Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ece Naz Sonat, 

İngilizce Öğretmeni

full of questions&always learning

Per - 22:16

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Bilişim sektörü çalışanlarının iş görüşmelerinde genellikle karşılaştığı mülakat soruları nelerdir?

Kıl olduğum sorular:
5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?
Sevmediğin özelliğin nedir?
En büyük hayaliniz nedir?

Hayır ne cevap bekliyorlar bu tarz sorulara bilmiyorum. En büyük hayalin sorusuna öyle bir hayalim yok dedim. Çok basit, düz bir hayatım var ve sevdiğim ne varsa onları yapıyorum zaten dedim şaşırdı kadın. Bir gün şu sorulara şöyle cevaplar vermek istiyorum:


5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun? ( Sizden daha iyi maaş veren bir firmayla iş görüşmesi yaparken)
Sevmediğin özelliğin nedir? (Çok zeki ve iyi niyetli olmam)
En büyük hayaliniz nedir? (Otoyolda çırılçıplak koşmak)
Kasım 19 - 14:38

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Bir öğretmenin metodolojisini faydasız bulduğu bir okulda çalışması ikiyüzlülük müdür?

Öğretmenler mesleğe idealist başlar, şunu böyle yapacağım, bunun böyle olması gerekiyor gibi.. Elinizden geldiği kadar kendi yöntemlerinizi uygularsınız ama daha büyük sorguladığınız zaman dikkat çeker göze batarsınız. Düzen, sizden istenenin yerine getirilmesini ister, kendi amacının gerçekleşmesini.. Profesyonellikte burada devreye girer. Yani sizin için ister saçma ister faydasız olsun ikiyüzlülük değildir, uyum sağlamanız gerekir. Törpülenmemeye dikkat edin
Kasım 10 - 16:17

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

İnşaat mühendisi bir hocamızın "türev nedir" sorusuna verdiğimiz "eğimdir, vb." yanıt üzerine hocamız "yatarak mühendis olunmaz böyle giderseniz size kamyon saydırırlar başka da bir işe yaramazsınız" dedi. İnşaat mühendisi adayı olarak bu eksikliği nasıl doldururum?

Merhabalar, Klişe cümlelere çok takılmayın. Çalıştığım kurumda yaklaşık 80 mühendis bulunmakta olup, bu arkadaşlarım genelde 7 farklı mühendis grubundan oluşmakta (İnşaat, Ziraat, Makina, Harita, Jeoloji, meteoroloji, çevre)
Başarıyı sıralarsam; İşinizi sevmek, mesleğinize dair (yaptığınız iş ile ilgili) fuar ve yapıları gezmek, ben olsaydım nasıl farklı yapardım şeklinde soruları kendi içinizde sormak, bulunduğunuz (saha, işyeri, şantiye v.b.) yerlerde işini iyi yapan inşaat mühendisini takip etmek, deneyim sahibi meslektaşlardan bilgi almak. Bilmiyorum ifadesi sizi korkutmasın, açık sözlü olun Örnek; .... Bey veya .. Hanım ben bu konuyu bilmiyorum Ancak bana açıklayabilirdeniz sanırım daha hızlı kavraya bilirim, yada bu inşaatta veya bu projede üzerinde durmam gereken önemli konu yada önemli özellik ne/neler gibi sorularo sormanız gerekli. Mühendis analitik düşünmeli her şeyden önce aktif olmak durumundadır. Durağınlık ve Pasif yapılanma mühendisiliği de sizi de küflendirir. Bunların %80 yapmanız durumunda harika bir mühendis olursunuz. Kolay gelsin. . . S: G:
Kasım 10 - 16:14

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

3D printerlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu sektör Türkiye'de ne durumda?

Çok kısa sürede her evde 1 adet bulunacağı kesin.Plastik namıma herşeyi üretebildiğinizi düşünün, biraz modelleme bilginiz varsa her türlü tasarımınızı hayata geçirebiliyorsunuz. Modelleme bilginiz olmasa da önemli değil çünkü hazır olarak bulabileceğiniz çok fazla 3d model var üstelik ücretsiz.
ilgilenenler için örnek bir 3d print model sitesi:
thingiverse.com
Açık kaynak kodlu projeler yaygınlaştı ve Türkiye'dende bir çok insan bu projelerle ilgileniyor.Kendini bile kopyalayabilen bir makina bu :) Bende konu ile alakalı detaylı araştırmalar sonucunda kendi makinamı yapmaya karar verdim. Bunun için REPRAP prusa i3 bu modeli seçtim:
biraz ingilizceniz varsa bu linkte makinanın imalatı ile alakalı herşeye ulaşabilirsiniz.
Ben tüm projemi bu siteden takip ederek tamamladım ve cok başarılı bir 3d printer çıktı ortaya. Üstelik cok ciddi maliyetlerde tutmuyor.
Kasım 2016

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Özgün ve akılda kalacak bir parola kombinasyonu yaratmanın en iyi yolu nedir?

Ben genelde basit kelimeler kullanırım fakat kendime göre bir kombinasyon sistemim var. Basit şekilde örnek vermek gerekirse, "buaraba" "3U4r43a*" 'e dönüşüyor. Basitçe b'ler 3'e a'lar 4'e dönüşüyor. İlk harfi büyük yazıyorum son harf her ne olursa olsun aynı bırakıyorum ve bir sembol ile taçlandırıyorum gibi. Bu şekilde kendine bir kombinsayon oluşturabilirsin.
Ekim 2016

Ece Naz SonatÖmer Süngü kişisini takip etmeye başladı

Ömer Süngü, Sağlık Sektörü Yöneticisi, @omersungu

Ekim 2016

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

İşlem diyagramı nedir? Neyi ifade eder? Nelerden oluşur?

İşlem diyagramı(algoritmalar), süreç takibini zihinsel olarak oluşturmanızı sağlayan görsel şemalardır. Olası mantık sorunlarınızı erken farketmenizi ve yönetebilmenizi sağlar. İşlem diyagramı adı üzerinde, işlemleri ve bu işlemler karşılığında alınacak olan aksiyonları ifade eder. İşlem diyagramları, girdiler, çıktılar, koşullar ve döngülerden oluşur.
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bir yanıta alt yorum yaptı

Dediğin doğru, soğuk hava metabolizmayı hızlandırarak cildin daha sıkı olmasını sağlıyor bu yüzden soğuk ülkelerdeki kadınların fizikleri hep daha güzeldir :) Depresyon ve intihar oranlarında İskandinav ülkelerinin başı çektiğini biliyorum. Ama benim merak ettiğim çalışma koşulları nedeniyle soğuğa maruz kalanlarda zaman içinde ne gibi rahatsızlıklar görülebileceği. Yine de yanıt için teşekkürler.
Soğuktan sıkılan kalçalar ilk aklıma gelen olsa da, ikinci gelen kuzey coğrafyası insanının, yaşadığı iklime bağlı depresyon = haplar += intihar vb.
Ekim 2016

Ece Naz SonatTufan Erkaya kişisini takip etmeye başladı

Tufan Erkaya, Öğrenci, @tufanerkaya

Ekim 2016

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Sürekli soğuk havaya maruz kalmanın uzun vadede vücuda etkileri nelerdir?

Soğuktan sıkılan kalçalar ilk aklıma gelen olsa da, ikinci gelen kuzey coğrafyası insanının, yaşadığı iklime bağlı depresyon = haplar += intihar vb.
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Ayı dünyaya çarptırmak için ne kadar enerji gerekirdi?

Ben olsam Ay'ı kendimize çekene kadar, kendimizi Ay'a ittirmek için bir sibop noktası açmak için olduğum yerden başlarım delmeye.. Hiç olmadı sıcak suya ulaşır bi'türk kahvesi köpürtürüm ")
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Herşeyden, herkesten artık çok sıkılan bir insana tavsiyeniz ne olurdu?

Her şey ve herkes ne kadar ilginç kelimeler...

Her şey: Acaba dünyadaki şey diye tanımadığımız milyonlarca maddesel ya da manevi olguları tatmış mı ki bu kişi. Her şeyden sıkılıyor. Sanki bu sözü ilk duyduğumda her şey değil de hayatındaki şeylerden sıkılmış gibi anlıyorum. O zaman o şeylerin haricinde diğer her şey kümesinden yeni bir şeyler bulmakta fayda olabilir.

Aynı bağlamda herkes içinde çözüm budur. Herkesten değil de o herkes denilen kitlenin aslında bazıları olduğunu düşünürsek yine yeni kişiler diğer herkes kümesinden bulunabilir.

her sabah taze bir başlangıçtır.
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

.Net Reflector nedir?

2009 yılındaki bir blog yazımdaki tanımlamam aynen şu şekilde "C# ile yazdığımız programları ekstra bir paketleme işleminden geçirmediğimiz sürece sadece exe dosyalarının olmasına rağmen içerisinde ki kodları görebilmemizi, bazı eklentileri ile kodları değiştirip tekrar derleyebilmemizi sağlayan lanet olası bir program. "

Önceleri ücretsiz olan bu yazılım daha sonra red-gate tarafından satın alınmış ve ücretli hale getirilmiştir. Bir çok yazılım firmasının bu üründen haberdar olmayışı ise çok çok daha vahimdir.

O zamanlarda aktif olan ve benimde sık sık ziyaret etmiş olduğum mtct forumlarından öğrenmiş olduğum bir yazılımdır ve forum içerisinde yazmış olduğun programların 5 dk'da nasıl kırıldığını görmek hüzünlendirmişti. Mtct'nin en güzel yanı yazılım güvenliğinin ücretsiz test edilebilmesiydi. Crack me dosyalarını gönderdiğinde, en fazla 2 gün içerisinde kırılıp kırılamadığını anlayabiliyordun. Kapanmasına üzülmüş olduğum nadir forumlardan birisidir.
Ekim 2016

Ece Naz SonatNecmettin Begiter kişisini takip etmeye başladı

Necmettin Begiter, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @necmettin

http://necmettinblog.com/

Ekim 2016

Ece Naz SonatMuharrem Erin kişisini takip etmeye başladı

Muharrem Erin, Web Developer, @mewebstudio

Ekim 2016

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Daha çok programlama için kullanacağım bir dizüstü bilgisayar alacağım. Macbook alacak olursam avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Programlama derken ASP.net, C#, Windows masaüstü kastediyorsan Windows bir makina al derim. Ama PHP, Python, RoR vb programlamadan bahsediyorsan Mac'den şaşma derim.

Bir web yazılımcı için Mac kullanmanın avantajı, sunucu ortamının çok kolay bir kopyasını lokalinde oluşturabilmektir. Kod yazarken hafif, güçlü (ama pahalı) bir Macbook gibisi yoktur. Bunu Sublime Text gibi bir editörle birleştirirsen gayet verimli olur.

Yalnız Macbook kullanmayı öğrenmen zaman alacaktır. Macbook'u alır almaz tuş kısayollarına falan da çalışmaya başlamalısın. Windows alışkanlıklarına dönmek isteyeceksin. Windows'u bırakıp Mac'e geçmek sigarayı bırakmak gibidir. Uzunca süre sigarayı unutamazsın ama dayanır ve direnirsen eskisinden daha iyi bir insana dönüşürsün.

Sürücü derdi yok, virüs derdi yok (yanlış işler yapmadığın sürece) :) , kapağı kaldırıyorsun açılıyor, iPhone telefonunla beraber süper çalışıyor, makina Retina ise görüntü harika oluyor. Zayıf bir Mac'i güçlü bir Windows makinaya tercih ederim. Her zaman.
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bu yanıtı beğendi:

Daha çok programlama için kullanacağım bir dizüstü bilgisayar alacağım. Macbook alacak olursam avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Macbook'ların temel avantajı donanım ve yazılımı çok uyumlu olmasıdır. Size çok az konfigürasyon yaptırdığından programlarda driver problemi yaşamanız, programın donması yavaş çalışması hemen hemen hiç olmaz. Ayrıca bilgisayar görece hafif oluyor ve enerji verimliliği yüzünden daha uzun sürede pil bitiyor. Grafik ile ilgili profesyonel işlerde çok kullanılıyor ve bu işlerde en rasyonel çözüm oluyor.

Bununla birlikte yazılım mühendisi için iPhone applikasyonu yazılmayacaksa iyi bir seçim değil. Çünkü konfigürasyonları kapalı olduğu için işletim sistemine tam hakim olamıyorsunuz ve örneğin sanal makineye işletim sistemini kuramıyorsunuz. Yazılımcı ve ilgili (daha çok terminalle yapılan) profesyonel işler için ya da sadece word excel kullanılacaksa linux daha iyi. Ubuntu veya Fedora seçilebilir, diğerlerinde daha çok driver problemi çıkıyor.

iPhone app'lar şu anda verimli bir şekilde yalnızca mac'de yapılabiliniyor. Böyle bir amaç varsa mac ne yazık ki zorunlu.
Ekim 2016

Ece Naz SonatGizem Anlama kişisini takip etmeye başladı

Gizem Anlama, Psikolog, @gizemanlama

Dengeli Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde terapist. İletişim için merkezimizi arayabilir ya da gizemanlama1@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Ekim 2016

Ece Naz Sonat  bu yazıyı beğendi:

Neden anne/baba gibi eş ararız?

“Çocukluğumuza mı ineceksin? ” cümlesi halk arasında da çok sıradanlaşan, bir psikolog ile konuşurken akla gelen ilk cümlelerden biri oluyor. Peki bu cümle nereden geliyor?

Psikoloji açısından çocukluk çağlarının önemi oldukça fazladır. Çocukluk yaşantılarımız, ebeveynlerimizle olan ilişkiler, yaşanılan travmalar yetişkinlik hayatımızı etkilemekte ve karşılaştığımız birçok şeyin cevabını vermektedir. Bunlardan bir tanesi de eş seçimi…

Çevrenizde fiziksel ya da karakteristik özellikleri annesine/babasına benzeyen eşleri seçen insanların oluşu mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Çekmediyse dahi kendi içinize yönelip seçeceğiniz eşten beklentilerinize baktığınızda bir kadının babasına benzeyen bir erkeği, bir erkeğin ise annesine benzeyen bir kadını aradığını farkedebilirsiniz, her ne kadar bilinçli durumda bunu reddetse de… Bu kimi zaman farkındalığımız dahilinde olurken kimi zaman hiç farketmeden bu tercihi yapmış olarak buluruz kendimizi. “İlk aşkım babam! ” ya da “İlk aşkım annem! ” cümlesi çok tanıdık değil mi?

Bunun sebebi nedir?

Cevabını yine “çocukluğumuza inerek” bulabiliriz.

Erken çocukluk dönemlerinden biri olan “ödipal dönem” diye adlandırılan 3-5 yaş aralığında çocuklar içine doğdukları ilk sistem olan ailede kendi cinsiyetlerini öğrenmeye başlarlar. (İlk mastürbasyona bu yaş aralığında rastlayabiliriz örneğin.) Kendi cinsiyetini öğrenmeye ve algılamaya başlayan çocuk kuvvetli bir bağ hissettiği ebeveynlerinden karşı cinsten olan ebeveyne dair “ilk aşkım” dediğiniz duyguyu beslemeye başlar. Bu sandığınız gibi bir aşktan ziyade kendi cinsiyetini öğrenmeye başlayan çocuğun karşı cinse olan ilgisinin başlaması ve en yakınında, en çok tanık olduğu ve en çok bağlı olduğu kişiye karşı beslediği içsel duygulardan başka bir şey değildir. Kız çocuğunun tanıdığı ilk erkek baba iken erkek çocuğun tanıdığı ilk kadın annedir. Bu süreçte karşı cinsten olan ebeveyne duyulan hayranlık yetişkinlik hayatına da yansımaktadır. Bunun kalıntıları “anneye benzeyen bir kadın” ya da “babaya benzeyen bir erkek” arayışında karşımıza çıkmaktadır. Hiçbir zaman sahip olamadığımız “anne-baba” imgesini yetişkinlikte aramaya başlar ve ona en yakın bulduğumuz kişiyi “doğru insan” olarak nitelendirmeye başlarız.

Bu ilişki ne zaman sağlıksız hale gelir?

Anne-baba arayışı bir noktaya kadar sağlıklı kabul edilebilmektedir ta ki karşımızdaki kişinin “eşimiz” olduğunu “anne/babamızın” farklı kişiler olduğunu ayırt edemeyecek duruma gelene kadar… Buradaki ayrışmayı yapamama sorunun başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Eşinden anne/babası gibi davranmasını bekleyen kişiler bir süre sonra eşiyle değil, anne/babasıyla bir ilişki içerisinde gibi davranmaya başlamakta ve bu sorunları beraberinde getirmektedir. O sizin eşiniz ve aranızdaki ilişki ebeveynlerinizinkinden çok farklı. Size anne/babanız gibi davranmasını beklemek, ondan anne/baba sevgisi, şevkati aramak sizi “eşinizi sevmekten” alıkoyarak “anne/babanızı” seviyor hissine yöneltir. Sorunlu denebilecek bir ebeveyn ilişkinizin varlığı, onlardan sevgi alamayışınız, yeterli güveni hissedemeyişiniz bir süre sonra eşinizle de aranızda aynı sorunların başlamasına sebebiyet verecektir. Babadan bulamadığı sevgiyi baba imgesine bürünmüş başka bir erkekte arayan kadın bir süre sonra “Beni sevdiğini hissetmiyorum. ” şikayetinde bulunmaya başlayabilir. Çünkü onu sevmesini beklediği kişi sevgilisi değil, babasıdır. Babasına benzeyen birini seçmiş olması aynı sevgi yoksunluğunu eşinde de hissetmesine neden olacaktır. Aynı şekilde babasının desteğini hissedemeyen, güven duygusuyla büyümemiş bir kadın bir süre sonra “Erkeklerin hiçbirine güvenilmez. ” Sözleriyle karşınıza çıkabilir. Çünkü güvenilecek bir eş ararken babasını bulmuş, onunla ilişki yaşamış ve bunun doğal sonucu olarak güvensizlik duygusunu en derin şekilde yeniden yaşamıştır. Bu durumda erkeklerin tümü güvenilmez değildir, güvenilmeyen bir baba imgesine sahip kadın bilinçsizce babası gibi bir eş aradığında ona benzer kişilerle karşılaşmakta, onlarla ilişki yaşamakta ve bunun sonucunda hayal kırıklığına uğramaktadır. Bu noktada neden her seferinde aynı sorunlarla karşılaşıyorum sorusunu kendimizde aramamız gerekmektedir.

Şimdi içimize sorma vakti, siz eşinize mi yoksa anne/babanıza mı aşıksınız?

Psikolog Gizem Anlama
Ekim 2016

Ece Naz Sonat bir yanıt verdi.

Ben 11.sınıf öğrencisiyim. Üniversitede İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak istiyorum. Bu bölümü bitirdikten sonra akademisyen veya formasyon alıp öğretmen olabilir miyim? Bu bölümün iş imkanları nasıldır?

Her iki sorunun da cevabı evet. Zaten çevremde gördüğüm kadarıyla bu bölümden mezun olanların yaptığı bu. %90 formasyon alıp öğretmenlik yapar. Amacınız öğretmenlik yapmaksa ama İngiliz edebiyatıyla ilgiliyseniz İngiliz Dili ve Edebiyatı okumanız daha mantıklı. Çünkü eğitim fakültesindeki İngiliz edebiyatı dersleri çok kısıtlıydı, yaklaşık 4-5 ders vardı toplamda.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Fotoğrafçılık

1868 Kişi   166 Soru

Sportif Dalış

42 Kişi   18 Soru

İngilizce

740 Kişi   102 Soru

Cumhuriyet Tarihi

48 Kişi   23 Soru

İspanyolca

27 Kişi   7 Soru

Osmanlı Tarihi

216 Kişi   47 Soru

Varlık Felsefesi

90 Kişi   46 Soru

Dil Felsefesi

25 Kişi   6 Soru

Moda

243 Kişi   53 Soru

Dil Eğitimi

538 Kişi   25 Soru

Moda Tasarımı

47 Kişi   11 Soru

Makyaj

63 Kişi   32 Soru

Turizm

86 Kişi   56 Soru

Yabancı Dil

941 Kişi   100 Soru

Aşk

1173 Kişi   292 Soru

İnsan Davranışları

3601 Kişi   955 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2235 Kişi   175 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3450 Kişi   280 Soru

Felsefe

1849 Kişi   496 Soru

Varoluş Hakkında

2775 Kişi   1061 Soru

Yabancı Filmler

893 Kişi   114 Soru

İnternet Teknolojileri

1212 Kişi   170 Soru

Psikoloji

2690 Kişi   947 Soru

Meslek Seçimi

770 Kişi   93 Soru

Yabancı Müzik

332 Kişi   44 Soru

Ahlak Felsefesi

235 Kişi   49 Soru

Edebiyat

928 Kişi   204 Soru

Yurtdışında Eğitim

838 Kişi   51 Soru

Gelecek Kaygısı

16 Kişi   10 Soru

Kaygı Psikolojisi

25 Kişi   10 Soru