Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Uğur Çakmak
Bugün 10:17

Hangi konu hakkında bilgi sahibi olmadığınız için kendinizle gurur duyuyor ya da kendinizi şanslı hissediyorsunuz?

Bilmemek bazen çok keyifli olmuyor mu? Kesinlikle oluyor. Pratik siyaset dediğim günlük siyasi kavgaları takip etmediğim için bilmiyorum. Bu konuda bilgisizlik beni mutlu ediyor. Uzun zaman önce futbolu da takip etmeyi bıraktım. Bunlar beni mutlu ediyor fakat gururlanmıyorum, gurur başka birşey. Gurur duymaya başlarsam büyük ihtimalle benim ilgilenmediğim konularla ilgilenen insanları küçük görmeye başlarım. O yüzden bence sadece mutlu olmalıyız.
Şenol Deniz Ikizer
Bugün 04:13

Burcunuz ne? Hangi burçtan insanlarla anlaşıyorsunuz?

Koç um güzel olan burçlar daha iyi anlaşabiliyorum :)
Hypatia Hypatia
Dün 18:44

Neden yaşıyorsunuz?

Bilime, hayata ve diğer birçok konuya dair merak ettiklerimi öğrenmek, kendimi tanımak ve mümkün olduğu kadar olgunluğa ermek için. Ve tabi öğrendiklerimle çevreme de faydam dokunursa ne mutlu bana. . .
Nurcandemir
Dün 15:01

Sesleri huzur veren şarkıcılar hangileridir?

Tracy Chapma, Enya,Lorena mckennitt
Nurcandemir
Dün 14:52

Erdoğan'ın müjdesi sizce ne olacak?

İşte gidiyorum...dese
Uğur Çakmak
Dün 14:38

Karşı cinste ilk görüşte ne ilginizi çeker?

İlk görüşte fiziğinin güzelliği elbette çünkü elde başka veri yok.
Gonca Köse
Dün 12:44

Doğum için bir kursa gitmek sizce gerekli midir?

Kesinlikle gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Doğum kurslarının ücretleri her gebe için uygun olmayabilir ancak artık her devlet hastanesinde gebe okulları mevcut. Burada ebeler gebelere doğum doğum sonu gerekli danışmanlığı sağlıyor. Danışmanlık hizmeti alan bir gebe ile almayan biri doğum masasında çok farklı oluyor. Daha bilinçli ne yapması gerektiğini bilir halde oluyor. Bu da hem doğum ekibi hem de gebe için avantajdır. Sınava son dk ders çalışmak gibi son dk öğretilen egzersizler, doğru nefes alma, ıkınma genelde bilinci ağrı ile kapanmış gebe de pek işlemiyor. Ayrıca doğum sonu bebeğini emzirme, besleme, hijyen gibi bilgiler için önceden eğitilmiş olması gerektiğini düşünüyorum. Postpartum depresyonu engelleyicidir. Bebeğine yetersiz ve bilinçsiz anneler yerine bilinçli anneler olmalı.
Gonca Köse
Dün 12:36

Daha önce olduğum kürtajlar gebeliğimi nasıl etkiler?

Küretaj sonucu uterusun endomeetriumuna zarar vermediği sürece diğer gebeliklerin etkilenme oranı fazla değildir. Ancak bu küretaj sayısına, sterilliğine göre değişir. Oluşacak diğer gebeliklerde yapışıklık gelişebilir buda missed abortus dediğimiz ölü fetüsa neden olabilir. Ya da endometrium zararı sonucu plasental anomaliler görülebilir. Plasenta previa gibi. . .
Pelin Şen
Pzt - 10:36

Dövme yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

En önemli konu hijyendir. Mikrop kapmamak için steril tutulmalıdır. Dağılmaması için üzerine bir şey temas etmemelidir. Örneğin ayağınıza dövme yaptırdıysanız kapalı ayakkabı giymemelisiniz. Ve tabi suyla temasından olabildiğince kaçınmak gerekir.

Bir hafta sonra biraz daha rahat davranabilirsiniz. Fakat sonraki süreçte de dövmenizin solmaması için mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır.
Pelin Şen
Pzt - 10:10

Şirinler çizgi filminde siyasi bir ideoloji saklı mıdır?

Komünizm saklıdır.
Şirin babanın pantolunun kırmızı olması devrimi ve bolşevik partisini temsil eder. Herkesin yetenekleri doğrultusunda belli görevleri üstlenmesi, para yerine takas usulünü kullanmaları, Tanrı yerine doğaya inanmaları bu ideoloji ışığındadır. Ayrıca Smurf'ün "Socialist Movement Under Red Father" ın kısaltması olduğu, Şirin Baba'nın Marx'ı temsil ettiği söylenir.
Pelin Şen
Pzt - 09:50

Hangi bitkiler böbrek taşına iyi gelir?

  • Ayı üzümü, idrardaki asit oranını sınırlayarak böbreklerdeki enfeksiyonla savaşır ve idrar yollarını temizler.
  • Kara Hindiba kökü, böbrek taşlarının çözülmesinde etkilidir ve harika bir çözümleyicidir.
  • Kırkkilit otu, vücutta biriken kalsiyum miktarını dengeler ve böbrek taşlarının oluşumunu engeller.
  • Nar suyu,fesleğen ve ısırgan otu da genel böbrek sağlığı için oldukça faydalıdır.
Pelin Şen
Pzt - 09:43

En uzun süre yaşayan canlı türü hangisidir?

Yaşlılık

Resimde gördüğünüz canlı "Turritopsis Nutricula".Kendisi dünyada ölümsüz olarak tanımlanan tek canlı türüdür. Ömrünün sonuna geldiği zaman veya hayatını devam ettirebileceği koşullar mevcur değilken denizanası olmadan önceki polyp haline geri döner. Daha sonra yeniden denizanasına dönüşür. Dışarıdan bir etki olmadığı takdirde sürekli yaşar.
Pelin Şen
Pzt - 09:24

Çay sözcüğü nereden gelir? Anlamı nedir?

Çay çalısının bilimsel ismi Camellia sinensis'tir. Kelimenin kökeneni anavatanı Çin'e dayanır. Çin'in ilk imparatorlarından olan Shen Yung çay bitkisinin tesadüfen sıcak suya düşmesine şahit olur. Böylece çay keşfedilir. Efsaneye Göre Yung 7 yıl boyunca o bölgede kalıp sürekli çay içer.
Goul Chakir Katsapoulos
Pzt - 03:00

Eşcinsellik psikolojik bir sorun mu yoksa fizyolojik(hormonsal) bir sorun mu?

Heteroseksuel bir duzende yasadigimiz icin 'sorun' oldugunu dusunebildigimiz escinsellik; kisinin kendi yoneliminin kendi cinsi oldugunun farkinda olma halidir ve dusunulenin aksine bir 'çözüm' bir 'yanit'tir.
Goul Chakir Katsapoulos
Pzt - 02:41

Anneme eşcinsel olduğumu söyledim. Benim hasta olduğumu düşünüyor. Ona eşcinselliğin bir hastalık olmadığını nasıl anlatabilirim. Tavsiye edebileceğiniz belgeseller, kitaplar var mı?

Cesaretini toplayip konusarak en zor kismi basardin. Simdi onemli olan sakin olup yillarca kulaktan dolma bilgilerle yasayan bir insana iyi bir ogretmen olabilmek var. Erkekler Aglamaz, Filedelfia gibi filmleri izleyebilirsiniz bence hatta annenle birlikte Metin Hara okumaya calis. Sen sen ol pes etme. X ve y kromozonlarinin gelis ve sende birlesme hikayesini anlat. Dinlemek zorunda cunku senin olusumunu baslatan kendisi. . .
Rukiye Koksal
Pzt - 01:53

Parfümler nasıl kullanılmalıdır?

Kulak arkasına ve bileklere sıkılmalı. En önemliside temiz vücuda sıkılmalıdır. Ter kokusunun üzerine değil. :((
Abdullah Gürel
Paz - 15:36

Yaşama amacınız nedir?

Hayallerime gerçekleştirmek.. .
Ahmet Dede
Paz - 03:40

OOP (Nesne Yönelimli Programlama) nedir?

Kısaca anlatmak gerekirse çok karmaşık yapıları ve fazla kod bloklarından kaçınmak için tercih edilen bir programlama türüdür. Sınıf yapıları içinde çeşitli ulaşılabilirlikler ya da yazılım içinde gizli döngüler ile yazılım uzmanlarının tercihi bir türdür. Misal; Profil için bir profil sınıfı oluşturarak profil içinde yer alacak tüm kod bloklarını, fonksiyonlarını, işlemlerini bu sınıf altında toplayabilir ve kolayca erişim sağlayabilirsiniz OOP ile buda sizi büyük zahmetlerden ve kafa karışıklığından koruyacaktır.

Daha detaylı bir açıklama ararsanız örnekleri ile beraber bu döküman sizin işinizi görecektir;zafer.co/files/phpileoop. pdf
Can Evin
Paz - 00:48

Astronomi

Astronomi (gök bilimi ya da gökbilim), kökenleri, evrimleri, fiziksel ve kimyasalözellikleri ile gök cisimlerini açıklamaya çalışmak üzere gözleyen bilim dalıdır. Astronominin sınırlı ve özel bir alanı olan gök mekaniği ile karıştırılmaması gerekir. Astronomi daha açık bir deyişle, yörüngesel cisimleri ve Dünya atmosferinin dışında gerçekleşen, yıldızlar, gezegenler, kuyrukluyıldızlar, kutup ışıkları, galaksiler (gökadalar) ve Kozmik mikrodalga arkaplan ışıması gibi gözlemlenebilir tüm olay ve olguları inceleyen bilim dalıdır. Evrende bulunan her çeşit maddenin dağılımını, hareketini, kimyasal bileşimini, evrimini, fiziksel özelliklerini ve birbirleriyle etkileşimlerini inceler.

Astronomi terimi eski Yunanca'daki astron ve nomos (άστρον et νόμος) sözcüklerinden türetilmiş olup, «yıldızların yasası» anlamına gelir. Asteroitlerin ve kuyruklu yıldızların keşfindeki katkıları göz önüne alınırsa, astronomi amatörlerin de halen etkin bir rol oynayabildikleri nadir bilim dallarından biridir.

Gök bilimi yeryüzündeki en eski bilimlerden biri olarak kabul edilir. Arkeolojik bulgular en eski çağlarda bile insanların gök biliminin konuları hakkında bilgileri olduğunu ortaya koymaktadır. Neolitik çağda insanlar ekinoksların periyodik karakterini, mevsimlerle ilişkisini ve bazı takımyıldızları bilmekteydiler. Modern gök bilimi gelişimini, özellikle antik çağdaki ve onları izleyen matematikçilere ve Ortaçağ’ın sonunda keşfedilmiş gözlem aletlerine borçludur. Başlangıçta ayrılmaz bir ikili sayılan ve paralel olarak ilerleyen astroloji ve gök bilimi zamanla yollarını birbirlerinden ayırmak zorunda kalmışlardır.

Bir sanatçının yorumu ile Güneş Sistemi'nin doğuşu.

İçindekiler

Antik Çağ'da astronomiOrta Çağ'da astronomiRönesans'ta astronomiGünümüzde astronomiAstronominin dalları, alanları, konularıKonuya göre astronomiGözleme göre astronomiİlgili konularAyrıca bakınızDış bağlantılar

Antik Çağ'da astronomiDüzenle

Tarantula nebulası

Antik Çağ'da gök biliminin gelişimindeki önemli hususlar olarak şunlar söylenebilir :

Astronomi önceleri yalnızca, çıplak gözle görülen gök cisimlerinin gözlemi ve hareketleri hakkındaki öngörülerden oluşuyordu. Eski zamanlarda gözlemler çıplak gözle yapılıyorsa da o zamanlar günümüzdeki gibi sanayi ve ışık kirliğinin bulunmayışı insanlara büyük bir avantaj sağlıyordu. Bu yüzden antik çağda yapılan gözlemlerin günümüzde yapılması neredeyse olanaksız derecesinde zordur.Eski insanların dairesel tarzda dikmiş oldukları 6.500 yıllık megalitlerin (Nabta Playa, Stonehenge) astronomik gözlem amacıyla kullanıldıkları sanılmaktadır.Eski çağlarda astronomide ilerlemiş uygarlıklardan bazıları, Çin, Hint, Sümer, Kalde, Mısır, Toltek, Zapotek ve Maya uygarlıklarıdır. Rig-Veda'da Güneş'in hareketine bağlanan 27 takımyıldızdan ve 13 bölümlü zodyaktan söz edilir.Mayalar ise teleskopları olmadıkları halde Venüs’ün evrelerini ve tutulmalarını tam olarak saptayabilmişlerdi.Antik Yunanlar'ın gök bilimine yaptıkları en önemli katkı, yıldızları kadir derecelerine göre sınıflandırmaya çalışmış olmalarıdır.

Orta Çağ'da astronomiDüzenle

Kartal nebulasından ilginç bir görüntü

Apollo Teleskobu

Ortaçağ’da astronomi bilgilerinin İslam bilginlerince geliştirildiği ve bu bilgilerin sonradan Batı'ya aktarıldığı görülür[kaynak belirtilmeli]. Astronomiyi geliştiren bu İslam bilginlerinden başlıcaları şöyle sıralanır:

Fergani (805–880), Gök cisimlerinin hareketleri üzerine yazılar yazdı, ekliptiğin eğikliğini hesaplamasını sağladığı gözlemlerde bulundu.Kindi (801–873), filozof ve ansiklopedici bilgin, astronomi üzerine 16 eser yazdı. El-Dinaveri (820-895) İranlı Kürt asıllı botanikçi, matematikçi, tarihçi ve astronomBattani (855–923), astronom ve matematikçiHasib El-Mısri (850–930), Mısırlı matematikçiHarezmi (780-850) : Türkistanlı matematikçi. Ebubekir Er-Razi (864–930), İranlı bilginFarabi (872–950) büyük filozof ve bilgin.Khujandi 10. Yüzyılın sonunda Tahran yakınında bir gözlemevi inşa etti. Ömer Hayyam (1048–1131), cetveller hazırladı, takvimi geliştirdi. İbn-i El-Haytham (965–1039), matematikçi ve fizikçi. Biruni, (973–1048), matematikçi, astronom ve ansiklopedici. Tusi (1201–1274), filozof, matematikçi, astronom ve ilahiyatçı; trigonometrinin kurucularından biri olarak kabul edilir. Gıyaseddin Cemşid (1380–1429), (Özbekistan) Uluğ Bey (1393 - 1449) Timur İmparatorluğu'nun 4. Hükümdarı. Matematikçi ve astronom.Ali Kuşçu (1403 - 1474) Türk astronom, matematikçi ve dilbilimci

Gök bilimin gelişmesinde devlet adamlarının yapmış olduğu kişisel girişimler de önemli bir yer tutmaktadır. Selçuklulardöneminde yaşamış olan Kırşehir emiri Caca Bey burada kendi adıyla kurmuş olduğu medresede gök bilimin gelişmesine imkân sağlayacak ortamı oluşturmuştur.

Rönesans'ta astronomiDüzenle

[kaynak belirtilmeli]

Kopernik Güneş merkezli güneş sistemi modelini fikir olarak ortaya attı. Kopernik'in fikri Galileo ve Kepler tarafından savunuldu, geliştirildi ve düzeltildi.Kepler Güneş’in çevresindeki gezegenlerin hareketini belirleyen bir yasalar sistemi olduğunu düşünen ilk kişi oldu. Çekimi hareket yasalarıyla tanımlayan Newton oldu. Böylece gezegenlerin hareketine makul bir açıklama getiren ilk kişi de o oldu. Aynı zamanda yansıtıcı teleskobu icat etti.

Günümüzde astronomiDüzenle

Astronomi 19. Ve özellikle 20. Yüzyılda baş döndürücü bir hızla ilerlemiştir. Yakın zamanlardaki keşif ve gelişmelerle ilgili olarak şunlar söylenebilir:

Teleskopların geliştirilmiş olmasının yanı sıra, diğer bilim dallarındaki ilerlemelerin de gök bilimine yardımcı olmaları sayesinde, evrenin gizleri bir bir açığa çıkmaktadır.Astronomideki en önemli gelişmelerden biri, tayf ölçümü de denilen spektroskopinin (maddelerin ışıkla olan etkileşimlerini anlamaya çalışma, maddelerin soğurduğu ve yaydığı ışığı, yani elektromanyetik dalgaları saptayarak maddenin yapısı hakkında sonuçlara varma tekniği) yani yıldız ışığının elektromanyetik spektral analizine başlanmış olmasıdır. Diğer yıldızların ışıklarının analizi, bu yıldızların ışığının temelde Güneş’in ışığından farksız olduğunu, fakat yıldızlar arasında sıcaklık, kütle ve boyut bakımından son derece büyük farklılıklar bulunduğunu göstermiştir.

Evrenin genişlemesi, galaksiler giderek birbirinden uzaklaşmaktadır.

20. Yüzyılın başında diğer galaksilerden ayrı bir birim olarak galaksimizin varlığı kanıtlanabilmiştir.Ardından Hubble yasası ile evrenin bir genişleme içinde olduğu saptanmıştır; galaksiler giderek birbirinden uzaklaşmaktadır. Kozmolojik termik ışıma (fosil ışıması) ve kimyasal elementler ve izotoplarının maddeden ayrılmasını açıklayan farklı nükleosentez teorileriyle büyük ölçüde astronomi ve fiziğe dayalı olan Büyük Patlama kuramı yoluyla kozmoloji özellikle 20. Yüzyılda büyük gelişmeler göstermiştir. 20. Yüzyılın bu alandaki son gelişmeleri olarak, radyoteleskopların, radyoastronominin, modern bildirişim araçlarının ortaya çıkması sayılabilir. Bunlar sayesinde, elektromanyetik dalgalarla uzayı aşan parçacıkların spektroskopik analizi yapılabilmiş ve böylece uzak gök cisimleri üzerinde yeni deney türleri olanaklı hale gelmiştir.

Astronominin dalları, alanları, konularıDüzenle

Antikçağdaki başlangıç döneminde gök bilimi yalnızca astrometriden, yani yıldız ve gezegenlerin gökyüzündeki konumlarının ölçümünden ibaretti. Daha sonra Kepler ve Newton’un çalışmaları gök cisimlerinin kütle çekimi etkisi altındaki hareketlerinin matematik yoluyla öngörülmesini sağlayan gök mekaniğini doğurdu. Bu iki alandaki (astrometri ve gök mekaniği) çalışmaların çoğu, önceleri, elle yapılan işlemlerden oluşuyordu. Günümüzde ise bu çalışmalar bilgisayarlar ve fotoğraf aygıtları ile yapılabilmektedir ki; bu da gök cisimlerinin konum ve hareketlerinin çok büyük bir hızla saptanabilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden modern astronomi daha ziyade gök cisimlerinin fiziksel doğasını gözlemlemeye ve anlamaya yönelmiştir.

20. Yüzyıldan itibaren profesyonel gök bilimi iki alana ayrılma eğilimi göstermiştir : gözlemsel astronomi ve teorik astrofizik. Gök bilimcilerin çoğunun her iki alanda da çalışıyor olmasıyla birlikte, profesyonel astronomlar giderek bu iki alandan birinde uzmanlaşma eğilimi göstermektedirler. Gözlem gök bilimi esas olarak verilerin elde edilmesiyle ilgilenir. Teorik astrofizik ise esas olarak gözlemlenen fenomenleri anlamaya ve öngörülerde bulunmaya çalışır. Teorik astrofizik gözlem astronomisine bir tamamlayıcı etken olarak astronomik oluşumları açıklamaya çalışır da denilebilir.

Gök biliminin bir dalı olan astrofizik, yıldızların gözlemiyle sınıflandırılan fiziksel fenomenleri tanımlar, belirler. Günümüzde gök bilimcilerin hepsi de belirli bir astrofizik bilgisine sahiptirler ve gözlemleri de hemen hemen her zaman, yine astrofizik bağlamında incelenir. Bununla birlikte, kendilerini yalnızca astrofiziği incelemeye vermiş araştırmacılar da yok değildir. Astrofizikçilerin çalışması astronomik gözlem verilerini analiz etmek ve onları fiziksel olgulara indirgemektir.

Astrofiziğin bir dalı olan kozmoloji, evreni fiziksel bir sistem olarak inceler; yani evrenin doğuşu ve büyümesi, evrimi, gökcisimlerinin fiziksel ve kimyasal özellikleri ve konumlarının hesaplanması ile ilişkilidir. Astronomi gözlemleri salt astronomi ile ilişkili değildir; aynı zamanda genel görelilik kuramı gibi fizikte çok önemli yeri olan kuramların sınanması için de gözlemsel veri sağlar.

Kullanılan inceleme yöntemi, amaç ve konuya göre birbiriyle iç içe olan, genel gök bilimi, astrofizik ve uzay bilimleri gibi birçok dala ayrılır. Gök biliminde inceleme alanları aynı zamanda şu iki kategoride ele alınır:

Konuya göre astronomi. Genellikle uzayın bölgelerine göre (örneğin galaktik gök bilimi) ve ilgili meselenin tiplerine göre dallara ayrılır (yıldızların oluşumu, kozmoloji).Gözlem tarzına göre astronomi. Saptanan partiküllerin tipine (ışık, nötrino) veya dalga genişliğine (radyo dalgaları, gözle görünen ışık, kızılötesi ışınlar) göre dallara ayrılır. Konuya göre astronomiDüzenleGözlemsel AstronomiGüneş SistemiYıldızlar

TakımyıldızlarAkanyıldızlarAstrometriGök mekaniğiNükleosentez

GüneşGezegenlerAsteroitlerMeteorMeteoritlerKuyrukluyıldızlarGezegenlerarası ortam

Yıldızların DoğuşuTemel AyrımDevlik AşamasıÇift YıldızDeğişken Yıldızlar

Yıldızların Evriminin son aşamaları :

Beyaz CüceNötron YıldızlarıPulsarlarTuhaf YıldızlarKara DeliklerGalaktik Gök BilimiGalaksi-Dışı Gök BilimiDiğer İlgili Alanlar

Samanyolu GalaksisiGalaktik DüzlemGüneş Sistemi dışı gezegenlerYıldızlararası OrtamGalaksiler, Galaksi Grupları ve Galaksi KümeleriKuasarlarIkiz Kuasar (Q0957+561) Kara DeliklerKozmolojiEvrenÇekim DalgalarıGalaksilerarası Ortam

AstrobiyolojiAstrokimyaAstrososyobiyolojiAstrososyolojiArkeoastronomiEgzobiyoloji

Gözleme göre astronomiDüzenle

Tayfta soldan sağa doğru sırasıyla, γ ışınları, x ışınları , morötesi ışınlar , insanın gözüyle gördüğü ışık, mikro dalgalar, radyo dalgaları bulunur.
Can Evin
Paz - 00:43

Astronot un Kitapları

6.DOLAP* 2009 Dünya Astronomi Yılı'nda Türkiye'deki Astronomi Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi Sempozyumu (İstanbul Üniversitesi)

* A Treatise on Algebraic Plane Curves (J.L.Coolidge)

* ABC's of Quantum Mechanics (V. Rydnik)

* Albert Einstein Philosopher - Scientist Vol.I (P.A.Schilpp)

* Albert Einstein Philosopher - Scientist Vol.II (P.A.Schilpp)

* An Enquiry Concerning the Principles of Natural Knowledge (A. N. Whitehead)

* Appunti di Astrofisica L'Evoluzione Stellare (B. Cester)

* Atomic Physics and Human Knowledge (N.Bohr)

* Atti della XII Riunione della Societa Astronomica Italiana (Degli Univ.)

* Bilim Tarihi Klavuzu - Buluşlar ve Yapıtlar (M. D. Gökdoğan vd)

* Bilim Tarihine Giriş (S. Tekeli vd)

* Cours de Mecanique (Lib.Generale)

* Ekliptik Halde Şartlı Üç Cisim Problemi ve Trojan Yörüngelerinin Nümerik Tayini (Z. Tüfekçioğlu)

* Elementary Mathematical Astronomy (C.W.C.Barlow, G.H.Bryan)

* Elements of Astronomy and Physical Geography (D. A. Hall)

* Elements of Wave Mechanics (N.F.Mott)

* Experiment and Theory in Physics (M.Born)

* Eta Aquarids Meteor Stream in 1986 (L. Kohoutek, H. Pedersen)

* Fizik (U. Haber-Schaim vd)

* Geometry of Four Dimensions (H.P.Manning)

* Gök Mekaniği (O.M.Sermutlu)

* Gök Mekaniğine Giriş (Z. Tüfekçioğlu)

* Gök Bilim Terimlerinde Dil Birliği Sempozyumu (Ege Üniversitesi Fen Fakültesi)

* Gökbilim Dersleri Cilt II - Gök Mekaniği (A. Kızılırmak)

* Güneş Fiziği ve Güneş-Ay Tutulmaları (N.Doğan)

* Güneş Sisteminin Temel Fiziği (W. M. Blanco, S.W.McCuskey - Çev: Z. Tüfekçioğlu)

* Halley Kuyrukluyıldızı Geliyor (N.Doğan)

* Handbook of Astronomy (E. Dunkin)

* İlkçağlardan Günümüze Astronomi Tarihi (Y. Unat)

* International Bibliography of Astronomy Serials (H. Bikun)

* Interpretation of Complex EPR Spectra (G. M. Zhidomirov vd)

* Karmaşık Sayılar (O.M.Sermutlu)

* Kürevi Astronomi (W.M.Smart, N. T. Gökdoğan)

* Let's embrace space (European Commission Enterprise and Industry)

* Lise Matematik I (M. Gürdal, F. Aydan, E.Metin)

* Logaritma ve Sayı Çizelgeleri (A. Kızılırmak)

* Logic Machines & Diagrams (M.Gardner)

* L'orologio Astronomico Dall'immagine (P. Legin)

* Matematik III - Türev ve İntegral Hesabına Giriş (M. E. B.)

* Mir'at'ül-'Alem (Evrenin Aynası) (Seyyid Ali Paşa - Haz: Y.Unat)

* Modern Fiziğe Giriş (E. Gündüz)

* Non-Euclidean Geometry (R.Banda)

* On BH's and GW's II (A. Loinger)

* On Understanding Physics (W. H. Watson)

* Ortaöğretim 2009 ÖBBS Raporu

* Physics and Microphysics (L.de Broglie)

* Practical Ephemeris Calculations (O.Montenbruck)

* Prof. Dr. Rauf Nasuhoğlu (Fizik Dergisi Özel Sayısı)

* Radyo ve Televizyon Yasal Düzenlemeler (A.Aziz)

* Relativity - The Special & The General Theory (A. Einstein)

* Reminiscences in the Life of Paris Pişmiş: A Woman Astronomer (Mexico Univ.)

