Bilmek istediğin her şeye ulaş

En musica verdades.

Cum - 18:48

Şaman bu yanıtı beğendi:

Sınavsız üniversiteye giriş sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Üniversite sınavına ek olarak IQ testi bile yapılması lazımken sınavsız üniversite konuşuluyor
sen koru yarabbim
Ocak 14 - 16:08

Şaman bir yanıta alt yorum yaptı

En iyi yanıt en üstte oluyor, yanıtınız güzel olursa kaybolmaz. Bence döktürün rahatça.
Soru güzel , Ancak bu sitede yanıt vermeye değer bulmuyorum. Bu kadar yorumun arasında kaybolup gitmesi rahatsız edici.
Ocak 14 - 15:58

Şaman bu yanıtı beğendi:

Demokrasi işe yarayan bir yönetim biçimi mi?

Tanımı tam olarak karşılayan mevcut bir yönetim biçimi görmemiz pek olası değil; fakat en iyisi olduğu da tartışılamaz bir gerçeklik.
Ocak 09 - 18:09

Şaman bir yanıt verdi.

Sence dünyamızı insan dışında hangi ırklarla paylaşıyoruz?

ırk

ad

  1. soy

  2. kalıtımsal özyapıları bir olan insanların oluşturduğu doğal topluluk.

    eş anlamlısı: anasoy

Irk böyle bir şey, sanırım türlerden bahsetmişsiniz. Olaya türler açısından bakarsak yığınla hayvanat ve nebatatla paylaşıyoruz dünyayı.

Belki de uzaylılardan bahsetmişsinizdir. Bugüne kadar uzaylılarla ilgili bilimsel bir bulguya rastlanmadığına göre uzaylılarla paylaştığımıza inanmıyorum.

Umarım cinler gibi batıl inanç eseri varlıklardan bahsetmediniz.

Sorunuzda sen yerine siz kullansaydınız sanki daha davetkar olurmuş...
Ocak 09 - 18:02

Şaman bir yanıt verdi.

Şu anda İngilizce seviyesi iyi olan ekonomist var mı?

Tabi ki; en azından ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesinde eğitim veren ekonomi hocaları İngilizceye gayet hakimler. Bununla kalmayacağına da eminim.
Ocak 09 - 17:59

Şaman bir yanıt verdi.

Erkeklerin yalana başvurma nedeni nedir? Karşıdaki cinsin duygularıyla neden oynarlar?

İlk sorunuz için şunu bir izleyin; oldukça bilgilendirici.

Amaç kesinlikle birinin duygularıyla oynamak değil tamamen dölünü yayma içgüdüsüdür. Ülkemiz sosyal şartlarına bunun uygunluğu tabi ki ayrı bir tartışma konusu olabilir ama mesela Eskimolar kadınlarını misafirlerine ikram ediyorlar ya da erkeklerin pazarda kadınlar tarafından seçildiği bir kabile de var. Yani sosyal şerait bile çok farklı olabiliyor. Tabi burada kalbinizin kırılmış olmasına sizinle beraber üzülüyorum.

İnsanlar birçok şeye başlayıp sonra da bırakabiliyorlar. Bu bir oyun olabilir ya da bir enstrüman, karşı cinsten biri de olabilir bir giysi de. İnsanların kafaları yuvarlak olduğundan düşünceleri, duyguları yön değiştirebiliyor. Hayatın olağan döngüsünün acı taraflarını yaşamaya başlamışsınız gibi sormuşsunuz. Böyle dönüp duracak, merak etmeyin güzel anlar yeniden karşınıza çıkacak; aynı kişiyle ya da başkasıyla.
Aralık 30 - 21:27

Şaman bir yanıt verdi.

Domatesi uzay boşluğuna çıkarsak rengi değişir mi?

C40H56 likopen denen organik bileşik domatese kırmızı rengini veriyor. Bu madde boşlukta başka bir maddeyle bileşik oluşturamayacağına göre kırmızı kalmaya devam edecektir. Yeşil domatesler ise indirgenmiş likopenlerini yükseltgeyecek bir maddeyle karşılaşmayacaklarından yeşil kalmaya devam edeceklerdir. Çekirdekler tabi ki kırmızı kalmaya devam edeceklerdir.
Aralık 29 - 18:38

Şaman bir yanıt verdi.

Long Museum West adlı yapıda iki yarım tonoz birbirini nasıl destekliyor?

Aslında tonoz dediğiniz yapılardan müzede bolca mevcut ve kimi karşısında bir perdeyle bitiyor. Aşağıdan tonoz gibi görünen yapılar dışarıdan birer konsollar. Kesit perdeden en uzak noktada birkaç santimken perdeye doğru kalınlaşarak dairesel bir guse halini alıyor dolayısıyla moment ve kesmenin en yüksek olduğu düğüm noktasında kesit gayet de büyük oluyor. Yeterli perde kalınlığı ve konsola doğru uzanan yeterli kalınlıktaki temel ile teknik olarak yapılması çok basit bir konstrüksiyon. Sonuçta kimi konsollar karşılıklı birbirine yaklaşıyor ama birbirine değmiyor ve desteklemiyorlar, zaten desteğe ihtiyaç duymayacak şekilde inşa edilmişler. Yapı da çok güzelmiş, ilk defa gördüm.

Gördüğüm bazı konsollar normal betonarme olabilmek için çok uzun, onlar artgerme tekniğiyle yapılmış olmalılar. Yani beton dökülürken tabliyenin içine boş kılıflar yerleştiriliyor ve ardından o boruların içinden geçirilen kablolar geriliyor, konsola bir ters sehim veriliyor ardından kılıflar da betonla dolduruluyor ve kalıp çıktığında konsol kendi ağırlığı altında yatay konuma geliyor. Artgerme kabloları sayesinde sarkma olmadan çok uzun konsollar yapmak mümkün.

google.com.tr/imgres?imgurl=http%3a%2f%2...
Aralık 26 - 21:31

Şaman bir yanıt verdi.

Bu site ne zaman ilk gün ki gibi gerçek sorularla daha iyi bir hale gelir? İyi tavuk nasıl kızartılır böyle bir soruyu insan neden sorar? Bu soruları soran bir milletten CERN laboratuvarındaki gibi bilinmeyenleri nezaman sormaya başlarlar?

İlk günlerdeki sorular bence daha gerçekdışıydı. Tavuk konusunu ben fena bulmuyorum yemek ağına sınıflandırıldıkça, tabi tavuk da en azından köy tavuğu olmalı, yamyam tavuk yemek istemiyoruz sonuçta. Bu millet, bir ihtimal, aşağı yukarı dörtyüz sene sonra bilimsel bilinmeyenleri sorgulamaya başlayabilir.

Aslında siz devlet olarak istediğiniz an milletin daha gerçek sorularla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Bilimsel bazlı eğitim politikaları üreterek işe başlayabilirsiniz. İnsanlara daha yoğun bilim eğitimi verirseniz bile bir kısmı bilime yönelecektir.

Devletin reisi çıkıp herkes sicim teorisini öğrenecek, bir sonraki mitingimde sınav yapacağım dese ve teoriyi öğrenmeyenlerin ihbar edilmesini teşvik etse ne olurdu acaba?
Aralık 26 - 21:05

Şaman bu yanıtı beğendi:

Bir internet girişimcisi adayı bir proje geliştirmeye başlamadan önce hangi alanlarda mutlaka bilgi sahibi olmalıdır?

  1. Bir internet girişimcisi teknik personelle anlaşabilmesi için işleyişin nasıl olduğunu kesin bile bilmesi için fikir sahibi olması için en az web tasarımı hususunda 1 dil bilmek zorundadır (kaçınılmaz sebeptir.)
  2. Bütçesine bakıp ona göre davranmalıdır (patlamamak için, çünkü şöyle bir durum oluşuyor. İnternet hususunda grişimciler şöyle düşünüyorlar bazen. Sanki herkes onu bekliyormuş gibi hadi yapsa da bir girsek: Yok böyle bir şey. Hal böyle olunca elinde avucunda ne varsa yatırıyor sonra site açılıyor herşey olması gerektiği gibi olmuş insan yok içinde ki onu tanıyan insanlar da yok. Sonra sitenin sonu malum. 1'nci gün olacak olacak 2'nci gün olmalı arkadaşlar birileri içeri girmeli 3'ncü gün olacak bakalım ya daha zamanı var 4'ncü gün acaba yanlış bir yerden mi başladık).
  3. Evet tam da 4'ncü gün aha s...tık derler bu tarz işlerde tek ama tek önemli olan şey var REKLAM.
  4. Reklamsız bu iş olmaz istediği kadar dil bil .NET PHP JAVA HTML HTML5 SQL MYSQL vs. hepsini bil ama hepsini bunlar gereksiz şeyler paranın gücüyle bu işi çözdürebilirsin...
Birincisi neymiş? 1 tane bile olsa teknik personelle anlaşabilmek için Web Programlama dili bileceksin... İikincisi (italyanların mantığı, 100 TL param var iş kuracağım 99 TL'sine reklam yapacaksın 1 TL siyle iş kuracaksın). Bütçe Planlaması
üçüncüsü ve ilk yapılması gereken şey REKLAM ...

Gerisini çözersin. Örneğin bilişimle uğraşanlar bilirler biraz geçmişi veya filmi falan da çıktı Wozniak işini çok iyi biliyordu. Ama reklamı yoktu pazarlamacısı... Jobs ne yaptı adamın fikirleri üzerine bir platform kurdu. Adına Apple dedi. Bu zamana kadar geldi... Apple = Jobs diye biliniyor. Hayır, sadece reklama değer veren bir insandı o tanıtma vizyonu bu şekildeydi ama bir çok insan Wozniak'ı bilmez.
Jobs = Apple görüntü sadece bu...
Aralık 26 - 20:59

Şaman bu yanıtı beğendi:

Bir sosyal ağ yapmak istiyorum. Amaç stada giden taraftarların çektiği videoları ve fotoğrafları yüklemesini sağlayarak gidemeyen taraftarların tribünü ve maçı izleyebileceği bir sosyal ağ yaratmak. Nereden başlamalıyım?

Şimdi buradan başlamışsın işte Yarın Şehitler için dua yerine Maç olacak Vodafone Arenada o saate kadar yetiştirebilir misin? 20 de olacakmış herkes gidebilsin eğlenebilsin diye 20 de yapmışlar... Biliyosunuzdur insanlar işlerinden çıkacak oraya gitmek için köprülerden geçecekler e yeni bide yer altı tüneli açıldı pardon su altı Para kazanmak lazım değilmi sizde yetiştirirseniz anneler oley oley diye bağırırken video falan çekerler onları yükleyecek yer lazım şimdi :( yazık bize yazık Türk demek başka bir şeydi... Ailemi hatırlıyorum mahallemize şehit geldiğinde televizyon seyretmezdik biz ... Garip bi yer olduk... Allah sonumuzu hayır etsin... Soruyu soran arkadaşım ben sana yardımcı olurdumda sorun tamda sinir olduğum bir durum üzerine karşıma çıktı... :(
Aralık 26 - 20:54

Şaman bu yanıtı beğendi:

Burs verebileceğim üniversite öğrencilerini nasıl bulabilirim?

Ece Hanım Merhaba;
Antalya'da yaşayan ve hiç ailesi olmayan Açıktan 2 tane üniversite okuyan bayan bir arkadaşım var. Gerçekten ihtiyacı var ve durumu çok iyi değil ... Yaşadığı zorluklar yüzünden her şeye küsmüş durumda ben elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum fakat nafile... Eğer isterseniz size beni takip ederseniz özel mesaj olarak iletişim bilgilerini verebilirim. Çünkü aksi takdirde size mesaj göndermeme sistem izin vermiyor... Saygılarımla
Aralık 2016

Şaman bir yanıt verdi.

Aralık 2016

Şaman bir yanıta alt yorum yaptı

Noktayı koymuşsunuz. C:
Hala nefes alıyorken sevin
Aralık 2016

Şaman bu yanıtı beğendi:

Dünyadaki herkese bir şey söyleme şansınız olsaydı bu ne olurdu?

Hala nefes alıyorken sevin
Aralık 2016

ŞamanMerve Kaya  kişisini takip etmeye başladı

Merve Kaya , Araştırmacı, @mervekaya2

sormaktan korkma

Aralık 2016

Şaman bu yanıtı beğendi:

Özgüven nasıl kazanılır?

Sadece kendine inanmakla.
Aralık 2016

Şaman bu yanıtı beğendi:

Yazılımcılar için en kullanışlı fare hangisidir?

Yazılımcı için en kullanışlı donanım fare değil klavye olmalı. Kısa yolları bilmeli, ne kadar iyi bilirse fare kullanımı da o kadar azalır.
Kasım 2016

Şaman bir yanıta alt yorum yaptı

Rica ederim C: telefondan yazmıştım, biraz editledim. Başarılar, müstakbel meslektaş.
Öncelikle okulda kendini gerçekten iyi geliştirmeli, dersleri sadece ders olarak görmemeli; hayatı boyunca kendisine eşlik edecek, kendisini destekleyecek bilgiler olarak görmelidir. Tasarımcı olmayan birçok mühendis o bilgilerin gereksiz olduğunu düşünür ama tam da bu nedenle tasarım yapmayı da bilmezler. Okulda matematik, yapı analizi, betonarme, çelik, zemin dersleri, trafik, transport gibi yol dersleri, jeodezi, teknik resim, bilgisayar dilleri, mesleki bilgisayar uygulamaları, İngilizce, tabi ki Türkçe de yutulmalı. Sonuçta rütbenize göre mühim yerlere raporlar, dilekçeler, mektuplar vb de yazacaksınız. Fırsat varsa bir de Almanca öğrenin, meslek hayatınızda size çok yardımcı olacak birçok bilgi de Almanca mevcut; okulda muhtemelen seçmeli olarak Almanca alınabiliyordur. Bunların hepsini günlük mesleki hayatımda kullanıyorum; abarttığımı sanmayın.

Mezun olduktan sonra ise bir süre şantiye tozu yutulmalı ayazında donulmalıdır. Abilerin, ablaların peşinden koşularak bolca pratik de öğrenilmelidir. Unutmayın ki her inşaat mühendisi çırak olarak mezun olur, bunun mütevazılığını kaybetmemelisiniz. Bir sene kadar şantiyede piştikten sonra yolunuza karar vermelisiniz, şantiyede devam edebilirsiniz ya da bir ofiste ofis çıraklığınıza başlayabilirsiniz. Merak etmeyin; ister ve çalışırsanız en fazla iki senede kalfalığa yükselirsiniz.

Eleman bakarken stajları hiç dikkate almıyoruz, onları en beğendiğiniz şekilde yapıp son yaz tatillerinizin keyfini çıkarmanızın bence hiçbir mahsuru yok.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnşaat Mühendisliği

221 Kişi   97 Soru

Mühendislik Meslek Odaları

852 Kişi   48 Soru

Ses Sanatçısı

19 Kişi   10 Soru

Müzik

2861 Kişi   472 Soru

Müzik Grupları

371 Kişi   65 Soru

Müziksever

364 Kişi   32 Soru

Bilgi

123 Kişi   42 Soru

Mimari Tasarım

493 Kişi   91 Soru

Latin Amerikan

7 Kişi   1 Soru

Siyaset (Türkiye)

1428 Kişi   471 Soru

Bilgisayar Destekli Tasarım

476 Kişi   13 Soru

Wii

6 Kişi   0 Soru

Felsefe

1862 Kişi   498 Soru

Türkiye Sorunları

1117 Kişi   239 Soru

Alkol

137 Kişi   73 Soru

Cinsellik

383 Kişi   115 Soru

Fizik

280 Kişi   261 Soru

Dil Bilimi

176 Kişi   59 Soru

Yazarlık

339 Kişi   69 Soru

AB (Avrupa Birliği)

59 Kişi   32 Soru

Dil

144 Kişi   67 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3474 Kişi   280 Soru

Edebiyat

932 Kişi   203 Soru

Enerji Kaynakları

25 Kişi   27 Soru

Bilim

787 Kişi   281 Soru

Müzisyen

37 Kişi   33 Soru

Sanat

581 Kişi   107 Soru

İkinci El (Araba)

26 Kişi   14 Soru

Güncel

561 Kişi   137 Soru