Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ece Naz Sonat, 

İngilizce Öğretmeni

full of questions&always learning

Dün 23:52

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Yurt dışına gitmeden İngilizce öğrenebilir miyiz? İngilizce çevirmenlik okuyorum, nişanlıyım ve yurt dışına çıkma imkanım yok. Bölümümdeki müdür ve yardımcısı, ikisi de yurt dışına gitmeden İngilizceyi öğrenmişler. Bu kişiye bağlı mıdır?

Tabi ki İngilizce veya başka bir dili yurt dışına çıkmadan da öğrenebilir, iyi bir çevirmen olabilirsiniz. Ancak bu dille ilgili iş yapan insanlar bunun hakkını vermeliler. Özellikle konuşma gibi etkileşim gerektiren beceriler kolay kolay o dilin konuşulmadığı bir ülkede tam anlamıyla kazanılmaz. Anadili İngilizce olan insanların yaşadığı bir yerde sürekli iletişim halinde olmak, bu dili olabildiğince doğal ve anadile yakın şekilde konuşabilmeyi sağlar. Türkiye'de biraz daha çaba sarf edip konuşma becerilerinizi geliştirmeye bakın bence yurt dışına çıkma imkanınız yoksa. Zaten bu bölümde okuduğunuza göre belli bir birikiminiz var demektir. Daha zayıf noktalarınıza odaklanıp bunları geliştirmeye bakın.
Yurt dışında yaşamak her zaman bir avantajdır ama şart da değildir. Ben İspanyolca ve İtalyanca dillerini yurt dışındayken bir kere bile oturup çalışmadan öğrendim. Türkiye'de olsam bu daha çok zaman alırdı ve bu kadar akıcı konuşamazdım. Ama yine öğrenir miydim, öğrenirdim. :)
Dün 16:00

Ece Naz SonatBirkan Aydin kişisini takip etmeye başladı

Birkan Aydin, Bilgisayar Programcısı, @birkanaydin

Sometimes you win, sometimes you learn... Natural Born Anarchist.. 14 yaşından beri kahvenin gücüne inanıyor. :)

Per - 02:51

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Büyük hayallerim ve hedeflerim var lakin büyük işler başaran insanların zeki bir insanlar olduğunu görünce onlardan kendimi zeka konusunda bir adım geride hissediyorum ve bu benim kendime güvenmememi sağlıyor. Sizce ne yapmalıyım?

Zekanı başka insanlarınkiyle kıyaslamayı bırakmakla başlayabilirsin. Diğer arkadaşların da bahsettiği gibi başarı yalnızca zekaya da bağlı değildir; şans ve tekrar faktörlerini de göz önünde bulundurmalısın. Büyük hayaller kurmak güzeldir. Neler hedeflediğini bilmiyorum ama kararlı olmak, asla vazgeçmemek gerekiyor. Bir şeyi ne kadar çok yaparsan o kadar iyi yaparsın. Kendini kimseden daha az yeterli görme ve her ne yapmak istiyorsan bunun için çalış. En basitinden şu sitede takılıyor olman bile diğer gençlerden farkını ortaya koyuyor. Kendini hafife alma.
Per - 02:25

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Öğrenme güçlüğü olan çocuklarla nasıl çalışmalar yapılabilir?

Ben de çoğu disleksi üzerine de olsa bazı tecrübelerime dayanarak bu konuda bir şeyler söylemek istiyorum. Öncelikle öğrenme güçlüğü olan bireyler öğrenemez gibi bir düşünceden kurtulmak gerekiyor. Ben özel eğitim alanında da kendi alanımda da çalıştım ve öğretmen olarak bu çocukların yapamayacaklarından çok yapabileceklerine odaklanmamız gerekiyor. Bu onların öz güvenini arttırdığı gibi yapamayacağını düşünüp sıkılmasına engel oluyor. Ben kendi dersimde herkesin ama herkesin mutlaka bir şeyler öğrenmesine dikkat ediyorum. Bu tabi ki karmaşık gramer kuralları olmak zorunda değil. Ne olursa öğrensin ama eve boş dönmesin. Bizim en sık karşılaştığımız öğrenme güçlüğü disleksi oluyor. Maalesef bu öğrenciler çabuk bunalıp dersten koptuğundan, sınıfta gerizekalı damgası yiyor fakat bu durumun zekayla hiç bir alakası yok. Disleksi olan öğrencilerde özellikle writing ve reading aktiviteleri yapmak çok zor oluyor. Fakat speaking aktivitelerinde oldukça başarılı oluyorlar. Biz onların güçlü tarafına daha çok ağır vermeliyiz, hatta mümkünse değerlendirme ona göre yapılabilir. Disleksi durumunda yapılacak ve yapılmaması gereken şeyleri kendime göre listeledim, umarım faydası olur.
 • Kullandığımız bütün yazılı materyaller büyük fontlarda olmalı. (Tahtaya yazılanlar da büyük yazılmalı.)
 • Çocuğun yaptıkları sürekli övülmeli, özellikle arkadaşları arasında.
 • Kesinlikle sınıf içinde çocuğa sesli reading aktivitesi yaptırılmamalı.
 • Çocuk ön taraflara oturtulmalı.
 • Üniteler 1-2-3 diye gider ama sürekli geriye dönülmeli ve tekrar yapılmalı. (Bu öğrenme güçlüğü olmayanlar için de geçerli tabi.)
 • Çocuğa hafıza geliştirme teknikleri öğretilmeli.
 • Çocuk hangi öğrenme tarzına yatkınsa ona göre grup, çift veya tek olarak çalışması sağlanmalı.
 • Diğer öğrenciler de disleksi hakkında bilgilendirilmeli ama bunu dalga konusu yapmayacakları bir şekilde.
 • Çocuk sürekli gaza getirilmeli, özgüven problemi mutlaka aşılmalı. Bu aşamada disleksisi olan başarılı insanlardan bahsedilebilir. Albert Einstein, Leonardo Da Vinci, Galileo Galilei, Steve Jobs, ben : P (Bu insanlardan sınıfın ortasında herkesin duyabileceği şekilde bahsedin ki çocuk övülmüş olsun.)

Not: Bende disleksi yok ama sınıfta var diye yalan söylüyorum bazen. Kendimce işe yarar bulduğum beyaz bir yalan öğrenciyi yabancı dilde başarılı olabileceğine inandırmak adına.
Per - 01:53

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Daha çok konuşmaya yönelik ve kelime ezberleme açısından İngilizce kısa videolar izleyebileceğim site önerileriniz nelerdir?

Kelime ezberlemeye kasmak veya İngilizce eğitim videoları izlemek yerine ilgili olduğunuz alanlar hakkında kısa videolar izlemenizi önerebilirim. Hem daha az sıkılırsınız hem de ilgilendiğiniz konularda yabancı bir dili anlamanız çok daha kolay olur. Konuşma becerileri ise ancak konuşarak geliştirilir, seviyenizi bilmediğim için genel konuşuyorum şuan.
Per - 01:48

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

İngiliz aksanında "o" harfi nasıl telaffuz ediliyor? Mesela "so, ghost, hotel" derken o kısımları "ö"ye yakın çıkıyor ama tam ö de değil. Kendim çalışıyorum ama beceremedim bir türlü. Bunun yöntemi nedir?

Bu ve bu gibi telaffuz sorunlarını çözmek için fonetik alfabesini öğrenmek çok faydalı olacaktır. Mükemmel İngilizce bilip de hala "the" telaffuzunu doğru yapamayan bir çok insan tanıyorum. Bu da bizim dilimizde olmayan seslerin İngilizce'de olmasından kaynaklanıyor.
Önerim, şu gibi videolardan faydalanarak fonetik sembollerini öğrenmek ve bol bol dinleme yapmak çünkü dili gözlerden ziyade kulaklar öğrenir.

Per - 01:24

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Tam olarak ne olduğunu kestiremediğim düşünceler benim içimi çok sıkıyor, hayattan soğutuyor, kendimi değersiz hissettiriyor. Sizce bu düşüncelerden nasıl kurtulurum?

Düşüncelerin nedenini, hangi düşünceler olduğunu ya da neden size üşüştüğünü bilemem ancak değersizlik duygusu ile birkaç kelamda bulunabilirim.

Değersizlik duygusu çoğunlukla (muhtemelen) size anne babanızdan ya da onların anne babasından mirastır (onlardan anne babanıza ve sonra da size aktarılmıştır). Bu cümle kendi başına size anlamsız gelebilir ancak biraz daha açarsam daha da anlaşılacağını umuyorum. Önce yansıtmaya bakalım.

*******

Yansıtmanın, en sade tanımıyla, insanın kendinde olanı dışarıya yöneltmesi olduğunu söyleyebiliriz. İnsan ancak kendinde olandan yola çıkabilir ve kendinde olmayanı bilemez. Dışarıda olup biteni ancak kendimizde var olan bilgilerle değerlendirebiliriz. Peki, nedir bu yansıtma?
Yansıtma, kişinin kendi bilgi ve deneyimlerine dayanarak çevresindeki kişi, obje ve olayları anlamlandırma süreci olarak tanımlanır. Kişi kendisini temel alarak dünyayı anlamlandırır ve bu anlamlandırmalarla da kendi dünyasını oluşturur. Korb ve arkadaşları (1989), kişinin kendi dünyasını kendi algılarına, yani kendi inanç, tutum, duygu ve imajlarına bağlı olarak yaptığı yansıtmalara göre yarattığını belirtir. Polster ve Polster de (1974) bunu destekler ve herkesin, kendi dünyasının merkezinde olduğunu ve merkezinde olduğu bu dünyayı da kendisinin yarattığını belirtir. Başka bir deyişle, kişi yaptığı yansıtmalarla kendi dünyasını oluşturur.
Naranjo'ya (1995) göre ise, yansıtmalar hem gerçek hem de yanılsamadır. Gerçektir çünkü kişi kendisinden bilmediği bir şeyi bir başkasına, obje veya duruma yansıtamaz.Başka bir deyişle, yansıtmalar, içsel yaşantıların bir yansımasıdır. Bir yanıyla da yanılsamadır çünkü bir başka kişi veya duruma atfedilen özellikler genellikle o kişi veya duruma değil, atfeden kişiye aittir. Clarkson ve Mackewn (1993), yansıtmayı, kişinin kendisine ait olan ancak kendisine aitmiş gibi deneyimlemediği duygu, davranış, tutum veya özellik olarak tanımlar. Bu süreçte içten gelen bir duygu, düşünce, algı sanki dışarıdan geliyormuş ya da başka birine aitmiş gibi algılanır.
Perls,yansıtma sürecinin bilinçdışı bir süreç olduğunu,yansıtma yapan kişinin iç ve dış dünyayı birbirinden sağlıklı bir şekilde ayıramadığını ifade eder. Kişi, kişiliğinin kendisi ile özdeşleştirmeyi inkar ettiği yönlerini dış dünyaya atfeder. Bunun sonucunda da, organizma, kişiliğin inkar ettiği yönlerini ego sınırlarının dışında olarak deneyimler ve içsel çatışmalarının sonucu olarak saldırgan tepkiler verebilir.

Hazırlayan: Klinik Psikolog Tuba Erzan

Kaynaklar:
Perls, F., Hefferline, R.F & Goodman, P.(1996). Gestalt Therapy: Retroflection, Introjection and Projection. C. Hatcher & P. Himmelstein (eds). The Handbook of Gestalt Therapy. London.
Perls, F.S (1992). Ego, Hunger and Aggression. New York: The Gestalt Journal Press.

******

Bu özet için Tuba Erzan'a teşekkür ettikten sonra konuya dönelim. Yansıtma en çok başvurulan savunma mekanizmalarından birisidir toplumumuzda. Bu savunma ile (yansıtma yaparak) ; ebeveynler kendi kötü duygularını, değersizlik duygularını -farkında olmadan- çocuklarına yansıtırlar. Bu şekilde büyüyen çocuk nedenini bilmediği ve hayatını dönem dönem etkileyen değersizlik duyguları ile sürekli olarak karşı karşıya kalacaktır. Çocukların en iyi modellediği şey duygulardır. Büyürken etraflarından sürekli duygu alırlar. O duyguyu olduğu hali ile de doğru kabul ederek alırlar (doğru - yanlış ayrımı çok sonraları bilince gelir ancak artık öğrenilmiş olanlar için çok geçtir). Değersizlik de bir duygudur. Bir tanım olarak gelmediği için de nedenini tanımlanması da çok zor olmaktadır. Ne var ki; bu konuda işinize yarayacak şu bilgiyi verebilirim. Değersizlik duygusunu hissettiğiniz an ne yaşıyorsanız, görüyorsanız ya da duydu iseniz o şey çocukken bu duyguyu en yoğun hissettiğiniz anlardan birisine direkt çağrışım yapıyordur diyebilirim (yüksek ihtimal ile). Bu bilgiden yola çıkarak bunu her hissettiğinizde bu gizli alakayı/bağı bulup anlamaya çalışarak bu duygudan bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz.

Elbette ki en doğrusu bu konuda bir uzman psikologa görünmektir.

Per - 01:21

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Kadınlar arada küfür etse ya da argo konuşsa rahatsız olur musunuz? Bir kadının küfürlü konuşması kötü bir şey midir?

İnsanlar kendilerini sözlerle ifade eder ve bence küfürde bir nevi kendini ifade etme şeklidir. Ben küfür olayında, küfürü takı olarak kullanan insanları sevmiyorum. Geliyorum aq, gidiyorum aq, naptın aq gibi.. Kendisini doğru yerde doğru şekilde ifade ederken, küfür etmiş olabilir ve açıkçası ben bunu doğal karşılıyorum.Can Yücel ile de kapanışı yapalım.
Yani işin aslı hakim bey 'bizim orada göte göt derler'
Ağustos 2016

Ece Naz Sonat bir yanıta alt yorum yaptı

Teşekkürler doktora gittim ve gerekli tedaviye yakında başlıyorum.
Kanama bozukluklarında görülen bir durum . Aksatmadan doktora gitmenizi tavsiye ediyorum. Hematolojiye gidebilirsiniz. .
Ağustos 2016

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Hayalperestlik insana ne katar?

Hayalperestlik insana, koca evrenin geçmiş ve gelecek sonsuzluğunu 1,5 kg'lık beyninde sahip olmasına, yönetmesine ve o evreni de aşarak yeni baştan yaratmasını sağlar. Hayalperestlik insana her şeye sahip olma ve her şeyi yapabilme yetisini sağlar.
Temmuz 2016

Ece Naz Sonat yeni bir  soru  sordu.

Temmuz 2016

Ece Naz SonatCem Bilgin kişisini takip etmeye başladı

Cem Bilgin, Doktor, @cembilgin1

Temmuz 2016

Ece Naz Sonat bir yanıta alt yorum yaptı

Eger bana yazdiysaniz, maalesef artik Italya'da yasiyorum.
Bu yaşta bu kadar dil bilmen çok güzel, belli ki yeteneğin var. Tabii ki bildiğin dillerle para kazanman mümkün. Özellikle İngilizce, Almanca ve Rusça'da seviyen iyiyse çeviri işlerinden güzel paralar kazanabilirsin. Bunun için freelancer sitesine üye olmakla başlayabilirsin. Bunun haricinde ben de lisedeyken tur rehberliği yapardım ama şuan sanırım rehberlik sertifikası olmayan kolay kolay bu işlerde çalışamıyor. Ama uzun vadede düşünecek olursan Kültür ve Turizm Bakanlığı bu sertifikayı veriyor.
Eğer videolardan İngilizce, Almanca ve Rusça'dan Türkçe'ye çeviri yapabileceğini düşünüyorsan bana mesaj atarak benimle iletişime geçebilirsin.
Temmuz 2016

Ece Naz Sonatİtalya konu başlığını takip etmeye başladı.

İtalya

İtalya (İtalyanca: Italia, /iˈtaːlja/) ya da resmî olarak İtalya Cumhuriyeti (Repubblica Italiana) Güney Avrupa'da, büyük ölçüde İtalya Yarı...

Temmuz 2016

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Alkol kullanmadan insan içine çıkamıyorum. Bunu aşmak zorunda mıyım?

Alkol kullanımının dozajı işe gittiğine ve halen o işte kalabildiğine göre, çok değil. Fakat bu durum zamanla bağımlılık yapacak, hücrelerin alkole alışacak.sen her gün içtiğin kadar içeceksin yine, fakat çevrendekileri yadsımana yardımcı olmayacak artık o kadarı. Daha fazla içeceksin, sonra daha fazla. Bir süre sonra işini kaybedeceksin.insanlar seni alkolik olarak adlandıracaklar. Bütün bunlar kötü demiyorum. Fakat kurtulmak istediğin bir durum var.bu konuşmamak için uyuyor numarası yapmak "kadar" kısa vadeli bir çözüm. Üstelik o lanet herif hala orada bekliyor.

tavsiye ; kurtulmana gerek yok arkadaşım, kendin olmaktan.
Temmuz 2016

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Alkol kullanmadan insan içine çıkamıyorum. Bunu aşmak zorunda mıyım?

Harika cevaplar verilmiş, özellikle empati kurularak verilen cevaplar çok güzel. Aslında yazılacak bir şeyde kalmamış bu nedenle kendi hayatımdan küçük Bir kesitle konuya dahil olmak istedim. Yılın 335 günü alkol kullanıyorum denebilir, kutsal geceler ramazan ve alkol yorgunu olmadığım hemen her gün içerim bazen Bir bira bazense ölçüsüz oluyor. Yeri geliyor motive ediyor, Yeri geliyor yoksunluk yaratıyor, sebepsiz yere içtiğim için olsa gerek ortam ve ruh halime göre değişik tripler içinde buluyorum kendimi. Lâkin hayatımla ilgili tüm önemli kararları aşırı alkollü iken aldım ve planladim ve şikayetçi değilim. Burada sorun sadece alkolün kimyasal zararı benim için çünkü hayat hızlı geçiyor ve yaşlanıyoruz bu beden ile yapmak istediğim daha çok şey var , sanırım böbrek ve karaciğer bir yerden sonra Yeter Lan diyecek. Ben olsam derdim 😃 ... Siz de alkolün bağımlılık yaratmadigindan yada yaratmayacagindan eminseniz motive olmak için içkiyi kullanmanızda ne sakınca olabilir ki? Ancak çok içki içen Bir adam olarak şunu demeden geçemeyeceğim. Bir toplantıya alkol kokarak gitmek bence şık değil ve hiç yapmadım benim düzenlediğim bir toplantıya katılımcılardan birisi alkollü gelse bundan da çok haz etmem.
Temmuz 2016

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Yaşam içerisinde sil baştan yapmak mümkün mü gerçekten?

Benim kanaatim mümkün olacağı yönündedir. Bu biraz daha kişinin yaşam tarzına bağlıdır. Karamsar bir kişiden bunu beklemek zor olacaktır.Ama şu şekilde her sabah kalktığımızda bir önceki günde yaşanılan kötü olayları unutarak belli bir amaç için çalıştığınızda ve başarıya ulaştığınızda bence çoktan sil baştan yapmışsınız demektir. Bunun için herhangi bir deadline koymanız gerekmez ve bu sizi mutsuz edecektir. Her erteleme yaptığınızda daha çok üzüleceksiniz.
Haziran 2016

Ece Naz Sonat bir yanıta alt yorum yaptı

Kesin oyle. Guzel tanim :D
Bana göre en kısa tanımı;

 • Yaşamım boyunca yapmak istediklerimi yapabileceğim insanı bulmaktır, Aşk.
Haziran 2016

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Aşk şehvetten doğan bir şey mi yoksa kişinin bizde oluşturduğu bir dürtü mü yoksa öğrenilmiş bir kavram mı?

Bana göre en kısa tanımı;

 • Yaşamım boyunca yapmak istediklerimi yapabileceğim insanı bulmaktır, Aşk.
Haziran 2016

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Sınıflarda kamera takip sistemi olsun ister miydiniz?

Bence olmalı... Her sınıfa 2 adet. Ve velilerde birer şifre. Evden izlemeleri için. Memleket sapık, tacizci kaynıyor. Hem çocukların okullarda daha güvenli olmasını sağlar.... GÜVENMİYORMUSUN. HAYIR OKULLARDAKİ ÖĞRETMENLERE GÜVENMİYORUM. Görüp okuyoruz medyadan. Herkesi genelleyemeyiz tabi. . . .
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Fotoğrafçılık

1853 Kişi   166 Soru

Sportif Dalış

42 Kişi   18 Soru

İngilizce

723 Kişi   100 Soru

Cumhuriyet Tarihi

46 Kişi   23 Soru

İspanyolca

27 Kişi   7 Soru

Osmanlı Tarihi

215 Kişi   47 Soru

Varlık Felsefesi

88 Kişi   44 Soru

Dil Felsefesi

24 Kişi   6 Soru

Moda

243 Kişi   53 Soru

Dil Eğitimi

530 Kişi   25 Soru

Moda Tasarımı

47 Kişi   11 Soru

Makyaj

62 Kişi   31 Soru

Turizm

86 Kişi   55 Soru

Yabancı Dil

928 Kişi   100 Soru

Aşk

1171 Kişi   292 Soru

İnsan Davranışları

3553 Kişi   955 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2216 Kişi   175 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3405 Kişi   280 Soru

Felsefe

1835 Kişi   491 Soru

Varoluş Hakkında

2763 Kişi   1061 Soru

Yabancı Filmler

883 Kişi   114 Soru

İnternet Teknolojileri

1207 Kişi   170 Soru

Psikoloji

2665 Kişi   945 Soru

Meslek Seçimi

769 Kişi   93 Soru

Yabancı Müzik

330 Kişi   44 Soru

Ahlak Felsefesi

233 Kişi   49 Soru

Edebiyat

920 Kişi   203 Soru

Yurtdışında Eğitim

833 Kişi   51 Soru

Gelecek Kaygısı

16 Kişi   10 Soru

Kaygı Psikolojisi

25 Kişi   10 Soru