Bilmek istediğin her şeye ulaş

Deniz Yalçın, 

Uzman

Uzman Deniz Yalçın inploid.com'da 88 soru sordu, 72 soru yanıtladı ve 18 takipçisi var.

Kasım 2013

Deniz Yalçın bu yanıtı beğendi:

Hamile kaldığımdan beri eşimle ilişkimiz değişiyor, bir yakınlaşıyor bir uzaklaşıyoruz. Endişeleniyorum, bu durum daha da değişecek mi?

Hamilelik dönemi anne adaylarında değişen hormonal yapıya bağlı olarak duygu dalgalanımlarının görülmesi normaldir. Anne adayı bu dönem çok duyarlıdır, sürekli duygusal dalgalanma içindedir. Eşinizle yakınlaşıp uzaklaşmanız da bu iniş çıkışların bir sonucu. Bu durumda sağ duyu babanın olmalı, çünkü hamilelerin doğasında bu dalgalanma varken babanın bu duygulanımı bilinçli bir şekilde normal olarak karşılaması, tepkisini buna göre vermesi gerekiyor. Eğer baba anlayış gösteremezse anne adayı alınganlığını daha da derinleştiriyor.

Bahsettiğimiz gibi babanın bu dönemde bilinçli olması gerçekten önemli bir konu. Çünkü diğer yandan anne adayının fiziksel değişim nedeniyle baba tarafından beğenilmeme duygusuna kapılması da söz konusu oluyor. Bunun için hamilelik öncesi hem fiziki hem ruhsal değişimlere hazır olmaları gerekiyor ve burada da doğuma hazırlanma, doğumu planlamanın önemi ortaya çıkıyor. Yani siz zamanında ve hazır olduğunuzda hamile kalırsanız ilişkiniz olumlu yönde etkilenir.

Bahsettiğimiz gibi bilinç önemli bir konu. Bu nedenle hem siz hem de eşiniz bilinçlenmelisiniz. Ayrıca doğum dönemi anne adayındaki dalgalanmalar, genel olarak, doğum sonrasında düzelen hormonal değerlerle birlikte geçer. Eğer hamilelik psikolojisi hala atlatılmamışsa bir psikoterapiste danışmanızda fayda var.
Kasım 2013

Deniz Yalçın bu yanıtı beğendi:

Eşimle çocuğun bakımını hangi noktalarda paylaşabiliriz?

Özellikle çalışan anneler için bebek bakımı problemli oluyor. Bu nedenle babaların da bebek bakımını paylaşabileceği birçok nokta var. Öncelikle anneler eşlerini bebek bakımı konusunda bilgilendirmeli, elerine bir şeyler öğretmeli. Bebeği bazen babasıyla baş başa bırakmalı. Bebeğe karşı davranışlarındaki ufak hataları hoş görmelidir. Eşler birbirleriyle konuştukça bu problemde bir uzlaşıya varır. Çocuk bakımında paylaşılacak noktaya gelince... Tabii ki emzirmek harici birçok işi baba da yapabilir. Bebek banyosu, besleme, alt temizleme aynı zamanda erkeklerin de yapabileceği bir iştir. Burada eşlerin idrak etmesi gereken şey "bebek bakımı için anne veya baba sorumludur" şeklinde bir kriter olmamalı. Bebek bakımını, bakımı iyi yapabilen her anne veya baba uygulayabilir. Yeter ki bebek bakımını doğru ve bilinçli yapsınlar. Bu nedenle kendinize bir program bile hazırlayabilirsiniz.
Kasım 2013

Deniz Yalçın bir yanıt verdi.

Her fermantasyon olayında alkol oluşur mu? Bu durum kefir üretiminde de var mıdır?

Fermentasyon bir parçalanma olayıdır, yani mikroorganizmalar büyük moleküllü bileşikleri küçük moleküllere parçalamaktadırlar. Fermentasyon mikroorganizmaların yaşamları için gerekli enerjiyi sağlar ve sonucunda bir takım maddeler ortaya çıkar.
Bu maddeler;
sitrik asit, laktik asit, asetik asit, etil alkol gibi maddelerdir.
Fermentasyonlar çok çeşitlidir. Her fermentasyo farklı bir mikroorganizma tarafından yapılır ve sonucunda da farklı ürünler oluşur.

1. Etil Alkol Fermentasyonu;
Saccharomyces cerevisiae -şekeriz ortam- sonucunda etil alkol ve CO2
2. Laktik Asit Fermentasyonu;
Homofermentatif Bakteriler : şeker ile sadece laktik asit
Heterofermentatif Bakteriler: laktik asit+ etil alkol+asetik asit+gliserin+CO2

Kefir üretiminde ise değişik kültürler (Lactobacillus lactis supsp. Lactis, Lactobacillus lactis supsp. Cremorisve laktozu fermente eden bazı mayalar) kullanılmaktadır.
Sonuç olarak laktik asit, etil alkol ve CO2 oluşur. Burada oluşan laktik asit kefire ekşimsi tat verir, etil alkol ise kefire aromasını veren maddedir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

493 Kişi   78 Soru

Psikoloji

2667 Kişi   945 Soru

Psikolog

288 Kişi   100 Soru

Antropoloji

21 Kişi   20 Soru

Hafıza

302 Kişi   40 Soru

Beyin Sağlığı

50 Kişi   25 Soru

Beyin Fırtınası

155 Kişi   17 Soru

Beyin Takımı

6 Kişi   2 Soru

Beyin

293 Kişi   104 Soru

Bilinçaltı

180 Kişi   20 Soru

Beyin Gücü

51 Kişi   18 Soru

Edebiyat

921 Kişi   203 Soru

Göçmenlik

10 Kişi   8 Soru

Kitap Önerileri

636 Kişi   78 Soru

Göçmen

5 Kişi   1 Soru

Bilgisayar

2515 Kişi   436 Soru

Sağlık

1058 Kişi   1181 Soru

Psikoloji Araştırmaları

116 Kişi   46 Soru

Muhabbet

2078 Kişi   2354 Soru

Gerçek Hayat

798 Kişi   99 Soru

Geyik Muhabbeti

1394 Kişi   816 Soru

Komedi

64 Kişi   15 Soru

Bilgi

120 Kişi   40 Soru

İlginç Sorular

9 Kişi   7 Soru

Dünya

261 Kişi   177 Soru

Tıp

341 Kişi   258 Soru

Doktorluk

108 Kişi   40 Soru

Başarı

112 Kişi   36 Soru

Yazılım

2882 Kişi   547 Soru

Web Tasarım

1180 Kişi   213 Soru