Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Gökhan Biçer
Dün 22:21

Dünyanın en zor sorusu nedir?

Var bir tane de, burada yazılmaz.
Uğur Çakmak
Dün 20:13

Son zamanlarda izleyip keyif aldığınız tiyatro oyunları hangileridir?

3 ay önceydi sanırım. O yüzden hala oyananıyor mu bilmiyorum. Genco Erkal - Yaşamaya Dair.
Tugce Turan
Dün 12:05

Üzerinde düşünmeye değer konular paylaşır mısınız?

Hayatin anlamini bulmak degil, kendi hayatinin anlamini yaratmak.
Tugce Turan
Dün 11:12

Zamanımı iyi değerlendiremiyorum, gün içinde işlerim bitmiyor. Zamanımı nasıl verimli kullanabilirim (daha iyi yönetebilirim)?

Bu konu hemen herkesin yaşadığı bir sorun haline geldi ne yazık ki.. Ancak önem-öncelik matrisini kullanarak işlerinizin önemi ve aciliyeti konusunda ön bir taslak çıkarabilirsiniz. Böylece işleriniz listelenmiş ve bir sıraya girmiş olur. Ayrıca detayda kaybolmamak adına Zihin Haritası tekniğini kullanmak büyük resmi görmeniz açısından faydalı olacaktır. Bunun için de ufak bir google araştırması yapabilirsniz. Zihin Haritası (TONY BUZAN) :Düşünceleri oluşturmak, görselleştirmek, tasarlamak ve sınıflandırmak ile birlikte, bilgiler arasındaki anlamsal ya da diğer bağlantıları gösteren bir diyagramdır.
Her zaman mümkün olmasa da sadece o an yaptığınız işe odaklanmanız ve aklınızın diğer işlere kaymaması gerekiyor. (Bazen çok kısa süreli yerinizden kalkmanızı gerektirecek bir şey bile olabilir. Ya da diğer bir işi yaparsanız kendinizi daha iyi hissedeceğiniz bir durum.) Bunu kişisel olarak değerlendirmeniz gerekiyor matrisinizde. Dikkat dağıtıcı etkenlerin neler olduğunu gözden geçirip kendinizi bu alanda da geliştirebilirsiniz. Bazı çok ufak detaylar odaklanmamızı bozabilir ve yeniden odaklanmamız için vakit kaybı oluşturabilir.
Son olarak güne sabah değil, geceden başlayın. Uyumadan 10-15 dakika önce zihninizi sabahki program için hazırlayın.

Tayyar Ceyhan
Dün 10:19

Hayal kurmak düşünmek midir?

Düşünce denen soyut kavramın oluşumunun temelinde, insan benliğinin ürettiklerinin gönül aynasından zihne yansıması ve aklın bu eğilimleri çözümlemeye çalışması şeklindeki mücadelenin yattığını söylemek mümkündür. Hayal de mutlaka benlik içerikli eğilimler barındırır . Örneğin özenme içerikli bir hayal kurabiliriz. Ah keşke arkadaşımın sahip olduğu imkanlar bende de olsa da yaz tatilinde şuraya gitsem gibi. Özenme yaşamsal değişimlerin başkalarından kopya edilerek gerçekleşmesine yönelik benlik içerikli bir eğilimdir. Bu yüzden zihnimizdeki tüm oluşumların arka planını farkındalık paradigması ile değerlendirmeliyiz.
Halil Çay
Dün 10:03

Eski Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ'un, 1 Mart 2003’teki tezkerenin reddedilmesiyle PKK’yı bitirme şansının kaybedildiğini iddia etmesi size neler düşündürüyor.

Bence burada politik sallamış, tezkerede ki, 25 maddeyi benden daha iyi bildiğide muhakkak, kim nederse desiz, tsk istemedi teskerenin geçmedi, şahsen bende istemeyenlerdenim, kaldı ki tğrkiye ve abd arasında 100 yıldır gizli bir savaş vardır. 1990 da körfez harekatında da abd ye destek amacıyla türkiye ırakka girecekti, dönemin genelkurmay başkanı karşı çıktı ve istifa etti, savaşa girecek komutan bulabilirsen girersin dedi. Ve öylede oldu olay kapandı. 1800 lerden beri o bölge tamamen karışık ve sorunlu tsk hiç bir zaman abd için 1 er, i dahi feda etmez.
Halil Çay
Dün 09:52

Türkiye'de işsizlik sorunu var mı yoksa insanlar iş mi beğenmiyor?

Kimse işbeğenmemezlik lüxünde değil, lakin insanlarıda eski sistemdeki afrikalı köleler gibi kullanmakta kimsenin hakkı değil. Kaldıki ülkede ki yabancı sayısı gerçek olarak açıklansa kanaatimce şu an 5 milyon civarındadır. Bu durumda insanlarmız nasıl işbulup çalışacak,,BM gibi ülke hayatımda türkyede cezayirli, faslı çalışan görmemiştim onları da gördüm,
Halil Çay
Dün 09:47

Rusya ile aramızdaki gerginliğin sonu sizce ne olur?

Bence iyi olur, hatta hayırlara vesile olur. Köprü kuruldu, yakında altından sular akar. Yeni dünya kurulur ve yeni dünyada da Türkiye yerini alır.
Bora Kasap
Per - 06:24

Ölümün olması hayatınızda neleri değiştiriyor?

Beni daha sabırsız bir insan yapıyor.
Bora Kasap
Çar - 23:19

İlk maaşınızla ne yaptınız?

DSLR fotoğraf makinesi almıştım.
Fatih Gündoğan
Çar - 21:16

Gerçekten ruh eşleri var mıdır?

Bu soruya cevap verebilmek için önce ruh var mıdır sorusuna net bi cevap verebilmek lazım.

Ruh yoksa, eşi de olamaz di mi?
Fatih Gündoğan
Çar - 21:12

Cinsel birliktelik olmadan bir ilişki hatta evlilik sürebilir mi? Süremiyorsa, zevkler duygulardan önce gelir diyebilir miyiz?

Hiç mi olmadan ?

O ilişki sürerken bi birliktelik oluyordur efenim, ama başka bir yerde oluyordur.

O yüzden, acıkınca yemek yiyin, susayınca su için. Afiyet olsun.
Gurkan Bektaş
Çar - 16:28

Bir şey kesin olarak bilinebilir mi? Yoksa her şey sadece inanç mıdır?

Maddi şeylerin kesinliği ya da referansa göre ölçümü ölçütü olabilir fakat kavramsal şeyler için kesinlikten bahsedilemez.
Gurkan Bektaş
Çar - 15:26

Neden felsefe yapamıyoruz?

Bu soruyu düşününce insanları gayri ihtiyari sınıflandırıyorum; Düşünenler ve aptallar diye.
Gonca Bayrak
Çar - 10:56

Dolar gün içinde nasıl çok çabuk değişiyor? Nelerden etkilenir?

Piyasalarda güven eksikliği meydana geldiğinde yatırımcılarda talep artar, bu sadece dolarda değil altın ve dövizlerde de geçerlidir.
Serkan Köse
Çar - 10:22

Herkesin para cinsinden bir 'değeri' var mıdır varsa senin değerin nedir?

"Paranın insan cinsinden değeri var mıdır, varsa nedir?" desek daha doğru olacak aslında :). : p
Fatih Gündoğan
Sal - 23:19

Mühendisler genel olarak niçin kendini ifade etmekte zorlanır? Cümlelerde açık ve net olamazlar?

Açılın ben mühendisim.

1. Öncelikle, bu dahil tüm genellemeler yanlıştır.

Yanıta gelirsek;
2. Özetle: "İdman meselesi"

Bir konuya ne kadar idman yaptığınız, o konu hakkındaki uzmanlığınızın bir ölçüsüdür. İyi bir üniversiteden mezun olan bir mühendis, muhtemelen en azından liseden beri eşşek gibi ders çalışmış, bilgisayar karşısında saatlerce mühendislik programlarıyla uğraşmış, siz problemlerle uğraşmayın diye potansiyel problemleri daha siz karşılaşmadan günlerce çalışarak çözmüştür.

Bu esnada kendini iyi ifade eden vatandaşlar kafelerde arkadaş ortamlarında saatlerce geyik yaparak ifade idmanı yapmış olabilirler.

3. Mühendislerin sayısal zekasının mühendis olmayanlara kıyasla bir tık üstte olduğunu kabul edersek; (bkz: madde 1).

Sebep-sonuç ilişkisi kurmaya odaklandıkları, olaylara tek açıdan bakamadıkları, bir konuya dalarken istemsizce derinlemesine analiz yapmaları bir konuyu net konuşmalarını engelleyebilir.

Farklı bir şekilde anlatırsam; önlerine bir problem geldiğinde, genellikle bu problemi çözecek kişi oldukları için, "hallolur yahu takma kafana" demeden önce çözülüp çözülmeyeceğini, çözülürse nasıl çözüleceğini seksen defa düşünmeleri gerekir. Bu da tereddüt olarark yansıyabilir.

Daha farklı şekilde anlatalım; Erkek arkadaşınız bir mühendis ve siz evden çıkmadan kıyafetinizin nasıl olduğunu soruyorsunuz ve hızlıca "iyi" ya da "kötü" diye bir sonuç bekliyorsunuz. O esnada mühendis bey gece gidilecek mekanın loşluğunu veya spot ışıkların kıyafeti nasıl göstereceğini, diğer konukların giyeceği kıyafetleri, dress coda uygunluğunu, yorulduğunuzda o elbiseyi taşıyıp taşıyamayacağınızı falan düşünüyor olabilir. Yanıtı almadan biraz zaman tanıyın ;)

4. Ayrıca, muhtemelen kafalarında bazı çözülmemiş problemler vardır ve bir yandan sizinle konuşurlarken bir yandan işten kalan problemleri çözmeye uğraşıyor olabilirler.

Son olarak; Bi laptop bi hesap makinası bir de power point verin bakın nasıl ifade ediyorlar.
Ayhan Şimşek
Sal - 21:55

Kendine güvenme, irade veya yapamama korkusu gibi sorunlara çözüm önerileriniz nelerdir?

Bence, problemin verdiği sıkıntı özünde yapmak istediğinle alakasından kaynaklanıyor olabilir.
Ayhan Şimşek
Sal - 21:00

Devlet eliyle din eğitimi verilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • Ülkenin hane sayısına göre tahmini bir oranlamayla neredeyse her ev'de Kuran-ı Kerim mevcuttur diyebiliriz.
  • Toplam olaraksa sohbetlerimizin ciddi bir kısmını din konuları oluşturuyor da diyebiliriz.
  • Tezatça olan durum ise Her evde Kuran olmasına rağmen örneklemeler kulaktan kulağa gelen hurafelerden oluşan yani kaynaksız sohbetlerden (biraz geyik olsun diye belki de) oluşuyor genelde.
  • Bence tarafsız bir devlet eliyle başta kendi toplumundaki her inanışın gittikçe kapsamlaşan öğretimi verilmelidir. Seçmeli olmalıdır aynı Osmanlıca dilinin olması gerektiği gibi.
  • Çocuk başta her inanış modelinin kendine öz öğretileriyle karşılaştırılmalı ve çocuk her dönem dilediği gibi almak istediği din/inanış dersini almalı ki kendini ait hissettiği o toplumu zorlanmadan bulabilsin.
  • Ailesi vasıtasıyla yönlendirilen çocuk kadar dinlere/inanışlara ve toplumun genel ferah seviyesine zararlı olabilecek bir başka canlı türü daha yok dünyada.
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın