Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

İlyas Ağlar
Bugün 03:40

Canın yandığında ilk kime koşarsın?

Namaz kılmak lazım.. .
Abdullah Gürel
Bugün 01:52

Kişi ölüm korkusunu yenmek için ne yapabilir?

Tasavvuf, islam ve felsefeye yönelmekle geçer diye düşünüyorum...
Abdullah Gürel
Bugün 01:50

İnsanın kendi kendini psikolojik olarak tedavi etmesi mümkün müdür, ne düşünüyorsunuz?

Bazı kimseler kendini kontrol ediyor zaten bazıları ise bunu yapmak için ya kitap yazıyor ya da yaşam koçu denilen kişilere ödediği paralarla almaya çalışıyor bilinçaltı dediğimiz olguyu iyi anlarsan kendini de hem tedavi hem de kontrol edersin.. .
İlyas Ağlar
Bugün 01:42

Eve doktor, kuaför, vs. çağıramazken, dar gelirli aileler bile neden özel ders öğretmeni çağırma peşindeler?

Kendini düşünmüyor çocuklar için ne yapabilirseler yapmaya çalışıyorlar.. .
Seyda Kartal
Bugün 00:34

Dokun ve ısın

onedio.com/haber/vucut-isisiyla-isinan-duraklar-423232? Utm_source=OnedioTeknoloji&utm_campaign=V%C3%BCcut%20Is%C4%B1s%C4%B1yla%20Is%C4%B1nan%20Duraklar&utm_medium=tweet
Hakan Kılavuz
Dün 15:47

Aşkın bittiğini ne zaman anlarsınız? İlişki neye göre biter? Bitmek üzere olan (ilgili bir kadın, ilgisiz bir erkek) bir ilişki kurtarılabilir mi? Nasıl?

Zaten kendin cevabi sorunda belirtmişsin taraflardan birisi ilgisizse aşk bitmiştir bitmiş bir şeyi kurtaramazsin anca saygi ve sevgi çerçevesinde sürdürürsün.
Ali Aydın
Dün 14:52

Android market ve apple store için uygulama üretmeye başlamak istiyorum. Nereden başlamalıyım? Neleri - kimleri takip edip hangi kitaplara ya da eğitim videolarına bakmalıyım?

cizgi-tagem.org/? Course=android-applica... Çizgi Tagem'in sertifikalı ücretsiz eğitimi var. Sertifika almak için idealdir ama sıfırdan öğrenmek için ne kadar iyidir bilemem. Ama biraz araştırırsan birçok ücretsiz online eğitim bulursun. Hatta İngilizce'ne güveniyorsan bir de şuna bak derim:futurelearn.com/courses/begin-programmi... MOOC şeklinde yani online üniversite dersi gibi normalde hafat hafta takip edersin ama bu ders tamamlanmış olduğu için direk tüm haftaları arka arkaya takip edebilirsin.
Growthackingsk
Dün 11:56

Sosyal Medyanın Pazarlama İçin Faydaları

Sosyal Medya Pazarlama Planlamanız da Yok mu? Bir Daha Düşünün!
Facebook veya Twitter üzerinden işletmenizin profillerini oluşturup sadece ürün/hizmet linklerinizi paylaşarak sosyal medyadan faydalanmanız pek mümkün değil. Türkiye’de artık küçük işletmelerde gelişimlerini hızlandıracak ve ürün/ hizmetlerini doğrudan pazarlamak için kullanılacak yeni yöntem ve teknikleri araştırmaya koyuldu… Sosyal medya, bu yeni yöntemler arasında hem maliyet hem geri-dönüş zamanı hem de kontrolü açısından diğerlerinden öne çıkmakta.
Sosyal medyanın işletmenize katacağı değerlerden bazıları:
Hedef kitlenizi analiz edebilirsiniz
Her sektörde, organizasyon türü ne olursa olsun başarılı olmanızın ilk koşulu hedef kitlenizi net belirlemenizdir.Sosyal medya ile bu süreci klasik yöntemlere nazaran daha kısa sürede ve kesin sonuçlarla yapabilirsiniz. Her mecraya özgü takip araçları ile(Facebook Insights, Hootsuite vb.) takipçilerinizin demografik özelliklerini öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kamu ve Resmi Kurumlar İçin Sosyal Medya Planlaması

1918Hedef kitleniz ile etkin iletişim
Hedef kitlenizin demografik özelliklerini öğrendikten sonra, bu verileri baz alarak reklam ve pazarlama faaliyetlerinizi organize edebilirsiniz. Bu sayede yatırımlarınızdan yüksek geri dönüş alma şansınız artacaktır. İçeriklerinizi çeşitlendirmeniz her kesimden insana ulaşmanızı sağlayarak farklı ürün/hizmet gruplarınızı etkin pazarlamanıza yardımcı olacaktır.
Geri dönüşler alabilirsiniz
Sosyal medya sayesinde paylaştığınız ürün ve hizmetleriniz hakkında müşterilerinizden olumlu-olumsuz geri dönüşler alabilirsiniz. Özellikle yeni bir ürün/hizmet geliştirdiğinizde ve sosyal mecralarda paylaştığınızda, insanların neler düşündüğünü ve kullanıcı yorumlarını gözlemleyerek gerekli aksiyonları alabilirsiniz. Olumlu yorumlar ile mutlu olduğunuz kadar, olumsuzlar ile üzülebilirsiniz. Bunun için sosyal medya kriz yönetimi planı oluşturmanız faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:CRM Sistemini Sosyal Medya ile Entegre Edin
Rakiplerinizi Gözlemleyin
Sektördeki rakiplerinizin aktif oldukları mecralarda yer alarak, en son gelişmeleri ve neler yaptıklarını gözlemleyebilirsiniz. Bu takip ve elde edeceğiniz veriler sayesinde pazarlama stratejinizi geliştirebilir ve rekabette bir adım önde olabilirsiniz. Ayrıca piyasa araştırmalarınız sonucu fiyat-promosyon-teknik destek gibi konularda da avantaj sağlayabilirsiniz.
Müşteri İlişkileri Yönetimi
Mükemmel müşteri ilişkileri yönetimi için sosyal medya kullanacağınız en önemli araç olmalıdır. Sektör gözetmeksizin bütün firmalar özel günlerde yaptıkları kampanyalar ile mevcut ve potansiyel müşterileri ile diyalog kurmakta. Ayrıca oluşturduğunuz kriz yönetim planını bu aşamada devreye sokarak olumsuz görüş belirten müşterilerinizi nötr veya pozitife dönüştürebilirsiniz. Dinamik yapısı itibari ile de 7/24 ve daha az maliyetle online müşteri desteği sağlayabilirsiniz.
Marka bilinirliği ve düşük bütçe
Sosyal medya planlamanızı oluşturduğunuz takdirde marka bilinirliğiniz çok düşük bütçe ayırdığınız halde yüksek oranda artacaktır. Geleneksel reklam yöntemlerini kullanarak harcayacağınız paraya oranla çok çok düşük olan bu bütçeyi Facebook Twitter reklamlarına, içerik üretimine veya grafik tasarımı gibi başlıklara ayırabilirsiniz.
Serkan Köse
Dün 10:35

Prima donna etkisi nedir?

Herhangi bir konu söz konusu olduğunda, o konuda/alanda uzman olan bir kişinin aynı alandadan bilgiye sahip diğerlerinin görüşlerine etki etmesi durumuna denir. Diğer kişiler bu uzmana oluşturdukları hayranlık nedeni ile kendi fikirlerini rahatlıkla dile getiremezler. Bu etki ileri derecede olursa, o uzmanın düşüncelerinin etkisinde etkilenen kişinin kendi fikirlerini bastırma durumu oluşabilir.
Ece Naz Sonat
Dün 10:12

Cidden gerçek anlamda mutlu musun?

Sen mutluluğa o kadar anlam yüklemişsin ki kimsenin cidden gerçek anlamda mutlu olabileceğine inanman zorlaşmış. Geçmiş ve gelecekten bağımsız düşündüğün zaman mutlu olmanın ne kadar kolay olduğunu anlarsın. Bunun için hayatında her şeyin mükemmel olması gerekmez. Hatta her şey berbat bile olsa kendi kafanda yaşayacaksın, ihtiyacın olanlar orada. . .
Ece Naz Sonat
Dün 09:55

Yarın hayatınızdaki son gün olsa ne yapardınız?

Yalnız başıma içer, fotoğraflara bakardım ve "Ulan iyi ki yapmışım bee" dediğim şeyleri hatırlar gülerdim. Kimilerine göre boşa geçmiş, kimilerine göre gereksiz yada kayıp ama kafama göre, süper eğlenceli, bol alkollü, güzel insanlar eşliğinde bir hayat geçirdiğim için gurur duyardım muhtemelen. Bir günlüğüne bile olsa beni mutlu etmiş, iz bırakmış insanlara bir kaç şey karalardım. Deniz olan herhangi bir yere koşup, rüzgarı hissetmek isterdim. Müzik dinleyip, biraz daha içerdim ve son olarak en sevdiğim yere, denize karışırdım.
Erhan Turan
Dün 08:12

Kamera ile ekran çekimi yapıldığında görüntüde neden yıpıldamalar oluşur?

Soruya bir çok doğru yanıt verilmiş zaten benim eklemek istediğim birşey şu ki, Telefonunuzu fotoğraf çekme moduna getirip kameraya bir tv kumandası ucunu doğrultup herhangi bir tuşa basıp telefon ekranınıza bakın. Çıplak gözle göremediğimiz ışığı kamera ekranında göreceksiniz. Yani aslında o yılpalamalar hep var :) ama gözümüzün algılaması ile kamera algılaması farklı.
Ali Aydın
Pzt - 03:06

Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyan biri elektrik alanına mı yoksa elektronik alanına mı yönelmelidir? İş imkanı hangisinde daha çoktur?


Sadece iş imkanı çokluk veya azlığını göz önünde bulundurarak seçim yapmak yanlış olur. İlk başta size hangisini seviyorsunuz ona karar verin. Aydınlatma, topraklama, yüksek gerilim, elektrik motorları, enerji vs. gibi konular ilginizi çekiyorsa elektriğe yönelin. Güç elektroniği, haberleşme, dsp, microcontroller vs. gibi dersler iliğinizi çekiyorsa elektronik seçin. Sevdiğiniz işi yapmak birinci önceliğiniz olmalı bence.
Bir de iş imkanı konusu da göreceli bir konu: Şöyle açıklayayım. Büyük şehirlerden birisinde yaşayacaksan (İstanbul, Ankara, Kocaeli.. ) iki alan için de yüksek iş imkanları olur hatta elektronik bir adım öne geçebilir. Çünkü bu alanda ilerlemeler yeni yeni olmaya başladı büyük yatırımlar da gelmeye başladı, devlet de yatırım yapıyor, çip fabrikası vs. gibi duyumlar var şu aralar. Yani büyüme potansiyeli olan alan elektronik.
Ama bu büyük şehirler değil de başka şehirler de yaşayacaksan elektrik alanında iş imkanı daha fazla olacaktır. En basitinden her yerde inşaat var her yerde elektrik proje işleri var vs. vs.
Aslında altından kalkabilirsen iki bölümden de dersler al, elektroniği seçip seçmeli olarak alma imkanın varsa elektrik mühendisi olarak imza yetkisi alabilmek için gerekli olan dersleri al. İki alandan da tecrübeli insanlara ulaşabilirsen piyasayı iyi bilen iyice sor soruştur. Benim aktarabileceklerim bunlar.
Serhat Zengin
Pzt - 02:04

'Ne onunla ne onsuz ' denilen bir durumla nasıl baş edilebilir?

Cevap onsuz. Onsuzluğun ihtimali bile varsa Cevap eşittir Onsuz. Eğer onsuzluğu seçip eşşek gibi pişman olduysan ve o da aynı durumdaysa. O zaman onunla. Ama onsuzluğun ihtimali bile varsa onsuzluğu seçeceksin.
Serhat Zengin
Pzt - 02:02

Çiftler arasındaki çatışmalar nasıl engellenebilir?

Birinin sadece susması mı ? Saçmalamayın arkadaşlar bir insan ne kadar susacak ki ?
Eşit bir şekilde bir gün biri diğer gün diğeri susacak olsa bile. Nereye kadar? "Anlaşamayan çift" olunur o noktada. Geçici sorunları saymıyorum bu konuya. Ama geri kalan her şey için HAYIR diyorum. Geçit yok, izin yok. Ondan sonra mutsuz evlilik, kötü yetişen çocuklar. Lütfen. Hatanın neresinden dönerseniz kardır. Ama son olarak yine NOT: Geçici durumları saymıyorum.
Yılmaz Ulusoy
Pzt - 01:50

Yurtdışında eğitim almak için olmazsa olmazlar nelerdir?

Yurtdışında dil eğitimi almak çok sayıda kişinin arzusu. Tabiki bunun maliyeti ve koşulları çok önemli. Yurtdışında dil okullarına gitmek istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken şey yurtdışı dil eğitimi fiyatlarını incelemek olmalıdır. Kendi paranıza ve de amacınıza uyan bir eğitim programı saptamalasınız. Buna ek olarak çok sayıda burs imkanı vardır. Yurtdışı eğitim için burs veren yerlerle de muhakkak görüşme sağlamalısınız. Unutmamalısınız ki yaşadığımız günlerde yurtdışı eğitim olmazsa olmaz.
Erdal Göç
Paz - 23:15

Okullarda zorunlu Osmanlıca dersinin getirilecek olmasının maksadı neler olabilir?

Osmanlı bir hanedan olduğu için Osmanlıca tabiri bana soğuk ve anlamsız geliyor. Ayhan Şimşek, @erguntutus'un belirttiği gibi madem Kentli Türk ileri gelenleri kendilerini Rumî (Rumlu) olarak tanımlıyordu, o zaman bu dile Rumîce ya da Rumî Türkçesi adını vermeliyiz. Zira bu dili konuşan ve yazanlar sadece Osmanlı hanedanı değil, Rumîler (Rumî Türkler, Ermeniler, Süryaniler, Rumlar/Grekler vs.) idi. Aynı British English demek gibi. İngilizler Breton değildi ama bu dile yer adı belirten British sıfatını koymaktan imtina etmemişler.
Gonca Köse
Paz - 23:00

2014 senesinde üniversitede felsefe / arkeoloji okumak sizce akıl karı mı?

Felsefeyi hayatımın en sevdiğim dersi olarak secebilirim. Ama bölüm okumak günümüz şartlarında tamamen hayatınızin hatası olur. Ben aynı hatayi yaptım ve bıraktım hayatımdan 2 sene gitti az değil. Ne kadar değerli bölümlerin ülkemizde heba olduğunu görüyoruz idealist yaklaşmak sadece kendinizi yormaktan ibaret olur.

Ayrıca Osmanlıca dersinin getirildiği bir ülkede felsefe ne kadar yer edinir ? :)
Turgay Aksoy
Paz - 22:50

Öğretim hayatında gezmek tozmak gibi bazı şeylerden geri kalmak pahasına çok çalışmaya değer mi yoksa o yaşlar bir kere yaşanıyor diyerek insan kendini hayatın akışına mı bırakmalı?

Aslında hayatın her anından gerekli olan denge, öğretim hayatında da gereklidir. Hem çalışmalı hem de gezip tozmalı. İkisini dengeli yapabilenler okul sonrasında da başarılı olurlar.
Yazdımdurdum
Paz - 22:02

Telefona mp3 nasıl indirilir?

İphone u ele alırsak, telefone mp3 indirme şansımız yok. sadece app store da yer alan müzik dinleme uygulamalarında istediğiniz mp3 leri uygulama üzerinden seçerek önbelleğe yükleyip yine uygulama üzerinden dinleyebiliyorsunuz. Ya da iBolt gibi video izleme/indirme programları ile klipleri indirip yine arka planda dinleyebilirsiniz
Abdullah Gürel
Paz - 21:01

Sosyal girişimcinin özellikleri nelerdir?

10 kişilik bir topluluğa ilk girdiğinde seni ilk fark ettiren kimse o kişidir.. .
Serkan Köse
Paz - 20:53

Putting Time In Perspective

Humans are good at a lot of things, but putting time in perspective is not one of them. It’s not our fault—the spans of time in human history, and even more so in natural history, are so vast compared to the span of our life and recent history that it’s almost impossible to get a handle on it. If the Earth formed at midnight and the present moment is the next midnight, 24 hours later, modern humans have been around since 11:59:59pm—1 second. And if human history itself spans 24 hours from one midnight to the next, 14 minutes represents the time since Christ.
To try to grasp some perspective, I mapped out the history of time as a series of growing timelines—each timeline contains all the previous timelines (colors will help you see which timelines are which). All timeline lengths are exactly accurate to the amount of time they’re expressing.
A note on dates: When it comes to the far-back past, most of the dates we know are the subject of ongoing debate. For these timelines, it’s cumbersome to put a ~ sign before every ancient date or an asterisk explaining that the date is still being debated, so I just used the most widely accepted dates and left it at that.
For teachers and parents and people who hate cursing:here’s a clean, Rated G version.

779

Poster:waitbutwhy.com/wp-content/uploads/2014/...

You can get the poster of this graphic here. It comes in both normal poster size andlong skinny vertical size. And a prettier, less offensive version.
And here’s a cool interactive take on the graphic. Thanks to PreziJedi.

Kaynak:waitbutwhy.com/2013/08/putting-time-in-. . .
Serkan Köse
Paz - 20:49

The Fermi Paradox

Everyone feels something when they’re in a really good starry place on a really good starry night and they look up and see this:

1192
Some people stick with the traditional, feeling struck by the epic beauty or blown away by the insane scale of the universe. Personally, I go for the old “existential meltdown followed by acting weird for the next half hour. ” But everyone feels something.

Physicist Enrico Fermi felt something too—”Where is everybody? ”
________________
A really starry sky seems vast—but all we’re looking at is our very local neighborhood. On the very best nights, we can see up to about 2,500 stars (roughly one hundred-millionth of the stars in our galaxy), and almost all of them are less than 1,000 light years away from us (or 1% of the diameter of the Milky Way). So what we’re really looking at is this:
1192
Galaxy image:Nick Risinger
When confronted with the topic of stars and galaxies, a question that tantalizes most humans is, “Is there other intelligent life out there? ” Let’s put some numbers to it— As many stars as there are in our galaxy (100 – 400 billion), there are roughly an equal number of galaxies in the observable universe—so for every star in the colossal Milky Way, there’s a whole galaxy out there. All together, that comes out to the typically quoted range of between 10^22 and 10^24 total stars, which means that for every grain of sand on Earth, there are 10,000 stars out there.

The science world isn’t in total agreement about what percentage of those stars are “sun-like” (similar in size, temperature, and luminosity) —opinions typically range from 5% to 20%. Going with the most conservative side of that (5%), and the lower end for the number of total stars (10^22), gives us 500 quintillion, or 500 billion billion sun-like stars.

There’s also a debate over what percentage of those sun-like stars might be orbited by an Earth-like planet (one with similar temperature conditions that could have liquid water and potentially support life similar to that on Earth). Some say it’s as high as 50%, but let’s go with the more conservative 22% that came out of a recent PNAS study. That suggests that there’s a potentially-habitable Earth-like planet orbiting at least 1% of the total stars in the universe—a total of 100 billion billion Earth-like planets.
So there are
100 Earth-like planets for every grain of sand in the world. Think about that next time you’re on the beach.

Moving forward, we have no choice but to get completely speculative. Let’s imagine that after billions of years in existence, 1% of Earth-like planets develop life (if that’s true, every grain of sand would represent one planet with life on it). And imagine that on 1% of
those planets, the life advances to an intelligent level like it did here on Earth. That would mean there were 10 quadrillion, or 10 million billion intelligent civilizations in the observable universe.

Moving back to just our galaxy, and doing the same math on the lowest estimate for stars in the Milky Way (100 billion), we’d estimate that there are 1 billion Earth-like planets and 100,000 intelligent civilizations in our galaxy. [1]

SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is an organization dedicated to listening for signals from other intelligent life. If we’re right that there are 100,000 or more intelligent civilizations in our galaxy, and even a fraction of them are sending out radio waves or laser beams or other modes of attempting to contact others, shouldn’t SETI’s satellite array pick up all kinds of signals? But it hasn’t. Not one. Ever.

Where is everybody?

It gets stranger. Our sun is relatively young in the lifespan of the universe. There are far older stars with far older Earth-like planets, which should in theory mean civilizations far more advanced than our own. As an example, let’s compare our 4.54 billion-year-old Earth to a hypothetical 8 billion-year-old Planet X.
1192
If Planet X has a similar story to Earth, let’s look at where their civilization would be today (using the orange timespan as a reference to show how huge the green timespan is) :
1192
The technology and knowledge of a civilization only 1,000 years ahead of us could be as shocking to us as our world would be to a medieval person. A civilization 1 million years ahead of us might be as incomprehensible to us as human culture is to chimpanzees. And Planet X is 3.4
billion years ahead of us…

There’s something called The Kardashev Scale, which helps us group intelligent civilizations into three broad categories by the amount of energy they use:
A Type I Civilization has the ability to use all of the energy on their planet. We’re not quite a Type I Civilization, but we’re close (Carl Sagan created a formula for this scale which puts us at a Type 0.7 Civilization).
A Type II Civilization can harness all of the energy of their host star. Our feeble Type I brains can hardly imagine how someone would do this, but we’ve tried our best, imagining things like a Dyson Sphere.
1192
A Type III Civilization blows the other two away, accessing power comparable to that of the entire Milky Way galaxy.
If this level of advancement sounds hard to believe, remember Planet X above and their 3.4
billion years of further development. If a civilization on Planet X were similar to ours and were able to survive all the way to Type III level, the natural thought is that they’d probably have mastered inter-stellar travel by now, possibly even colonizing the entire galaxy.

One hypothesis as to how galactic colonization could happen is by creating machinery that can travel to other planets, spend 500 years or so self-replicating using the raw materials on their new planet, and then send two replicas off to do the same thing. Even without traveling anywhere near the speed of light, this process would colonize the whole galaxy in 3.75 million years, a relative blink of an eye when talking in the scale of billions of years:

1192

Source:Scientific American: “Where Are They”

Continuing to speculate, if 1% of intelligent life survives long enough to become a potentially galaxy-colonizing Type III Civilization, our calculations above suggest that there should be at least 1,000 Type III Civilizations in our galaxy alone—and given the power of such a civilization, their presence would likely be pretty noticeable. And yet, we see nothing, hear nothing, and we’re visited by no one.

So where is everybody?
_____________________
Welcome to the Fermi Paradox.
We have no answer to the Fermi Paradox—the best we can do is “possible explanations. ” And if you ask ten different scientists what their hunch is about the correct one, you’ll get ten different answers. You know when you hear about humans of the past debating whether the Earth was round or if the sun revolved around the Earth or thinking that lightning happened because of Zeus, and they seem so primitive and in the dark? That’s about where we are with this topic.
In taking a look at some of the most-discussed possible explanations for the Fermi Paradox, let’s divide them into two broad categories—those explanations which assume that there’s no sign of Type II and Type III Civilizations because there are none of them out there, and those which assume they’re out there and we’re not seeing or hearing anything for other reasons:

Explanation Group 1: There are no signs of higher (Type II and III) civilizations because there
are no higher civilizations in existence.

Those who subscribe to Group 1 explanations point to something called the non-exclusivity problem, which rebuffs any theory that says, “There are higher civilizations, but none of them have made any kind of contact with us because they all _____. ” Group 1 people look at the math, which says there should be
so many thousands (or millions) of higher civilizations, that at least one of them would be an exception to the rule. Even if a theory held for 99.99% of higher civilizations, the other . 01% would behave differently and we’d become aware of their existence.

Therefore, say Group 1 explanations, it must be that there are no super-advanced civilizations. And since the math suggests that there are thousands of them just in our own galaxy, something else must be going on.

This something else is called The Great Filter.
The Great Filter theory says that at some point from pre-life to Type III intelligence, there’s a wall that all or nearly all attempts at life hit. There’s some stage in that long evolutionary process that is extremely unlikely or impossible for life to get beyond. That stage is The Great Filter.
1192
If this theory is true, the big question is, Where in the timeline does the Great Filter occur?

It turns out that when it comes to the fate of humankind, this question is very important. Depending on where The Great Filter occurs, we’re left with three possible realities:We’re rare, we’re first, or we’re fucked.
1. We’re Rare (The Great Filter is Behind Us)

One hope we have is that The Great Filter is behind us—we managed to surpass it, which would mean it’s
extremely rare for life to make it to our level of intelligence. The diagram below shows only two species making it past, and we’re one of them.

1192
This scenario would explain why there are no Type III Civilizations…but it would also mean that
we could be one of the few exceptions now that we’ve made it this far. It would mean we have hope. On the surface, this sounds a bit like people 500 years ago suggesting that the Earth is the center of the universe—it implies that we’re special. However, something scientists call “observation selection effect” suggests that anyone who is pondering their own rarity is inherently part of an intelligent life “success story”—and whether they’re actually rare or quite common, the thoughts they ponder and conclusions they draw will be identical. This forces us to admit that being special is at least a possibility.

And if we are special, when exactly did we become special—i. E. Which step did we surpass that almost everyone else gets stuck on?

One possibility: The Great Filter could be at the very beginning—it might be incredibly unusual for life to begin at all. This is a candidate because it took about a billion years of Earth’s existence to finally happen, and because we have tried extensively to replicate that event in labs and have never been able to do it. If this is indeed The Great Filter, it would mean that not only is there no intelligent life out there, there may be
no other life at all.

Another possibility: The Great Filter could be the jump from the simple prokaryote cell to the complex eukaryote cell.After prokaryotes came into being, they remained that way for almost two billion years before making the evolutionary jump to being complex and having a nucleus. If this is The Great Filter, it would mean the universe is teeming with simple prokaryote cells and almost nothing beyond that.

There are a number of other possibilities—some even think the most recent leap we’ve made to our current intelligence is a Great Filter candidate. While the leap from semi-intelligent life (chimps) to intelligent life (humans) doesn’t at first seem like a miraculous step, Steven Pinker rejects the idea of an inevitable “climb upward” of evolution: “Since evolution does not strive for a goal but just happens, it uses the adaptation most useful for a given ecological niche, and the fact that, on Earth, this led to technological intelligence only once so far may suggest that this outcome of natural selection is rare and hence by no means a certain development of the evolution of a tree of life. ”

Most leaps do not qualify as Great Filter candidates. Any possible Great Filter must be one-in-a-billion type thing where one or more total freak occurrences need to happen to provide a crazy exception—for that reason, something like the jump from single-cell to multi-cellular life is ruled out, because it has occurred as many as 46 times, in isolated incidents, just on this planet alone. For the same reason, if we were to find a fossilized eukaryote cell on Mars, it would rule the above “simple-to-complex cell” leap out as a possible Great Filter (as well as anything before that point on the evolutionary chain) —because if it happened on
both Earth and Mars, it’s almost definitely not a one-in-a-billion freak occurrence.

If we are indeed rare, it could be because of a fluky biological event, but it also could be attributed to what is called the Rare Earth Hypothesis, which suggests that though there may be many Earth-like planets, the
particular conditions on Earth—whether related to the specifics of this solar system, its relationship with the moon (a moon that large is unusual for such a small planet and contributes to our particular weather and ocean conditions), or something about the planet itself—are exceptionally friendly to life.

2. We’re the First
1192
For Group 1 Thinkers, if the Great Filter is not behind us, the one hope we have is that conditions in the universe are just recently, for the first time since the Big Bang, reaching a place that would allow intelligent life to develop. In that case, we and many other species may be on our way to super-intelligence, and it simply hasn’t happened yet. We happen to be here at the right time to become one of the first super-intelligent civilizations.

One example of a phenomenon that could make this realistic is the prevalence of gamma-ray bursts, insanely huge explosions that we’ve observed in distant galaxies. In the same way that it took the early Earth a few hundred million years before the asteroids and volcanoes died down and life became possible, it could be that the first chunk of the universe’s existence was full of cataclysmic events like gamma-ray bursts that would incinerate everything nearby from time to time and prevent any life from developing past a certain stage. Now, perhaps, we’re in the midst of an astrobiological phase transition and this is the first time any life has been able to evolve for this long, uninterrupted.

3. We’re Fucked (The Great Filter is Ahead of Us)
1192
If we’re neither rare nor early, Group 1 thinkers conclude that The Great Filter must be in our future. This would suggest that life regularly evolves to where we are, but that something prevents life from going much further and reaching high intelligence in almost all cases—and we’re unlikely to be an exception.

One possible future Great Filter is a regularly-occurring cataclysmic natural event, like the above-mentioned gamma-ray bursts, except they’re unfortunately not done yet and it’s just a matter of time before all life on Earth is suddenly wiped out by one. Another candidate is the possible inevitability that nearly all intelligent civilizations end up destroying themselves once a certain level of technology is reached. This is why Oxford University philosopher Nick Bostrom says that “no news is good news. ” The discovery of even simple life on Mars would be devastating, because it would cut out a number of potential Great Filters behind us. And if we were to find fossilized complex life on Mars, Bostrom says “it would be by far the worst news ever printed on a newspaper cover, ” because it would mean The Great Filter is almost definitely ahead of us—ultimately dooming the species. Bostrom believes that when it comes to The Fermi Paradox, “the silence of the night sky is golden. ”

Explanation Group 2: Type II and III intelligent civilizations are out there—and there are logical reasons why we might not have heard from them.

Group 2 explanations get rid of any notion that we’re rare or special or the first at anything—on the contrary, they believe in the Mediocrity Principle, whose starting point is that there is nothing unusual or rare about our galaxy, solar system, planet, or level of intelligence, until evidence proves otherwise. They’re also much less quick to assume that the lack of evidence of higher intelligence beings is evidence of their nonexistence—emphasizing the fact that our search for signals stretches only about 100 light years away from us (0.1% across the galaxy) and suggesting a number of possible explanations. Here are 10:

Possibility 1) Super-intelligent life could very well have already visited Earth, but before we were here. In the scheme of things, sentient humans have only been around for about 50,000 years, a little blip of time. If contact happened before then, it might have made some ducks flip out and run into the water and that’s it. Further, recorded history only goes back 5,500 years—a group of ancient hunter-gatherer tribes may have experienced some crazy alien shit, but they had no good way to tell anyone in the future about it.

Possibility 2) The galaxy has been colonized, but we just live in some desolate rural area of the galaxy. The Americas may have been colonized by Europeans long before anyone in a small Inuit tribe in far northern Canada realized it had happened. There could be an urbanization component to the interstellar dwellings of higher species, in which all the neighboring solar systems in a certain area are colonized and in communication, and it would be impractical and purposeless for anyone to deal with coming all the way out to the random part of the spiral where we live.

Possibility 3) The entire concept of physical colonization is a hilariously backward concept to a more advanced species.Remember the picture of the Type II Civilization above with the sphere around their star? With all that energy, they might have created a perfect environment for themselves that satisfies their every need. They might have crazy-advanced ways of reducing their need for resources and zero interest in leaving their happy utopia to explore the cold, empty, undeveloped universe.An even more advanced civilization might view the entire physical world as a horribly primitive place, having long ago conquered their own biology and uploaded their brains to a virtual reality, eternal-life paradise. Living in the physical world of biology, mortality, wants, and needs might seem to them the way we view primitive ocean species living in the frigid, dark sea. FYI, thinking about another life form having bested mortality makes me incredibly jealous and upset.

Possibility 4) There are scary predator civilizations out there, and most intelligent life knows better than to broadcast any outgoing signals and advertise their location. This is an unpleasant concept and would help explain the lack of any signals being received by the SETI satellites. It also means that we might be the super naive newbies who are being unbelievably stupid and risky by ever broadcasting outward signals. There’s a debate going on currently about whether we should engage in METI (Messaging to Extraterrestrial Intelligence—the reverse of SETI) or not, and most people say we should not. Stephen Hawking warns, “If aliens visit us, the outcome would be much as when Columbus landed in America, which didn’t turn out well for the Native Americans. ” Even Carl Sagan (a general believer that any civilization advanced enough for interstellar travel would be altruistic, not hostile)called the practice of METI “deeply unwise and immature, ” and recommended that “the newest children in a strange and uncertain cosmos should listen quietly for a long time, patiently learning about the universe and comparing notes, before shouting into an unknown jungle that we do not understand. ” Scary. [2]

Possibility 5) There’s only one instance of higher-intelligent life—a “superpredator” civilization (like humans are here on Earth) —who is far more advanced than everyone else and keeps it that way by exterminating any intelligent civilization once they get past a certain level.This would suck. The way it might work is that it’s an inefficient use of resources to exterminate all emerging intelligences, maybe because most die out on their own. But past a certain point, the super beings make their move—because to them, an emerging intelligent species becomes like a virus as it starts to grow and spread. This theory suggests that whoever was the first in the galaxy to reach intelligence won, and now no one else has a chance. This would explain the lack of activity out there because it would keep the number of super-intelligent civilizations to just one.

Possibility 6) There’s plenty of activity and noise out there, but our technology is too primitive and we’re listening for the wrong things. Like walking into a modern-day office building, turning on a walkie-talkie, and when you hear no activity (which of course you wouldn’t hear because everyone’s texting, not using walkie-talkies), determining that the building must be empty. Or maybe, as Carl Sagan has pointed out, it could be that our minds work exponentially faster or slower than another form of intelligence out there—e. G. İt takes them 12 years to say “Hello, ” and when we hear that communication, it just sounds like white noise to us.

Possibility 7) We are receiving contact from other intelligent life, but the government is hiding it. This is an idiotic theory, but I had to mention it because it’s talked about so much.

Possibility 8) Higher civilizations are aware of us and observing us (AKA the “Zoo Hypothesis”). As far as we know, super-intelligent civilizations exist in a tightly-regulated galaxy, and our Earth is treated like part of a vast and protected national park, with a strict “Look but don’t touch” rule for planets like ours. We wouldn’t notice them, because if a far smarter species wanted to observe us, it would know how to easily do so without us realizing it. Maybe there’s a rule similar to the Star Trek’s “Prime Directive” which prohibits super-intelligent beings from making any open contact with lesser species like us or revealing themselves in any way, until the lesser species has reached a certain level of intelligence.Possibility 9) Higher civilizations are here, all around us. But we’re too primitive to perceive them. Michio Kaku sums it up like this:

Lets say we have an ant hill in the middle of the forest. And right next to the ant hill, they’re building a ten-lane super-highway. And the question is “Would the ants be able to understand what a ten-lane super-highway is? Would the ants be able to understand the technology and the intentions of the beings building the highway next to them?

So it’s not that we can’t pick up the signals from Planet X using our technology, it’s that we can’t even comprehend what the beings from Planet X are or what they’re trying to do. It’s so beyond us that even if they really wanted to enlighten us, it would be like trying to teach ants about the internet.

Along those lines, this may also be an answer to “Well if there are so many fancy Type III Civilizations, why haven’t they contacted us yet? ” To answer that, let’s ask ourselves—when Pizarro made his way into Peru, did he stop for a while at an anthill to try to communicate? Was he magnanimous, trying to help the ants in the anthill? Did he become hostile and slow his original mission down in order to smash the anthill apart? Or was the anthill of complete and utter and eternal irrelevance to Pizarro? That might be our situation here.

Possibility 10) We’re completely wrong about our reality.There are a lot of ways we could just be
totally off with everything we think. The universe might appear one way and be something else entirely, like a hologram. Or maybe we’rethe aliens and we were planted here as an experiment or as a form of fertilizer. There’s even a chance that we’re all part of a computer simulation by some researcher from another world, and other forms of life simply weren’t programmed into the simulation.

________________
As we continue along with our possibly-futile search for extraterrestrial intelligence, I’m not really sure what I’m rooting for. Frankly, learning either that we’re officially alone in the universe or that we’re officially joined by others would be creepy, which is a theme with all of the surreal storylines listed above—whatever the truth actually is, it’s mindblowing.

Beyond its shocking science fiction component, The Fermi Paradox also leaves me with a deep humbling. Not just the normal “Oh yeah, I’m microscopic and my existence lasts for three seconds” humbling that the universe always triggers. The Fermi Paradox brings out a sharper, more personal humbling, one that can only happen after spending hours of research hearing your species’ most renowned scientists present
insane theories, change their minds again and again, and wildly contradict each other—reminding us that future generations will look at us the same way we see the ancient people who were sure that the stars were the underside of the dome of heaven, and they’ll think “Wow they really had no idea what was going on.”

Compounding all of this is the blow to our species’ self-esteem that comes with all of this talk about Type II and III Civilizations. Here on Earth, we’re the king of our little castle, proud ruler of the huge group of imbeciles who share the planet with us. And in this bubble with no competition and no one to judge us, it’s rare that we’re ever confronted with the concept of being a dramatically inferior species to anyone. But after spending a lot of time with Type II and III Civilizations over the past week, our power and pride are seeming a bit David Brent-esque. That said, given that my normal outlook is that humanity is a lonely orphan on a tiny rock in the middle of a desolate universe, the humbling fact that we’re probably not as smart as we think we are, and the possibility that a lot of what we’re sure about might be wrong, sounds wonderful. It opens the door just a crack that maybe, just maybe, there might be more to the story than we realize.

To humble you further:Putting Time In Perspective

Sources:
PNAS:Prevalence of Earth-size planets orbiting Sun-like stars
SETI:The Drake Equation
NASA:Workshop Report on the Future of Intelligence In The Cosmos
Keith Wiley:The Fermi Paradox, Self-Replicating Probes, and the Interstellar Transportation Bandwidth
NCBI:Astrobiological phase transition: towards resolution of Fermi’s paradox
André Kukla:Extraterrestrials: A Philosophical Perspective
Nick Bostrom:Where Are They?
Science Direct:Galactic gradients, postbiological evolution and the apparent failure of SETI
Nature:Simulations back up theory that Universe is a hologram
Robin Hanson:The Great Filter – Are We Almost Past It?
John Dyson:Search for Artificial Stellar Sources of Infrared Radiation

Kaynak:waitbutwhy.com/2014/05/fermi-paradox.ht. . .
Faruk Karaduman
Paz - 19:32

Hangi tarayıcı ve arama motorunu kullanıyorsunuz?

Operayı tek geçerim :) reklam engelleme özelliği sayesinde canınız sıkılmadan bilgisayar kasılmadan gezinebiliyosunuz
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın