Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aktiviteler & Haberler


Ayhan Şimşek

Ayhan Şimşek bir yazı yazdı.az önce

Derviş Baba Abdallar Meczuplar ve Âşıklar Kahvehanesi

Derviş

Komünist Ali, Haydut Murat ve Musa Dede’nin birlikte oluşturduğu Balat’ta bulunan delilerin, âşıkların mekânı. ‘İçim yanıyo’ Yaşar, ‘Cüneyt Arkın’ Fahri, Türkan Şoray’ın benzerinin benzeri Gönül Hanım, ‘edepli şizofren’ Levent, mehdi ile mesih ikilisi mekânın öne çıkan isimleri. İnsanlar buraya gelip muhabbet eder, kitap okur, müzik yapar ve dinler.
Özellikle Komünist Ali -sonradan Ali Baba olacak bu- lakaplı abimiz dikkat çekici. İsveç’te mimarlık okumuş, 80’lerde işkence görmüş, alkolik olmuş, bir zamanlar yaz kış Aşiyan’da kazdığı mezarın içinde yatıp kalktığı efsane gibi dilden dile yayılmış bir “deli”.
Mekânda sadece muhabbet edilmiyor. Burası, çok büyük bir yardım derneği görevi görüyor aynı zamanda. 200’ü aşkın çocuk giydirilmiş, ders kitapları, defter, kalem alınmış, parkta yatıp kalkan ailelere kiraları da ödenmek suretiyle ev tutulmuş, hastalar ameliyat ettirilmiş, ihtiyacı olanların işlerine güçlerine katkıda bulunulmuş vs.
Ha Derviş Baba’nın bir de dersliği var. Bu derslikte birçok çocuğa gönüllü öğretmenler tarafından ders veriliyor. Daha fazlasını gidip yerinde görün öğrenin isteriz. Oraya kadar gitmişken desteğinizi de esirgemeyin dostlar…
Sosyal medya adresleri burada. Bakın burada da mekânla ilgili bir haber mevcut.
listelist.com

Ayhan Şimşek

Ayhan Şimşek bir yazı yazdı.11 dakika önce

Komşu Kafe Kolektifi

11665

Aralık 2013′ten bu yana, tamamen kolektif bir şekilde, altı kişi tarafından işletilen ve bütün kararların bu altı kişi tarafından alındığı bir kafeden söz ediyoruz. Kafenin en büyük amaçlarından biri, özellikle Gezi Direnişi’nden bu yana artan dayanışmayı ön plana çıkarmak. Bu mekâna herkes gelebilir, herkes birbiriyle her şeyi konuşabilir, tartışabilir.
Komşu Kafe bariz bir şekilde anti-kapitalist bir oluşum. Hiyerarşi yok, patron yok, sınırları belli bir görev paylaşımı yok. Hatta kafeye gelenler kendi mutfaklarındaymış gibi yemek yapabiliyorlar. Peki “hesabı alabilir miyiz” anında neler oluyor? Bunun da bambaşka bir yolu var kafede: Oraya gelip karnını doyuran herkes, gönlünden ne koparsa onu ödüyor. Kafe oluşturduğu bu kültürle, tek başına da olsa, kapitalizme kafa tutuyor. Yukarıda gördüğünüz şey de kafenin manifestosu.
listelist.com

Ayhan Şimşek

Ayhan Şimşek bir yazı yazdı.22 dakika önce

Marinaleda Köyü

1465

Bu bir oluşum değil, bir yer, 2.700 nüfuslu bir kasaba. Ama bu kasaba öyle alelade bir yer değil, belki de dünyadaki tek “komünist kasaba”. İnsanların ev sahibi olmak için bankaların boyunduruğu altına girdiği bir dönemde, herkesi bir ev sahibi yapan bu yerleşim, ister istemez adından söz ettiriyor. Evet herkesin bir evi var burada, daha da ötesi herkesin bir işi de var. Hatta yaşadıkları merkezi yerlerde işsiz kalıp da buraya yerleşen insanlar da yöre halkı tarafından oluşturulan kooperatifte çalışıyor.
Marinaleda halkı için bu rahatlığa erişmek kolay olmamış. Halk 80’li yıllarda Madrid’de yaşayan bir aristokratın topraklarında gündelikçi olarak çalışıyormuş. Bunun kölelikten bir farkı olmadığını fark eden halk -şu anda da belediye başkanı olan- Sanchez Gordillo önderliğinde ayaklanmış ve hiçbir baskıya, tutuklanmaya, polis saldırısına boyun eğmeyerek amacına ulaşmış.
Andalucia (Endülüs) Hükümeti 1991 yılında toprakları kamulaştırmış ve köylülerin kurduğu kooperatife devretmiş. O gün bu gündür Marinaleda’da özel mülkiyet yok, topraklar kamu malı, tüm kararlar halkın katılımıyla alınıyor. Tarlada çalışan herkese 6 saat karşılığı 47 avro ödeniyor. Meclise seçilenler de buna dahil… Ve en önemlisi polis yok.
Bilindik ve sonucu belli kapitalist uygulamalarla krizi “aşmaya” çalışan devletlerin, hükümetlerin karşısında bas bas bağırıyor Marinaleda: “Kapitalist ekonomi her daim krizlere gebedir ve piyasa ekonomisi reformlarıyla krizden kurtulmak mümkün değil. Başka bir ekonomi mümkün! ” (Dili sorun etmeyenler için aşağıda ki videoda güzel bir şeyler mevcut.)

Birisi

Birisi, "Eğitim" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:29

Ön lisans KPSS atamaları ne zaman yapılmaktadır?

osym.gov.tr/belge/1-19303/2014-sinav-ta... bu linkte sınav takvimleri var. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercih ve atama sürecini internetten takip etmeniz gerekiyor.

Birisi

Birisi, "Eğitim" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:23

Tıp fakültesi öğrencileri için karşılıklı-karşılıksız burs veren bildiğiniz kurumlar hangileridir?

Öğrenciyken burs için arama yapmamıştım. Ama bulunduğunuz il ya da ilçenin belediyesi size bu konuda yardımcı olurlar diye düşünüyorum. Özellikle tıp öğrencileri için burs vermeye sıcak bakan belediyeler vardı o zamanlar. Yine bulunduğunuz yerde ünlü markaların ofisleri varsa yetkililerle görüşebilirsiniz. Pek yardımcı olamadım ama iyi şanslar :)

Hakan

Hakan, "Öğrenci Kredileri" konusunda bir yanıt verdi.Dün 22:50

Devletten kredi alıyorum. Dün sigortalı olarak asgari ücretle işe başladım fakat kredimin kesilmesini göze alamadım ve sigortayı iptal ettirdim ve stajyer konumuna geçirdim, yani sadece ayda 1 gün sigortalıyım. Bu kredi açısından sorun yaratır mı?

Sorun yaratacağını sanmıyorum fakat kredi yurtlar kurumu'nu arayarak sorabilirsiniz. Bu gibi durumlarda (mesela çoğu eğitim hazırlık sayılmadan 4 sene kabul ediliyor, aramadan 5e çıkaramazsınız) kesin çözüm için arayıp sorabilirsiniz.

Yaren Ay

Yaren Ay bir yanıt verdi.Dün 22:18

Fobileriniz var mı? Neler?

KEDİ.

S. Ahmet Saygıcı

S. Ahmet Saygıcı, "Gıda" konusunda bir yanıt verdi.Dün 21:46

Kola ne kadar zararlıdır?

Kola'nın zararları saymakla bitmez ama bi yerden başlayayım.
Öncelikle
Kola ile insan bünyesine giren fosforik asit vücüttaki Kalsiyum-Fosfat dengesini bozarak kalsiyum eksikliğine neden olur. Vücuda giren fosforik asit miktari ne kadar fazla ise vücut fosfat-kalsiyum dengesini korumak için kalsiyum ihtiyacını kemik ve dişlerden çekerek zayıflamalarına neden olur.

ayrıca kola da ki asitlik bir sirkeden bile fazladır hesabını siz yapın.

Kola içtikten sonra vücudumuzda sırasıyla:

10dk Sonra: 1 bardak kola içerisinde 10 çay kaşığı kadar şeker vardır. Fosforik asit ile birlikteliğiyle şekerin işleyişide değişmektedir.

20dk Sonra: Kandaki insulin seviyesinde sıçrama olur ve karaciğer şekeri yağa dönüştürür.

40dk Sonra: Kafein emilimi biter ve göz bebeklerinde genişleme meydana gelir. Adenosin reseptörleri boke olur ve uyuşukluk engellenir.

45dk Sonra: Vücut Dopamin hormonu üretimini arttırır ve beyindeki zevk merkezini uyarır.(Eroin ile aynı etkiye sahiptir.)

1 saat sonra: Fosforik Asit Kalsiyum. Magnesyum ve Çinkoyu bağlar. İdrar yolu ile kalsiyum dışarı atılır.

İleriki safhalarda: Artık vücudunuz fazla şeker ve fosforik asit alımıyla birlikte Kola bünyesindeki suyu da dışarı salmış aynı zamanda temel yapı taşlarımızı oluşturan minarelleri de vücuttan atmış bulunmaktadır. Fosforik asid vücudunuzu gereğinden fazla tahrip ederek ek olarak de şeker kan basıncınızı yükseltmiş ve artık kolanın verdiği haz tamamen geçmiş ve kola içmeden önceki halinizden daha çok susamış ve mineral kaybına uğramışsınızdır.


Ayşe Şahin

Ayşe Şahin, "Atama" konusunda bir yanıt verdi.Dün 20:29

Eş durumu atamalarında eşinin çalıştığı yer mi yoksa ikametgahı mı dikkate alınır?

Merhaba esinin calistigini kurumdan alinacak belgeyi 4-8 agustosta calistigin yere vermen tayin islerinin ilk adimi. Calistigi yere gore tayin istiyorsunuz.

Yakup Yiğit

Yakup Yiğit, "Bilgisayar" konusunda bir yanıt verdi.Dün 20:02

C++, C#, PHP ve Python bilen birisi nasıl para kazanabilir?

Bunları öğrenmişse bunun cevabını burda aramaz bikere.

Abdulkadir Tumur

Abdulkadir Tumur, "Eğitim" konusunda bir yanıt verdi.Dün 17:40

Eğitim sistemi şu an ne durumda ve öğrencilere düşen pay nedir?

Yirtindim yirtindim sinaw incesi stres sebebiyle mide bulantilari sinawdada heyecan al sana sistem işte saygilar...

Abdulkadir Tumur

Abdulkadir Tumur, "İnanç" konusunda bir yanıt verdi.Dün 17:38

Tanrı var mıdır? Neden?

Neden dzen e bakipta herseyin bir ustasi vardir diyorsunuz tanriyi birseylere benzetmek şirk olduğunu biliyorum onun icin yeni şeylerle gelin benzetmeyin dsadece duzenin kicindan tutmuş gidiyorsunuz

Abdulkadir Tumur

Abdulkadir Tumur, "İnsan Davranışları" konusunda bir yanıt verdi.Dün 17:26

Moral bozukluğundan, olumsuz düşüncelerden kurtulmanın yolları nelerdir? Nasıl olmalıdır?

Yeni hobilere yonelmek aciyi genisletirsen sorun yasamazsin

Abdulkadir Tumur

Abdulkadir Tumur, "İnsan Davranışları" konusunda bir yanıt verdi.Dün 17:22

Bugüne kadar bir türlü yapmayı beceremediğiniz şey nedir? Neden?

Herseye sahip olabilirim olmuşum da uykuma yenik duserim hep ...

Ceyhun Çakar

Ceyhun Çakar, "Üniversite" konusunda bir yanıt verdi.Dün 17:16

Yazılım üzerine bir platform oluşturduk. Öğrenciler olarak yazılımın gelişmesi ve tüm Türkiye'de bu konuda farkındalık oluşması için daha neler yapabiliriz?

Böyle bir platformda olması gereken en önemli şey bence çocuk/ergen yazılım eğitimidir. Scratch projesine destek scratch.mit.edu/ olabilir. Türk çocuklarının yayınladığı scratch oyunlarını yayınlayabilirsiniz veya okullarda scratch eğitimi verilebilir.

Böyle bir eğitimi kısmen TEGV dahilinde verdim. İnanılmayacak kadar verimli ve eğlenceli oluyor.

Kadir Yılmaz

Kadir Yılmaz, "İnternet Teknolojileri" konusunda bir yanıt verdi.Dün 17:12

Radyasyonun etkileri nelerdir?

Adamı yamultur

mephex

mephex, "Yatırım" konusunda bir yanıt verdi.Dün 16:50

Bir sosyal paylaşım sitesi yaptıracak olsanız ve bütçeniz 50 bin TL olsa hangi programlama dili kullanılması daha makul olurdu?

Php. Çünnkü ASP.NET ile yazarsam sunucu için microsofta para ödemek zorunda kalırdım

Ceyhun Çakar

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.Dün 15:57

'Metaprogramming' nedir?

Latince meta eki, genellikle arkasından gelen fiili veya sözcüğü kendi üzerinde çalıştırır. Metafizik, temel fizik kanunlarının altında yatan temel kanunlar demektir (Eğer varsa) . Metaprograming ise programları programlamaktır. Genellikle çıktı olarak bir programlama kodu üretmesi için yazılmış program kodlarına denir. Basitçe kod üreten kod.

Aybüke Kimya Çelik

Aybüke Kimya Çelik, "Dinler" konusunda bir yanıt verdi.Dün 15:01

Laiklik (tabii ki klişe olmasın) sizce nedir, ne değildir? Toplumumuzun laikliğe karşı tutumu nedir? Bu tutumun nedenleri nelerdir? Müslüman bu mesele hakkında nasıl bir düşünceye sahip olmalıdır?

Devletin bünyesinde bulundurduğu bütün vatandaşlara din ve vicdan hürriyeti sağlaması ve devletin aynı zamanda hiç dini inanışa sahip olmaması. Yani anayasada devletin devletin dini islamdır vs. gibi ibarelerin bulunmaması , devlete ait tüm kuruluşların bütün dinlerden sıyutlanmasıdır.

mephex

mephex, "Bilgisayar" konusunda bir yanıt verdi.Dün 11:07

İnsanların internetten nasıl para kazanacağı üzerine kurulu olan bir forum sitesi tutar mı?

Youtube üzerinden nasıl para kazanılır konulu bi kaç forum görmüştüm. Biri oldukça geniş içeriğe sahipti. Tutabiiltesi var

Mekna Demir

Mekna Demir, "Muhabbet" konusunda bir yanıt verdi.Dün 08:58

Hangi tip insanlar sizi rahatsız ediyor? Neden?

Cahil ve haddini bilmeyen insanlar. Ne olursa olsun insan sınırını bilecek ve karşısındakine üstünlük sergileyip saygısızlık etmeyecek. Bu tip insanlara asla tahammül edemem, hadlerini bildiririm... .

Daha fazla göster

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Sosyal hesaplarınla üye ol
FacebookTwitterLinkedin

← GERİ DÖNveya sosyal hesaplarınızla giriş yapın

FacebookTwitterLinkedin