Bilmek istediğin her şeye ulaş

Daha güzel bir dünya mümkün! twitter.com/ozgeekupeli

Eylül 2015

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

Mutluluk tam olarak nedir? Gerekli bir şey midir? Gülme ve zevk ile mutluluğun bir ilişkisi var mıdır?

Mutluluk ve mutsuzluk insanın yaşamını radikal şekilde etkileyen derin duygulardır. Mutluluk elbette gereklidir. Mutsuz insan da ölmez ama keyifsiz olur, negatif olur, üzülür, üzer, başarısız olur, hasta olur, yaşamdan keyif alamaz.

Günümüz dünyasında gülmek bir çeşit kıyafet haline geldiğinden mutlulukla ilişkisini kurmak oldukça zordur. Yeterli hassasiyete sahip insanlar mutlu ve mutsuz gülüşü ayırt edebilirler ancak kendi duygularına bile yabancı günümüz insanlarında böyle bir hassasiyet pek bulunmaz.

Mutluluğun yine zevkle de ilgili olduğunu düşünmüyorum. Cevabımın daha en başında 'derin duygu' dememin sebebi de buydu. Mutsuzluk içinizde öyle bir yerdedir ki en zevkli görünen aktivitelerden, bir zamanlar çok haz duyduğunuz şeylerden bir keyif alamayabilirsiniz. Temelde mutluysanız birçok şeyle baş etmeniz mümkündür ancak en derininizde mutsuzsanız görünür yöntemlerle tatmin olmanız bence mümkün değildir.
Eylül 2015

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

Lider olmak için neler yapmak gerekir?

Öncelikle liderlik güç, makam, rütbe, değildir. İşe kendini tanımakla başla (swat analizi yapmak ) güçlü yönlerini ve eksik taraflarını belirle, kendini kontrol etmesini bil zaaflarına yenik düşme, duygularına hakim ol, başka insanların duygularına göre davranma becerini geliştir.Sosyal becerilerini geliştir. Sorun çıkaran değil sorun çözen ol.Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki duygusal zekası yüksek olan insanların liderlik özellikleri olduğudur.
Eylül 2015

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

En az kaç saatlik uyku yeterlidir?

En az olarak değerlendirirsek 3,5 saat, yaşamı idame etmek için yeterlidir.
Eylül 2015

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

En son okuduğunuz kitap hangisidir?

JOHANN WOLFGANG VON GOETHE - GENÇ WERTHER'İN ACILARI
FRANZ KAFKA-DÖNÜŞÜM
Şubat 2015

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

Mutluluk kişinin elinde midir?

Evet. Duygularımız yaşadığımız olayların sonucunda bizim o olaya yüklediğimiz anlamdan ibarettir. Eğer o andaki düşüncenizi yakalarsanız, duygularınızı değiştirebilirsiniz çünkü düşüncelerinize bağlıdır duygular. Mesela kaza geçirip kolunuzu kaybettiniz. Kuvvetle muhtemel başınıza gelenin haksızca olduğunu, başkası değilde neden siz olduğunuzu sorgulayıp depresyona girersiniz. Stoacı filozoflar gibi düşünüp bu olay benim kontrolümde değildi o halde buna saplanıp kalmamın hiçbir anlamı yok diye düşünürseniz, hissettiğiniz duygu da değişecektir. Burada esas odaklanılması gereken şey şu; yaşadıklarım, başıma gelenler tamamiyle benim kontrolümde mi değil mi? %99 değildir çünkü %100 kontrolümüzde olan yegane şey düşüncelerimizdir.
Şubat 2015

Özge Küpeli  bu yazıyı beğendi:

Dünyanın bilinen en eski melodisi. Antik Mezopotamya müziği.

Hurri Şarkısı: Dünya'nın En Eski Melodisi!
Evrim Ağacı
Bu videoda dinleyeceğiniz melodi, insanlık tarihine ait bugüne kadar gün yüzüne çıkarabildiğimiz en eski şarkının MIDI formatındaki halidir. Notalar, Milattan Önce 14. Yüzyıla tarihlenmiştir. 3400 küsür yıllık bu şarkı, antik Suriye kenti Ugarit'ten çıkarılmıştır. Aldığımız kaynak melodinin Sümer Medeniyeti'nden kaldığını iddia ediyor olsa da, o dönemde bölgede Sümerler bulunmamaktaydı. Bunun yerine Hurriler bulunuyordu ve diğer kaynaklar da melodinin Hurriler'e ait olduğunu doğrulamaktaydı. Hurriler'in isimleri birçok farklı medeniyette farklı farklı anıldığı için tespiti zorlaşmaktadır. Babiller onlara Hanigalbatlar demiştir. Mısırlılar ise Naharina... Ancak ne olursa olsun, notaların çok eski bir insan topluluğuna ait olduğu kesindir.facebook.com/video.php?v=837269216331155

Metnin notalara dönüştürülmesi oldukça uzun bir zaman almışsa da, günümüzde halen geçerliliğini koruyan 7 notalı diatonik skalanın günümüzden binlerce yıl önce de kullanıldığını doğrulamıştır. Melodinin daha "hoş" bir versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz:Elbette Sümerler şarkılarını midi klavye kullanarak icra etmiyorlardı. Keza, yazdıkları şarkının ritmi de sadece bir tahmine dayanıyor. Fakat tarihçilerin ve antik müzikologların notalara dair oldukça iyi bir fikri var ve videodaki sesler, Sümerler'in (dolayısıyla antik medeniyetlerin) müzik zevki hakkında bazı fikirler verebilir.
İyi dinlemeler (böyle bir şey mümkünse). smile ifade simgesi
ÇMB (Evrim Ağacı)
Teşekkür: BE ve MAS (Evrim Ağacı)
Kaynak:en.wikipedia.org/wiki/hurrian_songs


kaynak:facebook.com/evrimagaci? fref=nf
Şubat 2015

Özge Küpeli  bu yazıyı beğendi:

Growth Hacking Kavramını Daha İyi Anlamak. | Dijital Pazarlama ve Growth Hacking Rehberi

growthhackingturkey.com/2014/12/growth-h...Firmada alınan her karar da Growth hacker su soruyu sorabilir “Büyümemize bir faydası var mı ?” Facebook daha kurulduğu ilk yıllarda bir çok departmanda çapraz fonksiyonel olarak growth hackerlar işe aldı. Bu departmanlara örnek vericek olursak Pazarlama , BizDev , Ürün , Maliye ve hatta İK.
Ocak 2015

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

Abimin kitaplığında bulunan jules evans'ın yazdığı yaşam koçum aristo isimli kitabı okudum. hayata karşı geniş bir bakış açısı yakaladım. özellikle içerisinde bulunan epiktetos'un esneklik felsefesini benimsedim. bu felsefe ile kendinizi o kadar güçlendiriyorsunuz ki yazarın da dediği gibi okuduğunuz da sizin de hayatınız değişecek. kitabı okuyup anladığınız/uyguladığınız zaman buraya yazdığınız yorumlara ek olarak bunun içinde bir yorum gireceksiniz. kitabın ana teması ''eski çağ filozoflarından birebir psikolojik danışmanlık'' eğer hayata duruşunuzda kendinizi öfkeli, sıkıntılı ve özellikle kaygılı hissediyorsanız bu kitabı okumalısınız. yanlış anlamayın tavsiye etmiyorum, okumanız gerektiğini söylüyorum.
Ocak 2015

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

Öğretim hayatında gezmek tozmak gibi bazı şeylerden geri kalmak pahasına çok çalışmaya değer mi yoksa o yaşlar bir kere yaşanıyor diyerek insan kendini hayatın akışına mı bırakmalı?

Bu tarz sorulara da ayrı bir sinirleniyorum. Yahu sorarım size "o yaşlar bir kere yaşanıyor" demek; iç, sıç, sorumsuz yaşa mı demek? Evet o yaşlar bir kere yaşanıyor, hatta her yaş bir kere yaşanıyor ama bu her anlamda böyle. Eğitim ya da sosyal hayat birbirinin alternatifi değildir. İkisi için de tek bir şansın var.

Her yaşını olduğu gibi en güzel yaş denilen gençliğini de dolu dolu ve özenle yaşamalısın. Bu özenli yaşam içinde bedenini beslemek, ruhunu beslemek, kendine yatırım yapmak, yeni ufuklar açmak mutlaka yer almalıdır. İnsan eğlenmeli, yer yer mantıksız şeyler de yapmalı, çılgınlıklar da olmalı ama "hayatın akışına bırakmak" bana daha ziyade savrulmayı, sürüklenmeyi çağrıştırıyor ve ben bunu kimseye tavsiye etmem.

Bu konuyla ilgili naçizane tavsiyem "denemek"tir. "O yaşlar bir kere" yaşanırken insan bol bol tecrübe kazanmalı, hata yapmaktan korkmamalı, bol bol değişiklik yapmalıdır. İki gününüz birbirinden farklı olmalı.
Ocak 2015

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

Bir kadının bir erkeğe açılması sizce erkek gözünde o kadının değerini düşürür mü? Yoksa tam tersi mi?

Valla benim gözümde erkeğin yapmaya cesaret bulamadığı açılmayı cesaret edip yaptığı için gözden düşmek yerine daha çok gözüme girer.. .
Ocak 2015

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

Bir kadının bir erkeğe açılması sizce erkek gözünde o kadının değerini düşürür mü? Yoksa tam tersi mi?

Neden gözünden düşürsün ki bence tam tersi erkek silik kaldığı için kadın buna mecbur kalmış olabilir.
Ocak 2015

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

İngilizceyi gerçekten geliştirmek için ne yapmak lazım?

Ben size kendimden örnek vereyim. Ben Azerbaycan'da İnşaat müh. Okuyorum ve eğitim dilimiz Rusça. Derslerimiz %100 Rusça ve hocalarımız derslerin hepsini Rusça olarak anlatıyor. Ve Ben 2010 senesinde bir sene üniversitenin hazırlık okulunda Rusça eğitimi gördüm. Rusça'nın temelini orada attım. Çoğu arkadaşım o zamanları boş geçirdi, ama benim kendime bir sözüm vardı. Rusçayı öğrenmek. Bu bir hedefti. Ve 2011 yılında kendi kendime bir karar verdim, ve ''chat'' ortamına girdim ve Rus dizileri, filmleri izlemeye başladım. Bir Rus kızla tanıştım, onunla iki yıl kadar yazıştık. Bir taraftan dizi film bir taraftan internette ki yazışma ortamı çok işime yaramıştı. 2011 yılından beri aktif olarak Ruslarla yazışıyorum :) Ve bunun faydasını gördüm. Şimdi aynı şeyi ingilizce için yapıyorum. Ama size tavsiyem Skype'ta kendinize arkadaşlar edinin ve İngilizce orijinal filmleri ''İngilizce alt yazıları'' ile izleyin..... Sakın ola ki İngilizce dizi film izlerken Türkçe alt yazı ile izlemeyin.. İster istemez Türkçe alt yazıyı okuyor, ona odaklaşıyorsunuz... Size tavsiyem bu olur. Benim izlediğim yol işe yaradı. Herkese tavsiye ediyorum. Skype'ta biri ile görüştüğünüz zaman hem listening, hem yazışırsınız writing hem de konuşursunuz speaking te belli bir artış olur. Ve son olarak şunu söylüyorum ve yazımı noktalıyorum :) Asla utanmayın! Ben şu anda üniversitemde sınıfımda ki hocalara dahi takılan, şakalaşan birisiyim. Rusça konusunda ;) O yüzden asla utanmayın dil öğrenirken ve konuşurken...... Başarılar. Umarım yazım faydalı olmuştur. . .
Aralık 2014

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

Nerede yaşıyorsunuz ve orada neler meşhur?

İstanbul'da yaşıyorum. Buranın magandası, hırsızı, katili, soyguncusu, trafiği, yapılmakta olan 3.'sü dahil köprüleri, yine yapılmakta olan 3.'sü dahil hava alanları, 1+1 dairenin 2 milyon dolara satıldığı AVM - Rezidans kompleksleri, TOMA'sı, çeviği, rantı, içine edile edile artık sadece perspektife bağlı kalan silueti, valinin isteğine göre hava durumu gibi bir kapanıp bir açılan Gezi Parkı, Twitter'dan uçuk mesajlar atan Mutlu valisi, her cumartesi bir polis bayramı, bir gaz ve plastik mermi festivaline dönen TOMA sularıyla serinletilen İstiklal Caddesi, palalı satırlı AK itleri, Kapalı Çarşısı, kaçarken ayakkabıyla girilip içinde imamın iddiasına göre olmayan ama içilen içkileri, yapılan fuhşu ile Dolmabahçe Valide Sultan Camii, Kabataş'daki deri pantolonlu, deri eldivenli, üstü çıplak olup da türbanlı bacıyı tartaklayan hayali adamları, her köşede dilenen Suriyelileri, Sultan Ahmet Camii ve üstünde "Ayasofya cami olsun" diye devşirme imamla namaz kılan binlerce yobazı ile meydanı, e tabii Ayasofya'sı, parsellene parsellene Araplara peşkeş çekilen, betonlaştırılarak nihayet pis yeşilinden arındırılan, kazıklı dolgu yollarla daha da güzelleştirilen boğazı, Mısır Çarşısı, Kız Kulesi, Eyüp'ü, Pier Loti'si, çay kafasını arttırma amaçlı Beltur'a meydanı devredilen Galata Kulesi, aman alkol içilmesin amaçlı sokaklarından masaları kaldırılan Asmalı Mescid'i, Çiçek Pasajı, Nevizade'si, Sultan Ahmet köftesi, Köftecisi, Çengelköy Hıyarı, Kavak İnciri, Pera'sı, Kanlıca Yoğurdu, üstüne sünni katedrali yapılması planlanan nadide Çamlıca Tepesi, Zürafa Sokağı, Mısır Apartmanı, Sarayları, Kasırları, Hisarları, gözü dönmüş rant hırsıyla her köşesinde yıkılıp yerine dikilen inşaatları, şantiyeleri, yapımındaki yolsuzluk ve ihmallerle de bilinen Marmaray'ı, yakılarak otel yapma amaçlı ranta açılmaya çalışılan Haydarpaşa Garı, ranta kurban verilip imara açılan dünya güzeli Adalar'ı, barları, kulüpleri, geniş konser alanları, akepeliler için yüz binleri alan miting meydanları, her sene aman işçiler çıkmasın diye meydan muharebesi verilen beton deryası Taksim Meydanı, üç ağaç için direnirken gazlanan kardeşlerine destek vermek için bir anda meydana akan milyonlarca Gezicisi meşhur. Bir şehr-i İstanbul ki yaz yaz bitmez kardeşim... .
Aralık 2014

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

Nerede yaşıyorsunuz ve orada neler meşhur?

Hatayda yaşıyorum. Ve gerçekten sayamayacağım kadar çok şey meşhur. En önde gelen isimler künefe, döner ve bir çok yemeği.
Aralık 2014

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

Skype ile dil öğrenmek isteyenlerin, birbirlerini bulabildikleri platformlar hangileridir?

Kendim sordum kendim cevaplıyorum :). Android 'de zello ptt isimli bir telsiz programı var. Bu telsiz programının içerisinde, gruplar var ve bu grupların bazıları da ingilizce öğrenmeye ve öğretme çabası içerisinde... 3-4 gündür akşamları aktif olarak kullanıyorum. Farklı kültürden insanlarla tanışmak oldukça eğlenceli. . .
Aralık 2014

Özge Küpeli yeni bir  soru  sordu.

Aralık 2014

Özge Küpeli yeni bir  soru  sordu.

Aralık 2014

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

2014 senesinde üniversitede felsefe / arkeoloji okumak sizce akıl karı mı?

Felsefeyi hayatımın en sevdiğim dersi olarak secebilirim. Ama bölüm okumak günümüz şartlarında tamamen hayatınızin hatası olur. Ben aynı hatayi yaptım ve bıraktım hayatımdan 2 sene gitti az değil. Ne kadar değerli bölümlerin ülkemizde heba olduğunu görüyoruz idealist yaklaşmak sadece kendinizi yormaktan ibaret olur.

Ayrıca Osmanlıca dersinin getirildiği bir ülkede felsefe ne kadar yer edinir ? :)
Aralık 2014

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

Üniversiteler bilim yuvası mıdır yoksa yüksek liseler midir?

Bazi üniversiteler insanin zihnini körelttiği gibi bazi üniversiteler de doğru şekilde seçildiği(tercih edildiği) müddetçe (ki bizim sistemde biraz zor) insanin kendi yeteneklerini keşfetmesini sağlayabilir.
Aralık 2014

Özge Küpeli bu yanıtı beğendi:

Twitter tarzı bir sosyal paylaşım sitesinin kodlanması ne kadar zaman alır? Bunun için kaç kişilik bir ekiple çalışılması gerekir?

  1. Plan olmadan hicbir projenin ne kadar surecegini kestirmek mumkun degildir.
  2. Plan yapabilmek icin once istenen ozelliklerin listelenmesi gerekir. 'Twitter tarzi' deyince isin icine milyon tane ozellik giriyor. Hepsini istiyor musunuz? Istiyorsaniz minimum 6 ay.
  3. Yayina girmek icin su ikisinden birine karar verin: MVP (minimum viable product - kullanilabilir en dusuk urun) ile baslayip uzerine gelistirmeye devam mi edeceksiniz, yoksa butun ozellikleri bastan mi istiyorsunuz. Eger seciminiz MVP ise (ki yazilimi disariya yaptirmiyorsaniz dogrusu budur) 3 ayda yayina girebilirsiniz. Butun ozellikleri bastan istiyorsaniz, en az 6 ay.
  4. Kod yazilirken kirlenir. Ara sira temizlenmesi gerekir. Yazilimciniza temizlik yapacak zamani verirseniz sureye %30 ekleyin. Vermezseniz de %50 ekleyin. Cunku bir sure sonra kod icinden cikilamayacak kadar kirlenir.
  5. Hangi dil kullanilacak? Kodu kim yazacak? Yazacak kisinin o dile hakimiyeti ne kadar? Sunu acik yureklilikle soylemek lazim. Etraf programci dolu. Ama basladigi isi bitirebilecek kadar sebatli ve tecrubeli programci azdir. Bir ustte soyledim, kod yazdikca kirlenir, bazen insan kendi yazdigi koddan tiksinir. O kodu temizleyebilecek kadar sebatli ve kirli kodla calisabilecek kadar tecrubeli olmak gerekir.
  6. Site kodlarken en buyuk engellerden biri HTML, biri CSS, biri JSdir. Sunucu tarafindaki kodlar neredeyse hicbir zaman engel olusturmaz. Bu dordu icin ayri birer adaminiz olmasinda fayda var.
  7. Bunlarin (yazilim ekibinizin) basinda duracak, teknik kararlari verecek ve kod yazmasi zorunlu olmayan tecrubeli bir yazilimciniz olmali.
  8. Projenin ne kadar buyumesini bekliyorsunuz? 1000 kisiden fazla ise ayri bir sunucu yoneticiniz olmali ya da yazilim ekibinizin basinda duracak kisiye bu sorumluluk da atanmali.
  9. Yazilimciniza plan yapmasi icin gereken detaylari saglamalisiniz. 'Twitter tarzi' ifadesi yazilimci icin yeterli degildir. Anlariz, ama tum ozellikleri listelemezseniz sonra istediginiz gibi olmadiginda bize cemkirmeyin :)
  10. Yazilimciniza plan yapmasi icin gereken sureyi vermelisiniz. Siz vermesiniz de o istemeli. Tecrubeli bir programci once oturup dusunur, kafasinda olcer-bicer, plan yapar; ise ondan sonra girisir. Alti ay surecek bir ise bir gunde baslanmaz. Hizli baslarsan cabuk yorulursun.

Bu kadar detayli bir aciklamanin ardindan (ki unuttugum seyler illa ki vardir) soyle bir ozet geceyim:
Bunu bir yazilimci tek basina yapabilir. En az alti ay (6 ay x 4 hafta x haftada 40 saat) surer. Tasarim kismindan bahsetmiyoruz.
Dogrusu uc yazilimci olacaktir. Uc ay kadar surecektir. Biri tamamen sunucu tarafi. Biri HTML/CSS. Biri sunucu, ekip ve proje yoneticisi.

Kabataslak plan. Ekibe, isin detaylarina gore degisir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Üniversiteler (Türkiye)

2231 Kişi   175 Soru

Üniversite

399 Kişi   196 Soru

Eğitim

3996 Kişi   629 Soru

İnsan Davranışları

3596 Kişi   955 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3443 Kişi   280 Soru

Psikopat

16 Kişi   15 Soru

Müzik

2849 Kişi   472 Soru

Rock Ve Metal Baladları

8 Kişi   6 Soru

Yazılım

2910 Kişi   548 Soru

Web Siteleri

3038 Kişi   264 Soru

Sinema

3098 Kişi   300 Soru

Kişisel Gelişim

1855 Kişi   145 Soru

Girişimcilik

3471 Kişi   358 Soru

Varoluş Hakkında

2774 Kişi   1061 Soru

Kitaplar

2910 Kişi   266 Soru

Psikoloji

2687 Kişi   947 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2086 Kişi   586 Soru

Filmler

3193 Kişi   192 Soru

İlk İntiba

5 Kişi   0 Soru

Siyaset (Türkiye)

1423 Kişi   470 Soru

Müzisyen

37 Kişi   33 Soru

İş

113 Kişi   112 Soru

İletişim Stratejileri

19 Kişi   7 Soru

İkinci Öğretim

840 Kişi   9 Soru

Hayatın Amacı

48 Kişi   22 Soru

Hayat

55 Kişi   61 Soru

Çocukluk Hayalleri

43 Kişi   8 Soru

Arabalar

680 Kişi   190 Soru

İnternet Protokolleri

16 Kişi   13 Soru