Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aktiviteler & Haberler


Sevgiseli

Sevgiseli, "Kişisel Gelişim" konusunda bir yanıt verdi.6 dakika önce

Eğitim düzeyi aynı olmayan iki kişinin mutlu bir evlilik sürdürmesi mümkün müdür?

Yorum ve fikir farklılığını yaratan eğitim düzeyi değil geçmiş yaşantılar, görgü, kültür, gelenek vs. arasındaki farktır.

Sevgiseli

Sevgiseli, "Okul" konusunda bir yanıt verdi.25 dakika önce

10'a gidiyorum ve 1.sınıfa 8 yaşında başladım (normalde 7). Lise 1'de de kaldım. Şu anda 10. sınıftayım ve çalışkan bir öğrenciyim. Üniversite hayatımda bu 2 sene gecikme bir sorun yaratır mı?

Aksine daha iyi kararlar ve seçimler yapabilirsin. Mezun olunca yaşın kaç olursa olsun çalışacağın iş yeri yeni mezun olduğun ve mesleki tecrüben olmadığı için seni çaylak olarak görecektir.

Gökhan Çancılar

Gökhan Çancılar, "Uyku Alışkanlıkları" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 01:52

Kafamı yastığa koyar koymaz nasıl uyuyabilirim?

Bu çok süper bir olay. Kafayı koyduğunda uyuyabiliyorsa insan büyük nimet, kıymeti bilinmeli. Ben senelerce ilaç kullandım. Kafayı koymadan da uyudum. Ama şimdi biraz uzanmam yetiyor, ilaç içmesem de uyuyabiliyorum. Ama bu hemen olmaması da bir uyku bozukluğu sayılmaz zannediyorum. Çünkü istediğiniz ekstra bir şey. Biraz zaman geçebilir. Bu zaman uzarsa tıbbi destek alırsınız.

Gökhan Çancılar

Gökhan Çancılar, "Yatırımcı Görüşmeleri" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 01:48

E-Ticarete uygun bir alanda (pet forum) günlük 5K tekil hiti olan bir siteyi satmayı düşünüyoruz. Web Master kafası ile değil de girişimci kafası ile (fikirler verilecektir) fiyat verebilecek birini nereden bulabiliriz?

Hocam r10 falan hikaye. Oradaki adamlar işin esnaflığını yapıyorlar. 10 TL'ye 2 alan adı satan adamlar var. Bir de 5k falan onlar için büyük rakam değil. Oradan buradan ilgisiz trafik çektikleri için o 5.000 sayısının önemini bilmiyorlar.

Bir de forumun incelenmesi gerekiyor. Girişimci adam buna bakar. Orası forum mu kalsın, yoksa tamamen e-ticarete mi dökelim diye sorulabilir. Mesela forum kalır, ekstra bir bölümde ticaret yapılabilir.

Bir de bu 5k'nın profili önemli, kaç yaşındalar, gelir düzeyleri nedir? İnternet üzerinden alışverişe ne kadar sıcak bakıyorlar gibi. Mesela adamların çoğu yemleri, aksesuarları tanıdık petshoptan alıyor olabilir.

Ama böyle projeleri değerlendirme konusunda bir kurum bilmiyorum ama r10 da olmayacağına eminim. Belki büyük bir petshop da bunu kullanmak isteyebilir, forum konu başlıklarını artırır. Balık, kedi, köpek gibi.

Böyle bir açık da var galiba İnternet Projelerinde. Etohum falan popüler, mobil, kurumsal ağız yapıyorlar, dikkate almazlar. Sermayeyi başta çevrenizden edinip ya da kredi kullanıp hayata geçirebilirsiniz. KOSGEB'in yeni girişimci desteği var. Şu yazıda bahsetmiştim;

cancilar.net/2014/04/16/kosgeb-girisimc... .

Kağan Şeker

Kağan Şeker, "Sağlık" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 01:39

Sigara nasıl bırakılır?

Sigara harbiden savunulacak bir tarafi olmayan bir aliskanlik. Kamu spotlari sagolsun (!) sigaranin zararlarindan hepimizin haberi var.

Oncelikle kafada bitirmek gerekiyor. Katildigim bir kongrede sigarayi birakmak konusunda en basarisiz yontemin azaltmaya calisarak birakmak olgunu gormustum. Kendim de bir sigara kullanici ve bir aralar birakmayi denemis biri olarak bazi hastanelerde bulunan sigara birakma merkezlerini oneriyorum. Akciger grafisi, ekg, kan tahlilleri derken sigarayi birakmak isteyen kisi sigaranin kendine verdigi zarari daha rahat goruyor. Yapilan tetkikler vs. Sonucu bagimlilik derecene gore cesitli yontemlere basvurulmakta. En etkili yontemlerden birisi antidepresan kullanilan tedavi. Genellikle zyban denilen bir antidepresana basvurulmakta. Bu ilac gelistirilirken sigara icme istegini azalttigi tesadufen kesfediliyor. Hafif bir anti depresan. Icme istegini azaltirken ayni zamanda bagimliliktan vaz gecme surecinde yasanabilecek stresin de onune gecmek icin kullaniliyor. Yalniz bu tedaviye doktor kontrolunde baslanmasi lazim mutlaka.(butun ilac tedavileri icin gecerli bu durum fakat soz konusu olan bir antidepresan olunca bu nokta daha da onem kazaniyor) Doktorunuzun onerdigi sure onerdigi dozda kullanmak cok onemli. Ayni zaman da sigara birakma klinikleri bazi sosyal alanlarda da insanlara destek olmakta. Bu konuda ozellikle onerebilecegim bir kac klinik var.

Onemli bir nokta var ki o da su: sigara birakma kliniginden iceri girerken sigarayi birakmayi cidden istiyor olmaniz lazim. Ben bu yuzden birakamadim.

Gökhan Çancılar

Gökhan Çancılar bir yanıt verdi.Bugün 01:38

uykusuzluğa en fazla kaç saat dayanır insan?

Tıbben en üst süre 11 gün diye biliyorum. Yani tanımlanmış. Üzerine de çıkabilir.

Yolalinda

Yolalinda, "Mimarlık" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 01:34

Tıp mı yoksa mimarlık mı tercih etmeliyim?

Yani sanırım tıp ile mimarlık arasında kalmanın derinlerinde ikisinde de çalışkan olmanın gerekmesi, el işi yapılması ve ikisinde de ünlenmenin çok para getirmesi yatıyor. Tıp isteyen arkadaşlarıma bakıyorum da insan sevgisi ile dolu, insanlarla birlikte olmayı seven insanlar veya en azından insan anatomisine (ve paraya : D) ilgileri var. Ve kişilikleri de mantık ağırlıklı, serinkanlı, yumuşak huylu, stabil gibi... Oysa mimarlık isteyenler neredeyse zıt geliyor şu an bana.saatlerce tek başıma sıkılmadan takılabilirim, birşeyler çizmeyi seven, daha duygusal, para kazanmaktan çok birşeyler yaratmayı seven, dik kafalı(kendi fikirlerini savunma konusunda),maymun iştahlı bir kişiliğim var ve tanıdığım mimar olmak isteyen arkadaşlarım da hemen hemen böyle. Kısacası bi üstünlük tartışması yaptığımdan değil de mimarlık ve tıp tamamen farklı kişiliklere hitap ediyor bence ve sen tıp istediğine göre puanın her ikisine de yetiyor oysa ben mimarlık için bir yıl daha okuyacağım belki de.:) mimarlığın zor yönü var mı diye araştırmıştım ve tıptaki atamalardan hiç de farklı değiller zorunlu seyahatler falan oluyor mimarlıkta da. O yüzden ilk birkaç yıl çekeceğin zorluklar mimarlıkta hayatın boyunca yapacağın seyahetlerle karşılaştırınca çok daha kolay kalıyor(tabi seyahati seviyorsan ayrı) .

Tiryandafila

Tiryandafila, "Uyku" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 01:25

Sizce çok uyumak faydalı mıdır?

Sadece aptallar 8 saat uyur.

Yakup Yerli

Yakup Yerli, "Muhabbet" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 01:10

Hayattan en çok neyi istersin?

Güzel bir eş, güzel bir iş, güzel bir ev, güzel bir araba, güzel bir hayat kısacası bana göre güzel olabilecek her şeyiiii ;)

Yolalinda

Yolalinda, "Muhabbet" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:57

Bu hafta sonu bir kafede güzel olan bir kızın sağ elinde bir sıkıntısı olduğunu görünce kız elini benden sakladı. Bu beni derinden etkiledi ve yaklaşık üç gündür onu düşünüyorum. Daha önce böyle bir şey olmamıştı ama ben galiba aşık oldum sizce ne yapmalıyım?

Aşk öyle birşey değil senin hissettiğin duygular nedenini bilmediğin için merak duyman bence : D kafede rastladıysan bir daha denk gelmek için sık sık git o kafeye ve denk gelirsen gidip konuşman kızın hoşuna gidebilir.

Yolalinda

Yolalinda, "Yemek" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:40

Günümüzde insanların en büyük sorunu nedir?

AŞIRI TÜKETİM. Kesinlikle dünyanın dayanamayacağı bir hızda yıpratıyoruz onu. En basit örneğinden temel ihtiyacımız su. Hergün 50 kuruşa alıyoruz hatta şimdi 25 kuruşa da bulabiliyoruz çok ucuz iyi güzel ama konduğu ped şişeler. Bir düşünün etrafa atılıyor genelde ve o yıllarca kalacak orada. Hadi 100 yılda eriyen plastik yaptılar diyelim. Yine de 100 yıl kayıp ve onun dünyada kapladığı o gereksiz yer. Ve her gün devam ediyor bu tüketim. Kıyafette moda derken, telefonda yeni sürüm derken, hep yenisini istiyoruz ve eskisini atıyoruz. Hiç yetmiyor. Ve bence derinlerde bi yerlerde bu bizi mutsuzluğa itiyor eskilerle karşılaştırınca çok daha mutsuz toplumlar yetişiyor. Küçükken mutlaka aşırı zengin bi arkadaşınız olmuştur.anneleri her hafta ona yeni oyuncaklar alırdı, bizse gözü çıkmış peluş oyuncaklar sertleşmiş hamurlarla bile ne kadar mutluylen o yeni oyuncağının havasını bi hafta atar sonra yine mutsuzlaşıp yenisini isterdi. İşte öyle bir toplumuz şimdi.

Yolalinda

Yolalinda, "Terlemenin Zararları" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:28

Koltuk altı aşırı derecede terliyorsa nedeni nedir? Çözüm önerileriniz var mı?

Biraz heyecanlı bir insanmışsin gibi geldi bana çünkü mantıken terlemek sıcakta olur ve kışın bile terliyorsan sorun fiziksel değildir iş beyninde bitiyor. Sakinleşmeye çalış :)biraz alakasız olacak ama dubstep müzik beni çok sakinleştiriyor öneririm.

Yolalinda

Yolalinda, "Felsefi Düşünce" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:23

Hayattaki en tatmin edici amaç nedir?

İlk olarak bir amaç edinmek, hayatı anlamlı kılıyor(insan ırkı olarak amaçsız doğmuş olduğumuza ve kişisel amacımızı kendimizin belirleyebileceği bi zekaya sahip olduğumuza inanıyorum) bir de bu edindiğimiz amaç doğrultusunda ilerlemek ve ona ulaşmak insanı aşırı mutlu eden bir şey. Dediğim gibi kişisel amaçlar herkese göre değişebilir ve ben istediğim üniversiteyi kazandığımda ve hayatımı dinamik bi düzene oturttuğumda çok çok tatmin olacağım : D

Amber Dalmaz Urfalı

Amber Dalmaz Urfalı, "Kişilik Testleri" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:03

Bir insan ne zaman olgun bir ruh haline ve düşünce yapısına sahip olur ve bunların olabilmesi için illa hayatın acımasız yüzünü görmesi mi gerekmektedir?

"Olgun ruh hali" tanımı kişiden kişiye değişir. Zaman içerisinde ihtiyaçlarımız da değiştiği için, hayatımızın her dönemi için "olgun" bir ruh haline ihtiyaç da duymayabiliriz.
Yaşamın acımasız yüzünü göstermesi, olumsuz duygular yaşatır. Bununla birlikte bu duyguları hissetmemizle, kendimiz için yolunda gitmeyen şeyleri değiştirme enerjisine bu duygular sayesinde sahip oluruz. Yani o duyguları zaten hissetmeliyiz ki, bir şey yapalım. Bir şeyi değiştirmemiz gerekiyorsa değiştirelim, harekete geçeceksek geçelim. Eğer o manada ele alacaksak, hayatın acımasız yüzünü görmek işlevseldir de. Olgunluk dediğimiz şeyi de ihtiyaçlarımızı fark edip bunları karşılama sorumluluğunu almaktır şeklinde tanımlayabiliriz. Bu yaşam boyu devam eden bir süreçtir bir bakıma.

Yolalinda

Yolalinda, "Kadın Erkek İlişkileri" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:01

40 yaşındayım, 18 yaşında sevgilim var. Çevre tarafından eleştiriliyorum, aslında bana cok normal geliyor. Sizce anormal bir durum mu?

Aşk açısından herşey mümkün bence bi sorun olmaz iki kişilik uyuştuktan sonra ama birinin çok önceden ölecek olması gibi bir gerçek var.

Yolalinda

Yolalinda, "Kadın Erkek İlişkileri" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:58

Türk erkeklerinin yabancı kızlara merakı nerden geliyor?

Türk kızlarının fiziksel açıdan bi eksikleri olduğundan değil de yabancıların başlı başına yabancı olmaları farklı olmaları yetiyor bence. Bunun yanında biraz tanıdıktan sonra anlaşması çok daha kolay insanlar olmaları onları daha çekici yapıyor. Yani türk kızlarında (genel olarak kadın-erkek eşitliği olmayan ülkelerde) kendini üstün sayma var kesinlikle. Bu da kadınların şuçu değil tabi ki kendini değerli saymazsan zaten erkek de eziyor; yok olur gidersin. O yüzden en başta toplumun yapısında bi sorun var bence.

Fatma Yıldızhan

Fatma Yıldızhan bir yazı yazdı.Dün 23:47

eğitim


Akif Dağ

Akif Dağ, "Okumak" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:30

Sizi en çok etkileyen şiir hangisidir?
kusuruma bakmayın benim, canlar,
bağışlayın beni.
ben davullara, bayraklara aldırmayan
bir padişahın yoluna deli divane olmuşum...
çok uzaklardan yürüyen bir adam gibiyim ben,
çok uzaklardan geçen bir hayal gibi.

haydi ben bensiz geleyim,
sen sensiz gel.
soyunalım iki can,
dalalım şu ırmağa, hadi.
bu kupkuru yerde yakınmadan gayri ne gördük,
bu kupkuru yerde ne gördük zulümden gayri.

bu ırmakta ne ölmek var bize,
bu ırmakta ne gam var, ne keder var, ne dert.
bu ırmak alabildiğine yaşamaktan,
bu ırmak iyilikten, cömertlikten ibaret.

durma, çabuk gel, gelmem deme.
ne evet demek yaraşır sana, ne hayır,
senin şânına sadece gelmek yaraşır, dostum...
senin şânına sadece gelmek yaraşır.

mevlana

Zeki

Zeki, "Terapi" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:18

İyi bir terapide terapistin davranışları ve uygulanan teknik tek başına yeterli midir?

Kısmen evet. Müşteriye pek bir şey düşmüyor sadece rahat olması kendisini sıkacak şeyler düşünmemesi yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
(psikolojik olarak ileri düzeyde değilse tabi)
Geriye kalan şeyler ise istediğini anlatması, oturuş, davranış vs. kısacası kendisini kısıtlamaması terapinin kalitesini yükseltir.

Arzu Atmaca

Arzu Atmaca, "Eğitim" konusunda bir yanıt verdi.Dün 22:58

Erasmus öğrenci değişim programı ile gitmek için en yararlı dönemler (3-4, 5-6, 7-8 dönemleri) hangisidir?

Eğer öğretmenlik okuyorsanız ki artık formasyon 2 sınıfta alınmaya baslanacağı için erasmus programlarında sorunlar cıkacak, bırınden vazgecmek zorunda kalınabılır ... .

Sena Baysal

Sena Baysal, "Cep Telefonları" konusunda bir yanıt verdi.Dün 22:51

Toplu taşıma araçlarında cep telefonu ile konuşulması veya konuşulmaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Eğer otobüstekileri rahatsız edecek kadar yüksek ses ile konuşulmuyorsa kimsenin ne zaman konuşulup ne zaman susulacağına karar vermesinin üstüne vazife olmadığını düşünüyorum.

Gizem

Gizem, "Kadınlar" konusunda bir yanıt verdi.Dün 21:50

8 Mart dünya kadınlar günü röportajlarında şikayet eden kadınlar: Kadınlara istemediğiniz şekilde davranan o erkekleri yetiştirenler de kadınlar değil mi? Şikayet etmektense kadına kıymet vermeyi bilen nesiller yetiştirmek daha doğru olmaz mı?

Cinsiyet ayrımını geçtim de bir çocuğu kendi değerini fark edecek şekilde büyütmek ve bunu hissettirecek şekilde davranmak ilerisi için oldukça önemli. Böyle bir toprağa atılan tohumlar daha sağlam olur.

Emre Kaya

Emre Kaya, "Penis" konusunda bir yanıt verdi.Dün 20:16

İlişkide penis uzunluğu önemli midir?

Tabiki uzun olması önemli bunun yanı sıra kalın olmalıdır.
Tabiki en ama en önemlisi erken boşalmamaktır.

Daha fazla göster

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Sosyal hesaplarınla üye ol
FacebookTwitterLinkedin

← GERİ DÖNveya sosyal hesaplarınızla giriş yapın

FacebookTwitterLinkedin