Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Gökhan Biçer
Bugün 19:58

Kamuda başörtüsü serbestliği hakkında yorumlarınız nelerdir?

Azımsanmayacak kadar büyük çoğunluğun özgürlüklerden yana olduğunu düşünüyorum. Bunun içerisinde sağcısı da var solcusu da. Yalnız hürriyet, başkalarının hürriyetine müdahale etmeden olur. Başörtüsüne karşı çıkanların büyük çoğunluğu, birgün gelip de kendilerine baş örttürme baskısı olabileceği endişesiyle karşı çıkıyordu.
Bora Hug
Bugün 19:27

Balık hallerinde, serbest piyasa şartlarında, fahiş fiyatlarla satış yapanlarla yasal zeminde nasıl mücadele etmeliyiz?

Fahiş fiyatlarla satış yapanların olduğu yerde fiyatları normal olanlar muhakkak vardır. Balıkları o normal fiyattan satanlardan alabiliriz. Yasal zeminlerde bu gibi durumlarda yapılabilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum...
mephex
Bugün 19:17

Ünlülerin çıplak fotoğraflarının hacklenen iCloud'dan çıkıp Google'a yayılması sonucu neden ve nasıl Apple değil de Google dava ediliyor? Gizlilik sözleşmesini bozan Apple değil midir?

Hack olayının nasıl olduğuna dair hala net bir açıklama yok. Hotspot mantığıyla olduğunu düşünüyorum ben. Google bunun için nasıl bir filtreleme kullanır bilinmez. Yani google görsel arama motoru daha tam oturmuş halde çalışmıyor. Mesela en ufak bir efekt verdiğin zaman resime motor algılamıyor. Yayınladıkca engelleyebilir ancak çünkü daha yayınlanmamış bir çok fotoğraf olduğundan bahesdiliyor. Gizlilik konusuna gelirsek açılan dava yayınlandığı siteler için değil direkt google için açılan bi dava yani davacılar fotoğrafların google tarafından indexlenmemesini istiyor gizlilik sözleşmesini öne sürüp. Yani net bir açıklama yok ama hacklenen icloud değil öyle olsaydı çoktan dava açmışlardı apple'a.
Şaman Bayyurt
Bugün 18:56

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bir nöropsikiyatri uzmanının dedikleri...Fransa'nın saygın gazetelerinden Le Monde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la ilgili haddini aşan bir yazı kaleme aldı. Le Monde, Erdoğan'ın kibir, aşırı boyutlarda güven ve belirgin otoriterlik' gibi belirtileri olan, kibir anlamına gelen 'hubris' adındaki bir hastalıktan muzdarip olabileceğine dair bir başyazı yayınladı.

'Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bir nöropsikiyatri uzmanının dedikleri' başlığıyla Alain Frachon'un kaleme aldığı yazıda, hastalıkla ilgili, "Günlük dilde buna iktidar sarhoşluğu denir, bitmez tükenmez siyasî faciaların kaynağıdır. " deniliyor.

"HUBİS, KENDİ KENDİNİ İMHAYA VARIR"

Bu hastalığının etkilerinin AKP'nin Kobani ve IŞİD politikalarında görüldüğünü ve çözüm sürecinin de riske girdiğini savunan Frachon, analizine "Erdoğan Kobani'de büyük projelerinden bazılarını da çökertiyor: Hubris kendi kendini imha etmeye varır, diye koymuştu teşhisi David Owen. " diyerek son verdi.

Frachon'nun 17 Ekim tarihinde yayınlanan başyazısının tam metni şöyle:

Büyük Britanya Dışişleri Bakanlığı'nın eski sekreteri ve eski bir nöropsikiyatri uzmanı olan Britanyalı James Owen, siyasi yöneticilere sık sık musallat olduğu görülen bir illetin, hubris'in (ölçüsüzlük) incelenmesi için 2009'da bir vakıf kurmuştu. Yunanca bir kelime olan hubris, bir bireyin haddini aşan kibir, aşırı boyutlara varan bir kendine güven, sınırsız bir kadirimutlaklık duygusu, belirgin otoriterlik gibi bazı ego sapmalarına olan güçlü eğilimine işaret eder. Günlük dilde buna iktidar sarhoşluğu denir, bitmez tükenmez siyasi faciaların kaynağıdır.

"SONU, ÇOĞU ZAMAN KÖTÜ OLUR"

Paris'in kamusal alanında yabancısı olduğumuz bir dert değil bu. Fakat göründüğü kadarıyla bugün, özellikle yakın bir komşumuzun, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı etkiliyor. Bunun da, Kobani Kürtleri, Ortadoğu ve Türkiye için feci sonuçları oluyor. Financial Times'tan meslektaşımız Gillian Tett, hayırsever Doktor Owen'ın vakfı The Daedalus Trust tarafından bazı belirtilerinin dökümü çıkarılan bu hastalığı ay başında hatırlatıyordu.

Hubris genellikle başlangıçta danışmanlarının görüşüne karşı çıkarak kendi hanesine kaydettiği bir dizi başarıyla yükselmiş bir öznede tezahür eder. O zaman özne, normallik görünümü altında, marazi bir kendine güven geliştirir; bu da tehlikeli bir tutumla kendini gösterir: Çevresini dinlemeyi reddeder, hatta onları hor gördüğünü açığa vurur; herkesin haksız, bir tek kendinin haklı olduğunu düşünür ve devasa projelere istidat gösterir. Çoğu zaman da sonu kötü olur.

Bu durumda, Ankara'nın aylardır IŞİD'in "kara gömleklileri" tarafından kuşatılmış olan küçük Kürt kenti Kobani nazarında sergilediği husumetin açıklaması, Erdoğan'ın hırs yaptığı üç konudadır. Hem Türkiye Kürtlerini zayıflatmak, hem de sonunda Şam'da Beşar Esad'ı iktidardan kovmak amacıyla ABD'nin Suriye politikasını köklü bir biçimde değiştirmek. Büyük program.

"ERDOĞAN, ACIMASIZ BİR İNTİKAM DUYGUSU BESLİYOR"

Bu işin kişisel bir veçhesi de var. Eskilerde İslamcı akımın takipçisi olan Erdoğan, başbakan olduğu yıllarda (2003-2014) Esad'la bağları sıkılaştırmış ve iki ülkeyi yakınlaştırmıştı. 2011 ayaklanması başladığında Erdoğan, haklı olarak, Şam'ın efendisine bir şiddet patlamasından kaçınmak için muhalifleriyle pazarlık etmeyi salık vermişti. Sözü dinlenmedi. Geçen üç yıl ve 230 bin ölü olgusunun ne yazık ki haklı çıkardığı Erdoğan, bununla da güçlenen acımasız bir intikam duygusu besliyor.

"ANKARA, ABD'NİN ELİNİ TAŞIN ALTINA DAHA ÇOK SOKMASINI İSTİYOR"

Türkiye, –13 Ekim pazartesi günü İstanbul'daki Boğaziçi Enstitüsü'nün yıllık seminerinde sunulduğu haliyle– Kobani'de yaşanan işkence karşısındaki pasifliğini savunmak için, stratejik ambalajlı bir gerekçe ileri sürüyor. Öncelik IŞİD'e karşı mücadelede değil, Şamrejimine karşı mücadeledeymiş. Bu rejimin canavarlığı IŞİD'i üretmekteymiş. Bu da hava bombardımanlarıyla yenilmeyecekmiş. Dolayısıyla Ankara, ABD'nin elini taşın altına daha çok sokmasını ve Suriye topraklarında, Amerikan hava kuvvetlerinin koruması altında bir tampon-bölge oluşturulmasını tavsiye ediyor. Bu bölge, Türkiye'deki bir buçuk milyon Suriyeli mültecinin bir kısmını ve Şam rejimine karşı 'ılımlı' isyancıların talim merkezlerini barındırabilecekmiş.

Washington'a yapılan şantaj: Demek ki Türkiye, ancak Barack Obama'nın bu koşulları kabul etmesi şartıyla IŞİD'e karşı mücadeleye etkin bir biçimde katılacaktır. Bu aradaki bedeli Kobani ödeyecektir. Bu küçük şehre birkaç yüz metrede sınıra yığılmış bulunan Türk tankları, IŞİD kuvvetlerine tek bir atış yapmamıştır — ilerleyişlerini kolaylaştırmanın bir yoludur bu.

"PKK'YI IŞİD'E BENZETMEK DÜRÜST DEĞİL"

Fakat bu tavır başka hedefleri maskeliyor. Kobani, PYD'nin Suriyeli Kürt milisleri tarafından kahramanca savunuluyor. Bu oluşumun doğrudan bir kolu olduğu PKK ile Erdoğan arasında, ülke içindeki 30 yıllık savaşa bir son vermek için on aydır müzakere yürütülüyor. Türkiye Cumhurbaşkanı, PYD'nin yenilmesini temin ederek görüşme masasında zayıf konumda görmek istediği PKK'ya ciddi bir darbe vuruyor.

IŞİD'in Kobani'de zaferini kolaylaştırarak, PYD'nin Türk sınırı boyunca, Türkiye Kürtlerine model ve destek üssü hizmeti görebilecek özerk bir Kürt bölgesi geliştirmesini engelliyor. Erdoğan, kendi gözünde IŞİD'le PKK'nın aynı şey olduğunu, Türkiye için aynı cinsten bir tehlikeyi teşkil ettiklerini söylüyor. Bu önerme olgusal açıdan dürüst değil. Her ne kadarPKK silahlı mücadeleye ilaveten terörizm uygulamış da olsa, hiçbir zaman, kafa kesmeler, çarmıha germeler, şu veya bu azınlığı soykırıma uğratma eğilimi, tecavüzler ve kitle katliamları, vb. uygulayan IŞİD gibi davranmamıştır.

"TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI BU İŞTE ÇOK ŞEY KAYBEDEBİLİR"

Hubris sözcüğü Yunanca'dan gelir ve bazı ego sapmalarına olan güçlü eğilime işaret eder… Türkiye Cumhurbaşkanı bu işte çok şey kaybedebilir. Kobani'nin düşmesinin Kürtler üzerinde muazzam bir siyasal-simgesel sonucu olacaktır. PKK ile görüşmelerin kesilme tehlikesi vardır; ki bu da Türkiye'yi tekrar içeride savaşa gark edebilecektir.

Böylelikle, kargaşaya yazgılı bir Ortadoğu'da, ülkenin sahip olduğu istikrar ve başarı imajını bozabilecektir. Erdoğan'ın IŞİD'e karşı bir taahhüde girmeyi reddetmesi ABD'yi çileden çıkarıyor: Obama'nın anti-İslamcı koalisyonuna üye olan bir NATO müttefikine yakışmayan bir tutum, deniyor Washington'da. Ankara'nın tutumu Avrupa kamuoyunu da sarsıyor: Avrupa Birliği'ne üyelik görüşmeleri yürüten bir ülkeye uymayan bir tutum, deniyor Brüksel'de. Erdoğan Kobani'de büyük projelerinden bazılarını da çökertiyor: Hubris kendi kendini imha etmeye varır, diye koymuştu teşhisi David Owen.


kaynak: haberler.com/le-monde-haddini-asti-erdo. . .
Suat Köroğlu
Bugün 18:47

Fuat Avni kimdir?

Kim olduğundan çok kim olmadığı konusunda eminim. Ben değilim :)
Şaman Bayyurt
Bugün 18:43

Mantarın zehirli olduğunu nasıl anlarım? Zehirlenme belirtileri nelerdir?

Öncelikle bu site (123pilze.de/2011neuePilzsuche/) gibi bir mantar kitabıyla toplamaya çıkmalısınız. Bulduğunuz mantarları henüz toplarken kitaptakilerle karşılaştırmalı, zehirli olmadığını düşündüklerinizi toplamalısınız. Mantarları pişirmeden önce mutlaka bir kontrol daha yapmalısınız. Bu yöntemle bir çok mantar toplama maceramdan zehirlenmeden çıktım :) Mantar toplarken köylülere de kesinlikle güvenmemelisiniz, hastahanelere zehirlenerek bol bol giderler. Her mantarı iki kere kontrol edip, şüphelendiklerinizi de yemeğe katmazsanız büyük ihtimalle zehirlenmezsiniz. Mantarlar hakkında tüm ayrıntıları okuyup, anlayıp, tüm detaylara dikkat etmek zorunludur. Bu üçünden birini yapamıyorsanız mantar toplamanız kesinlikle tavsiye edilmez. Kiminin üstünde küçük bir kubbecik olur, kiminin lamelleri sarıya çalıyordur, kimini kestiğinizde eti turuncuya döner gibi bir sürü ayrıntıyla mantarlarınızı test etmeniz gereklidir.

Zehirlenme belirtilerini zaten diğer arkadaşlar yazmışlar.
Şaman Bayyurt
Bugün 18:06

Gel dediğinizde gelen git dediğinizde giden kadına cennette bile rastlanmaz derler. Nedeni nedir?

Gel dediğinde gelen git dediğinde giden erkeğe de rastlaması zor olduğundan olabilir. Kim emir almayı sever ki.. .
Ahmet Özgenel
Bugün 17:18

Evlenmek üzeresiniz, ama sevgiliniz size asla çocuk sahibi olmak istemediğini söyledi. Ne yaparsınız?

İçinde bir canlıyla 9 ay yaşamak ve o canlıyı akıl erdiremediğimiz yöntemle doğurmak... Bunlar kolay şeyler değil hemde hiç kolay şeyler değil. Ben bu tarz bir görüşe saygı gösteririm zaten her kadındaki annelik içgüdüsü onda da olduğu için bu iş bir şekilde çözüme ulaşacaktır.
Şaman Bayyurt
Bugün 15:31

Bilgisayarım sürekli resetleniyor son iki gündür? Sorun ne olabilir?

İlk olarak yazılımsal bir problemden şüphelenip sistem geri yükleme yapar, resetlenme öncesi bir tarihe sistemi geri yüklerdim. Sorun devam ederse donanımsal problemlere bakardım. İlk ihtimal olarak ısınma sorunu olup olmadığına bakın. Varsa içi pislenmiştir, temizletene kadar arka kısmına bilgisayarın altı açıkta kalacak şekilde yükseltici herhangi bir şey koyun, cihazın hava almasını sağlayın. Herhangi bir şey bir kutu olabilir mesela.
Bilgisayar

Resetlemeye devam ederse, evinizde harici soğutucu varsa onu kullanın.

Başlat/Bilgisayar'a sağ tıklayıp "Özellikler"i açın Windows deneyimi dizini'ne tıklayın, açılan pencerenin bir ekran görüntüsünü alın.Sağ aşağıdaki "Değerlendirmeyi yeniden çalıştır"a tıklayın. Bir süre sonra donanımınızın yeni puanları yazılacaktır. Çıkan puanları almış olduğunuz ekran görüntüsündekilerle karşılaştırın. Virgülden sonraki farklar önemli değil ama virgülden önce bir fark oluşmuşsa donanımınız hasar görmüştür.
Bilgisayar

Cihazı servise götürün.
Suat Köroğlu
Bugün 15:08

En çok merak ettiğiniz şey nedir?

Asıl yaradılış amacımız... Dinlerin yorumları pek tatminkar gelmiyor açıkçası
Mine
Bugün 15:04

Davulun sesi uzaktan kulağa neden hoş gelir?

Çünkü yaklaştıkça sesin ne kadar yüksek ve yorucu olduğunu yani acı gerçeği görürsünüz. Yüksek ses kulağınızı acıtır. Olayların dışarıdan göründüğü gibi olmadığını görmek de kalbinizi acıtır.
İlyas Ağlar
Bugün 14:45

Programlama öğrenmenin bize yararları ne olabilir?

dünyayı avucunun içine alabilirsin...
Şaman Bayyurt
Bugün 14:30

Niye insanlar profillerinde kendi fotoğrafları yerine ünlülerin resimlerini kullanırlar?

Bence bir kısım insan kendini çirkin bulduğundan ünlü fotoğrafı koymayı tercih ediyor. Diğer bir kısım da anonim olmak, tanıdıkları tarafından tanınmamak için yapıyor. Sadece ünlülerin fotoğrafını koymak değil bazı insanlar da bu gibi, insanların kendilerini rumuz değil de isimleriyle temsil ettiği platformlarda bile sadece rumuzla bulunuyorlar. Fotoğraf olarak da yüzlerinin bir kısmını, sadece gözlerini paylaşanlar var. Bunların hepsi yazdıklarından eşe dosta karşı kendini rezil etmemek için yapılan eylemler, sonuçta devlet bulmak isterse onları da bulabilir. Bir kısım kadın kullanıcı da kendini çok güzel buluyor ya da zaten erkek kullanıcılar tarafından çekici bulunarak ekleme, mesaj sapıklığına maruz kalıyorlar o nedenle ya bir ünlünün fotoğrafını ya herhangi bir illüstrasyon ya da yüzünün bir kısmını koymayı tercih ediyor. Hepsi anlaşılır nedenler. İnternet'in en güzel yanı da bu sanırım herkes istediği kişilikte kendini temsil etmekte özgür. . .
Şaman Bayyurt
Bugün 14:11

Orjinal müzikleri indirebileceğim ücretsiz bir site var mı?

Korsan müzik mi indirmek istiyorsunuz?
Yasak ve hırsızlık olduğunu biliyorsunuz umarım.
Buradan indirebilirsiniz:
torrent-finder.info
Şaman Bayyurt
Bugün 13:00

Woody Allen sever misiniz? Woody Allen'ın en çok sevdiğiniz top 5 filmi sizce hangileri?

Kim sevmez ki :)

favorilerimdir.
Şaman Bayyurt
Bugün 12:36

Sizce aralarında 10 20 yaş fark olan bir ilişkide aşk var mı? Adam kadını kullanıyor mu? Yoksa kadın parası için mi adamla birlikte? Yoksa hiçbiri mi? Aralarında çok fazla yaş farkı olan insanların ilişkileriyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizden 10 20 yaş küçük biriyle ilişki yaşar mısınız?

Eğer çocuk gelinle evlenilmiyorsa, yani reşit olmayan kızlarla, erkek daha yaşlı olduğu sürece ilişkide bir aksaklık olacağını düşünmüyorum. Bir ilişkiyi ya da evliliği taşıyan en önemli etkenlerden biri hatta en önemlisi cinselliktir. Kadınlar bilindiği üzere kırklı yaşlarda menopoza girer ve östrojen yerine daha fazla testosteron salgılamaya, erkeksileşmeye başlarlar. Ayrıca ciltleri de erkeklerinkinden farklı olarak önce esneme yeteneğine sahip ama çabuk eskiyen türdendir. Kadının cinselliğinin bittiği, yaşlanmaya başladığı kırklı yıllarda erkek üretkenliğini neredeyse tam hızıyla sürdürür. Yaşlanan kadın erkeğe çekici gelmemeye başladığında erkek taze cilt aramaya başlar. Buna da orta yaş sendromu diye isim takılmıştır. İlişkinin sağlıklı sürebilmesi için iki tarafın da benzer zamanlarda yaşlanması, cinsellikten uzaklaşması gayet de iyi olabilir. Bu da ancak büyük yaş farklarıyla sağlanabilir.

Çıkar konusuna gelirsek; ilişkilerin tümü çıkar ilişkisidir, herkes mutlu olmak için seçimlerini yapar, eş seçimi de istisna değildir. Para para diyorsunuz da para da kadın için çocuğunu rahat yetiştirebileceği ortam demektir. Kullanmak demişsiniz, o da bence yanlış, erkeğin ileriki yıllarda çekiciliğini kaybettiği için aldatacağı yaşıtı bir kadın yerine beraber yaşlanabileceği çok daha gencini seçmesi her iki taraf için de avantajlı olabilir.
Mustafa Kemal Taştekin
Bugün 12:29

Kendinizden en çok kaç yaş büyük/küçük biriyle evlenirsiniz?

Küçük için 18 yaş üzeri uygun. Benden büyükse vücuduna bağlı. Kendine iyi bakmış 50 yaşı dökülen bir 30 a tercih ederim.
Şaman Bayyurt
Bugün 12:21

Klasik Salatadan Sıkılanlara 12 Farklı Salata Önerisi

Klasik Salatadan Sıkılanlara 12 Farklı Salata Önerisi
7763
Salataya dair söylenmiş en güzel söz muhtemelen “Salatanın tuzunu bir cimri, yağını bir cömert koyacak ve bir deli de sürekli salatayı karıştıracak”
Bu sözü görüyor ve artırıyoruz: Salata öyle birkaç sebzenin üstünkörü birleşmesinden oluşmayacak, bir dokusu; bir dokunuşu olacak.
Klasik salatadan sıkılanlar için küçük dokunuşlarla, farklı salata önerileri geliyor.
Çoban salataya inat: Mantar salatası
7763
Son yıllarda fırsat bulduğu her tarife, her yemeğe giren ve bu ısrarıyla takdir toplayan mantarın, salataya kazandırdıkları adlı eser.
Çoban salatadan sıkılanlar için: Mantar salatası tarifi
Pazartesi yapıyoruz: Kuru yemişli ıspanak salatası
7763
Bir yaşam biçimi olan çiğ beslenme (raw food) akımına uygun bir salata olan kuru yemişli ıspanak salatası, öğle yemeğini hafif tutup öğleden sonra rahat çalışmak isteyenlere patron önerisi.
Pazartesi yaparım ben bunu diyenlere: Kuru yemişli ıspanak salatası tarifi
Yer fıstıklı patlıcan salatası
7763
Sıradan patlıcan salatasını beğeniyorsunuz. Ana yemek olarak bile kullanıyorsunuz. Peki patlıcana olan aşkınızı ilan ederek patlıcan salatasını yer fıstığıyla denemeye hazır mısınız?
Hazırsanız buyurun: Yer fıstıklı patlıcan salatası tarifi
Baya baya lezzetli: Yoğurt soslu patates salatası
7763
Girdiği her yere bir renk, bir doyum, bir ketçap katan patatesi bu kez yoğurt yalnız bırakmıyor. Hem de enfes bir salatada.
Salata aynı zamanda lezzetlidir diyenlere geliyor: Yoğurt soslu patates salatası tarifi
Beyaz yaka olma şartı: Brokoli salatası
7763
Dünya üzerindeki en sağlıklı şeylerden biriyleyiz. Brokoli her ne kadar DNA’larımıza yeni yeni alışsa da işin içine salata girince oryantasyon süreci hızlanıyor.
Brokoli konusunda ‘senior’ olmak isteyenlere: Brokoli salatası
Bir tanesi için bile yapılır: Etli ve peynirli ıspanak salatası
7763
Ülkenin en başarılı Yunanistan transferi olan feta peyniriyle, biftek kostümüyle sahneye çıkan kırmızı etin daha iyi bir tabakta buluşması düşünülemezdi.
“Ispanak da koymuşsunuz, yaparım ben bunu” diyenler için: Etli ve peynirli ıspanak salatası tarifi
Kerevize başlangıç: Kereviz salatası
7763
Gelin şimdi bir anlaşma yapalım. Zeytinyağlı kerevizi sevmemeye devam edin ama kereviz salatasını bir başlangıç olarak görün. Salatasını da sevmezseniz, tatlılar bizden.
Hadi o zaman: Kereviz salatası tarifi
Saygı duruşu: Çikolata kasesinde karışık meyve salatası
7763
Sanırız bunda ikna etmeye, çabalamaya ve hatta aksini söylemeye imkan dahi yok. Çikolata var, meyve var hem de salata haliyle var.
Şöyle buyurun lütfen: Çikolata kasesinde karışık meyve salatası tarifi
Hazırsak: Niçoise salatası
7763
Eğer bir Fransız konuya yemekle dahil olursa, durun. Ön yargılı olmayın, bir deneyin.
Hazırsak: Niçoise salatası tarifi
Pilavdan öte pilavdan ziyade: Pirinç salatası
7763
Pirinç salatasının en az çoban salata kadar jenerik olması gerektiğini düşünüyoruz. Sonuçta pilavı severiz biz.
Kuru fasulyenin yanında dahi deneyebilirsiniz: Pirinç salatası tarifi
Çift gibi çift: Sebzeli ve ton balıklı makarna salatası
7763
Ton balıkla makarna resmen bir Angelina Jolie ile Brad Pitt ya da Shakira ile Pique. Öyle yakışıyor canımlar.
Bize katılanlar: Sebzeli ve ton balıklı makarna salatası

kaynak: yemek.com/salata-onerileri/#. veyjyvmswqu
Mustafa Kemal Taştekin
Bugün 12:15

Askerliğinizin acemi ve usta birliğini nerede yaptınız? Tecrübeleriniz ve anılarınız nelerdir?

Ben bedelli askerlik yaptım burdurda 28 gün. Yurtdışında yaşadığım için. Çok güzeldi iyi eğlendik
Mustafa Kemal Taştekin
Bugün 12:00

Erkek arkadaşla eve çıkılması gibi bir durumda kadın ve erkeğin yaşayacağı zorluklar ve olumlu şeyler nelerdir?

Lavaboda köpüklü kısa kıllar, banyoyu tıkayan uzun ve renkli kıllar, alakasız yerlere atılmış ped kağıtları ve boxerlar
Şaman Bayyurt
Bugün 11:14

Şeytan taşlamak isteyen hacı adayının para ödemesini nasıl karşılıyorsunuz?

Ben şeytan olsam ben de kendimi bedavaya taşlatmaz hatta daha da fazla para alırdım. :)

Günümüzde hacı, taşlama yaparken, Hem Hz. İbrahimin rolünü oynamakta, hem de Hz. Peygamberin sünnetine uymaktadır. Ancak bu rolü oynayan Hacı, sembolik olarak taşlarını şeytanı temsil eden taş yığınlarına fırlatsa da, hakikatte kendisini şeytan hangi zayıf noktalardan aldatıyorsa, o tarafı düşünerek atmalıdır. Herkes kendi ayıbını, açığını ve günahını kendi daha iyi bileceği için, attığı her bir taşla nefsini, şehevi arzusunu, kendisini günaha sokan dürtülerine atmalıdır taşları. Orada sembolik olarak ilk gün yedi, sonraki günler kırk dokuz veya yetmiş taş atar. Bu çokluktan bir kinayedir. Bunun anlamı, artık şeytana karşı sürekli teyakkuz halinde olmalı, yüzlerce defa karşısına çıksa, ona fırlatacağı binlerce taşı olmalıdır. Artık öteden beri tekrarladığı “Taşlanmış şeytanın şerrinden Allaha sığınırım! ” şeklindeki “istiaze”yani “Euzü billahi mineşşeytanir racim” i sadece sözüyle değil, daha bilinçli bir şekilde özüyle yapmalıdır. Kimden kime sığındığını fark etmelidir. “Racim” olan şeytandan “Rahim” olan Allah'a sığındığını kavramalıdır. Şayet bunu kavrayamaz ve sadece sembolde, şekilde takılır kalır da, bunun anlam ve hikmetini idrak edemezse “şeytanı taşladığı” vehmiyle bir kez daha aldanır o kadar! Çünkü şeytan orada sembolize edildiği gibi dışarıda değil, Hz. Peygamber'in benzetişiyle “Kanın damarlarda dolaştığı gibi insanın içinde dolaşır. ” (Buhari, İtikaf 11-12)


En az üç gün orada olacağına göre 126 taşa ihtiyaç duyacaktır. Bu da 14 torbadan 42 dolar eder. İyi paraymış yalnız hacca giden kişi taşları başka bir yerden de toplayıp getirebilir. Satın alınması gibi bir sünnet mevcut değil. Taşlarını kendi getirmeyen hacı adayı hizmet karşılığı para ödüyor bunda yadırganacak bir durum yok. Zaten amaç günah işleme dürtüsünden arınıp gelmesi ki bunu tek bir taşla da yapabilir, yapamazsa da zaten 1000 taş 333 dolarla da yapamayacaktır.
İlke Winterwitch
Bugün 10:59

Koç burcu erkeği duygularını belli edemez mi? Sahiden duygusuz mu?

Hiç ilgisi yoktur. Kolay hoşlanamaz. Hoşlandı mı romantik olabilen, eşine son derece sadık, eğlenceli tiplerdir koç burcu erkekleri. Karşısındaki insanı sevdi mi kolay kolay bırakmazlar.
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın