Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Abdullah Gürel
15 dakika önce

Yaratıcılığı etkileyen etmenler konulu bir sunum yapmam gerek. Sizce hangi etmenler üzerinde yoğunlaşmalıyım ?

Çoklu zeka üzerinde durabilirsin mesela veya yaratıcı insanların anında çözüm üretmesi yaratıcı insanların kimlerdir yaptıkları, düşünceleri ve bir de yaratıcı insanların en çok sevdiği konular ve bir diğeri de yaratici fikirlere sahip olmak için neler yaparsınız böyle olursunuz gibi etmenler ve en önemlisi eğer yaratıcı düşünce üzerine sunum yapacaksan bunu sıkıcı bir bilgi aktarımı olarak yapma sen de kendi fikirlerini yaratıcı düşünceleri sunuma kat hadi başarılar...
Abdullah Gürel
47 dakika önce

Tarih Kokan Sayfalar-Braille Alfabesi(Görme Engelli Alfabesi) Ve Louis Braille

Braille alfabesi veya Körler alfabesi; 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir. İki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşur. Her iki kolonda üçer nokta bulunur. Noktalardan her biri altmış dört farklı kombinasyondan birini oluşturması için farklı şekillerde dizilir.
Bu harfleri isimlendirmek için noktaların bulunduğu her bir pozisyon, yerlerine göre söylenir;
  • yukarıdan aşağıya, sol yanda 1'den 3'e kadar (temsilî L harfi)
  • sağ ve sol yandan birinci (temsilî C harfi)

Braille sistemi aslında Charles Barbier'nin Napolyon'un talebi doğrultusunda, askerlerin gece karanlığında ışık olmaksızın anlaşmalarını sağlamak için geliştirildiği sisteme dayanır. Barbier'nin sistemi çok karışık ve öğrenilmesi zordu zira askeriye tarafından da reddedilmişti. 1821 yılında Charles Barbier, Paris Millî Enstitüsü'nün körler bölümünü ziyaret etti ve Louis Braille ile tanıştı. Braille, Barbier'nin en büyük eksiğinin, alfabesinin sahip olduğu temsilî harflerin insanın parmağını hareket ettirmedikçe anlaşılamaması olduğunu söyledi. Bu buluşta bir sembolden diğerine hızlıca geçilemiyordu. Kendisinin değişikliği, kör alfabesinde devrim yapan 6'lı nokta sistemiydi.

Braille alfabesi
Braille yazım sistemi, karakterleri dünyada ilk kez ikili şema ile gösteren yazı sistemidir. Ana dili Fransızca olan Braille'in Fransızca'daki aksan harflerini göstermekte kullandığı gibi, Braille yazı sisteminde, örneğin Türkçe için Ö, Ü, Ğ, Ç, S seslerini göstermek için de yeni semboller oluşturulur. Bunun haricinde kullananlarına sadece 64 mümkün seçenek sunan yazım sistemi,matematik ve müzik sembolleri içinde tasarlanan işaretleri kapsayabilir. Ayrıca, öğrenenlere daha hızlı okuma teknikleri de öğretilir.


Harfler Ve Sayılara Bakmak İçintr.wikipedia.org/wiki/braille_alfabesi#h...

Louis Braille

Louis Braille (d.4 Ocak 1809 - ö.6 Ocak 1852), görme engellileri için dünya çapında okuma ve yazma için kullanılan körler alfabesinin sistemini icat etti. Braille, 1'den 6'ya kadar belli bir düzen içinde sıralanmış kabartmalı noktaları parmaklarla üstünden geçerek okunur. Özel karakterler içeren Asya dilleri dışında hemen hemen her dile uyarlanmıştır. Louis Braille'in kendisi de görme engelliydi.

Özgeçmiş


Louis Braille Paris'in yakınındaki Coupvray köyünde doğdu ama çocukluğunun büyük bir bölümünü Lisle'da geçirdi. Babası Simon-René Braille saraçtı. Üç yaşında babasının yatak odasında babasının saraç iğnesiyle sol gözüne hasar verdi. Bu olay sol gözünü tamamen kör etti ve sempatetik oftalmiya (sympathetic ophthalmia) sağ gözünü de etkiledi; 6 yaşında tamamen kör oldu. Bazen ailesine "Niye her zaman aydınlık? " gibi sorular sorardı. Görme engeline karşın ailesinin de desteğiyle Braille, okula okuma ve yazması isteninceye kadar devam etti.
Braille 7 gibi erken bir yaşta Paris'te bulunan, dünyanın ilklerinden biri olarak kabul edilen Institution Royale des Jeunes Aveugles (Genç Körler Kraliyet Enstitüsü)'den burs kazandı. Aldığı burs bir kör olarak kaderini değiştirdi; o günlerde başka bir kör gencin kaderi sokaklarda para dilenmekti. Ancak okulun şartları çok da iyi değildi. Braille'e öğün olarak kuru ekmek ve su veriliyor bazı öğrenciler de istismar edilip ceza olarak odalara kilitleniyorlardı.
Braille sistemi aslında Charles Barbier'in Napolyon'un talebi doğrultusunda, askerlerin gece karanlığında ışık olmaksızın anlaşmalarını sağlamak için geliştirdiği sisteme dayanır. Barbier'in sistemi çok karışık ve öğrenilmesi zordu zira askeriye tarafından da reddedilmişti. 1821 yılında Charles Barbier Paris Millî Enstitüsü'nin körler bölümünü ziyaret etti ve Louis Braille ile tanıştı. Braille, Barbier'in en büyük hatâsının, alfabesinin sahip olduğu temsilî harflerin insanın parmağını hareket ettirmedikçe anlaşılamaması olduğunu söyledi ve bu yüzden sembolden bir diğerine hızlıca geçilemiyordu. Kendisinin değişikliği, kör alfabesinde devrim yapan 6'lı nokta sistemiydi.

Kaynak Vikipedi
Growthackingsk
Bugün 01:10

Growth Hacking Pazarlamaya Dair 7 Ders

TV reklamlarına, billboardlara ve basın bültenlerine tonlarca para harcamadan nasıl bu kadar büyüdüklerini merak ediyor musunuz? Twitter, Linkedin ve Dropbox gibi firmaların başarılarının arkalarında yatan sır başarılı Growth Hacking stratejileri belirlemeleridir. Bu makalemizde, bu stratejilerden 7 tanesini paylaşacağız.

İlginizi Çekebilir:Growth Hacking ve Geleneksel Pazarlama Arasındaki Fark

1- Growth Hacker'ın Kim Olduğunu Kavrayın
Hedef kitlenizi reklamlar ile boğmaktan ve geleneksel pazarlama yöntemlerini izlemekten ziyade,growth hackeryaratıcılığa ve verinin gücüne inanır. Kısa bir süre zarfında hedeflenen metriklerde gelişme göstermek için daima test ve uygulamalar yapar.

2- Sorgulayıcı Olun
Growth hacking stratejinizin soracağınız sorular ve izleyeceğiniz metrikler oluşturur. Hedef kitleniz kim? Neden müşteriniz olmalılar? Onların hangi problemlerini çözüyorsunuz? Ürün ve hizmetleriniz hakkında sürekli geri bildirimler toplayın ve kesinlikle ön yargılara kapılmayın!

3- Doğru Kişileri Hedef Alın
Mesajınızı herkese ulaştırmaktan ziyade, ürün/hizmetiniz ile ilgilenebilecek kişilere ulaştırmanız daha faydalı olacaktır. Bu sayede kaynaklarınızı daha etkin kullanmış olup, geri dönüşüm oranınız daha yüksek olabilir.

1918

4- İyi Fikir Yeterli Değil
Potansiyel müşterilerinizin kafası sitenizde karışabilir... Ne kadar kaliteli ürün/hizmet satarsanız satın, doğru yaklaşım, atmosfer ve fiyat politikası ile pazara çıkmazsanız sonuç başarısızlık olacaktır.

5- Viral İçerik Yaratmaya Odaklanın
Eğer markanız için viral içerik üretmek istiyorsanız, müşterilerinizin gözünden düşünmelisiniz. Kendinize şu soruyu sorabilirsiniz:

Müşterilerin beni arkadaşlarına anlatabilmesi için sunduğum servis yeteri kadar iyimi?
Ürün/hizmetiniz için bir değer algısı inşa edin ve insanlar paylaşmaya gönüllü olsun!

6- Müşteri Bağlılığı Yaratın
Sadece Growth Hacking'in değil, tüm pazarlamanın en zor süreçlerinden birisi de kazandığınız müşteriyi tutmak ve ondan daha fazla para kazanmaktır. Müşterilerinizi ilave hizmetleriniz hakkında bilgilendirin, ilgilenmeseler bile pes etmeyin!

7- Blog Yazıları
Ürün/hizmetiniz hakkında yazan başarılı blogları tespit etmek ile başlayabilirsiniz... Bu yöntem ile hedef kitlenizin sabit olduğu mecralarda sizin hakkınızda konuşulmasını sağlayabilir, farkındalığı arttırabilirsiniz.
Abdulkerim Özkan
Bugün 00:49

Uykudayım, Öğrenip Uyanacağım

Araştırmacılar uykunun hafızanın yanı sıra öğrenmeyi de güçlendirdiğini ortaya çıkardı. Beyin uykunun bazı bölümlerinde, o gün olanları 'tekrar oynatıyor'. Öğrencilere öneri:Çalışıp uyumak, çalışmaya devam etmekten daha iyi.
LONDRA- Bilim insanları iyi bir gece uykusunun öğrenmeyi ve hafızayı ne şekilde etkilediğini ortaya koydu. Çin ve ABD ’de bulunan araştırma ekibi beyin hücreleri ile uyku sırasında oluşan sinapsların (nöronlar arasındaki bağlantı noktaları) ilişkisini görebilmek için gelişmiş mikroskopi teknikleri kullandı.
Uykunun hafıza ve öğrenme konusunda önemli bir rolü olduğu biliniyordu. Ancak uyku sırasında öğrenme ve hafızaya etki etmesi açısından beynin içinde neler olduğu konusu tartışılıyordu.New York
Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Pekin Üniversitesi Şenzen Yüksekokulu’ndan araştırmacılar fareleri kendi etrafında dönen bir çubuğun üzerinde yürüyebilmeleri için eğittiler. Daha sonra bir mikroskop yardımı ile hayvanlar uyurken ya da uykusuz bırakıldıklarında beyinlerinde neler olduğu incelendi. Bu inceleme sonunda uyuyan farelerin nöronlar arasında dikkat çekici şekilde çok daha fazla bağlantı oluşturduğu görüldü, yani daha fazla öğreniyorlardı.
Araştırma ekibi ayrıca uykunun belirli fazlarını kesintiye uğratarak, derin ya da yavaş dalga uykunun hafıza oluşturmak için önemli olduğunu ortaya koydu.
Uykunun bu bölümlerinde beyin günün daha önceki saatlerinde olan biteni “tekrar oynatıyordu. ”

UYKUDA YENİ BAĞLANTILAR OLUŞUYOR
New York Üniversitesi’nden Profesör Wen-Biao Gan, araştırmayı şöyle anlattı:
“Uykunun nöronlar arasında bağ kurulmasını teşvik ettiği bilgisi yeni, bunu daha önce kimse bilmiyordu. Daha önce uykunun yardımcı olduğunu düşünüyorduk, fakat başka sebepler de olabilirdi ve gösterdik ki uyku yeni bağlantılar oluşturmaya gerçekten yardımcı oluyor. Uyku sırasında beyin sessiz değil, gün içerisinde neler olup bittiğini yeniden canlandırıyor ve bu bağlantılar oluşturmak için oldukça önemli görünüyor. Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar örneğin öğrenciler için çok önemli. Eğer bir şeyi uzun süre boyunca hatırlamak istiyorsanız bu bağlantılara ihtiyacınız var. Dolayısıyla çalışıp iyi bir uyku uyumak, çalışmaya devam etmekten muhtemelen daha iyi.”
Surrey Üniversitesi’nden Profesör Raphaelle Winsky-Sommerer ise araştırmanın bulgularını BBC’ye yorumlarken “Uykunun gün içerisindeki deneyimlerle baş etmek konusundaki katkısının hücresel mekanizmalarını ortaya koymuşlar. Basitçe size uykunun yeni sinapstik bağlantılar oluşturmayı teşvik ettiğini söylüyor, dolayısı ile uykunuzdan vazgeçmeyin” dedi.(BBC-
06/06/2014-15:26)


Hakan Artun
Bugün 00:30

Soyut maket yaparken nasıl malzemeler kullanılabilir? Ben maketimde çöl yapacağım, ama nasıl bir malzeme kulllanacağım karar veremiyorum. Bana yardımcı olur musunuz?

Alçı olabilir yapa pecete ile peligomu karıstırılcada farklı bi malzeme olabılır en olmadı talaş yada çöl için düşünürsek çöl aslında birbirinin aynı birden fazla zerreciğin toplanmasından olusur öyle bı malzeme düşün derim
Abdulkerim Özkan
Bugün 00:21

Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir?

Doğum kontrol haplarının yan etkilerini sormuşsunuz ama bu konuda genel bir bilgi vermek istedim. Çeşitli doğum kontrol yöntemleri vardır. Genel olarak bunların sırasıyla etki mekanizması, avantajları ve dezavantajlarından bahsettim.. (NOT: 1) Konu başlıklarını kalın, eğik ve altı çizili yazdım. 2) kontraseptif = gebeliği önleyici)
Etkili Kontraseptif yöntemler
Hormon hapları
Hormon enjeksiyonları
Norplant
Kondom (prezervatif, kaput, kılıf)
Rahim içi araç (RİA)
Vajinal uygulamalar (Spermisid, Diyafram ve servikalbaşlık)
Cerrahi sterilizasyon
Etki Derecesi Sınırlı Yöntemler
Takvim yöntemi (ovülasyongünlerini belirleme)
Geri çekme


Düşük doz kombine oral kontraseptifler (KOK) (etki mekanizması)
Ovulasyonudurdurur
Servikalmukusu kalınlaştırarak spermin geçmesine engel olur
Avantajları
Doğru ve uygun kullanıldığında çok etkilidir: Birinci yılda gebelik olasılığı %0.1)
Cinsel ilişki sırasında herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur.
Gebelik endişesi kalktığından cinsel haz artar.
Aylık periyodlar düzenlidir, kanama hafifler, kanama günü azalır,menstrüel kramplar azalır.
Haplar istendiği zaman kesilebilir. Kesildikten sonra doğurganlık geri gelir.
Korunmasız cinsel ilişkiden sonra acil kontraseptifolarak kullanılır.
Demir eksikliği anemisini azaltır veya önler.
Dış gebelik,endometriumve overkanseri,overkisti, Selim meme hastalığı,pelvikinflamatuarhastalıklara karşı koruyucudur.
Dezavantaj
Sık görülen yan etkiler; bulantı, periyodlar arası kanamalar veya lekelenmeler,amenore, orta dereceli baş ağrısı, göğüs gerginliği, hafif kilo alımı
Her gün kullanılması gerekir. Her gün alınmayınca etkisi azalır. Yanlış kullanımda gebelik risk artar.
Genelde yapılan hata sonraki pakete geç başlamaktır.
Her 28 günde yeni paket elde olmalıdır.
Emzirenlere önerilemezSadece Progesteron İçeren Haplar (etki mekanizması)
Servikalmukusu kalınlaştırarak spermin geçmesine engel olur
Menstrüelsiklusunyaklaşık yarısında ovulasyonu durdurur (emzirme de aynı yollarla gebeliği önler)
Etkinliği
Emziren kadınlarda çok etkilidir
Kombine oral kontraseptiflerden üstünlüğü; emzirmede gebeliğe karşı daha koruyucu olmasıdır.
Her gün aynı saatte alınırsa daha etkilidir.
Avantajları
Doğumdan 6 hafta sonra emziren annelerde kullanılabilir.
Östrojen yan etkisi (kalp krizi ve stroke) yoktur.
Kadınlar ara vermeden her gün tek hap alırlar (unutma riski daha az)
Emzirme süresince çok etkilidir.
Progesterona bağlı yan etkisi (akne ve kilo alma)KOK’leregöre daha azdır.
Selim meme hastalığı,endometriumve overkanseri,pelvikinflamatuarhastalıklara karşı koruyucudur.
Dezavantajları
Emzirmeyen kadınlarda sık görülen yan etkiler menstruelkanama değişiklikleri
En iyi etki her gün aynı saatte alındığında görülür. Emzirmeyenlerde birkaç saat gecikme bile gebelik riskini artırır. 2 veya daha fazla hapı unutmak riski büyük oranda artırır.
Dış gebeliği önlemez.Depo-medroksipregesteronasetat enjeksiyonları (etki mek.)
Temel olarak ovulasyonudurdurur
Servikalmukusu kalınlaştırarak spermin geçmesine engel olur
Avantaj
Çok etkilidir: Uzun süreli gebeliği engeller.
Geri dönebilir.
Her gün hap almak gerekmez.
Sonraki visitlere 2-4 haftalık (erken veya geç) esneklik verebilir.
Herhangi bir yaşta kullanılabilir.
Süt miktar ve niteliğine zarar vermez.
Östrojen yan etkisi yoktur. (kalp krizi)
Demir eksikliği anemisini azaltır veya önler.
•Dış gebelik, endometrium ve over kanserine karşı koruyucudur.
Dezavantaj
Gecikme veya atlama olursa gebelik ihtimali artar.
Sık görülen yan etkiler-menstruelkanama değişiklikleri muhtemeldir
Doğurganlığa dönüş gecikir (4 ay)
Üç ayda bir enjeksiyon gerekir.
Baş ağrısı, göğüs gerginliği, duygusallık, bulantı, saç dökülmesi, daha az cinsel istek, ve/ veya akne daha az görülür.
HIV/AIDS dahil cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyamaz.Norplant implant (Norplant; levonorgestrelinticari markasıdır.)
6 plastik küçük kapsülden oluşur.
Her kapsül küçük kibrit çöpü büyüklüğündedir. Cilt altına yerleştirilir.
Kapsüller insan vücudundaki benzeyenprogesteron içerir. Kapsüllerden çok yavaş olarak salınır. Östrojen içermezler.
Bir set gebeliği en az 5 yıl engeller.
Etki Mekanizması
Servikalmukusu kalınlaştırarak spermin geçmesine engel olur
Mentsrüelsiklusunyaklaşık yarısında ovulasyonu durdurur
Avantajları
Her gün hap almak ya da klinik ziyareti gerekmez.
Süt miktar ve niteliğine zarar vermez.
Östrojen yan etkisi yoktur. (kalp krizi)
Demir eksikliği anemisini önler.
Dış gebelik,endometriumkanserine karşı koruyucudur.
Yerleştirmede sadece anestezi iğnesi ağrısı vardır.
Dezavantajları
Sık görülen yan etkiler menstruelkanama değişiklikleridir.
Kilo alınabilir.
Baş ağrısı, göğüs gerginliği, baş dönmesi, bulantı, saç dökülmesi veya yüzde tüylenme, iştah değişmesi, sinirlilik,overlerdeveya overkistlerinde büyüme ve/veya akne görülür.
Kişi kendi kendine başlayamaz ve bırakamaz.
Küçük cerrahi girişim gerekir.
Takma ve çıkarma sırasında rahatsızlık ve acı vardır.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyamaz.Kadın sterilizasyonu
Artık çocuk istemediğinden emin olan kadınlarda kullanılır.
Çok etkilidir. Devamlıdır
Güvenli, basit bir işlemdir. Lokal anestezi ile yapılabilir.
Bilinen uzun süreli yan etkisi yoktur.
Cerrahi kısa süreli yan etkiler yapabilir.
Falloptüpleri bağlandığı içinoverdensalınan yumurtalar uterusa geçememektedir.
Kadınlar menstruel siklus görmeye devam ederler.
Avantaj
Çok etkilidir
Devamlıdır. Küçük bir işlemle yaşam boyu, güvenli ve çok etkili aile planlaması.
Anne sütünü etkilemez.
Uzun süreli yan etki veya sağlık riski yoktur.
•Over kanserlerine karşı koruyucudur.
Dezavantaj
Genellikle işlemden sonra günlerce ağrı olur.
Nadir cerrahi komplikasyonlar olabilir.
Eğer nadiren gebelik olursa dış gebelik ihtimali yüksektir.
Özel eğitimli biri tarafından muayene ve girişim gerekir.
Vazektomiyegöre daha riskli ve daha pahalıdır.
Geri dönüş ameliyatı zor, pahalıdır ve geri dönüş kesin değildir.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu değildir.
Vazektomi
Artık çocuk istemediğinden emin olan erkeklerde kullanılır.
Çok etkilidir.
Kullanım kolaylığı vardır.
Devamlıdır.
Cinsel performansa etkisi yoktur.
Kastrasyondeğildir, testisleri etkilemez.
Güvenli, basit bir işlemdir. Lokal anestezi ile yapılabilir.
Bilinen uzun süreli yan etkisi yoktur.
Etki Mekanizması
Skrotumdaaçılan küçük bir açıklıktan girilerek tüpler bağlanır.
Böylece testiste üretilen spermler semene geçemezler.Ereksiyonve ejakülasyonaynen devam eder.
Etkinliği
Genel uygulamada çok etkili ve devamlıdır.
Doğru kullanımda daha etkilidir. (İlk 3 ayda veya 20 ejakülasyondakondom kullanmak.)
Emin olmak isteyenler, semen muayenesi yaptırabilir.
Avantaj
Çok etkilidir, Devamlıdır.
Küçük bir işlemle yaşam boyu, güvenli ve çok etkili aile planlaması sağlar.
Gebelik kaygısı olmadığından haz artar.
Herhangi bir destek veya klinik ziyareti gerekmez.
Uzun süreli yan etki veya sağlık riski yoktur.
Tüp ligasyonuna göre; biraz daha etkilidir, daha güvenlidir.
Uygulaması kolaydır, sıklıkla daha ucuzdur, herhangi bir zaman etkinliği test edilebilir, eğer gebelik olursa daha düşük ihtimalle ektopiktir.
Dezavantaj
Kısa süreli cerrahi komplikasyonlar olabilir
Özel eğitimli biri tarafından cerrahi girişim gerekir.
Hemen etkili değildir.
Geri dönüş ameliyatı zor, pahalı ve çoğu bölgelerde yapılmamaktadır. Geri dönüş kesin değildir.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu değildir.
Kondom
Kondomlar gebelik yanında cinsel yolla bulaşan hastalıkları da önlerler (HIV/ AIDS dahil)
Kondomlar her seferinde doğru kullanılırsa etki gösterirler.
Bazı erkekler cinsel hazzı azalttığı için kondom kullanmak istemezler.
Etkinliği
Etkili olması için doğru kullanılması ve her zaman kullanılması gerekir.
Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeye yardım eder. AIDS,gonore,sifiliz,klamidya ve trikomonans.
Ayrıca herpes, HPV, ve diğer hastalıklara karşı kısmen korur.
Plastik veya lubrikant allerjisi olabilir.
Duygulanım azaltabilir.
İlişki sırasında kayabilir veya yırtılabilir.
Uzun süre ısı, güneş ışığı veya nem olan ortamda bekletilmişse zayıflar ve yırtılabilir.
•Kullanıcıyı satın almak, kullanmak, çıkarmak ve bir tarafa atmak sıkabilir.Rahim İçi Araçlar (RİA)
Çok etkili, uzun etkili, geri dönüşlü.
Rahime yerleştirmek için özel eğitim almış personel gerekir.
Doğumdan hemen sonra uygulanabilir. Anne sütünü etkilemez.
CYBE riski olan kadınlar için iyi bir yöntem değildir.PID’ye yol açabilir.
RİA genellikle küçük, esnek plastik çerçevelidir.
Çeşitli tipleri vardır ama en çok bakır üzeri plastik kaplamalı olanlar kullanılmaktadır.
Daha az kullanılan ve hormon salan tipleri vardır.
Sadece plastik veya paslanmaz çelikten yapılan tipleri de vardır.
Etki mekanizması
Temel olarak sperm ve ovumunkarşılaşmasına engel olur.
Spermin uterus duvarına yerleşmesine de engel olur.
Avantajları
Etkili uzun süreli gebelik önler.
Gebelik kaygısı olmadığından haz artar.
Bakır ve inert olanlarda hormonal yan etki yoktur. Sütü etkilemezler.
Hemen geri dönüşlüdür.
Doğumdan hemen sonra kullanılabilir.
İlaçlarla etkileşmez.
Ektopikgebelikleri önler.
Dezavantajları
Sık görülen yan etkiler menstruelkanama değişiklikleri
Daha az görülen yan etkiler; yerleştirildikten sonra ilk 3-5 günde ciddi kramp ve ağrı, periyodlar arası ağır kanamalar ve buna bağlı anemi,uterus duvarı perferasyonu.
HIV/AIDS dahil cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyamaz.
STD sonrası PID gelişebilir ve doğurganlık zarar görebilir.
Kişi kendi başına son veremez.
Farkında olmadan rahim dışına düşebilir.
Ektopikgebeliğe karşı koruyucu değildir.
Kadının zaman zaman RİA ucunu yoklaması gerekir.


Vajinal metotlar
Spermisidler,diafram ve servikal başlıklar bu grupta yer alır.
Kadın ihtiyaç duyduğunda kontrol edebildiği yöntemlerdir.
Güvenlidir.
Genel kullanımda kısmen koruyucudur. Doğru ve uygun kullanımda etkisi artar.
Cinsel ilişkiyi keserek bu yöntemleri kullanmak zor olduğundan ilişki sonrası kullanmaktadırlar.
Bazı CYBE leri önleyebileceği düşünülmektedir.
Spermisidler;köpürtücü tabletler veya fitiller, eritici fitiller, köpük, eritici film, jel ve kremleri içerir.
Diafram; yumuşak lastikten bir başlıktır serviksi örter. Spermi öldürücü jel ve kremlerle birlikte kullanılması gerekir.
Servikalbaşlık;diaframabenzer daha küçüktür. Amerika ve Avrupa’da yaygındır.
Etki Mekanizması
•Spermisidler; spermi öldürür veya yumurtaya doğru olan hareketini engeller.
•Diafram ve diğer başlıklar spermin rahim içine girişini engeller.
Spermisidler; ilişkiden 1 saat önce uygulanabilir, vajinal kayganlığı artırır.
Doğumdan hemen sonra kullanılabilir.
Diafram ilişkiden 6 saat önce başlık ise daha önce kullanılabilir.
Dezavantaj
•Yan etkiler; Spermisid irritasyon, lokal allerjik reaksiyon ve üriner enfeksiyon yapabilir.
Etkinlik yöntemin elde hazır olmasını ve her cinsel ilişkide doğru kullanılmasını gerektirir.
Kadın veya eşinin armaklarıyla vajinaya girmesi gerekir.
•Önceden konmamışsa ilişkiyi kesmek gerekir.Takvim yöntemi
•Kadın doğurgan olduğu zamanı ve bitişini nasıl olduğunu öğrenir.
•Bu bilgi ile ilişkiye girmezler veya bir bariyer yöntemi kullanarak girerler.
•Genel kullanımda koruma azdır. Doğru kullanılırsa etki artar.
•Genellikle eşler arasında yakın kooperasyon gerektirir. Erkek tam olarak katılmalıdır.
•Fiziksel yan etki yoktur.
•Ateşli ve enfeksiyon olan dönemlerde, doğumdan sonra veya emzirirken takibi zordur.
•Takvim hesabı; doğurgan dönemin başı ve sonu için kadın günleri belirler. Gün sayısı bir önceki siklusa bağlıdır.
•Servikal sekresyon; kadın servikal sekresyon görür veya hissederse doğurgan olabilir. Vajinal ıslaklık hissi olabilir.
•Bazal vücut ısısı; Bir kadının vücut ısısı ovulasyon zamanı hafif artar.
•Serviksin hissedilmesi; doğurgan olduğu zamanı serviks açıklığı yumuşamaya başlar, hafifçe açılır ve ıslak hale gelir. Doğurgan değilken katı ve kapalıdır.
•Bir kadın bu belirtilerin birini veya birkaçını kullanabilir.
İrem Açikgöz
Dün 22:29

yurtdışı eğitimi

Not ortalaman iyiyse ve paran varsa gayet makuldur :)
Birweb Design
Dün 21:55

Restoranlar için çok temalı bir site hazırlıyorum. Gelişmiş admin paneli ile herşeyi yönetmek mümkün. Sizin bu sektörde gördüğünüz açıklar nedir?

Daha önce böyle bir proje için tasarım departmanında görev almış birisi olarak; Öncelikle Web sitesinin program ve tasarımında görev alan arkadaşın siteye kendi gözüyle ya da restaurant sahibi gözüyle değilde sipariş verecek müşteri gözüyle bakması gerekiyor. Örneğin; Eşini ve çocuklarını memlekete tatile göndermiş evde tek başına kalmış mutfağın nerede olduğunu bilmeyen bir adamın karnı acıkır ve facebookta dolaşırken bir reklam görür (SEO olayı) 4 çeşit yemek sadece 12 lira 30 dk da evinize servis ... Siteye tıklar. Bu adamın tek derdi bir menü ya da bir çeşit yemek seçip hemen sipariş vermektir çünkü karnı acıkmıştır ve iki yumurta kırmayı bile bilmiyordur :)
Site öyle olmalıki açıldığı zaman reklamlardan restaurantların tanıtımlarından, başarı öykülerinden bunalmış bir tasarım yerine müşterinin istediğini sunan ve müşteriyi uğraştırmadan en hızlı şekilde siparişini vrebileceği aynı zamanda çekici ve iştah açıcı görsellerinde olduğu responsive, creative bir tasarım sergilemeli.
Görsel hem şık olmalı hemde müşteri odaklı olmalı. Şık olmayan sadece müşteri odaklı bir tasarımda tutmayacaktır bu sektörde. Sizde biliyorsunuzki ülkemizde önce görünüm satış yapar sonra dil :)

Bunların haricinde ben yemek siparişi verecek olsam mutlaka evime yakın bir adres olmasını isterim ve mutlaka restaurantlar da müşterilerinin onlara yakın olmasını tercih edeceklerdir.
Mesela ben bir Pizza firmasının reklamını görmüştüm 30 dk da spariş kapınızda diye. Telefon ettim sipariş verdim adresi verdiğimde oraya servisimiz yok dedi :) ne oldu o firma benim gözümde bitti :)

Şimdi burada seni ilgilendirmeyen bir durum var gibi duruyor ama bu senin web sitenin prestiji için kesinlikle çok önemli. Sen diyebilirsinki ben restaurantları bulayım onları siteme kazandırayımda gerisini onlar halletsin. Ama burada birşeyi atlıyorsun. Müşteri İlk önce senin sitenle muhattap oluyor ve her türlü sorunda seni blecekler. O yüzden aşağıda arkadaşın dediği gibi resim çekme olayında da aslında o restaurantın resminin ürün fotolarının iyi ya da kötü olması tamamen senin prestijin için önemli. Birde bu piyasa da gerçekten prestij yapmak ve geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız satış ekibine mutlaka ihtiyacınız olacaktır. Satış ekibiniz portföyünüzü dolaşıp ürününüzü tanıtmalı ve satışını yapmalıki sizde sitenizin reklamını yapıp geniş kitlelere duyurabilesiniz ve atak yapabilesiniz.

yazılım konusunda eksiklikler olabilir çok büyük eksiklikler olmadığı sürece bunlar zamanla görüle görüle geliştirilebilir önemli olan müşterinin vereceği siparişin tam olarak istediği sipariş olup olmadığı, ne kadar zamanda elinde olduğu ödeme kolaylığıdr. Yani herşey MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ için olmalıdır. Hizmet sektöründe başka bir anlayış hizmetin hüsranla sonuçlanmasına sebep olacaktır.

Projenizde başarılar dilerim.
Fatos Ertaş
Dün 21:32

Prima donna etkisi nedir ?

Görüşme tekniklerinden delphi tekniğinin etkisini artırmak amacıyla görüşmecilerin yüzyüze değil de yazılı olarak görüşlerini belirtmesidir.
Kardelen Kuruçay
Dün 20:06

Çocukluk evresinde anne-babanın çocuğun yeteneklerini gözden geçirerek alacağı eğitim üzerinde karar vermeleri mi gerekir? Yoksa çocuğu okul çağı gelişiminde bütünüyle serbest bırakarak kararları onun vermesi yönünde destek olmaları mı gerekir?

Aile bu dönemde tamamen çocuğu bırakmamalı ama teşvik edici olmalıdır. İlerde çocuğun yetenek, beceri ve kişiliğine uygun bir meslek seçmesinde yardımcı olacak kişilerle konuşmalı. Kesinlikle baskıcı bir tutum sergilememelidir. Zaten ilerde öğretmen ve arkadaşlarıyla bir iletişim içinde bulunup kendine uygununu bulacağını unutmamalı.
Kardelen Kuruçay
Dün 20:00

Aşk şehvetten doğan bir şey mi yoksa kişinin bizde oluşturduğu bir dürtü mü yoksa öğrenilmiş bir kavram mı?

Bence aşk kavramı ulaşılmayana verilen isim. Bir takım öğrenilmiş kavramda denilebilir. Ama çok sevmenin adı kesinlikle aşk olamaz eskilere göre adı 'Kara Sevda' ben de bunu daha uygun buluyorum.
Kardelen Kuruçay
Dün 19:52

Çalışmayı bırakmadan düzenli olarak çalışabilmek, ideallerimi unutmamak ve her şeyden önce kendime güvenimi arttırmak için ne yapabilirim?

Bence ilk önce kendine inanarak başlamalısın. Yapanların senden pekte bir fazlalığı olmadığını anlaman gerek. Ve gelecekte kendini nerede görmek istiyorsan onu belirleyip dersten her bıkmaya başladığın anda gözlerini kapatıp onu düşünmeli ve motive olmalısın.
Orhan Tutum
Dün 18:56

C#'ta javascript ile yüklenen dinamik HTML kaynak kodlarını nasıl çekeriz?

Gizli bir WebBrowser ile sayfayı tamamen yüklendikten sonra, içeriğini okumayı denemen senin işine yarar mı? Java scriptleri kendisi çalıştırabilir ve gerekli sayfayı oluşturabilir çünkü. (Java scriptler çalışmasında hata verirse bir ayar yapman gerek gerçi.)
Adem Şahin
Dün 18:30

Aşk neye benzer ?

Aşk bir sudur iç iç kudur: -)
TC Nesime Şakrak
Dün 18:23

Cidden gerçek anlamda mutlu musun?

Evet ben mutluyum. O duyguyu hissederken çok keyif alıyorum. Mutlu olmak için çok şeye sahip olman gerekmiyor.Anlık yaşayıp kısa da olabiliyor paylaştıkça da çoğalabiliyor.Bazen bir çiçeğe bakarsın, ama gerçekten bakarsın o seni mutlu eder sakinleştirir. Müzik dinlersin önce kulağına sonra yüreğine hitap eder rahatlarsın oda seni mutlu eder.Mutluluk ruh hali ile etrafımızda bizim enerjimizle ve çevremizdekilerle de alakalı. Mutlu insan huzurlu ve çevresini de rahatlatan kişi, şu hayatta böyle pozitif olabilen o hissi tattırabilen kişilere ihtiyacımız var.Çünkü hayat bazen gerçekten çekilmez olabiliyor.Bizim, mutlu olmaya çok ihtiyacımız var.
Rukiye Koksal
Dün 17:13

Kişi kendine uygun kitap türünü nasıl belirleyebilir?

Ben sevdiğin film türlerinden hareket ederek sana uygun kitabı bulabileceğini düşünüyorum. Tarihi mi, polisiye mi, bilimkurgu mu? Buradan da bakabilirsin.
Abdulkerim Özkan
Dün 17:12

Evimde kedi beslemek istiyorum lakin öğrenci olduğumdan dolayı şehir değiştirme durumları da çok oluyor. Bazen bir haftalık kısa gidilmesi gereken yerler de oluyor ve yaz tatilleri de keza öyle. Bu durumda kediyi rahatsız etmeyecek şekilde en uygun şekilde taşıma yolları veya alternatifleri neler olabilir?

Ben taşıma şeklinden ziyade sağlığınız ile ilgili bir şeye değinmek istiyorum. Kediler toxoplazma gondi enfeksiyonunu taşımaktadır. Tüm dünya da yaygındır. Yayılmasında kediler rol alır. Kedilerin %1 dışkısı ile bu mikroorganizmanın yumurtalarını atar. Yumurtalar toprakta 1-5 gün içinde sporulasyon olur ve insanı enfekte eder (NOT:kedilerle direk temas enfekte etmez). Savunma sistemi sağlam kişilerde asemptomatiktir (klasik soğuk algınlığı gibi). Burada risk grubu savunma sistemi zayıf kişiler(yaşlılar, çocuklar, organ transplantasyonu yapılan kişiler..) ve hamilelerdir. Savunma sistemi zayıf kişilerde özellikle beyin(toxoplazmik ensefalit----> ölümcüldür), akciğer(pnömoni) ve gözü(korioretinitis) tutabilmektedir. Bu yüzden korunmasından bahsetmek istedim.Korunma:
-Özellikle etken ile enfekte olmamış hamile kadınlar ve savunma sistemi zayıf hastalarda hastalıktan korunmak çok önemlidir.
-Kedi dışkıları ile temastan kaçınılmalı
-Kedi kum havuzlarını değiştirirken mutlaka eldiven gerekli
-Kedinin kumunu günlük değiştirmek (çünkü atıldıktan 1-5 gün sonra hastalık yapıcı olur.)
-Kedi yavrularının sularını 5'er dakika kaynattıktan sonra vermek
NOT: İnsanlar için aşısı yoktur.
NOT : Kedilerle direk temas enfekte etmez. Kedilerin dışkıları ve bunlarla kontamine olmuş yiyecekler enfekte eder. Aynı zamanda savunma sistemi normal olan insanlarda da hastalık tablosu oluşturmaz.
Risk grubu etken ile enfekte olmamış hamile kadınlar ve savunma sistemi zayıf hastalardır.
Faruk Karaduman
Dün 17:01

Türkiye' deki toptancı ve distribütörleri nereden bulabilirim?

yenitoptanci.com işinizi yeterli ölçüde görecektir . Ama gireceğiniz sektöre göre daha fazla alternatifi bankalardan , odalardan , tuik ten , ekonomi bakanlığından bulabilirsiniz
Kuzeymavi
Dün 15:25

Hayal gücümüzün gelişmesi için hangi kitap veya filmleri önerirsiniz?

Hayal gücüne en çok katkı yapan yegane ögelerden biri de mitolojik hikayelerdir bence. O yüzden farklı kültürleri araştırıp onların mitlerini efsanelerini de okuyabilirsiniz aslında. Japon mitolojisi çok enteresandır mesela hint mitolojisi de keza öyle orta asya Türk mitolojisi fazla bilinmez maalesef ama bulunmalı okunmalıdır mutlaka mitoloji de sadece yunanlılar da olcak diye bi kaide yok di mi ama :)
Ömer K.
Dün 13:20

Çiftler arasındaki çatışmalar nasıl engellenebilir?

Birinin sadece susup dinlemesi ve başını evet manasinda sallamasi : -D
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın