Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Cahil Insan
46 dakika önce

su anda 22 yaşında olan ve ilki ve sonu olacak erkeği bekleyen kıza ne dersınız hiç erkek arkadasımda olmadı

Açıkçası ben görücü usülü taraftarıyım, ama insanlar hiç güvenilir değil, bu sıralar bu yüzden görücü usülü çok riskli geliyor bana. Benim için inanç sahibi olmayan birisi ile evlenmek ilerisi için çok risklidir. Ama ortalıktaki insanların da ne kadar inançlı olduğu ortada. Bilemiyorum. Gerçekten bilemiyorum. Dua edebilirsin, bu konuda en hayırlısını dileyebilirsin. Anne babandan yardım almayı ve görüşünü öğrenmeyi unutma.
Marty Mcfly
Bugün 10:24

Kocaman Güneş Gözlükleri

"Eskiden gözgöze gelirdik ve aşkın ilk kıvılcımı gözlerde çakar" derdim hep.

Ne zamanki bu koca dev güneş gözlüklerini uydurdunuz yüzlerinizi kaplayan, o şişik dudaklarınız ve kabarmış boyalı saçlarınız arasında bir de bu koca gözlüklerle "ne yüzünüz ne gözünüz" görünmez oldu.

Dolaşıyorsunuz ortalıkta koca gözlüklerinizle , marka marka ve servet ödediğiniz o gözlüklerden belki de beş on tane var evde.

Dudaklarınız daha dolgun , parfümleriniz çeşit çeşit ve minicik şortlarınızla daha özgürsünüz.
Yanlış anlamayın , saygıyla eğiliyorum önünüzde, özgürlüğünüzün duacısıyım.

Salına salına geziyorsunuz , her yerdesiniz hatta olduğunuz fiziki yerlre yetmiyor , telefonlarda tabletlerde pc'lerdesiniz. Fenomensiniz , en güzelsiniz , en beğenilen istenilen ve arzulanan güzelliktesiniz.

Fakat kime ne canım ? ; herkes özgür seçimlerinde. Yüzde yüz haklısınız.
Hatta öyle haklısınız ki , en haklı sizsiniz.

Fakat diyorum ki , biraz çıkarsanız o gözlükleri , o telefonları kaldırsanız ; hergün sanki bir katalog çekimine gider gibi süslenmeseniz , Victoria's Secret meleği olmaya kısa bir süre ara verip , sokağımızın o eski alımlı ve duygulu kızı olsanız.

Bilmem ne amerikan cafesinde "skimetto latte" içmek yerine , örneğin mevsim kışsa , bir sıcak sahlep içsek kordonda ; yada yaz ise, buz gibi bir limonata içsek pasaporttan kordona boyu yürürken.

Şiir konuşsak biraz , edebiyat ve felsefe konuşsak.

Bu yılki trendlerin , çeşmenin , alaçatının , mangonun , yazlığın , mavi turun , floransanın , parisin canı cehenneme olsa. Gece hangi barda kim çıkıyor? Sorusunu bir süre önemsemesek. İçmesek, ayık kalsak biraz.. Çok değil , biraz..

Sadece "biz" olabildiğimiz küçük anlar oluştursak. Özgün bir akış , içi dolu , toprakla ve doğayla ilintili , insana ve yaşama dair gerçek bir sohbetin çubuğunu yaksak.

Sizi yalnızca bir gecelik sevecek adamları farketseniz böylece.

Hatırlasanız sevmenin ne olduğunu ; hatta belki de ilk defa hissedeceğiniz bu değer verilme hissini , göğüs dekoltenize bakmadan , siz tuvalete gitmek için kalktığınızda kalçalarınızı süzmeden sadece gözlerinize bakabilecek adamları keşfetseniz.

-Uyudun mu ? diye sorup , ben de duştan çıktım diye boxerlı, slipli fotoğrafını yollayan bir arsız yerine , gece size Behçet Necatigil'den şiir yollayan bir adam olsa hayatınızda.

Bir çıkarsanız şu koca gözlükleri , göz göze gelebilsek..

Yakaköy'de bir ağacın altında termosta çay , yere serilmiş bir sofra bezi , üzerinde tazecik kahvaltılık , ağaca kurulmuş bir salıncak , cıvıldayan iki çocuk ve sevgiyle yanıp tutuşan iki kalp ve iki ruh olabilmenin "mucize" kaldığı bir zaman diliminde ne romantik bir hayal değil mi..

Gece yaşayan ve gündüz uyuyan , depresyonun yalnızlığın ve bencilliğin dibine kadar içine batmış bir kuşak,
ancak o koca gözlüklerle gizleyebilir yüzündeki mutsuzluğu..

Bir arkadaşım , başka bir kız arkadaşıma şöyle demişti :

-Bir gece boyunca istediği tüm hazları senle yaşayıp , sabah olunca üzerinde sadece parfüm kokusunu bırakıp s*ktir olup giden adamlar için , "saçlarını, ellerini koklamaya kıyamayan , yüzüne bakmaya utanan" adamı üzdün. Kaçıncı bu yaşadığın aynı şey !! Bu hata değil artık , sen bunu alışkanlığa dönüştürdün. E hakettin sen bunu. Hem de çok hakettin. Lütfn ağlayıp bizim enerjimizi de çalma artık!!

Aşık mı olmak istiyorsunuz. Belki de sevmek çok sevmek ve sevilmek.
Samimiyetle bir aile kurmak , çoğalmak ve çoğaltmak.
Dünyanın bu saçma sapan sanal yükünden sıyrılıp gerçek bir kavganın içinde gerçek çiçekler yetiştirmek mi istiyorsunuz.

Lütfen çıkarın o kocaman gözlükleri ve dudaklarınızı büzmeyin. Konuşun..
O dudaklar büzülüp fotoğraflar çektirmek için değil. Aşkla öpülmek için , seviyorum demek için ve anlatmak için hayatın tüm güzelliklerini.

Gözlerinizi görmek , sesinizi duymak , konuşmak ve aşık olmak istiyoruz size. .

Lütfen. .

l
Ramazan Uçar
Bugün 06:03

Dogmatik düşünmek / düşünce nedir?

Kuranda "tedebbür" diye bir kelime dört yerde geçer.
Tedebbür bir şeyin arka planını , önünü arkasını üstünü altını iyice sorgulamak , derin düşünmek demektir.
Allah kuranda, üç yerde
"hala kuranı tedebbür etmezler mi "buyurur.
Dördüncü yerde de "ayetlerini tedebbür etsinler diye ......sana mübarek bir kitap indirdik", buyrulur.
Diğer dinler doğmatik bir anlayışı benimseyebilir.
Ama İslam dinin de asla.
Kuranda yaklaşık 700 kusur yerde " Akletme'ye, tedebbüre, tefekküre, tezekküre...... " vurgu yapılarak, düşünmek emr edilir.
Yani Farzdır.
Hani oltu tesbihleri vardır.
Çektikçe parlar.
Kuranda ne kadar Akledersen, sorgular derin düşünürsen hikmeti o kadar ner yakalayacağımız hatırlatılır.
Seren Duran
Dün 22:47

Bir insan kendine bir konuda psikolojik olarak baskı uygulayabilir mi?

Bazen kendime yalan söyleyerek baskı kuruyorum kendime , ama kendim beni kandırabileceğini sanıyor, çakal. Ben yer miyim? Yemem.
Gökhan Soyulmaz
Dün 15:57

Beyin jimnastiği için neler yapılabilir?

5 km yürüdükten sonra, son 100m yi geri geri yürüyünce bacaklarımın daha fazla çalıştığını ve müthiş terlediğimi hissediyorum. Olay bence rutinden çıkmada. İşe gidip gelirken farklı bir yol ya da araç kullanmak bile beyin için bir egzersizdir. Hayatta amacımız ertesi günü aynı şekilde yaşamamak olmalı. Her gün yeni bir tuğla koyalım ama onu bile bir sağdan bir soldan bir ordan bir burdan yapmaya gayret edelim.
Seren Duran
Pzt - 13:05

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

Rahat bir yatağın varsa ve erken uyanmak için bir nedenin yoksa, işte orası cennettir :)))
Cahil Insan
Paz - 22:12

Neyi Bekliyoruz?

Aklıma gelen bir konuda paylaşım yapmak istedim.
Bugün bir yabancı ile konuştum, adam inançsız mıydı tam bilmiyorum ama yazdığı şey Tanrı'nın var olduğunu düşünmeye başladığını söylüyor. Sordum nedenini, neden düşüncesinde bir değişiklik olduğunu, dedi ki "Herkes beni sattı, erkek kardeşim bile yardımcı olmadı". Orada anladım ki...
İnançsızlığın ya da inancın umursanmamasının nedeni "Evrende kötülük varmış, Tanrı neden bunları engellemiyormuş" falan değil, inançsızlığın nedeni Allah'ın rahmetiyle davranması ve ceza vermemesi. Allah bu kadar rahmet sahibi olmasa, bizleri aç bıraksa, yapılan kötü bir şeyde hemen cezasını verse, hayatlarımız acı dolu olsa; inanca, duaya, ibadete öyle bir sarılırız ki!

Bir kötülük gelmeden sarılalım bu işe...
Abdulkerim Özkan
Paz - 09:41

Derimden sızıntı şeklinde kanama oluyor. Sebebi ne olabilir?

Kanama bozukluklarında görülen bir durum . Aksatmadan doktora gitmenizi tavsiye ediyorum. Hematolojiye gidebilirsiniz. .
Abdulkerim Özkan
Paz - 09:39

Kabızlığa kalıcı çözüm nedir?

Kabızlığa kalıcı çözüm bulabilmek için öncelikle kabızlığın altında yatan sebebi bulmak gerekir. Bunun için kabaca tiroid hormonlarınıza baktırabilir veya gastroenteroloji bölümüne başvurabilirsiniz. Kabızlığın ne kadar süredir devam ediyor olduğu, kanlı veya mukuslu olup olmaması gibi pek çok önemli durumlarda vardır. Bunun için herhangi bir doktora muayene oldunuz mu ?
Tavsiye olarak kısa süreli için sorbitol içeren sakızlardan kullanabilirsiniz. .
Suat Köroğlu
Paz - 03:27

Satıcı, taahhüt ettiği zaman ve yerde bir malın teslimini gerçekleştiremiyorsa (mal gelmemişse vs), alıcı bu durumu notere tasdik ettirebilir mi? Yani noter huzurunda "satıcı teslimi gerçekleştirememiştir" benzeri bir belge düzenlenebilir mi?

Bu belirttiğiniz durum ihtarname gerektiren bir mevzudan ibarettir. Noter kanalıyla gönderilen ve olayın gidişatını barındıran bir ihtarnameyi ilgili şahsa çekmeniz durumunda edimin ifa edilmemesinden kaynaklanan haklarınızı kullanacağınızı ihtaren bildirmeniz Hakkı'nızın ispatı için yerinde ve yeterli olacaktır. Karşı yan gerekli süre zarfında taahhüdünü ifa ettiğine yarar bilgi ve belgeleri ihtarnameye cevap şeklinde yine noter kanalıyla geri bildirime tabi tutamadığında ihtarnameniz ilgili dava sürecinde elinizde güçlü bir resmi belge olarak bulunacak ve belki de davayı kısa ve kesin bir şekilde çözüme kavuşturacaktır. Bu bağlamda ihtarnamenizin düzenlenmesi aşamalarının ve düzenlenme şeklinin oldukça önem arz ettiğini bilmelisiniz. Bu noktada hukuki yardıma ihtiyaç duyarsanız iletişime geçebiliriz. Kolay gelsin.
Marty Mcfly
Cum - 21:30

Ülkemizin şu anda içinde bulunduğu duruma Amerika'nın 1950'li yıllardaki Marshall yardımlarının etkisi nedir?

Yardım içeriğinde süt tozu da vardı diye hatırlıyorum.

Nasıl bir tozsa artık , bugün halimiz ortada. .
Marty Mcfly
Cum - 21:28

Küresel ekonominin geleceğinde kapitalizm mi yatmaktadır yoksa geleceğinde yatan daha sosyal bir sistem midir?

Kapitalizm masum kalacaktır.

Bugünün şartlarının mumla aranacağını düşünüyorum.

2050 Dünya nufusuna dair öngörü 12 milyar ! Bugün 7,2 milyar olduğunu düşünürsek , bu zavallı gezegenin halini hayal edin.

Mad max film serisini izlediniz mi ? Oradaki vahşi hayatın bin benzerini öngörüyorum.

Çünkü insanoğlu , kendini insan yapan değerlerden her geçen gün daha da uzaklaşıyor.

Bir ekonomik dsiplin dahi kalmayabilir ki sistem hakgetire..

12 milyar insan. .
Marty Mcfly
Cum - 19:16

Dyatlov Geçidi'ndeki esrarengiz olay hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce dosya yeniden açılsa bir sonuca varılabilir mi?

Yuri Yefimoviç Yudin, henüz yolculuğun ilk aşamasında rahatsızlanır ve geride bırakılır. Böylece 10 kişi yola çıkan ekipten; 2'si kadın, 7'si erkek olmak üzere; toplam 9 kişi kalır..

Geride kalan bu kişiden olayın iç yüzü ayrıntıları ile öğrenilebilir. Gidenlerin , görünen amaçları dışında bir başka bilgi ile gidip gitmediği , ekstra doneler olup olmadığı. Tabi hala bu kişi yaşıyorsa..

Fakat bu gizemin çözülebileceğini sanmıyorum.

Dünya dışı varlıklar yada bir Sovyet silahı (aşırı radyasyon içeren ve rastlantı eseri o bölgede denenen bir silah da olabilir)
Seren Duran
Cum - 18:01

Hayalinizdeki meslekler nedir? Somut örnekler verebilir misiniz?

Herhangi bir yeteneği olan devlet kadrolu süper kahraman.
Utku ALTINOK
Cum - 11:51

Sizce YGS ve LYS ye nasıl hazırlanılmalı? Günde kaç saat hangi derse nasıl çalışılmalı?

Lys'ye daha çok önem ver. Ygs'ye de önem ver ama lys sınavında kimin ne olduğu öğrenilir. Mat 1-2'nin çoğunu bitir ve bu sene göreceğin konulara mutlaka bak derim ben. Kaç saat çalışayım dersen kendini yeterli hissedene kadar yeterli. (Olimpiyat soruları çözmene gerek yok) Bana kalırsa bu sınavlarda en önemli şey sakin olup kendine güvenmek. Konularda da eksiğin yoksa zaten derece yaparsın.
Ferhat Orhan
Cum - 01:56

Savaş Pilotu olmak için sayısal bölümde mi yoksa sözel bölümde mi ilerlenmelidir?

Hava Harp Okulunda 5 farklı bölüm var. Bunlardan 4 ü sayısal(Bilgisayar, elektrik ve elektronik, havacılık ve uzay, endüstri müh ) 1 i ise eşit ağırlık( Yönetim Bilimleri). Ama gerçekten bir savaş pilotu olmak istiyorsan İngilizcen çok ama çok iyi olmalı. Diğerleri ise önemli ama teferruat.
Hamza Altintaş
Per - 00:02

Bir üniversite sınavına hazırlanmak için sınavdan kaç hafta önce hazırlanılmalıdır?

Kişiden kişiye değişen göreceli bir kavram. Altyapının ne kadar sağlam olduğuna bağlı. Çok kötü değilse 6-8 ay önce başlaman yeterli olacaktır.
Hamza Altintaş
Per - 00:00

Üniversite için tavsiye ettiğiniz üniversiteler ve bölümler nelerdir?

Realist düşünmeni tavsiye ederim. Atanma imkanı fazla olan bölümleri tercih etmen daha akıllıca olacaktır. Orası burası diyemem ama illa bi tavsiye istiyosan SDÜ - Ormancılık bölümü derim
Marty Mcfly
Çar - 18:31

Saç yıkamak için en iyi sabun hangisidir?

bittimsabunu.gen.tr/

Bu sabundan memnunum. Fakat saç teli analiziniz önemli (kuru yada yağlı saçlar gibi)

Bir inceleyin derim.
Marty Mcfly
Çar - 18:25

Cahit Külebi kimdir?

CAHİT KÜLEBİ (1917 – 1997)

Cahit Külebi, 1917’de Tokat’ın Zile ilçesinin Çeltek köyünde doğdu. Sivas Lisesinde ve İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde okudu. Antalya Lisesinde, Ankara Devlet Konservatuarında, Ankara Gazi Lisesinde edebiyat öğretmenliği; Milli Eğitim müfettişliği, İsviçre’de kültür ataşesi ve öğrenci müfettişliği, Milli Eğitim Bakanlığı Başmüfettişliği ve Kültür müsteşar yardımcılığı, TDK Genel Yazmanlığı yaptı.
Cahit Külebi, 20 Haziran 1997 yılında Ankara’da hayata gözlerini kapadı.
EDEBİ KİŞİLİĞİ | SANAT ANLAYIŞI
  • Şiir, hatıra, deneme türlerinde eser veren sanatçının ilk şiirleri 1938’de Gençlik dergisinde Nazmi Cahit takma adıyla yayımlanmıştır. Diğer şiirleri de Varlık, Sokak, İnsan, Türk Dili, Yaratış, Kültür Dünyası gibi dergilerde çıkmış, 1946’da ise şiir kitabı “Adamın Biri” yayımlanmıştır.
  • Arı bir dille tertemiz bir şiir söylemeyi gaye edinmiş, Anadolu manzaralarını işlediği şiirleriyle memleketçi şiirimize yeni bir soluk getirmiştir.
  • İlk şiirlerini hece ölçüsüyle yazmış ancak ahenk sağlamak için uyakları kullanmaktan vazgeçmeyerek serbest şiire yönelmiştir. Yarım uyağı ve iç sesi şiirlerinde sıkça kullanmıştır.
  • Doğduğu topraklara duyduğu özlemi, çocukluk hatıralarını, memleket manzaralarını aşkı, sevdayı şiirlerinde işlemiştir. Hemen hemen bütün şiirlerinde yoksulluk temasını ele almış, ara sıra da şiirlerinde karamsar ve güvensiz bir insanın hislerine yer vermiştir.
  • Cahit Külebi’nin şiirlerini temalarına göre memleket şiirleri, aşk şiirleri, destanlar olmak üzere üç başlık altında inceleyebiliriz.
  • Yeni romantik olarak adlandırılmış ancak toplum ve gerçeğe bağlı kalmıştır. Son şiirleriyle yeni bir söyleyiş tarzına yönelmiştir.
  • Üsluba önem vererek söyleyişinde titiz davranmış, oluşturduğu güzel betimlemelerle de kendine has bir şiir dili oluşturmuştur.
  • Söyleyişiyle Karacaoğlan’ı hatırlatan sanatçı, şiirlerinde halk şiiri unsurlarından yararlanmıştır.
  • “Atatürk Kurtuluş Savaşında” adlı şiir kitabındaki şiirleri “Atatürk Oratoryosu” ismiyle Nevit Kodallı tarafından bestelenmiştir.

ESERLERİ
Şiir:
Adamın Biri, Atatürk Kurtuluş Savaşında, Yeşeren Otlar, Şiirler, Türk Mavisi, Sıkıntı ve Umut, Yangın, Güz Türküleri, Bütün Şiirleri, Güzel Yurdum, Zerdali Ağacı, Kamyonlar Kavun Taşır, Biz Biliriz Bizim İşlerimizi, Herkesin Bir Derdi Var, Ekin’in Göz Yaşları
Hatıra:
İçi Sevda Dolu Yolculuk
Düzyazı:
Şiir Her Zaman, Ece’nin Günlüğü

(hurbilgi.com dan alıntılanmıştır)
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın