Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cihan Cihan, 

Psikoloji Öğrencisi

Psikoloji Öğrencisi Cihan Cihan inploid.com'da 6 soru sordu, 18 soru yanıtladı ve 17 takipçisi var.

Ekim 04 - 13:26

Cihan Cihan bir yanıt verdi.

Eylül 2016

Cihan Cihan yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2016

Cihan Cihan bu yanıtı beğendi:

Niye dünyada mükemmel bir şey devamlılığını koruyamıyor?

Ben daha dünyada mükemmel olan bir şey görmedim, eğer mükemmel olsaydı devamlı olurdu bence, ya da ben çok cahilim bilmiyorum :))
Eylül 2016

Cihan Cihan bu yanıtı beğendi:

Niye dünyada mükemmel bir şey devamlılığını koruyamıyor?

Fen Bilimlerinin en önemli yasası her şeyin yıprandığını söyleyen yasadır. Canlılar yaşlanır ve ölür, otomobiller paslanır ve evrendeki düzensizlik artar. Bilim adamları düzensizliği Entropi adı verilen nicelik ile ölçerler. Sistemlerdeki düzensizlik arttıkça, entropi de artar. Bu durum da faydalı (iş yapabilir) enerji miktarını azaltır. Faydasız enerjiyi (entropi) arttırır. (vikipedi)

Her ne kadar yukarıdaki betimleme madde ile alakalı görünse de , şahsen fikirsel olguların da benzer bir süreci yaşadığını düşünüyorum.

Felsefik olarak da şöyle bir ilavesi var : Budha düşüncesinde de bir entropi yaklaşımı vardır. Budha, "Bileşik olan her şeyin eninde sonunda çözüleceğini, dağılacağını" söyler. Budha'ya göre bu, evrensel bir yasadır ve istisnası yoktur. Entropi yasasındaki evrensel "düzensizliğe gidiş" olgusu, Budha düşüncesinde de yer almaktadır. Ayrıca Budha düşüncesince, bu düzensizliğin ardından yeniden düzenlilik geleceği öngörülmemiştir. Bu alan Batı düşüncesinde Kaos kuramları, Doğu düşüncesinde ise Tao açılımlarında ele alınır.
Eylül 2016

Cihan Cihan yeni bir  soru  sordu.

Mayıs 2016

Cihan Cihan yeni bir  soru  sordu.

Mayıs 2016

Cihan Cihan bu yanıtı beğendi:

Günümüzde insanların en büyük sorunu nedir?

Bu durumu bile dine bağlamanıza hiç şaşırmadım. Şunu anlayın artık Önce İNSAN, HUMAN, ЧЕЛОВЕЧЕСКИЙ, HUMAIN, DYNOL, HUMANO, UMANA, 인간, MIROVAN, BINADAMU, TAGATA
Mayıs 2016

Cihan Cihan bu yanıtı beğendi:

Günümüzde insanların en büyük sorunu nedir?

Egoistliktir. Bu salakça şeyi herkes bir kenara bırakıp, benim gibi mükemmel olsa tüm sorunlar çözülür.
Nisan 2016

Cihan Cihan bir yanıta alt yorum yaptı

neden çünkü insanın dinlediği müzik ,duygusal zekasıyla ilişkin yaranır.çünkü müzik sağ yarımkürede analiz edilir ve benimsenir oda emosional vaziyetimizi gösterir.insanda toplam 8 tane zeka türü vardır ve sen hiç birini diğerinden bağımsız olarak değerlendiremezsin (8 zeka dediğimiz =sözel zeka, sayısal zeka, görsel zeka, müzik zekası, bedensel zeka, sosyal zeka, içsel zeka ve doğal zekadır. )
Kesinlikle var.
Nisan 2016

Cihan Cihan bir yanıt verdi.

Nisan 2016

Cihan Cihan bir yanıt verdi.

Bir insan kendini psikolojik anlamda güçlendirebilir mi?

Zaten insanların fiziki güçü haricinde ( hatta fiziki gücünde belirli bir oranı) diğer tüm zihinsel ve ruhsal güç tamamen kişinin psikolojisine bağlı bunu nasıl ve hangi yöntemle yaptığında ayrı bi önem arz etmektedir.
Nisan 2016

Cihan CihanDilan Dogan kişisini takip etmeye başladı

Dilan Dogan, Öğrenci (Anadolu Lisesi), @dilandogan

Nisan 2016

Cihan Cihan bir yanıt verdi.

Nisan 2016

Cihan Cihan yeni bir  soru  sordu.

Ocak 2016

Cihan Cihan bir yanıta alt yorum yaptı

Bence ruh herhangi bir bilgiyi kaydecek işlev ve boyutta değil buna bağlı olarakta hatırlamaz, başka bi boyuttan bakarsak; Allahın o kadar büyük kudreti ve azameti var .Ruh ahiret günü sorgulandığında zaten onu tekrar vücut bulmasını emrediyor ve ruh yine dünya hayatında olduğu ,yaşamımızda , bir hayat enerjisi durumunu alıyor.Tabi metafizik konuları oldukça karmaşık .Tarihten günümüze gelen bütün metafizik muüddeaları halla bir aydınlığa kavuşturulmuş değil .Kabirde sorulanması konusunda ise yoldaşların dediği gibi eğer ona soru-cevap şeklinde bir yargılamayla yargılayacaklarsa buda ruhun aynı zamanda bilgi taşıdığı savını çıkarır fakat kabirdeykende nasıl bir alemde hangi nasıl yargılandığını bilmediğimiz için bence buda havada kaldı .Kim bilir belki kabir hayatında yine ruh beden bulup yargılanıyordur bude yine bilginin ruhta değil bedende beyinde olduğu savını destekler benceki ruh sadece enerji durumunda kalır .Tıpkı günümüzde kulandığımız elektronik cıhazlarda olduğu gibi enerji yoksa hiç bir işlevi olamaz ama enerjiyle buluştukları zaman enerjiyi gececek azamete geciyorlar .Tabi bunu sadeca dini aspekten yanaştık bide bunu dindışı araştıran insanların araştırmalarına ,bakışlarına bakmak lazım .
Gönül , diğer tüm metafizik yönlerimizin yansıdığı ve resmedildiği bir aynadır. Diğer metafizik yönler derken ruh ve benliği ifade etmeye çalışıyorum. Nefsani yansımaların gönül aynasında görüntülenmesi ile akıl devreye girer ve benliğin o an için çevresi ile hangi kıyaslamayı yaptığını, çünkü o her an duygu , düşünce ve psikolojimizde vardır, çözümlemeye çalışır. Varlık birliği denen tevhidi bilinci oluşturarak , yani o anki kıyası bertaraf edip , kıyas sonucu bir üstünlük beyan edilemeyeceğini içimizdeki bir anış ile ifade ederek , üstünlükleri onların tek sahibi olan yaratıcıya tevdii edip devamında davranış kararlarının alınmasını sağlar. Davranış kararlarımızdaki ikinci etkin unsur olan ruh ise ilahi ilhamları gönle fısıldayan yönümüzdür ve hakkaniyet çerçevesindeki tüm eğilimlerimizin kaynağıdır ve görevi yaratıcı katında insan davranışları konusunda kabul gören uygulamaları gönül aynasında sergilemektir. Yaşanan çok üzüntülü bir olayın ardından sabır edilmesi gerektiğini bize söyleyen odur. Ruh, ledün yani derinlikler alemini insana tanıtan yönümüzdür. Kur'anı kerimde benliğin yani nefsin tekamül , gelişim gösterebilen bir varlık olduğuna dair açık kayıtlar bulunmaktadır ve eğer bir nefs yaşamış olduğu tüm hayat ve tanıdığı varlık alemi ve onun yükleri , yükümlülükleri karşısında yaratıcısının çizmiş olduğu hayat seyrinden ötürü tatmin olmuş bir benlik haline evrilememişse diğer tarafta işi zor olacaktır. Yani diğer tarafta sorgulamaya muhatap olacak olan benliğimizdir. Bu sebeple üstünlüklerin sahibini nefsani algıların oluşumu sırasında onun İsimleri aracılığı ile anarken imanın bir bilinç üretir hale getirilmesi çok önemlidir. Ahiret hiç bir gözün görmediği ve kulağın duymadığı bir ortam ve orada bu dünyada yaşadıklarımızın her hangi bir şey ifade edeceğini zannetmiyorum. Gerçekten sevdikleriniz, uyguladığınız adalet, yaptığınız iyilik, söylemediğiniz yalan, yemediğiniz insan hakkı, içine gömülmediğiniz cehalet mutlaka yanınızda olacaktır.
Ocak 2016

Cihan Cihan bir yanıt verdi.

6. hisle onun da beni aynı şarkının aynı yerinde düşündüğünü hissetmem mümkün mü?

Elbette mümkün çünkü insan oğlu dünyanınn en iyi çalışan radyo istasyonu durumundaki beyne hasip sadece insanlar bunun farkında değil , genelikle bunu yaparken kişisel düşünce ve hayallerinde arınamadıkları için üç-dört yayını aynı anda yaşar ve bunun bir sacmalıktan ibaret olduğu hissine kapılır oysaki insan oğlu , duygusal bağ kurduğu , herkesle telepati kurabilir . Tabi bunun vasite ve yöntemleriyle . Bu duygu eğer aşk ise daha iyi ve anlaşılır şekilde olur . Tabi bu bizim günlük hayatta işitme organımızla aldığımız seslerden farklı bir şekilde gelir.Sakın yanlış anlama beynin içinde bir telefon aparatı falan yok eğer böyle yaparsan kasılmaktan başka bir durumla karşılaşmazsın. Beyninizdeki alıcının ses ayarı değişik bir duyarlılıktadır. Onun ne düşündüğünü kulağınızla duymayacaksınız, içinizde hissedeceksiniz. Bir anda olur bu, genellikle. Başlangıçta çoğu kez kısa ve tek bir duygudur. Çünkü insan, ister istemez o duyguyu aldığı an düşünce üretmeye ve hayal kurmaya başlar. Buda pek bi sonuç vermez ama duymak hissetmek istediğin kişinin beyin hangi dalga boyutunda düşüncelerini yaydığını anlamanız yeterli , tabi bu aynı mühit içerisinde olmanız şartınıda doğuruyor. Kadınlarda , anatomik yapı bakımından, erkeklerinkinden daha küçük bir beyne sahipken işsevi bakımında erkeklerin bi tık önünde . Çünkü onlara bu tür kulanma becerileri doğuştan bahşedilmiş diyelim . Bunun en iyi örneğini annelerde görebilirsiniz .
Şubat 2015

Cihan CihanÇiğdem Çelik kişisini takip etmeye başladı

Çiğdem Çelik, Sınıf Öğretmeni, @cigdemcelik

Hayvanseverim ama hakediyorsa insan da sevebilirim.

Şubat 2015

Cihan Cihan bir yanıt verdi.

Şubat 2015

Cihan Cihan bir yanıt verdi.

Hayal gücü eksikliğinin evliliklerin yürümeyişinde önemli bir etken olduğunu biliyor musunuz? Bunun hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Hayal gücü eksikliği diye bişey yok bence hayal gücü zayıfliği olabilir . Hayal gücünün evlilikte etkisi büyüktür şüpesiz ama hayal gücünün akılla , düşünceyle , iradeyle vs.idrak prosesleriyle bir yerde yürütülmesi zamanı evliklikte veya diğer hayatı hadiselerinde etkin rol oynar, yoksa akıldan kem insanların bile hayal gücü bazen normal bir insanın hayal gücünden daha kuvvetli olabiliyor onun için bence evlilikte de bu tür bir hayal gücü etkin rol oynaya bilir. Evlilik hayal edilerek yapılan kutsal bir hadisedir esasında hayaller durur ve bu hadiseyi bu dünyayı (evliliği) ayakta tutan en önemli etkenlerden biriside şüphesiz hayal gücüdür . Hayal gücü, imajinasyon veya imgelem zihinsel görüntüler oluşturabilme veya birinin zihninin içinde kendiliğinden görüntüler üretebilme yetisidir. Gerek deneyimlere anlam vermeye gerekse bilgiyi anlamaya katkıda bulunur; insanların dünyaya anlam verebilmelerine olanak sağlayan önemli bir yetenektir buda evliliği bırak bireyin tüm hayatında önemli yere aittir . Evlilikte yapılacak tüm fealiyetler , alınacak tüm kararlar , konuşulacak tüm konular ve aynı zamnda tartışılacak tüm konular ve hatta cinsel ilişkideki uyumda bile ki , bu cok önemli, vs.. Durumlarda bireylerin hayal gücünün seviyleri etkin rol oynamaktadır eğer birinin hayal gücü diyerininkine nazaran daha ağır basıyorsa ipleri eline alır ve bundan sonra bu gibi konularda karar almaya başlar ve zamnla artık hayal gücü ağır basan şahs diyerinin kendisine göre olmadığını ve halk arasında kulanılan , kafadengim değil , deyimini kulanarak günden güne gözünde küçülmeye ve gerek zihinsel olarak gereksede fiziksek olarak karşıdakini ezer ve buda evliliğin bitmesine veya yürütülmesinde oldukça olumsuz etkiler yapabilir kendi fikrimce . . .
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yarışma (Televizyon)

769 Kişi   23 Soru

Eğitim

3957 Kişi   625 Soru

Girişimcilik

3441 Kişi   355 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3411 Kişi   280 Soru

Varoluş Hakkında

2764 Kişi   1061 Soru

Kitaplar

2883 Kişi   266 Soru

Filmler

3166 Kişi   191 Soru

Web Siteleri

3005 Kişi   264 Soru

Müzik

2832 Kişi   472 Soru

Bilgisayar Programları

1779 Kişi   179 Soru

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

493 Kişi   78 Soru

Psikoloji

2668 Kişi   945 Soru

Psikanaliz

148 Kişi   39 Soru

Ruh

24 Kişi   22 Soru

Psikiyatri

173 Kişi   111 Soru

Psikolog

288 Kişi   100 Soru

İnsan Davranışları

3562 Kişi   955 Soru

Dövme

57 Kişi   27 Soru

İnsan Kaynakları

148 Kişi   46 Soru

Sosyoloji

546 Kişi   148 Soru

Toplum Mühendisleri

13 Kişi   13 Soru

Bilgisayar Mühendisi

58 Kişi   58 Soru

Rehabilitasyon Merkezleri

4 Kişi   3 Soru

Doğal Yaşam

97 Kişi   26 Soru

Hayatın Amacı

47 Kişi   22 Soru

Var Oluş

10 Kişi   4 Soru

İsim Anlamları

7 Kişi   11 Soru

Bilgi Felsefesi

14 Kişi   14 Soru