Bilmek istediğin her şeye ulaş

Meteoroloji Mühendisi Öğrencisi Hilal Korkmaz inploid.com'da 90 soru sordu, 849 soru yanıtladı ve 246 takipçisi var.

Haziran 2016

Hilal Korkmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Dünyadaki Dikkat Çeken Rüzgar Santralleri

Thanet Açık Deniz Rüzgar Santralleri

İngiltere , 300 MW, En büyük açık deniz rüzgar çiftliğidir. Çiftlikte 100 adet rüzgar türbini bulunmaktadır. Bu türbinler ( Vestas) yaklaşık olarak 240.000 evin enerji ihtiyacını karşılayabilmektedir.

1395

Fowler Ridge Rüzgâr Çiftligi
ABD, 599.8 MW, Bu santralin yılda 200.000 evin elektrik ihtiyacını karşılayabileceği tahmin ediliyor. 50.000 dönümlük bir alan kaplamaktadır. Vestas, Clipper ve GE olarak toplamda 355 adet türbin bulunmaktadır.

1395

Capricorn Ridge Rüzgâr Çiftligi
ABD, 662,5 MW, Yaklaşık olarak 220.000 ev için elektrik üretecek olan bu çiftlik 407 türbinden oluşmaktadır. İşletimi NextEra Energy Resources tarafından olmaktadır.

1395


Horse Hollow Rüzgâr Çiftligi

ABD, 735,5 MW, 421 türbinden oluşan bu çiftlik 47.000 dönümlük alana kurulmuştur. Türbinlerini GE ve Siemens sağlamaktadır. Ancak çevrede yaşayan insanlar görünüş ve sesten rahatsız olduklarından bu çiftliği dava etmişlerdir. Dava edilen ilk rüzgar çiftliğidir.

1395

Alta Rüzgâr Enerji Merkezi

ABD, 1.55O MW, Bu çiftlik Amerika' nın en eski ve en geniş rüzgar çiftliğidir. Eski moda ve küçük türbinlerin yerine daha büyük ve kaliteli türbinler yerleştirilmektedir.
1395


Kasım 2015

Hilal Korkmaz  bu yazıyı beğendi:

İnternet makalesi nedir? Para kazanmak için uygun mudur?

inploid'e yeni katıldım. Bu konuyla ilgili bir yazı göremediğim için yazayım dedim. Alıntı değildir.

Makale her türlü konuda yazılabilecek yazı türüdür. Bilimsel makale ve gazete makaleleri olduğu gibi, internette yayınlanan makale türü de vardır. Son birkaç yılda internet makaleleri üzerinden para kazanılan
bir yazı türü olmuştur.

İnternet makalesi nedir?
İnternet makalesi diğer makale türlerine göre daha günlük bir dille yazılan, bilgi verme ve düşünce aktarma amacı olan yazılardır. Bir konu sınırı yoktur. Makale yazarları, yeni yazı yazarken imla ve noktalama
hatalarına olabildiğince dikkat ederler. Ayrıca SEO'ya uygun makale yazmaktadırlar. Çünkü bu makaleler birbirinden farklı birçok sitede yayınlanmak üzere satılabilmektedir.

İnternet makalelerine neden ihtiyaç oldu?
Daha önceden de blog vb. sitelerde internet makalesi diyebileceğimiz yazılar yazılmaktaydı. Fakat internet makalelerin önem kazanmasının sebebi şudur: Google son yıllardaki uygulamalarıyla, özgün içerik üreten
siteleri arama ekranında daha ön sıralara çıkarmaya başladı. Bu da her konuda birbirinden farklı sitelerin, ücret karşılığı makale yazdırmalarına sebep oldu. Ayrıca bazı blog sahipleri de kendileri yetişemediği zaman, ücret kaşılığı makale yazdırmaktadır.

Nasıl ücretlendirilmektedir?
Makaleler kelime sayısı üzerinden ücretlendirilmektedir. Ücretin ne kadar olacağı yazarlık tecrübenize ve çalıştığınız kişilere göre değişebilmektedir. Fakat yeni başlamış birisi 100 kelimeyi, 0,75 ile 1 TL arasında
ücretlendirmektedir. Aynı zamanda, bazı makale alış/satış siteleri 100 kelimeyi 1 TL'den az ücretlendirmeyi emek sömürüsü olarak nitelendirmektedir.

Gerçekten bu işle para kazanılabilir mi?
Açıkçası 100 kelimesi 1 TL üzerinden bu işi meslek haline getirmeniz biraz zordur. Ayda 3 bin lira kazanmanız için, yani günlük 100 lira için, 100x100, günlük toplamda 10.000 kelimeye denk gelen makaleler yazmanız gerekmektedir. Bunun için de günlük kaç saatinizi vereceğinizi siz düşünün. Tabi, bir şirkette çalışmaya başlarsanız o zaman bu işler biraz değişebilir.

Fakat küçük bir ek bir gelir olsun diyorsanız. Bu durumda biraz daha uygun bir iş olabilir. Aylık hedefiniz kadar günlük birkaç saat çalışarak ek gelir elde etmeniz mümkündür.

Bu işi kim yapıyor?
İnternette makale sipariş siteleri bulunmaktadır. Buraya gelen yayıncılar makale konusunu ve anahtar kelimeleri vererek makale sipariş ederler. Sitenin yazar topluluğu da bu makaleleri yazarak sitedeki profillerine makalenin değeri kadar ücret geçirirler. Bu ücretlerin toplamı belli bir barajı geçtikten sonra, ayın belirli tarihlerinde paralarını banka veya PayPal gibi yollarla hesaplarına alırlar.

Geleceği var mı?
Bu konuyla alakalı kimilerine göre makale yazarlığının ileride, diğer meslekler gibi olacağı düşünülmektedir. Hatta bazı şirketler makale yazarı alımları için ilan bile vermeye başlamıştır. Fakat maalesef makale yazarları için belirlenen ücretler hayal kırıklığına uğramanıza sebep olabilir. İnşallah ileride bu işi yapanlar, hak ettiklerini alabilirler.
Ağustos 2015

Hilal Korkmaz  bu yazıyı beğendi:

Camel - Rajaz

Kulaklığı tak, sesi aç ve dinle:
Ağustos 2015

Hilal Korkmaz bu yanıtı beğendi:

İstanbul'da avrupa yakasında (İTÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği okuyacağım. Gerek İstanbul'da gezmeyle gerek derslerle ilgili tavsiyeleriniz nelerdir?

Ben İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunuyum. Öğrenciliğim de 1996-2000 yılları arasında denk geldi. Bize denk gelen o güzel öğrencilik dönemi yeniden yaşanır mı bilmem ama (herkese kendi dönemi güzel geliyor sanırım :)) ben kendi tecrübelerimi sana şöyle aktarayım.
Önce İTÜ lie ilgili (Elektrik-Elektronik Fakültesi)
 • İlk 2 yıldan asla ders bırakma :). Bu sana verebileceğim en büyük tavsiyedir. Faydasını da üçüncü sınıfta göreceksin ve bu yazıya döneceksin belki.
 • ilk 2 yıl ortalamanı yapabildiğin kadar yüksek tut. Deli gibi ders çalışman inan gerekmiyor bu iki yıl ve gezmeye de, eğlenmeye de, buna da vakit bulabilirsin.
 • Üçüncü yıl en "hardcore" yıl (kelimemi ve mübalağamı mazur gör lütfen). Kendini bu yıla hem mental hem de transkriptin ile hazırlaman faydanadır. İlk 2 yıl kimliğin, kişiliğin değişirken; gördüğün yerler, yaşadıkların, hayatında yaptıkların, kendine olan güvenini de bir nebze de olsa pozitif olarak etkilemiş olur umarım. Yine bu yıl, bunların da sonuçlarından faydalanacaksın. Elbette ki bu en zorlu yılı geçirirken hangi alana yoğunlaşmak istediğini belirlemen de güzel olur.
 • Son yıl artık zirvedeki koşturmanın yerini daha sakin ama daha bilinçli olduğun bir dönemin ilk adımları olarak kendini gösterecek.
 • Genel bir öneri olarak da; bölüm müfredatının ana temelini veren 3-5 tane önemli ders var. Bunları mutlaka çok iyi öğrenmeye ve temelini sağlam atmaya çalış. Bunun da faydasını üçüncü sınıfta göreceksin :).
Gezme kısmına gelince;
 • Bizim dönemin Kemancı, Yaga, Haydar, Roma, Robin Hood, Yeni Rock-ı, Karavan (eski çalışanlar şimdi DoRock'ı açtı), Mojo, Rıddım, HaSktir, Gizli Bahçe, Akdeniz, Peyote, IndeIn, XS, Araf, Roxy, Roxy Yan, Eski Neva, Eski Beyrut, Palyaço, Bibuçuk, DokuzBuçuk, Eski Pi, Pandora, Taksim Shaft, Spika, Tramway, Eski Melek, Yeni Melek, Life Roof, Üçüncü Mevki, JazzStop, Katarsis, Şişe, Tavan Arası, Çatı Katı, 45'lik, AnadoluRock gibi mekanlara benzer her yeri görmeni isterim :) (bu mekanları tarif de etmeden bunu istemek ironik oldu). Çoğu kapandı ya da tarz değiştirdi (hele Kemancı'nın geldiği hali aklım almıyor). Bunlar ilk sırada aklıma gelenler eminim daha da çıkar düşünsem (ben öğrenci iken örneğin Beyoğlu için her sokakta bir mekana gidip görmek gibi bir hedef ile baya mekan gezmiştim mesela).
 • Mutlaka farklı semtleri gezmeye çalış. Sadece eğlence mekanları değil kastım, farklı insanları farklı yerleri görmeye çalış. İleride öğrencilik dönemindeki kadar zamanın olmayabilir buna.
 • Hala var ise İTÜ'de farklı bir fakülteden ders almayı unutma. Konservatuar'dan enstrüman ya da temel müzik üzerine ya da Mimarlık Fakültesi derslerinden örneğin.
 • Bir de Kadıköy'ü es geçme :)
 • Öğrencilik bitmeden mutlaka eve çıkmaya çalış.
Aklıma ilk anda gelenler bunlar. Umarım faydası olur. Sevgiler. .
Ağustos 2015

Hilal Korkmaz bu yanıtı beğendi:

Sosyal ağlar neden var? Twitter, Facebook, Instagram neden hepimizin bu kadar hoşuna gidiyor?

İnsanın yarattığı ne varsa birkaç nedenden dolayıdır. Merak, yaratma içgüdüsü, ilerleme. Sosyal ağların bu kadar hoşumuza gidiyor olmasını ben insanın var olma dürtüsüne bağlıyorum. Başka sorular vesilesiyle birkaç kez yazmıştım. Canlıların en temel dürtüsü var olma dürtüsüdür. Bu dürtünün birinci aşamasında canlılığı devam ettirmek gelir. İkinci aşamasında ise çoğalmak. Öleceğini bilen tek canlı olan insan bu dürtüyü tam olarak tatmin edemeyeceğini farkettiğinde varlığını ispat etmek için farklı yollara sapar. Bir resim yapar veya birşey icat eder, insanlığa armağan ederek içindeki varolma dürtüsünü tatmin etmiş olur. Varlığını bu yolla ispat edemeyenler ne yapar? Kendilerinin propagandalarını elbette. Ben anlatılmaz yaşanırım der. Ben varya şöyleyimdir böyleyimdir der. Bunu söylemenin ve göstermenin en iyi yolu sosyal ağlardır. Gelelim nasıl yararlı kullanılır sorusuna. Arkadaşımın tavsiyesiydi. Yüzyüze görüşmediğim kişileri Facebook'ta takip etmiyorum. Onun yerine yerli ve yabancı gazeteleri, bilim dergilerinin sayfalarını, mizah sayfalarını, mesleğimle alakalı sayfaları takip ediyorum ve anasayfama baktığımda tüm bilgiye erişmiş oluyorum.
Ağustos 2015

Hilal Korkmaz bu yanıtı beğendi:

Shameless dizisi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Lafın bittiği yerde Shameless başlar. İzlediğim en samimi dizilerden biriydi. Bitmesine üzüldüm.
Tv Dizileri

Tv Dizileri
Ağustos 2015

Hilal Korkmaz bu yanıtı beğendi:

İyi bir makarna sosu nasıl hazırlanır?

Bu başlığa yeni rastladım. Çok sevdiğim ve severek yaptığım iki sostan biri olan Bolonez Sosunu yazmaya karar verdim. Diğeri Gorgonzola Sosu oluyor, onu başka bir güne bırakıyorum. Önceden uyarayım, ben bir bol kepçe ahçısıyımdır, lezzete alerjisi olanlar diğerlerini okusunlar.1/2 kilo spagetti için yazıyorum. Öncelikle spagetti olarak Türkiye'de al dente pişebilen tek spagetti olan Pasta Villa'yı tavsiye ederim. Tabii makarnayı taze yapan İtalyan bir mama komşunuz varsa ona taze yaptırın, hiçbir marka taze yapılmış makarnanın eline su dökemez.

Bolonez Sos
Malzemeler :
1/2kg az yağlı dana kıyması
300g kuru soğan (ben hacmen kıyma kadar soğan kullanıyorum, sonuçta eriyor, suyunu çekiyor ve sadece aroması kalıyor)
1kg yemeklik domates (en ucuzunu ve eziğini alın, salça yerine bunu kullanacağız)
1 çay bardağı yemeklik zeytinyağı
5-6 diş sarımsak
2 tatlı kaşığı kekik
1 çay kaşığı kara biber
1-2 tatlı kaşığı tuz
200g parmesan, yoksa padano, yoksa eski kaşar

 • İlk olarak hassas insanlar için domatesleri soyarak işe başlayabilirsiniz. Domatesleri bir iki dakika kaynar suda bekletirseniz kabuklarını kolayca soyabilirsiniz (ben soymamayı tercih ediyorum, sonuçta lif her sindirim sistemine lazım). Sert kısımlarını ayıklayıp küp küp doğrayıp bir kapta beklemeye alın.
 • Soğanı küp küp doğrayın, zeytinyağıyla beraber derince, kapaklı bir teflon ya da seramik tavaya atın ve hafif sarararana kadar yüksek ateşte kızartın.
 • Kıymayı tavaya ekleyin ve bir miktar yanana kadar soğanla birlikte kavurun (bu aşama önemli etiniz az kızarırsa o sos olmuyor, buna zaman ayırmanız sosunuzun selameti açısından çok önemli).
 • Kekik ve karabiberi ekleyin. Bir iki dakika kadar daha karıştırarak kavurun.
 • Domatesleri ve tuzu ekleyin, tamamını güzelce karıştırın, üstüne bir kapak kapatarak orta-hafif ateşte arada bir karıştırarak pişirin. Bu aşamada domatesler su salacaklarıdır, tabii burada su salma işlemi için tuz çok önemli. İlla da tuz çok zararlıdır, yemeğime koymam diyenler lütfen bu tarifi atlasınlar ya da domates yerine salça da kullanabilirler. Domatesler su saldıktan sonra ateşi bir miktar açabilirsiniz.
 • Böylece sosu domates pişene ve karışımımız bir sos kıvamına gelene kadar fokurdatın (dikkat özellikle sos yoğunlaşmaya başladıktan sonra oldukça fazla sıçrayacaktır, üzerini yarım kapatmanız ocağınızın temizliği açısından avantajınıza olacaktır, tam kapatırsanız da suyunu çekmesi çok zaman alır.)
 • Karışım sos kıvamına geldiğinde ocağı iyice kısın, sarımsakları soyun ve havanda bir miktar tuzla iyice ezin (havanda ezilmeleri de önemli bir detay, tuz sayesinde ozmoza uğrayan bitki hücreleri yemeğe aromayı verecek olan sularını salacaklardır, pres ya da doğramayla olmaz.)
 • Sosunuzun altını kapattıktan sonra ezilmiş sarımsağı da ekleyin ve karıştırın. Tabaklara koyduğunuz spagettinin üstüne istediğiniz kadar bolonez sosunuzdan koyun.
 • Tabii bu sosu tamamlayan bir peyniriniz mutlaka olmalı. Peynir olarak ilk seçiminiz kuşkusuz ince rendelenmiş (ki bunun özel rendeleri vardır) parmesan, olmazsa daha ucuz ve daha az aromalı ince rendelenmiş padano, o da olmazsa yine ince rendelenmiş eski kaşar olmalıdır.
Bon apetito
Ağustos 2015

Hilal Korkmaz  bu yazıyı beğendi:

Ağustos 2015

Hilal Korkmaz  bu yazıyı beğendi:

Temmuz 2015

Hilal Korkmaz  bu yazıyı beğendi:

Haziran 2015

Hilal Korkmaz  bu yazıyı beğendi:

Haziran 2015

Hilal Korkmaz bir yanıta alt yorum yaptı

:))
1215

Kedilerin rahatça girip çıkmasını sağlayan kedi kapısını Isaac Newton icat etmiştir.
Kedilerin o uzun bıyıkları onların dengesini sağlar ve hangi aralıktan geçip geçemeyeceğini anlamak için kullanırlar.

Kedilerle ilgili en tuhaf hikayelerden birisi; bir ağaca çıkıp 6 yıl ölene kadar bu ağaçtan inmeyen Arjantin li kedi, Ağaçtayken 3 kere yavrulamaktanda geri kalmamış:)

Terledikleri tek yer patileridir.
1215

Uyanık kaldığı zamanın 1/3 ünü kendini temizlemeye ayırır.

Tipik bir kedi 20 yaşına kadar yaşayabilir.

Burun izleri insandaki parmak izleri gibi kendilerine özeldir.
Kulaklarını 180 derece döndürebiliyorlar.

Kemirgenlerin iletişim için kullandıkları yüksek frekanslı sesleri kediler duyabilir. İnsanlar ve köpekler duyamaz.

1215

Tuvalet eğitimini öğrenmeleri hızlı olur ve bir kere öğretmeniz yeterlidir.

Kulaklarında 30 adet kas bulunuyor.

Mısırlılar kedileri öldüğünde üzüntülerini belli etmek için kaşlarını tıraş ederlermiş.

Günün 16 saatini uyuyarak geçirirler. Uykuyu severler. En aktif olduğu zamanlar akşam saatleridir.

Kedi sahibi insanların daha uzun yaşadıkları ve kalp krizi riski daha az olduğu gözlemlenmiş:)

Tatlı gıdaları algılayamıyorlar.
1215

Kediler ruh halinizi sizden daha iyi anlar ve kimi hastalıkları sezebilirler.

İstemediğiniz bir şeyi yapıyorsa kızmanın sinirli davranmanın faydası yoktur. İstedikleri şeyi yapmaya devam edeceklerdir.


Kedilerin köpeklerden 5 kat daha fazla proteine ihtiyaçları vardır. Çok fazla kilo aldıysa hareket ettirmeye çalışın.

Yanak tüyleri çok fazla uzarsa bıyıkları kadar yön duygularını şaşırabilirler.

1215

Kedi aşıları;Kedilerde kist-parazit aşısı, karma aşı, leucomie aşısı, fiv aşısı, kuduz, micanfin aşısı yapılamaktadır. Yavrularda kist parazit tedavisi, karma aşı, leucomie , fiv aşısı 2 doz olarak kuduz tek doz yapılmaktadır. Yetişkin kedilerde karma aşı , leucomie aşısı, kuduz yılda bir kez tek doz olarak uygulanmaktadır.


10 yaşlarından itibaren yaşlanma belirtileri gösterirler.

Karanlıkta insandan 6 kat daha iyi görürler.

Yemeklerini ayakaltı bir yere koymayın. Çünkü yemek yerken mahremiyet isterler.

:):):):):):):):):):):) ^. ^ ^. ^

Haziran 2015

Hilal Korkmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

^..^ KEDİLERİMİZ ^..^

1215

Kedilerin rahatça girip çıkmasını sağlayan kedi kapısını Isaac Newton icat etmiştir.
Kedilerin o uzun bıyıkları onların dengesini sağlar ve hangi aralıktan geçip geçemeyeceğini anlamak için kullanırlar.

Kedilerle ilgili en tuhaf hikayelerden birisi; bir ağaca çıkıp 6 yıl ölene kadar bu ağaçtan inmeyen Arjantin li kedi, Ağaçtayken 3 kere yavrulamaktanda geri kalmamış:)

Terledikleri tek yer patileridir.
1215

Uyanık kaldığı zamanın 1/3 ünü kendini temizlemeye ayırır.

Tipik bir kedi 20 yaşına kadar yaşayabilir.

Burun izleri insandaki parmak izleri gibi kendilerine özeldir.
Kulaklarını 180 derece döndürebiliyorlar.

Kemirgenlerin iletişim için kullandıkları yüksek frekanslı sesleri kediler duyabilir. İnsanlar ve köpekler duyamaz.

1215

Tuvalet eğitimini öğrenmeleri hızlı olur ve bir kere öğretmeniz yeterlidir.

Kulaklarında 30 adet kas bulunuyor.

Mısırlılar kedileri öldüğünde üzüntülerini belli etmek için kaşlarını tıraş ederlermiş.

Günün 16 saatini uyuyarak geçirirler. Uykuyu severler. En aktif olduğu zamanlar akşam saatleridir.

Kedi sahibi insanların daha uzun yaşadıkları ve kalp krizi riski daha az olduğu gözlemlenmiş:)

Tatlı gıdaları algılayamıyorlar.
1215

Kediler ruh halinizi sizden daha iyi anlar ve kimi hastalıkları sezebilirler.

İstemediğiniz bir şeyi yapıyorsa kızmanın sinirli davranmanın faydası yoktur. İstedikleri şeyi yapmaya devam edeceklerdir.


Kedilerin köpeklerden 5 kat daha fazla proteine ihtiyaçları vardır. Çok fazla kilo aldıysa hareket ettirmeye çalışın.

Yanak tüyleri çok fazla uzarsa bıyıkları kadar yön duygularını şaşırabilirler.

1215

Kedi aşıları;Kedilerde kist-parazit aşısı, karma aşı, leucomie aşısı, fiv aşısı, kuduz, micanfin aşısı yapılamaktadır. Yavrularda kist parazit tedavisi, karma aşı, leucomie , fiv aşısı 2 doz olarak kuduz tek doz yapılmaktadır. Yetişkin kedilerde karma aşı , leucomie aşısı, kuduz yılda bir kez tek doz olarak uygulanmaktadır.


10 yaşlarından itibaren yaşlanma belirtileri gösterirler.

Karanlıkta insandan 6 kat daha iyi görürler.

Yemeklerini ayakaltı bir yere koymayın. Çünkü yemek yerken mahremiyet isterler.

:):):):):):):):):):):) ^. ^ ^. ^

Mayıs 2015

Hilal Korkmaz bu yanıtı beğendi:

Neden yaşıyorsunuz?

Bu soruyu sorarken, bu kadar ilgi çekeceğini ve farklı fikirlere ulaşacağımı düşünmemiştim. Teşekkürler arkadaşlar. Ben de biraz kendimden bahsedeyim. Neden yaşıyorum sorusunun cevabı dönemsel olarak değişiyor bende. Bazen tek sebebim ailem, bazen sadece mutluluk, bazen sadece başarma hırsı, bazen de sadece yaşama isteği. Hangisinin doğru ya da yararlı olduğunu ise deneyimleme yolundayım. Ve benim zannımca, yaşama nedenimiz; öğrenmek, deneyimlemek, düşünmek, nihayetinde mutlu olmak ve çevremizdekilere yarar ya da mutluluk sağlamak. Kısacık ömrümden bunu anladım.
Mayıs 2015

Hilal KorkmazAydın Can kişisini takip etmeye başladı

Aydın Can, Pazarlama Müdürü, @aydincan

Nisan 2015

Hilal KorkmazBazarov kişisini takip etmeye başladı

Bazarov, İşçi, @kaisersoze

You need chaos in your soul to give birth to a dancing star

Nisan 2015

Hilal Korkmaz bu yanıtı beğendi:

Yirmili yaşlarda ne gibi kişilik değişimleri gösterdiniz?

Yaklaşık üç on yıldır yaşayan biri olarak, en çok zorlandığım dönemin yirmiler olduğunu belirtmeliyim. Sanırım bu durumun sebebi, bu on yılın önceki ikisine göre bazı radikal değişiklikler barındırıyor olmasıdır.

İlk olarak, sorular soran kişiden sorulara cevap vermesi gereken kişiye dönüşmek beni biraz zorladı. Öğrenciler gelir "hocam bu böyle mi o öyle mi", kardeşin kuzenin gelir "abi öyle mi yapayım böyle mi yapayım" , patronun gelir "bunu nasıl yaparız", hatta artık anan baban da gelir "olum napsak". Lan ben nereden bileyim?

Yirmili yaşların bir diğer zor boyutu da şudur ki artık hayalleri gerçeğe dönüştürmenin vakti gelmiş de geçiyordur bile. Hani henüz kendini genç görürken, büyüyünce, param olunca, özgür olunca gibi zaman dilimleriyle hayaller kurarsın ya işte yirmilerde artık onları geleceğe erteleyecek bir konumun yoktur. Ya şimdi ya da hiç, durumu söz konusudur. Ve bazen o "hiç"i kabullenmen gerekir ki bu da çok kolay değildir. Yirmiler artık ayaklarının yere bastığı dönemdir. Hayallerinin yerini keyifsiz bir gerçeklik almaya başlar.

Bu dönemde ne cebine para sıkıştıran kalmıştır ne de arkanı yaslayabileceğin birileri. Yirmilerde adam olursun çünkü olmak zorundasındır.

Uzatırsam sıkacağım diye bitirmek istiyorum ama şunu da eklemeliyim. Yirmilerde sınavlar habersiz yapılmaya başlanmıştır. İnsanların henüz seni adam yerine koymadıkları senin de onları pek sallamadığın dönemlerde öğretilen, öğretilemeyen ne varsa geri istenmeye başlanır. Her şeye hazırlıklı olman gerekir. Telefonun çalar birinin ölüm haberini alırsın mesela, kimse seni teselli etmez. Senin görevin ağlamak değil cenazeyi kaldırmaktır. Böyledir yirmiler. Ciddidir.

Toparlamam gerekirse yirmili yaşlarda, -zorunda olduğumu fark ettiğim için- hayatı daha çok ciddiye almaya başladım. Özenle yaşamaya başladım. Sorguluyorum hayatımdaki her şeyi. Daha dikkatle yaşıyorum. Yirmili yaşlarda ben.. çok büyüyorum.
Nisan 2015

Hilal Korkmaz  bu yazıyı beğendi:

Nisan 2015

Hilal Korkmaz  bu yazıyı beğendi:

Nisan 2015

Hilal Korkmaz  bu yazıyı beğendi:

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğlence

226 Kişi   62 Soru

Film Müzikleri

118 Kişi   6 Soru

Sağlıklı Yaşam

292 Kişi   175 Soru

Sinema

3080 Kişi   300 Soru

Kişisel Gelişim

1828 Kişi   142 Soru

İstanbul

552 Kişi   196 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3412 Kişi   280 Soru

Müziksever

363 Kişi   32 Soru

Teknoloji

1832 Kişi   574 Soru

Din Felsefesi

259 Kişi   77 Soru

Yemek

320 Kişi   255 Soru

Güzellik

216 Kişi   70 Soru

Uzay Araştırmaları

168 Kişi   54 Soru

Uykusuzluk

89 Kişi   52 Soru

Alışkanlık

111 Kişi   29 Soru

Fizik

276 Kişi   261 Soru

Tercihler

57 Kişi   33 Soru

Biyoloji

200 Kişi   210 Soru

Ülkeler

219 Kişi   77 Soru

Varoluş Hakkında

2764 Kişi   1061 Soru

Kitaplar

2883 Kişi   266 Soru

inploid

1152 Kişi   709 Soru

Yaşam

1164 Kişi   390 Soru

Dinler

1048 Kişi   327 Soru

Müzik

2832 Kişi   472 Soru

İş Hayatı

2309 Kişi   323 Soru

Girişimcilik

3441 Kişi   355 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2219 Kişi   175 Soru

Felsefe

1836 Kişi   491 Soru