Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Hakan Damar
az önce

Yeterince kompleks bir bilgisayar kendi varlığının farkında olabilir mi? Olduğunu varsayarak bunu nasıl ayırt edebiliriz?

Bunu belirleyen bilgisayarin kompleksligi degil bilgiyi anladigini anlama kompleksligidir. Cokta uzak olmayan bir gelecekten (50 yil civari) konustugumuzu dusunursek, bunu anlamak icin elimizdeki mevcut Turing testleri yetersiz kalacaktir ama bunun icin cok zorlanacagimizi sanmiyorum.
Teste tabii tuttugumuz yapay zekanin, mevcut varligini algiladigini anlayabilmemiz guc olacaktir. Butun testlerden gecse bile bu bizim icin, evet bilincli bir varlik cikarimina goturecek ama bundan emin olabilmemiz guc. Kendi bilincimizi %100 ispatlayabildik mi? Insan beynin %100 nasil calistigini anlamadan bunlari yapabilmemiz mumkun gozukmuyor.

Bilinc dediginiz sey; kendi varliginin farkinda olmak ise bir makineyi bu sekilde de programlayabilirsiniz ama bu onun hur(bagimsiz) dusuncesi olmayacaktir. Bizim ona ogrettigimiz bir gerceklik olacaktir ve makine bunun farkina varabilmesi icin mevcut bilgilerinden yeni bilgiler yaratmayi ogrenmesi gerekmektedir. Bu da istikrarli bir yaklasim ile olamaz bence. Cunku insan dogasida stabil degildir. Bir cok mutasyonel hata ve yanlislar icerisinde gelisiyoruz. Eger tum cizgilerimiz duz olsaydi hic bir zaman bir virajin ne demek oldugunu dusunemeyecektik ve otoyol bize cok anlamsiz gelecekti veya hic aklimiza gemeyecekti bile.

Insan seviyesinde veya daha ustun (ileri de daha ustun olacaktir) seviyede bir yapay zeka icin mevcut computing sistemleri yetersiz kalmaktadir. Basit seviyeli bir yaklasim icin quantum computer'lar kullanilabilir ama hala kati donanim(hardware) veya mevcut derleyici(compiler), programlama yaklasimlari ile modellemek cok zor olacaktir. Sivi donanima ve dusuk seviye secilim yapabilen derleyicilere ve yapay zekanin farkli bolumleri icin farkli programlama yaklasimlarina ihtiyacimiz olabilir.

Butun bu problemleri astigimizda sanirim kabul edilebilir bir derece, dusunebilen bir bilgisayarin varliginida kabul ettirebiliriz. Hem kendimize, hemde ona :)
Hakan Damar
30 dakika önce

Bir şey kesin olarak bilinebilir mi? Yoksa her şey sadece inanç mıdır?

Bunlar cok genel sorular. Bilgiden kastin insan temelli mi yoksa evren temelli mi? Bilgi diye sunulan ve bilimsel bilgi diye ayrilan farkli turleri var.
Ornegin; Tanri vardir. Dini bir bilgidir. Yani tum dayanagi yine kendisi olan, hic bir sekilde bilimsel olarak rasyonel ispatlanamayan, bir cok hata ve yanlislarla dolu metinler butunune atifta bulunan bir iddiadir.
Bilimsel bilgi ise; elimizdeki mevcut tum kaynak ve teknoloji birikimi ile mantik cercevesinde tum dinleri, kitaplari ve anlatilan suni tanrilar incelendiginde hepsinin bir safsatadan ibaret oldugu tespit edilmistir. Iddia edilen bu mantiksiz cikarimlardan her hangi biri, somut bir kanit ile iliskilendirilinceye kadar bilimsel olarak red edilmektedir. Gordugunuz gibi bilim tarafsizdir.

Bir seyi bilmek dediginde benim anladigim; mevcut elimizdeki tum bilimsel, teknolojik araclar ve anlama kapasitemiz ile bir seyi bizim icin anlamlandirmamizdir. Ayrica bir seyi anlamlandirmamiz onu anladigimiz anlamina da gelmiyor. Ornegin; 3 boyutlu bir uzay icinde yasiyoruz, Bu bilgiye elimizdeki bilimsel kaynaklari kullanarak eristik. Mevcut algilama kapasitemiz ve algi yontemlerimiz de 3 boyutlu evrimlesti. Belki 4 boyutlu baska bir evren'nin 3 boyutlu bir yansimasiyiz yani biz sadece 3 boyutlu yansimasini algilayabiliyoruz.
Bilimsel olarak 4 boyutlu uzayi ispat ettiginizde bu bilgi guncellenebilir ama suan elimizde boyle bir bilgi yokken ben 30 boyutlu bir evrende yasadigimiza inaniyorum, 18. Boyutlu cok guclu bir varlik var o beni kurtaracak ve dunyada bana kotuluk yapan herkese cezasini verecek derseniz bu ayni dini inanclar gibi mantiksiz bir teori olur.

Bence inanc; bilimsel yani akla uygun temelli bir referans noktasindan yola cikildiginda kabul edilebilir bir dusunma bicimidir. Hatta hayal gucu bile mantiklidir. Gercek olabilecegini one surebiliriz ama gercek oldugunu elimizde hic bir kaynak yokken iddia edemeyiz.

Evren icin bir seyi kesin olarak bilmek icin evrenin tum parametrelerine o tahmini yapacaginiz anda sahip olmaniz gerek. Ki sahip olsaniz bile bu bilginin gecerlilik suresi cok uzun (evren icin) olmayabilir. Genelleme yapabilirsiniz ama spesifik %100 X = Y diyebilmeniz icin cok zor ve detayli bir calisma yapmaniz gerek. Ki daha oncede bahsettigim gibi bu %100 sizin tahmin ani icin gecerli bir oran belki saniyenin milyarda biri hizinda evrenin farkli bir noktasinda olusan bir nukleer reaksyon bundan 1.6 milyon yil sonra bir yildiz kumesinin yok olmasini tekiklemis olabilir.

Ayrica, anlamlandirdigimiz tum bilgi ancak bizim algi kapasitemiz ile sinirlidir ve `bence` insan zekasi henuz tum evreni anlamak icin yeterli degil. Bunun icin yapay zeka veya biyomekanik evrim kusagina gecmemiz gerekebilir.

Daha oncede farkli bir yazimda soyledigim gibi; `Inandigin seylerin pesinden gitmek ile pesinden gittigin seylere inanmak arasindaki farki iyi anlamak gerek`.

5 bilinmeyenli bir denklem seni 10 bilinmeyenli bir denkleme goturebilir. Buradaki ayrim senin mantik olarak tatmin oldugun noktadir. Eger, `evreni Zeus yaratti(Ol dedi, oldu), dunyayi da Sponge Bob yonetiyor` fikri tatmin ediyor diyorsan, mantikli degil ama bu da senin secimin sonucta.

Ozetle; Bilimsel bilgi + algi kapasitemiz + teknolojimiz / mantiksal kabul esigimiz = kesinlik. (Birey icin) Yani %100 dogrulukta eristigin bilgi mevcut sartlarda, o ortam ve (belki) belirli bir zaman araligi icin %100 dogru olabilir. Bir sistemde net tahminler yapabilmek icin tum girdi ve cikti parametrelerini bilmen(entropy dahil) gerekli. Bu sistemdeki parametreleride ancak kendi teknoloji ve algi kapasitemiz kadar algilayabilecegimizden, bilgi bize gore %100 sisteme gore bilinmeyen bir yuzdede gecerli olacaktir. Sorunun cevabi hem evet, hem hayir. :) Cunku cok genel soruldugundan icine her seyi koyabiliriz. Atlarin neden yuzgecleri yoktan, blackhole'a kadar gider :)

Son olarak Carl Sagan'in bir sozu ile bitiyorum. - “I don't want to believe. I want to know. ”

- Not: Ingilizce klayveden dolayi Turkce karakterleri henuz ekleyemiyorum. En kisa sirede bir duzenleme yapacagim :) Bu nedenle okuma guclugu cekenlerden ozur dilerim.
Oğuzhan Şengül
31 dakika önce

Neden yaşıyorsunuz?

Bence insan ölmek için yaşar insan için sonuç önemli değil mi ?
Serkan Çamur
45 dakika önce

Eksikliğini hissettiğiniz, 'şu da olsaydı' dediğiniz bir uygulama var mı?

Batarya ömrünü uzatacak bir uygulama olabilirdi ama piyasadakiler aksine batarya öldürüyor..

serkancamur.com
Oğuzhan Şengül
Bugün 01:28

Yalıtımsal Sorunlarınıza Kalıtımsal çözümler...

"Kalıcı olan sorunlarınızı iz bırakmadan yalıtın. " Belki işinizi görür
Mahmut M
Bugün 01:26

Fotoğrafları düzenlemek için yapılmış onlarca program var. Hangisini önerirsiniz?

Programı kavrarsanız Lightroomda seri bir şekilde işinizi görebilir. Fotoğrafta en iyisi yoktur en uygunu vardır. Neyini düzenleyeceğinize bağlı
Recepcan Adıgüzel
Dün 23:00

10. sınıfa geçtim ve matematik temelim yok sizce 10.sınıfta matematiği iyi yapmak için ne gibi yollar izlemeliyim?

Öncelikle ben yapılması gereken şeyleri listelemeye çalışacağım.
1- Matematik dersinin en önemli noktası bol bol soru çözmektir. Her soru sana ya bir şey öğretir ya da pratik yaptırır. (aşırı kolay gelmiyorsa tabi)
2- Yapamadığın soruları hocana ve ya arkadaşına sorup öğrenmen ilk şıkdan daha da önemlidir. Yapamadığın soruyu anlamak seni kesinlikle ileriye taşayacaktır. Ne kadar çok soru yapamadığını öğrenirsen o kadar iyi. Bu konuda başarılı bir arkadaş edinmen faydana olacak kesinlikle*.
3- Sınav sistemi test olduğundan birinci şık yararlı olacaktır. İkinci şıkla da öğrenmeni artıracaksın bu da dolaylı olarak sınav netlerini artıracaktır. Öğrenmek demişken konuyu anlaman çok önemli ki soru çözesin. Okulda anlayamıyorsun dersi, arkadaşın bu konu da sana yardımcı olabilecektir.
4- Kitap olarak seni ne çok zorluyon ne de basit kaçan bir kitap al. Seni zorlayan bir kitap olsa iyi olur. Tavsiyem Güvender, daha da zor olmasını istiyorsan Fem kaynakları iyidir. Bunları bitirirsen Final, Karakök yayınlarına da geçebilirsin farklı tip soru görmek açısından.
-- Arkadaşın seni sadece ilk kalkışı sağlamanda yardımcı olur, yokuşları aşmak için kendini zorlaman gerekecektir.
Genelde öğrenmeye istekli arkadaşına matematik anlatmayı seven birisi olarak yazdım bu postu.
Başarılar.
Mustafa Kaplan
Dün 19:06

Matematiği en kolay nasıl anlarım?

Matematiğin ne demek olduğunu soruştur. Ne olduğunu bilmediğin bir konuyu anlamazsın.
Ama lütfen TANIM ile TARİF i karıştırmadan. Matematiği anlamanın yolu bundan geçer.
Bir insanı matematik ten soğutmanın en temiz yolu tarif etmektir.
okullarda da bu işi hemde tanım kılıfıyla yaparlar. Şimdi soracaksın tanımı nedir.
İşte püf noktası burası bu tanım kendine özgü olmalı.
Unutma kafan karışacak araştırırken ama TANIM İLE TARİFİN FARKINI TANIMLA SONRADA MATEMATİĞİ TANIMLA GÖRECEKSİN ARTIK SEN MATEMATİK BİLİYORSUN.
ASLINDA BU KADAR KOLAY AMA NEDEN İNSANLARDAN BUNU SAKLARLAR HATTA GİZLERLER BİLMİYORUM BUDA DİKKAT ÇEKİCİ BİR KONU.

Ayhan Şimşek
Dün 15:08

Bets10 güvenilir site midir?

Bir zamanlar iyi bir üyesiydim. Fakat büyük kazanmaya başladığım da üyeliğimi hiç bir açıklama yapmadan iptal ettiler. Bir çok arkadaşımın da başına gelen aynı durumdan hesaplarında ki paralarını da alamadıklarını biliyorum. Süperbahis'i tercih etmeni kesinlikle öneririm. Oranlar ve oynama seçenekleri daha az fakat bu gibi durumlarla kesinlikle karşılaşmıyorsun.
Rıdvan Bayhan
Dün 14:52

Rüyamda karşımdaki kişiye şu an bir rüya gördüğümü ve bu yaşanılanların gerçek olmadığını söylüyordum. Sevdiklerimin yanındaydım onlara sarılıyordum ama biraz sonra uyanacağımın farkındaydım. Bunun bir açıklaması var mı yoksa sadece bilinçaltı mı?

Siz arafta kalmışsınız :) Derin bir rüya sonrası bilinçli olarak rüyayı devam etme eğilimi güzeldir. Ama bu bilinçli hal mutlak bir bilinç değil gibi. Yani ben uyanıkken ciddi ciddi düşünüyorum. Ama uykudayken yarım bilinç haliyle bilinçaltı ile yeni bir senaryo oluşturuyorum. Kimse rüyasında uçurumdan düşüp içinin bir hoş olmasını istemez. Bu sebeple fırsat varken yarı bilinç durumuna geçip o uçurumdan sevdiğinizle atlayın derim ben :)
Rıdvan Bayhan
Paz - 22:54

Ben 9.sınıf öğrencisiyim hayatımda hiç matematik dersine çalışmadım ve hep başarısız oldum. Şimdi ise çok ilgi duyuyorum, seviyorum ve yapmak istiyorum lakin çevremdekiler sayısal zekan yoksa uğraşma, kafan basmıyorsa bırak gibi şeyler söylüyor. Sizce başarılı olabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

Aslında problem geçmişten kaynaklanıyor. Hayatında matematiğe hiç ilgi duymadığın için çalışmadın ve doğal olarak başarısız oldun. Çalışmamanın bir çok sebebi olabilir. Sebep senden veya dış çevrelerden de kaynaklanıyor olabilir. Bu önemli değil. Önemli olan matematiksel zekanın gelişmişlik düzeyidir. İlgi duymakla iş bitmiyor malesef. Matematiği seviyorsan çok çalışmalısın. Çevrenin havadan sudan söylemlerine kulak asmamalısın. Şuraya da dikkat etmek gerekir: Bir insanın sözel ya da sayısal zekası eşit oranda olamaz. İllaki biri diğerine göre daha baskındır. Yani şunu demek istiyorum: Bir insan hem matematik öğretmeni hem de yazar olabilir. Ama her ikisinden aynı oranda başarılı olmasını bekleyemeyiz. Farklı oranlarda başarılı olmasını bekleriz. Bu oranlar başarısızlığı temsil etmez. Sadece diğer alana göre daha az başarılı yapar. Senin matematikte başarısız olmanın sebebi sözel zekanın baskın olması değil. Geçmişte yanlış yönlendirmeler ile senin ilgini çekmeyişi olabilir. Şimdiye odaklan; Hangi zekaya sahip olursan ol baskın zeka oranların birbirine yakın olmalı. Sözeli sevmiyorsan ama sözel zekan baskın ise bunu matematiksel zeka ile minimize etmelisin. Yani sözel zekaya sahip sayısal zekaya ilgili birinin en üst düzey zeka oranı;

sözel %51
sayısal %49 olmalıdır, diye düşünüyorum...

Bu yolda ne mi yapmalısın, ilgi duyduğun şeylerin peşinden koşup gerekirse sabahlamalısın. . .
Zeynep Zülal Güner
Paz - 22:52

Makine Mühendisliği ile aynı zamanda Açık Öğretim'de hangi bölümü okumak mantıklı olur?

Açık öğretim de pek fazla seçenek yok, işletme okunabilir bir atölye açmak için işe yarar belki
Tugba Çınar
Paz - 15:11

Türk kahvesi yapmanın püf noktaları nelerdir?

Soğuk suyla yapılmalıdır bol köpüklü olması için kaynamaya başlarken çay kaşığının ucuyla çok az karbonat eklenmelidir sonra gelsin bol köpüklü kahveler ! :)
Uğur Çakmak
Paz - 13:43

Neden felsefe yapamıyoruz?

Yoo gayette yapıyoruz. Sormak istediğiniz neden toplumumuzdan büyük filozoflar yetişmiyor ise bunun cevabı toplumun bilinç düzeyi, eğilimleri ve kültürüdür. İkinci bir neden de felsefe kitaplarının farklı bir dilde yazılması. Türkçe okuyorsunuz ama hiç Türkçe gibi değil. Bir paragrafı defalarca okuduğumu hatırlıyorum. Karman çorman kavramlarla sanki anlaşılmasın diye yazılmış. Mesela Kant'ın çok ünlü eseri "Katkısız aklın eleştirisi" veya "Arı usun eleştirisi" diye çevrilen bir kitabı var. Anadili Türkçe olan birinin bu başlığın ne demek istediğini anlamasına imkan var mı? Bir diğeri de bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar. Bundan dolayı felsefenin ne olduğu, neyi incelediği, neden felsefeye gereksinildiğini iyi bilen birine daha rastlamadım. Bilmiyorlar, bilmediklerini de bilmiyorlar.
Mithat Koç
Paz - 13:08

Beyin jimnastiği için neler yapılabilir?

Squash oynamayı tavsiye ederim. Tam anlamıyla çok yönlü bir spordur ve asıl amaç fizik gücünü beyin gücüyle birleştirmektir.
Mithat Koç
Paz - 11:43

İnsanın kendi kendini psikolojik olarak tedavi etmesi mümkün müdür, ne düşünüyorsunuz?

İnsanın kendi kendini psikolojik olarak tedavi etmesi bence kesinlikle mümkündür. Ancak bunun aksi ihtimali yani kişinin psikolojik olarak kendini zayıflatması da mümkündür. Bunu hemen hemen her insanın yaşadığı küçük bir örnekle açıklamak istiyorum. Herkes dolapta kalan bir yemeği veya bilmediği bir yemeği yerken zehirlenicem kaygısına kapılır( yemekte hiçbir sıkıntı olmasa bile) ve bu doğrultuda beyin tarafından yiyeceğe karşı olumsuz bir tepki oluşur. Bu tepki sonucunda kişinin vücut fonksiyonlarında değişim gerçekleşir ve aslında yediği şey her ne kadar bozuk olmasada psikolojik etkileşimden dolayı zehirlenme etkisini yaşamış olur. Kısacası her şey beyinde başlar beyinde biter, önemli olan kişinin kendini tanıyıp düşüncelerine yön verebilmesi ve psikolojik olarak kendini en üstte tutmasıdır.
Ayhan Şimşek
Paz - 02:07

Ölümsüzlük hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çocukken, kuru fasulye, pilav ve yoğurdu karıştırıp yediğimde masadaki herkes gülerek tiksinirdi! Fakat ben ölümsüz güçlü bir kahraman olacağıma inanırdım.
Büyüdükçe baktım değişen pek bir şey yok, vazgeçtim zorlamaktan.
Rıdvan Bayhan
Cmt - 23:12

En verimli ders çalışma saatleri nelerdir?

Böyle bir saat yok. Senin kendini en verimli hissettiğin aralık senin en verimli çalışma saat aralığındır. En verimsiz zaman olarak algılanabilecek gece yarısı kimileri için muhteşem çalışma vakti olabilir.. . .
Mustafa Kaplan
Cmt - 15:11

C# ile yayında olan bir web sitesinin textboxına nasıl veri yazabilirim?

Otomatik Form Doldurucu Eklenti benzeri bir şeyden mi bahsediyoruz.(browserde açılmış bir sayfa üzerindeki textbox dan mı ? Evet ise browsere eklenti yazmalısın )
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın