Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aktiviteler & Haberler


Gökhan Çancılar

Gökhan Çancılar, "Müzisyen" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 18:05

Müzisyenlerin müzik dinlerken aldığı zevk diğer insanlara göre farklı mıdır?

Evet fark kesinlikle var. Kendimi müzisyen olarak görmüyorum ama özellikle çok sesli klasik batı müziği dinlerken sesleri ayrıştırabilmek çok önemli. Mesela 9.Senfoni'yi Robert Van Karajaan'dan dinlemek bile fark ediyor. Orkestra şefi etkisiz eleman gibi görülse de müziğe kattığı çok şey vardır.

Gökhan Çancılar

Gökhan Çancılar, "Mozilla Firefox" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 18:02

Google Chrome, Internet Explorer, Opera ve Mozilla Firefox arasında seçiminiz ne olur?

Chrome gayet yeterli ve Google hesabı ile eşleştirme yapılabiliyor. O yüzden evde kullandığım tarayıcı iş yerine de benimle geliyor. Diğerlerinde de bu özellik olabilir, bilmiyorum. Ama kişisel sıralamam;
  1. Chrome
  2. Firefox
  3. Safari
  4. Opera

Gökhan Çancılar

Gökhan Çancılar, "Müzik" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 17:11

Dinlediğin en etkileyici müzik, şarkı veya albüm hangisidir?Bir idam mahkumunun son saatleri. Hem konu açısından, hemn enstrüman kullanımı açısından, hem de hisettirdiklerinden ötürü çok özel.

Rainbella

Rainbella bir yanıt verdi.Bugün 16:27

Hayatı yaşanılabilir kılan şey nedir?

Hayatı (ya da yaşamı) yaşanabilir kılan sebep (ya da dayanak) hayatın kendisidir, kendisi olmalıdır. Memnuniyetsizliğimizden kaynaklı şikayetlerimiz bu gibi sorulara yönlendirebilmekte bizleri.

İşin özünde yaşanabilir bir hayat özlemi olduğunu varsayarsak, beklentilerimizi besleyen umutlarımızdır hayatı yaşanabilir kılan diyebilirim (kendi adıma) .
"Yaşanabilir" dediğimiz zaman ise görecelilik ön plana çıkmakta. Zira hepimiz birbirinden bağımsız sorunlar, mutluluklar, özlemler, aşklar, ayrılıklar yaşıyorken, tek bir çözüm yine işe yaramayacaktır.

En kestirme yoldan gidecek olursak "ölüm korkusu" bile her şeye rağmen hayatta kalmaya çalışma çabasına sebep olmakta.

Nurcandemir

Nurcandemir, "Şizofreni" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 15:59

Şizofreniyi en güzel işlemiş filmlerden önerilerinizi alabilir miyim?

Akıl Oyunları...

Nurcandemir

Nurcandemir, "Filmler" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 15:58

Şizofren filmi tavsiyeleriniz nelerdir?

Akıl Oyunları... Beni çok etkilemişti...

Nurcandemir

Nurcandemir, "Pişmanlık" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 15:57

Pişmanlığın psikolojik olarak faydaları nelerdir?

aksine zararı vardı, takılıp kalırsın, üzülürsün. Pişmanlık; yaşadıkdan sonra öğrendiğimize göre, gülümseyip yaşanması gerekiyormuş deyip, aynı pişmanlıkları tekrar etmemek daha faydalı.

Nurcandemir

Nurcandemir, "Genel Kültür (Muhabbet)" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 15:27

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Bolu da özel bi tiyatro salonu yok, Kültür Merkezinin Salonu kullanılıyor, enaz 3 gün sahnede kalıyor, 3 günde dolu oluyor ki; dahası duyurulmadan bu kadar oluyor.

Mine

Mine bir yanıt verdi.Bugün 14:52

İçine doğduğu ailenin, toplumun ve milletin aklına göre şekillenen bir insanın "özgür irade" sahibi olduğu kabul edilebilir mi?

Özgür irade aklını kullanmakla ilgilidir. Kafanı çalıştırmak istemezsen 'öğretilenleri' ve 'tecrübeni' kullanarak karar verirsin, ama aklını kullanmak istersen 'sorgulamayı', 'kıyaslamayı' yorum yapmayı seçersin. Dolayısıyla özgür irade için akıllı olmak şarttır.

Aşkın Demir

Aşkın Demir, "Devlet Düzeni" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 14:47

Devletin kritik meselelerinin Youtube'a sızdırılması sonunda devletin Youtube'u kapatması doğru mu? İzlenmesi gereken strateji nasıl olmalıydı?

Bu kapama olayları herkesin bildiği üzere tape lerden sonra oldu...
Herkes devlet meseleleri diyip duruyor. Bundan önceleri niye çıkmıyordu bence yapılan işlerle alakası var. Bu kadar kanunsuzluk ve diğer rant işleri varsa bence milletin öğrenmeyede hakkı var. Başta kim olursa olsun milletin halkın refahı için çalışmıyor birşeyler yapmıyor kendine çıkar sağlıyorsa herşeyi millet öğrensin.

Devrim Güren

Devrim Güren bir yanıt verdi.Bugün 14:34

Kimi zaman anlamını dahi bilmediğimiz yabancı şarkılar neden Türkçe şarkılardan daha etkili olabiliyor?

Çünkü müzik evrenseldir. Müziğin temelinde anlam veya söz yoktur, ritim vardır. Biz müzik dinlerken aslında kulağımız söze değil ritme ayak uydurur. Söz, müziğin süsüdür. Asıl zevki veren ritim olduğu için yabancı şarkılar normal olarak bizim tarafımızdan sevilebilir.

Serkan Köse

Serkan Köse bir yanıt verdi.Bugün 13:12

Fotoğraf çekmek için en iyi doğal ışığı hangi saatte yakalayabilirim?

golden-hour.com sitesi bulunduğunuz yeri otomatik olarak algılayarak; hava durumu ve günün saati gibi bilgileri de gözeterek fotoğraf çekimi için en iyi ışık ortamına dair saat bilgilerini veriyor (bu zaman golden-hour olarak niteleniyor). Tabii bu otomatik olarak ve hızlıca belirlemeniz için bir yöntem. Bunun dışında genelde akşam üzeri güneş batmadan önce veya sabah güneş doğduktan hemen sonraki saatler ışığın güzel renkleri yakalamanız için olanak verdiği saatlerdir. Güneş tam tepede iken (öğle saatlerinde) hem ışığın açısı hem de rengi fotoğraf kalitenizi düşürecektir (bunları doğal dış çekim yapacaksanız söylüyorum. Stüdyo çekimlerinde kendiniz oynayabilirsiniz ışık ile elbette ki).

Ceyhun Çakar

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.Bugün 12:50

Bir hoparlör nasıl birden fazla ses üretiyor?

Bu matematikte Fourier'in bulduğu dönüşümle anlaşıldı. Bu dönüşümün temel sonuçlarından biri eğer sistem lineer ise üst üste binmiş farklı frekanslar tamamen ayrıştırılabilir. Örneğin bir erkek sesi ve bir kadın sesi hoparlör tarafından üst üste bindirilebilir ve tek ses olarak davranmalarına rağmen birbirine karışmazlar. İnsan kulağı ikisini ayırt edebilir.

Radyo ve televizyon aynı şeyi elektromagnetik dalgalar (insan gözünün görmediği kızıl ötesi ışık) için kullanır. 2 radyo yayını havada üst-üste binmesine rağmen radyo onları frekanslarına göre ayrıştırabilir.

Ceyhun Çakar

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.Bugün 12:44

Ses dalgaları nerede son buluyor? Yoksa dünyada sürekli bir döngü halinde dolaşıyor mu?

Ses dalgaları bir maddenin içindeki basınç dalgalarıdır. Termodinamik 2. yasası sonsuza kadar yayılmalarına izin vermez. Belli bir zaman içinde maddenin yayılan kinetik enerjisi ısı enerjisine dönüşür ve ses yok olur. Bu havada daha hızlı suda daha yavaş metalde daha da yavaş olur.

Devrim Güren

Devrim Güren bir yanıt verdi.Bugün 12:35

Nane yedikten sonra ağza giren gıdalar neden serinletir?

Nanenin içinde, organik bir alkol olan mentol yer alır. İnsan vücudunda bulunan ısı reseptörleri mentolle karşılaştığında bir reaksiyon oluşur. Bu reaksiyon sonucu ortaya serinlik hissi çıkar. Sadece ağız yoluyla alımlarda değil, harici kullanımlarda da mentol vücuda etki eder. Mentol içeren pastiller, yakılar veya topikal kas gevşeticiler buna bir örnektir. Şunu da belirtelim ki oluşan reaksiyon ısıyı düşürmez, sadece serinlik hissi verir.

Mine

Mine bir yanıt verdi.Bugün 12:25

Başka hiçbir şey düşünmeden tek bir konuya odaklanabilir miyiz?

Mümkün ama çok zordur. Öncelikle buna başlamadan, zihninizi meşgul eden şeylerden arınmanız lazım. Sıkıntılı konularda bakış açınızı değiştirip önemsizleştirmek gibi. Mesela bi balonun üzerine söz konusu konuyu yazıp balonu patlatmak yada bir kağıda yazip sonra o kağıdı çöpe atmak gibi teknikleri kullanabilirsiniz. Sonra eğer vakit varsa konsantrasyon yeteneğinizi arttırmanız gerekir, mesela geometri yada sudoku soruları çözmek, sayı ezberlemek yada bazı bilgisayar-zeka oyunları oynamak, meditasyon yapmak gibi. Sonra fiziksel şartları düzenlemeniz gerekli, ısı-ışık-ses gibi sizi olumsuz etkileyecek dış faktörleri standardize etmek gibi. Masa başında bir çalışmaya odaklanacak iseniz, elde bişey tutmak herzaman işe yarar, örneğin kalem yada -çok önermesem de sigara- gibi. Bazı araştırmalar fiziksel bir aktivite esnasında düşünme yeteneğinin arttığını göstermiştir - örneğin evde kondisyon bisikletinde pedal çevirirken bi konu üzerine düşünmeye çalışabilirsiniz.

Devrim Güren

Devrim Güren bir yanıt verdi.Bugün 12:20

Yorgun olduğumuzda neden gözlerimizi ovuştururuz?

Yorgunluk dönemi gözler kuru olur ve göz kapakları sürtünmeden ötürü göz yaşı bezlerini uyararak normalden fazla sıvı üretimine neden olur. Bir yandan da yorgunluk gözlerin kapanmasına neden olur. Açık tutmak ve gözlerden fazla sıvıyı atmak için gözleri ovmak gerekir.

Gökhan Biçer

Gökhan Biçer bir yazı yazdı.Bugün 10:25

Dünya Benzeri Bir Gezegen Bulundu

Kepler uzay teleskobu, kendi güneşinin etrafında dönen bir gezegen keşfetti. Kepler-186f adı verilen bu gezegenin kendi yıldızına uzaklığı, dünyanın güneşine olan uzaklığına yakın ve hacmi ise dünyanın hacminin 1,1 katı. Gezegende su bulunuyor. Kayalık kütlesi, yerçekiminin varlığına işaret ediyor. Gezegenin dahil olduğu yörünge sistemi beş gezegenden oluşuyor ve Kepler-186f'in bir yılı 130 gün sürüyor. Sistemdeki diğer dört gezegenin boyutları da dünyanın boyutları ile örtüşüyor ama merkezdeki yıldıza çok yakınlar (Merkür'ün güneşe yakın olduğundan daha da yakın) Yıldız, cüce yıldızlar sınıfından, güneşten daha küçük ve daha soğuk. Gezegenin yüzeyinde su olduğu belirtiliyor ama gezegenin kütlesi, yüze sıcaklığı ve atmosferinin neye benzediği hakkında henüz net bir bilgi yok.

Daha geniş bilgi için:
slate.com/blogs/bad_astronomy/2014/04/17... .

Zamanteknoloji

Zamanteknoloji bir yazı yazdı.Bugün 08:48

GALAXY S5 Satışları Başladı, GALAXY S5 Özellikleri

, Fiyatı | Zaman Teknoloji

13526

GALAXY S5 Satışları Başladı, GALAXY S5 Özellikleri Nelerdir , GALAXY S5 Fiyatı Ne Kadar, Galaxy S5 Satış Fıyatı, Galaxy S5 Yenilikleri

zamanteknoloji.com/galaxy-s5-satislari-... .

Erdi Gündüz

Erdi Gündüz, "Dünya Savaşları" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 03:13

Olası bir Amerika-Türkiye Savaşı olur mu?

Ortaçağ, Yeniçağ bunlar kapanalı çok oldu yahu. Bire bir savaşlar da geri de kaldı. Artık ülkeler birbirlerini güçlerine göre zaten ele geçiriyorlar ki kabul edelim ABD bizden daha güçlü şu konjöktürde ve içimizde de bir sürü kilit isimleri mecvut. Yalnız gezi olaylarıyla olası savaşı kıyaslayan arkadaşa değinmeden geçemeyeceğim. O nası bi savunma yahu. :)

Erdi Gündüz

Erdi Gündüz, "Laiklik" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 03:09

Türkiye'de laikliğin tehlike altında olduğunu düşünüyor musunuz?

Aksine gayette sağlamlaştığını düşünüyorum.

Erdi Gündüz

Erdi Gündüz bir yanıt verdi.Bugün 03:06

Kapitalizm'mi Sosyalizm'mi Komünizm'mi?

Sonunda izm olan hiçbir şey

Gizem

Gizem, "İnsan Davranışları" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:44

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Yalana, sorumsuzluğa, bir şeyi nasıl yapmam gerektiği konusunda ahkam kesmeye çalışan insanlara, disiplinsizliğe ve saygısızlığa

Daha fazla göster

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Sosyal hesaplarınla üye ol
FacebookTwitterLinkedin

← GERİ DÖNveya sosyal hesaplarınızla giriş yapın

FacebookTwitterLinkedin