Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Doğan Ataman
Bugün 18:21

İnsan neden bilmek ister?

Bilgi güç'tür. Bilinmeyene karşı elde edilmek istenen güç.
Dilara
Bugün 13:01

Çocukluğunda babanın mükemmel olduğunu düşünüp acayip bi saygı duyarsın. Büyüdükçe hayal kırıklığına uğrar ve her yaptığı cam kırıkları gibi kalbine batar. Sevgiyle karışık nefret... Bundan kurtulmanın bir yolu var mı? Ya da umursamaz olmayı mı öğrenmeliyim?

Ben babamı çok sevdiğimden bu durumu tam anlayamayanlardanım ama aynı durumda olan bir sürü arkadaşım var. Gözlemlediğim kadarıyla hemcinslerim ya terapiye gidiyor ya da babalarının lafı açıldığında yüzlerine kara bir bulut iniyor. Bu konuda erkekler sanki daha makul davranıyor; ya babalarını tamamen silmiş oluyor ve o konuda hiçbir şey hissetmiyorlar ya da affetmiş ve arkadaş olmuş oluyorlar. Acı çeken hemcinslerime kolaylıklar dilerim. Bence o kadar büyütmeyin; açlık, yoksulluk içinde büyümüş insanların bu tür şeyler hissetme lüksü de yok.
Serkan Köse
Cmt - 15:18

Bir web sitesinin ziyaretçi sayısı, arama motorlarındaki sıralaması gibi bilgilere nasıl erişebilirim?

Arama motorlarındaki sıralamalarına her arama motorunun kendi araçlarını kullanarak bakabilirsin. Ancak aynı anda ekranda görmek istersen şu araçlar işine yarayabilir:
Bunun dışında kendi siten için Google Analytics, incelemek istediğin başka siteler içinse similarweb.com öneririm. SimilarWeb gibi siteler birebir gerçek rakamları vermez ama fikir vermesi açısından kullanabilirsin.
Uğur Çakmak
Cmt - 12:41

Çirkinlik ve güzellik kavramı nedir ve neden kişiden kişiye değişir? Her şeyin bir kalıba orturtulmaya çalışılıldığı bu dünya düzeninde güzellik ve çirkinlik kavramı bir kalıba sokulmadan özgürce öyle kalmalı mı ve bu gerçekleşebilir mi?

Kişiden kişiye değişir çünkü konu subjektiftir, bilimin araştırabileceği bir saha değildir. Felsefi bir alandır. Güzellik, özel olarak estetik felsefesinin en temel konusudur. Platon'a göre güzel olan yalnızca "Güzel İdeası"dır(Platon'un en temel düşüncesi İdea'lardır. Bu bilinmeden bahsettiğim konu anlaşılamaz). Güzel İdeası dışında güzel olan her şey hep belirli bir açıdan, belirli bir zamanda güzeldir ya da bir başka şeyle karşılaştığında güzeldir(Sonrasında güzellik anlayışını Pisagor'dan etkilenerek orantıyla açıklar). Platon'dan çok daha önce Pisagor güzelliği uyum ile açıklamıştır. Pisagor, evrenin adeta bir müziğinin, melodisinin olduğuna inanmış, gökyüzündeki yıldızların, ayın, güneşin dans ederek dönerlerken uyumlu bir ses çıkardıklarını iddia etmiştir. Bu da Pisagor'un güzellik anlayışıdır yani uyum. Aristotales güzellik anlayışını Pisagorculardan etkilenerek matematiksel uyum üzerine kurmuştur ki yukarıda belirttiğim gibi Aristotales'in hocası Platon son dönemlerde Pisagorculuğu ele aldığını için öğrencisi de bu ekol üzerinden devam etmiştir. Bu matematiksel uyum ile ilgili son zamanlarda altın oran teorisinin resimlere, fotoğraflara uygulandığını duymuşsunuzdur. Bir nesnede altın oran var ise o nesne güzeldir diye bir yargı oluştu halbuki büyük matematikçimiz Ali Nesin "istediğin yerde istediğin kuralı görebilirsin" diyerek bu konuya pek itibar etmedi.

Görüldüğü gibi güzel kavramının tek bir tarifi yok çünkü elle tutulur, üzerinde deney yapılabilir bir varlık değil. Çirkinlik ise zaten bir varlık değildir. Çirkinlik; güzellik kavramının niteliklerinin o nesnede mevcut olmaması demektir.
 Ahmet Özülkü
Cmt - 10:44

Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Yeni arkadaşlar değil de, yeni arkadaş gruplarına katılmak çok iyi geliyor. Özellikle motor, bisiklet, kamp, yürüyüş, kitap, sinema gibi aşkla yapılan konulardaki gruplar size çok şey katacaktır.
 Ahmet Özülkü
Cmt - 10:42

En iyi öğrenme tekniği sizce nedir?

"Elbette uygulamalı eğitim" konuya farklı olmayan bir bakış açısı daha ekleyeyim.
 Ahmet Özülkü
Cmt - 10:40

Borsanın düşme nedenleri nelerdir?

Borsanın değer kaybetmesi, kontrol dışı sebeplerden olur. Fakat bu sebepler önceden öngörülebilir. Öngörü için deneyim gereklidir. Size tavsiyem sürekli olarak borsanasiloynanir.org/borsa-egitimi/bor... bu tür yazıları okumanız.
 Ahmet Özülkü
Cmt - 10:32

Borsada kazanmanın bir formülü var mıdır?

Kazanmanın formülü var elbette. Öncelikli kural kaybetmemek. Özellikle yeni başlayanların yaptığı hataları öğrenip, bu hatalardan sakınabilirseniz, kaybetmeden başladığınız piyasada kısa süre sonra kazanan, tecrübeli bir yatırımcı olursunuz. Yapılan diğer yorumları değil borsanasiloynanir.org/borsa-egitimi/bor... bu yazıyı okuyun öncelikle. Dünya ekonomisinin düzenini oluşturan piyasaya da laf edenleri hala anlamış değilim.
 Ahmet Özülkü
Cmt - 10:22

Arabanın motor yağı hiç değişmezse ne olur?

Motor görevini göremez hale gelir. Önceleri rengarenk dumanlar görürsün egzozdan çıkan, sonra değişik seslerle tanışırsın. Bu sürenin sonunda ise, motorun bütün parçalarını aklına kazıyacak kadar para verirsin :)
Furkan Şahin
Cmt - 06:18

Wordpress üyelik panelinin yerine başka bir üyelik sistemi entegre edilebilir mi?

Evet yapılabilir, şuanda böyle bir sistem geliştirmek üzereyim, planları yapıldıktan sonra çalışmalarına başlayacağım. Örneğin onedionun üyelik paneli gibi.
Serkan Köse
Cum - 09:50

Acılar insanı gerçekten olgunlaştırır mı yoksa sadece yıpratır mı?

Yaşadıklarını sorgulayabilen bir insansan olgunlaştırma ihtimali yüksektir ama burada olgunlaştıran acının kendisi değildir, sonuçlardır. Acı; his, duygu, fiziksel veya ruhsal etkiler ile gelen bir şeydir ve konu ne olursa olsun yaşanmadan geçip gitmez. Mutlaka o süreci yaşarsın (elinde olmayan bir nedendense hele). Sonrasındaki tutumun da sana olgunlaşmak ya da yıpranma olarak geri döner, yani durum daha çok kişiye bağlıdır.
Abdullah Gürel
Cum - 02:21

Neden zamanla aşkın yoğunlunu kaybederiz?

İnsan öğrendikçe öğrenmek istemez merak gider ona karşı özlem gider düşünceler farklı öne kayar ama sonuçta insana aşık olursun onun yoğunluğu bir ömür sürer insan değişir merak ettirir bazen aşk şiir gibidir başı ve sonu Nazım ve Can Yücel bile tahmin edemez edemediği yerde aşkın kitabının finali hiçbir zaman olmaz.. .
Dilara
Per - 21:35

Kitaplardaki mühendislik ile gerçek hayattaki mühendislik aynı mı?

İlk üç sene öğrenilen temel kesinlikle aynı. Bir moment ya da gerilme hangi koda göre bakarsanız bakın aynıdır. 4. Sene alınan uzmanlık dersleri tabii ki pratiğe yöneliktir ve iş hayatında da her zaman projeden projeye değişkenlik gösterdiği için tabii ki aynı değildir ama yöntem aynıdır. Sonuçta her projede işi isteyen bir idare vardır ve o işi yüklenen bir yüklenici, iki taraf arasında işin nasıl yapılacağına dair şartlarda anlaşılır ve o şartlara göre iş yapılır. Bu da mühendislik 4. Senede öğrenilen yöntemdir.
Kübra Aykaç
Per - 20:21

İstanbul'da (tercihen Anadolu yakasında) ders çalışılabilecek mekanlar nereler olabilir?

Anadolu yakasına ait bir bilgim yok inanın. Ama yolunuz avrupa yakasına düşerse Beyazıt/Gülhane de bulunan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesine uğrayın derim. Hem gezebileceğiniz hem de rahatlıkla çalışabileceğiniz bir yer. Ben beğenmiştim ^^
Uğur Çakmak
Per - 02:33

Sosyal ağlar neden var? Twitter, Facebook, Instagram neden hepimizin bu kadar hoşuna gidiyor?

İnsanın yarattığı ne varsa birkaç nedenden dolayıdır. Merak, yaratma içgüdüsü, ilerleme. Sosyal ağların bu kadar hoşumuza gidiyor olmasını ben insanın var olma dürtüsüne bağlıyorum. Başka sorular vesilesiyle birkaç kez yazmıştım. Canlıların en temel dürtüsü var olma dürtüsüdür. Bu dürtünün birinci aşamasında canlılığı devam ettirmek gelir. İkinci aşamasında ise çoğalmak. Öleceğini bilen tek canlı olan insan bu dürtüyü tam olarak tatmin edemeyeceğini farkettiğinde varlığını ispat etmek için farklı yollara sapar. Bir resim yapar veya birşey icat eder, insanlığa armağan ederek içindeki varolma dürtüsünü tatmin etmiş olur. Varlığını bu yolla ispat edemeyenler ne yapar? Kendilerinin propagandalarını elbette. Ben anlatılmaz yaşanırım der. Ben varya şöyleyimdir böyleyimdir der. Bunu söylemenin ve göstermenin en iyi yolu sosyal ağlardır. Gelelim nasıl yararlı kullanılır sorusuna. Arkadaşımın tavsiyesiydi. Yüzyüze görüşmediğim kişileri Facebook'ta takip etmiyorum. Onun yerine yerli ve yabancı gazeteleri, bilim dergilerinin sayfalarını, mizah sayfalarını, mesleğimle alakalı sayfaları takip ediyorum ve anasayfama baktığımda tüm bilgiye erişmiş oluyorum.
Uğur Çakmak
Per - 02:12

Ulus-Devlet kavramı yerine Ulus-Toplum kavramı ekseninde bir ülke olmuş olsaydık daha mı iyi olurdu?

Şöyle olsaydı böyle olurdu türünden ifadeler tarih bilimi için geçersizdir. Ben de zaman zaman bunun benzeri şekilde düşünürüm ama bunun tarihsel yöntem açısından yanlış olduğunu belirtmekte fayda var. Türkiye'nin kurulduğu zamanlarda dünyada geçerli olan model ulus devlet modeliydi. Ulus devlet modeli de Fransız'larla ortaya çıkmadı. Fransız devriminden yaklaşık 275 sene evvel İtalyan filozof Niccola Machiavelli Prens (bazı kaynaklarda Hükümdar) adlı bir eser yazdı. Ulus devlet modeli ona dayanır. Hatta Atatürk'ün okuduğu yabancı kaynaklar arasında bu kitabı araştırdım "acaba okumuş muydu?" diye. Neyse bugün artık teknolojinin getirdiği iki büyük artıyla ulus devlet modeli eskide kalıyor. Birincisi gerçek globalizm ikincisi ise saydamlık.
Ayhan Şimşek
Çar - 20:55

Üniversiteden yeni mezun bir kişinin Genel Sağlık Sigortası(GSS) yaptırmasına gerek var mıdır?

Siz yaptırsanız da yaptırmasanız da GSS'niz başlamış oluyor.
Yiğenim mezuniyeti sonrasında GSS müracaatı için gittiğinde kendisine çıkartılan borcun öğrenci olduğu dönemi de kapsadığını görüyor. Bunun üzerine öğrenci olduğu dönemi belirten evrak getirmesi halinde borçlarının silineceğini söyleyen kurum yetkilisine evraklarını veriyor. Bir hafta sonra borcunu kontrol ettiğinde bahsedilen öğrencilik dönemine ait borçların yarısının düşürülmediğini görerek dilekçe veriyor ve durumu düzelttiriyor.
Siz öğrenci olduğunuz dönemi gösterir bir belgeyle müracaatınızı yapın derim.
Ayhan Şimşek
Çar - 19:16

Shameless dizisi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Lafın bittiği yerde Shameless başlar. İzlediğim en samimi dizilerden biriydi. Bitmesine üzüldüm.
Tv Dizileri

Tv Dizileri
Dilara
Çar - 10:12

Eylül ayında deniz turizmi için hangi beldeleri tavsiye edersiniz?

Eylül ayında gidip de en beğendiğim yer Marmaris / Bördübet Club Amazon. İsmine bakıp aldanmayın çok pahalı bir yer değil. Zaten campingden bozma ama ponza taşı bungalovlarında kalmıştım. Hem çok rahat, hem sessiz, sakin. Marmaris'e oldukça uzak olduğundan gittiğinizde sürekli Amazon'da kalıp başka bir yere gitmiyorsunuz. Denize biraz uzak ama ya campingin içinden geçen derede bir kanoya atlıyor ya da serbest kullanıma sunulmuş bisikletlerden birini alıp denize gidiyorsunuz. Bisikletle 5, kanoyla 10 dakika kadar sürüyor, tabii 15 dakikada da yürüyebiliyorsunuz. Gündüzleri kampta kalmak da çok keyifli oluyor. Garip bir şekilde herkes kayboluyor, sahilde de olmuyorlar, nereye kayboldukları tam bilinmiyor. Bir adet yüzme havuzu da var, Eylül'de hiç kimse kullanmıyor. Yemekleri inanılmaz güzel, tabii medeniyetten o kadar uzak olunca mecburi tam pansiyon kalıyorsunuz. Çift olarak giderseniz bungalov olarak tavanı şeffaf çingene arabalarında kalabilir, yıldızlara bakarak uyuyabilirsiniz. Yalnız uyarmalıyım oraya sadece güneş, deniz, sükunet ve bol bol dinlence bekliyorsanız gitmelisiniz, başka bir numarası yok.

clubamazon.com.tr
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın