Bilmek istediğin her şeye ulaş

Serkan Köse, 

Girişimci

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (flickr.com/photos/koseserkan ve instagram.com/koseserkan), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Bugün 10:47

Serkan KöseNuri D kişisini takip etmeye başladı

Nuri D, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @nurid

Cmt - 11:21

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Hayvan gübresinden gaz üretimi yapılabilir mi?

Evet, biyogaz dediğimiz enerji türü sadece hayvan gübresinden değil doğal atıklarla üretiliyor. Biogazın oluşma süreci ise gayet basit. Atık bir tankın içine koyuluyor ve bozulma sürecinde ortaya çıkan gaz tankın içinde birikiyor. Tabii biriken gaz çeşitli yöntemlerle tankın içinden takviye ediliyor. Aksi durumda tankın gaz sıkışmasından patlaması bile muhtemel.

Cum - 09:17

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

'Yurtdışı' İşçi başvuru formu nasıl yollanır? Bir inşaat işçisi olarak işçi tanımını nasıl yapmam gerek?

Cvnizi düzgün bir ön yazı ile mail atabilirsiniz, ön yazınızda kısaca deneyimlerinizden bahsedin.
Ocak 06 - 14:54

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Kadınlar neden güzeldir?

Estetik kavramı kadınla bağdaştırılır çoğu zaman. Güzellik ve zarif olmak da. Peki bahsedilen yüz güzelliği ile beden güzelliği midir? Diye sormak istiyorum. Çünkü kalbi güzel diye bana güzel görünen erkekler de var. Sadece kadınları anlatmak için sınırlandırılmış bu kavrama daha geniş pencerelerden bakılmalı bana göre.
Ocak 05 - 16:49

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Forfaiting ile faktoring arasındaki fark nedir?

Faktoring en genel anlamı ile, mal ve hizmet satışlarından doğan vadeli alacakların temlik yolu ile bir faktoring kuruluşuna devredilmesi ve bu alacakların faktoring kuruluşu tarafından yönetilmesidir.

Forfaiting, ihracat-ithalat işlemlerinden doğan vadeli alacak ve borçların rücusuz olarak forfaiting kuruluşlarına (forfaiter) satılmasından doğan ve iskonto işlemi olarak tarif edilen bir finansman tekniğidir

Ocak 05 - 16:49

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Forfaiting ile faktoring arasındaki fark nedir?

Forfaiting
 • Bir defaya mahsus bir işlemdir.
 • Alacak geri dönüşsüz olarak alınır.
 • Poliçe ya da senet gereklidir.
 • Alıcının kabulünden sonra poliçenin iskonto edilmesi ile finansman sağlanır.
 • Kabul kredili mal mukabili, Kabul kredili vesaik mukabili ve Akreditifli işlemlerde uygulanır.
 • 6 aydan 7 yıla kadar uzanan vadeler vardır.
 • Daha çok yatırım mallarının finansmanına yöneliktir, bazen tüketim mallarının finansmanında da kullanılır.
 • Faiz iskonto yöntemi ile hesaplanır.
 • Firma açısından risk ‘0’ dir.
 • Özel bir anlaşma (sözleşme) yoktur.
Factoring
 • Devamlı bir işlemdir.
 • Alacaklar geri dönüşsüz olarak alınır.
 • Fatura karşılığında finansman kullandırılır.
 • Yükleme sonrasında %80’e kadar finansman sağlar.
 • Açık hesap işlemlerine yöneliktir.
 • Vade en fazla 3 ay olabilir.
 • Tüketim mallarının finansmanına yöneliktir.
 • Faiz, cari hesaplar yöntemi ile hesaplanır.
 • Firma tarafından riskin %10’u üstlenilir.
 • Genel bir sözleşme yapılır.
Ocak 05 - 12:32

Serkan KöseMehmet Aksu kişisini takip etmeye başladı

Mehmet Aksu, İnsan Kaynakları Danışmanı, @mehmetaksu

Ocak 05 - 12:32

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Web sitemdeki domain.php?id=12321321 gibi url adreslerini nasıl gizleyebilirim?

URL rewrite yöntemi ile gizleyebilir, düzenleyebilirsin.
Ocak 04 - 14:08

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Beyinden veri çekme işlemi nasıl yapılabilir? Bu alanda bilimsel çalışmalar ne durumda?

Beyinden veri çekme işleminde, ne düşündüğünü kelime kelime dökebilecek bir sistem henüz geliştirilmedi fakat, Korktuğunu, heyecanlandığını ya da yalan söylediğini vb durumları anlayabiliyorlar. Buda şu şekilde gerçekleşiyor. Beynin her bölümünün farklı bir işlevi var ve buradaki hareketliliği ölçerek ne hissettiğin gözlemlenebiliyor. Beyin haritasını çıkarmak için yıllardır çalışılıyor ve halen tamamlanmış değil. Blue Brain Project 2023 'de tamamlanmayı hedefliyor. İşte o zaman işler birazcık daha karmaşık bir hal alacak diye düşünüyorum. Beyin haritası tamamlanmış ve simule edilebilir konumda olacak. İşte o zaman yeni bir çağa giriyor olacağız :)
Ocak 04 - 10:07

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Long Museum West adlı yapıda iki yarım tonoz birbirini nasıl destekliyor?

Aslında tonoz dediğiniz yapılardan müzede bolca mevcut ve kimi karşısında bir perdeyle bitiyor. Aşağıdan tonoz gibi görünen yapılar dışarıdan birer konsollar. Kesit perdeden en uzak noktada birkaç santimken perdeye doğru kalınlaşarak dairesel bir guse halini alıyor dolayısıyla moment ve kesmenin en yüksek olduğu düğüm noktasında kesit gayet de büyük oluyor. Yeterli perde kalınlığı ve konsola doğru uzanan yeterli kalınlıktaki temel ile teknik olarak yapılması çok basit bir konstrüksiyon. Sonuçta kimi konsollar karşılıklı birbirine yaklaşıyor ama birbirine değmiyor ve desteklemiyorlar, zaten desteğe ihtiyaç duymayacak şekilde inşa edilmişler. Yapı da çok güzelmiş, ilk defa gördüm.

Gördüğüm bazı konsollar normal betonarme olabilmek için çok uzun, onlar artgerme tekniğiyle yapılmış olmalılar. Yani beton dökülürken tabliyenin içine boş kılıflar yerleştiriliyor ve ardından o boruların içinden geçirilen kablolar geriliyor, konsola bir ters sehim veriliyor ardından kılıflar da betonla dolduruluyor ve kalıp çıktığında konsol kendi ağırlığı altında yatay konuma geliyor. Artgerme kabloları sayesinde sarkma olmadan çok uzun konsollar yapmak mümkün.

google.com.tr/imgres?imgurl=http%3a%2f%2...
Ocak 02 - 07:29

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

İngilizce'de en çok kullanılan kelimeler hangileridir?

En çok kullanılan kelime "the"dır :) "be", "to", "of", "and", "a" diye devam eder bu.
en.wikipedia.org/wiki/most_common_words_... buradan ulaşabilirsin
Ocak 02 - 07:29

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

İngilizce'de en çok kullanılan kelimeler hangileridir?

Normalde sorulan soruya vikipediden link atmak huyum değildir fakat eğer sayfada denildiği gibi Oxford tarafından yapılmış araştırmalar baz alındıysa şu sayfaya bakılabilir.

en.wikipedia.org/wiki/Most_common_words...

Araştırmaya kaynak olarak direkt Oxford English Corpus sayfasını vermiş olduğundan teyit edemiyorum fakat kendi deneyimlerimden yola çıkarak en sık kulllanılan kelimelerin büyük çoğunluğu bunlar diyebilirim.
Ocak 02 - 07:28

Serkan KöseKartal Yıldırım kişisini takip etmeye başladı

Kartal Yıldırım, Öğrenci, @kartalyildirim

Ocak 02 - 07:28

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

İngilizce'de en çok kullanılan kelimeler hangileridir?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki herhangi bir dilde en çok kullanılan kelimeleri tam olarak belirlemek imkansız. Sokak dili, edebi dil, kültürel ve bölgesel farklılıklar gibi faktörlerden ayrı bir araştırma yapmak mümkün değil. O yüzden bir sonraki cümlemde belirteceğim araştırma kapsamlı; fakat yetersiz bir araştırmadır. Yine de bize kelimelerin kullanımıyla ilgili bilgi veriyor.
Oxford English Dictionary kaynaklı bir araştırmaya göre - edebi romanlar, bloglar, gazeteler, kişisel diyaloglar dahil olmak üzere- internet üzerinde en çok aratılan ve kullanılan İngilizce kelimelerin bir analizi yapılmış.
Ben sen o, fakat, ama, çünkü, nerede, nasıl gibi zamir, zarf grubundaki kelimeleri geçerek dünya üzerinde en çok kullanılan İngilizce isimlerden bazıları şunlar - ki o kültür ve coğrafyanın insanı ile ilgili güzel fikirler verebilir bize:
" time, person, year, man, world, problem, goverment, way, child, eye, place, day, group"

en çok kullanılan sıfatlardan birkaç tanesi :
"good, new, long, old, big, important, different, young, bad"

fiiller ise:
"do, say , go, know, think, use, find, work, feel, try, leave, see, want" gibi kelimeler.
Her ne kadar mesleğine, çevresine, eğitim seviyesine göre değişse de ortalama bir insan günde 2bin-3bin kelime kullanıyor. Bu kelimeleri de kullanım değerine göre 500-600e düşürebiliriz. Bu orana baktığımızda aslında ortalama bir Amerikalı ya da İngiliz'in sosyal ve iş hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için 1bin kelime bilmesi yeterlidir.
Aralık 30 - 13:40

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Cinsiyet değistirme ameliyatı geçirmek için nasıl bir psikolojik durum içerisinde olmak gerekir?

Attila İlhan - Yanlış Erkekler Yanlış kadınları kitabını okumanı öneririm. O da zamanında merak edip araştırmış ve bu kitabı yazmış. Cinsiyet değiştirmiş birçok insan ve hayatları anlatılıyor.
Aralık 26 - 23:30

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Lise son öğrencisiyim, zamanı bulamıyorum. Sanki yaşamak kavramı ruhumdan uzaklaşmış ve küçüklükten beri bir şeyleri değiştireceğime inanıyorum ama bir türlü karanlıktan sıyrılıp hedeflerime ilerleyemiyorum. Siz büyüklerime soruyorum, ne yapmalıyım?

KENDINI TANI, DUNYAYI TANIRSIN sozu , bunu aciklamaya calisacaktir.Kimsenin seni anlamasini bekleme.Anlarlarsa avantajindir, anlamiyorlarsa da suclu degillerdir. Kendini tanimaya basla.. Hedeflerini buna gore ayarlarsin..Kendini tani ki, sececegin sosyal yasami kendine gore secebilirsin..Kendini tani ki hobilerini, yapmak istediklerini secebilesin..Kendini tani ki hangi meslegin seni mutlu edecegini ogrenip bu meslek icin kendini verirsin... Yani kisacasi dost....Kendini tani! Ve ne olurs olsun eyleme gec! Harekete gec.. Dogru ya da yanlis... Karar ver ve harekete gec.... Unutmaki Halil Cibran in da.dedigi gibi, Yurumekle varilmaz ancak varanlar yuruyenlerdir!! ..Baska birsorun olursa ozelden de yazabilirsin.
Aralık 26 - 23:30

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

İlk dövmenizi yaptırmaya nasıl karar verdiniz?

Aslında başta tema önemliydi benim için, bunu "özgürlük" olarak belirledim. Sonrasında ise kafamda bi görsel tasarladım, sonra onu tam dilediğim gibi kara kalem bi çalışma olarak buldum. Böylelikle ilk dövmem bedenimde ki yerini almış oldu.
Aralık 26 - 23:26

Serkan KöseSerkan kişisini takip etmeye başladı

Serkan, Öğrenci, @cosmeticcity

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Kişisel Gelişim

1884 Kişi   149 Soru

Türkiye

913 Kişi   373 Soru

ASP.NET

266 Kişi   142 Soru

inploiders

348 Kişi   165 Soru

Yazılım

2939 Kişi   548 Soru

.NET

1317 Kişi   87 Soru

Bilgisayar

2536 Kişi   439 Soru

Türkiye Sorunları

1116 Kişi   239 Soru

Donanım

507 Kişi   95 Soru

İşletim Sistemleri

165 Kişi   60 Soru

Nissan Micra

9 Kişi   0 Soru

inploid Yardım

88 Kişi   88 Soru

İletişim (inploid)

132 Kişi   16 Soru

Davul

19 Kişi   10 Soru

Fotoğraf Makinesi

352 Kişi   58 Soru

İnternet Teknolojileri

1219 Kişi   170 Soru

Teknoloji

1865 Kişi   577 Soru

Patent

104 Kişi   34 Soru

Hayvanseverlik

106 Kişi   25 Soru

İnternet

2511 Kişi   535 Soru

Basketbol

176 Kişi   46 Soru

Akrep Burcu

14 Kişi   5 Soru

Akademik Kariyer

134 Kişi   28 Soru

Call Of Duty

17 Kişi   1 Soru

Crysis 2

11 Kişi   1 Soru

Atatürkçülük

81 Kişi   13 Soru

Blackberry Curve 9300

5 Kişi   2 Soru

Formspring.me

59 Kişi   2 Soru

Twitter

416 Kişi   120 Soru

Facebook

796 Kişi   185 Soru