Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Abdullah Gürel
41 dakika önce

Geleceğin meslekleri nelerdir? Bilgisayar ve yazılım mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

yukseklisans.com.tr/geleceginmeslekleri...
yazılım mühendisliği ve bilgisayar gelişmeye açık ve gün geçtikçe saniyeler geçtikçe gelişiyor eer gerçekten çalışır merak ve araştırma ile kendini bu işe verirsen yap derim. . .
Erkan Yılmaz
Bugün 19:00

İngilizce'yi speaking-reading-writing anlamında üst seviyelere çıkarma konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

Bir kere öncelikli olarak bu dilde kendini geliştirebilmen için detaylara önem vermelisin prepositionlar felan aslında çok önemlidir. Kelime bilgisi ve gramer zaten olmazsa olmaz olanlardır. Birde aksanlar arasında çok sayıda kelime ve deyim farklılıkları vardır. Hatta bazı slang veya phrsal verblerin british denen aksanda kullanıldığını düşün ve bir amerikalı veya kanadalı bunun anlamını bilmeyebilir. Zaten işin içine girdikçe ne dediğimi anlayacaksın. Heryerde kullanılan bir basmakalıp söz vardır altyazılı film izle diye. Altyazılı film ancak ve ancak ingilizce altyazı ile izlenmelidir ve bu senin telafuzunu düzeltir. Türkçe altyazı ile izlenen ingilizce filmin hiçbir mantığı yoktur. Varolanı da götürür. Zaten belirli bir seviyeden sonra mesele cümlenin ana fikrini çıkarmak değil detaylarını, nasıl kurulduğunu yani syntax denen olayı analiz etmektedir. Podcastleri tavsiye ederim. Bol bol dinle onları. Birde (interview) ropörtaj bul internetten ingilizce olarak onları sesli oku. Anlamını veya telafuzunun bilmediğin kelimeleri araştır.Böylelikle farklı tarzılarda nasıl sorular sorabilirsin bunları da kendi kendine öğrenmiş olursun. Kendi sesine ingilizce okurken alış. Birçok kişi ingilizce konuşmayı denediğinde kendi sesinden ötürü garip hisseder ve konuşmaktan çekinir. Sesli okuma pratiği bunun önüne geçecektir. Konuşma ingilizcesinde çok fazla edebi veya old-fashioned dedikleri kelimeler yoktur. Bu nedenle zamanını dünya klasikleri gibi çok ağır bir ingilizce ile yazılmış kitaplarla harcama bu senin motivasyonunu da azaltır. Yazma becerisine gelince, italki adında bir site var oraya göz atmanı öneririm. Yazdıklarının native speakerlar tarafından düzeltilmesini sağlayabilirsin böylelikle yanlışlarını görmüş olursun. Okuyarak kavramların nasıl ifade edildiğini öğrenmelisin yani birşeyi yapmadan önce onun nasıl yapıldığını görmelisin. İngilizcede çok farklı şekilde aynı anlama sahip cümleler kurulabilir. Bunları her ne kadar gramerin ve kelime bilgin iyi olmuş olsa da yapamazsın. Okudukça bazı kalıplar veya bazı şeyler sende çağrışımda bulunur ve kendi kendine şöyle dersin 'ben bu kelimeyi şurada kullanabilirim veya bu ingilizcede böyle deniyormuş'. Writing olayında cümleni tutabildiğin kadar uzun tut ve redundancy denen olaydan kaçın yani gereksiz kelimeler ekleme.
Bence yanlış bilinen 2. Şey şudur. Öğretmenlerin çoğu sözlük olarak klasik sözlükleri önerirler ben ise yüzde yüz karşıyım. İnternette çok güzel sözlükler var (ben macmillandictionary veya reference ı kullanıyorum) kelimenin nasıl kullanıldığını hatta origin ini bile gösteriyor. Biraz araştırmacı bir kişiliğe sahipsen ve kelime merakın varsa herşey elinin altında demektir. Gerisi sana kalmış. Birde gerçek anlamda örenmek istiyorsan, bu iş öyle 5-6 ayda olacak birşey değil. Bunu bir hobby gibi düşünmelisin ve çok ama çok zaman ayırmalısın.
Erkan Yılmaz
Bugün 18:16

Üniversitede kimya mühendisliği bölümü okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? İş olanakları nasıldır, tavsiye eder misiniz?

Kimyagerlik mesleğinin bir cazibesi kalmadı. Hiçbir şekilde önermem. Kimya mühendisliği seçeneğinde ise biraz daha fazla iş olanağı karşına çıkabilir. Ancak benim sana tavsiyem inşaat veya makine mühendisliğidir. Gelişmekte olan ülkelerde inşaat sektörü revaçtadır. İşsiz kalmazsın. Hatta yurtdışında Türküm dediğin zaman bunlar inşaattan anlıyorlar derler. Sektör aldı başını gitti. Yurtdışında çalışma imkanı bulabilirsin. Zaman zaman keşke mimarlık okusaydım diyorum kendi kendime.
Kimya mühendisliğinin avantajları bölümüne gelince, eğer yabancı dilin varsa ve kendini belirli bir alanda yetiştirebilmişsen ki bu o kadar kolay birşey değil (yeni mezunlara pek şans tanınmıyor ve çok sayıda kimyager ve kimya mühendisi var) iyi bir iş bulabilirsin.
Devlet kadroları ile alakalı pek birşey bilmiyorum. Kaç puanla atanıyorlar felan bunlarda önemli ama çok da kolay olmaz diye tahmin ediyorum. Yok 4001 ile bir yere atanır düz memur olarak çalışırım diyorsan boşuna okuma kimya mühendisliğini.
Düşünce Hırsızı
Bugün 15:24

Paralel evrenler var mıdır?

Bu konuda engin bilgilere sahip olmasam da fikrimi beyan etmek istedim. Kuantum Fiziği'ne göre paralel evrenler vardır ve kuantumculara göre bunların kısmî kanıtları da vardır. Lakin benim görüşüme göre paralel evrenlerden ziyade farklı boyutların var olduğunu düşünüyorum. Açıkçası bu daha gerçekçi geliyor.
Mehmet Cinali
Bugün 12:43

Sözel yanım daha iyi ama hayalimdeki meslek (mimarlık) sayısal. Sayısalı geliştirmek için neler yapmalıyım? Nelere dikkat etmeliyim?

Hayalinizi gerçekleştirebilmek için sözel yada sayısal yönünüzün güçlü olması gerekmiyor. Mimarlık düşünce ve düşünceyi gerçeğe dönüştürme sanatıdır. Öncelikle yaratıcı hayal gücünüz ve sonrasında nesneleri 2 ve 3 boyutlu olarak çizim yeteneğinizin olması gerekmektedir. Sayısal yönünüzü geliştirerek mimarlık fakültesine girebilirsiniz. Ancak Yaratıcı hayal gücünüz, nesneleri şekillendirmede kıvrak zekanız, çizim yeteneğiniz ve sabrınız yoksa mimarlıktan mezun olabilmeniz ve mesleğinizi başarıyla icra edebilmeniz hayli güçtür. Bu yeteneklerin sizde olduğunu düşünüyorsanız üniversite sınavını kazanabilmek için sözel ve sayısal çalışarak sınava hazırlanmanız yeterlidir.
Yalçın Çimen
Bugün 10:31

Uzun yolda mide bulantısını engellemek için neler yapılabilir?

Mümkün oldukça gözlerinizi kapalı tutun ve konumuzu sabit bir duruma getirin. Sıvı tüketimine aralıklarla devam edin, su kafidir. Yanında şeker oranı yoğun olmayan kek veya kurabiyeler yenebilir.
Yalçın Çimen
Bugün 10:26

Prefabrik evlerin sağlamlığı nasıldır ve kış koşullarına dayanıklı mıdırlar?

Komple kar altında kalsa bile dayanıklıdır. (yalıtımı sağlam olanlar) Ben yerel bir firmaya dağ evi olarak yaptırmıştım, gayet memnunum.
Yalçın Çimen
Bugün 10:22

Gastronomi Bölümü'nde en iyi 5 üniversite hangileridir?

AİBÜ, Ege Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi.
Yalçın Çimen
Bugün 10:18

Öğrenci para nasıl biriktirir?

Gezmek için kalan zamanda part time iş bulup çalışırsa, hem para kazanmış olur, hem de para harcayacak zamanını törpülemiş olur.
Ferhat Orhan
Bugün 09:31

İTÜ Makina Mühendisliği'ni bitirince sizleri ne bekliyor?

Modern hayatta kullandığımız aklınıza gelebilecek hemen hemen her ürünün ve unsurun üretiminde Makina Mühendisleri görev almaktadır: saatler, arabalar, televizyonlar, bilgisayarlar, binalar, yollar, kameralar, fotoğraf makinaları, mutfak eşyaları ve daha nicesi... Geriye kalan az sayıda ürün ve unsurların da doğrudan üretiminde yer almasa da, onu üretenlerin kullandıkları makinaların üretiminde görev alırlar: halılar, yer döşemeleri, camlar ve daha nicesi... Dolayısıyla, en kısa açıklamasıyla, Makina Mühendisleri her yerde çalışabilirler. Ki sadece bunlar da değil, birçok firmanın başında yönetici olarak da çalışma imkanı olduğu unutulmamalıdır. Bununla da kalmayarak, neredeyse sınırsız bir akademik yaşam imkanı da bulunmakta, üniversitelerin en saygın akademisyenleri arasına girme şansınız bulunmaktadır. Bu sebeple, günümüz şartlarındaki en uçsuz bucaksız iş imkanı Makina Mühendisleri'nin elindedir. Tabii çok sayıda mühendisin her sene mezun oluyor olması bunu engelleyebiliyor, dolayısıyla alanınızda iyi olmanız şart...

Kaynak: universiteli.anlatsin.com/makine-muhend...
Burak Çınar
Bugün 03:47

Bir kadının mesleği, bir erkeğin ona bakış açısını etkiler mi?

Tabiki de etkiler. İyi bir işe sahib kadın güçlüdür. Güçlü kadın çekicidir.
Düşünce Hırsızı
Paz - 15:51

Satın alınan bilgisayarın ilk açıldığından itibaren ne kadar kullanıldığını öğrenmeni bir yolu var mı?

Bilgisayarda herhangi bir etkinlik yapılmışsa, bilgisayar bakım programları ile buna dair bilgiler az çok sağlanabilir. Ayrıca silinen dosyaları kurtarmakta kullanılan kimi profesyonel yöntemlerle de söz konusu sabit disk içerisinde daha önceden barınmış olan kişisel dosyaların en azından bir kısmına bile ulaşılırsa, parçanın kullanılmış olduğu gözlenebilir.

Bunların dışında bilgisayar kasasının arkasındaki etiket zarar görmemişse, kasa açılmamış ya da etiket değiştirilmiş olabilir ki kasanın açılması suretiyle parçalar üzerinde ne oranda toz biriktiğinin gözlenmesi de bu konuya dair bir fikir verebilmektedir; çünkü sıfır bir bilgisayarın parçaları ile çok az kullanılmış ya da fazlaca kullanılıp pek temizlenmemiş bir bilgisayarın parçaları arasında gözle görülür (hijyenik) farklar olacaktır.
Düşünce Hırsızı
Paz - 15:47

'Çirkin erkeklerden şair, çirkin kadınlardan bunalım olur' derler. Sizce ne kadar doğru?

İki cinsiyeti birbirinden ayıran bir başka söz daha. Öyle ki çirkin erkeğin bu krizi bir fırsata dönüştürerek sanatsal bir dönüşüm geçirdiği ima edilirken; çirkin kadının böyle bir durumunda kendi başına kaldığını ve çaresizlik içerisinde iç dünyasının kontrolünü kaybettiği lanse edilir.

Bir diğer düşünce biçimine göreyse erkeklerin ve kadınların kriz dönemlerinde duygularını dışa vurma şekillerinin farklı olduğu yönündedir. Buna göre söz konusu çirkin bir erkek duygularını kaleme dökerek dışa vururken; benzer durumdaki bir kadın ise kendisiyle savaş verme yolunu seçer ki bu savaşın yansımaları da en yakınındakilere çarpabilir.

Öte yandan bireysel farklar baz alındığında, fiziksel görünüşün çoğunluk tarafından beğenilmediği durumlarda yukarıdaki rollerin değiştiği de bilinmektedir. Benzer bir durumda bir erkek etrafına öfke kusarken; bir kadın kendisinde saklı başka tür güzellikleri (örneğin zekâ, güzel ahlâk vb) ortaya çıkarmaya ve onları kullanmaya yönelebilmektedir.
Düşünce Hırsızı
Paz - 15:41

İlişkilerde eğer platonik bir durum varsa bunun sonucu nasıl olur?

Bireysel farklılıklara göre değişebilse de böyle bir durumda reddedilme riski arttıkça, kişinin kendine olan güveninde azalma görülme ihtimali de artacaktır. Muhtemel üç sonuçtan birinin gerçekleşmesi genellikle karşılaşılandır:

1: Kişi, platonik bir duygu beslediği şahsın da benzer duyguları kendisin beslemesi için mücadele verir ve bu mücadeleyi kazanarak ikisi arasında bir ilişki başlamasını sağlayabilir.

2: Birinci durumdaki gibi kişi mücadele verir ama tekrar tekrar reddedildiği için daha fazla mücadele edecek gücü kendisinde bulamaz veya şiddete başvurarak intikam almaya kalkabilir.

3: Kişi, karşısındakinin duygu ve düşünceleriin değiştirebilecek güce sahip olsa da olmasa da O'nu kendi haline bırakmayı ve yoluna devam etmeyi seçebilir ki böyle bir durumda söz konusu kişinin hissettiği duygular:
- bir başkasına kayabilir
- bir başkası tarafından bu kişinin dikkati çekilebilir
- zamanla bu kişi, karşı tarafa olan duygularını unutabilir.

şekillerinden biriyle sonuçlanabilmektedir. Diğer bazı kişilerde ise hissedilen bu platonik duygular ölüme kadar kişinin yakasını bırakmayabilir. Bunda etkili olan faktörler yaşanılan çevreden kişinin yetişme tarzına; içinde bulunulan toplumsal değerlerden genetik faktörlere kadar çeşitlilik gösterebilir.
Düşünce Hırsızı
Paz - 15:34

Amaçsız yaşayan bir insanım bu yüzden hayatla bir bağım yok. Ne yapmalıyım?

Bu soru oldukça retorik olmuş. Zira cevabı da zaten içinde barındırıyor. Şöyle ki: "Hayatla bir bağımın olmamasının nedeni, amaçsız yaşayan biri olmamdır. " deniliyor. Bu durumda eğer ki sorunun kendisi hayatla bir bağımızın olmamasıysa, bu noktada çözüm de kendimize bir ya da birden fazla amaç edinmek olacaktır.

İlk olarak hayata dair bir amaç edinmekten, amacın kendisinden ne anladığımızı düşünmeliyiz ve buna net ya da nete yakın bir cevap verebilmeliyiz. Sonrasında ise sosyal çevremize bir göz atıp, içinde bulunduğumuz ortamları gözden geçirerek söz konusu tanımlamamıza uyabilecek materyaller varsa onlardan herhangi birine dair bir amaç edinerek başlayabiliriz. Bilindik birkaç örnek, bu noktada düşünmeye yardımcı olabilir:

- Muhtaçlara yardım etmek.
- Bir konuda yeterli bilgiye sahip olduğumuzu düşünüyorsak, aynı konuda bilgiye sahip olmak isteyenleri bu konuda eğitmek.
- Sağlığımızın daha bir randımanlı olması için düzenli spor yapmak.
- Sağlıklı beslenmekle kalmayıp, yakınımızdaki kişilere bunun faydalarını anlatmak.
- Geleceğe dair yatırım yapmak maksadıyla birikim yapma amacını güderek tutumlu olmaya çalışmak.
- Güzel ahlâkın önemini kavrayabilmeleri için, yakınımızdakilerin bizden alacağı enerjinin bu tarz bir ahlâk hissi uyandırmasını sağlamak. Dahası bunu içten yapmak ve güzel ahlâklı olmak.

Örnekler çoğaltılabilir elbette.
Düşünce Hırsızı
Paz - 15:25

Açık öğretim başvuruları hangi tarihler arasında yapılıyor?

Genelde ağustos ayının sonu gibi oluyor başvurular. Ağustos ayının ilk haftasında en yakın büroya gidip sorulabilir ya da aof.anadolu.edu.tr bu adresten takvime bakılabilir. Ancak açık öğretim lisesi için meb sitesine bakılmalı.
Nazmi Berk Özdemir
Cmt - 23:04

Mühendislik konusunda geleceği olan iş sıkıntısı çekilmeyen mühendislik hangisidir? Endüstri, mekatronik, elektronik ve haberleşme, elektrik elektronik, makine? Tercih dönemindeyim. Hangi bölümü neden tercih etmem gerekir?

Sanırım Elektronik Bayanlar için daha uygun çalışma şartları olarak ancak makine mühendisliğinin alanı çok geniş be kapsamlı ben makine mühendisi olarak mesleğimden memnunum sizlere tavsiyem karakterinize ve ilgi alanlarınıza uygun meslek seçmeye çalışmanızdır Başarılar dilerim.. .
Fatma Demir
Cmt - 17:22

Mutluluk bir amaç mı, bir sonuç mu olmalıdır?

Mutluluk sonuçtur. Çünkü mutlu olmak amacıyla yaptığımız şeyler bizi mutluluğa götürmeyebilir.
Süleyman Kutluer
Cmt - 11:36

Yalnızlıktan ölmek üzereyim. İşinde gücünde bir insan için yeni arkadaşlar ve mümkünse kız arkadaş edinmek için hangi yolu önerirsiniz?

Kendinizi sosyal bir gruba dahil edin. Grup dediysem, kanlı canlı buluşmalar yapan, ortak paydalarına değer veren insanlarla olmalısın. Çünkü senin sevdiğin şeyi sever ve saygısı vardır.
Motor alabilirsin, yok diyorsan bisiklet alabilirsin.
Süleyman Kutluer
Cmt - 11:34

Kadın erkek eşitliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kadın üstündür, erkek ise yerinde ağır bir taş.
Süleyman Kutluer
Cmt - 11:33

Bazı islami bankaların kar payı altında müşteriye ödedikleri para haram mı helal mi?

Birbirinden farkı olmayan piyasaları bunlar. Kuyumcu, Altın Borsası, Bankalar, Forex. Kuyumcudan altın alıp 2 sene sonra daha yüksek fiyata satışını yapınca aradaki fark haram mı oluyor bize? Direkt faiz odaklı ise tabii ki günah. Dediğimi anlamanız için aralarında farkları görebileceğiniz, çalışma sistemini kavrayacağınız yatırım piyasalarına bir göz atın.forexaltinpiyasasi.com/hangi-altin-piyas. . .
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın