Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Ayhan Şimşek
Bugün 04:25

Nasıl bir Türkiye istiyorsun?

Erkeklerine analık yapan kadınların aklını başına almasıyla başlar bu iş.
Ayhan Şimşek
Bugün 04:18

Karakter nasıl ve ne zaman oluşmaya başlar, bu oluşuma doğrudan etki eden faktörler nelerdir?

Önünü kesmediğimiz sürece karakter oluşumu uzayan bir tırnaktan farksızdır.
Ayhan Şimşek
Bugün 04:07

Yazın çadırla kamp yaparak Ege ve Akdeniz turu yapmayı planlıyorum. Gördüğüm herhangi bir boş alanda çadır kurup orada yatmak bir problem çıkarır mı veya kamp alanı mı aramalıyım? Daha önce yapmış olan veya bilgi verebilecek olan var mı?

Kelebekler Vadisi hariç her yerde! Serbest kamp yapabilirsiniz. Yeter ki yiyecek ve içecekleriniz yeter miktarda olsun. Buna engel hiçbir yasa yoktur. Kabak koyu başta olmak üzere gözünü para bürümüş insanlara karşı dikkatli olmak gerekli. En ufak rahatsız edilmenizde çekinmeden Jandarmayı arayarak durum bilgilendirmesi yapmanız önemlidir. Bu açıdan yürüyüşünüze başlamadan önce bölge Jandarma karakoluna giderek yürüyüş planınızdan bahsetmeniz ve bu konuda tavsiye istemenizi önerebilirim.
Ek olarak Patara, Çıralı gibi Karetta Karettaların yoğun uğrak yerleri ve Müze Kart istenen yerlerde de kamp yapmak yasaktır. Yine de her şey bana göre insan ilişkilerinden geçiyor. Uygun diyalogla Türkiye'de kamp yapamayacağınız nokta olmadığını da söyleyebilirim.
Ayhan Şimşek
Bugün 04:05

Doğa gezileri için nereye başvurmamız gerekir? Geziler nasıl organize edilir?

Kültür turları adı altında tur firmalarının düzenlediği turlar vardır.
Birde kar amacı gütmeyen doğa gönüllülerinden oluşan gruplar vardır. Hatta o kadar çok gönüllü grubu var ki mutlaka kendinizi rahat hissedeceğiniz bir grup bulabilirsiniz.
Bu gruplara katılmanın en önemli yanı oturmuş haftalık programları vede maliyetlerin katılımcı sayısına adil olarak bölünmesi.
Bugüne kadar kendimi en rahat hissettiğim gruplardan biri Doğa Gezginleri olmuştur.dogagezginleri.com/
Fazlı Özdemir
Bugün 01:55

Tavsiye edebileceğiniz belgeseller hangileridir?

BBC Life serisi, özellikle de "Mağaralar" bölümü kesinlikle izlemeniz gerekenler arısında olmalı.
Fazlı Özdemir
Bugün 01:41

Grip aşısının herhangi bir zararı var mı? Olmalı mı olmamalı mı?

Grip aşısı kadar faydasız ve gereksiz başka bir aşı yoktur herhalde. Grip virüsü kadar yaygın ve sürekli mutasyona uğrayarak kendi bağışıklık sistemini geliştirmiş bir hastalığa, etkisi olmayacağını bile bile müdahele etmek...
Grip aşısının içeriği grip virüsünün kendisidir. Mantığı ise, insan bağışıklık sisteminin aşı ile alınmış az miktarda ve zayıflatılmış virüsün vücudumuzdaki sisteme tanıtımıdır. Bu aşı vücudumuz için bir nevi bilgilendirme ve güvenlik semineridir. Ancak, kendisi sürekli mutasyona uğrayıp bağ yapısını çok kolay değiştirebilen, çok aktif bir virüs olduğundan aşı neredeyse hiçbir işe yaramaz.
O aşı ile zaman ve para kaybedeceğinize kendinize haftada 2 veya 3 gün sabah akşam meyve salatası yaparak zaten bağışıklığınızı olası tehlikelere karşı hazırlayabilirsiniz.
Erdal Seher Es
Bugün 00:53

İstanbul içinde ve çevresinde yaşanılacak, yeşil, sessiz, sakin, güvenli en güzel semt, köy, kasaba nerelerdir?

1968 de göç ettik istanbu'a herşeyin en guzelinin son demine yetistik.istanbul'a peyzajcı olarak cok sey ekledigimi dusunuyorum.ama artik hic birşey ifade etmez hale ggeldi bende terkettim.artik kazdaglarinda orman icinde kurdugum ida doga ve sanat kampinda esimle yasiyoruz. Tavsiyem acil olarak terkedin.
Ömer
Dün 23:34

İstenmeyen düşünceleri beyninizden nasıl atarsınız? Özellikle acı verenleri.

Bazı arkadaşlar sıralamışlar yok içki, sex, uyuma... Falan filan bunlar kalıcı çözüm değil arkadaşım fasa fiso bunlar 1 saat bilemedin 2 saat giderir sıkıntını.

Kafanda büyük bi sıkıntı varsa bundan kalıcı kurtulmanin en iyi yolu CALISMAKTİR. Beynini, gece o yatağa girene kadar meşgul edeceksin yatacagın zamanda pijamalarını giyecek kadar dahi halin olmayacak. Ölü gibi olacaksin.

Kendimden biliyorum abi.Ben calişmassam götü başı dağıtırım.İnan en iyi yolu böyle ben denedim hepsini.
Serkan Köse
Dün 23:14

Güzel belgesel sitesi önerebilir misiniz?

documentaryaddict.com önerebilirim. Oldukça ayrıntılıdır. . .
Arif Navdar
Dün 17:48

Anne ve babalarını huzur evine bırakanlar için ne düşünüyorsun?

Seni 9 ay karnında taşısın geceleri ağladığında senin için sabahlara kadar beklesin altını temizlesin büyütsün beslesin saçını süpürge etsin sonra sen kalk huzur evine gönder tek kelimeyle karaktersiz derim
Turgay Aksoy
Dün 17:31

Alkışlar Duygun Yarsuvat' a

Futbolumuzun önemli tartışma konularından biridir alkışlamak. Fenerbahçe şampiyon olursa Galatasaray alkışlar mı, Galatasaray şampiyon olursa Fenerbahçe alkışlar mı sorusu günlerce konuşulur. Boş bir tartışmadır aslında. Hakkıyla kazanan takımı alkışlamak centilmenliktir. Ama bizde alkışlamamak, kendi kulübüne aidiyet göstergesi olarak algılanır.

10699

Takımlardan önce asıl alkışlanması gereken Galatasaray kulübü başkanı Duygun Yarsuvat' tır. Ünal Aysal' ın ayrılmasından sonra, ara dönem için başkan seçilen Duygun Yarsuvat bu kısa dönem içerisinde yaptıklarıyla dikkat çekiyor. Bu yaptıkları, sportif olarak elde edilen başarılardan çok daha kıymetli. ''Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki kan davasını bitirmeye çalışıyorum '' diyen Duygun Yarsuvat, bu ifadelerini Galatasaray kongresinde de söyledi. Aziz Yıldırım ve yöneticilerin yargılandığı mahkemenin yanlış olduğunu, olağanüstü bir mahkemede yargılanmamaları gerektiğini de kongrede dile getirdi. Yarsuvat, son oynanan Fenerbahçe Galatasaray maçını izlemek için de Kadıköy' e gitmişti. Kutuplaşmanın iyice arttığı, taraftarların biri birlerini düşman olarak gördüğü bu günlerde, özellikle başkan seviyesinde bu tür davranışların olması çok önemli. Çünkü, yöneticilerin sağduyulu tavırları, oyunculara ve taraftarlara da yansıyacaktır. Bu da şiddet ve kavganın önlenmesinde çok faydalı olacaktır. Kendi camiasından bile tepki görebileceği halde, bu şekilde davrandığı için, alkışlar Duygun Yarsuvat' a.
Eray Özer
Dün 16:53

Hayatta kalmama yetecek kadar tasarım öğrenmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Tasarım öğrenilecek, belirli kuralları olan bir şey değildir. Sizin hayal gücünüzden ibarettir. Eğer böyle olmasaydı zaten buna tasarım demezdik. "Tasarımcı" diye bir meslek de olmazdı. Asıl öğrenmeniz ve öğrenebileceğiniz şey tasarımlarınızı gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyacağınız teknik bilgidir.

aAncak tasarımın kuralları yoktur, önemli olan sizin hayal gücünüzdür demek tamamen kafanıza göre bir şeyler yapabileceğiniz anlamına da gelmez. Kafanızda canlanan her şeyi her şekilde kullanamazsınız. Cevaplamanız gereken bazı sorular mevcut.

Bunlar:
1- Yaptığınız proje ne ile ilgili ?

2- Ciddi mi olmalısınız ? Neşe ve coşkularınızı mı yansıtacaksınız ? Extreme sporlar ile alakalı bir projeniz var diyelim. Extreme sporların heyecanını müşteriye yaşatmadan onu nasıl kendi sitenizde tutacaksınız ?

3- Müşteri potansiyeliniz kimlerden oluşuyor ? Gelinlik modelleri ile alakalı bir projeniz var. Burada müşteri potansiyelinizi belirlemeden yapacağınız her hareket sizi felakete götürür.

4- Tasarımınız hangi alanlarda kullanılacak ? Örneği bir youtube reklam videosunda her kullanıcı reklamın ilk 4sn'sini izlemek zorundadır. Ancak dikkat ettiyseniz yapılan bu videoların %90'lık bir kısmı şart koşulan izleme limiti geçtikten sonra geçilir. Yani siz 4sn içinde vermek istediğiniz mesajı vermeli yada müşterilerinizde bir merak uyandırmalısınız. Yoksa sizde ölü reklamlar mezarlığını boylarsınız.

5- Tasarımınızda bir sanat varsa bunu imgelerle gizli kapaklı söylemlerle destekleyebilirsiniz. Bu tip akıl oyunları her zaman etkilidir. İnsanlar sizden konuşsun. Tasarımlarınızdan konuşsun. Sizin hakkınızda tartışma yapsınlar. Ancak bunun dozunu kaçırıp imgeleri sadece sizinle alakalı şeylerle doldurursanız. Potansiyelinizden kimseye de ulaşamazsınız. Yani burada ulaşılabilirlik de söz konusudur.

Bunları nasıl yapacağım diyorsanız, işin sosyal boyutlarına bakın. İmgelerin, şekil ve renklerin insanları nasıl etkilediğini inceleyin. Dijital tasarım boyutu ile işe bakmayın. Bunlar size bir vizyon kazandırarak bir yerlere gelmenizi sağlar.
Art of 20 Century, 50 Ideas of Art gibi kitaplar var öneririm.
Yüksel Tan
Dün 14:48

Şimdi düşününce ne kadar aptallık etmişim dediğin neler var?

Doktorların verdiği ilaçları sorgulamamak , sıkıldığım eğitim hayatı içinde kendim yerine eğitimi sorgulamamak , daha önce yediğim içtiğim hiçbirşeyin etiketini okumamak ve de sorgulamamak, sırf herkez öyle yapıyor diye yaptığım şeyleri sorgulamamak, kısaca SORGULAMAMAK. Şimdi sorguluyorum da ne oluyor daha mutsuzum ama en azından sazan değilim , koyun değilim ve daha sağlıklıyım.
Baris Kocdur
Dün 14:14

Girişimcilik ile ilgili Türkçe Podcast var mıdır?

Yaklaşık 1 ay önce başlamış olan girişimci muhabbeti, girişimcilik ve startup ekosistemi ile ilgili haftalık türkçe podcast yayını yapıyor.

girisimcimuhabbeti.com

soundcloud.com/girisimci-muhabbeti
Gonca Köse
Dün 13:07

Bebeklerden en iyi nasıl kan alınır?

Bebeklere yapılan her işlem çok zor.. Tepkileri çok seri veriyorlar. Kan alma da ya da damar yolu açmada öyle bir yöntem yok.. Felsefe hissettiğin damara giriceksin:) Bebeklerde de yapılırken genelde bir hemşire sabitler elini çekmemesi için, yetişkin kendini sabit tutabilirken bebekte bu işlem zor oluyor ve genellikle enjektörün iğnesiyle girip tüpe öyle damıtma yoluyla alıyoruz..

Ek olarak doğumdan sonraki günde rutin olarak alınan topuk kanı vardır. Onda da topuk sıkıca kavranıp alt dış kısım iğneyle delindikten sonra guthrie kağıdı dediğimiz kağıda kanı sürülerek fenilketonüri, konjenital hipotiroidi gibi yenidoğan için çok önemli testlere bakılır. . .
Gonca Köse
Dün 12:50

Human Papilloma virüsü ve aşısı hakkında bilgileriniz nelerdir?

HPV özetle cinsel organlara tutunarak kansere kadar götürebilecek bir tablo oluşturan virüstür. Ayrıca bulaşma oranı enfekte olan kişiyle temas edildiğinde çok yüksektir. En çok bulaşma riski her cinsel yolla bulaşan hastalıkta olduğu gibi çok eşlilik.. Ancak burda tam temas olmasına gerek yok genital siğil dokunma ile de geçer.

Özellikle kadınlarda risk büyük çünkü virüs rahim ağzı hücrelerinden besleniyor. Bu aşının bizim rutin takvimimize koyulması şart ancak hala bir sonuç yok. Çünkü HPV karşı haydi bir aşılanayım demek gibi bir lüksümüz yok belli bir yaştan sonra hiç bir etkisi kalmıyor.Sadece 12-26 yaş arasında genç kızlara ve en erken 9 yaş başlangıç olarak yapılabilmektedir. Erkekler üzerinde aşılama protokolleri söz konusu değildir. Bu nedenle erkeklerin tek korunma yolu tek eşlilik....
Tanısı için pap smear testine başvuruluyor. Bu testi genç kızlarda yapabilmek zor, çok profesyonel jinekolog bulmak gerekebilir.. Bu nedenle hpv de tanı konulmadan aşılama yaptırma gibi bir ön koruma durumu söz konusu. . .
Sedef Say
Dün 12:30

Yurt dışına gitmeden İngilizce öğrenebilir miyiz? İngilizce çevirmenlik okuyorum, nişanlıyım ve yurt dışına çıkma imkanım yok. Bölümümdeki müdür ve yardımcısı, ikisi de yurt dışına gitmeden İngilizceyi öğrenmişler. Bu kişiye bağlı mıdır?

Eğer yurtdışına gitmeme sebebiniz nişanlınızın istememesi ise bence ingilizceyle ya da kendini bu konuda geliştirmekle de ilgilenmemelisiniz. Gerek yok yani. Bağımlı bir hayat insanı her zaman geride tutar. Ki alanınız çevirmenlik, öğretmenlik düşünüyorsanız ekstrem bir ingilizce seviyesine ihtiyaç duymayacaksınız ama çevirmenlik bölümü karşılaştırmalı metinler, edebiyat, kültür ve dil sosyolojisini incelemeniz ve absorbe etmeniz gereken bir alandır.Profesyonelce değil.
Erhan Kılıç
Dün 10:19

Cabir Bin Hayyam'ın atom parçacığı hakkında yaptığı açıklama aslında Einstein'in bu olaya yani atomu parçalamaya yoğunlaşmasına mı sebep olmuştur?

Alakası yok. Einstein ışık hızı sabitliğinden yola çıkarak önce Özel Görelilik teorisini, Newton'un kütleçekim yasaları ile çelişince de Genel Görelilik teorisini geliştirdi. Her şey ışık hızı sabitliğinden yola çıkmasıyla başladı.
Ömer Faruk Özcan
Dün 09:30

Ben Makina Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. AutoCAD derslerini kaçırdığım için bir şey bilmiyorum. Kendi başıma nasıl AutoCAD öğrenebilirim?

Kardeşim autocad çıktığından buyana line, circle, trimden ibarettir. Değişen şey tasarımdır. Bu yüzden autocad öğrenmek herzaman kolaydır. Nasıl öğreneceğine gelirsek. İnternetten bir kaç çizim videosu izle youtube da kağnıyla video var. Bunun yanı sıra autocad tutorial diye aratırsan da sana tam ders çıkar. Fakat bu videolara baktıktan sonra o komutları sürekli kullan. Çevrende gördüğün herşeyi çizmeye başla. Başlangıç olarak ölçek olayını takma boyutsuz gözüne göre çiz. Sonra ölçkeli çizersin. Bu sayede pratiğin artar. Kolay gelsin kardeş başarılar.
Ömer Faruk Özcan
Dün 08:33

Bir şeyin değerli olduğuna kim karar verir?

Şimdi değer derken; değer dediğimiz kavram 2 ye ayrılır. Şahsi değerler ve maddi değerler, Şahsi değer duygularla kurulan ve tekrar yaşanması mümkün olmayan anlardır ve değeri paha biçilemezdir. Fakat bir malın değerine gelecek olursak bu iş değişir buna paha demek bana daha doğru geliyor. Paha ise o ürünün işleme zorluğu, malzemeye kolay veya zor erişim, arz-talep vs. öğelerine göre değişir.
Arif Navdar
Pzt - 04:25

İnsanoğlu neden dünyayı yok etmek için bu kadar hırslı?

EkopsikolojiEskiden doğa ile iç içe yaşayan insanlar, moderneştikçe doğa’ya zarar vermeye başladılar.

Eskiden yuvaları olan yeşil doğa’yı, şimdiki yuvalarından yani gri betonlardan kirletiyorlar.

İnsan doğa’ya neden zarar verir, hangi etmenler bunda rol oynar? İşte tüm bu soruları Ekopsikoloji cevaplıyor.

Ekopsikoloji, psikoloji ile ekoloji'yi birleştirir. Yabancılaşma'yı tedavi etmek üzere sürdürülebilir bir doğa dengesi oluşturmayı gözeten siyasi ve uygulamalı kuramları inceler.

Ekopsikoloji'nin amacı, insanın ekolojik bilinçdışında bulunan ve doğuştan sahip olduğu, doğa ve insanın karşılıklı ilişkisine dair bilgiyi uyandırmaktır.

İnsanın çevresiyle ilişkilerini düzenleyici ekolojik ego, hem egolojinin (ego bilimi) hem de Ekopsikoloji’nin araştırma alanıdır.

Celal Bayar Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü’nden Selim Uzunoğlu, “Çevreyi Korumada Yeni Bir Kavram: Ekolojik Ego” başlıklı makalesinde yukarıdaki soruları cevaplamış.

Uzunoğlu’na göre; İnsanın insanla ve tabiatla ilişkisi ego aracılığıyla kurulur. Sağlıklı ve karakterli ego inşası insan-insan ilişkilerinde önemli iken, ekolojik ego, insan-tabiat ilişkilerinin sağlıklı olmasında kritik bileşendir.

Ekolojik ego, düşünce, duygu ve davranış boyutlarında doğaya zarar vermeyen, varlıklara saygı duyan stabil bir ego durumudur.

Çevre problemleri, temelde ego ve çevre arasındaki sağlıksız ilişkilerden kaynaklanır. Egonun bireyi koruma eksenli tutum ve davranışları, çevre sağlığını birinci derecede etkiler.

Ekolojik farkındalık ve bilinçlilik düzeyi, ego farkındalığına bağlıdır. Egonun ekolojisini çözümlemeden ve ekolojik ego'lar inşa etmeden çevre problemlerini çözmek oldukça zordur.

Düşünce-duygu ve davranışları içsel olarak düzenleyen egonun fonksiyonları, ekopsikolojinin etik değerleriyle (zarar vermemek, saygı duymak ve katkı yapmak) kontrol edilebildiğinde, çevreye zararlı tutum ve davranışların kontrol edilip yönetilebilmesi mümkün olacaktır.

Bilinçaltı oluşmadan ne bilinç nede düşünme mümkün olduğundan, zihin ekolojik olarak inşa edilen bilinçaltı ile şekillenir. Sanayileşmiş modern toplumlarda bireylerin ekolojik bilinçaltı bastırılmış ve modern insan doğayı ele geçirmeye odaklanmıştı. Modern insanın çevreyle tekrar barışması, ekolojik bilinçaltında saklı olan doğaya zarar vermeme ve ötekine saygı güdülerini aktif hale getirmesine bağlıdır.

Gelişimin ve büyümenin en kritik aşaması, çocukluk dönemidir. Çocukluk döneminde ekolojik bilinçaltı inşaa ettirilebilirse, çevre problemleri temelden çözülme yoluna girer.

Yeşil bir doğa ve temiz bir çevre için çocuklarımızı ekolojik farkındalıkla yetiştirelim. Bu konuda hepimize görevler düşüyor.
populerpsikoloji.com/news-detail/id/105
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın