Bilmek istediğin her şeye ulaş

Rasih Uğur Uyanık, 

Mimar

Mimar Rasih Uğur Uyanık inploid.com'da 7 soru sordu, 169 soru yanıtladı ve 72 takipçisi var.

Ekim 2016

Rasih Uğur Uyanık bir yanıt verdi.

İç mimarlık öğrencisiyim, ölüm temasıyla ilgili soyut bir kolaj çalışması yapmam gerekiyor. Ne gibi bir tasarım yapabilirim?

Katıldığım bir cenaze sırasında arkadaşımla sohbet ederken öğrendim ki, kızılderililer bir doğum olduğunda yas tutarlarmış. O andan itibaren hayatta kaldığı süre boyunca yorulacak, üzülecek, çabalamak direnmek zorunda kalacak, bitmez tükenmez bir koşturmacanın içerisinde olacak diye. Öldüğünde ise bundan sonra hiçbir sıkıntı, ağrı, sızı, kaygı çekmeyecek artık rahat edecek diye mutlu olur şenlik düzenlerlermiş.

Doğru yada yanlış bu konuşma üzerine şunu fark ettik ki aslında ölen ardından bizim yaptığımız çoğu eylem, ölenden çok kalana dair eylemler.

Sonuç olarak ölüm sonrasının ne olduğunu aramızda tekrar dirilen olmadığına göre bilmiyoruz. Bu noktada ölüm teması sadece tek taraflı yani geride kalanlar için anlamdırılan bir tema.

Geride kalanlar için tanımlanması ise genel yani toplumun ortasında yer alanlar, bizim ülkemize göre örneklendirmek gerekirse, dini inancı gereği ölüm sonrası hayatın devam ettiğine inananlar için, yaşarken yaptıklarının muhasebesi sonucu ya cezaya ya da ödüle layık görülen ve sonsuza kadar bu derecelendirmeye göre yaşamaya devam edecek hayatın bir başlangıcı iken, mesala bir doktor, hemşire, morg görevlisi için diğer sıradan görevlerinden farksız olabilir. Dolayısıyla ölüm teması teoloji, tıp, felsefe, sosyoloji, sinema, heykel, hukuk, vb aralıklarınca farklı algılanır.

Her kim hangi açıdan bakarsa baksın her biri geride kalanların hayatlarını düzenlemektedir ve fakat gerçek şudur ki artık ölen için ki bu sadece canlı da olmak zorunda değildir, artık var olmayacaktır ve bir izden ibarettir. Dokunduğu, gördüğü, duyduğu, öğrendiği, öğrettiği, tattığı, baktığı, şaşırttığı, sevindirdiği, üzdüğü her ne varsa her birinde, onun belleğinde yarattığı yansımadan ibarettir.

Hani derler ya; anlattığın karşıdakinin anladığı kadardır diye, o halde ölüm, geride kalanlarla yaşadıkların kadar mıdır?

Sorunun içerisindeki "armut piş, ağzıma düş" algısını kendi önyargıma ait olduğunu kabul ettiğim için cevaptan çok , akıl yürütmek istedim ama sanki cevap da vermiş oldum.
Ağustos 2016

Rasih Uğur UyanıkHilal  kişisini takip etmeye başladı

Hilal , Mimarlık Öğrencisi, @hilal5

Temmuz 2016

Rasih Uğur Uyanık bir yanıt verdi.

İnsanın 9 yaşındaki kendi kızına cinsel tacizde bulunmasının dinen bir sakıncası olmadığını düşünenler var. Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz?

Soruya cevap vermekten ziyade benzeri (tarafı, baktığı penceresi fark etmeksizin söylüyorum) provakitif soruların devamında verilen cevaplar ve cevaplara yapılan yorumların sonucu olarak belirtmek isterim ki, asıl mesele bağcıyı dövmek anlaşılan ama elde sopa olunca; o bağcıyı dövmeye gelenler, kalabalığı görüp burada neler oluyor diye anlamaya çalışanlar ve hatta şans eseri o anda adres sormaya gelenler bile dayak yemeye başlıyor. İnploid formatına uymadığı aşikar.
Temmuz 2016

Rasih Uğur Uyanık bir yanıt verdi.

En yakın arkadaşınızı kaybetseniz ne yapardınız?

Soru sahip olduğumuz bir yanılgıyı da barındırıyor. Doğaldır ki sosyal varlıklarız ve iletişimde olduğumuz insanları türlü sebeplerle kategorize ediyoruz. Gündelik koşturmacalar içerisinde ne yazık ki unuttuğumuz ve benim de artık benimsediğim bir kural var ki bana göre pek çok soruya cevap veriyor. Yalnızız aslında. Yalnızlık ömür boyu velhasıl. Nicelik olarak yalnız olmasak da nitelik anlamında bu gerçeği kabul etmek de fayda var. Kurulan hayaller, yapılan planlar, anlatılan, aktarılan her türlü an, anı, anekdot sadece karşındakinin anladığından ibaretse ve aslında biz; aslında unutarak ve büyükçe içtenlikte karşındakinin de anlamadıklarını, hissetmediklerini, duymazdan geldiklerini, önemser göründüklerini, ilgilenmiş gibi yaptıklarını kendi zihnimizde tamamlama çabasına girdikçe büyük bir yanılsamanın da kuyusuna çekilmiş oluyoruz. Bir an olsun, bir umutla yalnız değilmişiz gibi yapıyoruz.
Saplantı bir aşığa sevecen bir psikologun da dediği gibi aşık olduğunu zannettiğin kişi o değil aslında. Senin yarattığın bir yanılsama. Arkadaşlıklarda da öyle oluyor. Hele ki tek taraflı ve anlaşılmaz bir sona sahipse kişi, karşısındakinden daha çok kendini sorgulamalı. Mutlu olmak, hayata umutla bakmak, motive olmak, enerji bulmak, hayal kurmak, plan yapmak, keyif almak vb pek çok eylem için ne zaman ki kendimizi bağımlı hissetmeyiz, o zaman bayağı bir ifade ile çıkara dayalı pek çok alışverişten de en az zararla ayrılabiliriz. Her ilişki bir alışveriştir ve müşteri sizden ne almak istiyorsa onun için iletişime geçer. Unutmayın ki vermeden almak ticarete aykırıdır.
Katı, basit, bencilce gelebilir cevabım fakat bir sabah uyandığımda böyle hissetmeye başlamadığımı kabul etmenizi rica ediyorum. Özet olarak, zaten bir yanılsama olan durum doğası gereği sona ermiş. Kabullenin, gerekli aralıklar için notlarınızı alın, geçmişe takılı kalmayın ve aynı hataları yapmak üzere yola devam edin.
Temmuz 2016

Rasih Uğur Uyanık bu yanıtı beğendi:

En yakın arkadaşınızı kaybetseniz ne yapardınız?

Duruma neden konuları sakinleştikten sonra esaslıca düşünerek bir sonuca varırım.
Bu sonuca göre ortada kurtarılır bir tavır karakter kalmışsa bunları açık net bir şekilde izah etmek için bir ikinci şans tanırdım bu dostluğa.
Söyleyeceklerinin yanı sıra tavırlarına daha çok dikkat kesilirdim.
Sonra baktım tatmin olmuyorum, inanamıyorum;
Bir daha kendisini görmeyecek şekilde tüm sosyal medyalardan siler, ortak paylaşımları kaldırırdım.
Amaç kendisiyle ne kadar az karşılaşırsam o kadar net hafızamdan çıkartır ve onun neyi kaybettiğini daha çabuk fark etmesini sağlamak olurdu.
Kısacası dostunu seven onu dövmekten erinmez.
Temmuz 2016

Rasih Uğur UyanıkGizem Doğan kişisini takip etmeye başladı

Gizem Doğan, İç Mimar, @gizemdogan

Nisan 2016

Rasih Uğur Uyanık bu yanıtı beğendi:

Dünyadaki en büyük aşkı kim yaşıyor?

Mesleğine düşkün bir insan
Mart 2016

Rasih Uğur Uyanık bu yanıtı beğendi:

Yeni bir başlangıç öncelikle neler gerektirir?

Ilk yapilmasi gereken eskiye dair hayati negatif etkileyen ne varsa. Hepsine ivedilikle veda etmektir. Aksi halde asla yeni bir baslangic olmayacak. Eğer gercekten böyle bir niyetiniz varsa bugün hemen, şimdi harekete geçin ve haftaya “anı yaşamayı öğrenmem lazım” diyerek başlayın. Bundan sonra her anın, her dostun, her doğru ve yanlışın, her dokunuşun, nefesin, lokmanın, adınızı her duymanın, yeni ve güzel bir şeyin farkına varmanın tadını çıkarmakta kararlı olun! Gerisi zaten kendiliginden gelecektir : )
Mart 2016

Rasih Uğur Uyanık bu yanıtı beğendi:

Yeni bir başlangıç öncelikle neler gerektirir?

Bütün geçmişi yırtıp atıp yakararak küllerinden yeniden doğmak gerekir .. .
Mart 2016

Rasih Uğur Uyanık bu yanıtı beğendi:

Yeni bir başlangıç öncelikle neler gerektirir?

Geçmişe veda etmek gerekir.
Mart 2016

Rasih Uğur Uyanık bu yanıtı beğendi:

Yeni bir başlangıç öncelikle neler gerektirir?

Eskiden arınma... Yeniye umutla bakabilme...
Şubat 2016

Rasih Uğur Uyanık bir yanıt verdi.

Büyükşehir belediyesi proje çizimlerinde dikkat edilmesi gerekenler nedir? Müdürlüklerin birbiriyle bağlantısı nasıldır? Kat düzenlemesinde hangi müdürlükler birlikte hangi katlarda çözümlenmelidir?

Belediye hizmet binası, proje konusu olarak en çok rastlanan mimari proje yarışma başlıklarından biridir. kolokyum.com ve arkitera.com sitelerinin ilgili sekmelerinde hem ödül alan projelerin planlarını hem de yarışmaya konu olan yapının ihtiyaç programını bulabilirsin. İhtiyaç porgramlarında genel olarak kurum işleyiş şeması ve müdürlüklerin açıklamaları da yer alıyor.
Yayınlananlar içinde aklımda kalanlardan birkaç örnek de ekledim. Başlangıcı onlarla yapabilirsiniz.

v3. arkitera.com/yp323-denizli-belediyes...

Mimari

Mimari

Şubat 2016

Rasih Uğur Uyanık bu yanıtı beğendi:

Küçükken büyüdüğünde ne olmak istersin diye sorduklarında ne cevap verirdiniz? Şimdiki mesleğiniz nedir? Mutlu musunuz? 2. bir şans verilse hangi mesleği seçmek istersiniz şu anda? Neden?

Sorduklarinda doktor olmak istedigimi soylerdim. Sonrasindaysa mimar oldum. Bir yandan mutlu bir yandan mutsuzum. Ikinci bir sans verilseydi yine mimar olurdum; cunku calisma ortami daha guzel, calisma saatleri esnek ve her ne kadar zor olsa da bence bir kadin icin rahat bir meslek.
Şubat 2016

Rasih Uğur Uyanık bu yanıtı beğendi:

Küçükken büyüdüğünde ne olmak istersin diye sorduklarında ne cevap verirdiniz? Şimdiki mesleğiniz nedir? Mutlu musunuz? 2. bir şans verilse hangi mesleği seçmek istersiniz şu anda? Neden?

Doktor olmak isterdim ama öğretmen oldum fakat yinede mesleğimi seviyorum ama buna rağmen mutsuzum çünkü ülkemizde öğretmene verilen değer ortada. Tekrar bir şansım olsaydı doktor olmak isterdim çünkü insanalrın acısına derdine derman olabilmek hayat kurtarmak güzel.
Şubat 2016

Rasih Uğur Uyanık bir yanıt verdi.

Nehir kenarında konut yapmak istiyorum. Hangi yapım sistemini kullanmalıyım?

Açıkcası daha önce hiç nehir kenarında konut tasarımı ya da imalatı yapmadım. Merak edip de bu konu ile ilgili özel bir çalışma ve araştırma da yapmadım. Sorunun yönlendirilmesiyle sadece akıl yürüteceğim.

Doğru teknik ve detaylarla imal edildikten sonra her sistemin doğru olduğunu kabul edebiliriz.
Neticede vakti zamanında beton gemi dahi imal edilmiş. Sahil kenarına vardığımız zaman gözümüze takılanları hatırlayacak olursak da, çelik de var fiberglass da var, ahşap da var, pnömatik sistemler de var.Yalnız bu örnekler nehir yani suyun yapı sistemine doğrudan temas ettiği düşünüldüğünde aklıma gelenler. Bu çıkış noktası biraz dipsiz kuyu gibi göründü gözüme.

Nehrin içinde yani suya ile temas eden değil de suyun kenarında olduğunu yani -nehir kenarı durumunu- irdeleyecek olursak da, yüzyıllar öncesine gitmek gerekir sanırım. Nehrin orda, o çizgide var olmaya başlamasından bu yana debisinin aynı kalmadığını tahmin etmek zor olmasa gerek. Bundan dolayı nehir orta aksının sağı ve solunun ( ne kadar bir genişliğe sahip olduğunu bilemiyorum) aslında nehir aksı ile aynı zemin özelliklerini gösterdiği göz ardı etmemek lazım. Olası bir doğa felaketi halinde de su debisinin artacağını ve nehir yatağının genişleyeceğini kabul etmek gerekir. Yapım sisteminin sebebini bu yöntem daha iyi belirleyecek gibi geliyor bana.

Kolonlarla yerden yükseltilmiş bir yapı olacağı kabulü ile bu kolonların betonarme olması gerektiğini düşünüyorum. İhtiyaç programına göre yapılacaksa bodrum kat çeperlerinin de betonarme olması gerekiyor. Gerekli yüksekliğe erişildiğinde ve ana mekanları kurgulayacağımız kota geldiğimizde ise karşımıza gene dipsiz bir kuyu çıkıyor. Nasıl bir çevrenin içinde olduğu (ormanlık, bozkırın ortası, dağ yamacı, delta ortası, şehir içi), özel bir amaca sahip olup olmadığı (dönemlik kullanılan bir hobi evi mi, ? Tüm yıl boyunca yaşanan büyük bir ev mi? ), arazinin yapım zorluklarına sahip olup olmadığı, vb... Gibi etmenlerle kuyunun içinden işe yarar bir şeyler bulabiliriz sanırım.

Yukarıda uzunca örneklemeye çalıştığım durum, soruyu sündürmemden kaynaklandı aslında. Nehir kenarının aslında "ne" olduğunu, bize bir konum belirtmekten başka hangi ipuçlarını verdiğini (sel olduğunda nehir yatağının taşma olasılığını) değerlendirerek hızlıca bir öneri geliştirdim ve bana özgü bir sonuca (bodrum kat ve su basman kolonlarının betonarme olması gerekliliğine) ulaştım. Yapım sisteminin herkesçe kabul edilmiş bir gerekliliğe sahip olmasından öte listelenecek diğer ipuçlarına cevap veren önerilerin de pekala gereklilik olarak adlandırılabileceğini düşünüyorum. Hangi ipin ucunu neresinden tutacağınız da size kalıyor böylece.
Şubat 2016

Rasih Uğur Uyanık  yeni bir  gönderide  bulundu.

Problem Çözümüne Giriş 101, Ken WATANABE

Kitap alıntılarına devam diyeyim.

sayfa 15... Problem çözümü dört basamağa ayrılabilecek bir süreçtir. (1) mevcut durumu anlamak.(2) problemin nedenini tespit etmek. (3) etkili bir hareket planı geliştirmek. (4) gerektiğinde değişiklikler yaparak problem çözülene kadar planı uygulamak.
sayfa 16... Problem çözümü, düşünce ve ve eylemin bir tür birleşimidir. Sadece birini veya diğerini yapmak sizi hiç bir yere götürmeyecektir.
... 1A. Probleme Neden Olan Temel Nedenlerin Tümünü Listeleyin
... 1B. En Muhtemel Temel Neden İçin Bir Hipotez Geliştirin
Hipotez bir önsezidir. Size göre proleminiz için en muhtemel açıklamadır, ancak onu henüz doğrulamamışsınızdır. Hipotezinizi belirleyip bu hipotezin altında yatan muhakemeyi iyice gözden geçirerek doğru olup olmadığını kotrol edebileceksiniz. Oradan daha da ileriye gidip sonuç veren bir çözüme götürecek olan sağlam bir karar verebilirsiniz.

... 1C. Hipotezi Test Etmek İçin Gereken Bilgi ve Analize Karar Verin
Burası, problem çözme sürecindeki bilgi toplama ve analiz kısmının işin içine girdiği yerdir. Ne bilgiyi sadece toplamış olmak için topluyorsunuz ne de analizi eğlence olsun diye yapıyorsunuz. Bunu, size daha iyi kararlar vermenizde yardımcı olsun diye yapıyorsunuz.
... 1D. Analiz Edin ve Temel Nedeni Tespit Edin
... 2A. Problemi Çözmek için Türlü Çözümler Geliştirin.
... 2B. Eylemlerin Öncelik Sırasına Karar Verin.
... 2C. Bir Uygulama Planı Geliştirin.

sayfa 61... Problem çözen çocukların sadece büyük hayalleri yoktur; onlar, büyük hedeflerinin peşinden giderken bunları daha küçük aşamalara böler ve kendilerine "bu yıl veya önümüzdeki üç ay ya da bugün ne yapmalıyım? " diye sorar. Bu aşamalar problem çzöen çocukları hayallerine doğru yönlendirir ve motivasyonlarının devam etmesinine yardımcı olur. Bir hayali gerçekleştirmek için plan hazırlar hazırlamaz daha küçük hedeflerin her birini başarmak ve gerekli eylemleri gerçekleştirmek için en etkili yolu bulurlar.
sayfa 62...
  • net bir hedef belirleyin.
  • hedef ve mevcut durum arasındaki eksikliği tespit edin.
  • bu eksikliği nasıl giderip hedefinizi gerçekleştireceğine dair bir hipotez oluşturun. Mümkün olduğunca çok sayıda seçenek ve fikri listeleyin ve en iyi fikileri hipotez olarak seçin.
  • hipotezi kontrol edin. Hipotez çürütülürse bir önceki adıma geri dönün. Hipotezi test etmek için gereken bilgi ve analize karar verin. Analiz edin ve eylem planı oluşturun.
sayfa93... Belli bir seçeneğin en cazip seçenek olduğunu düşünseniz bile kendinize "olumsuz yönler var mı? Başka olumlu yönleri var mı? " diye sorma alışkanlığı edinin. İlk izlenimlerimizin etkisi altında kalma eğilimindeyizdir. Önce bir şeyin cazip olduğunu düşünürsek, o fikri destekleyecek kanıtlar toplamaya çalışrıız. Diğer yandan, bir şeyin itici olduğunu düşünürsek onun sadece olumsuz noktalarını vurgularız. Sağlam bir karar vermek için bu eğilimden kaçınmak önemlidir.
Şubat 2016

Rasih Uğur Uyanık bir yanıt verdi.

Başka şehirde çalışma konusunda fikir verebilir misiniz?

Çok benzerlerini kendime de soruyorum aslında. Şehirden başlayalım öyle ise. Elazığ-Alanya karşılaştırmasını yapmak lazım öncelikle. Isınma, ulaşım ve gıda fiyatları arasında hangi oranlarda farklılıklar var. Ekonomik olarak buna benzer karşılaştırmalar 400 liralık aylık ek geliri zaten eritiyorsa şehir değiştirmenize gerek yok denebilir. Farklılıklar eğer direnç göstermediğiniz takdir de hem size hem de ailenize zenginlik katacaktır aslında. Adaptasyon konusunda ne kadar esnek davranırsanız o kadar kolay olacaktır. Uzun yıllardır çevre edindiğiniz, yaşadığınız, aşina olduğunuz şehirde yaşamak bahsettiğiniz koşullar içerisinde bana daha cazip görünüyor açıkcası.
Şubat 2016

Rasih Uğur Uyanık bu yanıtı beğendi:

Mimarlık 1. sınıf öğrencisiyim. Hoca çizim masası ya da planı alın dedi. Ev çalışmaları için çizim masası ışıklı olursa daha iyi olur dedi. Nasıl bir şey tavsiye edersiniz ve plan nedir?

Ben kendi masamı kendim yapmıştım son derece basit biraz araştırırsan rahatlıkla altından kalkacağına eminim
Şubat 2016

Rasih Uğur Uyanık bu yanıtı beğendi:

İnşaatı bitmemiş bir binanın az/çok yağmur alması, o binanın sağlamlığını ne kadar etkiler?

Cevap şudur: Filizler (beton kütlelerden kütleyi devam ettirmek amacıyla sarkıtılmış/çıkartılmış demir çubuklar) paslanmışsa binanın sağlamlığından artık söz edilemez. Pasın da miktarı önemli tabii, bir kışta oluşacak pas sağlamlığı güvenli faktörlerinin içinde kalacak şekilde etkilerken daha uzun açıkta bırakılan demirler kesilmeli yerlerine epoksi yardımıyla filiz ekilmeli ya da beton kütleler tamamen kırılıp yenisi yapılmalıdır. Aşama konusunda çok haklısınız, kaba yapısı tamamlanmış bir inşaat bir kışa rahatlıkla dayanır ama onlar da uzun süreler yağmura maruz bırakılmamalıdırlar. Zamanla suyu çeken beton don olduğunda çatlar ve taşıyıcı donatı demirleri açığa çıkıp hava şartlarına maruz kalabilir. Aslında bu sorunun doğru cevabı aynen sorudaki yağmurun miktarının az/çok olması gibidir. Antalya'da o bina yıllarca sağlamlığını koruyacaktır ama Rize'de ikinci sene bile risklidir.
Şubat 2016

Rasih Uğur Uyanık bir yanıt verdi.

Mesai saatleri dışında mesleki gelişiminiz için çalışma yapmaya ihtiyaç duyuyor musunuz? Bu konuda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Mimarlıktan ve inşaat sektöründen genelleme yaparak cevap vermek gerekirse; yoğun, yorucu ve meşakkatlidir. Bundan dolayı mesai saati kavramının bile pek de mevzu edildiği koşullar sıklıkla oluşmaz. Mesleki gelişim ise çalışma hayatının başlangıcından itibaren aralıksız devam eder. Üniversitede verilen eğitim ile piyasa koşulları arasındaki fark, her başlayan işin genel olarak birbirine benzememesi, malzeme çeşitliliği, bilgisayar programlarının güncellenmesi, okunacak kitaplar, incelenecek cağdaş ve güncel projeler derken ister istemez, aralıksız bir bilgi yumağı ortasında, hangisindeydi sıra, şimdi neyi kurcalasam ki gibi düşünceler eşliğinde devam eder.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Sinema

3102 Kişi   300 Soru

Mimarlık

379 Kişi   133 Soru

İç Mimarlık

258 Kişi   61 Soru

Fotoğrafçılık

1869 Kişi   166 Soru

Gazeteler

68 Kişi   33 Soru

Radikal

6 Kişi   1 Soru

Freelance Tasarım

74 Kişi   3 Soru

İç Mimari Tasarımları

160 Kişi   26 Soru

Tasarım Hukuku

21 Kişi   1 Soru

Psikoloji

2692 Kişi   947 Soru

Alışkanlık

112 Kişi   29 Soru

Toplum Psikolojisi

216 Kişi   34 Soru

Mimari Tasarım

488 Kişi   89 Soru

İnşaat

323 Kişi   107 Soru

Çizim Programları

383 Kişi   28 Soru

Autocad

288 Kişi   17 Soru

Projeler

410 Kişi   50 Soru

Ahlak Felsefesi

236 Kişi   49 Soru

Google Play

18 Kişi   17 Soru

Deneme

26 Kişi   4 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2090 Kişi   586 Soru

Kitaplar

2917 Kişi   267 Soru

Photoshop

600 Kişi   38 Soru

Grafik Tasarım

513 Kişi   74 Soru

Mustafa Kemal Atatürk

356 Kişi   51 Soru

Fotoğraf Makinesi

351 Kişi   58 Soru

Para

422 Kişi   121 Soru

Bilim

786 Kişi   280 Soru

Dünya Tarihi

493 Kişi   116 Soru

Dünya Ekonomisi

394 Kişi   80 Soru