Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aktiviteler & Haberler


Arif Baltaci

Arif Baltaci, "İnternet" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 03:07

Sanal içerik satarken (faturalandırma) gerekli mi? Daha sonra Ticaret Hukukuna göre çeşitli sorunlara yol açar mı?

Kesinlikle gereklidir. En büyük sorunu vergi hukuku açısından yaratır. Elde edilen kazançlar vergilendirilmek zorundadır. Ticari işten kaynaklı herhangi bir gelir var ise vergilendirme de olmak zorundadır.

Arif Baltaci

Arif Baltaci bir yanıt verdi.Bugün 02:47

Bir taşınmaz almak için 2005 yılında yetkili satıcıyla adi yazılı şekilde anlaşma yaptık ve 60.000€ bedeli taşınmazı satan ltd. şirketin müdürüne gönderdik fakat taşınmaz bize devredilmedi ve 2014 yılında mahkeme kararıyla yetkili satıcı ile... (devamı açıklamada)

İfanın imkansız tarihe geldiği andan itibaren zamanaşımı başlayacaktır. Siz, size adi yazılı sözleşme ile satılan taşınmazın resmi olarak devrini öğrendiğiniz tarihi bildirmemiş iseniz bu tarih mahkeme kararını öğrendiğiniz tarih sayılır.

TC Nesime Şakrak

TC Nesime Şakrak, "İnsan Davranışları" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 02:43

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Yalana asla ve asla tahammülüm yoktur.Çocukların dünyasına girip onları hayatını kirletmelerine çocuklarımızı istismar etmelerine tahammül edemem.

Yasin Güven

Yasin Güven, "Geyik Muhabbeti" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 01:23

En güzel gününüz nasıldı?

Amerika'daki krewella konseri ve baba olmadığımı öğrendiğim günler yarışır.

Yasin Güven

Yasin Güven, "Geyik Muhabbeti" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 01:19

Bana bir yalan söyle?

Annenin arkadaşlara klasiğidir.
Yine buyur gel evladım, ailen de gelsin.

Sadık Dereköy

Sadık Dereköy, "Photoshop CC" konusunda bir yanıt verdi.Dün 20:17

Flash ve Photoshop ile Android uygulaması yapma sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Flash ve photoshop, android uygulaması yapmak için tek başına yeterli değil. Bu araçlarla uygulamanızın grafik ve tasarımını hazırlayabilirsiniz. Android uygulaması yapmanız için java programlama dilinde yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.
Android programlama öğrenmeniz için aşağıdaki kaynağı incelemenizi tavsiye ediyorum.
gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/konu/a... .

İlke Winterwitch

İlke Winterwitch bir yanıt verdi.Dün 18:47

Yaz tatillerini evde geçirmek zorunda kalanlara eğlenip zaman geçirebilecekleri bişeyler önerebilirmisiniz

Kitap-bira ikilisi oldukça iyi vakit geçirtebilir. Diziler(insanı ekrana bağlıyor hele 7-8 sezonsa bütün gün karşısında kalıyorsun) veya seyredemediğin filmleri izleyebilirsin. İnternetten meraklı olduğun konular hakkında araştırma yapabilirsin. Puzzle yapabilirsin. Spor yapabilirsin(plates, kondisyon bisikleti gibi) . Pc başında multiplayer oyunlar oynayabilirsin. Yazmaktan hoşlanıyorsan bişeyler karalayabilirsin deftere. Yemek yapabilirsin. Arkadaşlarını çağırıp karaoke falan yaparsın. Maket yapabilirsin.

Rasih Uğur Uyanık

Rasih Uğur Uyanık bir yazı yazdı.Dün 17:30

AİUB Sosyal Aktivite Merkezi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Aktivite Merkezi IX. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri 2004 'de Proje Dalı Başarı ödülü kazanmıştı. İlgili yarışmanın proje ile ilgili raporundan notlar şöle; İçinde bulunduğu yerleşim ve dış mekan kurgusu ile oluşturduğu bütünlük; yapı programının ele alınışında vurgulanan kentsellik anlayışı; güçlendirilerek öne çıkarılan kültürel altyapı kavramı; ülkemiz mimarlığında genellikle eksikliği gözlenen özgün mimarlık dili ve ' kendin gibi olma ' arayışını, devşirilmiş kalıplarla başarı olasılıklarına üstün tutarak, riskle yüzleşmeyi de cesaretle göğüsleyişi nedeniyle Erdal Sorgucu'nun Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Aktivite Merkezi projesi Proje Dalı Başarı Ödülüne layık görülmüştür.
Binanın mimarın açıklamaları ise;
İzzet Baysal üniversitesi öğrencilerinin yalnızca ders dışındaki zamanlarını geçirebilecekleri ve tüm maddi gereksinmelerini karşılayabilecekleri bir yer olarak değil; aynı zamanda üniversite hayatı boyunca kişisel ve sosyal hayatlarını da etkileyen, dönüştüren, değiştirip geliştirebilecek bir yer olacağı hedefleriyle tasarım sürecine başlanılmıştır. 2006'nın başlarında (güney cephesindeki rampa dışında) inşaatının tamamlanmasıyla birlikte bu sürecin sonuna gelinmiştir. Öğrencilerin bir arada olabilme ve karşılaşma olasılıklarını artıracak alanların tasarımı en önemli mimari kriter olarak belirlenmiştir. Seçilen arazinin konumu ve topografyası da birlikte değerlendirildiğinde; iki kotu (üst giriş ve alt manzara terasını) birbirine bağlayan, amfileşen basamaklar tasarımın özü olarak ortaya çıkmaktadır. Heykelsi topografyası ile de dikkat çeken bu alanda, programlı veya programsız her türlü aktivite ve etkinlik yer alabilmektedir. Burada öğrenci bir konser veya gösteriyi izleyebilir, çay/kahvesini yudumlarken söyleşilere katılabilir ya da yemeğini manzaraya karşı yiyebilir. Bu ‘aralığın' (amfi-meydan) her iki yanındaki servis birimleri ise öğrencinin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek programları barındırmaktadır: banka, yeme ve içme, öğrenci dernekleri, terzi, kuaför, kitap satış, kırtasiye, market vs. Tamamen tuğla kaplama olarak tasarlanan yapı, giriş ve manzara cephesinde cam ile tamamen açılırken, diğer cephelerde sadece lokanta bölümünde gerektiği kadar dışa açılarak yapının masif etkisini güçlendirmektedir. Zemin ise sokak-meydan duygusunu desteklemek amacıyla andezit kaplanmıştır. Sosyal Aktivite Merkezi tasarımı ile birlikte gündeme gelen kampus yerleşimi için yapmış olduğumuz revizyon plan ve fiziki gelişim plan ve stratejilerinin oluşturulması çalışmaları sonucunda, kampuse ulaşımı sağlayan ve yapıları güney ve kuzeyde olacak şekilde ikiye bölen mevcut oto yol, bir yaya 'allesi'ne dönüştürülmüştür. (Tasarlanan çevre oto yolu tamamlanarak hizmete girmiş, yaya 'alle'si de projedeki detaylar uyarınca olmasa da tamamlanmış durumdadır.) Söz konusu ‘Alle'nin güney batı ucunda yer alan bu yapı, alleyle birlikte manzaraya doğru yönelmekte, sonsuzluğu işaret etmektedir.

857

857

857

857

857

857

857

857

857

857

857

857

857

857

Binayı gezerken tasarım ögelerinden en çok dikkatimi çeken tahmin edeceğiniz gibi ortadaki amfi-avlu. Özellikle arsanın eğim problemi bu çözüm sayesinde avantaja dönüşmüş. Binanın üst ve alt girişleri arasındaki yükseklik farkı iç mekanda da devam ettirilerek basamakların, amfinin, oturma birimlerinin kompozisyonun da kullanılabilmiş. Fonksiyonel olarak gizlenmesi gereken ıslak hacimler de bu amfinin altında çözülerek hem kolay ulaşılabilir olmuş, hem de atıl hacim değerlendirilebilmiş.

857

857

Yaptığım geziden edindiğim en olumsuz taraf ise; ilk planlamada düşünülen aktivite odaklı anlayışından uzaklaşmış olması. Birkaç saat deneyimlemiş olsam da tahmin ediyorum ki tüm mahallerin ticari fonksiyona ayrılmış olması, işletmenin aktiviteden ne anladığını da açıkca ortaya koyuyor ne yazık ki. Bu durumun ortaya çıkmasındaki tek sebebin işletme olmadığını da düşünüyorum, universite öğrencilerinin de binayı ve hatta kendi binalarını sahiplenmediklerini sölemek mümkün. Görece olarak şehirden uzak bir kampüste elbette belirli ticari faaliyetlerin karşılanıyor olması bir gereklilik olacaktır, buna katılmamak elde değil ama tıpkı büyükşehirlerimizde olduğu gibi şehirdeki insanın boş vakitlerini geçirmek için sadece avm leri tercih ediyor olmalarının bir yansıması da bu binada tezahür etmiş. Üniversitenin müzik kulübünün prova seslerinin dinlenebildiği, gezi kulübünün standlarının olduğu, tiyatro kulübünün provalarının seyredebildiği, mesala akşam vakti sinema kulübünün film gösteriminin yapıldığı, daha çok kitap okunan, daha çok boykota sahne olan, tüketmenin dışında da aktivitelerin olduğunun farkında olan üniversite öğrencileriyle dolu bir merkez olması ümidini gene kendimde saklı tutuyorum.

Aykut Çalışkan

Aykut Çalışkan, "Yazılım" konusunda bir yanıt verdi.Dün 16:58

Bir yazılım projesi hangi konular için yatırıma ihtiyaç duyar?

Bu yaratılan uygulamanın çeşitine göre değişmektedir. Örneğin sadece "boardcast" yapacak olan bir uygulama hazırlayor ve ya hazırlamışsanız ihtiyacanız olan şey telif hakları için bol miktarada paradır. Elektronik-ticaret ise ürün tedarik etmek için bir gerekli olan paradır. Bunların dışında Google gibi yada twiter gibi sadece içerik çevirecek iseniz ozaman bol miktarda insan kaynağına ihtiyaç duyacaksınız demektir.
yukarıda yazıklarım yanı sıra bir yazılım projesi bol miktarda taze fikre ihtiyaç duyar. Bu nedenle benzer işler yapan veya uygulamanıza konu olan sahada bol miktarda araştırma yapabilmek için gerekli kaynağa ihtiyaç duyar.

Aykut Çalışkan

Aykut Çalışkan, "Girişim Önerileri Ve Stratejileri" konusunda bir yanıt verdi.Dün 16:40

Girişimcilikle ilgili tavsiye siteler verebilir misiniz?


Seda Atadan

Seda Atadan, "Kendilik Psikolojisi" konusunda bir yazı yazdı.Dün 16:27

Tercih mi ?


Gökhan Biçer

Gökhan Biçer, "Kablosuz Ağ" konusunda bir yazı yazdı.Dün 16:27

Acaba olur mu?

bilgicagi.com/Yazilar/17855-google_new_...

Yukarıdaki yazıya göre, Google, NY'daki ankesörlü telefonları, kablosuz Internet erişim noktalarına çeviriyormuş.

Güzel bir uygulama ama ya kablosuz iletişimi tercih edenler ve erişim noktası cihazına yaklaşmak istemeyenler ne yapacak?

Unluckypod

Unluckypod, "Psikoloji" konusunda bir yanıt verdi.Dün 15:39

Hangi duygumuz yok olsaydı, hayatımızda nasıl bir değişime sebep olurdu?

Aşık olma. Aşk cinayetleri olmazdı mesela. Romantik şarkılar şiirler bu kadar popüler olmazdı.

Unluckypod

Unluckypod, "İnşaat" konusunda bir yanıt verdi.Dün 15:17

İnşaat sektöründeki denetlemeler nelerdir?

Denetimler yapı denetim firmaları tarafından yapılıyor. Müteahhitler, yapı denetim firmaları ile anlaşıyor. Bu yapı denetim firmalarının projenin depreme ve malzeme kalitesine karşı kanuni bir sorumluluğu var. Mesela dökülen beton kalitesi, düzgün kür yapılması, kullanılan demirlerin kalitesi vs bunların testleri de dahil kanunen sorumlulukları var.eskiden böle bir denetim yoktu aslında hiç bir denetim yoktu denebilir. Yalnız bu yapı denetim meselesinde şöle ilginç bir mevzu var. Ülkemizde, yapı denetim firmalarınını da denetleyecek bir yapı denetim firması gerekiyor. Sonra onu da, ve onu denetleyeni de, bu böle gider. Maalesef ülkemiz gerçeği bu eğer son zamanlarda değiştiyse bilemicem. Gerçi durum eskisinden kat kat ii o da var yani yapı denetim firmaları faydalıdır ama kağıt üzerindeki kadar faydalı olmayabilir bazı durumlarda gerçi bu da bişi. kötünün iyisi.Bunların dışında, kazıya başlama ruhsatı ve bina üstü kat vizesi ruhsatı için gerekli belediyece yapılan denetim de var.yani mesela kırmızı kota göre belirlenen seviye ile uygun subasman kotunun denetimi, ki kat vizesi için gerekli. bi de dediğim gibi işte en başta temel kazık noktaları, belediyece yollar esas alınarak belirlenmiş noktalar referans alınarak belirlenmiş temele esas olacak kazıkların yerlerinin doğruluğu denetimi.kısaca bina yerleşim alanı denetimi. ama bunların belirlenmesi işini de belediye ye yaptırmak iidiri garanti olsun die.

Mesut Öcal

Mesut Öcal bir yanıt verdi.Dün 15:12

Okul derslerinde başarısız olmak gelecekte de başarısız biri olacağımızı mı gösterir? Başarısız öğrencinin sorunu nedir?

Bence başarısız bir lise öğrencisinin ileride başarılı ya da başarısız olduğunu tartışmaya vakti olmaz.
başarısız bir üniversite öğrencisi ise, ya müthiş bi deha olacaktır; ya da nitelikli işsiz...
dar pencereden bakmıyorum. Akış yönü bu şekilde fakat istisnalar saklıdır. Belirttiğim başarı kıstası da sistemsel başarıdır. Bence herkes başarılı olabilir lakin herkes aynı denizde yüzemez.

Rasih Uğur Uyanık

Rasih Uğur Uyanık, "Mimari Tasarım Programı" konusunda bir yanıt verdi.Dün 14:54

Mimarlıkla ilgili yaratıcı tasarımların bulunduğu siteler hangileridir?

Benim takip ettiğim verilen cevaplar dışında;
youtube'daki program (sketchup, lumion) tutorial kanalları

Rasih Uğur Uyanık

Rasih Uğur Uyanık, "Mimarlık" konusunda bir yanıt verdi.Dün 14:44

Mimarlık bölümünü devlet üniversitesinde okumanın avantajları nelerdir?

Genelleme olduğunu belirterek başlamam gerekirse özel üniversitelerdeki öğrenci profili, dünyaya bakış açıları ne yazık ki benim tasvip etmediğim bir biçim. İlerde profesyonel olarak para kazanacağı, üyesi olacağı bir mesleği öğrenmek için girdiği okulda ödevini para karşılığı yaptıran bir kitle ile aynı ortamda eğitim almak istemezdim. Devlet üniversitesinde hiç olmazsa böyle arkadaşlarınız olmaz.

Rasih Uğur Uyanık

Rasih Uğur Uyanık, "İç Mimarlık" konusunda bir yanıt verdi.Dün 14:40

Mimarlık bölümü Yeditepe Üniversitesi'nde mi yoksa Özyeğin Üniversitesi'nde mi okunmalıdır?

İkisi arasında çok ciddi bir fark olduğunu sanmıyorum. Mevcudun ortalamasında olmaya gayret edin, üye olacağınız mesleğe şimdiden saygılı olun, çok çalışın. Gerisi gelir.

Mine

Mine bir yanıt verdi.Dün 13:34

Eşcinsellik tercih midir yoksa hastalık mıdır?

İstek, eğilim iç güdüseldir ama bu durumu nasıl kabul edip hayatınıza nasıl uyarladığınız tercihtir. Hastalık değildir.

Altughan Ozengi

Altughan Ozengi bir yanıt verdi.Dün 12:32

Bir İnşaat Mühendisi'nin çok başarılı olabilmesi için neleri göze alması ve ne yapması gerekir?

Kendine bir alan belirlemeli ve o alandae surekli olarak kendini gelistirmelidir. Basarali olmak icin sans, torpil gibi faktorlerde cok etkilidir. Zira mezuniyetten hemen sonra direkt olarak torpille en iyi firmaya girmek ayri aylarca arayip kendi cabalarinla kucuk capli bir yapi denetime girmek ayri. Baslangicta ne kadar yuksekten baslanirsa genelde iyi yerlere gelindigi ve basarili olundugu dogrudur.

Mehmet Remzi Ari

Mehmet Remzi Ari, "Hayatın Anlamı" konusunda bir yazı yazdı.Dün 12:16

ESKİDEN

Çember çevrilir,
Su musluktan içilir,
Ağaçlara tırmanılırdı.
Bebekler bezden,
Silahlar tahtadan,
Resimler kömür karasından yapılırdı.
Kızlara ninelerinin, erkeklere dedelerinin
İsimleri konulur,
Saatli maarif okunurdu.
Komşuda pişen
Bize…
Bizde pişen komşuya düşerdi.
Geceler ayaz,
Sokaklar karanlık,
Yıldızlar parlak olurdu.
Turşu, salça, mantı
Evde yapılır,
Karpuz kuyuda soğutulurdu.
Erik ağacının çiçeği,
Pencere camımıza yaslanır,
Güz yaprakları bahçemize düşerdi.
Kardan adam yapılır,
Evlerde soba yakılır,
Kış gecelerinde masal anlatılırdı.
Merdiven çıkılır,
Aidat ödenmez,
Yönetici seçilmezdi.
Evler badanalı,
Sokaklar lambasız,
Mahalleler bekçili olurdu.
Ajans radyodan dinlenir,
Çizgi roman okunur,
Defterlere kenar süsü yapılırdı.
Hayat,
Arkası yarın gibiydi,
Kesintisizdi.
Her gün yaşanacak bir şey vardı.
Herkes kendi düşünü kurar,
Kendi hayatını oynardı.
Şimdi,
Herkes
Yoğun,
Yorgun
Ve
Tek başına...

Müge Çevik

Müge Çevik, "Bilgisayar" konusunda bir yanıt verdi.Dün 12:15

C++, C#, PHP ve Python bilen birisi nasıl para kazanabilir?

Ya iş ilanlarına başvurabilirsin ya da aklında bir fikir varsa bunu iş modeline dönüştürüp para kazanabilirsin.

Müge Çevik

Müge Çevik bir yanıt verdi.Dün 12:13

Blog açmayı planlıyoruz ama nereden başlayacağımızı bilmiyoruz. Nereden başlamalıyım? HTML ve PHP kodlarını basit ama etkili bir şekilde öğrenebileceğim yöntemler nelerdir?

Wordpress, Tumblr, blogspot en güzel blog siteleri.
İlla html, php öğrenicem derseniz codecademy.com den öğrenebilirsiniz.
Bir de bu site için sunucu hizmeti satın almanız lazım ki, sadece blog yazmak için gerek yok diye düşünüyorum. Yazacağınız yazılar spesifik bir konu üzerine olacaksa bundan para da kazanabilirsiniz ama önce iş modelinizi oluşturmanız lazım. ideoboom.com girişimci ağında iş modelininin nasıl yapılacağına dair bilgiler var.

Serkan Köse

Serkan Köse bir yanıt verdi.Dün 12:10

inploid'de bazı soruların sol kısmında olan sponsorluklar neden vardır ve tam olarak nedir?

Ekip olarak yeni bir sponsor sistemini test ediyoruz. Şu an gördükleriniz tamamen simülasyondur. Belirli puan üzerindeki kullanıcıların kendi sayfalarını açarak bu sponsorluk alanlarında varolabileceği bir yapının temelini attık. Yakında sizlerin de kullanımına sunulacak.

Daha fazla göster

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Sosyal hesaplarınla üye ol
FacebookTwitterLinkedin

← GERİ DÖNveya sosyal hesaplarınızla giriş yapın

FacebookTwitterLinkedin