardır.
Bu tip hastalıkları iyileştirme yöntemi olarak akupunktur ve manyetik terapi son yıllarda gelişmektedir. Manyeto terapi ilk önce astronotlar üzerinde uzayda kullanılmıştır. Daha sonra 200.000 insan üzerinde yapılan klinik deneyler neticesinde tıp hizmetine sunulmuştur . Yer kabuğunun statik manyetizmasından daha da etkin olan pulsatif manyetik alan, hücre zar hareket periyodikliği ile daha uygun bir etkileşim oluşturmaktadır. Kazuo Shimodaira‘a göre enerji eksiklği, genel ağrı, baş ağrısı, yorgunluk manyetik alanı eksikliği sendromun belirtileridir. Bunlar kronik yorgunluk sendromuna benzemektedir, ama dışarıdan manyetik alan verilince hasta düzelmektedir. Neurobiolojistlere göre manyetler depresyonda olan insanlarda ağır işlediği sol beyini uyardığına inanıyorlar, (Chandrasekaran, 2002) .
Zihinsel ve fiziksel rahatsızlığı olan hastalar üzerine yapılan kliniksel araştırmalarda %90 başarı gösteriyor. Japonya’da bir üniversite 11.648 kişi üzerine yapılan manyetik tedavinin (%43 erkek) %92 başarı gösterdiği görülmüştür (Blackman ve Friedman, 2002) . Bunun nedeni olarak manyetik alan vücuda uygulanınca manyetik dalgalar dokudan geçer ve ikinci akım oluşturur. Bu akımlar manyetik alan ile birleşince hücrelerdeki elektronlara ısı verir. Bu ısı adale ağrısı, kaslardaki şişmelere çok iyi gelir. Kandaki kalsiyum ve kolesterol miktarı azalınca hamoglobin daha hızlı hareket eder. Yüksek tansiyona sebep olan diğer maddelerde de azalma görünür. Kan temizlenir ve akışı hızlanır. Kalp rahatlar ve acı azalır veya yok olur. Yönetici sinirler normale döner ve onların yönettiği organlar düzgün şekilde çalışır. Kan akımının iyileşmesinden dolayı besleyiciler daha kolay ve verimli şekilde taşınır.
Manyetik dalgalar cilt, yağlı dokular ve kemikleri canlandırır. Sonuçta hastalığa karşı direnci arttırır. Manyetik alan düzensizliği azaltarak enerji aktarır, sağlığa katkıda bulunur. Hücrelerin büyümesini destekler. Manyetler diş ağrısı, omuzlar ve diğer birleşimlerdeki uyuşukluk, ağrıya iyi gelir. Vücudun kendi kendini iyileştirme özelliğini destekler (Shimodaira , 2002) .
Hayatımızı etkileyen biyomanyetik alanın ay, güneş, diğer yıldız veya gezegenler gibi dünya dışı etkenler ve içinde bulunduğumuz yakın çevre ile kullandığımız cihazların etkisinin bilinmesi tedbir alma ve tedavi açısından önem taşımaktadır.
Bu çalışma ülkemizde biyomanyetik alan konusunda yeterince çalışmanın mevcut olmaması nedeniyle hem bilgilendirici hem de bundan sonraki çalışmalara yardımcı olacaktır.

kaynak:
Altansuvd Bold, Hüseyin Toros ve Orhan Şen
İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü, 34469 Maslak-İstanbul

yerdurumu.org/makaleler/documents/manyet... .
Temmuz 2016

Neutrinora bir yanıt verdi.

Neden güleriz?

Aslında gülmek bir zevktir. Neden zevk alırız sorusunun yanıtında bunun da yanıtı gizli bu sebepten. Neden zevk alırız? Biyolojimiz bizi kendisi için güvenli ve yaşam olanağı yüksek durumlara sürüklemek için bize zevk verir. Aslında gülmek de, bedenimizin, biyolojik ihtiyaçlarımıza yönelik bizi belli atmosferlere ya da yaşamsal bağlantılara sürüklemek yahut orada tutmak için yarattığı bir çeşit zevktir. Nefsanidir ve şaşılacak şey ki! Günah değildir! Ne güzel! (ironi)
Temmuz 2016

Neutrinora bir yanıt verdi.

Yalnızlığı sevmek sizce bir sorun mudur?

Yalnızlık sevilmez, bir ihtiyacın giderilmesi sevilir. O durumda ihtiyaç yalnızlık ise, sevmek doğaldır.
Temmuz 2016

Neutrinora bir yanıt verdi.

Aşk şehvetten doğan bir şey mi yoksa kişinin bizde oluşturduğu bir dürtü mü yoksa öğrenilmiş bir kavram mı?

Şehvet nedir?
Dürtü nedir?
Öğrenilmiş kavram nedir?
Öğrenilmemiş kavram nedir?
Sorunun içinde çok fazla soru var, bu tür sorular yanıttan çok sohbet ortamı yaratıyor. . .
Temmuz 2016

Neutrinora bir yanıt verdi.

Neden her şey bu kadar mantıklı?

Çünkü düşüncenin ve mantığın kendisi "herşey"in ürünü. Bkz. kymatica
Haziran 2016

Neutrinora bir yanıta alt yorum yaptı

tabi şayet yok ise...
"Şey"e derken bir yönergede bulunuyorsun. Bir "şey", "yok" demeye benziyor bu. E yoksa neden "şey"?
Haziran 2016

Neutrinora bir yanıta alt yorum yaptı

belli bir uzayda belli bir koordinatta ya da bunun gibi spesifik bir boyutta veya varlık alanında yoktur denilebilir. ama genel olarak yoktur denilemez.
"Şey"e derken bir yönergede bulunuyorsun. Bir "şey", "yok" demeye benziyor bu. E yoksa neden "şey"?
Haziran 2016

Neutrinora bir yanıta alt yorum yaptı

"Carpe diem taraftarı olup mutluluğu yakaladığını düşünen var mıdır?" çok güzel bir yanıt. Ben de cevap bekliyorum bu soruya.
Hangi nedenlerden kaynaklandigi mi? Boyutu mu?
Iki yanitin uzerinde dusunmek bile digerlerini yakalamak icin hayatinizdan calacak. #carpediem
Haziran 2016

Neutrinora bir yanıta alt yorum yaptı

Katılıyorum. Morfik Rezonans, Morfik Alan, Morfogenetik Alan kavramlarını araştırırsan çok faydasını görürsün. Bir de "Lyall Watson - Ölüm Yanılgısı" isimli kitabı şiddetle tavsiye ederim. Okumak isteyip de bulamazsan özelden ulaşabilirsin.
"Şey"e derken bir yönergede bulunuyorsun. Bir "şey", "yok" demeye benziyor bu. E yoksa neden "şey"?
Haziran 2016

Neutrinora bu yanıtı beğendi:

Ütopyanda nasıl bir ülke var?

"Ulke" yok, "evren" var.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

2882 Kişi   547 Soru

Web Siteleri

3005 Kişi   264 Soru

Eğitim

3957 Kişi   625 Soru

İnternet

2489 Kişi   535 Soru

Sinema

3080 Kişi   300 Soru

Kişisel Gelişim

1827 Kişi   142 Soru

İnsan Davranışları

3562 Kişi   955 Soru

Girişimcilik

3441 Kişi   355 Soru

Varoluş Hakkında

2764 Kişi   1061 Soru

Kitaplar

2883 Kişi   266 Soru

Psikoloji

2668 Kişi   945 Soru

Filmler

3166 Kişi   191 Soru

Yabancı Filmler

886 Kişi   114 Soru

Aşk

1171 Kişi   292 Soru

İnternet Teknolojileri

1207 Kişi   170 Soru

Web Tasarım

1180 Kişi   213 Soru

Gerçek Hayat

798 Kişi   99 Soru

Programlama

762 Kişi   228 Soru

Yazılım Geliştirme

1186 Kişi   185 Soru

Fotoğrafçılık

1855 Kişi   166 Soru

Photoshop

595 Kişi   38 Soru

İngilizce

727 Kişi   101 Soru

Çocuk Gelişimi

305 Kişi   115 Soru

Para

415 Kişi   120 Soru

Para Kazanmak

773 Kişi   36 Soru

Sosyoloji

546 Kişi   148 Soru

Özlü Sözler

406 Kişi   26 Soru

Bilim

774 Kişi   279 Soru

Kadınlar

928 Kişi   355 Soru

Teknoloji

1832 Kişi   574 Soru