Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

İbrahim Aydın
Bugün 11:14

Bir yazılımı oluşturanlar ne zaman yeni versiyonu üzerinde çalışma kararı alırlar?

Yazılımlar, uygulamanın genelini etkilemeyen değişiklikler için sürekli versiyon yükseltmesi yapmak durumundadırlar zaten. Bu tarz güncellemeler "minor versiyon" denilen seviyede etkili olur. Örneğin v1.0.0 sürümündeki yeni bir uygulama, belli süre içerisindeki çalışmalarla hata düzeltmeleri, tasarım düzeltmeleri, yeni ekledikleri bazı özellikler ile v1.0.1 sürümünü yayınlayabilir.

Yazılımın bütününü etkileyen değişiklikler veya yazılımın en baştan tekrar kodlanması şeklindeki değişikliklerde ise "major versiyon" yükseltmesi yapılır ve v2.0'a geçilir örneğin... Ciddi seviyedeki büyük yazılım firmaları, uygulamanın mevcut sürümüne destek vermeye devam ederken, bir taraftan da sonraki yeni major sürüm için de çalışmalarını arka planda yaparlar. Bunun nedenleri, yazılım geliştirme teknolojilerinin sürekli gelişmesi ve kullanıcı ihtiyaçlarının zaman içerisinde daha iyi anlaşılmasıyla, uygulamanın çok daha kullanıcı dostu ve yeni tasarımlarla kullanıcıya vakit kaybetmeden sunulabilmesidir.

Daha orta ve küçük seviyeli yazılım firmalarında ise, yeni sürüme geçme kararı daha çok kritik seviyelere gelindiğinde alınmaktadır. Kullanıcı şikayetlerinin çok artması, yazılımın satışlarının ciddi biçimde düşmesi, eski teknolojinin kullanılmış olmasının verdiği teknik sorunlar gibi sebepler genelde etkili olur.

--
Osman Smn
Bugün 10:40

Kandaki PH değerinin önemi nedir?

Solunum sayısından kandaki elektrolit düzeylerine, kandaki hücrelerin fonksiyonlarını gerçekleştirmesinden bilişsel yeteneklere kadar pek çok fonksiyonu etkileyen bir faktördür. İllaki bir benzetme yapılacak olursa; kan ph değeri, hava sıcaklığına benzetilebilir. Nasıl ki hava sıcaklığı ulaşımdan, ısınmaya pek çok faktörü etkileyen bir unsursa, ph değeride vücut için pek çok fonksiyonu etkileyen bir faktördür.
Osman Smn
Bugün 10:24

Anestol Pomad nasıl bir ilaçtır? Nerelerde kullanılır?

Hemoroid (basur) tedavisinde kullanılabilen lokal anestezik(belli bir bölgeyi hissizleştiren) ilaçtır.
Osman Smn
Bugün 10:14

Organ bağışının ülkemizde yetersiz olmasının nedeni ne olabilir?

İslamiyetteki öldükten sonra hesap gününde yeniden dirilme inancı insanların kafasındaki soru işaretlerini oluşturan ana unsur. Ahirette işlenilen günahlara günahı işleyen organlar tarafından şahitlik edileceği islami öğretilerde vurgulanan bir unsur. Diğer yandan islamiyetin insan yaşamına verdiği değeri anlatan onca bilgi bulmak mümkün. Organ bağışı insan yaşamına verilen önemi ifade etmede en net tutumlardan birisidir desek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Bu iki durum arasındaki uyuşmazlığı açıklığa kavuşturacak ve tüm islam alemini onaylayacağı donanımda bir alim/müctehid ihtiyacı çok bariz bir şekilde kendini hissettiriyor.
Seda Kahraman
Bugün 09:51

İnsanları içlerine kapanık olmaya iten sebepler nelerdir?

Çevresinde bulunan kişilere olan güvensizlik. Yaşadığı hayal kırıklıkları ve travmalar. Ruhsal çöküntü döneminden kaynaklanabilir. İçlerinde bir savaş halinledirler bu insanlar. Duygularını belli ederlerse sonucunun kötü olacağını düşünürler susmayı pasif kalmayı tercih ederler.
Zeki Çevik
Bugün 03:08

Elinizde yetkiniz olsa Cumhuriyet Halk Partisi için ne(ler) yapardınız?

Elimde böyle bir yetki olsa iki şeyi acil yapardım
- Bütün Kart insanları partiden kıçına tekmeyle uzaklaştırmak
- Gençleştirme çalışmaları yapmak
Osman Smn
Per - 17:59

Artık hayatınızın bir yerlerine kazınmış film karakterleri hangileridir?

Gerçekle bağdaşmayacak kadar mükemmel zekasına ve onlarca yıl öncesine ait olmasına rağmen adeta yeniden doğan Sherlock Holmes...
Filmler

Filmler
Osman Smn
Çar - 19:23

Batikon nedir? Ne işe yarar?

İyot içeren antiseptiktir. Doku sterilizasyonu sağlamak için tıbbi işlemler öncesi kullanılır. Açık yaraya uygulandığında yara iyileşmesini bozacağı için önerilmez.
Soner Yildirim
Çar - 19:12

Mesai saatleri dışında mesleki gelişiminiz için çalışma yapmaya ihtiyaç duyuyor musunuz? Bu konuda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Yoğun iş temposunda insanın kendine ayıracağı fazla zaman kalmıyor. Şahsen elimden geldiğince teknolojik ürünler hakkında araştırmalar yaparım. Dil gelişimime katkı sağlayabilecek yayınlar okurum. İnsan her daim kendini geliştirmeye açık bulmalıdır.
Rasih Uğur Uyanık
Çar - 16:22

Orta gelirli bir aile, diyelim ki salonunu yaşanabilir kılmak istiyor. Kendisi bir şeyler yapsa, mobilya seçimi konusunda örneğin veya duvarların kullanımı, kötü bir şeyler ortaya çıkacak. Bu aile dekoratöre hizmetleri için ne kadar ödemeli, piyasa nedir, bu kişilere nasıl ulaşabilir?

Böyle bir talep; mimarlar, iç mimarlar tarafından en zor cevap verilecek taleplerden biridir. Nedenleri ise;

1. Konut denilen kavram ile ev denilen kavramın birbirinden farklı olması.
Tasarımcılar açısından konut formüle edilebilir bir probleme dönüşebilir fakat ev daha zor bir fonksiyona dönüşür, çünkü işin içine genel geçer cevaplardan çok; bire bir ilişkiler, kişisel zevkler, kişisel alışkanlıklar, edinilmiş görgüler devreye girer. Bu durum da bir uzmanın doğru hipotez oluşturmasını zorlaştırır ve sonuç üründe karmaşaya sebep olur.

Oluşan olumsuzluklara ilişkin benim aklıma gelen iki yöntem var. Ya uzman sadece teknik olarak uyarılarda bulunacak, onun dışındaki tüm seçimleri ev sahibine bırakacak ya da ev sahibi, uzmanın sadece sorularına cevap vermekle sınırlayacak kendisini.

2. Metraj-birim fiyat sıkıntısı
Harcanan mesai, emek ve bilgi açısından tüm bir eve veya enikonu bir apartmana harcanandan daha farklı olmaması sebebiyle uzman açısından makul bir fiyatlandırma yapılamaması

3. Kapsam belirsizliği
İşin ucunun gene ekonomiye dayandığı maddelerden biri. Malumdur ki çoğu bu işlerle ilgilenenlerin kocaman bir mağazasının olması ve a'dan z'ye tüm materyalleri içerisinde barındırması mümkün değildir. Bundan dolayı hizmet, malzeme ya da ekipman alımını iş ortaklarından sağlar ve işverenine teslim eder. Bu koordinasyonunda müşteriye yansıyan bir bedeli olur. Bu durumun faydası müşterinin sadece uzman ile muhattap olması ve çıkacak olan aksilikler karşısında kimden hesap soracağını bilmesidir. Dezavantajı ise ekonomiktir. Uzmanın hani kalemden ne kadar kar ettiği, abiyane tabirle ne kadar kazıkladığı muammadır. Bahsettiğim dezavantajdan dolayı genelde karşılaştığımız bir durum ürün kodlarını uzmandan bilgi olarak öğrenip temini müşterinin kendisinin yapmasıdır. Bu ve benzeri bir yöntem de terslikler yaratsa da en azından işin başında karşılıklı olarak mutlaka net bir şekilde tarif edilmesi gereken öenmli bir maddedir.

4. Yeterlilik sorunu
Günümüz ve ülke koşullarında inşaat sektöründeki bir uzmanın en büyük rakibi ne yazık ki gene aynı sektördeki eğitimsiz kişilerdir. Bahsedilen kapsamdaki bir işin taliplileri mimarlar olduğu kadar dekorasyoncular da olacaktır. İstisnalar olsa dahi geneli değerlendirildiğinde teklif aşamasında avantajlı görünse bile ortaya çıkacak ürün süprizlere açıktır ve bu ihtimal oldukça korkutucu sonuçlar da doğurabilir.

Velhasıl cevap olarak denebilir ki, mimar ya da iç mimardan sadece ve projelendirme ve kontrollörlük hizmeti alıp, imalat öncesinde bütçeyi eksiksiz belirlenmesini talep etmeniz olacaktır. Böyle bir kapsamı zor da olsa kabul edecek bir uzmanın ücreti ise toplam bütçenin en az %20-25'sine denk gelir. Bugün itibariyle tarif edilen iş kapsamında imalat birim fiyatı (TL/m2) hareketli mobilyalar, aksesuarlar ve ekipmanlar hariç 250 - 450 arasında değişecektir.

Eğer daha önceden keşfetmediyseniz aşağıdaki linki incelemenizi ve yönergeleri takip etmenizi öneririm.

armut.com/? gclid=CKC9s_Cx7coCFbQV0wodxz. . .
Agnrabdullah
Çar - 14:27

Bir odanın dekorasyonu nereden başlar? İlla yerinde görmek şart mıdır yoksa görselden de tasarım yapılabilmekte midir? Kara kalem ile baştan tasarım oluşturma başlıca yöntem midir?

Şu şekilde özetleyeyim. İlla yerinde görmek şart değildir; Görseldede bulup tasarlayabilirsin ancak tasarlarken az da olsa hayal gücünü kullanman gerekmektedir.ilk öncede odayı tasarlarken odanın büyüklüğü, pencerenin, kapının ne tarafta olduğunu ne kadar alan kapladığını ve en önemlisi de odanın güneşi alıp almadıiına dikkat etmelisin. Kara kalem ile sadece tasarlamakla kalmassın aynı sekillde hayal edersin ve kara kalem baştan tasarım için bir yöntemdir. Teşekürler.
Osman Smn
Çar - 11:11

Nabız nasıl ölçülür?

Nabız kalp atım sayısını ifade eder. Her atımda vücuttaki dolaşım ağına gönderilen kan arterler (atardamar) duvarına basınç oluşturur. Bazı arterlerin yüzeyel seyrettiği vücut bölgelerinde her atımda oluşan bu basınç hissedilebilir. El bileğinin iki kenarında, boyunda ve kasıkta bulunan arterler üzerinde 1 dakikada oluşan atım sayısı ölçülerek nabız belirlenebilir.
Zeki Kaya
Çar - 09:38

Doktor nereye ve nasıl şikayet edilir?

Twitter'dan şikayet ettim bir cacık olmadı :)
Osman Smn
Sal - 23:36

Bir ilaç rehberi oluşturmak istiyorum. Mezun olduğumda elimde hazır olacak. Şu an üniversite yıllarında bunu nasıl oluşturabilirim?

Bu tür rehberler pratikte zamanla oluşuyor. Bir etken maddenin bazen onlarca muadili oluyor ve gün geçtikçe güncel hale gelen muadil değişiyor. Şu an etken madde olarak spot listesi hazırlayabilirsin ama piyasa isimlerine vakit harcaman çok verimli olmayabilir.
Rasih Uğur Uyanık
Sal - 18:42

Uygulama projesi çizmek için hangi programları kullanmamız daha kolay olur?

Kolay olan hangi programı ve yöntemi biliyorsanız odur aslında ama kolaydan zora sıralanacak olursa;
  1. Autocad; çok uzun yıllardan beri her versiyonunda kendini geliştirilen ve şu anda da en yaygın kullanılan çizim programıdır. Başlangıcında bu yana teknik çizimi taklit ederek başlasa da şimdi biriken arşiv ve gelişen imkanlarla teknik çizimin çok daha ötesine geçebildi.
  2. Revit; Autocad'ten çok farklı bir mantıkla çalışır özünde. Tüm verileri 3D olarak işlemeniz ve öncesinde çizimde kullanacağınız tüm componentları arşivlemiş olmanız gerekir. Tek cümlede özetlediğim ama oldukça meşakkatli mesaiyi harcamış olsanız dahi, bilgisayar kapasitenizin de çok iyi olması gerekir. En önemli avantajı ise yani ilk aklıma geleni ise tek bir çizim yaparsınız ve tüm plan kesit görünüş ve detayları bir kerede üretmenizi sağlar. Başta söylediğim 3D veriler sayesinde tüm üretimi tek merkez üzerinden halletmiş olursunuz. Autocad e kıyasla alışılmadık (altyapı ve beklentilerin farklılığı) mesai hali, diğer mühendislerin hala autocad kullanıyor olması ve dolayısıyla proje geliştirme aşamasında koordinasyon zorluğu, kapasite olarak pahalı bir yatırım istemesi çizim konusunda henüz ikinci sırada yer almasına sebep oluyor. Son yıllarda ise artık ofisler eleman ararken revit bilinmesini bir başvuru şartı olarak koymaya başladı.
  3. Sketch-Up ise kesinlikle tüm paket bir uygulama projesi üretecek kapasiteye sahip olmamasına rağmen nette yapacağınız kısa bir araştırma ile örneklerini görebileceğiniz güzel 3D detay sunumları hazırlamanızı sağlar. Özellikle mobilya imalatı sırasında ustaya derdinizi anlatmak için verimli olabilir.
Bunların dışında hiç kullanmadığım için bir yorum yapamayacağım ama kullananların olumlu yorumlarına şahit olduğum Archicad programı var. Takip edebildiğim kadarıyla özellikle Autodesk'in piyasaya hakim olmasından sonra yavaş yavaş kaybolan bir program oldu.
Osman Smn
Sal - 15:54

Douglasta serbest sıvı olması ne demek?

Bir insan anatomik pozisyondayken, yani ayakta dik durur pozisyonda elleri yana açık ve karşıya dik şekilde bakarken; karın içi boşluğunda herhangi bir sıvının ilk birikeceği noktadır. Başka bir deyişle ayakta dururken karın içinin en çukur noktasıdır. Az miktardaki sıvılar bile ilk bu noktada saptanabilir. Douglasta serbest sıvı demek, karın içinde periton sıvısı, kan, idrar vs. herhangi bir sıvı olduğunun dolaylı bir bulgusudur. Her zaman hastalık belirtisi olmayabilir. Ek şikayetler ve diğer bulgularla beraber bir hastalığı ifade eder.
Osman Smn
Sal - 09:59

Proton pompası inhibitörü nedir?

Mide ph değerini yükselten, diğer bir değişle mide asiditesini azaltan ilaç grubuna verilen isimdir. Gastroözefagial reflü(yediklerin ağıza gelmesi), peptik ülser(mide yüzeyinde yara) ve h.pylori (mide iltihabı yapan mikrop) eradikasyon tedavisinde kullanılmaktadırlar.
Doğan Ataman
Pzt - 21:58

En hızlı 'ezberleme' düzeyinde anlama nasıl olur (örneğin 80 sayfalık bir konu için)?

Madem ki soru 80 sayfa nasıl ezberlenir şu cevabı verebilirim.
Ben ezberci olmadım hiç. Öğrenerek devam etmek hep iyidir. Kalıcıdır. Şöyle bir yönteme maruz kalarak ezber yapmıştım.
Okulda hukuk, hukuk dilinden hiç haz almazdım. Anlamazdım.
100 sayfalık bir sınav konusunun muhtemel sınav sorularını çıkaran ezberci arkadaşım elime 20 sayfa tutuşturup, bunları ezberlemem gerek dedi . Satır satır okudum. Tekrarladı. Ezberleyip yutana kadar 2-3 saat geçti. Fakat inanılmaz bir hızda tekrar ede ede ezberledi.
İşlem bittiğinde %80 yakınını iki üçkez okumaktan bende ezberlemişim.
Sınavdan 90 aldı. Geçti. Bende 74 aldım. 4 yıldır alttan aldığım ders üstelik. Diğer tüm hukukları böyle geçtim. Ticaret Hukuku harici hiçbir konuyu hatırlamıyorum bile.

Evet sizin özetiniz ise 80 sayfa, alın iyi ezberci arkadaşınızı karşınıza ve beraber çalışın. İnanıyorum ki kısa vadeli çözüm olacaktır.
Bol şans.
Tembel Haydut
Pzt - 01:21

Netbook'lar için en iyi Linux dağıtımları nelerdir?

Arch linux, lubuntu ve pear os gibi hafif linux uygulamaları var.... Ama yinede kararlı ve güncel sürüm olarak mint ve ubuntu en idaelleri. .
Tembel Haydut
Pzt - 01:18

Yeni başlayanlar için en iyi Linux dağıtımları nelerdir?

Linux mint ve ubuntu.. Yeni başlayanlar için mint biraz daha önde.. . .
Tembel Haydut
Pzt - 00:28

Devlet kurumlarındaki işlerin daha hızlı ve seri yapılması için sizce ne yapılması gerekir?

Devlet kurumları cok hantal ve eski memurlar yetersiz... Devletin asli görevi olmayan konulardan elini ayağını çekmesi ve denetleyici olarak bulunması gerekiyor. Bilişim teknolojilerini geliştirmesi ve vatandaşa bir çok hizmeti uzaktan ( e-devlet ) vermesi ve en önemlisi emekliliği gelen eski memurların süresini uzatmadan emekli etmesi gerekiyor. Onların yetersiz olması ve yeniliğe açık olmamaları aynı zamanda suanda yetki sahibi olmaları işleri yavaşlatıyor.
Gökhan Biçer
Paz - 18:33

Günümüzde en çok öğrenilmesi gerekli programlama dili hangisidir?

Aslında programlama dilleri orman olsa, bunların ulu ağaçları Basic, C, Fortran olur. Günümüzde ise özellikle C diline dayanan, kullanımı kolay, grafiksel arayüzü var ve gelişmiş olan diller popüler olmaya başladı.

Arkadaşların cevaplarına katılmakla birlikte, Python'un yükselişini de göz önünde bulundurmak gerekir, diyorum.
Tayyar Ceyhan
Cmt - 19:50

Ne için varolduğunu bilmeyen bir insan nerden başlamalı varloluş sebebini bulmaya? Ne için yaratıldığını nasıl bulmalı ve ne yapmalı ki vicdanı rahat bir şekilde hayatı son bulsun?

İnsan ancak duygularını anlamaya başlarsa var ediliş nedenine cevap bulabilir. Örneğin içinde bulunduğumuz ortama giren ve bizim biçimsel alışkanlıklarımızın dışında görünümü olan biri hakkında içimizden bir hikaye yazmaya başladığımızda ( adam keçi sakallı ve at kuyruğu saçlı olsun ) " bu adam belli ki dini hassasiyetleri zayıf, büyük bir ihtimalle içki içer , ailesi ile ilişkileri özgür bir hayatı seçmesi nedeni ile bencillikler üzerine kurulmuştur" gibi söz konusu kişinin gerçeği ile ilişkisi olmayan akla hayale gelmez bir kurguyu zihnimizde tespit ettiğimizde, kimliği olan bir benliğimiz olduğunu fark etmeliyiz. Benliğimiz ile duygu düşünce ve psikolojimize yönlendirdiği algılar arasındaki illiyeti çözümlemeye başlamamız , tüm duygularımızda onun izleri olduğu bilincini yaratacaktır. Bu nokta onun insanlarla ilişkilerimizde kıyaslar sonucu ortaya çıkan her tür üstünlüğe talip olduğunu ve yeri geldiğinde de aşağılanmayı dahi kabul edebilen bir karaktere sahip olduğunu anladığımız yerdir. Yukarıdaki örnekte derinlemesine bir değerlemede ben daha Müslümanım demektedir anlaşılacağı gibi.
İşte tüm duygularımızda benliğimizin varlığını çözümlemeye başladığımızda insanı " peki bu üstünlüklük makamlarının bir sahibi olması gerekmez mi ? Ve bize aşağılanmayı reva görmeyen " bir yaratıcının varlığını sorgulamaya yönlendiren, ortak bilinç ortaya çıkar. Allah hakkında bilgi edinmeye başladığımızda ise ( örn: Onun İsimlerini), kıyaslar aşamasında benliğimizin yarattığı tüm tahammülsüzlüklerin gönül alemi birlikteliğinde bertaraf edebileceğimizi öğrenmekteyiz.
algilarveteklik.com
Winterwitch
Cmt - 10:41

Frapan ne demektir?

Soru bana yönlendirilmiş :) şaman aga yanıtlamış gayet net (: tişikkirler Şaman (@chamacon)
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın