Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aktiviteler & Haberler


Ahmet Özgenel

Ahmet Özgenel, "Front-End Development" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 09:23

Yazdığınız ilk harften itibaren, öneri sunan arama barı nasıl yapılır?

Ajax ile yapıcaksınız auto complete olarak geçer. Mantık olarak ajax sayfayı yenilemeden sizin veritbanı sorgunuzu çalıştırır ve iligli sonuçları döker hangi dile entegre edeceksiniz ?

Burak Akçay

Burak Akçay, "Muhabbet" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 04:44

Şamanizm hakkında neler biliyorsunuz?

İnsanlığın en eski inanışların biri olan, bi kabile dini... Kimi araştırmacılar Türklerin tarihi boyunca bu dine inanmadıkları söylemekte, kimi araştırmacılarda Türklerin islamiyetten önceki inanışlarından biri olduğunu savunmaktadırlar. Şamanizme göre dünya, gök, yeryüzü, yeraltı olmak üzere üç kısıma ayrılmaktadır... Sihir ve büyüye dayanmakla birlikte, Türk toplumundada etkilerine rastlanmaktadır, örneğin türbelere ve ağaçlara bez bağlamak, adamak , kurbanlık koyunu süslemek...

Burak Akçay

Burak Akçay, "Kitaplar" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 04:29

En son okuduğunuz kitap hangisidir?

Eddi anter -kabile

Burak Akçay

Burak Akçay, "Dönüşlü Çatılı Fiiller" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 04:12

Yönetişim sizce ne anlama geliyor?

Bir tarafın diğer tarafı yönettiği bir ilişkiden, karşılıklı etkileşimlerin öne çıktığı bir ilişkiler bütününe doğru dönüşümü ifade etmektedir. Birlikte yönetmek demektir. Yönetimin bir çok aktörün işbirliği ile yapılmasıdır. Örneğin; kamuda yönetişim, yönetimin sadece seçimler aracılığıyla seçilmiş bir kesim tarafından değil; STK'lar, odalar, meslek grupları, özel sektör kuruluşları, üniversiteler gibi bir çok grubuda sürece dahil ederek gerçekleştirmektir. Yöneticilerin hesapverebilir, saydam, uzlaşmacı bir tutum içinde davranmalarını ifade eder.

Belgi Saygı

Belgi Saygı, "Şans" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 03:34

İkinci şans ilk şansa göre daha mı değerlidir?

Kesinlikle çünkü üçüncü bir şansı olamaz

Belgi Saygı

Belgi Saygı, "Muhabbet" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 03:26

Arkadaşlarının en eskisiyle ne kadar zamandır tanışıyorsun?

30

Mehmet Kaynarca

Mehmet Kaynarca, "Muhabbet" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 00:27

Bir gün uzaylı bir arkadaşınız olsun ister miydiniz?

Evet isterdim ama bakalım onlar dünyalı bir arkadaşları olmasını ister miydi ?

Ayşen7

Ayşen7, "Düşünce" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:48

Kimine güler yüzlüyüm, kimine agresif, kimine hoşgörülüyüm, kimine sert, kimine soğuğum, kimine cana yakın, kimse rahatsız olmasın insanına göre insanım.

Sanırım karşınızdakiler size nasılsa sizde onlara öylesiniz.

Celikkan

Celikkan bir yazı yazdı.Dün 23:11

Linux, Windows ve Mac arasındaki fark?

348
windows düz araba.
mac konforlu araba.
Ama uzay mekiği varken diğerleri tirt : D

Burakhan Eyüpoğlu

Burakhan Eyüpoğlu bir yanıt verdi.Dün 23:00

Bildiğiniz peynir çeşitleri hangileri? Hangi yöreye/ülkeye aitler?

Erzurum Civil (Çeçil) Peyniri

Lezzetli ve Hafif!
Yapımında daha çok yağsız inek sütü kullanılır. Erzurum ve Kars halkı tarafından çok sevilen peynir yörede oldukça fazla tüketilir. Peynir yapımında genellikle tereyağı yapımı için kreması alınmış yağsız süt kullanılır.Peynir, yağı az ve kalorisi düşük olduğundan (143 kcal/100 gr) kilo problemi olanlar ile diyet yapanlar için ideal bir peynirdir. Peynir

Doğrudan yağsız sütten yada ekşitilmiş yağlı süt yayıklanarak yapılır. Yağı az, proteini fazla bir peynirdir. Kahvaltılık olarak veya eritilmeye uygun bir peynir olduğundan börek ve tatlı çeşitlerinde kullanılabilir.

Peynir


(EK) Vikipedi: Erzurum yöresinde yağı alınmış sütten yapılan ve iplik şeklinde olmasından dolayı Tel peynir de denilen yumuşak, tuzlu bir çeşit peynirdir. Bazı yörelerde "Çeçil, Sacak, Tel, Dil ve Örgü" Peynir olarak da anılır. Yağlı bir peynirdir. Sodyum oranı diğer peynirlere oranla daha yüksektir, küflendikten sonra da yenilebilir. Peynir

Celikkan

Celikkan bir yanıt verdi.Dün 22:29

Arkadaşlar linux kuramuyorum ?

Kardeşim özellikle ubuntu kurmuycaksan,
Mint tavsiye ederim sana. Burdan kurabilirsin forum.linuxmint.net.tr/index.php? Topic=...

Özellikle ubuntu kuracaksan, zaten sitesinden kurmaya çalışmışındır, oraya yönlendirmiycem seni. Ne hatayla karşılaşıyosun onu söyle, elimizden geldiği kadar bakalım.
Birde 8.01 yazmışın 14.10 çıkıcak nerdeyse, neden özellikle 8.01??

Celikkan

Celikkan, "Mühendislik" konusunda bir yanıt verdi.Dün 22:06

Yazılım mühendisliği okumak istiyorum, web'le işe başlamış ve işini tamamen severek yapan ayrıca yazılıma çok meraklı biri olarak bu fakültede veya okul bittikten sonra, meslekten (korkmak) uzaklaşmak gibi endişelerim var. Tecrübesi olanlardan bölüm ile ilgili fikir alabilir miyim?

Yazılım mühendisliği derken, yazılım mühendisliği ile programlamayı ya da bilgisayar mühendisliğini karıştırmadığınızı umuyorum. Karıştırıyorsanız eğer yazılım mühendisliği daha çok, yazılımın mimarisini belirleme, hazırlama, diagram çizme vs vs gibi programlamanın en gıcık(bana göre ve birçok mühendiste öle düşünüyodur) ve sıkıcı kısmıdır. Zevkli olan kısmı programlamadır, yani bilgisayar mühendisliği.

Bu ayrımı yaptıktan sonra girizgah olarak direk şunu söyleyebilirim: bilgisayar biliminden sıkılacağını düşünüyosan başka bir meslek yapamazsın. Bilgisayar bilimi sıkıcıysa diger mesleklerin hepsi ondan 10 kat daha sıkıcı gelecektir sana. Sürekli kendini yenileyen ve üzerine kat ve kat koyan başka bir bilim yoktur dünyada. Zaten kısacık tarihine bakarsan bunu anlarsın. Tost makinesinde bile bilgisayar bilimi var: bu şaka değildi, zira üzerinde linux çalıştıran tost makineleri var piyasada. Neyse oraya girmeyim ayrı bi dünya. Özetle bu işi bi kere sevmişsen sıkalabileceğini düşünmem, tam tersi hergün isyan edersin yeni yeni çıkan şeyleri görerek. "vay arkadaş yine yeni bişi bulmuşlar" vs vs gibi cümleleri çok kurarsın. Sürekli büyüyen ve büyürkende büyümesi sürekli hızlanan bir bilimdir.

Az çok bu dünya ya girdiysen eğer, ayrı bi hayat ayrı bi gezegen olduğunu farketmişindir. Networkten bir harfin gönderilişini bile gözünün önüne getirmen seni senden alacaktır, hatta bir süre sonra insanların bunlardan haberi olmadan sadece olayı tuş olarak görmeleri çok garibine gidecektir. Onların neleri kaçırdığını görünce, acıyacaksın onlara. En azından ben yukarda yazdıklarımı hissediyorum. Bu mesleği seçtiğime gerçekten çok şükrediyorum. Neyse bu benim görüşlerim, sen sevmeye bilirsin tabi, insandan insana değişir bu.
Kararın hayırlı olur inş. Ama programlama diyede yazılım mühendisliğine gitme, farkını iyi araştır.

Kolay gelsin... .

İlyas Ağlar

İlyas Ağlar, "Tribute Gruplar" konusunda bir yanıt verdi.Dün 21:24

Şu an Türkiye'de ve dünyada en başarılı olduğunu düşündüğünüz rock müzik grupları hangileridir?

TNK, Redd, ManGa, Gripin, Zakkum neredeyse hepsi rock... .

Musa Çetiner

Musa Çetiner, "İnternet" konusunda bir yanıt verdi.Dün 20:10

Yazmış olduğunuz bir blog ya da internet adresiniz var mı?

Gitarla ilgileniyorsanız beklerim
gitaregitim.net
blog.gitaregitim.net

Burakhan Eyüpoğlu

Burakhan Eyüpoğlu, "Kişilik" konusunda bir yanıt verdi.Dün 19:34

Çekingenlik nasıl yenilir?

En baştan kaynağını çözmek gerekir. Kaynağı AİLE :)
Aile bireyleri arasındaki çekingenliği yendiğin zaman, dışarıdaki insanlarla iletişiminde hiç bir problem olmaz.
(Sebebine gelecek olursak; ailen ile hiç dertleşmeyip, sadece en iyi arkadaşınızla dertleştiğiniz için her şey... )

Esra Bayındır

Esra Bayındır, "Osmanlı Cami Mimarisi" konusunda bir yanıt verdi.Dün 19:30

Camiler neden yüksek inşâ edilir?

Camilerin yüksek inşaa edilmesinden kastınız tavan yüksekliği ise kubbe gökyüzünü temsil eder ve bu nedenle yüksek yapılır . Eğer minareleri kastediyorsanız okurken sesin duyulması için yüksek bir yere çıkılması gereği...

Özge Küpeli

Özge Küpeli, "Yemek" konusunda bir yanıt verdi.Dün 18:22

Günümüzde insanların en büyük sorunu nedir?

Anı yaşamamak

Thecrazyhands

Thecrazyhands, "Beslenme" konusunda bir yanıt verdi.Dün 17:19

Tek taraflı beslenmenin vücuda zararları nelerdir?

Karışık anlatmaya ve uzatmaya hiç gerek yok. İnsan vücudu trilyonlarca hücreden oluşmaktadır. Bir hücreyi ele alıp baktığımızda bazal düzeyde yağ, karbonhidrat, protein yapılarından ve bunların meydana getirdiği organellerden oluşur. Yağı da karbonhidrat da proteini kesemezsiniz asla. Aksi sürekli bir rahatsızlığınız olacaktır.

İlke Winterwitch

İlke Winterwitch bir yanıt verdi.Dün 16:41

Fava nasıl yapılır?

İç bakla (kabukluysa 5 6 saat öncesinden ıslatıp kabuklarını soyun.)
Tuz
Karabiber
İstenirse sarımsak
Şeker
Dereotu
Soğan
Zeytinyağı
Su
Limon Suyu

Tüm malzemeleri derin bir tencereye alın. Üstüne kapatacak kadar su ekleyin. Su yetmezse yine ekleyebilirsiniz. Arada karıştırarak iyice pişirin. Mixerden geçirin. Yayvan bir borcama yayın isterseniz içine dereotu kıyıp ekleyebilirsiniz isterseniz sadece süslemek için kullanabilirsiniz. Dolapta dinlendirdikten sonra dereotuyla servis yapmanızı öneririm ve elbetteki zeytinyağı gezdirin üzerine.

Meze

Değişik bir tarif isterseniz, yapmış olduğunuz bu favayı kalıplardan çıkararak üstüne zeytinyağı ve hatta limonla hazırlanmış zeytinyağı sürüp üstüne bol susam serpip 5-10 dk fırınlayabilirsiniz.

İlke Winterwitch

İlke Winterwitch, "Mutfak" konusunda bir yanıt verdi.Dün 16:26

Et nasıl yumuşatılır?

Elinizde bonfile varsa zaten etiniz yumuşacık olacaktır. Ancak kontrafile ya da antrikot aldıysanız birazcık yumuşatmakta fayda var. Bunun için soğanı doğrayın ve suyunu süzün. Posayı atın. Süzdüğünüz soğanın suyunu bir tabağa alın içine limon sıkın. Biraz zeytinyağı seviyorsanız soya sosu dilediğiniz baharatları ekleyin(biberiye, karabiber vs.) Sosa tuz koymayın etin kanını akıtır ve eti sertleşmesine neden olur.
Birde isterseniz yoğurtlu bir harçta bekletebilirsiniz. Yine baharat ve yağ ekleyebilirsiniz. Ne kadar bekletirseniz okadar lezzetli olur. Pişirmeden önce biraz oda sıcaklığında ılımasını tavsiye ederim etinizin.
Et

Mehmet Volkan Balbay

Mehmet Volkan Balbay, "Cinsellik" konusunda bir yanıt verdi.Dün 15:20

Dinimizce dört kadın haricinde sınırsız sayıda mesela IŞİD'in sattığı köle kadınlardan cariye de almak caiz midir?

Allah'ın selamı ve bereketi, hakikati arayan tüm hakperestlerin üzerine olsun.

Allah, tarih boyunca insanlar arasından peygamberler seçmiş ve bu seçtiği peygamberler kanalıyla insanlarla iletişim kurmuştur. Bu iletişim tarzına "vahiy" diyoruz.

İnsanlığın bir kısmı, tarih boyunca Allah'ın insanlarla kurduğu iletişime engel olmaya çalışmış ve engel olamadığı dönemlerde ise kurulan iletişimi bulandırmaya gayret göstermiştir.

Allah'ın insanlıkla kurduğu son ve sonsuz vahiy, Kur'an-ı Kerim'dir. Kur'an'ın insanlara ulaşması ilk başlarda müşrikler ve inkarcılar tarafından engellenmeye çalışılmış ancak bunu başaramamışlardır.

Başarısızlığı hazmedemeyen ancak Kur'an-ı Kerim'in etkinliği karşısında güç kaybeden müşrikler ve inkarcılar MÜNAFIKLIK adını verdiğimiz kirli bir perdenin arkasına sığınarak Müslümanlardan görünüp, yüzyıllar boyunca Allah'ın temiz vahyinin insanlara sağlıklı bir şekilde ulaşmasına engel olmaya çalışmışlardır.

Ne hazindir ki bu zihinleri kirli, kalpleri hastalıklı mahluklar; Kur'an-ı Kerim'in emir, yasak ve tavsiyelerini bulandırmayı başarmış; çoğu okumaktan aciz, tembel, aklını kullanma erdeminden fersah fersah uzak ve kendisini Müslüman olarak tanımlayan yığınları aldatmayı başarmışlardır!

Çok açık ve net söylüyorum ki bugün; Türkiye başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde yaşanan Müslümanlığın; Kur'an-ı Kerim'in tarif ettiği aynı zamanda emir ve yasaklarını belirlediği ve tavsiyelerle şekillendirdiği İslam gerçeğiyle yakından - uzaktan alakası yoktur!

İslam'ın kaynağı ne alimlerdir, ne Müslümanlardır ne de hadis olarak lanse edilen sözlerdir. İslamın güvenilir tek kaynağı Kur'an-ı Kerim'dir. Allah; Müslümanları, alimleri, hadisleri ya da din adı altında yayılan çeşitli ideolojik yorumları koruyacağını vaat ET-ME-MİŞ-TİR! Allah yalnızca Kur'an-ı Kerim'i koruyacağını vaat etmiştir.

Günüz Müslümanları, Kur'an-ı Kerim'den beslenmemektedir! Ellerinde Kur'an-ı Kerim olduğuna bakmayınız. Bir çoğu okuduklarını anlamaktan acizdirler. Anlayan bir kısmı ise Kur'an-ı Kerim'in ne dediğine değil şeyhlerinin, hocalarının, dervişlerinin nasıl yorumladığına bakmaktadır.

Basit bir insan, önüne alacağı üç farklı güvenilir mütercimin "Gerekçeli Kur'an Meali" yoluyla; Kur'an'da ki İslam ile günümüzde Müslümanların yaşantısının birbirinden çok farklı olduğunu görecektir.

Malumat nevinden bu bilgileri kaydettikten sonra asıl meseleye girelim:

İslam'da CARİYELİK ya da KÖLELİK yoktur!

Emevi, Abbasi ve Osmanlı dönemlerinde cariyeliğe ve köleliğe göz yumulmasının İslam ile alakası yoktur. Bu insanlık dışı faaliyet için, İslam'dan fetva alınmaya çalışılması ve zorlama yorumlarla alınmış olması bu gerçeği değiştirmez!

İlkel Arap geleneklerinin bir devamı olan, kölelik ve cariyelik faaliyetleri; Allah Resulü döneminde, fıtrata uygun bir şekilde ve Kur'an-ı Kerim'in klavuzluğunda peyderpey kaldırılmıştır. Bu sosyal utanç, Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer dönemlerinde de kaldırılmaya devam etmiştir. Hz. Osman ve Hz. Ali'de bu rezilliğe müsade etmemişlerdir.

Neredeyse insanlık tarihiyle yaşıt olan bu insanlık dışı uygulamanın, bir anda kaldırılamayacağı; bir anda kaldırılmasının bireysel ve sosyal dengeler açısından mümkün olamayacağı, az - çok konu üzerinde düşünen ve araştıranların kolaylıkla tespit edebileceği bir hakikattir. Kur'an-ı Kerim bu yüzden köleliğin kaldırılması işini zaman yaymıştır.

Emevi Arapçılığının bir sonucu olarak hortlatılan ve maalesef Osmanlılara kadar devam eden kölelik ve cariyelik utancı; İslam'ın değil, bu rezilliğe baş kaldırmayan bir takım Müslümanların yüz karasıdır!

Kadın ya da erkeklerden "sıcak" savaş esnasında esir düşenlerle ilgi Muhammed Suresi 4'üncü ayet açıkça elde edilen esirlerin -duruma göre- bedelli ya da bedelsiz salıverilmesini emretmektedir:

"Savaşta inkar edenlerle karşılaştığınzda onların boyunlarını vurun. Sonunda üstün geldiğinizde onları esir alın; savaş sonunda onları ya karşılıksız veya fidye karşılığında salıverin. Savaş durumu kalkıncaya kadar buna devam edin. ALLAH dileseydi sizi savaş derdinden kurtarırdı; ancak O sizi böylece birbirinizle sınamaktadır. ALLAH yolunda öldürenlere gelince, onların yaptıklarını boşa çıkarmayacaktır." (Muhammed Suresi 47/4)

Görüldüğü üzere savaş esirlerini KÖLE ya da CARİYE olmasını değil BEDELLİ ya da BEDELSİZ salıverilmesini EMRETMEKTEDİR!

Tam da bu noktada bilinmesi gerekenlere bir göz atalım:

KÖLELİĞİN VE CARİYELİĞİN EDİNİM KAYNAKLARI NELERDİR?

1. Zulüm yoluyla hürleri köleleştirme/cariyeleştirme.
2. Borçlu kimseleri köleleştirme/cariyeleştirme.
3. Savaşlar yoluyla köleleştirme/cariyeleştirme.
4. Yüzyıllardır süre gelen kölelik sistemiyle ortaya çıkan, köle ailelerin köle olarak doğan ve o şekilde yetiştirilen çocuklarının satın alınması ya da ele geçirilmesi yolu.

Bu dört çirkin kaynağı Kur'an-ı Kerim kurutmuştur!

Nasıl?

1. Kur'an-ı Kerim'e göre hür bir kimse köleleştirilemez!

2. Kur'an-ı Kerim'e göre borçlu kimseye borcunu ödeyene kadar mühlet tanınır, ödeyemezse ve mümkünse borcu affedilir ancak kesinlikle o köleleştirilemez/cariyeleştirilemez!

3. Kur'an-ı Kerim'e göre sıcak savaşta -güvenlik nedeniyle- elde edilen esirler bedelli ya da bedelsiz salıverilir.

4. Kur'an-ı Kerim'e göre köle bir aileden gelen ve tek mesleği kölelik olan kimseler - ki Kur'an-ı Kerim'in indiği dönemde bu sayıda aile / kişi çok fazlaydı- çeşitli bahanelerle azat edilerek topluma kazandırılır. Şu ayetler (5/89, 4/92, 58/4, 9/60, 24/33, 24/32) köleliği kaldırma ve kaldırırken de sosyal dengeleri bozmama adına, azat etme işini teşvik eden Kur'an-ı Kerim ayetleridir.

Kur'an-ı Kerim'in tüm çabasına rağmen maalesef -bir çok konuda olduğu gibi- Müslümanlar nefislerinin peşine düştü ve kölelik Müslümanların bir yüz karası olarak 19'uncu yüzyıla kadar İslam Dünyasında (!) varlığını sürdürdü!

Bu utancı; sosyal ve ekonomik anlamda açıklamaya çalışmak akademik olarak mümkünse de İslam ve insanlık adına bu rezaleti kabul etmek, savunmak ve bu çirkinliği Kur'an-ı Kerim'e yakıştırmak asla mümkün değildir.

İsimlerini bile telaffuz etmek istemediği barbarların köleleştirme ve köle pazarları kurma rezilliklerinin Kur'an-ı Kerim ile bir ilgisi ve alakası yoktur. Yaptıkları iş haramdır.

[Mehmet Volkan Balbay]

Sky

Sky , "Vergi Usul Kanunu (VUK)" konusunda bir yanıt verdi.Dün 14:58

E-fatura görünümünü nasıl ve nereden tasarlayabiliriz?

Özel şart olabilir çünkü kendi firmam da dahil ticari ilişkide bulunduğumuz tüm firmaların E fatura şablonu hep aynı. Gelir idaresine ait şu linkten sorularınıza cvp bulabilirsiniz.

forum.efatura.gov.tr/main_page.php

Daha fazla göster

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Sosyal hesaplarınla üye ol
FacebookTwitterLinkedin

← GERİ DÖNveya sosyal hesaplarınızla giriş yapın

FacebookTwitterLinkedin