Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dursun Hakan Delibas, 

Psikiyatr

Ruh sağlığı Uzmanı, Psikoterapi, Teknoloji, Yabancı dil, Müzik, Sinema ilgi alanı...

Temmuz 2014

Dursun Hakan Delibas bir yanıt verdi.

Sabah uykudan yorgun uyanmak, hep yorgun ve uyuşukluk hali nasıl giderilebilir?

Öncelikle aile hekiminize başvurup, bu şikayetlerinizi iletin, romatizmal hastalıklar, demir eksikliği, hipotiriodi vs... Bir çok tıbbi hastalıkta bu tablo görülebilir. Sonrasında birşey çıkmaz ise bir psikiyatrist ile görüşün. Saygılar
Mayıs 2014

Dursun Hakan Delibas bir yanıt verdi.

Uykusuzluk sorunu nasıl giderilir?

Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız. Saygılarımla.

drdelibas.blogspot.com.tr/2014/01/nasl-...
Nisan 2014

Dursun Hakan Delibas  yeni bir  gönderide  bulundu.

Obsesif Kompulsif Bozukluk nedir?

OKB, anksiyete bozukluğu hastalıklarından biridir. Bu rahatsizlikta kişinin aklina tekrarlayici, dirençli, rahatsiz edici düşünceler (obsesyon, saplanti) gelir ve/veya bunlardan kurtulmak için bazi bellirli duzende davranışlar (kompulsiyon, zorlanti) eslik edebilir. Hastalarin büyük çoğunluğunda obsesyon ve kompulsiyon beraber olur ama az da olsa bazi hastalarda tek tek de görülebilir.
Devamı...
drdelibas.blogspot.com.tr/2014/03/obses... .
Nisan 2014

Dursun Hakan Delibas bir yanıt verdi.

Kendini 'zihinsel ve bedensel olarak çok dinlemek' var olan bir hastalığı mı fark ettirir? Yoksa hastalık semptomu mudur?

Günlük iş ve ilişkilerinize engel olacak kadar bu işe kafa yoruyor ve araştırmanın peşine düşüyorsaniz. Etrafınızdakileri tükettiyseniz doktor doktor gezmekten bir psikiyatriste muayene olun. Bir çok hastalığımızda bu tür semptomları görebiliyoruz. Daha kaliteli ve verimli hayat yaşamak elinizde. Saygılarımla.
Nisan 2014

Dursun Hakan Delibas bir yanıt verdi.

Uykuda panik atak geçirmek mümkün mü?

Evet mümkün hatta uykuda panik atak önemli bir ipucu bizim için diğer anksiyete bozukluğu hastalıklarından ayirici tanısında. Böyle bir durumda bir uzmandan destek alınmalıdır.
Nisan 2014

Dursun Hakan Delibas bir yanıt verdi.

Sınav stresini üzerimizden atmanın yollarını bilen var mı?

Bolg sayfamda ayrıntılı bir şekilde öneriler var. Okumanizi tavsiye ederim. Saygılarımla. drdelibas.blogspot.com.tr/2014/01/snav-a...
Nisan 2014

Dursun Hakan Delibas bir yanıt verdi.

Performans anksiyetesi nedir? Nasıl bir tedavi uygulanmalıdır?

Önemli biri ya da toplum önünde bir etkinlik gerçekleştirirken yapılan eyleme odaklanma sorunudur. Birey beden algılarına (çarpıntı, terleme vs...) da dış çevreye (insanlar benim hakkımda ne düşünüyor?) odaklanmasından dolayı yaptığı eylemi gerçekleştirirken sıkıntı yaşar. Bu bir cinsel eylemde olabilir topluluk önünde konuşmada olabilir. İlaçlar ve/veya bilişsel davranışçı terapi tedavisinde kullanmaktayız.
Nisan 2014

Dursun Hakan Delibas bir yanıt verdi.

Kafamı yastığa koyar koymaz nasıl uyuyabilirim?

Öncelikle kafanizi yastığa koyarkoymaz uyuma isteğinde vazgeçin, bu beklenti bile uyumanizi engeller. Uyku ile ilgili bazi onerilerin olduğu blog yazimi okumanizi ve kuralları uygulamanızi öneririm. Saygılarımla.
drdelibas.blogspot.com.tr/2014/01/nasl-i...
Nisan 2014

Dursun Hakan Delibas bir yanıt verdi.

Kısa bir süre ilaç tedavisi görüp sonradan tedaviyi reddeden şizofreni hastası birey tedavinin devam ettirilmesi için nasıl ikna edilebilir?

Şizofreni hastalarınin bir kisminda içgörü yoklugu dediğimiz (Insight) hastalığın farkında olmama durumu olabilir. Bu hastalığın bir bulgusudur. Kötü prognoz göstergesidir. Hasta ile tartışmaya girmeden icinde yaşadığı durumun tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğu anlatılmali, bir uzmandan destek alınmalıdır. Yine de ikna edilmez ve kendi ve/veya çevresi için tehlike arz ediyorsa durumu, en yakin karakola dilekçe ile birinci derece yakini aracılığıyla bildirmek bir yol olabilir. Tabi bu en son seçenek ondan once ikna yoluna gidilmelidir. Ülkemizde yeni yeni açılma aşamasında olan Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri (TRSM) şizofreni hastalarının tedavisi, takibi, rehabilitasyonu ile ilgilenmektedir. İkamet ettiğiniz bölgeye en yakın TRSM yi bulup oradadan da destek alabilirsiniz. Saygılarımla.
Nisan 2014

Dursun Hakan Delibas bir yanıt verdi.

Yatağa girdiğinizde neler yapıyorsunuz?

Öncelikle kafanizi yastığa koyarkoymaz uyuma isteğinde vazgeçin, bu beklenti bile uyumanizi engeller. Uyku ile ilgili bazi onerilerin olduğu blog yazimi okumanizi ve kuralları uygulamanızi öneririm. Saygılarımla. drdelibas.blogspot.com.tr/2014/01/nasl-i... .
Aralık 2013

Dursun Hakan Delibas bu yanıtı beğendi:

Antidepresanlar psikolojik tedavide gerçekten işe yarar mıdır?

Bu konuda benzer cevaplar vermiştik, kısaca anlatalım. Depresyon dönemi vücutta özellikle mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun salgılanmasında bir bozukluk oluşur. Salgılardan serotonin kırılmaya uğrar ve mutluluk hissi için yeterli hormon üretilemeyince kişi kendini mutsuz hisseder. Antidepresan ilaçlar ise bu hormonun kırılmasını engelleyerek serotoninin gerekli olduğu düzeyde salgılanmasında sağlar ve böylece depresyonun önüne geçer. Bu, ilaçların basit çalışma mekanizmasıdır. Ayrıca hastanın fiziki ve psikolojik tetkiklerinin yapılmadan direkt tedavi ile iyileşmesi beklenmemeli.
Kasım 2013

Dursun Hakan Delibas bir yanıt verdi.

Neden insanların söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutmaz?

Her insan için böyle bir hipotezde bulunamayız. Evet, bazı insanlar tutarsız olabilir, bu onların kendi tutum ve davranışları ile ilgilidir. Tutarsız kişiler; bu durum böyle davranan kişilerin ruh hali ve kişiliği ile ilgili olabilir. Saygılarımla.
Kasım 2013

Dursun Hakan Delibas bir yanıt verdi.

Libido nedir? Her insanda olan bir duygu yapısı mıdır?

Libido biz psikiyatristler tarafından, "cinsel istek" anlamında kullanılmaktadır. Bazı ruhsal ve tıbbı hastalıklarda (depresyon, şizofreni-Endokrinolojik hastalıklarda, Diabet, Hipertansiyon vs... ) bazı tıbbi ilaçların, arasıra, yan etkileri olarak (bazı hipertansiyonilaçları, kanser ilaçları, antidepresanların bir kısmı vb... ) azalabilir veya artabilir. Saygılarımla.
Kasım 2013

Dursun Hakan DelibasBilgisayar konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar

Altbaşlıklara ayrılmış şekilde genel bilgisayar mevzuları.

Kasım 2013

Dursun Hakan DelibasMüzik konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzik

Müzik en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hâlidir. Başka bir deyiş ile de müzik, sesin ve sessizliğin belirli bi...

Kasım 2013

Dursun Hakan DelibasDevrim Güren kişisini takip etmeye başladı

Devrim Güren, Psikiyatr, @devrimguren

Sherlock neyin kafasında hep çözmek isteyen bir emekli psikiyatr...

Kasım 2013

Dursun Hakan DelibasSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Kasım 2013

Dursun Hakan Delibas bir yanıt verdi.

Kendimi çok yalnız hissediyorum, hayattan zevk alamıyorum, neler yapmamı önerirsiniz?

Buna eşlik eden şunlardan bir kaçı, isteksizlik, uyku, iştah değişiklikleri, halsizlik, dikkat dağınıklığı, unutkanlık varsa, bunlar son bir kaç haftadır hemen hemen hergün ve her saat varsa, çalışamıyor, günlük işlerinizi aksatıyor ya da eskindan daha çok zorlanarak bu işleri yapıyorsanız, ileri tetkik ve tedavi için kısa bir zamanda bir psikiyatriste başvurun, destek alın. mhrs.gov.tr sitesine üye olarak ya da 182 numaralı telefonu arayarak psikiyatriste randevu alabilirsiniz. Saygılarımla.
Kasım 2013

Dursun Hakan DelibasSamsung konu başlığını takip etmeye başladı.

Samsung

Samsung (Korece: 삼성 그룹, Samseong Georup) Lee Byung-Chul tarafından, 1938 yılında kurulmuş olan Güney Kore merkezli bir şirkettir. Yönetim Ku...

Kasım 2013

Dursun Hakan DelibasŞizofreni konu başlığını takip etmeye başladı.

Şizofreni

Şizofreni; düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli bozuklukların görüldüğü, hastanın kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak k...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Hastalıklar

373 Kişi   274 Soru

Hepatit C

48 Kişi   2 Soru

Ağrı (Tıp)

80 Kişi   24 Soru

Yazılım

2878 Kişi   547 Soru

Audi

345 Kişi   1 Soru

Teknoloji

1829 Kişi   573 Soru

İnternet Sitesi

975 Kişi   171 Soru

Eğitim

3946 Kişi   624 Soru

Sinema

3075 Kişi   300 Soru

Girişimcilik

3434 Kişi   355 Soru

Android Telefon

10 Kişi   11 Soru

Web Siteleri

3001 Kişi   264 Soru

İnternet

2488 Kişi   535 Soru

İnsan Davranışları

3553 Kişi   955 Soru

Bilgisayar Programları

1779 Kişi   179 Soru

Fotoğrafçılık

1853 Kişi   166 Soru

Cep Telefonları

592 Kişi   223 Soru

Felsefe

1835 Kişi   491 Soru

Varoluş Hakkında

2763 Kişi   1061 Soru

Kitaplar

2878 Kişi   266 Soru

Psikoloji

2665 Kişi   945 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2068 Kişi   586 Soru

Arabalar

678 Kişi   190 Soru

Filmler

3159 Kişi   191 Soru

Yabancı Diziler

465 Kişi   64 Soru

Yabancı Filmler

883 Kişi   114 Soru

Yabancı Dil

928 Kişi   100 Soru

Alışveriş

359 Kişi   112 Soru

Cinsellik

381 Kişi   115 Soru

İngilizce

723 Kişi   100 Soru