Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Merve İnaç
13 dakika önce

19 yaşında üniversite okuyor, yatılı bir yurtta kalıyorum. Burada her çeşit insan var ve ben kime güveneceğimi, kime karşı sammiyet içerisinde sohbet edeceğimi bilmiyorum. İnsanlarla muhabbetim zayıf. İnsan ilişkilerini geliştirebilecek bir tavsiyeniz var mı?

Merhaba, öncelikle şunu söylemeliyim ki insanlarla iletişime girmeden onları tanıyamayız. Bu nedenle insanlarla iletişim kurarak onların kendimiz için uygun arkadaş, eş, dost vs olup olmadıklarını anlayabiliriz .. İletişim kurmaktan çekinmeyiniz. Ne kadar çok insanla iletişimde olursanız kendinizi de o kadar iyi tanırsınız ve kendinizi ne kadar iyi tanırsanız nasıl insanlarla birlikte olmak istediğinize daha iyi karar verebilirsnz . .
Arif Navdar
Bugün 18:26

Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

İşkur'un yapmış olduğu anketlerde en popüler ve gelecek vadeden meslekler arasında enerji sistemleri mühendisliği ilk sırayı almış.
Buda insanligin giderek artan enerji ihtiyacının dagitim yöntemlerini gelistirmek ve enerji üretim sistemlerinin verimli bir sekilde kullanilmasinin daha verilme olmasını gerektiriyor.
Çiğdem Çelik
Bugün 16:21

Kaynaştırma Eğitimi

Türkiye'deki ilk ve orta öğretimde sık sık yaşanan sistem değişiklikleri beraberinde bir çok çözümsüz sorun getirmektedir . Çözümsüz diyorum çünkü eğitimde yapılan hatadan dönülse bile telafisi mümkün değildir . Kaynaştırma eğitimi de bana göre ülkemizde yanlış uygulamalardan biridir . MEB 'in düzenlediği eğitim şûralarında eğitimcilerin pek görüşü alınmadığı için uygulamada çıkan sorunlar bilinmez ve teorik olarak güzel gibi duran sisteme devam edilir . İşte teoride güzel ama eğitimde oldukça sorunlu bir uygulama da kaynaştırma eğitimi uygulamasıdır .
Kaynaştırma eğitimi ülkemizde şu şekilde uygulanmaktadır. Öğrenme güçlüğü olan çocuklar okul ortamında tespit edilerek RAM ' a (Rehberlik Araştırma Merkezleri ) yöneltilir. Bu merkezlerde uzmanlarca değerlen-dirmeye alınan çocuklar tanımlanır ve seviyesine göre tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak kaynaştırma eğitimine alınır . Bu durumdaki öğrenciler akranlarıyla aynı ortamda fakat kendilerine göre hazırlanmış bir planla ( BEP , Bireyselleştırılmiş Eğitim Planı) eğitim öğretime devam ederler. Tam zamanlı kaynaştırma eğitimi alması gereken öğrenci eğitimini kendi okulunda ve sınıfında devam ettirir. Özel eğitimi sınıf öğretmeni tarafından yapılır.(yukarıda anlattığım gibi yıllık ve aylık gelişim planları çerçevesinde) Yarı zamanlı kaynaştırma eğitiminde ise çocuk özel eğitim veren bir kurumda kayıtlıdır ve becerebileceği derslerde akranlarıyla aynı sınıfa alınır. Bir sınıfta en fazla iki tane kaynaştırma öğrencisi bulunabilir . Her dersin başında belirli bir süre (beş dakika kadar ) yalnız bu öğrencilere zaman ayrılır.
Buraya kadar yazdıklarım yönetmeliklerde yer alan bilgiler ve bir sorun gibi gözükmüyor. Ama işin uygulama boyutunda ciddi sorunlar yaşanıyor.Nedir bunlar ?
1 ) Sınıflarımız en az 30 kişi ve bu kalabalıkta her öğrenciye her derste beş dakikalık bir zaman ayıramıyorken ortaya bir haksızlık durumu çıkıyor.
2 ) Bir sınıfın dikkatini toplayarak derse başlamak özellikle küçük yaş gruplarında zaten zor iken ders başında bir veya iki öğrenciye odaklanmak ve diğerleriyle ilgilenememek öğretimin kalitesini düşürüyor.
3 ) Öğrenme güçlüğü olan ve dönüt alamayacağı öğrencilerle güne ve derse başlamak öğretmenin motivasyonunu düşürüyor.
4 )Kaynaştırma eğitimine ihtiyaç duyan öğrencilerle çalışılması gereken araç -gereç ,eğitim materyalleri ve ortam okulların ekonomik yetersizliği nedeniyle oluşturulamıyor.
5 ) Notla yapılan değerlendirmelerde bu tür öğrencilerin başarılı gibi gözükmesi diğer öğrencilerde doğru algılanamıyor ve değişik sorgulamalara gidiliyor.
Durumu matematik dersi örneğiyle açıklayayım . Kaynaştırma öğrencimiz 7. Sınıfta olsun . Kendisine bu derste kazandırılmak istenilen kazanım toplama işlemi diyelim . Ona özel hazırlanmış soruyla sınava giriyor ve 90 alıyor. Diğer öğrenciler ise sınıf düzeyindeki müfredattan sorumlular ve tabi ki çok azı 90 alabiliyor. Şimdi bu çelişkiyi çocuklara nasıl açıklayalım?
Yukarıda yazdıklarım bir anda aklıma gelenler . Eminim ki bir çok meslektaşım kaynaştırma eğitimi uygulamalarında bu ve daha fazlasını yaşıyorlar. Daha fazlası derken işin bir de para boyutu var.Özel eğitim kurumlarında bu eğitim bir ticari sektöre dönüşmüş durumda . Bu kurumlar ciddi anlamda para kazanıyorlar ama görünen o ki kazanılan paranın karşılığı yaptıkları işe yansımıyor. Devlet kurumunda
görev yapan öğretmen için bu uygulama sadece fedakarca yürütülmesi gereken bir artı görev iken birilerinin bu işle ceplerini doldurması sorgulanınca ulaşılan cevap öğretmenin çalışma isteğini yerle bir ediyor.Ben neyin , kimin yükünü taşıyorum diyorsun . Ha öğretmenlik kutsal bir meslek değil mi? Bu bize yeter . Kabulümüz olsun :)

Peki ne yapılmalı? Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı eğitim şûralarına öğretmenleri de çağırmalı artık. Bu konuda Alman eğitim sisteminden faydalanmak gerekir.Finlandiya'da uygulanan sistemle harmanlayarak ülkemize uygun bir sistem oluşturulmalı. Ben yaptım oldu anlayışıyla yapılan sistem değişikliklerinden vazgeçilmeli. 4+4+4 sistemine geçtiğimizde bir sınıf 5,6 ve 7 yaşında öğrencilerden oluştu. Bu yaş gruplarında kendi içinde ortaya çıkan yeterlilik farkını da düşündüğümüzde eğitim ve öğretim kalitesinin ne boyutta olduğunu tahmin edebilirsiniz. O sınıflarda birer ikişer kaynaştırma eğitimi alan öğrenciler de var bu arada . Durum gerçekten zor ve bu geçiş sürecinde binlerce çocuğumuzu kaybettik arkadaşlar. Hani eğitimde kaybedilecek tek bir birey yoktu ?
Ferhat Orhan
Bugün 11:47

Matematik'te 2+2=5'e ulaşmak mümkün müdür?

Tamamen hayal ürünüdür. İnceleyiniz.
7=9 (örn)
7.0=9.0
0=0 ise 7=9
Sizce mantıklı mı? Bir denklemde her iki tarafı aynı sayıyla çarparsanız orantıdan dolayı bir şey depizmez. Lakin birbirinden farklı bir sayıyı 0 ile çarparsanız sonuç her ikisindede 0 olur.
Arif Navdar
Bugün 11:46

Dünyayı kurtarmak için ne yapıyorsunuz?

Dün akıllıydım, dünyayı degiştirmek istedim...
Bu gün bilgeyim kendimi degiştiriyorum...

Hz.Mevlana
Arif Navdar
Bugün 11:09

Açıktan bir üniversite okumak isteseniz ne okumak isterdiniz?

Uluslar arası ilişkiler
kitapları güzel
Arif Navdar
Dün 19:53

Bildiğiniz ilginç, şaşırtıcı bilgiler nelerdir?

Kruvasan 1689'da Osmanlı'nın Viyana kuşatmasında başarısız olmasını kutlamak için yapılan partilerde ortaya çıkmıştır
Murat Keskin
Dün 19:53

Cabir bin hayyam atom parçacığı hakkında yaptığı açıklama aslında einstein bu olaya yoğunlaşmasına mı sebep oldu yani atomu parçalamak

Şu konuda dikkatli bir ayrımı yapmalıyız, füzyon ve fisyon bombaları ( uranyum_hidrojen ) atom bombası değildir. Lütfen bu konuda gerçek bilgisi olmayanlar, sırf muhalefet olmak için yazmasın. Gerçekten bilgisi olanlar yazsın, sakın o böyle söyledi bu böyle söyledi tarzı kopyadan ziyade, kendi fikri olanlar konuşsun lütfen. Füzyon ve fisyon bombaları element bombasıdır. Atom parçalanamaz, tek bir atom dahi parçalansa evren saniyenin 10 000 000 000 'da 1 'inde yok olurdu. Zaten bu konu yakında uluslar arası tartışmaya açılacak, atom gerçekleri ve buna bağlı konular, takip etmenizi öneririm.
Arif Navdar
Cum - 19:27

Okulda iletişim kulübünde çalışıyorum. Etkinlikler yapmak istiyoruz ama ne yapacağımıza karar veremedik. Ne yapalım, nasıl yapalım?

Geçmişden günümüze toplumda kaybolan iletişim konulu bir program yapılabilir.
Malum internet telefon derken toplumda ufak kazaların iletişim eksikliğinden kavgalara kadar gidebiliyor. Bu ve buna benzer seminer yada program
Arif Navdar
Cum - 15:38

Komplo teorilerine inanıyor musunuz? İnanma/inanmama sebepleriniz nelerdir?

ASlında pek inanmadığım husus ama illuminati kartlarını görünce ki (bazıları şunlar)
bu kartları gördükden sonra bir kez daha düşünmeye başladım
bu kartlardan daha çok var isterseniz diğer kartlara bakın çok şaşıracaksnınız

Felsefe
Bu kartımızın adı Terrorist Nuke çoğumuzun bildiği bir olay ikiz kuleler saldırısı bu saldırılar yıllar önce planlanmış olması insanın içini ürperten cinsten.Suç Usame Bin Ladine atılmıştır. Ama bazı veriler bunun tamamen bir komplo olduğunu ve Bin Ladine atılan suç olduğunu öne sürmüştür. Binaların kendiliğinden patladığını ve aslında oraya çarpan hiçbir uçak olmadığı söylenmiştir. İnanması zor ama küçük bir ayrıntı Enkazda uçak kalıntıları bulunamamıştır. Ve bu sır gibi saklanmış ama sonradan ortaya çıkmıştır.

Felsefe
Bu kartta Pentagonun patladığını görüyoruz. Pentagon ABD Savunma Bakanlığı ve Askeri Haberalma örgütü binasıdır. Kısacası ABD nin bel kemiğidir. Kartta görüldüğü gibi yanıyor. Bir saldırıya mağruz kalacağı 1995 yılında bu kartta gösterilmiştir. Ve 2001 tarihinde ise gerçekten patlamıştır. Bunu yapan basınlara bir ABD askeri olarak gösterilmiştir. Ama daha önceden planlandığı çok açıktır. Ve bunları yapan kişilerin zihin kontrolüne mağruz kaldığı iddaları vardır
Enver Aksoy
Cum - 00:09

Günde 3 kez dişimi fırçalıyorum ama hala dişetlerim iğrenç... Ne yapmalıyım ?

Düzenli geç fırçlamaya başlamadan önce kötü ağız bakımı sebebiyle var olan diştaşlarınızın temizlenmemesinden kayanaklı olabilir eğer diştaşlarınızı temizlettinkten sonra günde 3 kez fırçaladığınız halde hala kötüyse -ki bu olasılık çok az- diş hekimi ziyareti faydalı olur
Yüksel Tan
Cum - 00:08

Mutluluk sorgulanabilir mi?

Başkasının mutsuzluğuna sebep olabilecek yada sebep olduğu için yaşanan bir mutluluksa ; örneğin bir yarışmada birinci olduk . Diğer yarışmacılar mutsuz oldu. Birinci olmanın tadını çıkarmalı mı, yoksa diğerlerine mi üzülmeli. Zaten bilim insanları başarının insanı sanıldığı kadar çok mutlu etmediği sonucuna varmışlar. Bence sorgulanabilir. Ama bir annenin çocuğuna sarılırken yaşadığı mutluluk sorgulanamaz. Mutluluğun sebebi sorgulanabilir, yani kimse mutluyken ben neden mutluyum diye sormaz kendine. Sormamalı da :) ama daha sonra sorguladığında aslında kendisini neyin mutlu ettiğiyle yüzleşme fırsatı bulabilir.
Enver Aksoy
Cum - 00:04

Düzenli spor yaparak kilo verilebileceğine inanıyor musunuz?

Spordan ziyade diyetle kilo verilebileceğini düşünüyorum kendimden yola çıkarak bu sonuca varıyorum ama tabiki konunun uzmanı olan diyetisyenler daha net bilgi sahibidir bende diyetesyene giderek 12 kilo vermiştim
Enver Aksoy
Per - 23:58

Misvak nasıl kullanılır ve saklanır?

Bende net bir bilgi veremicem açıkçası diş fırçası varken misvak kullanımının gerekli olduğunu da düşünmüyorum
Yüksel Tan
Per - 23:46

40 yaşındayım ve 18 yaşında sevgilim var. Çevre tarafından eleştiriliyorum, aslında bana çok normal geliyor. Sizce anormal bir durum mu?

size normal gelen başkasına anormal gelebilir bu çok normal. Bence anormal bir durum yok ortada. Ama bahsedilen durumun eksileri artıları vardır. Ama gerçek sevginin de eksisi artısı olmaz. Gerçek sevgide eksi artı olayı dediğiniz gibi çevrenin ilgi alanındadır. Gerçek sevginin normali anormali de olmaz bence . Gerçek bir sevgiyse çevre baskısı denen şey de mevzu bahis edilmez kanaatimce .. Anlatabiliyor muyum.
Furkan Acar
Per - 22:52

Kendi kendimize yabancı dil öğrenebilir miyiz? Bu konuda önerileriniz neler?

Bkz: lingualeo.com

Sade ve şık tasarımı olan mükemmel bir kaynak.
Furkan Acar
Per - 22:43

Pilli Bebek grubunun en sevdiğiniz şarkısı hangisi?

Delilik. En çok dilime dolanan, en sık dinlediğim parçadır.

Diğerlerini ayrı tutmam, saygıyı hakeden bi'grup.
Furkan Acar
Per - 20:24

Bir internet, sosyal medya fikrinin Türkiye'den çıkıp da dünyanın tamamında tutma ihtimali nedir? Ya da sadece Amerika'dan çıkanlar mı tutar?

Orjinal ve özgün bir tasarıma sahipse, şuana kadar olan sosyal medyaların kopyası olmak yerine bu çizgiyi aşıp farklılaştırılmışsa, kendi orjinalliğini taşıyorsa, şöyle güzel bir reklamla da çok hızlı yaygınlaşabilir.

Zaten üniversite öğrencilerimizin artık bi'yer den başlaması lazım.
Furkan Acar
Per - 20:16

Piyasada en çok tercih edilen programlama dilleri hangileridir?

Bkz:payscale.com

Hem gelir hem de bunun gibi istatistiklere ulaşabilirisiniz.
Furkan Acar
Per - 20:12

Kitap okurken ne tür müzikler dinlersiniz?

Assassin's Creed Soundtracks herşeye gider.
Orhan Tutum
Per - 19:56

Veritabanı oluştururken hangi char set seçilmeli ? Neye göre seçilmeli ?

Bende utf8_unicode_ci tercih ediyorum. Boyut farkediyor mu, ne kadar farkediyor bilmiyorum gerçi. Diğer yandan karakter derdimiz olmuyor. (Ör:Merhaba, مرحبا, こんにちは, 你好, 안녕하세요)
Arif Navdar
Per - 18:31

Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde gezilecek tarihi yerler nerelerdir?

Bi karadenizli olarak
Sümela manastırı, karaca mağarası, uzungöl, ayder yaylası, ovit geçidi, kafkasör yaylası ikizdere birde mayıs haziran aylarında gidersen daha uygun olur havalarda güzel olur :)
Rafting yapmayı unutma
Arif Navdar
Per - 18:01

Mega Holding adı altında kurulan saadet zinciri hakkındaki görüşleriniz?

Hiçbir zaman, 'çalışmadan zengin olmak istiyormusun' tarzı sorulara şüphe ile yaklaşırım l bana güven diyerek insanarı kendilerine çeken bir gizli örgüt gibi geliyor bana hiç mantıklı değil
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın