Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aktiviteler & Haberler


Ayhan Şimşek

Ayhan Şimşek, "Gündem" konusunda bir yanıt verdi.23 dakika önce

Türbanın serbest olup dövme ve piercingin yasaklanmasını doğru buluyor musunuz?

Bu rot balans ayarlarıyla bu denli oynanması unutulmayacak hafızalar yaratıyor.
Farz edelim ki na müsait yerlerimde piercingler, dövmeler birbirini kovalıyor olsun ve de bunlardan ötürü ihbar edilmiş olayım ilgili birime.
Nasıl bir kontrol olacak? Bu kontrolün o yaş gençler üzerinde yarattığı psikolojiyi ne yapacağız?
Bunun adı da bir manada başka türbanlar yaratmak olmuyor mu?
Bir çok faşizme tanık oldum fakat din faşizmi kadar soykırım yaratan bir şeye herhalde dünya tanık olmamıştır.
Bu yüzden dine değil ama sözde sahiplenir gibi yapanlara lanet yağdırıyorum.

Cem Turan

Cem Turan bir yazı yazdı.28 dakika önce

Kurban Bayramı...


Ayhan Şimşek

Ayhan Şimşek, "Meslekler" konusunda bir yanıt verdi.50 dakika önce

Satış danışmanları ne yapınca sinirleniyorsunuz? Sizce müşterilerle ilgileniyorlar mı yoksa amaçları sadece satış mı yapmak?

Son yüzyılımın keyifli bir bölümünü hemen hemen tüm teknoloji mağazalarında satış danışmanlığı yaparak geçirdim.
Diğer sektörleri bilmem ama teknolojiden anlamayan müşteriler anladığını iddia ettikleri arkadaşlarıyla gelince genelde ortalık karışıyor. İşte o vakit genelde kara koyun hak sahibine iteleniyor :)
Kibar olun ve bilen biriyle geliniyorsa da bu kişi gerçek anlamda bir bilir kişi olsun bak nasıl güzel anlaşılıyor kendisiyle.

Cihan Hacihan

Cihan Hacihan bir yazı yazdı.Bugün 01:48

Mıknatıslı Magnet

Günümüzde mıknatısların ve magenetlerin ayrı ayrı pek çok olanağı bulunmakta ve bireylerin kullanımına sunulmaktadır. Mıknatıslı magnet ise bunlardan biridir. Öncelikle magnetde diğer anlamıyla mıknatıs anlamına gelmekte ve mıknatıs özelliği taşımaktadır.
Peki mıknatıs nedir? Mıknatıs demir ve nikel`i çekip taşıyabilen çubuğa verilen ad olarak tanımlanmaktadır. Bu şekilde demir parçalarını çeken mıknatıs manyetik alan üreten nesne veya malzemeye denilmektedir. Bu tabii mıknatısların yanında, bir çelik parçasını bir mıknatıs taşına ya da çelik bir mıknatıs çubuğa sürtmek suretiyle ve elektrik yoluyla geçici mıknatıslık da elde edilebilir.
magnet
magnet baskı fiyatları
Mıknatıslar her şekil ve boyutta olabilir. Günümüzde mıknatısların çok değişik kullanım alanları vardır. Buzdolabının kapağının kapanmasını mıknatıssağlamaktadır. Radyo, televizyon, bilgisayar gibi elektronik cihazların yapımında mıknatıs kullanılmaktadır. Cep telefonu, elektrik motorları, kapı zillerimıknatısla çalışmaktadır. Ağır cisimlerin kaldırılmasında güçlü mıknatıslar kullanılmaktadır. Çöplerin içindeki bazı metal maddeler, mıknatıskullanılarak ayrılma işlemi yapılmaktadır. Görüldüğü gibi mıknatıs aslında hayatı kolaylaştıran bir madde olarak nitelendirmek mümkün. Ancakmıknatısların bazen zararı da olabilmektedir.
Mıknatıslar bazı elektronik donanımlı araçları etkilemekte ve onların bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bankamatik ve telefon kartlarımıknatıs bulunmamaktadır.
Magnetlerde tıpkı mıknatıslar gibi buzdolapları üzerinde gerek süs eşyası, gerekse de promosyon malzemesi olarak yaygınlık kazanmasıyla birlikte tabaka magnet olarak adlandırılan ve matbaa tarafından kullanılan levha mıknatıslar giderek kullanma sıklığı kazanmaktadır. Ürünü bireylerinde beğenmesi ile birlikte magnetlerde kullanım noktaları gelişti ve kullanım alanı giderek yaygınlık kazandı. Magnet kullanım alanları örneğin; buzdolabı magneti, araç magneti, manyetik tabela, fotoğraf, pusula, kasetler, bilgisayarların içindeki diskler ve hard diskler, kredi kartları, televizyon ve bilgisayar monitörleri, kapı zili, hoparlör ve mikrofonlar, elektrikli motor ve jeneratörler, transformatörlerde öne çıkmaktadır.

Cihan Hacihan

Cihan Hacihan bir yazı yazdı.Bugün 01:46

Plastik Kartvizit Fiyatları

Plastik kartvizit fiyatları birçok kartvizite oran ile daha uygun olduğu için toplumda yer alan birçok birey ve toplumda yer alan birçok şirket bu kartvizitleri daha çok tercih etmektedir. Bu plastik kartvizitlerin daha çok tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise bu kartvizitlerin diğer kart vekartvizitlere oran ile daha kaliteli ürünler olmasıdır.
7964
plastik kartvizit baskı fiyatları
Plastik kartvizitler internet üzerinden ya da çevremizde bulunan reklam ajanslarından siparişini verip paket olarak yaptırabileceğimiz ürünlerdendir. Plastik maddesinden yapılan bu ürünler birçok şirketin veya mağazanın tercih etmesi için geçerli bir sebeptir. Çünkü plastik kağıt kadar hassas bir madde olmadığından ve sudan dolayı zarar görme ya da zaman geçtikçe yıpranma olasılığı olmadığından dolayı bütçeye zarara sebep olmamaktadır. Plastik kartvizitlerin ise bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Nasıl kağıdın yırtılma olasılığı var ise plastik kartvizitin de kırılma olasılığı bulunmaktadır. Kırılma olasılığı, yırtılma ve hasar görme olasılığına oran ile daha az olduğu için plastik kartvizitler kağıt kart ve kartvizitlere oran ile daha çok tercih edilmektedir. Maddi yönden de plastik kartvizit fiyatlarının kağıt kartvizitlere ya da diğer kartvizitlere oran ile daha düşük olması sebebi ile plastik kartvizit fiyatları daha çok tercih edilmektedir. Plastik kartvizitlerin kırılma olasılığı da oldukça az olduğu için bu ürün daha çok tercih edilmektedir. Kartvizitlerin cüzdanda ya da masadaki kartvizit kutusunda olması ürünün kırılmaması için yeterli bir aşamadır.
Plastik kartvizit fiyatlarının uygun olması ve diğer birçok ürüne oran ile daha kaliteli olması sebebi ile bu plastik kartvizitler daha çok tercih edilmektedir. Çevremizdeki birçok şirket ve mağazanın da bu kartvizitleri tercih etmesi sebebi ile bu ürünler daha çok ilgi görmekte ve tercih edilmektedir.

Cihan Hacihan

Cihan Hacihan bir yazı yazdı.Bugün 01:44

Promosyon Baskı Fiyatları

Promosyon kelimesi ülkemizdeki anlaşıldığı gibi hediyelik eşya anlamında kullanılan bir ürün değildir. Aslında promosyon bazı firmaların ürün çeşitliliğini destekleyen arttırma ve çoğaltma amacını taşıyan tamamen reklam alanında kullanılan ürünlerdir. Firmaların kendilerini her alanda duyurmak için tasarladığı ve hedef kitlesine ulaşmak için tasarlanan reklam ürünlerinin tamamına promosyon denilmektedir. Firmalar tanınmak için ve ürün satışını direk müşterilerine yapmak amacıyla ürünler üretir ve satışa sunarlar. Böylece pek çok ürün promosyon içinde kalarak müşterilere ulaşmış olur.
6579
ucuz promosyon ürün satışı

Promosyon denince akla gelen hediyelik eşya değil hayatın her alanında kullanılan tanıtıcı ürünler olmalıdır. Dolayısıyla sadece üretici kazanmaz. Bu ürünü hem üreten hem de tüketen kazanmaktadır. Aklınıza gelebilecek saat, kalem, defter, ajanda, çanta, bardak, kalemlik, bayrak, takvim vb. gibi birçok ürün bulunuyor. Bu ürünler hem firma tanıtım logoları ile yazılı metinler içerir. Hem de kullanıcıya devamlı kullanım imkanı sağlar. Promosyonürünleri firmaların yaptıkları işe göre şekillenen ürünlerdir. Mesela bir elbise mağazası promosyon ürünü olarak kışlık yağmurluk yazlık şapka verebilir. Amaçlanan tek şey firmanın isminin çeşitli gruplarca tanınması ve olabildiğince farklı kitlelere ulaşmasının sağlanmasıdır. İşte bunun için firmaların verecekleri promosyon ürünlerini hem kullanıcıya özgü hem de firma faydasına olması için mevsiminde ve zamanında düşünülmesi gerekiyor.
Promosyon ürünlerinin belli başlı yararlarına bakacak olursak; Markanızı ve logonuzu üzerinde taşıdığı için tanıtımınızı yaparak kalıcı reklam sağlar. Markanın tanınmasını sağlar, akılda kalmasını sağlar, yeni müşteri olanağı sağlar ve devamlılık sağlayarak dikkat çeker. Ülkemizde her tarafımızpromosyon ürünleriyle çevrilmişken seçeceğiniz ürün sizi de piyasada tutabilir ve tanınırsınız. Dolayısıyla firmanızda reklam yapılması ve tanıtım ürünü olarak tasarlayacağınız promosyon ürünlerinin kullanılması sonucu birçok müşteri gelecektir.

Cihan Hacihan

Cihan Hacihan bir yazı yazdı.Bugün 01:41

Roll Up Baskı Fiyatları

Günümüzde gelişen ve ilerleyen teknoloji ile birlikte pek çok farklı materyalin baskısı yapılabilmektedir. Bu baskılardan bir tanesi de roll up baskı adı ile bilinmektedir. Roll up görsel olarak display reklam malzemeleri için vazgeçilmez bir stand çeşidi olarak nitelendirilmektedir. Roll uplar fuar, organizasyon, tanıtım, sunum ve reklam işlerinizde özel bez çantası ile kolayca taşınan reklam aracıdır. Roll up dijital baskı tasarımı yapılmaktadır. Tasarım aşamasından sonra yapılan dijital baskı rol lup üzerine monte edilmektedir. Roll uplar farklı ölçülerde imalatı yapılmaktadır. Reklam malzemelerinde bilinen standlardan roll uplar kolay kurulumu ve taşıma kolaylığı ile display stand reklam malzemesidir. Pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları mağaza girişleri, toplantı odaları, fuar alanları, ürün standları, marketler, seminerler ve alışveriş merkezleri olarak sıralanabilir.
rool up
ucuz roll up baskı fiyatları
Roll up fuar standlarının kurulumu ve toplanması oldukça basittir. Üstten cekip açar ve arkasındaki alüminyum destek çubuğuyla sabitlersiniz. Bırakıldığında makaralı sistem görseli otomatik olarak içine sarar.
Roll up iki çeşit genişlikte tek taraflı veya çift taraflı olarak uygulanabilmektedir. Bez çanta içerisinde kolaylıkla taşınabilir. Ayrıca iç mekan dijital baskısı değiştirilmek suretiyle mekanizması uzun süre kullanılabilmektedir. Baskı montajı tamamlanınca alt ayaklar açılır.
Roll up stand’ın son kontrolleri yapıldıktan sonra paketlenerek çantasına konulur ve Roll up stand müşteriye teslim etmek üzere hazır hale getirilir. Roll up stand’lar ekonomik olmasından ve taşınma rahatlığından dolayı çok tercih edilmektedir. Roll up standları alüminyum gövde, alüminyum boru ve bez çantadan oluşmaktadır. Roll up taşıma çantaları siyah kumaştır. Roll up standlar’ı ölçülerine göre yan yana kullanmakda mümkündür. Roll up stand’lar bir dakikadan az bir sürede kurulmaktadır. Roll up baskı fiyatları yukarıdaki özellikler doğrultusunda belirlenmektedir.

Cihan Hacihan

Cihan Hacihan bir yazı yazdı.Bugün 01:38

Şeffaf Kartvizit Fiyatları

Şeffaf kartvizitler çevremizde bulunan belli reklam ajanslarda satışı yapılan ürünlerdir. Bu şeffaf kartvizitlerin renkli olan birçok modeli de mevcuttur. Bazı şeffaf kartvizitlerde ise araya renkli çizgiler çekilerek kartın daha da bir ilgi çekici görünüme sahip olması sağlanmaktadır. Şeffaf kartvizit fiyatları ise uygun olduğundan bu sebeple bu kartvizitler birçok birey tarafından daha çok tercih edilmektedir. Şeffaf kartvizitlerin satışı genellikle diğer normal kartvizitler gibi paket şeklindedir. Paket fiyatı ile bir tanenin fiyatı standart sapma ve orantıya vurulur.
şeffaf kartvizit
ucuz şeffaf kartvizit fiyatları
Şeffaf kartvizitlerin diğer kartvizit ve kartlara oran ile daha çok tercih edilmesinin sebebi ise suyu emmek yerine hareket ettirip süzülmesini sağlamasıdır. Su tutmadığı ve emmediği için bu kartvizitlerin çöpe atılma oranı pek bulunmamaktadır. Çok fazla katlanmadığı sürece kırılma olasılığı da göz önünde bulunmaktadır. Cüzdanda ya da masadaki kartvizit kutusunda durduğu süreç içerisinde aradan yıllar dahi geçse sadece toz tutar. Ancak hiçbir şekilde eskimez ya da yırtılmaz. Bu kartvizit ürününün bu kadar çok yönlü olması ve maddi bir zarara uğratmaması ile daha çok tercih edilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Şeffaf kartvizit fiyatlarının ise şirket ya da dükkan bütçesini zorlamayacak oran da olmasının sağladığı yarar ile birçok şirket ya da mağazada kartvizit çeşitlerinden şeffaf kartvizitleri görme olasılığımız oldukça yüksektir.
Şeffaf kartvizit fiyatlarının bütçeye uygun olması ve bu şeffaf kartvizitlerin yıpranma ve yok olma olasılıklarının oldukça az olması sebebi ile birçok kartvizit türüne oran ile daha çok tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra şeffaf kartvizitler yalnızca diğer kartvizitlere oran ile daha çok tercih edilmenin dışında diğer tanıtım kartlarına oran ile de daha çok tercih edilmektedir.

Cihan Hacihan

Cihan Hacihan bir yazı yazdı.Bugün 01:37

Vinil Baskı

Günümüzde çok sık kullanılan vinil baskılar, firmaların reklam yapmalarını sağlayarak, satışlarında büyük fark yaratmaktadır.
Ülkemizde birçok faaliyette dijital baskı makinelerinde bile basılabilen vinil baskılar değişik standartlarda farklılık göstermektedir. Avrupa vinil baskıharicinde ucuz kullanılan çin malı vinil baskılarda bulunmaktadır. Fiyatları 5 dolar ve üzeri arasında değişmekte olup metrekare fiyatına ve işçiliğe göre ücretleri artmaktadır.

14838
Reklam sektöründe vinil baskıların önemi çok büyüktür. Örneğin; bir market kampanya yaptığından vinil baskıya yapmış olduğu kampanyalı yazıları bastırdığında müşteri çekme özelliği sayesinde satışlarını daha da arttırmaktadır. İnşaat firmaları, mağazalar, yemek sektörleri gibi firmaların reklam konusunda kullandıkları vinil baskıları firmamızdan da tedarik edebilirsiniz. Fiyatları konusunda değişkenlik gösterdiği için yapacak olacağınız çalışmaların uzunluk ve genişlik ölçülerini mail ortamında ya da firmamızı arayarak doğru fiyat teklifi alabilirsiniz. Türkiye’nin hemen her yerine anlaşmalı kargomuzla siz değerli müşterimize yol mesafesinin sorununu da ortadan kaldırmış oluyoruz. GC Tasarım olarak vinil baskı fiyatlarındaki ayrıcalıklarından yararlanmak istiyorsanız doğru yerde olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir.
Vinil baskılarda, kuş gözü sistemi ile gerdirme yapılabilmektedir. Bu sayede her yönden iple gerdirme işlemini kolayca yapabilirsiniz. Rüzgarların çok olduğu yerlerde resim ya da yazı olmayan bölümlere delik açabilir ya da daha çok rüzgar varsa branda firmalarında bulunan dikişleri yaptırarak yırtılmayı önleyebilir ve vinil baskınızın ömrünü uzatmış olabilirsiniz. Konu ile ilgili soru ya da sorunlarınızda firmamızı aramaktan çekinmemenizi bildirir, vinil baskı fiyatları konusunda bizden kolayca yardım alabilirsiniz.

İlyas Ağlar

İlyas Ağlar, "Yaşam" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 01:35

Bugüne kadar öğrendiğiniz en önemli hayat dersi nedir?

2+2 her zaman 4 etmiyor

Gökhan Biçer

Gökhan Biçer bir yazı yazdı.Dün 23:59

Sony Cd Player

1982 yılında bugün, Sony, ilk ticarî CD oynatıcısını piyasaya sürdü.

6937

Uğur Çakmak

Uğur Çakmak, "Öğrencilik" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:35

Neden matematik bu kadar sevimsiz gelir herkese?

Çünkü sevdiremezler. Bu konuda ki büyük matematikçi Ali Nesin'in yazılarını okumanızı öneririm. Ben de tarih dersinden nefret ederdim. Mezun olduktan sonra bir iki tarih makalesi okuyunca tarih kitapları almaya başladım ve deli gibi araştırıyordum :) Demek ki sorun sevdirip sevdirememe sorunu.

M Oğuz Yardımcı

M Oğuz Yardımcı bir yazı yazdı.Dün 23:24

Oyun Geliştirme Süreçleri

Oyun yapım aşamaları şöyle ilerler;
1-Konsept geliştirme süreci
2-Tasarım süreci
2a-Araç Geliştirme (İsteğe, duruma bağlı)
3-Uygulama aşaması
4-Test etme süreci
5-Pazarlama.

Bu başlıkları kısaca açacak olursak;
1-Konsept geliştirme süreci: Oyunun türünün (Rpg, Fps, Tps, Rts, Sport vs.), konseptinin [Örneğin bir strateji oyunu için içinde bulunulan çağ (medievil, post-modern, steampunk, hi-tech, post-apocalyptic vb.) gibi] belirlendiği süreçtir. Oyuna orjinallik katacak ve benzerlerinden ayıracak özelliklerin belirlendiği süreçtir ve iyi bir oyun geliştirmek için üzerinde durulması gereken kilit bir süreçtir.


2-Tasarım süreci: Konsept aşamasında belirlenen çizgiler ışığında oyunun yavaş yavaş şekillendirilip uygun altyapının seçildiği (belirli durumlarda hazırlandığı) oyun geliştirme aşamasıdır.

*Bu iki aşamada yoğunlukla görev alanlar oyun tasarımcıları, öğretim tasarımcıları ve konsept tasarımcılarıdır. *

Oyun motoru seçimi (CryEngine, Frostbite, unity3d, UnrealEngine vs.) yada oyuna özel bir motorun geliştirilmesi kararı bu aşamada alınır. Oyuna özel grafik motoru, fizik motoru yada oyun geliştirme araçları geliştirilecekse (2a) araç geliştirme sürecine gidilir.

3-Uygulama aşaması: Bu aşamada önceki aşamalarda ortaya çıkarılan fikirlerin, belirlenen araçlarla uygulanması ve programlanması sürecine girilir. Konsept sanatçılarının çizimlerinin modellenmesi, müzikler, senaryonun oyuna yedirilmesi gibi sanat işleri bu bölümde yapılır. Bu aşamada teknik yöneticiler, sanat yönetmenleri, sanatçılar ve programcılar yoğun bir işbirliği içerisinde çalışırlar.

4-Test etme süreci: Bu süreçte oyun genel programcılar ve oyuncular tarafından testlere, denemelere sokulup, olası hatalar bulunup, giderilmeye çalışılır. Deneme ile olduğu gibi profesyonel hata ayıklama yöntemleri de uygulanır. Bu aşamada tecrübeli oyun deneyeyiciler, beta deneyiciler ve programcılar görev alır.

5-Pazarlama: Bu aşamada hiç tecrübem ve bilgim olmamasına karşın isminin gerekli bilgiyi verdiğini düşünüyorum. Bu aşamada pazarlama uzmanları çalışır.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Her aşamada olası bir sorun yada değişiklik gereksinimi karşısında, bir önceki aşamaya dönmek ve sonrasında adımları tek tek uygulamaya devam etmek gerekmektedir.

Rıdvan Bayhan

Rıdvan Bayhan bir yanıt verdi.Dün 23:23

Tablet almak istiyorum fakat hangi kriterlere göre değerlendirme yapmam gerekir ?

Bu sorunun cevabı tamamen bütçenizle alakalı.

Eğer düşük bütçe ile tablet almak istiyorsanız, benim bu konuda tavsiyem İntel işlemcili Asus Memo Pad tabletleridir.

Yani atıyorum: 250-350 tl arasında bütçeniz var ise Samsung Tab 3 Lite modeli tablet yerine Asus Memo Pad tablet benim tercihimdir. (Samsung daha pahalı olmasına rağmen işlemci ve ekran görüntüsü bakımından Asus'un performansı daha iyi)

Kriterlere gelince:

Kamera: Tabletlerde kamerayı pek kullananı görmedim. Eğer sizin önceliğiniz bu ise, daha üst modellere yelken açmanız lazım. (ipad, apad air, samsung tab s gibi)

İşlemci: Bu konudaki benim şahsi fikrim (kriterim) intel işlemci özellikli olmaları. (Tabi ipad, ipad mini ve ipad air ve ayrıca tab s modellerine paranız yetmiyorsa)

Ram/Hız: Kısaca şöyle söyleyeyim, Ne kadar çok ram o kadar çok nakit. Dikkat edin, Samsung olsun, Asus olsun, Apple olsun tüm tabletlerin eski modelden yeni modele geçerken performans artışı söz konusudur. Ee doğal olarak ücretinde de artık olacaktır. Bununla beraber iyi bir oyun performansı bekliyorsanız en az 2 GB. Ram özellikli bir cihaz öneririm. (Özellikle Android sistemlerde: Arka planda çalışan uygulamaları tamamen devre dışı bırakamadığımız için ram'in yarısını yiyor)

İnç: En populer olanları 7 ve 10.1 inç tabletlerdir. Bu tamamen zevk meselesidir. Yani aslında tablet alırken bu kriteri, "taşınabilirlik" açısından değerlendirebilirsiniz. Tabi bir de 10.1 in. 7'ye göre büyük olduğundan "bütçeyi" tekrar hesaba katmalıyız.

Servis ağı: Asus'un servis konusunda pek iyi olmadığını biliyorum. Samsung bu konuda Asus'a göre daha ön planda. Apple ürünlerinde (tablet, telefon) işler biraz farklı. Telefon gibi servisleri de 'gizemli' olsa da ürünle alakalı bir arızada, size ürünün sıfırını gönderiyorlar. Atıyorum cihaz aşırı ısınıyor ve servise gönderiyorsunuz, Apple servisi cihazı tamir etmiyor, size yenisini gönderiyor! Böyle servise can kurban:)

Başka aklıma gelen kriter yok. Aslında işin özü şu: "Ne kadar ekmek o kadar köfte"

M Oğuz Yardımcı

M Oğuz Yardımcı bir yanıt verdi.Dün 23:14

Microsoft DreamSpark gibi öğrencilere ücretsiz destek veren başka yapılar var mı?

Microsoft'un DreamSpark dan ayrı olarak azure programı da var. Onun dışında Unreal Ungine 4 de educational program başlatmıştır.

Rıdvan Bayhan

Rıdvan Bayhan bir yanıt verdi.Dün 22:49

Alkol kullanmadan insan içine çıkamıyorum, bunu aşmak zorunda mıyım?

Elbetteki bunu aşmak zorundasınız. Böyle yaşamakla siz değil, sizin yerinize başka biri yaşıyor gibidir. Farkındalık kazanarak, hissederek, tüm duyularınızla, hal ve hareketlerinizle siz olarak yaşamak (katlanmak) ve bu durumu aşmak zorundasınız.

Emir Şenyer

Emir Şenyer, "İPad Uygulamaları" konusunda bir yanıt verdi.Dün 21:32

ipad vb. ürünler için iOS uygulaması yazmak istiyorum. Bunun için gereken yazılım dili ya da kullanmam gereken derleyici nedir ?

Uygulama geliştirmek için farklı yollar izleyebilirsin. Sonuç olarak diyebileceğim bir şey yok ama süreç konusunda avantajlı olmak istiyorsan XCode kullanman şart. XCode'un bazı yetenekleri Visual Studio'dan bile gelişmiş. Bunun eksi yanı ise kısır bir yazılım dilini baştan sona öğrenmen olacak. Sadece Apple ürünlerine yazılım geliştirebildiğin için kısır diyorum. Eğer amacın bu işte para kazanmaksa hemen bir Mac edinmen gerekiyor. Hobi amaçlı yapacaksan hiç girme Mac ve XCode olayına. Bir de yıllık 99 dolarlık bir ücreti var Apple'ın.

Rıdvan Bayhan

Rıdvan Bayhan bir yazı yazdı.Dün 20:27

Afrika'da Temel, Ay'da Zafer!

İnsanlığın kökeni ve geçmişe ışık tutmak amacıyla yapılan çalışmalardan çok önemli bilgiler elde edildi ve olağanüstü gerçekler gün ışığına çıkarıldı. Bu bulgular arasında biri var ki, hem bilim çevrelerinde hem de toplumun genelinde şok etkisi yarattı. UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan, Afrika kıtasının güney uçlarındaki bir kazı alanında, günümüzden yaklaşık 1,7 ve 1,5 milyon yıl öncesine ait kalıntılar bulundu. Bu iki tür Paranthropus robustus ("ape-man" olarak da adlandırıldı) ve Homo ergaster'di (erken Homo) . O güne kadar, tarihin o devirlerinde sadece tek bir insan türünün yaşadığına inanılıyordu. Fakat son bulgular, bu inanışı geçersiz kılıyordu.

531

İskelet kalıntıları yanında, insanların o günlerde bile teknolojiyi kullandıklarını gösteren kalıntıların da bulunmuş olması özellikle bilim çevrelerince çok büyük bir ilgi gördü. Bahsettiğim deliller, bir mağarada bulunmuş olan yanmış kemik artıklarıydı. Kemiklerin hepsi bir aradaydı. Bunun anlamış şuydu: Mağarada yaşayan insanlar ateşi kullanmışlar, ama onu kontrol altında tutmayı da başarmışlardı. Günümüz şartlarında önemsiz gibi görünen bu teknolojik gelişme, bazı bilim çevrelerine göre bugün uzaya gidebilmemizin temelini atmış olan bir gelişmedir. Çünkü roket yapıp başarı ile fırlatabilmemizin ana nedeni, ateşi kontrol edebilmemizdir. Bunu başaramasaydık roket yapamazdık, roket olmayınca da uzaya ve Ay'a seyahat mümkün olmayacaktı.


Kaynak: Yaşamın Sırrı DNA / Bahri Karaçay - Syf: 57

Kaan Köse

Kaan Köse, "Devlet Kurumları" konusunda bir yanıt verdi.Dün 20:08

Devlet kurumlarındaki işlerin daha hızlı ve seri yapılması için sizce ne yapılması gerekir?

Çözülecek bir durum yok.Denetimli Onay mekanızması bu şekilde işler.

Ece Naz Sonat

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.Dün 19:53

Duyduğunuz en ilginç meslekler neler?

Bir arkadaşım taşınırken piyano taşıyıcısı çağırmıştı. Kartı bile vardı adamın piyano taşıyıcısı diye... Çok ilginç gelmişti ilk gördüğümde. :)

İlke Winterwitch

İlke Winterwitch bir yanıt verdi.Dün 19:46

Pasta malzemesi olarak kullanılabilecek organik ekşi malzemeler nelerdir?

Meyvelerle soslar, kaplama harçları, kek yada yaşpastaların ortalarına harç hazırlayabilirsiniz.
En en en ekşileri frambuaz, limon isterseniz misket limonu da olabilir, angelika erik, vişne, henüz yeni çıkmışsa kivi, golden elma, nar, hatta bazen ananaslar bile ekşi olabiliyor, birde arasıra ekşi çıkan ağaç kavunuda kullanılabilir hatta portakal bile kullanılabilir. =)
Bu meyvelerin sularıyla yada pişirilip püre haline getirildikten sonra yada çiğ haldeyken mixerden geçirip bir miktar pudra şekeriyle soslar kaplamalar yada harçlar hazırlayabilirsiniz.

Uğur Çakmak

Uğur Çakmak, "Öğrencilik" konusunda bir yanıt verdi.Dün 19:40

Bir öğretmensiniz ve derste öğrencilerden biri cevabını bilmediginiz soru sorsa durumu nasıl kurtarırdınız?

Bilmediğimi söyler o öğrenciye araştırması için görev verip, bizi bilgilendirmesini isterim. Bazı hocalar bilmediklerinde kıvırırlar. Bunu öğrenci anlar zaten ve hocanın değeri gözünde düşmüş olur ama bilmediğini dürüstçe söyleyebilen bir hoca herzaman artı puan kazanır. Ali Nesin'den bir anı:

"Fransa’da matematik öğrencisiyken bir ara Sorbonne’un felsefe bölümüne, üçüncü sınıfa yazıldım. Hocalar çok kötüydü. Ders boyunca ayağa kalkmazlar, karatahtayı hiç kullanmazlar, kürsüden tekdüze bir sesle notlarını okurlardı. Alışamadım. Çok sıkıldım. Nerde benim ders boyunca oturmayan, heyecanlarını saklayamayan, matematiğin güzelliğini paylaşmak için canla başla çalışan matematik hocalarım! Üstelik Sorbonne’un hocaları, felsefe değil, felsefe tarihi okutuyorlardı. Hatta felsefe tarihi bile değil, filozoflardan şatafatlı sözlerle sözediyorlar, daha çok edebiyat yapıyorlardı: “Ey karanlıkların düşmanı! Ey hiç evlenmemiş bâkir adam! Doğumu olan 22 Nisan 1724’ten ölümü olan 12 Şubat 1804’e dek hiç terketmediği Königsberg kasabasının o görkemli gotik katedralinin önünden her gün aynı saatte geçen ve kasabalıların bu sayede saatlerini ayarlamalarını sağlayan ey dakik adam! Ey Immanuel Kant! ... ” Dersler, içeriği olmayan boş sözlerle geçiyordu. Bıraktım dersleri. Sartre’ı ve varoluşçuluğu anlatan bir hocanın dersi dışında... O hoca çok ünlüydü. Tıklım tıklım dolan koca bir amfide verirdi derslerini. Yaşlı başlı insanlar da gelirdi derse. Birçok öğrenci hocanın dersini teybe kaydederdi, belli ki hocanın dediklerinden hiçbir şey kaçırmak istemiyorlardı. Hiç oturmazdı hoca, hep karatahtanın önündeydi. Çok da güzel konuşurdu. Bir gün, derse girer girmez,
– Sorusu olan var mı? Diye sordu.
İlk kez böyle bir soru soruyordu. O gün dersini mi hazırlamamıştı ne?
Oldukça uzun bir sessizlikten sonra bir delikanlı çekine çekine parmak kaldırdı.
– Mösyö, dedi, Sartre’ın Imaginaire adlı yapıtının bilmemkaçıncı sayfasında anlamını anlamadığım ve hiçbir sözlükte bulamadığım şöyle bir sözcük var, ne demektir bu sözcük?
Öğrenci sözcüğün geçtiği tümceyi de okudu.
Hoca soruyu sorana baktı, baktı, baktı... Sonra karatahta önünde bir aşağı bir yukarı dolaşmaya başladı. Sınıftan çıt çıkmıyordu. Neden sonra durdu ve,
– Önce, dedi, Imaginaire’in Sartre’ın düşüncesindeki yerini saptayalım...
Başladı Imaginaire’den sözetmeye... Uzun uzun... Daha önce ben bu adamın ne dediğini aşağı yukarı anlardım, ne oldu birdenbire böyle? Dersin bitmesine beş dakika kala,
– Evet, dedi, başka sorusu olan var mı?
Kimsenin sorusu yoktu. Ders bitmişti.
Sorbonne’da tanıdığım hocalardan bir bu hocaya saygım vardı, o hocaya da saygım kalmamıştı artık. Oysa, “o sözcüğü ne yazık ki ben de bilmiyorum, ” deseydi, “eğer bulabilirsem gelecek derse anlatırım, ” deseydi, saygım bin kat artardı.

Dediğim gibi öğretmen bilmediğini açık açık söyleyebilmelidir. Öğretmen her şeyi bilemez. Yalnızca bunu öğrenmek bir öğrenci için büyük bir kazançtır. Sözünü ettiğim hoca ünlü bir filozoftur. Ölmüş. Ama gene de adını vermeyi doğru bulmuyorum. "

İlke Winterwitch

İlke Winterwitch, "Mutfak" konusunda bir yanıt verdi.Dün 19:22

Gazpacho nedir? Nasıl yapılır?

Gazpacho ispanyolların soğuk çorbasıdır. Her daim içerler. Harareti aldığını söylerler.
2 lt. İçin mazlemeler şöyle:

200gr. Ekmek
200 ml. Zeytinyağı
2 diş sarımsak
500 gr. Domates
100 ml. Sirke
500 gr. Buz
100 gr. Soğan (çok ince kıyılmış)
100 gr. Salatalık (küçük küpler halinde doğranmış)
100 gr. Concasse domates(kabukları soyulup ortadan ikiye yada dörde bölünmüş çekirdeleri alınmış süslemek amacıyla kullanılan küçük domatesler)
100 gr. Sivri biber
100 gr. Kruton(küp doğranıp tereyağda yada fırında arzu edilirse sarımsakta eklenerek kızartılan ekmekler)
250 gr. Salatalık (soyulmuş)
200 gr. Tatlı taze kırmızıbiber
15 gr. Kimyon tohumu

Ekmekleri küçük parçalara kesin. Zeytinyağı ve dövlümüş sarımsakla 10 dk. Dinlendirin. Domatesleri 4'e bölün. Salatalıkları dilimleyin. Kırımız biberi ekleyin ve karışıma katıp 10 dk. Dinlendirin. Kimyon tohumları, sirkeyi ilave edip pire haline getirin. Buzları ilave edin. İnce kıyılmış soğan, küp şeklinde salatalık, concasse domates, yeşilbiber ve krutonla servis yapın.
Arzu ederseniz çorbayı süzüpte içebilirsiniz. Servis yaparken dilimlenmiş avakado yada katı pişirilmiş yumurtada ekleyebilirsiniz. Damak zevikinize göre yaparken tane karabiber yada ince kıyılmış jalapeno biberi ekleyebilirsiniz. Servis yaparken taze krema kullananda mevcuttur efenim. =)

Yemek

Rıdvan Bayhan

Rıdvan Bayhan bir yazı yazdı.Dün 19:15

Kuyruklu Yıldızla Kayan Şöhret

990
*Tycho Brahe

... Aniden yeni, parlak bir yıldız görünmüş (gökbilimciler daha sonra bunun patlayan bir yıldız veya süpernova olduğu sonucuna vardılar) ve dünyanın her köşesindeki insanların merakla gözlerini gökyüzüne çevirmesine yol açmıştı. Tycho Brahe adındaki Danimarkalı gökbilimci, "Bu gerçekten de bir mucize... Dünya'nın başlangıcından bu yana doğada meydana gelen mucizelerin en büyüğü" diyerek hayranlığını dile getirmişti.

Aristoteles'in teorisi açısından bu mucize, teorisinin en önemli dayanağı olan göklerin değişmez ve bozulamaz olduğu ilkesini yıktığı için tam bir felaketti. Sadece dünyevi alemde her şeyin gelip geçici olması beklenebilirdi.

990
**Aristoteles

Bundan beş yıl sonra, ikinci bir işaret felaketi daha da büyütmüştü. Bu kez işaret, Avrupa'nın tamamında gün ışığında bile görülebilecek kadar parlak bir kuyrukluyıldızdı. Yıldız yeterince şaşırtıcıydı, ancak gökbilimci Brahe ıraklık açısını ölçtüğünde daha da şaşkına döndü.

Iraklı açısı gökbilimcilerin meslek sırlarından biri olacak kadar yararlı gördükleri bir optik yanılsamadır. Bir cisme önce sağ, sonra da sol gözle bakıldığında, cisim arka plana göre yer değiştirmiş gibi görünür. Cismin gözden uzaklığı arttıkça, yer değiştirme miktarı, yani ıraklı açısı azalır (işaretparmağınıza farklı uzaklıklardan bakarak bunu kendiniz de görebilirsiniz) .

Kuyruklu yıldız söz konusu olduğunda, sağ göz rolünü Danimarka kıyılarının açığındaki bir adada gözlem yapan Brahe, sol göz rolünü de Prag'da gözlem yapan meslektaşları oynuyordu. Bu iki bakış arasındaki fark, yani ıraklık açısı, Brahe'ye kuyruklu yıldızın Dünya'ya Ay'dan dört kat daha uzakta olduğunu hesaplama imkanı verdi.

990

Gökbilimciler buna inanamıyordu. Aristoteles, kuyruklu yıldızların Dünya'nın atmosferindeki şiddetli bir karışıklıktan kaynaklandığını ve bulutlardan daha uzakta olmadıklarını söylemiş ve gökbilimciler de buna daima inanmışlardı. Bir kuyruklu yıldızın gökyüzünde, Ay'dan daha uzakta bir yerlerde dolaşması düşünülemez bir şeydi.

Dolayısıyla, birdenbire ortaya çıkan bu yeni yıldız ve kuyruklu yıldız, Aristoteles'in yıldızlarla ilgili şöhretine gölge düşürmüştü. Gelecek açısından önem taşıyan bu yıllarda Aristoteles'i haklı çıkaran tek şey, kuyruklu yıldızların kıyamet habercisi olduğuna dair inancıydı. Kuyruklu yıldız onun Evren'le ilgili teorisinin sonunu getirmiş ve bu açıdan gerçekten de haklı çıkmıştı.

*Tycho Brahe --- tr.wikipedia.org/wiki/tycho_brahe
**Aristoteles --- tr.wikipedia.org/wiki/aristoteles

Kaynak: Dünyayı Değiştiren Beş Denklem / Michael Guillen - Syf: 34-35

Daha fazla göster

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Sosyal hesaplarınla üye ol
FacebookTwitterLinkedin

← GERİ DÖNveya sosyal hesaplarınızla giriş yapın

FacebookTwitterLinkedin