Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Ahmet Taşcı
54 dakika önce

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Markus Sakey her kitabı ki muhtemelen dört beş tane var.bitirmeden bırakılmıyor☺️
Doğan Ataman
Bugün 13:17

Yapılan faiz indirimi neye yaradı, faiz indirimi yapmanın vatandaşa etkisi nedir?

Faiz paranın maliyetidir. Artar, azalır. Sakız fiyatına bile etki eder. Türkiyede hiç bir şey vatandaşa yaramaz. Gelen her hükümet yolsuzlukla anılır. Dış borç artışı ve bütçe açığı vatandaşın fakirleşmesidir, şeklinde bir üst dilimden kısa cevap verme hakkımı kullandım. Teşekkrüler.
Serkeş Şair
Bugün 04:57

Sen, Kadınım!

1747

Sen Kadınım,
Sen benim gecenin aydınlığı sakladığı en utangaç karanlığında,
Duvar diplerinde, kartonların altında unutulmuş kimsesizim,
Türküleri unutulmuş, sazının telleri pas tutmuş ozanlarım,
Yerin yüzlerce metre altında,
Çift vardiya çalışmaktan imanı gevrilmiş madencimdin,
Sen benim çaresizliğim, mücadelem, umudumdun ...

Sen Kadınım,

Sen benim yaşından fazla kurşunla can veren Uğur’um,
Ufacık bedeni bombayla un ufak olan Ceylan’ım,
14 ünde vurulan, 15 inde 16 kilo ile hayata veda eden Berkin'im,
Boynu ilmiğe yetişsin diye, kimliğine yaşamadığı yıllar eklenen Erdal’ımdın,
Sen benim vicdanım, acım, öfkem, yargıcımdın ...

Sen Kadınım,

Sen benim cesetleri katırların sırtında, çifter çifter taşınan Roboskilim,
Zilan’da anasının karnından deşilerek çıkarılan cansız sabim,
Rojava'da binlerce yıl sonra ‘’yeniden doğan’’ güneşim,
Maraş’ta, Dersim’de katledilen onurlu ve mücadeleci Alevimdin,
Sen benim fakir köylüm, masumiyetim, yeniden doğuşum, direnişimdin ...

Sen Kadınım,

Sen benim 70 kere katledilen, Şengal’de susuzluktan can veren Ezidim,
Kobane’de kurşunların gölgesinde,
Yıkıntıların altında, ölüme inat gülümseyen çocuğum,
Cahiliye barbarlığına karşı,
Silahını ‘’namusu’’ sayıp, son kurşunu cebinde taşıyan ‘’özgür kadınımdın’’
Sen benim var olma azmim, inadım, kavgam, özgürlüğümdün ...

Sen Kadınım,

Sen benim sokaklarda yaşayan , ’’mülteci’’ çaresizliğim,
Emeği puştun ekmeğine yağ gibi sürülen fakir emekçim,
Her gün yeniden dirilen ‘’faili meçhul’’ ölümümdün,
Sen var ya kadınım,
Sen benim evim, yurdum, memleketim, insanımdın benim ...

Ve sen benim canım, ciğerim memleketim,

Sen de ‘’Kadınıma’’ benziyordun sadece ...

Follow @SerkesSair
Ayhan Şimşek
Bugün 03:30

Bebeklerin ipad ile oynamasının zararları olabilir mi? İpad için önerebileceğiniz 1 yaş uygulamaları veya oyunları var mı?

Soru harika.
Teknoloji her geçen gün çok daha fazla hayatımıza giriyor ve bunu kabullenmeliyiz. Kabullenemeyen varsa hemen kırıp atmayı denesin telefonunu. Çünkü kabul edilse de edilmese de çocuklar çok küçük yaşta çevrelerinin de etkisiyle bu teknolojilerle henüz okul öncesinde bilinçsizce tanışıyorlar.
Hal-durum böyleyken ebeveynlerin uygun teknolojilerle çocuklarını buluşturmalarını ve zekalarını geliştirici görsel eğitimleri vermeleri bence oldukça yerinde, modern bir davranış olur.
Son zamanlarda bu durum dikkat çekici bir hal almıştır. Bu konuda projeler geliştirilmiş, yatırımlarına başlanılmıştır.
Bu projelerden bazılarını aşağıda paylaşıyorum. İlk videoya özellikle dikkatinizi çekmek isterim.


youtu.be/azXl0D0OHvQ
youtu.be/lqbxX0i9-WQ
Aysel Hasanova
Bugün 01:43

Birinin size aşık olduğunu nasıl anlarsınız ?

Hareketlerinden. Davranislarindan
Çiğdem Çelik
Bugün 00:43

Twitter'da takipçi satın almak ne işe yarar?

Twitter'da takipçi satın almak bildiğin anlamda bir satın alma değil. Twitter kullanıcılarının haberi olmadan birilerini takip etmeye başlatılmasıdır. Bence etik bir durum da değil. Zaten pek çok kullanıcı durumu farkedince takibi bırakıyor. Ha bu süreçte olağan dışı bir performans ile onları kendinize bağlarsanız ne ala. Popüler bir kullanıcı oluyorsunuz. Yoksa bir nevi dolandırıcılık mağduru.
Yılmaz
Dün 23:20

İnsanın kendi kendini psikolojik olarak tedavi etmesi mümkün müdür, ne düşünüyorsunuz?

Hastalığa göre degişebilecek bir durum.... Depresyon bipolar mani gibi rahatsızlıklarda kişinin kendi çabası ve bilinçlilik düzeyi çok etkin rol oynamaktadır. Şizofreni için de benzeri durumlar iddia ediliyor ancak şizofrenide sahsın mantık yürütme becerisi temelden sarsıldığından benim kanaatimce doktor yardımı kacınılmaz gibi gözükmektedir. .
Emel Gerçek
Dün 18:14

Yaşar Kemal'in ardından...

“Bir; benim kitaplarımı okuyan katil olamasın, savaş düşmanı olsun. İki; insanın insanı sömürmesine karşı çıksın. Kimse kimseyi aşağılayamasın. Kimse kimseyi asimile edemesin. İnsanları asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin. Benim kitaplarımı okuyanlar bilsinler ki, bir kültürü yok edenlerin kendi kültürleri, insanlıkları ellerinden uçmuş gitmiştir. Benim kitaplarımı okuyanlar yoksullarla birlik olsunlar, yoksulluk bütün insanlığın utancıdır. Benim kitaplarımı okuyanlar cümle kötülüklerden arınsınlar. ” Yaşar Kemal
Ahmet Burak Doğan
Dün 17:15

Küresel ekonominin geleceğinde kapitalizm mi yatmaktadır yoksa geleceğinde yatan daha sosyal bir sistem midir?

Ne kapital sermayadarların burjuvalaştığı fakirin daha fakir zenginin daha zengin olduğu kapitalist sistem ne de iktidarın ve gücün tek elde bulunup materyalist politakalarla halkın uyutulduğu komünist sistem bu dünyanın yararına olur. Bu Dünya'ya adil en iyi ekonomik sistem ''İslamsal ekonomik sistemdir'' Özel mülkiyetin olduğu fakat abartılmadığı sosyal tabakalar arasında uçurumun olmadığı, tüketmek için paraya tapılmayan, iktidarın ve gücün tek bir elde toplanmadığı, materyalist felsefe değil mülkün Allah'ın olup toprağı O'nun bize verdiği rızkı gibi kabullenmektedir İslamsal ekonomi.Toplumdaki varlıklı insanların fakir insanlara fitre ve zekat vererek yardım ettiği bir sistemdir. Herkes Fitre ve Zekatını verse yani sadece Müslüman için değil diğer dinlerde de bu gibi sistem olsa sizce Dünya'da hiç aç kalırmıyıdı ? Unutmayın'' İslamda zengin olmak için zenginlik yoktur '' der Seyyid Arvasi.
Snoopyyy
Cmt - 14:07

Başkalarının söylediklerime kulak vermeleri için ne yapabilirim? Beni önemsemelerini nasıl sağlayabilirim?

Önce sen kendini önemse, değerini fark et ve değerli olduğunu hiç unutma. Zaten hayatını bu şekilde devam ettirirsen seni önemsemeyenlerin hayatindan kolaylikla ciktigini fark edeceksin. Hayatinda seni önemseyenlerin sana değer verenlerin kendiliginden cogaldigini göreceksin.
Ömür Güncan
Cmt - 13:21

Psikopat oldum. Tanımadığım insanlarla mesajlaşıyorum sonra laf atıyorum, espri yapıyorum. Bir süre sinirleniyorum atarlanıyorum, saydırıyorum en son teşekkür ediyorum ve o kişiye bir daha mesaj atma bana diyorum. Bu davranışımın altında yatan neden ne olabilir?

Bence bulunduğun durumdan tamamen sıkıldın rutinlikten sıkıldın ayni şeyleri yapmaktan aynı kişilerle konuşmaktan sıkıldığın için farklı kişilerle konuşma isteği duyuyorsun. Sinirlenmektir espri yapmaktır bu senin kişilik özelliğin olduğu için bu konuda yorum yapamam ve konuşmanın içeriğine de bağlıdır. Farklılık iyidir ama dozunu aşmadan derim.
Ömür Güncan
Cmt - 13:12

Bir tartışmaya girdiğimde herkes bağrışmaya başlıyor. Ne susuyorlar ne de tam anlamıyla beni dinliyorlar. Konuşma fırsatı bile vermiyorlar. Bu konuda ne yapabilirim?

Öncelikle onların dikkatini çekebileceğin her hangi bir konu ortaya at o anki konuyla alakalı olmasına gerek yok sadece dikkat çekmek için sonra tüm dikkatleri üzerine mi çektin herkes seni dinlemeye mi başladı. Sonraki aşamada onlara onların bu davranışından dolayı sıkıntı duyduğunu söyle sonra da asıl konuya giriş yap derim biraz konu dağıla bilir ama sonuçta dikkat çekmek istiyorsun bende o öz güveni kendinde bulabiliyorsan böyle diğer şekilde sonuçlar yine aynı olabilir. Şahsi fikrim bu denemekte fayda var ama sana saçma gelip yapmaya da bilirsin sonuçta sana kalmış. :)
Ersin Er
Cmt - 12:52

Vücudunuzda dövme taşıyor musunuz? Yok ise yaptırmayı düşünür müsünüz?

Yaptırmayı düşünmem çünkü Allah her insanı özenle yaratmış neden onun güzel yaptığı bir şeyi bozmaya çalışayım ki
Ersin Er
Cmt - 12:49

Alkol alınan gecelerin sonunda yaşanan (akşamdan kalma) baş ağrısına ne iyi gelir?

En iyisi bir daha alkol tüketmemek sağlık kıymetlidir gitti mi geri gelmez
Ersin Er
Cmt - 12:03

İnsan beyninin sınırları çözmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

Eskiden cia gizli deneylerle insan beynini çözmeye çalışıyorlardı amaç insanı kendi istedikleri gibi kontrol etmekti. Şimdi neler yapıyorlar bilmiyorum.
Turgay Aksoy
Cmt - 11:09

Futbolun Adaleti Var mı

Futbol camiasında futbolun adaleti yok tabiri yaygın bir klişedir. Çok iyi ve baskılı oynamasına rağmen galip gelemeyen takımlar için söylenir. Futbolun adaleti olsaydı maçı kazanırdık diye çıkarımlar yapılır.
10699

Futbolun adaletinin sadece saha içinde değil, saha dışında da olup olmadığı tartışma konusu. En son örnek Balıkesirspor kulübüne PFDK tarafından verilen cezalarla kendisini gösterdi. Balıkesirspor başkanı Tuna Aktürk, Gençlerbirliği maçından sonra, soyunma odası koridorlarında maçın hakemi Tolga Özkalfa ile tartışma yaşamıştı. Hakemi tebrik etmek için elini uzattığını söyleyen başkan, hakemin eline vurduğunu iddia etmiş ve karakola gidip suç duyurusunda bulunmuştu. Ceza alması kaçınılmazdı tabi ki. Ama açıklanan cezalara bakınca nerede bu futbolun adaleti diyor insan. Başkan Tuna Aktürk' e 1 yıl 6 ay hak mahrumiyeti ve 150.000 TL para cezası, yöneticilerden Faruk Demiraslan ve Hasan Cengiz Güneş' e 1 yıl 1 ay hak mahrumiyeti ve 110.000 TL para cezası, Salih Zeki Çıkrıkçı ve Uğur Erol' a 1 yıl hak mahrumiyeti ve 100.000 TL para cezası verildi. Peki hakem odası basma, tehdit, kavga vb deyince akla gelen FB kulübü başkanı Aziz Yıldırım ve TS başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ne kadar ceza almış? Aziz Yıldırım 10 yılda toplam 847 gün hak mahrumiyeti ve 325.000 TL para cezası, Hacıosmanoğlu ise FB maçından önce hakemi telefonla araması dahil,2 yılda toplam 290 gün hak mahrumiyeti ve 288.000 TL para cezası almış. Balıkesirspor kulübü başkanı Tuna Aktürk ise soyunma odasına inip hakemle tartıştı diye 540 gün hak mahrumiyeti ve 150.000 TL para cezası aldı. Büyük kulüplere gücü yetmeyen federasyon, küçük kulüplerde gücünü test ediyor. Nasıl olsa Balıkesirspor' un medya ve taraftar desteği yok. Sonra da saha içerisinde futboldan adalet bekliyoruz. Saha dışında var mı ki saha içinde olsun.
Muhammet Enes Çolak
Cmt - 07:02

İki üniversite birden okumak mümkün mü?

Ben uc tane okuyorum. Surec soyle: oncelikle bir bolum kazaniyorsun. Ben iku de iktisat kazandim. Sonra bu bolumde ogrenci oldugunu ispat eden ogrenci belgenle anadolu universitesinin veya istanbul universitesinin veya erzurum universitesinin okumak istediğiniz alanla ilgili olzn bolumune basvuru yapiyorsunuz. Parasini odeyip vakti gelince de sinava giriyorsunuz. Sonra okulda ilk sene ortalamaniz yuksek ise yani 3 un ustundeyse cap programina basviruru yapabiliyorsunuz. Hangi bolumu okuyanin hangi bolumle cap yapabilecegi konusunu universite taktir ediyor. Istanbul kultur universitesinde ise tum bölümler birbirleriyle cap yapabiliyor. Ancak ve ancak bu capı yapmak icin hayatinizdan 4 sene degil en az 8 veya 12 sene kaybediyorsunuz. Yasadiginiz strest cok buyuk oluyor. Tabiki bu stres cap isteyen ogrenciye ben azimliyim hallederim dedirtiyor. Vaz gecmiyorlar genelde. Halbuki durumlara gore cok daha mantikli alternatifler uretilebilir.
Yılmaz
Cmt - 01:34

Umutsuzluğa düşmemek için neye ihtiyacımız var? Hangi duygu sayesinde umudumuzu yitirmez ve istediğimiz hayatı (tadını çıkartarak) yaşayabiliriz?

Hayal kurmaktan, plan yapmaktan vazgecme ve hedefierine asık ol yada asık olabilecegin hedefleri sec.
Yiğit Bekir Kaya
Cmt - 01:28

Bir yazılım dili öğrenmenin en etkili yolu hangisidir?

Mehmet beyin de dediği gibi bir programlama dilini öğrenmenin en kısa ve aslında sağlam yolu o dil ile uygulama geliştirmektir.

Eğer daha önce hiç programlama yapmadıysanız bir dili öğrenmeden önce bir çeşit programlamaya giriş eğitimi alınmasını tavsiye ederim. Bu eğitim de en temel algoritmaları öğrenerek "programcı gibi" düşünmeye başlarsınız.

İlginiz spesifik bir programlama dilini öğrenmek ise çeşitli "uygulayarak öğrenme" platformları var. Bu konuda en başarılı platform codeacademy.com sitesidir. Bakmanızı tavsiye ederim. Ayrıca eğer sabırlıysanız udemy.com yada pluralsight.com üzerinden de video eğitimleri alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.


Özet olarak bu derslerdeki örnek uygulamaların yanında bir yazılım projeniz de hep bir kenarda dursun. Ben 14 yaşında oyun projeleri yaparak programlamaya başladım. Oldukça faydasını gördüm.
Ersin Er
Cmt - 00:29

AB mi? ABD'mi? Rusya mı? Yoksa İran mı bizim gerçek dostumuz?

Tarihe bakarsanız hicbir ülkenin birbiriyle dost olmadığını görürsünüz. Tarih tekerürden ibarettir bu yüzden hiçbiri dostumuz değildir.
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın