Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mehmet Çapur, 

Elektronik Teknikeri

Elektronik Teknikeri Mehmet Çapur inploid.com'da 4 soru sordu, 50 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Haziran 2015

Mehmet Çapur bir yanıt verdi.

Haziran 2015

Mehmet Çapur bir yanıt verdi.

Sizce bireyin yaptığı tercihlere başkalarının müdahele etmesi doğru mudur?

Kesinlikle yanlıştır, ancak söz konusu çocuklarsa bu konu tartışılabilir.
Mart 2015

Mehmet Çapur bir yanıt verdi.

Hiçbir şey düşünmemek mümkün mü?

hz. Muhammed (sav) bir gün veysel karani hazretleriyle sohbet ederlerken veysel karani'ye demiş ki; "ey veysel eğer bu gün akşam namazını kılarken hiç bir şey düşünmezsen sana hırkalarımdan birini vereceğim. " veysel karani bunu duyunca: "bu ne lutuftur efendimiz, namazda hiçbir şey düşünmeyeceğim" diyerek söz verir. Sohbet uzar gider vakit akşam namazı olur ve camii'ye giderler namaz biter tekrar bir araya gelirler ve hz muhammed (sav) veysel karani'ye sorar; "aklını namaz kılarken boş tutabildin mi ey veysel ? " veysel karani hiç düşünmeden cevap verir; "efendimiz aslında namazın farzına kadar hiç bir şey düşünmedim ancak ettehiyyatü'ye oturduğumda bana hangi hırkanızı vereceğinizi düşündüm.
yani kıssadan hisse'ye bakarsak hiçbir şey düşünmek mümkün değildir.
ayrıca bazı şeyleri isteyerek düşünmeyiz, sokakta bi şey görürsünüz aklınıza bambaşka bi şey gelir onu düşünürsünüz.
Mart 2015

Mehmet Çapur bir yanıt verdi.

Haber nasıl satılır?

Haberin türüne göre magazin, siyasi yada gündem olarak başlık seç bu konularla gazetelerin ilgili birimlerini ara yada mail at mailde yada aradığında haberin içeriğinden kısmi bilgiler ver eğer gerçekten değeri olan bir haberse zaten ilgilenirler. Haberi hangi yayın organına satmak istiyorsan o birimlerin sitelerinden iletişim bilgilerini alabilirsin
Mart 2015

Mehmet Çapur bir yanıt verdi.

Sizce bir kadına paramedik mi yoksa hemşirelik mesleği mi daha uygundur?

Aslında ikiside farklı meslek sayılabilir. Çünkü biri hastane içinde sürdürülmekte diğeri ise hastane dışında sürdürülmektedir. Kadınların çalışma hayatına gelince ben hiç bir kadına şu mesleği yapamasın vb. söylemde de bulunmam. Size tavsiyem rahatlık ve maaş olanaklarını düşünüp, bunları düşünürken aynı zamanda da bu mesleği sürdürürken yaşamanız muhtemel sorunları göz önüne alarak seçim yapmanız. Mâlum ülkemizde herkes sevdiği işi yapmıyor.
Mart 2015

Mehmet Çapur bir yanıt verdi.

Fax Makinesi nasıl çalışır?

Basit olarak anlatmak gerekirse gönderen fax makinesi belgeyi ya da yazıyı vs. kod haline çevirerek (java html vb. şeklinde) alıcı fax makinesine gönderir. Alıcı fax makinesi bu kodu çözerek belge yada yazı halinde kağıda aktarır. Daha detaylı olarak internette yardım bulabilirsiniz.
Şubat 2015

Mehmet Çapur bir yanıt verdi.

Dış ticaret nasıl bir meslektir?

Dış ticaret aslında kar marjı oldukça yüksek denebilir ancak burda aracı, söz konusu mallar, satılacak mal pazarı, hedef kitle vs. yani her şey iyice planlanmalı örneğin çinden cep telefonu getirmeye kalktınız ancak o telefonları aldığınız taktirde türkiye'ye sokamazsınız çünkü bireysel cep telefonu ithalatı yasak vb. ürünlerde yasak.yurt dışına mal satmaya kalkarsanız da yine aynı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Meslek açışından bakarsanız çalışma düzeni ücreti falan tamamen iş veren şirket yada holdingin insiyatifine ve birazda sizin becerilerinize kalmış bir durum söz konusu.
Ocak 2015

Mehmet Çapur bir yanıt verdi.

Toplu taşıma araçlarında cep telefonu ile konuşulması veya konuşulmaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Benim kanaatim diğer insanları rahatsız etmedikçe isterlerse en özel şeyleri konuşsunlar
Ocak 2015

Mehmet Çapur bir yanıt verdi.

Dövme yaptırırken vücutta en az acıyan yerler nereleridir?

Arkadaşlar ben sol kolumun bilekten dirseğe doğru olan kısmına yaptırdım ve size şunu söyleyebilirim ki sandığımız kadar acı veren bi işlem değil ancak ince deri olan bölgelerde örn. Bilekler parmaklar vs. diğer bölgelere nazaran biraz daha acımakta
Ekim 2014

Mehmet Çapur bir yanıt verdi.

Kendime her açıdan uyan bir meslek bulamadım. İlgi alanlarım edebiyat, tiyatro, felsefe, tarih gibi sözel alanlar. Meslek seçimi yaparken neleri göz önünde bulundurup neye göre seçim yapmalıyız?

Bu senden kaynaklı nedenlerle her zaman değişiklik gösterir. Yani sevdiğin iş olur ama kazancı tatmin edici olmaz. Ben iş seçimi yaparken öncelikle rahatlığımı ve kazancımı ön planda tutarım. Sevdiği işi yapan insanlar kendi işerini kuranlardır. Sermayen varsa eğer kendi işini kurmayı deneyebilirsin.
Ekim 2014

Mehmet Çapur bir yanıt verdi.

Elektrik Elektronik Mühendisliğinde okuyan ve meslek hayatına başlamak için Elektronikten yana tercih yapan bir mühendis adayı hangi konularda uzmanlaşabilir?

Uzmanlaşmaktan ziyade önce döneme ayak uydurmalısınız yani icadı 1950lere dayanan bi elektronik ürünü iyiliştirmek yerine yeni bir teknolojiyi kademe kademe piyasaya sürmek daha iyidir. Kısacası bir konuda uzmanlaşmak yerine her konuda azar azar bilgi sahibi olmak daha kârlıdır
Ekim 2014

Mehmet Çapur bir yanıt verdi.

Mesleğinizi değiştirme şansınız olsaydı ne iş yapardınız?

Yaşadığım yere göre değişiklik gösterirdi. Örn: türkiye'de emlakçı, arabistan'da mimar, abd'de savcı, ingiltere'de siyasetçi, portekiz'de futbolcu.
Eylül 2014

Mehmet Çapur bir yanıt verdi.

Nikola Tesla’nın en ünlü buluşları nelerdir?

Nicola tesla'nın en ünlü buluşu başta tesla bobin projesi ile kablosuz elektrik ieltimidir. Başka buluşlarına değinecek olursak radyonun mucidi, bir çok temel devre elemanının da mucidi olan eşsiz bir bilim insanı. Bilim haricinde de çok iyi bir insandı
Mayıs 2014

Mehmet Çapur bir yanıt verdi.

Neden yeni mezun inşaat mühendisleri iş bulamıyor?

İnşaat sektörü getirisi fazla ve hızla büyüyen bi sektör iş verenler tecrübeli eleman aramakta olduğu için kolay kolay yeni mezun almazlar alsalar bile tatmin edici ücretle çalıştırmazlar
Mayıs 2014

Mehmet Çapur bu yanıtı beğendi:

Sence dünyanın merkezi hangi şehir olmalı?

Napolyon bile dünya tek ülke olsa başkenti istanbul olurdu dedi. Yani özetlemek gerekirse istanbul fethi zor savunması kolay bi şehir mantıklı düşünen herkes dünya merkezi istanbul diye atıfta bulunur. İstanbulu 2 osmanlı padişahı kuşattı ilki yıldırım bayezid ikincisi sultan mehmed han. Beyazıd kuşatıp alamadı çünkü kolay iş değil bunu başarmak 2 kuşak sonrasına yani torunu sultan mehmed'e nasip oldu.
Mayıs 2014

Mehmet Çapur bu yanıtı beğendi:

Doktor olacak kişinin nasıl özellikleri olmalıdır?

Doktor olacak insan, diğer insanlara karşı önce saygılı olmalı çünkü insanlarla uğraşmak gerçekten zordur.
Daha Fazla