Bilmek istediğin her şeye ulaş

İbrahim Halil Toplu, 

Kimyager

Kimyager İbrahim Halil Toplu inploid.com'da 0 soru sordu, 5 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Bugün 12:28

İbrahim Halil Toplu bir yanıta alt yorum yaptı

'Ayrıca terleme sonucu ciltte biriken amonyak ' demişsiniz bu ne kadar doğru..?
  • Açık yüzme havuzlarını tercih edin. Kapalı yüzme havuzlarında buharlaşma sonucu kimyasallar daha çok açığa çıktığı için daha zararlıdır.
  • Havuza girmeden önce duş alın. Cildiniz önceden temizlenirse zararlı havuz suyunu daha az emer. Ayrıca terleme sonucu ciltte biriken amonyak havuz suyundaki klorla birleşince kloramin adlı zararlı bir madde oluşur. Duş almaksa ciltteki amonyağı azaltır ve kloramin oluşumunun önüne geçer.
  • Havuza girmeden önce ciltte bariyer özelliği yaratan hindistan cevizi yağı sürün. Bu aynı zamanda sizi morötesi ışınlarına karşı da korur.
Bugün 12:25

İbrahim Halil TopluHilal Korkmaz kişisini takip etmeye başladı

Hilal Korkmaz, Meteoroloji Mühendisi Öğrencisi, @korkmazhi

Bugün 12:24

İbrahim Halil Toplu bu yanıtı beğendi:

Demir emilimini engelleyen gıdalar nelerdir?

Demir insan sağlığı için temel elementlerden biridir. Demir, kan yapımında ve vücutta kullanılan birçok enzimin yapısında kullanılır. Hücre farklılaşması ve hücre büyümesinde önemli bir role sahiptir. Ayrıca oksijenin akciğerlerden tüm vücuda taşınmasını sağlayan hemoglobinin üretilmesinde demire ihtiyaç duyulur. kas ve kemik yapımında kullanılır. Demir yetmezliği sonucunda enerjisizlik ve sürekli yorgun olma durumları görülür.

Demir emilimini azaltan yiyecekler;
  • Süt Ürünleri (yoğurt, peynir ve süt, kalsiyum takviyeleri demir emilimini azaltıyor).
  • Kahve ve çay (Notre Dame Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kahve demir emilimini %39 oranında, çay ise %87 oranında azaltmaktadır).
  • Mısır Gevreği ve Soya Fasulyesi
  • Kepekli un, kepekli ekmek
İlgili yazılar;
  1. Süt demir eksikliği yapar mı?
  2. Demir eksikliği anemisini gidermek için kırmızı et dışında hangi besinleri tüketmeliyiz?
  3. Demir eksikliği belirtileri nelerdir?
Bugün 12:21

İbrahim Halil Toplu bir yanıt verdi.

Alkolü fazla kaçırınca etkisini azaltabilmek için neler yapılabilir?

Sarhoşluk etkisi belli bir değere kadar etki eder. Bu değer her insan için farklıdır. Vücüt içilen tamamınıda bir anda sindirmez. Eşik aralığında tutmaya çalışır. Yani kanın içerisinde alkolun maksimum oranı vardır üzerine çıkarsa komaya girer. Konuya gelirsek fazla alkol aldınğında eşik değerini düşürebileçeğiniz en iyi yöntem margarin yemektir. Margarin substat yüzeyini azalttiği gibi dengeyi koruyucu tuzlarda oluşur. Ör sabunlaşma. .
Bugün 10:53

İbrahim Halil Toplu bir yanıt verdi.

Suyun PH değeri ile iletkenlik arasındaki ilişki nasıldır?

