Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Hamza Altintaş
Bugün 00:02

Bir üniversite sınavına hazırlanmak için sınavdan kaç hafta önce hazırlanılmalıdır?

Kişiden kişiye değişen göreceli bir kavram. Altyapının ne kadar sağlam olduğuna bağlı. Çok kötü değilse 6-8 ay önce başlaman yeterli olacaktır.
Hamza Altintaş
Bugün 00:00

Üniversite için tavsiye ettiğiniz üniversiteler ve bölümler nelerdir?

Realist düşünmeni tavsiye ederim. Atanma imkanı fazla olan bölümleri tercih etmen daha akıllıca olacaktır. Orası burası diyemem ama illa bi tavsiye istiyosan SDÜ - Ormancılık bölümü derim
Marty Mcfly
Çar - 18:31

Saç yıkamak için en iyi sabun hangisidir?

bittimsabunu.gen.tr/

Bu sabundan memnunum. Fakat saç teli analiziniz önemli (kuru yada yağlı saçlar gibi)

Bir inceleyin derim.
Marty Mcfly
Çar - 18:25

Cahit Külebi kimdir?

CAHİT KÜLEBİ (1917 – 1997)

Cahit Külebi, 1917’de Tokat’ın Zile ilçesinin Çeltek köyünde doğdu. Sivas Lisesinde ve İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde okudu. Antalya Lisesinde, Ankara Devlet Konservatuarında, Ankara Gazi Lisesinde edebiyat öğretmenliği; Milli Eğitim müfettişliği, İsviçre’de kültür ataşesi ve öğrenci müfettişliği, Milli Eğitim Bakanlığı Başmüfettişliği ve Kültür müsteşar yardımcılığı, TDK Genel Yazmanlığı yaptı.
Cahit Külebi, 20 Haziran 1997 yılında Ankara’da hayata gözlerini kapadı.
EDEBİ KİŞİLİĞİ | SANAT ANLAYIŞI
  • Şiir, hatıra, deneme türlerinde eser veren sanatçının ilk şiirleri 1938’de Gençlik dergisinde Nazmi Cahit takma adıyla yayımlanmıştır. Diğer şiirleri de Varlık, Sokak, İnsan, Türk Dili, Yaratış, Kültür Dünyası gibi dergilerde çıkmış, 1946’da ise şiir kitabı “Adamın Biri” yayımlanmıştır.
  • Arı bir dille tertemiz bir şiir söylemeyi gaye edinmiş, Anadolu manzaralarını işlediği şiirleriyle memleketçi şiirimize yeni bir soluk getirmiştir.
  • İlk şiirlerini hece ölçüsüyle yazmış ancak ahenk sağlamak için uyakları kullanmaktan vazgeçmeyerek serbest şiire yönelmiştir. Yarım uyağı ve iç sesi şiirlerinde sıkça kullanmıştır.
  • Doğduğu topraklara duyduğu özlemi, çocukluk hatıralarını, memleket manzaralarını aşkı, sevdayı şiirlerinde işlemiştir. Hemen hemen bütün şiirlerinde yoksulluk temasını ele almış, ara sıra da şiirlerinde karamsar ve güvensiz bir insanın hislerine yer vermiştir.
  • Cahit Külebi’nin şiirlerini temalarına göre memleket şiirleri, aşk şiirleri, destanlar olmak üzere üç başlık altında inceleyebiliriz.
  • Yeni romantik olarak adlandırılmış ancak toplum ve gerçeğe bağlı kalmıştır. Son şiirleriyle yeni bir söyleyiş tarzına yönelmiştir.
  • Üsluba önem vererek söyleyişinde titiz davranmış, oluşturduğu güzel betimlemelerle de kendine has bir şiir dili oluşturmuştur.
  • Söyleyişiyle Karacaoğlan’ı hatırlatan sanatçı, şiirlerinde halk şiiri unsurlarından yararlanmıştır.
  • “Atatürk Kurtuluş Savaşında” adlı şiir kitabındaki şiirleri “Atatürk Oratoryosu” ismiyle Nevit Kodallı tarafından bestelenmiştir.

ESERLERİ
Şiir:
Adamın Biri, Atatürk Kurtuluş Savaşında, Yeşeren Otlar, Şiirler, Türk Mavisi, Sıkıntı ve Umut, Yangın, Güz Türküleri, Bütün Şiirleri, Güzel Yurdum, Zerdali Ağacı, Kamyonlar Kavun Taşır, Biz Biliriz Bizim İşlerimizi, Herkesin Bir Derdi Var, Ekin’in Göz Yaşları
Hatıra:
İçi Sevda Dolu Yolculuk
Düzyazı:
Şiir Her Zaman, Ece’nin Günlüğü

(hurbilgi.com dan alıntılanmıştır)
Marty Mcfly
Çar - 18:22

Türkiye'ye suçlu iadesi olmayan ülkeler hangileridir?

Kanada ile olmadığını biliyorum.
Marty Mcfly
Çar - 18:04

Secure code kullanırken fazla yanlış şifre girdiğim için 'Kart bloke edilmiştir' dedi. Bloke zamanı ne kadardır?

Süreden ziyade, müşteri hizmetleri ile yada şubenizle görüşmeniz gerekebilir.
Bir bloke kaldırma formu imzalatmak suretiyl bloke kaldırma politikaları olabilir.
Marty Mcfly
Çar - 18:00

Futbol stadları güzelleşince oyun da güzelleşir mi? Bunun etkileri neler olabilir?

Kaleci ile karşı karşıya kalmak üzereyken , saha zemininin patates tarlası gibi olması sebebi ile sürdüğüm top sekti ve kaval kemiğime çarptı. Bir iki metre önüme düştü , rakip oyuncu koşarak topu taca attı.

O gölü atsaldım , belki de Türkiye finallerindeydik.

Kısa bir süre sonra maç bitti.

Bu anı hiç unutmam. Üzüntümü tarif edemem.

İnceci diye tarif ettiğimiz teknik özellikleri yüksek oyuncular , zeminden çok etkilenir. Top sürmek , yerden sert ve isabetli ara toplar atmak , ancak ve ancak güzel zeminlerde mümkündür.

Hollanda da Ajax altyapı sahalarını gördüğümde bunu net olarak anlamıştım.

Sorunuzun net cevabı "evet güzelleşir" olacaktır.

Seyirci açısından da önemlidir , tuvaletler , büfe vb yapılar sosyal anlamda da olumlu etkiler sağlar.
Serkan Köse
Çar - 17:24

Kafa* nasıl boşaltılır?

"Beyin Boşaltma" adı altında şirketlere şöyle eğitimler verirlerdi eskiden.
Büyükçe bir kağıt alın. Beyninizi meşgul eden her konuyu tanımlayıcı bir kelime veya cümle ile birbirinden farklı boyuttaki daireler çizerek içine yazın (mümkünse farklı renklerde kalemler kullanın). Her dairenin boyutu diğerinden farklı olmalı. Önemli olanları daha büyük çemberler ile ifade edebilirsiniz. Bu noktadan sonra çıkan tabloda her konuya ayrı ayrı bakarak üzerinde bir süre düşünmek gerekiyor. Sonrasında biraz uyku ile bitiriliyor. Beyin gerisini uykuda hallediyor.

Burada amaçlanan şey şu. Beyindeki bir konu/düşünce; yazılarak, çizilerek, veya başka dışa aktarım şekilleri ile başka bir fiziksel yere aktarılıyor. Bu bilginin hala orada durduğunun beyine gösterilmesi ile de rahatlatılıyor. Beyin, her şeyi saklamak ister ancak bu şekilde, düşüncelerin bir haritasının dışarıda bir yerde saklanması meyiline girerek bu hatırlama dürtüsü azaltılmış oluyor.

Sanatsal eserlere yönelmek, beste yapmak, vb. eylemler de aynı nedenden ötürü uğraşan kişiyi rahatlatır.

Önemli nokta şudur ki ortaya çıkan herhangi bir şeyi (yazı, resim, beste, vs.) yakmak, yırtmak, yoketmek gibi eylemlerde bulunmamak gerekli. Sevgili beynimiz bu tarz durumlarda bu yoketme eylemlerinin sonucunda kendi bilincine güvenini azaltarak oluşturduğu rahatlamayı da azaltıyor ve tabiri caiz ise kendi bilincine olan güveni sarsılıyor.

Umarım işe yarar :)
Hakan Özerdem
Çar - 09:17

Saatlerce başından kalkamayacağım bilgisayar oyunu tavsiye eder misiniz?

Tavsiye etmem.
Yapacak onca iş varken hele hiç tavsiye etmem.
Ama bir tatil süresi boyunca kafamı arındırayım diyorsan ve Open World seviyorsan Fallout 3/New Vegas/4 iyi gider.
Hakan Özerdem
Çar - 09:13

İnternet sanal tehlike mi? Yoksa sanal fayda mı? Yol açtığı boyutlar nereye kadardır?

Bir araç, sen ne amaçla kullanıyorsan, o kadar faydalı veya zararlı olabilir.
Aynı araba ile yolda kaza yapmış kişileri hastaneye yetiştiriyorsan araç iyi, o araba ile 3 kişiyi eziyorsan araç kötü olmaz, Araç, sadece araçtır. Kullanan iyi veya kötüdür.
Benzer şekilde internette her tür pisliğin döndüğü DeepWeb üzerinde inanılmaz akademik kaynaklar bulabileceğin kitap siteleri de var, çocuk pornografisi de.
Sonuçta sen ne amaçla kullanıyorsan O'dur.
İnternet değil tehlike, insanın ta kendisi.
Marty Mcfly
Sal - 18:26

Dünyanın en eski dili hangisidir?

Bence işaret dilidir.
Çiğdem Çelik
Pzt - 22:32

Ülkenin sosyal ve ekonomik durumunu nasıl buluyorsunuz?

Şu an itibariyle hapishanelerdeki eğitim düzeyinin çok yükseldiğini , Allah'ı n ülke yönetimini okumuşların şerrinden koruduğunu , 14 mlyona yakın ailenin sosyal devlet anlayışıyla doyuruldugunu , hâlâ laik oldgumuzu görüyorum. Istanbul'da yapılacak dev DÖNME dolabın yurdumuza çok yakışacağını düşünüyorum.
Arif N.
Pzt - 21:07

2 yıllık normal bir bölüm okuduktan sonra bölümle alakasız mesela 2 yıllık işletme okursam askerliğim 6 aya düşer mi?

Düşer. Şuan 2 yıllık okuyanlar ya dgs ye girip 4'e tamamlıyor örgün eğitim ile yada dışardan aöf okuyor
Hakan Özerdem
Pzt - 12:10

Sosyal medya ile iletişim ürünleri konusunda ülkemizin lider oluşunun sebepleri nelerdir? Bu liderlik yakın gelecek için hangi fırsatları ortaya çıkaracak?

Lider olmaktan kasıt üreticilik ise ülkemizin lider olduğu filan yok.
Kullanıcı sayısının fazlalığından bahsediyorsak da, bu sadece tüketici olduğumuzu ve tüm iletişim ağımızın da bu sosyal mecralar üzerinden geçtiğini gösterir.
Katma değer etkisi olmayacağı malum, tüketim toplumu olmak ve güvenlik konularından girersek de pek hoş görünmez bu durum.
Hakan Özerdem
Pzt - 12:05

İnternet üzerinden ek gelir elde ettiğiniz işleriniz var mı? Varsa bunlar neler ve kazancınızdan mutlu musunuz?

Kendi ürettiğim 3D modellerin satışını yapan iki farklı internet sitem var. PayPal Türkiye'den çekilince biraz satışlar düştü tabii, ancak gayet de makul bir meblağ kazandırıyor.
Marty Mcfly
Pzt - 10:47

Anne, baba, sevgililer günü gibi geleneklerin arkasındaki gerçeklik insani mi yoksa iktisadi mi?

Bence , bir vicdan rahatlatma..

Klasik geleneksel aile yapılarında zaten yok böyle şeyler.

Modern algı diye dayatılan günümüz postmodern düzenin yansıması bunlar.

-Ya anne, baba biliyorsunuz bütün gün çalışıyorum zaten yorgun argın eve geliyorum , bir de siz sitem etmeyin aramıyorum yada gelmiyorum diye lütfen !

Bir sürü sebep sayarız bu cümleye dair . Fakat boştur.

Temelinde en yakın duygusal bağ kurulması gereken bir sürecin , salak saçma bahanelerle havaya uçurulup , yılda üç beş güne indirgenen kurgusu yatar. Anneler günü ! Babalar günü ! Peh..

Eşini aldatan adamın vicdan azabına benzeyen işaretler taşır.
Bir gece önce yaşanan şey çok ağırdır , hatta belki ilk defa yaşanılıyor diye ağırdır , zaman içinde yaşana yaşana (aldata aldata) bu ağırlık da kalmaz ; gene de ağırdır diyelim ; ertesi gün bayram değil seyran değil bir bakmışsınız öküz gözü kadar bir tektaşla çıkagelinmiş.

Kadın (eş) çoğunlukla bu duruma uyuz olsa da ; üzerine gitmez. Bilir ki eğer giderse karşılaşacağı gerçek yıkıcı olabilir. Sevinir. Sevinmiş gibi yapar..

-Aaaaa canım , nerden çıktı şimdi bu ? (Nerden çıktığını çok iyi bilir aslında)

***

Şu yukarıdaki sürecin , daha naif görünümlüsü de , bahsi geçen günlerdir zannımca.

-Oğluuummm !! Neden aramıyorsun , bak nerdeyse bir ay olacak uğramadın. Çok özledim !!

-Aman anne ya , amma duygusalsın , bak benim de bir evim var artık , yapma böyle lütfen ; ayda bi geliyoruz işte.

Burda bir parantez açmak lazım , genelde erkek anaları böyle serzenişlerde bulunur. Kimse kızmasın ama kız tarafı ana babayla gayet içli dışlıdır. Kadın ne yapar eder bir fırsat bulup kendi annesi ile bu duygusal travmayı ortadan kaldırır. Hiçbir şey yapamazsa , öğlen bir kahve içer , gene de bu noktalara gelinmesine izin vermezler.

Ve erkeğin ruhu bile duymaz.

Sanır ki , kendi ailesi ile kurulan mesafenin bir benzeri , diğer taraf ile de kuruludur. Neyse bu başka bir konu.

***
Sevgililer günü ise başlı başına bir facia.

En son şöyle bir örnek duydu bu kulaklar (metroda)

-Napıyosun sevgililer gününde ?
-Bilmiyorum ki , Batu ile takılırız sanırım. Aslında Mert çeşmeye gidelim dedi ama..

Bu marjinal bir örnek gibi gelebilir.
Ben de duyduğumda öyle düşünmüştüm.

Fakat birkaç yakın dostumla bu örneği paylaştığımda , ne yazık ki ilişki süreçlerinin artık aşırı dejenere olması sebebi ile bu vb vakalara çok rastlandığını , alternatifler arasından en doğru seçimin , duygusal olmaktan çıkıp , vaatedilen materyalist nicelik ölçüsünde belirlendiğini düşünmekteyiz.

Şu yazdıklarıma yüzde yüz yanılıyorsun diyerek çok güzel ve samimi örnekler verilmesini diliyorum.

Hatta bunu yürekten istiyorum.

Fakat ne yazık ki birden çok gözleme dayanan gerçekler bunlar. .

şimdilik. .
Marty Mcfly
Pzt - 09:12

Kartuş toner dolumuna dair her şey

Yazılarım içinde mesleki birtakım açıklamalar da olsun istedim.

Özellikle vurgulamak istediğim konubaşlıklarını , özet bir yazıda ayrı linkler halinde toparladım.
Tıklayarak ulaşacağınız linkte , birçok konu başlığını ayrı ayrı bulabilir ve sorularınıza cevap arayabilirsiniz.

Ofislerde önemli yer tutan lazer ve mürekkepli yazıcılara , ve onların sarf malzemesi olan kartuş tonerlere dair birçok şey bu yazıda :

goo.gl/3b8kmc
Marty Mcfly
Pzt - 09:08

A Perfect World (Kusursuz Dünya)

Yazıyı çok uzun tutmayacağım.
İzlenilmesi gereken filmler listesinde ilk ona girer. Hem de ne tarz film seviyor olursanız olun , girer.

Finalde ben dahil birçok arkadaşım dudaklarımızı ısırıyorduk ki , ota boka ağlayan tipler değilizdir.

İyi seyirler.

26

76mim Erhn
Pzt - 00:27

Mimarlık bölümünde hazırlık dönemini en verimli şekilde nasıl geçirebiliriz?

Mimarlık artık dijital ortamda akan bir süreç kesinlikle buna alışmak programlara hakim olmak bir avantaj. Kendi hayal dünyanı ifade etme açısından 3 boyutlu çizimler herzaman gerekli olacak bunların altyapısıyla okula başlamak sonradan gelişebileceğin farklı durumlara zaman ayırır vaktini buna ayırmak zorunda kalmazsın.
76mim Erhn
Pzt - 00:23

Mimarlık fakültesi akademisyenlerindeki bu egonun sebebi nedir sizce?

Ego genelde mimarlarda olması gereken bişeymiş gibi lanse edilir nedenini bilmem meslek gereği gibi ama bunun etkilerini hemen her öğrenci yaşar bizde dahil olmak üzere kimi zaman tesir ediyor. Ama en sinir bozucu olanı henüz beraber okumuş olma ihtimalin bile olabilecek araştırma görevlilerinin egoları onlar daha saçma
Seren Duran
Paz - 15:43

Başınızdan esrarengiz bir olay geçti mi?

En fazla 15 yaşında olmalıyım. Yaz günü akşam saat 10 civarı kardeşimle tv izlerken bir anda perdenin alışıla gelmemiş bir şekilde havalandığını gördüm. Noluyor yav diye bakarken perdenin altından siyah belli belirsiz bir insan ayağının odaya girdiğini gördüm , yavaşça yukarı doğru baktığımda ise tamamen bir insan silüeti gördüm, o şokla ne olduğunu anlamış olacağım ki hiç bir tepki vermedim. O şey(!) yavaşça arkama doğru geçti ve yaklaşık 2 dakika boyunca orda kaldı. Şimdi böyle bir şey yaşasam büyük ihtimalle kafayı yemiş olurdum ama o zaman öylece durdum, arkamda bir şeyin olduğunu bilmeme rağmen.. Sonra perde tekrar havalandı ve o ayağın tekrar dışarı çıktığını gördüm. Aradan 8 sene geçmesine rağmen hala etkisinde olduğum olaydır , hayal görmüş olsam bile psikolojimi baya alt üst etmişti.
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın