inploid.com
Bilmek istediğin her şeye ulaş

Paylaşmak ne demektir?

Bugünlerde etrafımdaki insanlara soruyorum 'neyi paylaşırsın?' diye. Soruyu bu şekilde sorunca genelde 'ekmeğimi, elimdekileri, yemeğimi' gibi yanıtlar geliyor. İnsanımız hem duygusal hem de gerçekten içten ve paylaşımcıdır. Bu özelliklerini de gerçekten çok takdir ederek dile getiriyorum. Dünyanın başka hiçbiryerinde bu denli içsel/içten davranışı görememeniz de bundandır sanıyorum. Ama değinmek istediğim asıl konu bu değil. Aynı soruyu 'internet'te ne paylaşırsın?' şeklinde yinelediğimde aldığım cevap 'video, haber, güzel yazılar, vb.' oluyor. Ne ilginçtir ki aynı kelime ama çok farklı sonuçlar; birisi ne kadar içten ve direkt, diğeri ne kadar yüzeysel ve dolaylı.. Bunun nedenini düşününce şöyle bir şeyi farkettim. İnternet'te bahsi geçilen paylaşma kelimesi sanki sonradan ve yeni icad edilen bir şeymiş gibi sunuldu bize: 'Share'. Ve sanki hiç bilmediğimiz bir kelime imiş gibi de yine paylaşmak olarak çevrildi dilimize. Hem de gerçekten paylaşmanın ne olduğunu bilmeyen insanlar tarafından. Bazı abiler geldi, bize 'Paylaş' dedi: 'Şeer dis', 'Paylaş Bunu'.

Biz inploid.com'u hayata geçirirken gerçekten önemli birşeyi farkederek ve bunu gerçekleştirmeye çalışarak çıktık yola ve bu yolda emin ve kesin adımlarla ilerliyoruz. Ne mi yapmaya çalışıyoruz? Tecrübelerinizi paylaşarak diğer insanlara fayda sağlamanıza yardımcı olmak istiyoruz. Çünkü paylaşmak; bir başkasından daha çok sahip olduğun/bildiğin birşeyi ihtiyacı olan o kişiye vermektir (verebilmektir), durumu o kişi ile birlikte göğüslemektir (göğüsleyebilmektir). Onun içinde bulunduğu durumu anlayabilmektir, onun kim olduğunu bilmeden/önemsemeden, sırf onun ihtiyacı olduğu için kendi elindekini ona sunabilmektir. Uzmanı olduğunuz, bilgi sahibi olduğunuz konularda tecrübeleriniz paylaşın dememiz de bundandır. Sana benzeyen insanlarla birlikte senin gibi olmak isteyen insanlara yol göstermeni istememiz de...

İnterneti bize onlar getirdi. Eyvallah, tamam. Ama getirdiğinden fazlasını götürmelerine izin vermeyin. Mecra neresi olursa olsun: Paylaşın, tamam ama bundan daha fazla da paylaşın, anlamını yitirtmeden...
  • Kasım 2011 via web
 

Aykut Kardaş, (@unknow)  ·  Aralık 2011

İnternet'te insanlar bir çeşit mücadele ruhuna sahip oluyorlar. Paylaşmalı çünkü 'like' beğeni sayısı elde etmeli, paylaşmalı çünkü daha çok izlenmeli, daha çok 're-share' edilmeli.

Hal böyle olunca insanlar, diğer insanlar için gerekli olacak, bilinmesi gerekecek şeyler yerine; kısa sözler, komik videolara bıraktı paylaşımlarını. Reel yaşamda birebir, ya da bir araya gelmek için orada olan kişiler ile paylaşım yaptığında -dinlenmek, konu üzerinde mukayese yapabilmek- hoşuna gider insanın.

Doğası gereği yemeğini fikrini ve sorunlar karşısında çıkar yollarını paylaşır. İçkisinin ve dert dinleme özelliğini paylaşır. Ama sadece orada olan kişiler topluluğu olduğu için web, kişiler birbirine ilgisiz ve paylaşımlar ilgi çekmek için yapılır oldu.