PH her ne kadar H iyonu derişimi olsada bu tek başına yeterli değildir. Yüksek sıcaklıkta oksijenin değiştirdiğide deneysel olarak görülmüştür. Ayrıca pH -log 'nın alınmasıyla hesaplandığı için H iyonu derişimi arttığında pH azalır. PH ölçüldüğü ortam eğer su ise suyun düzeyleme etkisi göz önüne alınmalıdır. Belli bir değerin üzerine ve altına inemez. İletkenlik ise genel olarak pH ile alakalıdır ancak çoğu durumda bağımsızdır. Ör: deiyonize suyun iletkenliği sıfır olabilir ancak pHsı değişkenlik gösterebilir. Bu kullanılan antiskalant maddenin özelliğiyle yani tamponla alakalıdır. Özetle pH ike İletkenlik arasında doğru bir orantı yoktur. Bu yüzden bir bağıntı kurulamaz
Bugün 10:46

İbrahim Halil Toplu bir yanıta alt yorum yaptı

hocam yorumunuzda kavram hataları var lütfen dikkat ediniz. Buradan birşeyler öğrenmeye çalışanlar var . en azından doğru öğrensinler.
PH sudaki Hidrojen iyonu derişimi ile ilgilidir. Asitler suda çözündüğünde suya hidrojen iyonu verirler. Bu da çözeltinin pH ını arttırır. İyon içeren çözeltiler ise elektiriği iletirler.
Bugün 10:41

İbrahim Halil Toplu bir yanıta alt yorum yaptı

SiO2 dediğiniz şey silikondioksit değil silisyum di oksittir.
Camın standart bir erime noktası yoktur çünkü cam yapısına göre çeşitlilik arz eder. Normalde camlarda kullanılan ortak madde silikondioksittir (SiO2) fakat içine camına göre çeşit çeşit kimyasallar katılır. Bu nedenle belirli bir erime noktası yoktur. Camın ana maddesi SiO2'nin erime noktasının 1710 santigrad derece olduğunu da belirtelim. Camın bu haliyle erime noktası -bunu demek tam olarak doğru olmasa da- 1710 derecedir.
Ocak 03 - 13:33

İbrahim Halil TopluEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, İngilizce Öğretmeni, @lorquina

full of questions&always learning

Ocak 02 - 21:20

İbrahim Halil Toplu bir yanıt verdi.

Isı, maddeler arasında nasıl yayılır?

Isının maddeler arasında yayılmasında 3 yöntem vardır. Bunlar:İletim, ışıma ve konveksiyon'dur. Ve bu genel olarak iki eşit sıcaklık değerindeki maddeler için geçerlidir.
Ocak 02 - 21:14

İbrahim Halil Toplu bir yanıt verdi.

Uzun süre ve yoğun saf oksijen solumak zararlı mıdır?

İnsanların tamamında zararlıdır. Zaten kafayı bulur saf oksijenle. . .
Ekim 2016

İbrahim Halil Toplu bir yanıt verdi.

Dünya inanılmaz bir hızla dönerken, atmosferin bittiği yer ile, ondan sonra başlayan yer arasında bir sürtünme oluyor mu? Oluyorsa neden yanmıyor ve çok yüksek bir ısı ortaya çıkmıyor?

Sorunuza cevap değilde bir yorum olması için yazıyorum. Öncelikle aklıma hava boşluğu geldi, daha sora bu tüm yeryüzünün etrafında olabileceği anlamsızlığını doğurdu. Ve tamamiyle varsayımlarla hareket edersek sürtünme kuvvetinin kürenin tamamında oluşması gerçekleşseydi ( hava zerreleri dahil) kelebek etkisi dediğimiz olguyla karşılaşmazmıydık. Daha sonra aynı tip atomların birbirini iteceği ( ayrıca öz kütlelerinin havada askıda kalacak kadar düşük olması) daha büyük hacimli maddeleride iteceği dolayısıyla çarpısmayacağı ve manyetik alan içerisinde momentum değişimiyle ( tıpkı plates topu gibi) yol alacağı, esneklik kazanacağı ve hatta kinetik enerji artışından ötürü parlama seviyesinin ( a flash point = tam karşılığı bu sanırım )görüleceği denilebilir. Tüm bunlardan ötürü diye tahmin ediyorum. Ancak çok daha başka sebeplerden ötürü yanma olayı gerçekleşiyor ve çok yüksek bir ısı meydana geliyor diye biliyorum. Biraz arastırma en kısa zamanda doğru olanı buraya yazıcam. Bu yaptığım sadece yorum kusura bakma :)
Daha Fazla