Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aktiviteler & Haberler


Sevgiseli

Sevgiseli, "En İyi Şarkılar" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 04:25

En sevdiğiniz şairin en sevdiğiniz mısrası nedir?

"İnsan ya hayrandır sana, ya düşman.
Ya hiç yokmuşsun gibi unutulursun, ya bir dakika bile çıkmazsın akıldan! "


...

Recep Bilger

Recep Bilger bir yanıt verdi.Bugün 03:31

Bir Psikolog iyi derecede bir websitesi teması ve yazılım sistemi (fikirsel açıdan) hazırlamaya yardımcı olabilir mi? ve Türkiye'de Uygulanabilir Mi?

Bence bunun için psikolog olmaya gerek yok, az çok insanları okuyabilen birisi bunun üzerine gayet iyi fikirler ortaya koyabilir, Dünya'da nasıl insanlar yaşıyorsa Türkiye'de de yaşadığı için uygulanabilir.

Özge Küpeli

Özge Küpeli bir yanıt verdi.Bugün 02:04

Edith Piaf'ın şarkıları neden insanları ağlatmaktadır?

Ağlatmamaktadır. Ben şahsen Edith Piaf dinlerken yağmurla beraber ilkbaharı yaşıyorum...

Henüz Estas Tonne dinlememişsiniz, belli :)
Şurdan buyrun : youtube.com/results? Search_query=estas+

Ahmet Caner Sönmez

Ahmet Caner Sönmez, "Felsefe" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 01:57

İnsanlığın hangi ihtiyacını giderebilirsiniz? Ya da öyle bir gücünüz olduğuna inanıyor musunuz?

Şu an üstümdeki enerji ölene dek sürerse insanlığın enerji ihtiyacını çözebileceğime inanıyorum! : )
Şaka bir yana insanlık her dönemde adaletin eksikliğini hissetmiştir. Adaletin yeryüzünde sağlanması adına bir savaşçı olmak isterdim. Yalnız şu an kendi çapımda ne yapabiliyorsam o.
Geçenlerde sokakta geceleyin aç aç gezdiğini farkettiğim yavruluktan yeni çıkmış bir köpeği peşime takıp, çağıra çağıra karşıdan karşıya bile geçtik beraber, en sonunda kapanmış bir kasabın önünde çöplere atılmış tavuk parçalarını çöp poşetini yırtarak köpeğin önüne tabağıyla beraber koydum meselâ! Hayvan mutluluktan delirerek yemeye başladı!
İşte adalet bence böyle ufak şeylerle de sağlanıyor. Daha büyüğünü de yapabilirsek ne âlâ! Fırsat olsun yapalım!

Ahmet Caner Sönmez

Ahmet Caner Sönmez bir yanıt verdi.Bugün 01:41

Canlılığın ortaya çıkışına dair kuramların biyolojik, fiziksel ve kimyasal temelleri hakkında neler biliyorsunuz? Canlılar hangi temel bileşenlerden oluşmaktadır?

Stephen Jay Gould'dan okunulası bir makaleyle bu sorduğum soruya kendi cevap girişimi yapmak isterim. Makale İngilizce. Okuyabilecek olanların okumasını dilerim.

The Evolution of Life on the Earth
revistas.ulusofona.pt/index.php/rhumani...

Ali Dindar

Ali Dindar, "Elektrik" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 01:24

Türkiye'deki elektronik sektörü nereye gidiyor?

Elektronikten kastımız eğer daha profesyonel düzeyde dijital çalışmalarsa, Türkiye'nin bana göre bir sonra ki noktası profesyonel seviyede ki silikon vadileri olacaktır.

Ali Dindar

Ali Dindar, "Elektronik" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:59

Trafo ne işe yarar?

Bir de şöyle yanıtlayalım konuyu...

Seninde bildiğin gibi şehirlerarası elektrik kabloları güç taşırlar. Bu gücün taşınabilmesi için 2 önemli faktör vardır. Birincisi Voltaj diğeri ise Akımdır. Kablolar bu ikisini taşımayı sağlar. Fakat bir kabloda ne kadar çok akım var ise o kadar kalın kablo kullanılması gerekmektedir. En basit örnekle belirtmek gerekirse, 2000-3000 Amperlik değerde bir akımı şehirlerarası kablolarla taşımak hem zordur hem de çok masraflıdır.

Fakat voltaj öyle değildir. İstersen 150 bin volt taşı eğer akım 0'a yakınsa incecik kabloyla bile taşıyabilirsin. Burada trafonun görevi ise, santrallerden gelen yüksel voltajlı ama küçük akımlı elektriği dengeleyerek voltajın düşürülüp evlere veya iş yerlerine servis edilecek şekilde akımının yükseltilmesini sağlamaktadır.

Basit bir matematik formulü ile...

Güç (W) = Voltaj (V) x Amper (A-Akım)'dır. :)

Muhammed Göksu

Muhammed Göksu, "AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi)" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:46

Bu tür taraflı kararlar alan hakimlerin isimleri medyada deşifre edilemez mi, aynı zamanda görevi kötüye kullanma devleti (AIHM) de zarara uğratma davaları açılamaz mı?

Yargı bağımsızlığının gereklerinden biri de hakimlerin verdikleri kararlardan ötürü koşulsuz şartsız yargılanamayacağıdır. Türkiye'de de uygulama bu şekildedir. Ayrıca isimlerini herhangi bir şekilde teşhir etme gafletine düşecek kadar toy bir medya kuruluşu olacağını da sanmıyorum.

Ahmet Caner Sönmez

Ahmet Caner Sönmez, "Çocukluk Hayalleri" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:45

Küçükken büyüdüğünde ne olmak istersin diye sorduklarında ne cevap verirdiniz? Şimdiki mesleğiniz nedir? Mutlu musunuz? 2. bir şans verilse hangi mesleği seçmek istersiniz şu anda? Neden?

"Dohtoğğ Caneğğ" diye tanıtırmışım kendimi hep. Sonra ne olduk, biyoloji yüksek lisans bitti, doktoraya devam edemedik (henüz, edebilirim de belli olmaz benim işim) .
Bakalım nedir şu hayattaki esas işimiz?
Yoksa bana kalsa ben çoktan müzisyen ya da mütercim tercümandım!
Çünkü müzik ve dil yeteneklerim sağlam. Gitar ve piyano çalıyorum, İngilizcem (kelime haznesi biraz zayıf kalsa da) gayet sağlam, Almanca orta ve Fransızca başlangıç düzeyinde.
Yarım yamalak oradan buradan çalarcasına okumaktan (ailevî nedenlerden/iç savaşlardan dolayı, yoksa valla ben küçük çocuktum hatırlamıyorum hâkim bey!) ne olacağımı şaşırmış vaziyette bir üniversite seçimine gittim en sonunda, inat ettim bi daha girmem ben bu ÖSS saçmalığına diye, ama şimdi pişmanım hakim bey, keşke girseydim de müziğe veya dile yönelebileceğim bir bölüm okusaydım diyorum, cezamı hafifletin n'olur! : )
(sanırım sorudaki her kısma cevap verdim)

Ergün Tutuş

Ergün Tutuş, "Toplum Yapısı" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:29

Cemaatleşmek nedir?

İslam'ın içine girmiş fitne tohumları üç adettir... Tarikat ; ticarethanelerdir... Cemaatler ; rant ve kast sistemi üzerine inşa edilmiş örgütlerdir... mezhepler ise... Dinlerin siyasal yorumlarıdır... Fetva müessesesi... Din adına örgütlenen kitlelerin... Din pazarlamacılarının çıkarları için uydurdukları dini yalanlardır... kitaba değil... Çıkarlarına göre din uydurmak... ...

Ayhan Şimşek

Ayhan Şimşek, "Organik Tarım" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:25

Solucan gübresi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? İleride bu alanda bir iş kurmayı düşünüyorum. Sizce başarılı olabilir miyim?

Türkiye'de bilinçsizce üretimi gerçekleştirilen en verimli gübre çeşidine solucan gübresi diyoruz.
Bu gübreyi üreten solucanların bilinen adı Kırmızı Kaliforniya Solucanıdır.
Belirli gıda atıklarıyla beslenen bu solucanlar 4.5 - 5 yıl kadar yaşamaktadırlar.
Erişkin bir solucanın ağırlığı 1.4 grama kadar ulaşabilmekte ve günlük 1gr kadar yeme ve bu yediğini gübre olarak çıkartabilmektedir.
Ayrıca laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiş olan test sonuçları en verimli organik gübreden %30 daha fazla verim sağladığını kanıtlamıştır.
Tonaj da ki fiyatı normal gübrelere oranla daha pahalıdır.
Fakat bu sektör başta oldukça kazançlı gibi görünse de işin fizibilitesine gömüldüğünüzde son derece zor aşamalardan geçtiğini ve evde ki hesabın hiçbir şekilde çarşıda ki hesaba uymadığı ortaya çıkmaktadır.

Not: Bir dost.

Selim Ayaydın

Selim Ayaydın bir yazı yazdı.Bugün 00:22

Yurdum İnsanı

Yurdum İnsanı
1601

Ergün Tutuş

Ergün Tutuş, "İbadet" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:20

Hacca giderken yanımıza neler almalıyız?

İmanınızı... Veee... . Aklınızı... ...

Canan Unalan

Canan Unalan bir yazı yazdı.Bugün 00:11

Şeyh Edebali'nin Osman Bey'e Nasihati

ŞEYH EDEBALİ'NİN OSMAN BEYE NASİHATI

"- Ey Oğul!

Beysin, bundan sonra öfke bize; uysallık sana... Güceniklik bize; gönül alma sana... Suçlamak bize; katlanmak sana... Acizlik yanılgı bize; hoş görmek sana... Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana... Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana... "

"- Ey Oğul!

Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana... Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana... "

"- Ey Oğul!

Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı... Allah (c. C.) yardımcın olsun. Beyliğini mübarek kılsın. Hakk yoluna yararlı etsin. Işığını parıldatsın. Uzaklara iletsin. Sana yükünü taşıyacak güç, ayağını sürçtürmeyecek akıl ve kalp versin. "

"Sen ve arkadaşlarınız kılıçla, bizim gibi dervişler de düşünce, fikir ve dualarla bize va'd edilenin önünü açmalıyız. Tıkanıklığı temizlemeliyiz. "

"Sabır çok önemlidir. Bir bey sabretmesini bilmelidir. Vaktinden önce çiçek açmaz. Ham armut yenmez; yense bile bağrında kalır. Bilgisiz kılıç da tıpkı ham armut gibidir. "

"Milletin kendi irfanı içinde yasasın. Ona sırt çevirme. Her zaman duy varlığını. Toplumu yöneten de, diri tutan da bu irfandır. "

"En büyük zafer nefsini tanımaktır. Düşman, insanın kendisidir. Dost ise, nefsi tanıyanın kendisidir. "

"Ülke, idare edenin, oğullan ve kardeşleriyle bölüştüğü ortak malı değildir. Ülke sadece idare edene aittir. Ölünce, yerine kim geçerse, ülkenin idaresi onun olur. Vaktiyle yanılan atalarımız, sağlıklarında devletlerini oğulları ve kardeşleri arasında bölüştürdüler. Bunun içindir ki, yaşayamadılar, yaşatamadılar... " (Bu nasihat Osmanlı'yı 600 sene yaşatmıştır.)

"İnsan bir kere oturdu mu, yerinden kolay kolay kalkamaz. Kişi kıpırdamayınca uyuşur. Uyuşunca laflamaya başlar, laf dedikoduya dönüşür. Dedikodu başlayınca da gayri iflah etmez. Dost, düşman olur; düşman, canavar kesilir... "

"Akacak kan boş yere akmamalı. Ona yol ve yön lazım... Zîra kan, toprak sulamak için akmaz. Kişinin gücü, günün birinde tükenir, ama bilgi yaşar. Bilginin ışığı, kapalı gözlerden bile içeri sızar, aydınlığa kavuşturur. "

"Hayvan ölür, semeri kalır; insan ölür eseri kalır. Gidenin değil, bırakmayanın ardından ağlamalı... Bırakanın da bıraktığı yerden devam etmeli. "

"Savaşı sevmem. Kan akıtmaktan hoşlanmam. Yine de bilirim ki, kılıç kalkıp inmelidir. Fakat, bu kalkıp-iniş yaşatmak için olmalıdır. Hele kişinin kişiye kılıç indirmesi bir cinayettir. Bey memleketten öte değildir. Bir savaş, yalnızca bey için yapılmaz. "

"Durmaya, dinlenmeye hakkımız yok. Çünkü, zaman yok, süre az... "

Yalnızlık korkanadır. Toprağın ekin zamanını bilen çitfçi, başkasına danışmaz. Yalnız başına kalsa da... Yeter ki, toprağın tavda olduğunu bilebilsin. "

"Sevgi davanın esası olmalıdır. Sevmek ise, sessizliktedir. Bağırarak sevilmez. Görünerek de sevilmez. "

"Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez. Osman, geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın... . "

selam ve dua ile"

Canan Unalan

Canan Unalan, "Psikiyatri" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:54

Fobi nedir?

Gerçekleşmesini istemediğimiz -rüyalarda bile - olaylarla ve konularla yüz yüze gelmektir... Yaşarken aşılabilecek bazı fobilerin üstüne bir destek alarak gitmek lazımdır

Ahmet Caner Sönmez

Ahmet Caner Sönmez bir yanıt verdi.Dün 23:50

Teleskoplar ışık yılı mesafesini nasıl hesaplıyorlar? Yani "x ile y arasındaki mesafe şu kadar" derken bunu kanıtlayabileceği teknolojik ya da bilimsel dayanak nedir?

Bu hesaplamalara dair ben de merak içindeyken izlemeye durduğum bir astrofizik videosunda "paralax" ya da "paralaks" denilen kavramla karşılaştım. Bu kavram, dünyamızda da belli ölçüde uygulanabilmekte.

Hatta paralaksın "ıraklık açısı" adı altında vikipedi'deki açıklamasını buldum. Paylaşayım:
tr.wikipedia.org/wiki/Irakl%C4%B1k_a%C3...

Hepimiz yolda giderken yol kenarındaki ağaçların ve çok daha ilerilerdeki dağların yanımızdan geçiş hızının farklı olduğunu görmüşüzdür. İşte bu noktada çözüm, bizim, ağacın ve dağın konumlarımızdaki yer değiştirme miktarları ile bu konum değiştirme sonucunda oluşan açıların bilinmesiyle oluşturulan bir formüle dayanmaktadır.

Yani bu konumsal farkların cismin yakınlığına ve kapladığı alana bağlı olarak değiştiği göz önüne alınırsa uzaysal uzaklık hesaplamalarında da kullanışlı olabileceği ortadadır. Daha uzaktaki büyük cisim daha yavaş yer değiştirirken, daha yakındaki küçük cisim daha hızlı yer değiştirir, gibi.

Dilerseniz ve orta derecede İngilizce'niz de varsa size bir videoyla birlikte bu yanıtı daha da açıklayıcı hale getirmek isterim. Umarım faydalı olur.


Canan Unalan

Canan Unalan, "Şiir" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:46

Mevlana'nın en güzel şiirleri nelerdir?

Saymakla bitmez ki :) her kelamı güzel olan bir kişinin sözleri kulaklara küpe, başlara taçtır ...
Örneğin ;

Dinle, bu ney nasıl şikâyet ediyor; ayrılıkları nasıl anlatıyor.
Diyor ki: Beni kamışlıktan kestiklerinden beri feryadımla erkek de ağlayıp inlemiştir, kadın da.
Ayrılıktan parça parça olmuş bir gönül isterim ki iştiyak derdini anlatayım ona.
Aslından uzak kalan kişi, buluşma zamanını arar durur.
Ben her toplulukta ağladım, inledim; iyi hallilerle de eş oldum, kötü hallilerle de.
Herkes kendi zannınca dost oldu bana; İçimdeki sırlarımı ise kimse aramadı.
Benim sırrım, feryâdımdan uzak değil; fakat gözde, kulakta o ışık yok.
Beden candan, can da bedenden gizli değil; fakat kimseye Cânı görmeye izin yok.
Ateştir neyin bu sesi, yel değil. Kimde bu ateş yok ise, yok olsun o kişi.
Aşk ateşidir ki neye düştü; aşk coşkunluğudur ki şaraba düştü.
Ney, bir dosttan ayrılana eştir, dosttur; perdeleri, perdemizi yırttı-gitti.
Ney, kanlarla dolu bir yolun sözünü etmede; Mecnûn'un aşk hikâyelerini anlatmada.
Ney gibi bir zehri, ney gibi bir panzehri kim gördü? Ney gibi bir solukdaşı, bir iştiyâk çekeni kim gördü?
Bu aklın mahremi, akılsızdan başkası değildir; dile de kulaktan başka müşteri yoktur.
Gamımızla günler geçti, akşamlar oldu; günler yanışlarla yoldaş kesildi de yandı-gitti.
Günler geçip gittiyse, de ki: Geçin gidin, pervamız yok. Sen kal ey dost, temizlikte sana benzer yok.
Balıktan başka herkes suya kandı, rızkı olmayanın da günü uzadıkça uzadı.
Ham, pişkin, olgun kişinin hâlini hiç mi, hiç anlayamaz;
Öyleyse sözü kısa kesmek gerek vesselâm.

ksa

ksa, "Bademcik" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:31

Bademciklerim fena halde şiş ve ne ilacım ne de doktora gitme imkanım var. Kendimi nasıl tedavi edebilirim?

İltihap söz konusuysa Tuzlu suyla gargara rahatlatır.
İmkan varsa da adaçayı iyi gelecektir.

Rıdvan Bayhan

Rıdvan Bayhan bir yanıt verdi.Dün 23:28

NewAge müzik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Benim kitap okuma müziklerimdir. :)

Lorene Mckennit, Cisco, Kitaro, Enya, Enigma bu tür müziklerle ilgilenen sanatçılar...
Agrasif bir ruh haliniz var ise sizi ipe getirecek türden bir müzik... .

Rıdvan Bayhan

Rıdvan Bayhan, "Pozitif Düşünce" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:25

Olumlu düşünce mutluluk getirir mi?

Evet çoğunlukla getirir, fakat arada olumsuz düşünmekte seni kendine getirir... Bakış açını ve ruh halini sadece olumlu düşünce ile oluşturan bir kişi hep 'olumlu' yaşasa da aslında 'eksik ve tekdüze' yaşar... .

Betül Zengin

Betül Zengin, "Kadın Erkek İlişkileri" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:19

Aldatma (sadakatsizlik) affedilebilir bir suç mudur? Affedilse hangi şart ve durumlarda affedersiniz?

Karşısındaki kişinin hatasını bilerek kabullenmiş olur. Ve bu hata sadece bir hata olmaktan öte; bir eğilim gibi. Tıpkı defolu bir şeyin defosunu bilerek almak gibi.

Canan Unalan

Canan Unalan, "Psikiyatri" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:18

Çocuklarda inatçılığın üstesinden nasıl gelinir?

Kendinizi onun yerine koyun ... sizde bir zamanlar onun gibi çocuktunuz , empati yapın
bol bol ve sevginizi sınırsız vermeyin.
çünkü sevmenin de sevilmenin de hayatta sınırları olması gerekir
onun yaşına inin bazen, oyunlar oynayın, iyi insan olun ki sizi örnek alsın, masallar okuyun
herşeyi elinin altında zannetmesin ve disiplin kuralları içinde bunları bir deneyin :)

Rıdvan Bayhan

Rıdvan Bayhan, "Uzay Araştırmaları" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:14

İnsanlar evrende neleri merak etmiştir?

İnsanın meraklarının başında, evrende, herhangi bir yerinde yaşam olup olmadığıdır. Bu yüzden sürekli keşif araçları, yaşam olgularını saptamak uzayda cirit atıyorlar. Şu an için yaşam için gerekli olan vasıflar keşfedebildiğimiz sınırlar içerisinde yok. Fakat bu mücadele hiç bitmeyecek... Bunun haricinde, insanoğlu evrenin sınırını merak etmiştir. Ya da şöyle diyeyim. Uçsuz bucaksız ışık yılı mesafeler ile tanımladığımız galaksilerin en ötesinde, 13,7 milyar ışık yılı ötede, evrenin sonunda ne olduğunu, o sonu ya da sınırın ötesinde ne olduğu gibi gibi...

Canan Unalan

Canan Unalan, "Aşk" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:13

İlişkilerde yaş farkı, statü, ırk vs... ne kadar önemlidir? İlerisi için sorun yaratan şeyler nelerdir ilişkilerde?bu soruya en iyi cevap Özdemir Erdoğan'ın Keman Öğretmeni şarkısıdır :)


Ahmet Caner Sönmez

Ahmet Caner Sönmez, "İnsan Psikolojisi" konusunda bir yanıt verdi.Dün 22:10

İnsan karar verirken ve eyleme geçerken özgür müdür yoksa tüm karar ve eylemleri soyaçekim, çevre, kader vb. dış güçlerce mi belirlenir?

İnsanın özgürlüğü yaşamsal anlamda yok gibi bir şeydir. Yaşamak için diğer canlılara muhtaçtır her zaman. Ancak düşünmek için, yani zihinsel anlamda, insan bir başkasına muhtaç olmamalı ve düşüncelerini bir başkasının isteklerine göre ya da soyaçekim gibi etmenlere göre değiştirmek zorunda kalmamalıdır. Çevre, kader inancı, soyaçekim, çeşitli tecrübeler insanın karar alma mekanizmasını etkiler elbette! Ancak bütün bunları bir yana koyup kendini aklın ve mantığın o soğuk olmasına soğuk ama sağlam dayanaklı ve makûl derecede güvenli kollarına bırakarak karar alan insan tam tersini yapana göre daha özgürdür denebilir.
Karşınızda iki kişi hayal edin:
Birincisi "ya ben bunu yaşıyorum çünkü bu benim kaderim! Bir şey yapamam! " diyor.
İkincisi "ben bu duruma doğuştan gelmedim, beni sürükleyen etkenler oldu tamam ama bunu değiştirmek için yapılabilecek şeyleri biliyorum, yapmalıyım da! " diyor.

Hangi erkek/kadın size daha çekici gelir? : ) Şaka şaka, daha özgür gelir diyecektim!

Daha fazla göster

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Sosyal hesaplarınla üye ol
FacebookTwitterLinkedin

← GERİ DÖNveya sosyal hesaplarınızla giriş yapın

FacebookTwitterLinkedin