Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aktiviteler & Haberler


Dursun Hakan Delibas

Dursun Hakan Delibas, "Anksiyete" konusunda bir yanıt verdi.5 dakika önce

Kendini 'zihinsel ve bedensel olarak çok dinlemek' var olan bir hastalığı mı fark ettirir? Yoksa hastalık semptomu mudur?

Günlük iş ve ilişkilerinize engel olacak kadar bu işe kafa yoruyor ve araştırmanın peşine düşüyorsaniz. Etrafınızdakileri tükettiyseniz doktor doktor gezmekten bir psikiyatriste muayene olun. Bir çok hastalığımızda bu tür semptomları görebiliyoruz. Daha kaliteli ve verimli hayat yaşamak elinizde. Saygılarımla.

Dursun Hakan Delibas

Dursun Hakan Delibas, "Psikoloji" konusunda bir yanıt verdi.13 dakika önce

Uykuda panik atak geçirmek mümkün mü?

Evet mümkün hatta uykuda panik atak önemli bir ipucu bizim için diğer anksiyete bozukluğu hastalıklarından ayirici tanısında. Böyle bir durumda bir uzmandan destek alınmalıdır.

Dursun Hakan Delibas

Dursun Hakan Delibas, "Stres" konusunda bir yanıt verdi.18 dakika önce

Sınav stresini üzerimizden atmanın yollarını bilen var mı?

Bolg sayfamda ayrıntılı bir şekilde öneriler var. Okumanizi tavsiye ederim. Saygılarımla. drdelibas.blogspot.com.tr/2014/01/snav-a...

Dursun Hakan Delibas

Dursun Hakan Delibas, "Psikolojik Bozukluklar" konusunda bir yanıt verdi.25 dakika önce

Performans anksiyetesi nedir? Nasıl bir tedavi uygulanmalıdır?

Önemli biri ya da toplum önünde bir etkinlik gerçekleştirirken yapılan eyleme odaklanma sorunudur. Birey beden algilarina (çarpıntı, terleme vs... ) da dış çevreye (insanlar benim hakkımda ne düşünüyor?) odaklanmasindan dolayı yaptığı eylemi gerçekleştirirken sıkıntı yaşar. Bu bir cinsel eylemde olabilir topluluk önünde konuşmada olabilir. İlaçlar ve/veya bilişsel davranışçı terapi tedavisinde kullanmaktayiz.

Dursun Hakan Delibas

Dursun Hakan Delibas, "Uyku Alışkanlıkları" konusunda bir yanıt verdi.31 dakika önce

Kafamı yastığa koyar koymaz nasıl uyuyabilirim?

Öncelikle kafanizi yastığa koyarkoymaz uyuma isteğinde vazgeçin, bu beklenti bile uyumanizi engeller. Uyku ile ilgili bazi onerilerin olduğu blog yazimi okumanizi ve kuralları uygulamanızi öneririm. Saygılarımla.
drdelibas.blogspot.com.tr/2014/01/nasl-i...

Dursun Hakan Delibas

Dursun Hakan Delibas, "Şizofreni" konusunda bir yanıt verdi.36 dakika önce

Kısa bir süre ilaç tedavisi görüp sonradan tedaviyi reddeden şizofreni hastası birey tedavinin devam ettirilmesi için nasıl ikna edilebilir?

Şizofreni hastalarınin bir kisminda içgörü yoklugu dediğimiz (Insight) hastalığın farkında olmama durumu olabilir. Bu hastalığın bir bulgusudur. Kötü prognoz göstergesidir. Hasta ile tartışmaya girmeden icinde yaşadığı durumun tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğu anlatılmali, bir uzmandan destek alınmalıdır. Yine de ikna edilmez ve kendi ve/veya çevresi için tehlike arz ediyorsa durumu, en yakin karakola dilekçe ile birinci derece yakini aracılığıyla bildirmek bir yol olabilir. Tabi bu en son seçenek ondan once ikna yoluna gidilmelidir. Ülkemizde yeni yeni açılma aşamasında olan Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri (TRSM) şizofreni hastalarının tedavisi, takibi, rehabilitasyonu ile ilgilenmektedir. İkamet ettiğiniz bölgeye en yakın TRSM yi bulup oradadan da destek alabilirsiniz. Saygılarımla.

Uğur Çakmak

Uğur Çakmak, "İdealizm" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 10:43

"Düşünüyorum öyleyse varım." Sözünden materyalizme (maddecilik) karşı bir çıkarım yapılabilir mi?

Bence yapılamaz çünkü Descartes bu sözü söylerken şu şekilde ilerler: Herşeyden şüphe edebilirim var olduğum bilgisinden de, Allah'tan da, herşeyden fakat şüphe eden varlığın kendisinden şüphe edemem, şüphe etmek düşünmektir, düşünmek var olmaktır, düşünüyorum o halde varım. Şimdi Descartes burada şüphe edebilen, düşünebilen bir varlığın var olmasının zorunluluğundan bahsediyor. Burada herhangi bir mistik durum yok. Descartes bu yönteminden hareketle Allah'a da ulaşır fakat Allah'a ulaşırken Platon'un idealar kuramını değiştirip kullanır ki o da eleştiriye çok açıktır.

Uğur Çakmak

Uğur Çakmak, "Fizik" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 10:29

Fiziği matematik ve felsefeden ayıran nedir?Matemetik ve felsefenin birleşimi fiziği oluşturmaz mı?

Felsefe varlığı varlık olmak bakımından inceleyen sistemdir. Yani herhangi bir varlığı (bunun soyut/somut olması farketmez) var mı? Yok mu? Var olması olanaklı mı? Şeklinde inceler, felsefenin temeli budur. Birçok felsefeci aynı zamanda diğer bilim dallarında da teori geliştirmişlerdir çünkü felsefe herşeyin temelidir. Örneğin Descartes geometri alanında teori geliştirmiştir keza Thales de öyle. Felsefeden hareketle diğer bütün bilim dalları türemiştir(bugün bilim yapmak için kullanılan hipotez mantığı felsefeye dayanır) ve boynuz kulağı geçer hesabı çok gelişmişlerdir. Geldikleri noktada bunları birleştirmek diye birşey sözkonusu değildir çünkü her biri farklı şeyleri inceler. Fizik doğadaki devinim olgularını, matematik aritmatiği, felsefe varlığı

Esra Bayındır

Esra Bayındır, "Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)" konusunda bir yazı yazdı.Bugün 08:36

23 Nisan

Bugün 23 Nisan neşe doluyor insan :)

İlker Aksoy

İlker Aksoy, "Eğitim" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 03:24

Dershaneye gitmeden üniversite kazanılabilir mi? Şart mıdır gitmek?

Bireysel olarak disiplinli çalışma kısmı kişiden kişiye göre değişebilir bir durum olsa da, dershaneye gitmeden rahatlıkla dershane eğitiminden fazlasının alınabileceğini düşünüyorum. Video dersleri ve konu anlatımlı kitaplar, gerekli eğitimi fazlasıyla sağlıyor ve öğrencinin sorma ihtimali olan tüm soruların cevaplarını veriyor, bu sebeple hocaya soru sorma derdi de kalmıyor. Ayrıca, istediğiniz kadar sınırsızca başa sarıp tekrar izleyebiliyor ya da konu anlatımlı kitaptan istediğiniz kadar tekrar okuyup inceleyebiliyorsunuz.

İlker Aksoy

İlker Aksoy, "Veri Güvenliği" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 03:21

Hacker olmak için nereden başlamalıyım?

Soru için bir yanıt olmasa da, yanıt olarak paylaşmak isterim ki, hacker olma özentiliğinden kurtulup yıkıcı olmak yerine yapıcı olmak hem kişiye hem de insanlığa çok daha fayda sağlayacaktır. Bu soruyu soran dahil, hacker olma özentiliği yaşayanlar genelde 18 yaş altı çocuklar oluyor. Benim tavsiyem, olgun düşünün; yıkan değil, yapan olun.

İlker Aksoy

İlker Aksoy, "Filmler" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 03:12

Senaryosuna güvendiğiniz ve klasik olmayan bir film önermek isteseniz bu film ne olurdu?

Intime (Zamana Karşı) filmi, şu ana kadar izlediğim filmler arasında en iyi senaryo kurgusuna sahip film oldu.

İlker Aksoy

İlker Aksoy, "Fizik" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 03:08

Karadelik sizce gerçek mi? Gerçekse karadeliğin öbür tarafında yeni hayat var mıdır?

Karadelikler gerçekten var. Ama karadeliğin öbür tarafı derken, kafalarda oluşan algının yanlışlığını görüyorum. Karadelikler, ne karadır, ne de deliktir. Sadece adı öyledir. Karadelik dediğiniz şey, Dünya ya da Güneş gibi birer gök cismidir ve muhtemelen küre şekline yakındır.

Duyguertuğrul

Duyguertuğrul, "İnsan Davranışları" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 01:23

Seyirci neden izlediği filmde kendini genelde başrolün yerine koyar?

Çünkü her insan kendi hayatının başrol oyuncusudur. Görev ortaklığı:)

Duyguertuğrul

Duyguertuğrul, "İnsan Davranışları" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 01:20

Korku filmlerinin ve izlemenin amacı nedir?

Korku filmleri genelde , özellikle ülkemizde, insanların en zayıf noktası olan, pek çok insanın konuşmaktan bile çekindiği bu yüzden çeşitli kısaltmalarla ifade ettiği , sanki o şekilde anlaşılmıyomuş gibi, varlıklar üzerinden yapılıyor.İnsanlar bu yüzden, belki kendi başına da gelebilir düşüncesiyle merak edip izliyo olabilirler.

Duyguertuğrul

Duyguertuğrul, "Okul" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 01:11

“Çalışkan öğrencilerin ön sıraya, çalışkan olmayanların ise arka sıraya oturtulması” anlayışı eğitim stratejilerinde ne kadar doğrudur?

Zengin olanı daha zengin hale getirmek olarak bilinen kapitalist sistemle benzer bir yönü var. O da zaten iyi olan birşeyi daha iyi hale getirmek istemesi. Halbuki bunun yerine fakiri zenginin seviyesine getirmek buradaki versiyonuyla da kötü durumda olanı iyi hale getirmek daha sağlıklı , daha verimli bir sistem olur. Bu gibi yaklaşımlar yıllardır toplumlar arası zıtlaşmalar, sınıf farklılıkları meydana getirmiştir. Aynı zihniyetle devam ettikçe gelişme süreci de hasar görüyor böyle işte.

Duyguertuğrul

Duyguertuğrul, "Eğitim" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:58

İyi bir öğretmen nasıl olmalıdır?

Her şeyden önce sırf üç ay tatili olduğu ve çalışma saatleri uygun olduğu için bu mesleği tercih etmiş olmamalı. Gerçekten bu ülkeye verimli olabilecek öğrenci yetiştirme amacında olmalı. Disiplinin dozunu iyi ayarlamalı , kendini başbakan koltuğunda değil öğretmen koltuğunda oturuyormuş gibi hissetmeli. Öğrencinin ruh halini , düzeyini iyi sezebilmeli, espritüel olmalı . Dersini toplumun kalıplaşmış yargılarıyla değil daha yeni, eğlenceli yöntemlerle anlatmalı .

Duyguertuğrul

Duyguertuğrul, "Zeka" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:44

En iyi öğrenme tekniği sizce nedir?

Bence dalga geçerek çalışmak .Biz mesela edebiyata çalısırken Recaizade M. Ekrem e Reco falan diyorduk . Servetifünucularla Yeni Zelanda 'ya kaçmışlar diye dalga geçiyoduk . Matematikte türevdeki dönüm noktası konusunu başrolünde Jason Statham'ın oynadığı bir aksiyon filmi falan diye aklımızda tutuyorduk . Mesela bunların çoğu okuduktan sonra aklınızda kalmış olabilir:)

Yakup Yerli

Yakup Yerli, "Yaşam" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:19

Üniversite sana en çok ne öğretti?

Az parayla çok iş yapmayı :)

Ahmet Kalafat

Ahmet Kalafat, "Yabancı Diziler" konusunda bir yanıt verdi.Dün 21:49

Revolution, Arrow tarzı önerebileceğiniz yabancı dizi hangisidir?

Person Of İnterest, senaryosu müthiş bir dizidir. Her bölümü sinema filmi kalitesindedir ve müthiş akıcı devamlı merak uyandıran bir dizidir. Şu an 3. Sezonu bitmek üzere.

Dursun Hakan Delibas

Dursun Hakan Delibas, "İnsan Davranışları" konusunda bir yanıt verdi.Dün 21:48

Yatağa girdiğinizde neler yapıyorsunuz?

Öncelikle kafanizi yastığa koyarkoymaz uyuma isteğinde vazgeçin, bu beklenti bile uyumanizi engeller. Uyku ile ilgili bazi onerilerin olduğu blog yazimi okumanizi ve kuralları uygulamanızi öneririm. Saygılarımla. drdelibas.blogspot.com.tr/2014/01/nasl-i... .

Ahmet Kalafat

Ahmet Kalafat, "Dizi" konusunda bir yanıt verdi.Dün 21:42

Filmlerde ya da dizilerde bulunan en iyi öğretmen karakterleri hangileridir?

Clément Mathieu (Gérard Jugnot) - Koro(2004)
Ron Clark - The Ron Clark Story (2006)
Coach Carter (Samuel Jackson) - Coach Carter (2005)

Turan Söylemez

Turan Söylemez, "Sıcak İçecekler" konusunda bir yazı yazdı.Dün 21:26

Nutellalı Sıcak Çikolata Tarifi

2214
Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı Nutella
 • 1 su bardağı süt
 • Sıcak çikolata

 1. Küçük boy bir tencerenin içine sütün 1/4'ünü boşaltın. Ardından 2 yemek kaşığı Nutella'yı içine katarak orta ateşte pişirmeye koyulun.
  2214
 2. Süt ve Nutella'yı iyice birbiriyle karıştırın. Pürüzsüz bir görünüm elde edin.
  2214
 3. Ardından sütün geri kalanını tencereye ekleyin. Sıcak ve köpüklü hale gelene kadar karıştırın.
  2214
 4. Bahsettiğimiz hale gelince ocağı kapatın ve karışımı bir kupaya doldurun.
  2214
 5. Nutella'lı sıcak çikolatanız hazır. İsteğinize göre köpük kremşanti, tarçın gibi eklentilerde bulunabilirsiniz. Ayrıca Nutella'nın fazla şekerli geleceğini düşünüyorsanız iki kaşık yerine bir kaşık da kullanabilirsiniz.
  2214


Sena Baysal

Sena Baysal, "Film Sahneleri" konusunda bir yanıt verdi.Dün 20:21

Sinema filmlerinde unutamadığınız dans sahneleri nelerdir?

Io e te filminde David Bowie'nin Ragazzo solo, ragazza sola şarkısı eşliğinde;Buffalo 66 filminde King Krimson- Moonchild eşliğinde;Ferşat

Ferşat, "Senaryo" konusunda bir yanıt verdi.Dün 20:01

Sinemada uyarlama senaryo ile çekilmiş en iyi film -sizce- hangisidir?

İnto the wild.

Daha fazla göster

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Sosyal hesaplarınla üye ol
FacebookTwitterLinkedin

← GERİ DÖNveya sosyal hesaplarınızla giriş yapın

FacebookTwitterLinkedin