Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Enes
az önce

Bir öğretmenin metodolojisini faydasız bulduğu bir okulda çalışması ikiyüzlülük müdür?

Zorunluluk olsa gerek kendi elimizde olamayan sebeblere bazen katlanmak zorunda olduğumuz gibi bişey işte.
Sercan Yılmaz
24 dakika önce

Dijital pazarlama stratejisinde içerik ne kadar önemli?

Hocam content is king :) sene 2016 ve hala geçerli. İçeriğinde kalite yoksa, her anlamda ama, yapacağın tüm çalışmalar çöp olur.
Sercan Yılmaz
26 dakika önce

Bir işte/projede süreç odaklı mı sonuç odaklı mı hareket etmek gerekir?

İkisini birbirinden ayırmak mümkün değildir. Bi kere, "sonuç odaklı" kelimesini artık unutmaya başlamamız gerek. Zira belli bir sonuca ulaşmamak gayesi mantık dışı :)) Her iş, sonuca varma amaçlıdır ve bir süreç kapsamında işler. Süreci etkileyen faktörler, doğrudan sonucu da etkiler.
Sercan Yılmaz
28 dakika önce

Google’da bulunabilmek medyada görünmekten daha mı önemli olmaya başladı?

Google'ı hangi kanalla karşılaştırıldığı önemli. Şahsen, çoğu insanın reklam çıkınca kanal değiştirdiği kanaatindeyim. Tabii bu tv reklamları anlamsızdır demek değil, yanlış anlaşılmasın.

Prensip olarak google ve tv reklamlarını birbirine benzetirim ben. şöyle ki, tvdeki bir ürün bilmem kaç saniye tanıtılır, ihtiyaç sahipleri görür ve satın alır/almaz. Ürünü, hedef kitleye göstermiş olursun.

Google'da da ihtiyaç sahibinin ürünü araması üzerine, ilk sayfada çıkıyorsan yüksek ihtimalle ürünü göstermiş olacaksın. Sonrasında ürünü alır/almaz o ayrı.

Peki fark ne? Google'dan gelen kişileri, baktıkları ürünleri, bakma sürelerinin ortalamasını görüp yaptığınız çalışmayı optimize edebilirsiniz.
Sercan Yılmaz
Bugün 13:39

Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur?

Önce eğitim/kurs. Sonra tecrübe ve güncel sektör takibi.
Sercan Yılmaz
Bugün 13:39

E-Ticaret amaçlı bir web sitesi dizayn etmek için atılacak adımlar nelerdir?

Kurdunuz mu sitenizi :)

Bi kere tasarım, yazılım gibi olmazsa olmaz konular zaten bildiğimiz mevzular. Ama en başta, siteyi talep eden kişinin ihtiyaç ve beklentileri iyi anlaşılmalı. Yapılan her çalışmanın kullanıcı dostu olduğundan emin olunmalı. Mesela, siteyi tasarlarken, bir grafik ve web tasarımcı ile çalışmanız yetmez, aynı zamanda Uİ/UX Designer olmalı tasarımcı. Yani müşteri ihtiyaçlarını leb demeden anlayıp uygun tasarım yapmalı.
Sercan Yılmaz
Bugün 13:36

Sosyal medya hizmeti veren bir ajans kurmak için neler yapılabilir? Hangi konuda mutlaka bilgi sahibi olmak gerekir?

Sorunun üzerinden epey zaman geçmiş, ajansı kurdunuz mu bilemiyorum :)

Ancak, evvela teknik bilgi, ardından tecrübe şart. Sadece işi yapmak için değil, yaptığınız işi en iyi şekilde ifade edebilmeniz de önemli. Yani olay ajansı kurmakta değil; iş koparmakta.
Ece Naz Sonat
Bugün 01:18

Okuduklarımı aklımda tutamıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Sadece okuyup geçme, okudukların üzerine düşün, kendi deneyimlerinle okudukların arasında bir bağ kur. Okuduğun her şeyi ezberlemen gerekmiyor zaten. Önemli noktalara, işine yarayacağını düşündüğün şeylere daha çok odaklan. Kullanmadığın, paylaşmadığın bilgi aklında zaten kalmayacaktır.
Ece Naz Sonat
Bugün 01:13

Karşıdakini anlayabilecek ve konuşabilek seviyede dil öğrenmek için ne kadar zaman gerekir?

Dil öğrenirken bu tarz hesaplamalar yapmanızı önermem. Bu soruyu bana da çok kişi soruyor ve ben onlara acele etmemelerini söylüyorum. Diğer arkadaşların da belirttiği gibi bu zaman bir çok şeye bağlı ama bırakın bu süreç doğal bir şekilde devam etsin. Dili anlamaya, yaşamaya çalışın. Onu sadece CV'nize eklenecek bir bilgi olarak görmeyin, ondan faydalanın.
Ece Naz Sonat
Bugün 00:54

Kitaplara sahip olmak ve onları biriktirmek önemli midir? Niçin?

OBir zamanlar çok özen gösterdiğim bir kütüphanem vardı. Eve gelen gidenin gözü takılırsa kitaplarla ilgili konuşmalar olur, güzel sohbetler dönerdi. Paylaşmayı sevmezdim, istemeye istemeye ödünç verirdim. Giden kitaplar %95 oranında dönmedi, ben de çok sık taşındığım için bazı kitaplar bazı yerlerde kaldı. Şuan kitap biriktirme gibi bir takıntım yok. İçime kapandığım dönemlerde çok fazla okuduğum için kütüphaneden ödünç almak daha çok işime geliyor. Kitaplara geri dönüp bakmak güzel tabi ki, okuduğun bütün kitapları biriktirmek gereksiz diyemem ama not alarak kitap okuma alışkanlığı kazanıldığında aldığınız notlara dönmek de tatmin edici olabiliyor. Kitaplar tozlu raflarda duracaksa, başkalarına ödünç bile verilmeyecekse bence çok anlamı yok. Zaten kitaplarımı paylaşmayı Gezi zamanında öğrenmiştim. Çanta çanta kitap götürüp, çanta çanta kitap almıştım o kütüphaneden. O zamanlardan beri de ne okuduğuma bakıyorum daha çok, kütüphanemde kaç tane kitap olduğuna değil.
Faris Tokal
Bugün 00:29

Eğitim hayatınızda karşılaştığınız sorunlar, problemler nelerdir?

Üniversite ortamı gibi birikim isteyen bir alana bile torpili olan bireylerin öğretmen müdür dekan ve rektör olarak görev yapması benim için en büyük problem sayılır. Çünkü bu bireyler donanımsız olduklarından öğrencilere fayda sağlamamakla beraber yanlış bir örneklik teşkil etmektedirler. Ne yazık ki bizler bu saçma sapan, adaletsiz çarkın dişleri arasında paramparça olmaktayız.

''' ... '''
Faris Tokal
Bugün 00:19

Her şeye rağmen sevebilmek midir aşk?

Bu sorunun cevabı anlıktır.
O an ne hissediyorsanız aşk odur. Çünkü tarifini yapalım diye o kadar çok kurcaladık ki ; Tabiri caizse aşkın tarifinin içine ettik.

Bazen kızdık: aşk bir ... Oktur yemeyen yoktur dedik.

Bazen şehvetli bir dokunuşla kıskıvrak yakalandık ve dedik ki:
Aşık olmak; her gece sevdiğini rüyalarına taşımayı başarabilmektir.
Ama keşke bunu söylemeden evvel tenimizde dünden kalan ruj izini silmeyi akıl edebilseydik. O zaman daha romantik bir tarif yapmış olurduk.

bazen geçmişe özlem duyduk, başladık isyan bayrağını çekmeye. Ve dedik ki:
Aşk, artık çocuk saflığında yaşanmıyor.
Aşk, artık perdeler arkasında
Gizlediğimiz şehvetin çarkında bir dişli
Aşk, yalan oldu, kirlendi
Aşk, her an elden ele
Aşk, artık satılık
Dışarıda, orda, burda ...
Aşk, aşk olmaktan uzakta, çok uzakta.


Bazen mutluluktan uçtuk, ne diyeceğimizi bilemez hale geldik, divaneler gibi dedik ki:
Aşık olmak:
Daha çok unutmaktır
O'nun dışındaki bir çok şeyi unutmaktır.
Mesela;
Gülüşünü, hiçbir şeye değişememektir.

Sonra vazgeçtik ve dedik ki:
Aşk; duygusallık ister, demişler. Evet miş'li çekimli bir geçmiş zamanda bu doğruydu.
Ancak 21. Yy da aşk mantık ister. Çünkü insanlar duygularını mantık çarkının dişleri arasında paramparça ettiler. Hal böyle olunca; aşk geçici bir heves için ihanete uğradı.

Sonra açık açık itiraf ettik, hem de hiç utanmadan:
Şehvet aşkın mahremidir, bilirsin.
Ya da büyük ihtimalle sana anlatmışımdır. Soğuk, karanlık bir odaya sızan ay ışığı, ellerimizle, dudaklarımızla, bütün bir gece nefesin nefesimde, aşk'a sadakatsizlik ettiğimize, günah işlediğimize, şahit midir, yoksa değil midir?

sonra dini bir argümanla kutsamaya, kibarlaştırmaya, sınırlandırmaya çalıştık aşkı ve dedik ki:
fıtrat dışı aşk:
aşırı cinsel isteklerimizin, perde arkasındaki gölgesinin,yumuşatılmaya maruz kalmış son hali.
tavsiye:
mart kedileri ikinci sırayı kabullenmeye çalışıp,psikolog masrafından kurtulmaya çalışsınlar.

Sonra nihayet eli yüzü düzgün bir şeyler söyledik ve dedik ki:
Ve yakınlaşınca sevdalılar
aşkın, sevdanın ve belkide
şehvetin en koyusunu yaşayabilmeli
geçip giden zaman borçlu kalmalı
biriktirilen hasret, özlem, umut
yalnız kaldıkları soğuk odalarını
kendi soluklarıyla ısıttıkları ana
arzularının yatıştığı o ana şahit olmalı


saygılar
Rıdvan Sözen
Dün 17:25

Dijital platformları şirketler ne şekilde kullanmalıdır?

Bilgi teknolojileri ve veri kullanımı günümüzde ülkemizde yeterli seviyeye gelemese de dünyada hızla ilerliyor. Ve bu veri kullanımını firmalardan devletlere kadar herkes kullanıyor. Örnek vermek gerekirse, Hükümet sosyal medyada yazılan şeylerden ortalama hangi konulara yönenliyorlar, hangi konudan hangi konuya bi geçiş var ve hangi konular üzerinde bi yogunluk var. Ya da bir finans şirketi borsadaki yatırımlarını yönetebilmek için insanların sosyal medya ve ekonomi sitelerinde hangi hisse hakkında yorum yapıyor hangi hisseler hakkında iyi yorumlar var hangi hisseden kötü bahsediliyor bunları ögrenebilir ve halkın piyasaya tepkisini ölçebilir.

Daha fazla bilgi için Big Data dedigimiz büyük veriyi ve İT yi araştırabilirsiniz.
Sercan Yılmaz
Cum - 14:18

Bu zamana kadar herhangi bir dijital ajansla çalıştınız mı? Sonuçtan memnun kaldınız mı?

Ajansla çalışmak elbette sonuç verir. Ama ajans var, AJANS var :)
Sercan Yılmaz
Cum - 14:17

En doğru dijital pazarlama aracı hangisidir?

Sorunun üzerinden birkaç yıl geçmiş. Cevap o zaman da, şimdi de aynı. Kaliteli içerik!

Reklam bütçeniz bittiğinde sırra kadem basan o markalar gibi olmak istemiyorsanız, kaliteli içerik ile tanınan ve sevilen bir marka olmak gerek.
Sercan Yılmaz
Cum - 14:11

Dünyada ve Türkiye'de 2014 e-ticaret trendleri nelerdir acaba? E-ticaret nereye gidiyor? Gelecekte neler göreceğiz?

Sene 2016, gelecekten bildiriyorum :))

e ticaretin hacmi büyüdü, mobil alışveriş oranları fırladı. İhtimal dahi verilmeyen, kendilerine milyonluk ciro hedefi koyan şirketler battı :) Bunların içinde network marketinge dayalı olanlar da vardı, onlara üzülmedim mesela :)
Serkan Köse
Cum - 11:18

Ahşap Atölyesi Notlarım ve Öğrendiklerim

İki günlük bir ahşap atölyesine katıldım. Bu atölyede oldukça faydalı bilgiler aktardılar. Bunlardan önemli olanlarını buraya da taşımak istedim. Öğrendiklerimi belirli bir sıralamadan ziyade maddeler halinde yazacağım. Umarım ihtiyaç duyanlara da faydalı olur. Notların bir düzeni yok ama arada ihtiyaç duyuldukça dönüp bakılabilir :).
 • Ağaçların yaşları enine kesitteki halkaların sayısı ile belirlenir. Bunlara yaş halkaları denir ve ağacın ömrü ile ilgili oldukça fazla bilgi içerir. Siyah halka kış mevsimini, beyaz halka yaz mevsimini temsil eder (ekvatora gittikçe halka aralıkları genişler ve her 2 halka 1 yaş olarak sayılır).
 • Ağaçlar iki türdür. İğne Yapraklı ve Yapraklı. İğne yapraklı ağaçlar yaprak dökmez, kışın da büyümeye devam eder ve yaprakları yeşil olarak kalır. Türkiye'de en çok Sarı Çam, Kızıl Çam, Kara Çam bulunmaktadır bu türe örnek olarak. Kara Çam her yerde yetişir Türkiye'de. LAdin, Köknar ve Sedir de bu türe örnektir.
 • Budak: Ağacın dallarının yokolması ile oluşan yerelere verilen ad. Düşen Budak veya Kör Budak olarak iki çeşidi vardır.
 • Ağaçların sınıfları vardır. 4 metrelik boyda 1 düşen budak 2 de kör budak varasa (en fazla) birinci sınıf ağaç olarak tanımlanır.
 • Kızıl Çam, akdeniz ve Ege bölgesinde inşaatlık agaç olarak kullanılmaktadır.
 • Reçine oranlarına göre büyükten küçüğe sıralama ise şu şekildedir. Kızıl Çam-Kara Çam-Sarı Çam
 • Sedir ağacı dünyada sadece Lübnan ve Toros dağlarında vardır (Türkiye'de). Suya en fazla dayanan türdür.
 • Ceviz ağacı yaşadığı sürece ozon tabakasını destekleyici şekilde yaşıyor. Ne kadar çok ceviz ağacı o kadar düzgün ozon tabakası da diyebiliriz.
 • Kayın ağacının tozu emme özelliği. Vardır. Bu sayede havadaki tozu temizleyen nadir ağaçlardandır. Bir kayının düzgün bir yapıya gelmesi/büyümesi 60 yılı bulmaktadır. Meşe ağacının 200 seneye ihtiyacı vardır, çamın 50 seneye.
 • Piyasada sunta diye tabir edilen malzemenin asıl adı "Yonga Levha"'dır. Marangozlar, "sunta" demek kolaylarına geldiği için bu kelimeyi tercih etmekteler.
 • Tomruk, bildiğiniz ağacın kereste olarak bulunduğu haldir. Kalın halde kesilip düzeltilmiş hali ile kalas elde edilir. Kalası daha ince hale getirilmiş haline de tahta denir.
 • Suntanın kenarları masif ile kaplanarak daha iyi bir görünüm elde edilmektedir. Günümüzde en çok tüketilen hali. De budur zaten.
 • MDF: Normal suntadan çok daha yoğun suntaya verilen addır.
 • Suntalam: Sunta üzerine lamine (PVC-plastik) plaka yapıştırılarak elde edilir.
 • MDFlam: MDF üzerine lamine plaka yapıştırılarak elde edilir.
 • Laminat: Laminenin daha da kalın halne denir (kanserojen kimyasallar ile yapıştırılır)
 • Lamina yapıştırma demektir. Laminat ya da lamina ahşap da bu işlemden geçmiş halidir ahşapın.
 • Köknar ağacı birçoğunda hammadde agaç olarak kullanılır. Doğanın size verdiği ağacı kullanabilirsiniz ancak fazlası yıkım demek. Doğadan en hızlı alınan Kayın ve çamdır.
 • Su kontra: Gemicilikte kullanılır (daha çok yat). Nem ve su geçirmez.
 • Playwood: İnşaatta kalıp için üretilir, dış kısmında bir film tabaka vardır. Bu sayede kalıp olarak kullanılabilir.
 • OSV: İzolasyon yalıtım malzemesi olarak kullanılır
 • Ahşap kaplamalar kalınıklarına göre adlandırılır. Ahşap yüzeyine eklenen 0,4-0,6mm lik parçalara kaplama denir. Bu kalınlık 1,5 cm civarına kadar olursa buna papel kaplama denir.
Ağaç Özellikleri
 • Ceviz ağacı klasik mobilyacılıkta kullanılır. Mobilya ağacıdır.
 • Cevize en yakın ağaç kayındır. İşlemesi kolaydır ve mobilyacılığın da vazgeçilmezidir. Hızlı büyür o yüzden sert olmaz.
 • Ağaçlar neminin alınması için kurutulmaktadır. Meşe doğal ortamda kurutulduğunda bu işlem 10 yıl sürmektedir, bu işlemi hızlandırmak için oksalat içine yatırılarak bekletilir.
 • Kestane ağacı suya dayanıklıdır. Hafiftir de. Tekne yapımında kullanılır.
 • Dişbudak ve Meşe ağacı serttir. Meşe eski evlerin taşıyıcı kolonlarında kullanılır.
 • Ihlamur: Kolay işlenir. Kalıp yapımında da kullanılır o yüzden.
 • NOT: Meşe kömürünü buzdolabına koyarsanız tüm kokuyu alır.
İşlemler
 • Empirye: Kimyasala batırarak böcekleri öldürme işlemine verilen addır.
 • Romalak: Verniğin kimyasal olmadan doğal olarak üretilenidir. Verniğe tercih etmek gerekir.
Atölye'den bazı fotoğraflar:

Sercan Yılmaz
Cum - 08:50

Sizce en iyi proje takip aracı/uygulaması hangisidir?

Biz ciddi bir projenin yönetim sürecinde wrike ve trellodan yararlandık. Slack ile hala irtibat halindeyiz. Bahsettiğim proje, bir e-ticaret sitesinin tasarımı, user friendly özelliklerde, crm odaklı kodlaması ve revizeleri kapsıyordu. Sorunsuz şekilde kullandık, verim aldık.
Ece Naz Sonat
Per - 23:52

Yurt dışına gitmeden İngilizce öğrenebilir miyiz? İngilizce çevirmenlik okuyorum, nişanlıyım ve yurt dışına çıkma imkanım yok. Bölümümdeki müdür ve yardımcısı, ikisi de yurt dışına gitmeden İngilizceyi öğrenmişler. Bu kişiye bağlı mıdır?

Tabi ki İngilizce veya başka bir dili yurt dışına çıkmadan da öğrenebilir, iyi bir çevirmen olabilirsiniz. Ancak bu dille ilgili iş yapan insanlar bunun hakkını vermeliler. Özellikle konuşma gibi etkileşim gerektiren beceriler kolay kolay o dilin konuşulmadığı bir ülkede tam anlamıyla kazanılmaz. Anadili İngilizce olan insanların yaşadığı bir yerde sürekli iletişim halinde olmak, bu dili olabildiğince doğal ve anadile yakın şekilde konuşabilmeyi sağlar. Türkiye'de biraz daha çaba sarf edip konuşma becerilerinizi geliştirmeye bakın bence yurt dışına çıkma imkanınız yoksa. Zaten bu bölümde okuduğunuza göre belli bir birikiminiz var demektir. Daha zayıf noktalarınıza odaklanıp bunları geliştirmeye bakın.
Yurt dışında yaşamak her zaman bir avantajdır ama şart da değildir. Ben İspanyolca ve İtalyanca dillerini yurt dışındayken bir kere bile oturup çalışmadan öğrendim. Türkiye'de olsam bu daha çok zaman alırdı ve bu kadar akıcı konuşamazdım. Ama yine öğrenir miydim, öğrenirdim. :)
Sercan Yılmaz
Per - 13:06

Dekoratif ve hediyelik eşya üzerine bir e-ticaret sitem var. Sattığım ürün fiyatları 50-750 TL arası değişiyor. Satışlarımı nasıl arttırabilirim?

Cevap basit...

Satışları artırmaya yönelik bir strateji planlaması yapmalısınız. Rakipler, hedef kitleniz, rakipler karşınızda sizin markanızın konumu, müşterilere/potansiyel müşterilere sağladığnız imkanlar, fırsatlar, görsel tasarımlarınız.... Liste uzar gider. Bunların hepsini, rakipliernizden bir adım önde bir kalitede icra etmeniz ve iyi bir reklam ile desteklemelisiniz.

Hediyelik eşya çok geniş kapsamlı bir pazar. Bu kapsam dahilinde, sizi ve markanızı sırtlayabilecek, lokomotif diyebileceğiniz bir niş ürünü ön plana çıkartarak epey yol katedersiniz.
Sercan Yılmaz
Per - 13:03

Ülkemiz baz alındığında dijital pazarlamanın en can alıcı kolu sizce nedir? Nasıl geliştirilebilir?

Ben şu açıdan bakıyorum olaya. Bir kişi gerçekten dijital pazarlamacı olduysa (kaba tabirle), işini her halükarda ihtiyaca uygun yapacaktır.

Bence en can alıcı kol, markaların/firmaların bilinçlenmesi. Artık mesleğimiz gündemde iyiden iyiye yer kaplıyor mağaradan (!) yeni çıkan işletmeciler, firma sahipleri dijital pazarlama uzmanı ilanı veriyor (veya sosyal medyacı).

İlanlara baktığımızda, kulaktan dolma hareket ettikleri (öyle demek istiyorum. Yoksa bildiğin çakallık yapıyorlar demem lazım) aşikar. Sosyal medya uzmanı için işe alım kriterlerine html/css bilmesi gerek yazan işletmelerle ne sağlıklı bir pazarlama yapılabilir, ne de laf anlatılır.

Bu bağlamda bakınca, bizler de işimizi layıkıyla yapmak dururken, önce işimizi ve kapsamını izah etmek durumunda kalıyoruz ki anlaşılabilsin (olduğu kadar). Bu nedenle, dijital pazarlama ne kadar bütünse, bu hizmeti talep edenin yaklaşımıyla da o kadar bütündür ve düzeltilmesi gerekir.
Sercan Yılmaz
Per - 12:29

Global bir ürünün sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?

Standart bir ürün için yapılan sosyal medya yönetimi prensipleri aynen geçerlidir.

Amaca ve hedef kitleye göre bir strateji planı çıkarmak ve uygulamak. Ardından bu uygulamayı ölçerek geliştirmek.

Ürünün dili/dilleri ne ise aynı şekilde hedef kitlenin diline uygun içerik planlaması yapılmalı. Mesela, x ürün için bir X hesabı ve sadece türkçe yayın yapan X Türkiye hesabı açılabilir. Biri ingilizce, diğeri Türk bir girişim olduğunuz için Türkiyeye özel :)

Tabi çok kaba taslak bi yaklaşım benimki ama umarım fikir vermiştir.

Ek olarak, global çalışan bir ajans/ekip ile çözüm ortaklığı kapsamında iş yükünü bölüşebilirsiniz.
Uğur Çakmak
Per - 11:27

Yazılım geliştirme süreçlerinde iyi bir iş analizi nasıl olur?

Serkan gayet detaylı güzel bir cevap vermiş. Hikayeleştirme konusu en önemli konu bence. Serkan'ın da belirttiği gibi müşteri detayları düşünmeden büyük resme bakar. Örneğin ben siparişlerimi görebileceğim bir ekran istiyorum der ama o listede hangi alanlar mevcut olacak bunu sizin detaylandırmanız yani müşteriyi dürtmeniz gerekir. Mobil tarafta önereceğim en güzel sistem sketchapp platformudur. Bu platform ile kullanıcı hikayelerini canlandırabilirsiniz ve mobil platformlarda gerçek bir uygulama gibi çalıştırabilirsiniz hatta müşteriniz onu gerçek ürün sanacaktır :) O derece yani. Sketchapp ciddi anlamda yazılım geliştirme süresini yarıya kadar çekebilir çünkü her şey hazırdır sadece fonksiyonları yazmak kalır geriye.
Ece Naz Sonat
Per - 02:51

Büyük hayallerim ve hedeflerim var lakin büyük işler başaran insanların zeki bir insanlar olduğunu görünce onlardan kendimi zeka konusunda bir adım geride hissediyorum ve bu benim kendime güvenmememi sağlıyor. Sizce ne yapmalıyım?

Zekanı başka insanlarınkiyle kıyaslamayı bırakmakla başlayabilirsin. Diğer arkadaşların da bahsettiği gibi başarı yalnızca zekaya da bağlı değildir; şans ve tekrar faktörlerini de göz önünde bulundurmalısın. Büyük hayaller kurmak güzeldir. Neler hedeflediğini bilmiyorum ama kararlı olmak, asla vazgeçmemek gerekiyor. Bir şeyi ne kadar çok yaparsan o kadar iyi yaparsın. Kendini kimseden daha az yeterli görme ve her ne yapmak istiyorsan bunun için çalış. En basitinden şu sitede takılıyor olman bile diğer gençlerden farkını ortaya koyuyor. Kendini hafife alma.
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın