Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Osman Smn
Dün 23:36

Bir ilaç rehberi oluşturmak istiyorum. Mezun olduğumda elimde hazır olacak. Şu an üniversite yıllarında bunu nasıl oluşturabilirim?

Bu tür rehberler pratikte zamanla oluşuyor. Bir etken maddenin bazen onlarca muadili oluyor ve gün geçtikçe güncel hale gelen muadil değişiyor. Şu an etken madde olarak spot listesi hazırlayabilirsin ama piyasa isimlerine vakit harcaman çok verimli olmayabilir.
Rasih Uğur Uyanık
Dün 18:42

Uygulama projesi çizmek için hangi programları kullanmamız daha kolay olur?

Kolay olan hangi programı ve yöntemi biliyorsanız odur aslında ama kolaydan zora sıralanacak olursa;
 1. Autocad; çok uzun yıllardan beri her versiyonunda kendini geliştirilen ve şu anda da en yaygın kullanılan çizim programıdır. Başlangıcında bu yana teknik çizimi taklit ederek başlasa da şimdi biriken arşiv ve gelişen imkanlarla teknik çizimin çok daha ötesine geçebildi.
 2. Revit; Autocad'ten çok farklı bir mantıkla çalışır özünde. Tüm verileri 3D olarak işlemeniz ve öncesinde çizimde kullanacağınız tüm componentları arşivlemiş olmanız gerekir. Tek cümlede özetlediğim ama oldukça meşakkatli mesaiyi harcamış olsanız dahi, bilgisayar kapasitenizin de çok iyi olması gerekir. En önemli avantajı ise yani ilk aklıma geleni ise tek bir çizim yaparsınız ve tüm plan kesit görünüş ve detayları bir kerede üretmenizi sağlar. Başta söylediğim 3D veriler sayesinde tüm üretimi tek merkez üzerinden halletmiş olursunuz. Autocad e kıyasla alışılmadık (altyapı ve beklentilerin farklılığı) mesai hali, diğer mühendislerin hala autocad kullanıyor olması ve dolayısıyla proje geliştirme aşamasında koordinasyon zorluğu, kapasite olarak pahalı bir yatırım istemesi çizim konusunda henüz ikinci sırada yer almasına sebep oluyor. Son yıllarda ise artık ofisler eleman ararken revit bilinmesini bir başvuru şartı olarak koymaya başladı.
 3. Sketch-Up ise kesinlikle tüm paket bir uygulama projesi üretecek kapasiteye sahip olmamasına rağmen nette yapacağınız kısa bir araştırma ile örneklerini görebileceğiniz güzel 3D detay sunumları hazırlamanızı sağlar. Özellikle mobilya imalatı sırasında ustaya derdinizi anlatmak için verimli olabilir.
Bunların dışında hiç kullanmadığım için bir yorum yapamayacağım ama kullananların olumlu yorumlarına şahit olduğum Archicad programı var. Takip edebildiğim kadarıyla özellikle Autodesk'in piyasaya hakim olmasından sonra yavaş yavaş kaybolan bir program oldu.
Osman Smn
Dün 15:54

Douglasta serbest sıvı olması ne demek?

Bir insan anatomik pozisyondayken, yani ayakta dik durur pozisyonda elleri yana açık ve karşıya dik şekilde bakarken; karın içi boşluğunda herhangi bir sıvının ilk birikeceği noktadır. Başka bir deyişle ayakta dururken karın içinin en çukur noktasıdır. Az miktardaki sıvılar bile ilk bu noktada saptanabilir. Douglasta serbest sıvı demek, karın içinde periton sıvısı, kan, idrar vs. herhangi bir sıvı olduğunun dolaylı bir bulgusudur. Her zaman hastalık belirtisi olmayabilir. Ek şikayetler ve diğer bulgularla beraber bir hastalığı ifade eder.
Osman Smn
Dün 09:59

Proton pompası inhibitörü nedir?

Mide ph değerini yükselten, diğer bir değişle mide asiditesini azaltan ilaç grubuna verilen isimdir. Gastroözefagial reflü(yediklerin ağıza gelmesi), peptik ülser(mide yüzeyinde yara) ve h.pylori (mide iltihabı yapan mikrop) eradikasyon tedavisinde kullanılmaktadırlar.
Doğan Ataman
Pzt - 21:58

En hızlı 'ezberleme' düzeyinde anlama nasıl olur (örneğin 80 sayfalık bir konu için)?

Madem ki soru 80 sayfa nasıl ezberlenir şu cevabı verebilirim.
Ben ezberci olmadım hiç. Öğrenerek devam etmek hep iyidir. Kalıcıdır. Şöyle bir yönteme maruz kalarak ezber yapmıştım.
Okulda hukuk, hukuk dilinden hiç haz almazdım. Anlamazdım.
100 sayfalık bir sınav konusunun muhtemel sınav sorularını çıkaran ezberci arkadaşım elime 20 sayfa tutuşturup, bunları ezberlemem gerek dedi . Satır satır okudum. Tekrarladı. Ezberleyip yutana kadar 2-3 saat geçti. Fakat inanılmaz bir hızda tekrar ede ede ezberledi.
İşlem bittiğinde %80 yakınını iki üçkez okumaktan bende ezberlemişim.
Sınavdan 90 aldı. Geçti. Bende 74 aldım. 4 yıldır alttan aldığım ders üstelik. Diğer tüm hukukları böyle geçtim. Ticaret Hukuku harici hiçbir konuyu hatırlamıyorum bile.

Evet sizin özetiniz ise 80 sayfa, alın iyi ezberci arkadaşınızı karşınıza ve beraber çalışın. İnanıyorum ki kısa vadeli çözüm olacaktır.
Bol şans.
Melike Saydıran
Pzt - 16:07

Doktor nereye ve nasıl şikayet edilir?

Ananeme kolundaki ağrı için 5 adet iğne vuruldu, kadın 15 dakika sonra nefes alamıyorum dedi ve düştü. İğne akciğerde balon yapmış. Kadın 5 gündür hastanede, herkes ilk 2 gün başında pervaneydi ama şimdi sallayan eden yok. Üstelik hafta sonu, nöbetçi doktorun ve hemşirenin ortalarda görünmemesi yüzünden nefes darlığından ölüyordu. Hastaneler iyi güzel de, biraz şans lazım hayatta kalmak için.
Tembel Haydut
Pzt - 01:21

Netbook'lar için en iyi Linux dağıtımları nelerdir?

Arch linux, lubuntu ve pear os gibi hafif linux uygulamaları var.... Ama yinede kararlı ve güncel sürüm olarak mint ve ubuntu en idaelleri. .
Tembel Haydut
Pzt - 01:18

Yeni başlayanlar için en iyi Linux dağıtımları nelerdir?

Linux mint ve ubuntu.. Yeni başlayanlar için mint biraz daha önde.. . .
Tembel Haydut
Pzt - 00:28

Devlet kurumlarındaki işlerin daha hızlı ve seri yapılması için sizce ne yapılması gerekir?

Devlet kurumları cok hantal ve eski memurlar yetersiz... Devletin asli görevi olmayan konulardan elini ayağını çekmesi ve denetleyici olarak bulunması gerekiyor. Bilişim teknolojilerini geliştirmesi ve vatandaşa bir çok hizmeti uzaktan ( e-devlet ) vermesi ve en önemlisi emekliliği gelen eski memurların süresini uzatmadan emekli etmesi gerekiyor. Onların yetersiz olması ve yeniliğe açık olmamaları aynı zamanda suanda yetki sahibi olmaları işleri yavaşlatıyor.
Gökhan Biçer
Paz - 18:33

Günümüzde en çok öğrenilmesi gerekli programlama dili hangisidir?

Aslında programlama dilleri orman olsa, bunların ulu ağaçları Basic, C, Fortran olur. Günümüzde ise özellikle C diline dayanan, kullanımı kolay, grafiksel arayüzü var ve gelişmiş olan diller popüler olmaya başladı.

Arkadaşların cevaplarına katılmakla birlikte, Python'un yükselişini de göz önünde bulundurmak gerekir, diyorum.
Tayyar Ceyhan
Cmt - 19:50

Ne için varolduğunu bilmeyen bir insan nerden başlamalı varloluş sebebini bulmaya? Ne için yaratıldığını nasıl bulmalı ve ne yapmalı ki vicdanı rahat bir şekilde hayatı son bulsun?

İnsan ancak duygularını anlamaya başlarsa var ediliş nedenine cevap bulabilir. Örneğin içinde bulunduğumuz ortama giren ve bizim biçimsel alışkanlıklarımızın dışında görünümü olan biri hakkında içimizden bir hikaye yazmaya başladığımızda ( adam keçi sakallı ve at kuyruğu saçlı olsun ) " bu adam belli ki dini hassasiyetleri zayıf, büyük bir ihtimalle içki içer , ailesi ile ilişkileri özgür bir hayatı seçmesi nedeni ile bencillikler üzerine kurulmuştur" gibi söz konusu kişinin gerçeği ile ilişkisi olmayan akla hayale gelmez bir kurguyu zihnimizde tespit ettiğimizde, kimliği olan bir benliğimiz olduğunu fark etmeliyiz. Benliğimiz ile duygu düşünce ve psikolojimize yönlendirdiği algılar arasındaki illiyeti çözümlemeye başlamamız , tüm duygularımızda onun izleri olduğu bilincini yaratacaktır. Bu nokta onun insanlarla ilişkilerimizde kıyaslar sonucu ortaya çıkan her tür üstünlüğe talip olduğunu ve yeri geldiğinde de aşağılanmayı dahi kabul edebilen bir karaktere sahip olduğunu anladığımız yerdir. Yukarıdaki örnekte derinlemesine bir değerlemede ben daha Müslümanım demektedir anlaşılacağı gibi.
İşte tüm duygularımızda benliğimizin varlığını çözümlemeye başladığımızda insanı " peki bu üstünlüklük makamlarının bir sahibi olması gerekmez mi ? Ve bize aşağılanmayı reva görmeyen " bir yaratıcının varlığını sorgulamaya yönlendiren, ortak bilinç ortaya çıkar. Allah hakkında bilgi edinmeye başladığımızda ise ( örn: Onun İsimlerini), kıyaslar aşamasında benliğimizin yarattığı tüm tahammülsüzlüklerin gönül alemi birlikteliğinde bertaraf edebileceğimizi öğrenmekteyiz.
algilarveteklik.com
Winterwitch
Cmt - 10:41

Frapan ne demektir?

Soru bana yönlendirilmiş :) şaman aga yanıtlamış gayet net (: tişikkirler Şaman (@chamacon)
Orhan Tutum
Cmt - 02:51

Bir yazılımı oluşturanlar ne zaman yeni versiyonu üzerinde çalışma kararı alırlar?

V1'in altyapısının yetersiz kaldığı durumlarda (Ör: Yeni özellik eklemek zahmetli bir hal alıyorsa)
veya aynı programın başka teknoloji veya yapı ile daha hızlı çalışabileceği düşünüldüğünde
veya maddi üç kağıtçılık durumunda :)
Kısaca bunlar aklıma geldi.
Turgay Aksoy
Cum - 14:19

Personel Yedekleme

Şirketlerdeki en önemli konulardan biri, özellikle kilit pozisyonlar için personel yedeklemedir. Kilit pozisyonlarda bulunan personelin ani bir şekilde işten ayrılması sonucunda, o pozisyonda boşluk oluşmaması gerekir. Her ne kadar şirketler çalışanlarıyla uzun vadeli birliktelik isteseler de ailevi sebepler, üst yönetimle anlaşmazlıklar, daha iyi iş imkanları vb. nedenlerle çalışanlar işten ayrılabilirler. Şirketlerin devamlılığının sekteye uğramaması için, ayrılan personelin yerine geçecek kişinin önceden belli olması gereklidir.
1847

Bu pozisyonlar için potansiyel adaylar belirlenir ve bu adaylar, eğitilerek olası pozisyonlar için hazır hale getirilir. Personel yedeklemenin şirket içinden olması, çalışanların aidiyet duygusunu arttırırken, yeni pozisyona geçen personelin, özellikle şirket kültürünü bilmesi nedeniyle uyum süreci kolaylaşır. Şirket içinden olan personelin, şirket dışından gelen personele göre diğer çalışanlar tarafından kabullenilmesi de daha kolay olur. Aslında personel yedeklemesi, sadece kritik pozisyonlarda çalışanlar için değil tüm çalışanlar için yapılmalıdır. Bu sayede kişiler değil pozisyonlar önemli hale gelir. Yedeğinin olmadığını gören çalışan, alternatifsiz olduğunu düşünür, kendisini vazgeçilmez görmeye başlar ve performansında dalgalanmalar meydana gelir. Personel yedeklemesi sayesinde çalışanlar, vazgeçilmez olmadıklarını anlarlar ve bu sayede meydana gelen küçük çaplı stres nedeniyle bulundukları pozisyonlarını kaybetmemek için işlerini daha iyi yapmaya çalışırlar.
O. Göktuğ Gündoğan
Per - 11:18

Süt ve süt ürünleri fabrikası kurabilmek için nelere ihtiyaç duyulur? Yeni mezun bir insan için ne kadar doğru bir girişim olur?

Sorunun ilk kısmı konusunda cevap vermek için daha fazla done gerekli. Büyük bir genellemeden ziyade daha spesifik bir hedefe ihtiyacın var. Mesela "arınık süt çiftliği" kurmak ve sonrasında işleme tesislerini planlamak gibi...
Ama burada bir şeyi cımbızlayacağım müsadenizle :) "Yeni mezun bir insan için ne kadar doğru bir girişim olur? "
Doğru yatırımın basit bir reçetesi var; Proje + Konsept + Lokasyon + Gelenek. Bu dörtlünün altını ne kadar doldurabiliyoruz? Riskler nerede? Finansman, finans planı ve varlık kalitesi uygun mu? İşletme için gerekli tecrübe var mı? Lokasyondaki rekabet ölçümlendi mi? Kriz planı var mı? Sermaye var da işletme sermayesi var mı?

Önce sorular ardından cevaplar... İşe aşık olmak yok;) %1 risk dahi gerçekleştiğinde %100 ün olur. :)
Serkan Köse
Per - 10:19

ADOBE AFTER EFECTS ile jibjab style efekt nasıl yapılır?

Aşağıdaki link işinizi görecektir:
Doğan Ataman
Çar - 20:50

Bugüne kadar siyasete atılmayı düşündünüz mü?

Teklif ve öneri çok geldi. Dürüst ve hakkaniyet sahibiyim. İnsan olmaktan çıkıp binbir çeşit hedefi olan insanların yeri siyaset kanımca.
Çiğdem Çelik
Çar - 19:57

Her konuda profesyonelliğin ön plana çıktığı günümüzde, en basit konular bile uzmanına danışılırken din gibi önemli bir alanda herkesin kendini yetkin görmesi, ağzı olanın konuşması ve ahkam kesmesi doğru mudur? Hatta ciddiyetsiz ve aşağılayıcı bir üslubun kullanılması ne kadar ahlaki ve insanidir?

Din nedir acaba? Kapsama alanı ne kadar geniştir? İnançlar bireyleri mi yoksa toplumları mı bağlar? Ve daha bir sürü cevaplandırılması gereken önemli sorular var.Bu sorular ortada dururken , binlerce yıldır insanlık inançlar için veya din kisvesi altında başka amaçlar için yok edilirken vay efendim inancıma saygı gösterilmiyor diye sızlanmasın kimse. Çünkü görünen odur ki inanç sistemlerinin hepsi başka inançların varlığına dahi saygı göstermekten uzaktır.
Zeki Çevik
Çar - 17:05

Sizce Milliyetçi Hareket Partisi siyasetin neresinde, partiye neler oluyor, neler olacak?

Bir Milliyetçi olarak görüşüm şudur. Artık bu partinin genç bir kana ihtiyacı var, Devlet Bahçeli artık kenara çekilmeli diye düşünüyorum. Tamam iyisin hoşsun, millet istemiyor kaç seçim kaybettin sayabildin mi ? Arkadaş çevremde milliyetçi çoktur ama sırf Bahçeli'den dolayı oy vermiyorlar.
Zeki Çevik
Çar - 16:57

Suriye'yi nasıl bir gelecek bekliyor?

Bölgesel hesaplaşmaların merkezlerinden biri olmasına rağmen elbet bir gün savaş bitecek. %90 ihtimalle de bölge haritasında değişiklikler olacaktır. Ülkemizde ve dünyada çeşitli yerlere dağılan Suriyeliler geri dönmeyecektir. Ne fabrika kalmış ne ev bunların tekrar yapılması uzun zaman alacaktır. Sonuç olarak Suriye ya Amerikan tarlası yada Rus tarlası olacaktır savaş bittikten sonra kendilerini toplamaları en az 30 yıl sürer.
Tayyar Ceyhan
Çar - 12:36

Medyada yer alan haberlerden sizi en çok üzen hangisi oldu?

Medyadan insana huzur veren haber almayı orta yaşları geçmiş olmama rağmen unuttum. Bu ülkeyi yöneten insanların, muhalefetin, Mecliste ve Adalette görülen suçluluklarına gönderme yapan yüzlerce davanın oluşu o topluma huzur verebilir mi ? Hiç kimseden ben böyle değilim diyen bir yanıt alamıyoruz. İftiralar, iddialar, açıkça suçlamalar havada uçuşurken bir insan nasıl üzülmez. Eğer bu görüntünün içinde zerre kadar gerçeklik payı varsa , bizim konuşacak zaten bir şeyimiz yoktur.
Ayhan Şimşek
Çar - 06:44

Elinizde yetkiniz olsa Cumhuriyet Halk Partisi için ne(ler) yapardınız?

Geçen gece nereden estiyse aklıma geldi de ciddi ciddi mevcut taban nasıl iyileşir nasıl çoğalır diye kafa patlattım. Üstüne de şimdi bu soruyu görmek keyif verdi açıkçası. Teşekkürler. Hatırladıklarımı genel olarak yazmaya çalışayım.
 • Gençlik kollarında son derece idealist güzel insanların olduğunu biliyorum. Bunlar arasında organizasyon kurulup il/bölge gençliği araştırılarak doğru temiz dürüst insanlara ulaşılması adına çalışmalar başlatır, tamamlandığında mevcut il/bölge temsilciliklerini kurumsal kimlikle kendilerine teslim ederdim.
 • Partinin olmazsa olmaz kurallarından biri olarak Milletvekili adayı kesinlikle Parti çatısı altında yetişmiş kişilerden aday gösterilebilir kanununu tüzüğe işletirdim.
 • Bütçemin büyük bir kısmını her ilde Kadın/Erkek/Çocuk sığınma evleri açmaya ve onları topluma faydalı bireyler olarak yetiştirmeye ayırırdım. Çünkü biliyoruz ki hala çocuk yaşta evlendirilmesine karşı çıkamayan ve kocası buyruğu altında gönülsüz kadınlıkla analığa bürünen kadınlar eğitim sorunumuzun en temel problemi. Günümüzde sadece 16-17 yaş evlendirilen kız çocuklarının sayısı yıllık 40 BİN. Bu organizasyon için bir vakıf da kurulabilir ve halk desteğini kesinlikle esirgemez, bence.
 • Bir nevi Partinin sembolü olan her bir okun hakkını verecek sosyal projeleri hayata geçirerek halkı makarnaya muhtaç olmaktan kurtarma girişimleriyle paramparça olmuş imajımı düzeltir aldığım oyu hakkıyla helaliyle alırdım.
 • Bu gibi aşamalar tamamlandıktan sonra genel başkan dahil partinin önde gelen deneyimli düzgün siyasetçilerinden oluşan danışmanlar kurulu oluşturarak deneyimlerinden gençleri faydalandırmak adına hizmetlerine devam etmelerini sağlardım.
 • Klasik mitinglerden vazgeçer seçimlerin dışında da halka özel piknik gibi sosyalleştirici etkinlikleri ön plana çıkartarak tarafsız güzel vakit geçirmelerine olanak sağlardım. Bir nevi ulaşım mekan eğlence benden kendin getir-pişir-paylaş tadında gerçek anlamda sosyalizm ruhunu aşılardım topluma.
 • Kesinlikle her ilde bir köy seçer ve o köyü örnek köy olacak şekilde desteklerdim. Başta tarımcılık olmak üzere yine bütçemin büyük bir kısmını gelir getirici, iş imkanı sağlayan tesisler yapmaya adardım. Bu oluşum adı altında belirli periyotlarda insanlara köy yer değiştirme hakları tanıyıp doğru insanların doğru noktalarda birbirlerine ulaşmasını entegre olmasını sağğlarken kültürler arası entegreyide oıluşturmuş olurdum. Hem de en sağlam parti alt yapısını kurmuş olurdum.
 • Oku bunlarıi #CHP :)
 • Vs vs..
Ayhan Şimşek
Çar - 06:05

Başkanlık sisteminin yürürlüğe girmesi ile Adalet ve Kalkınma Partisi'nin siyasi geleceği arasında bir bağ kurulabilir mi?

Olur da başkanlık sistemine geçerse ilk 4 yılı içerisinde hali hazırda zayıflamış olan imajını daha da zayıflatacağına inanıyorum.
Psikolojik olarak her geçen sene daha da güç manyağı olan, oldukça dengesini kaybeden, kaybettikçe kendi tabanı tarafından bile muhaliflerle karşılaşacak ve gün gelecek tabanı tarafından da diktatörlükle suçlanacaktır.
Bakınız günden konusu olan Dolmabahçe görüşmeleri hakkında Bülent Arınç ile olan ters düşmeleri.
Kaldı ki o adam her daim bunun dağıttıklarını toplamış biridir. Neyse.
Ben inanıyorum ki başkanlık sistemi bardağı taşıracak son girişimlerin ilk adımı olacak ve Devrim için halk ayaklanacak.
Öyle böyle bir Gezi olmayacak. Polis bile üniformasını çıkartıp halaya katılacak.
UMUYORUM OLACAK.
Ayhan Şimşek
Çar - 05:31

İlk kez uçak seyahati yapacak birine tavsiyeleriniz nelerdir?

Güzel bir adrenalin patlaması yaşatır.
Adrenalin düşkünü değilim diyorsanız vereceksiniz kendinizi alkole.
Yok ben alkol de kullanmam dindarım diyorsanız ele alıp tespihi başlayacaksınız çeke çeke salavat getirmeye :))
Birde tekerler yere değdi miydi oh bir rahatlama hissi yaşayacaksınız ki işte o zaman bir kat daha artacak inancınız. Yani artık neye inanıyorsanız :)
Bu arada umarım biletler Pegasus veya Anadolu'dan değildir. Keyifli uçuşlar.
Ayhan Şimşek
Çar - 05:24

Evlenmek isteyen bir çiftten erkeğin bayandan 1 yaş küçük olması nasıl karşılanır? Bayan açısından ve erkek açısından nasıl sonuçlar doğurur?

Çiftlerden birinde veya her ikisinde de sıkıntılı sonuçlara neden olur düşüncesi varsa hiç evlenmesinler direk bitirsinler olayı, masrafa girmesinler derim.
Kaldı ki bu düşünceye kendini kaptıran kişinin öz güven eksikliğinden bahsetmek gerekir.
Geçmiş olsun, yok yok hayırlı olsun :)
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın