Bilmek istediğin her şeye ulaş

Serkan Köse, 

Girişimci

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (flickr.com/photos/koseserkan ve instagram.com/koseserkan), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Bugün 15:29

Serkan KöseMenager kişisini takip etmeye başladı

Menager, Menajer, @menager

Bugün 15:26

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur?

Önce eğitim/kurs. Sonra tecrübe ve güncel sektör takibi.
Bugün 07:43

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Kitaplara sahip olmak ve onları biriktirmek önemli midir? Niçin?

OBir zamanlar çok özen gösterdiğim bir kütüphanem vardı. Eve gelen gidenin gözü takılırsa kitaplarla ilgili konuşmalar olur, güzel sohbetler dönerdi. Paylaşmayı sevmezdim, istemeye istemeye ödünç verirdim. Giden kitaplar %95 oranında dönmedi, ben de çok sık taşındığım için bazı kitaplar bazı yerlerde kaldı. Şuan kitap biriktirme gibi bir takıntım yok. İçime kapandığım dönemlerde çok fazla okuduğum için kütüphaneden ödünç almak daha çok işime geliyor. Kitaplara geri dönüp bakmak güzel tabi ki, okuduğun bütün kitapları biriktirmek gereksiz diyemem ama not alarak kitap okuma alışkanlığı kazanıldığında aldığınız notlara dönmek de tatmin edici olabiliyor. Kitaplar tozlu raflarda duracaksa, başkalarına ödünç bile verilmeyecekse bence çok anlamı yok. Zaten kitaplarımı paylaşmayı Gezi zamanında öğrenmiştim. Çanta çanta kitap götürüp, çanta çanta kitap almıştım o kütüphaneden. O zamanlardan beri de ne okuduğuma bakıyorum daha çok, kütüphanemde kaç tane kitap olduğuna değil.
Bugün 07:42

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Eğitim hayatınızda karşılaştığınız sorunlar, problemler nelerdir?

Üniversite ortamı gibi birikim isteyen bir alana bile torpili olan bireylerin öğretmen müdür dekan ve rektör olarak görev yapması benim için en büyük problem sayılır. Çünkü bu bireyler donanımsız olduklarından öğrencilere fayda sağlamamakla beraber yanlış bir örneklik teşkil etmektedirler. Ne yazık ki bizler bu saçma sapan, adaletsiz çarkın dişleri arasında paramparça olmaktayız.

''' ... '''
Bugün 07:41

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Karşıdakini anlayabilecek ve konuşabilek seviyede dil öğrenmek için ne kadar zaman gerekir?

Dil öğrenirken bu tarz hesaplamalar yapmanızı önermem. Bu soruyu bana da çok kişi soruyor ve ben onlara acele etmemelerini söylüyorum. Diğer arkadaşların da belirttiği gibi bu zaman bir çok şeye bağlı ama bırakın bu süreç doğal bir şekilde devam etsin. Dili anlamaya, yaşamaya çalışın. Onu sadece CV'nize eklenecek bir bilgi olarak görmeyin, ondan faydalanın.
Bugün 07:41

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Okuduklarımı aklımda tutamıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Sadece okuyup geçme, okudukların üzerine düşün, kendi deneyimlerinle okudukların arasında bir bağ kur. Okuduğun her şeyi ezberlemen gerekmiyor zaten. Önemli noktalara, işine yarayacağını düşündüğün şeylere daha çok odaklan. Kullanmadığın, paylaşmadığın bilgi aklında zaten kalmayacaktır.
Dün 19:11

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Dijital platformları şirketler ne şekilde kullanmalıdır?

Bilgi teknolojileri ve veri kullanımı günümüzde ülkemizde yeterli seviyeye gelemese de dünyada hızla ilerliyor. Ve bu veri kullanımını firmalardan devletlere kadar herkes kullanıyor. Örnek vermek gerekirse, Hükümet sosyal medyada yazılan şeylerden ortalama hangi konulara yönenliyorlar, hangi konudan hangi konuya bi geçiş var ve hangi konular üzerinde bi yogunluk var. Ya da bir finans şirketi borsadaki yatırımlarını yönetebilmek için insanların sosyal medya ve ekonomi sitelerinde hangi hisse hakkında yorum yapıyor hangi hisseler hakkında iyi yorumlar var hangi hisseden kötü bahsediliyor bunları ögrenebilir ve halkın piyasaya tepkisini ölçebilir.

Daha fazla bilgi için Big Data dedigimiz büyük veriyi ve İT yi araştırabilirsiniz.
Dün 19:11

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Eğitim hayatınızda karşılaştığınız sorunlar, problemler nelerdir?

Kendi çalışma düzenim ve isteklerime öğretmenlerin saygı göstermeyişi, grup çalışmalarına dahil olmaya zorlanmak ve bunun başarısızlığı getirmesi. Başarısız olduğum için de öğretmenlerin beni kendi halime bırakması. Ve bütün bunlar yüzünden her gün okula nefret ederek gitmek.
Dün 16:37

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

İngiliz aksanında "o" harfi nasıl telaffuz ediliyor? Mesela "so, ghost, hotel" derken o kısımları "ö"ye yakın çıkıyor ama tam ö de değil. Kendim çalışıyorum ama beceremedim bir türlü. Bunun yöntemi nedir?

Bu ve bu gibi telaffuz sorunlarını çözmek için fonetik alfabesini öğrenmek çok faydalı olacaktır. Mükemmel İngilizce bilip de hala "the" telaffuzunu doğru yapamayan bir çok insan tanıyorum. Bu da bizim dilimizde olmayan seslerin İngilizce'de olmasından kaynaklanıyor.
Önerim, şu gibi videolardan faydalanarak fonetik sembollerini öğrenmek ve bol bol dinleme yapmak çünkü dili gözlerden ziyade kulaklar öğrenir.

Dün 16:37

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Daha çok konuşmaya yönelik ve kelime ezberleme açısından İngilizce kısa videolar izleyebileceğim site önerileriniz nelerdir?

Kelime ezberlemeye kasmak veya İngilizce eğitim videoları izlemek yerine ilgili olduğunuz alanlar hakkında kısa videolar izlemenizi önerebilirim. Hem daha az sıkılırsınız hem de ilgilendiğiniz konularda yabancı bir dili anlamanız çok daha kolay olur. Konuşma becerileri ise ancak konuşarak geliştirilir, seviyenizi bilmediğim için genel konuşuyorum şuan.
Dün 16:37

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Büyük hayallerim ve hedeflerim var lakin büyük işler başaran insanların zeki bir insanlar olduğunu görünce onlardan kendimi zeka konusunda bir adım geride hissediyorum ve bu benim kendime güvenmememi sağlıyor. Sizce ne yapmalıyım?

Zekanı başka insanlarınkiyle kıyaslamayı bırakmakla başlayabilirsin. Diğer arkadaşların da bahsettiği gibi başarı yalnızca zekaya da bağlı değildir; şans ve tekrar faktörlerini de göz önünde bulundurmalısın. Büyük hayaller kurmak güzeldir. Neler hedeflediğini bilmiyorum ama kararlı olmak, asla vazgeçmemek gerekiyor. Bir şeyi ne kadar çok yaparsan o kadar iyi yaparsın. Kendini kimseden daha az yeterli görme ve her ne yapmak istiyorsan bunun için çalış. En basitinden şu sitede takılıyor olman bile diğer gençlerden farkını ortaya koyuyor. Kendini hafife alma.
Dün 16:37

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Büyük hayallerim ve hedeflerim var lakin büyük işler başaran insanların zeki bir insanlar olduğunu görünce onlardan kendimi zeka konusunda bir adım geride hissediyorum ve bu benim kendime güvenmememi sağlıyor. Sizce ne yapmalıyım?

Bu yanlış düşüncenden vazgeçip hedeflerin doğrultusunda sürekli çalışmalısın. Unutma ki Pablo Picasso günde 14 saat resim yapardı, 14 saat!!! Büyük işler başaran insanların hiçbiri bir gecede ulaşmaz o başarılara.

Şunu bir izle :
Dün 16:34

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Yazılım geliştirme süreçlerinde iyi bir iş analizi nasıl olur?

Serkan gayet detaylı güzel bir cevap vermiş. Hikayeleştirme konusu en önemli konu bence. Serkan'ın da belirttiği gibi müşteri detayları düşünmeden büyük resme bakar. Örneğin ben siparişlerimi görebileceğim bir ekran istiyorum der ama o listede hangi alanlar mevcut olacak bunu sizin detaylandırmanız yani müşteriyi dürtmeniz gerekir. Mobil tarafta önereceğim en güzel sistem sketchapp platformudur. Bu platform ile kullanıcı hikayelerini canlandırabilirsiniz ve mobil platformlarda gerçek bir uygulama gibi çalıştırabilirsiniz hatta müşteriniz onu gerçek ürün sanacaktır :) O derece yani. Sketchapp ciddi anlamda yazılım geliştirme süresini yarıya kadar çekebilir çünkü her şey hazırdır sadece fonksiyonları yazmak kalır geriye.
Dün 16:33

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Psikoloji İngilizce okuyorum; işletme, ekonomi ya da dış ticaret bölümlerinden herhangi birini aynı anda okumak istiyorum fakat ortak dersler olmadığı için ÇAP veya yandal mümkün değil. Alakasız iki bölümü aynı anda okumam mümkün mü?

Yök'ün son yönetmeliğini incelemek gerekiyor ancak örgün mümkün değilse aöf okuyabilirsiniz. Örgün de en fazla biri normal diğeri ikinci öğretim şeklinde bir şart ile mümkündür mantıken.
Cum - 14:16

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Dijital platformları şirketler ne şekilde kullanmalıdır?

Herkes aynı şekilde kullanmalı: Hedefine ve çizgisine uygun.

Şunu bilmekte fayda var. İnsanlar, dijital ortamda markaları asıl olarak iletişim kurabilmek amacıyla takip ediyor. Bu nedenle, takipçileri aşırı kurumsal şirket içerikleri ile/ ürünlerle boğmamak gerek.
Cum - 14:15

Serkan Köse bir yanıt verdi.

Cum - 14:14

Serkan Köse bu yanıtı beğendi:

Dünyada ve Türkiye'de 2014 e-ticaret trendleri nelerdir acaba? E-ticaret nereye gidiyor? Gelecekte neler göreceğiz?

Sene 2016, gelecekten bildiriyorum :))

e ticaretin hacmi büyüdü, mobil alışveriş oranları fırladı. İhtimal dahi verilmeyen, kendilerine milyonluk ciro hedefi koyan şirketler battı :) Bunların içinde network marketinge dayalı olanlar da vardı, onlara üzülmedim mesela :)
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Kişisel Gelişim

1823 Kişi   142 Soru

Türkiye

905 Kişi   373 Soru

ASP.NET

264 Kişi   140 Soru

inploiders

347 Kişi   165 Soru

Yazılım

2881 Kişi   547 Soru

.NET

1267 Kişi   86 Soru

Bilgisayar

2515 Kişi   436 Soru

Türkiye Sorunları

1103 Kişi   239 Soru

Donanım

505 Kişi   94 Soru

İşletim Sistemleri

165 Kişi   60 Soru

Nissan Micra

9 Kişi   0 Soru

inploid Yardım

87 Kişi   88 Soru

İletişim (inploid)

130 Kişi   15 Soru

Davul

19 Kişi   10 Soru

Fotoğraf Makinesi

348 Kişi   58 Soru

İnternet Teknolojileri

1207 Kişi   170 Soru

Teknoloji

1830 Kişi   573 Soru

Patent

104 Kişi   34 Soru

Hayvanseverlik

106 Kişi   25 Soru

İnternet

2489 Kişi   535 Soru

Basketbol

176 Kişi   46 Soru

Akrep Burcu

14 Kişi   5 Soru

Akademik Kariyer

133 Kişi   28 Soru

Call Of Duty

17 Kişi   1 Soru

Crysis 2

11 Kişi   1 Soru

Atatürkçülük

81 Kişi   13 Soru

Blackberry Curve 9300

5 Kişi   2 Soru

Formspring.me

59 Kişi   2 Soru

Twitter

416 Kişi   120 Soru

Facebook

795 Kişi   185 Soru