* Science Problems Book 2 (W.L.Beauchamp, J.C.Mayfield, J. Y. West)

* Space & Time (E.Borel)

* Space, Time and Gravitation (A. Eddington)

* Summer Institute in Galactic Structure at Ankara University (E.A.Kreiken, Z. Tüfekçioğlu)

* Teamwork in Research (G. P. Bush, L. H. Hattery)

* Teorik Fizik Dersleri Cild 5 Isı Teorisi (A. Y. Özemre)

* The Atom and its Nucleus (G.Gamow)

* The Common Sense of the Exact Sciences (W.K.Clifford)

* The Creation of the Universe (G.Gamow)

* The Earth and Universe (Selanik Üniv.)

* The History of the Calculus and its Conceptual Development (C.B.Boyer)

* The Logic of Modern Physics (P.W.Bridgman)

* The Nature of Physical Reality (H.Morgenau)

* The Nature of Physical Theory (P.W.Bridgman)

* The Principle of Relativity (H. A. Lorentz, A. Einstein, H. Minkowski, H. Weyl)

* The Principles of Mechanics (H. Hertz)

* The Story of the Heavens (R.Ball)

* The Study of the History of Mathematics & The Study of the History of Science (G.Sarton)

* Theoretical Mechanics (M.Movnin, A. Izrayelit)

* Things to Come - Collected Articles (Mir Publishers)

* Treatise on Practical Mathematics (Chambers's Education Course)

* Uzaktan Algılama Kantitatif Yaklaşım (P. H. Swain, S. M. Davis; Çev: D.Maktav, F.Sunar)

* Yanlış Telakkilere Karşı Doğruları (N. R. Akça)

* Yer Basıklığının Sun'i Peyk Hareketine Tesiri (Brouwer Teorisi) (Z. Tüfekçioğlu)

* Yıldız Astrofiziğine Giriş - Cilt 3: Yıldız Yapısı ve Gelişimi (E. Böhm-Vitense Çev: C. İbanoğlu)

* Yıldızların Evrimi (S. Karaali)

* Yıldızların İç Yapısı (S. Karaali)9.DOLAP* Astrofizikte Manyetik ve Hidrodinamik Süreçler I. Çalıştayı (Editor: Ebru Devlen)

* Future Science with Metre-class Telescopes 2013 (Ed. Srdan Samurovic, Branislav Vukotic, Miroslav Micic)

* National Conference of Astronomers of Serbia 2012 (Ed. Slobodan Jankov, Nadezda Pejovic, Rade Pavlovic)

* Astrophysics of Neutron Stars 2010 (Ed. Ersin Göğüş, Tomaso Belloni, Ünal Ertan)

* Cataclysmic Variables and Low-Mass X-Ray Binaries (D.Q.Lamb, J.Patterson)

* Cataclysmic Variables and Related Objects (NASA)

* Dynamics of Hot Stellar System (C. Binney)

* Evolution of Peculiar Red Giant Stars (H.R.Johnson, B.Zuckerman)

* Exploring the Universe with the IUE Satellite (Y. Kondo)

* Fauth Mond Atlas (Olbers-Gesellschaft Bremen)

* FGK Stars and T Tauri Stars (NASA)

* Güneş ve Güneş Benzeri Yıldızlar Sempozyumu 11 Haziran 2010

* Handbook of Space Astronomy and Astrophysics (M.V.Zambeck)

* High Speed Astronomical Photometry (B. Warner)

* Instrumentation and Research Programmes for Small Telescopes (Ed. J.B. Hearnshaw, P.L. Cottrel)

* Introduction to Stellar Astrophysics - Volume 1: Basic Stellar Observations and Data (E. Böhm-Vitense)

* Lectures on Spectral-Line Analysis: F, G and K Stars (D.F.Gray)

* O Stars and Wolf-Rayet Stars (NASA)

* Photometric Atlas of the Solar Spectrum (Sterrenwacht, Sonnenborgh, Utrecht)

* Photometric Atlas of the Solar Spectrum from 3000 to 10000 (L.Delbouille, L.Neven, G.Roland)

* Photometric Atlas of the Solar Spectrum from 7498 to 12016 (L.Delbouille, G.Roland)

* Physics of Ap Stars (W. W. Weiss, H.Jenkner, H. J. Wood)

* Physics of the Sun - Volume I: The Solar Interior (P.A.Sturrack et al.)

* Physics of the Sun - Volume II: The Solar Atmosphere (P.A.Sturrack et al.)

* Physics of the Sun - Volume III: Astrophysics and Solar-Terrestrial Relations (P.A.Sturrack et al.)

* Plazma Astrofiziği (E.R.Pekünlü)

* Plazma Fiziği (S.E.Seshadri, Çev: E.R.Pekünlü)

* Proceedings Nautical Almanac Office Sesquicentennial Symposium - U.S. Naval Obs 3-4 Mart 1999 (Ed: A.D.Fiala, S. J. Dick)

* Spectroscopy of Astrophysical Plasmas (Ed. A.Dalgarno, D. Layzer)

* Tables of the Characteristic Functions of the Eclipse and Related Delta-Functions for Solution of Light Curves of Eclipsing Binary Systems (M.Kitamura)

* The Science Case for the European Extremely Large Telescope: The Next Step in Mankind's Quest for the Universe

* The Solar Spectrum from 2.8 to 23.7 Microns - Part I. Photometric Atlas (M. Migeotte, L.Neven, J. Swensson)

* The Solar Spectrum 2935 A to 8770 A (C.E.Moore, M. G. J. Minnaert, J. Houtgast)

* The Structure and Evolution of Neutron Stars (Conference Proceedings)

* The Structure and Kinematics of Halos in Disk Galaxies (Peter Kamphuis)

* The Universe (J. Kleczek)

* The Vanishing Universe (D.McNally)

* Search and Investigation of Variability in Central Stars of Planetary Nebulae (Kohoutek)10.DOLAP* Acquisition, Processing and Archiving of Astronomical Images (Ed. G.Lango, G.Sedmak)

* Coordination of Observational Projects in Astronomy (Ed. C.Jaschek, C.Sterken)

* Data Analysis in Astronomy (Ed. V.de Gesu vd)

* Electronic Mail Guide 1 Jan 1990 (C.Benn)

* Fudamentals of Database Systems (R. Elmasri, S.B.Navathe)

* İnternet - İş Dünyası için İntranet ve İnternet Merkezli Bilgi İşlem (Digital Equipment Corp.)

* Microsoft Basic İnterpreter for Apple Macintosh

* Object-Oriented Analysis (P.Coad, E.Yourdan)

* Object-Oriented Databases (J.G.Hughes)

* Object-Oriented Design (P.Coad, E.Yourdan)

* Oracle v2.0 (Oracle Corp.)

* Oracle v5.1 (Oracle Corp.)

* Along Ancient Trade Routes

* Object-Oriented Analysis (P.Coad, E.Yourdan)

* Object-Oriented Databases (J.G.Hughes)

* Object-Oriented Design (P.Coad, E.Yourdan)

* Oracle v2.0 (Oracle Corp.)

* Oracle v5.1 (Oracle Corp.)

* Along Ancient Trade RoutesAnkara Üniversitesi, Fen Fakültesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, 06100, Tandoğan - ANKARA
Can Evin
Paz - 00:37

Pr. Dr. Okyay Kabakçıoğlu

Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nün kökeni, Ankara Fen Fakültesi bünyesinde 1944 yılında kurulan "Astronomi Enstitüsü"ne dayanmaktadır. O tarihlerde henüz Ankara Üniversitesi kurulmamıştı. Matematik bölümü öğrencilerine astronomi alanında yandal eğitimi verme amacıyla açılan bu enstitü eğitim-öğretim faaliyetlerine Gazi Eğitim Enstitüsü ana binasında, Prof. Dr. Okyay Kabakçıoğlu yönetiminde başlamış ve 1950-51 öğretim yılında yapımı tamamlanan bugünkü Fen Fakültesi binalarına taşınmıştır. Prof. Dr. Okyay Kabakçıoğlu'nun ayrılması ile bir süre gerileyen ve kapanma durumuna kadar gelen Astronomi Enstitüsü, 1954 yılında UNESCO kanalıyla iş başvurusu yapan Hollandalı gökbilimci Prof. Dr. Egbert A. Kreiken'in başına getirilmesiyle tekrar yükselişe geçmiştir. Prof. Dr. Kreiken, 1964 yılındaki beklenmedik vefatına kadar, bu kurumun çağdaş bir eğitim ve araştırma merkezi haline getirilmesi için kendisini adamış, olası tüm imkanları zorlayarak zamanının modern gözlem araçlarıyla donatılmış bir astronomi rasathanesine dönüşmesini sağlamıştır. 1964 yılında çıkarılan bir yönetmelikle rasathane, kendi kadroları ve bütçesiyle "Astronomi Enstitüsü" adını koruyarak Ankara Üniversitesi’nin bağımsız bir araştırma enstitüsü haline gelirken, Fen Fakültesi’nde eğitim-öğretime devam eden parçası öncelikle "Astronomi Kürsüsü", 1974'de ise "Astronomi Bölümü" adını alarak idari yapısını değiştirmiştir. Kürsünün ve sonrasında bölümün elemanları aynı zamanda enstitünün de doğal elemanı durumundaydılar. 1976 yılında çıkarılan bir başka yönetmelikle o zamana kadar yandal olarak eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdüren bölüm, 4 yıllık örgün öğretim yapan bölümlerin arasına katılmıştır. 1982 tarihli YÖK yasası ile bölümün adı Astronomi ve Uzay Bilimleri olarak değiştirilirken bağımsız araştırma enstitüsü statüsündeki rasathanenin yönetmeliği ve adı iptal edilmiştir. Bu uygulama sonucu idari açıdan belirsiz bir sürece giren Rasathane uzunca bir süre inişli-çıkışlı bir grafik sergilemiştir. 1994 yılında Ankara Üniversitesi bünyesinde Rektörlüğe bağlı bir araştırma ve uygulama merkezi haline getirilen rasathane tekrar benliğine kavuşmuş ve bu idari yapısını günümüzde de korumaktadır. 2003 yılında başlatılan kapsamlı bir modernizasyon çalışmasıyla Rasathane günün teknolojisini takip eden modern gözlem araçlarıyla donatılmış, yönetmeliği yenilenerek daha etkin çalışabilecek bir eğitim-araştırma-uygulama laboratuvarı konumuna ulaştırılmıştı

Ankara Üniversitesi Rasathanesi bugünkü varlığını büyük ölçüde Prof. Dr. Egbert Adriaan Kreiken’e borçludur. 1954-1964 tarihleri arasında 10 yıl süren enstitü müdürlüğü görevi süresince, tüm olumsuz şartlara rağmen Ankara Üniversitesi Rasathanesi’nin hem fiziki hem de idari olarak planlanması ve yoktan var edilmesinde gösterdiği gayret takdire şayadır. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kendini bilimsel araştırma ve eğitimin iyileştirilmesine adamış bu müstesna bilim insanı ne yazık ki yeterince (ve hak ettiği ölçüde) tanıtılmamıştır. Yakın zamana kadar çeşitli ortamlarda kendisi hakkında verilen bilgiler ne yazık ki çok sınırlı kalmış ve genellikle kulaktan dolma (ve çoğunlukla yanlış) bilgilerle sunulmuştur. Öğrencilerinden Doç. Dr. C. Güner Omay’ın bu konuda sorumluluk hissederek hayat öyküsünü oluşturmak üzere 2011 yılı ortalarında başlattığı çalışmaları bu belirsizliği sona erdirmiştir. Kaynağından doğru bilgi ve belgeye dayalı olarak hazırladığı Prof. Dr. Kreiken’in hayat öyküsü Bilim ve Teknik Araştırma Vakfı (BİTAV) tarafından kitap olarak basılmıştır. Biyografi niteliğindeki bu kitap, kendisinin ve hizmetlerinin daha iyi tanınmasının yanı sıra çalıştığı kurumların tarihçelerine de ışık tutmaktadır.

Süleyman Gönülkırmaz
Cmt - 21:42

İnsan yeteneklerini mutlaka değerlendirmeli midir?

İnsan yetenekleri değerlendirildiği için İnsanlık sürekli gelişme kaydetmektedir. Yetenek; Kişinin bir işi iyi algılaması ve yapabilme kapasitesi olarak tanımlamaktayım. Tekerlek bulunmuş, müzik icat edilmiş, bakteri ve virüsler tanımlanarak aşı bulunmuş. Yeteneğin olumlu kullanılması harika bir olgudur. Yaptığı işi çok seven yeteneğe de dahi derim. S: G:
Süleyman Gönülkırmaz
Cmt - 21:22

SİZ HANGİ KUŞAKTANSINIZ?

Y KUŞAĞI=Yatan kuşak. Her dönemde rastlanabilen bu kuşak, çalışmayı fazla sevmez. Anne ve babanın her koşulda kendisine bakmasının zorunlu olduğunu söyleyen kuşaktır. Bu kuşağın yaşamı algılaması anne ve babasının yaşamdan ayrılmasına kadar sürebilir.
M KUŞAĞI=Miras yiyen kuşak. Bu kuşak genelde anne ve babasından kalan mirası yemekle meşgül olur. Birikimleri satmayı en çok seven kuşaktır. Bu kuşağın yaşamı algılaması satılacak hiç bir şey kalmadığı döneme kadar sürer.
K KUŞAĞI=Kayıp Kuşak. Bu kuşak bugün 50 yaşın üzerindedir. Hiç ergenlik yaşamamışlardır. Parayı, okulu, suyu, eletriği, klimayı, denizi, şekeri, ayakkabıyı az görmüş bir kuşaktır. Bu kuşağın zamanı bugünküler kadar çok olmasa da, her fırsatta sek sek, saklambaç, çellik çomak, yakar top oynayan kuşaktır. İyi öğretmen, iyi mühendis, iyi çiftçi bu kuşaktan çok çıkmıştır.
Q KUŞAĞI=Q Klavye kullanan kuşak. Bu kuşak bilgisayar ve televizyonun içinde doğmuştur. Bu kuşak her şeyin bilgisayarda olduğuna inanır. Parayı bankamatiğin ürettiğini sanan, kavun, karpuz bahçesinden hiç geçmemiş kuşaktır. Ancak; Sanal döğüşmüş, sanal üretmiş bir kuşaktır. Dünyada bir gıda kıtlığı olması durumunda en çok zarar görecek kuşaktır.
S KUŞAĞI=Savaşmış kuşak. Bu kuşak bugün 80 yaşın üzerinde, bazıları yaşamdan ayrılmıştır. Bu kuşağın yaşamının büyük bölümü köy koşullarında geçmiştir. Pek çoğunun okulu olmamış, suyu çeşme yerine kuyudan çeken, elektriği gaz lambasından sağlayan, otomobil ve traktörü at, eşek ve katır olan bir kuşaktır. Bu kuşak yokluk içinde yaşamıştır. Bu kuşağın amcası, dayısı, babası Kurtuluş Savaşına katılıp, Vatanımızı cesurca savunmuşlar, pek çoğu seferberlikten doğdukları topraklara geri dönememiş Kahramanlardır.
KUŞAKLARA BİR ÇİFT SÖZÜM VAR:
Y KUŞAĞI-Lütfen ayağa kalk, uçman için kanadını aç, üretmek ve hayatı kucaklamanın çok güzel olduğunu göreceksin.
M KUŞAĞI-Yaşam sana bir ikramiye sunmuş, lütfen bunun farkında ol. Sermayeni tüketmek için değil, üretmekte kullan derim.
K KUŞAĞI-Hayat seni zorlamış bunun karşılığında güzel şeyler de elde etmişsin. En büyük sermayen insan olmuş, bundan daha güzel ne olabilir ki!
Q KUŞAĞI-Herşeyi bilen okuyan araştıran ama yaşamsal uygulamayı biraz gözardı eden bir kuşaksın. Lütfen, bilgisayar ve televizyonun başından kalkın. Arada bir yaşama katılın, üzüm toplayın, çapa yapın, fidan dikin ki yaşam sizi içine çeksin. Meyveler iyi bir emeğin karşılığında olgunlaşır ve büyürler.
S KUŞAĞI-Hepinizin ellerinizden öpüyorum. Kurtuluş Savaşında ve seferberlikte yer alan tüm canlarınıza minettarım. Yaşadığım her gün duam yanınızda olacaktır.
Süleyman GÖNÜLKIRMAZ-Mayıs-2015-Antalya
besthaber.com.tr/2015/05/19/siz-hangi-k. . .
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın