Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Uğur Çakmak
Bugün 00:28

Sizce en iyi bira markası hangisidir?

Fuller's London Porter
Dilara
Dün 19:59

En faydalı fasulyeler

Ovacık/İlçe

Ovacık/İlçe

‪#‎Dersim‬,‪#‎Ovacık‬ Belediyesi'nin organik fasulye ve nohutları 3 KG'lik ambalajlar halinde satışa sunulmuştur. Bu ürünlerin satışıyla öğrencilerimize burs verilmektedir. Fasulyenin kilosu 8 TL, Nohut'un ise 7 TL'dir. İsminiz, adresiniz, telefon numaranız ve istediğiniz miktarları bize e-mail veya telefonla bildirerek sipariş verebilirsiniz. Hatlarımızda yaşanan yoğunluktan dolayı siparişlerinizi e-mail üzerinden vermenizi tercih ederiz..
OVACIK BELEDİYESİ
E-mail: info@tunceliovacik.bel.tr
Tel: 0428-5112172
Dilara
Dün 12:40

İlk maaşınızla ne yaptınız?

Birkaç arkadaş beraber almıştık. Hemen dört başı mamur bir rakı masası donatıp önemli miktarlar içip gecenin sonunu hatırlamaz hale gelmiştik. Tabii buna maaşın sadece küçük bir kısmı gitmişti. Birkaç da parama kıyıp alamadığım giysiyi almıştım hemen.
Hypatia Hypatia
Cum - 01:30

Yaşanmışlıklarına dayanarak bir ögüt vermek istesen ne söylersin?

Önce bu hayatta ne istediğinize karar verin, sonra da o kararı uygulamak için çabalayın. Böylelikle aslında istemediğiniz, sizin için çok da önemli olmadığını sonradan anlayacağınız isteklerin peşinde koşmazsınız ya da koşma olasılığınız düşer. :) Elbette seneler içinde insanın istekleri değişir. Yine de, insanın bu hayattan ne istediği hakkında ara sıra ciddi ciddi düşünmesi önemli bence.
Asime Durgut
Per - 23:19

Yabancı dil öğrenmenın en kolay yolu nedir?

Yabancı altyazılı dizi izlenilmeli :)
Dilara
Per - 19:03

Mevcut eğitim sistemi öğrenciye ''imkansızı'' öğretmekten başka ne yapıyor? Eğitim sistemimiz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mevcut eğitim sistemi bir miktar gereksizlik haricinde bir sürü de gerekli bilgi ile donatıyor öğrencileri. Y kuşağının bilgi alma yeteneği fazlaca olmadığından, hemen sıkıldıklarından vb bilgi hedefe ulaşmıyor. Eskiden olduğu gibi hala devlet lisesinde okuyan bir öğrenci eğer müfredatı gerçekten öğrenirse dershaneye ihtiyaç duymadan üniversitede istediği bölüme girebilir. Soruyu soran da öğrenci yani Y kuşağından olmalı... Derslere ilgi göstermeyi, onları sınıfta öğrenmeyi deneyin, anlamadığınız yerleri hocayla tartışmayı ihmal etmeyin. Göreceksiniz ki din dersleri müfredatı dışında imkansız bir şey karşınıza çıkmıyor.
Dilara
Per - 18:58

Derslerimize sıkılmadan nasıl çalışabiliriz?

Ancak o dersleri severseniz sıkılmadan çalışabilirsiniz. Tabii eğitim almayı, yeni şeyleri öğrenmeyi, okulda başarılı olmayı seviyorsanız da sıkılmadan çalışabilirsiniz. Amacınıza odaklanın sıkılmaya değil.
Dilara
Per - 18:52

Fizik, Geometri veya herhangi bir derste çok yönlü düşünemiyorum. Bir arkadaşım var çoğu soruları düşünerek yapıyor. Özellikle YGS de daha çok düşünmeye, mantığa dayalı. Bu düşünmeyi nasıl geliştirebilirim acaba?

Çok yönlü düşünebilmek zekayla ilgilidir, kimi yapabilir, kimiyse yapamaz. Bol soru çöz falan diyenler mutlaka olacaktır ama ben soru çözerek bu yeteneğin kazanılacağına inanmıyorum. Sonuçta bol resim yaparak da resim yeteneği kazanılmaz.
Serkan Çamur
Per - 14:48

Javascript ile yazılmış bir uygulamanın kaynak kodlarını korumak mümkün müdür?

Maalesef mümkün değil ancak kritik verilerinizi ajax ile sunucudan çektirebilirsiniz.
Dilara
Per - 12:38

Yasal sorumlusu olduğum herhangi bir canlıya polis ismini vermem suç teşkil eder mi?

Memur ya da çöpçü deseniz suç olur mu ki polis suç olsun. Sanırım bu aralar en büyük suç köpeğinize hırsız ismini vermeniz olur.
 Ahmet Özülkü
Çar - 15:48

En verimli ders çalışma saatleri nelerdir?

En verimli saatler tabii ki, uyandıktan 2-6 saat aralığındadır.
 Ahmet Özülkü
Çar - 15:47

Mimar Sinan müzikle ilgilenir miydi?

Mimar Sinan feat Gülşen - Kaldır Kaldır Nargileni
Hakan Damar
Sal - 08:29

Yeterince kompleks bir bilgisayar kendi varlığının farkında olabilir mi? Olduğunu varsayarak bunu nasıl ayırt edebiliriz?

Bunu belirleyen bilgisayarın kompleksliği değil bilgiyi anladığını anlama kompleksliğidir. Çok da uzak olmayan bir gelecekten (50 yıl civarı) konuştuğumuzu düşünürsek, bunu anlamak için elimizdeki mevcut Turing testleri yetersiz kalacaktır ama bunun için çok zorlanacağımızı sanmıyorum. Teste tabii tuttuğumuz yapay zekanın, mevcut varlığını algıladığını anlayabilmemiz güç olacaktır. Bütün testlerden geçse bile bu bizim için, evet bilinçli bir varlık çıkarımına götürecek ama bundan emin olabilmemiz güç. Kendi bilincimizi %100 ispatlayabildik mi? İnsan beynin %100 nasıl çalıştığını anlamadan bunları yapabilmemiz mümkün gözükmüyor.

Bilinç dediğiniz şey; kendi varlığının farkında olmak ise bir makineyi bu şekilde de programlayabilirsiniz ama bu onun hür (bağımsız) düşüncesi olmayacaktır. Bizim ona öğrettiğimiz bir gerçeklik olacaktır ve makine bunun farkına varabilmesi için mevcut bilgilerinden yeni bilgiler yaratmayı öğrenmesi gerekmektedir. Bu da istikrarlı bir yaklaşım ile olamaz bence. Çünkü insan doğası da stabil değildir. Bir çok mutasyonel hata ve yanlışlar içerisinde gelişiyoruz. Eğer tüm çizgilerimiz düz olsaydı hiçbir zaman bir virajın ne demek olduğunu düşünemeyecektik ve otoyol bize çok anlamsız gelecekti veya hiç aklımıza gelmeyecekti bile.

İnsan seviyesinde veya daha üstün (ileride daha üstün olacaktır) seviyede bir yapay zeka icin mevcut computing sistemleri yetersiz kalmaktadır. Basit seviyeli bir yaklaşım için quantum computer'lar kullanılabilir ama hala katı donanım (hardware) veya mevcut derleyici (compiler), programlama yaklaşımları ile modellemek çok zor olacaktır. Sivil donanıma ve düşük seviye seçilim yapabilen derleyicilere ve yapay zekanın farklı bölümleri için farklı programlama yaklaşımlarına ihtiyacımız olabilir.

Bütün bu problemleri aştığımızda sanırım kabul edilebilir bir derece, düşünebilen bir bilgisayarın varlığını da kabul ettirebiliriz. Hem kendimize, hem de ona :)
Hakan Damar
Sal - 08:03

Bir şey kesin olarak bilinebilir mi? Yoksa her şey sadece inanç mıdır?

Bunlar cok genel sorular. Bilgiden kastin insan temelli mi yoksa evren temelli mi? Bilgi diye sunulan ve bilimsel bilgi diye ayrilan farkli turleri var.
Ornegin; Tanri vardir. Dini bir bilgidir. Yani tum dayanagi yine kendisi olan, hic bir sekilde bilimsel olarak rasyonel ispatlanamayan, bir cok hata ve yanlislarla dolu metinler butunune atifta bulunan bir iddiadir.
Bilimsel bilgi ise; elimizdeki mevcut tum kaynak ve teknoloji birikimi ile mantik cercevesinde tum dinleri, kitaplari ve anlatilan suni tanrilar incelendiginde hepsinin bir safsatadan ibaret oldugu tespit edilmistir. Iddia edilen bu mantiksiz cikarimlardan her hangi biri, somut bir kanit ile iliskilendirilinceye kadar bilimsel olarak red edilmektedir. Gordugunuz gibi bilim tarafsizdir.

Bir seyi bilmek dediginde benim anladigim; mevcut elimizdeki tum bilimsel, teknolojik araclar ve anlama kapasitemiz ile bir seyi bizim icin anlamlandirmamizdir. Ayrica bir seyi anlamlandirmamiz onu anladigimiz anlamina da gelmiyor. Ornegin; 3 boyutlu bir uzay icinde yasiyoruz, Bu bilgiye elimizdeki bilimsel kaynaklari kullanarak eristik. Mevcut algilama kapasitemiz ve algi yontemlerimiz de 3 boyutlu evrimlesti. Belki 4 boyutlu baska bir evren'nin 3 boyutlu bir yansimasiyiz yani biz sadece 3 boyutlu yansimasini algilayabiliyoruz.
Bilimsel olarak 4 boyutlu uzayi ispat ettiginizde bu bilgi guncellenebilir ama suan elimizde boyle bir bilgi yokken ben 30 boyutlu bir evrende yasadigimiza inaniyorum, 18. Boyutlu cok guclu bir varlik var o beni kurtaracak ve dunyada bana kotuluk yapan herkese cezasini verecek derseniz bu ayni dini inanclar gibi mantiksiz bir teori olur.

Bence inanc; bilimsel yani akla uygun temelli bir referans noktasindan yola cikildiginda kabul edilebilir bir dusunma bicimidir. Hatta hayal gucu bile mantiklidir. Gercek olabilecegini one surebiliriz ama gercek oldugunu elimizde hic bir kaynak yokken iddia edemeyiz.

Evren icin bir seyi kesin olarak bilmek icin evrenin tum parametrelerine o tahmini yapacaginiz anda sahip olmaniz gerek. Ki sahip olsaniz bile bu bilginin gecerlilik suresi cok uzun (evren icin) olmayabilir. Genelleme yapabilirsiniz ama spesifik %100 X = Y diyebilmeniz icin cok zor ve detayli bir calisma yapmaniz gerek. Ki daha oncede bahsettigim gibi bu %100 sizin tahmin ani icin gecerli bir oran belki saniyenin milyarda biri hizinda evrenin farkli bir noktasinda olusan bir nukleer reaksyon bundan 1.6 milyon yil sonra bir yildiz kumesinin yok olmasini tekiklemis olabilir.

Ayrica, anlamlandirdigimiz tum bilgi ancak bizim algi kapasitemiz ile sinirlidir ve `bence` insan zekasi henuz tum evreni anlamak icin yeterli degil. Bunun icin yapay zeka veya biyomekanik evrim kusagina gecmemiz gerekebilir.

Daha oncede farkli bir yazimda soyledigim gibi; `Inandigin seylerin pesinden gitmek ile pesinden gittigin seylere inanmak arasindaki farki iyi anlamak gerek`.

5 bilinmeyenli bir denklem seni 10 bilinmeyenli bir denkleme goturebilir. Buradaki ayrim senin mantik olarak tatmin oldugun noktadir. Eger, `evreni Zeus yaratti(Ol dedi, oldu), dunyayi da Sponge Bob yonetiyor` fikri tatmin ediyor diyorsan, mantikli degil ama bu da senin secimin sonucta.

Ozetle; Bilimsel bilgi + algi kapasitemiz + teknolojimiz / mantiksal kabul esigimiz = kesinlik. (Birey icin) Yani %100 dogrulukta eristigin bilgi mevcut sartlarda, o ortam ve (belki) belirli bir zaman araligi icin %100 dogru olabilir. Bir sistemde net tahminler yapabilmek icin tum girdi ve cikti parametrelerini bilmen(entropy dahil) gerekli. Bu sistemdeki parametreleride ancak kendi teknoloji ve algi kapasitemiz kadar algilayabilecegimizden, bilgi bize gore %100 sisteme gore bilinmeyen bir yuzdede gecerli olacaktir. Sorunun cevabi hem evet, hem hayir. :) Cunku cok genel soruldugundan icine her seyi koyabiliriz. Atlarin neden yuzgecleri yoktan, blackhole'a kadar gider :)

Son olarak Carl Sagan'in bir sozu ile bitiyorum. - “I don't want to believe. I want to know. ”

- Not: Ingilizce klayveden dolayi Turkce karakterleri henuz ekleyemiyorum. En kisa sirede bir duzenleme yapacagim :) Bu nedenle okuma guclugu cekenlerden ozur dilerim.
Oğuzhan Şengül
Sal - 08:02

Neden yaşıyorsunuz?

Bence insan ölmek için yaşar insan için sonuç önemli değil mi ?
Serkan Çamur
Sal - 07:48

Eksikliğini hissettiğiniz, 'şu da olsaydı' dediğiniz bir uygulama var mı?

Batarya ömrünü uzatacak bir uygulama olabilirdi ama piyasadakiler aksine batarya öldürüyor..

serkancamur.com
Mahmut M
Sal - 01:26

Fotoğrafları düzenlemek için yapılmış onlarca program var. Hangisini önerirsiniz?

Programı kavrarsanız Lightroom da seri bir şekilde işinizi görebilir. Fotoğrafta en iyisi yoktur en uygunu vardır. Neyini düzenleyeceğinize bağlı.
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın