Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aktiviteler & Haberler


İlker Aksoy

İlker Aksoy, "Felsefe" konusunda bir yanıt verdi.11 dakika önce

Felsefe sohbet etmek midir?

Felsefe, cevap aramaktır! Cevap bulmak için gerçekleştirilen arayış sohbet şeklinde de olabilir, tartışma şeklinde de, tek başına düşünme şeklinde de... .

İlker Aksoy

İlker Aksoy, "Paradoks" konusunda bir yanıt verdi.14 dakika önce

Paradoks'u tanımlamaya kalksan kullanabileceğin en iyi örnek ne olurdu?

Asla durdurulamayan bir tren, asla yıkılmayan bir duvara çarparsa ne olur? Tanrı asla kaldıramayacağı bir taşı yaratabilir mi? Bu sorular paradokstur, cevabı yoktur. Cevap verilemiyor oluşu, sorunun amacındaki olguda mantıksızlık olduğunu göstermez, paradoks sorunun özelliği budur zaten.

İlker Aksoy

İlker Aksoy, "Genel Kültür (Muhabbet)" konusunda bir yanıt verdi.24 dakika önce

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Tiyatro kültürünü bilmedikleri için... Tiyatro kültürünün ne muazzam bir şey olduğunu bilen insanlar, fırsat buldukça sürekli giderler. Ancak, bilmiyorlar. Bazen ücretsiz (hatta gerekirse üstüne para vererek) insanları tiyatroya götürmek gerek aslında.

Gerçi, buna benzer bir şey yapılmıştı Bayburt'ta. İdealist bir vali, insanlara çeşitli hediyeler vererek operaya götürmüştü. Bir vatandaş, opera çıkışı, yorumunu soran bir kameraya şöyle cevap vermişti: Bayburt, Bayburt olalı, böyle zulüm görmedi! :)

İlker Aksoy

İlker Aksoy bir yanıt verdi.30 dakika önce

Hayatı yaşanılabilir kılan şey nedir?

Tek kelime ile cevap vermek gerekirse; UMUT!

Umudu olmayan insanın, yaşama hevesi ve isteği de kalmaz. Bir insanın ne kadar umudu varsa, hayata o kadar çok bağlanır.

İlker Aksoy

İlker Aksoy bir yanıt verdi.39 dakika önce

Gerçekten her işte bir hayır var mıdır? Yoksa Biz kendimizi kandırmak için mi diyoruz?

Soruyu biraz zorlaştıralım; bir babanın öz kızına tecavüz edip öldürmesi durumunda ne gibi bir hayır olabilir ki? Cevap vereyim; böyle iğrenç bir olay için 'aşağılık' nitelemesi bile üstün bir derece kalır, böyle bir durumun ne kadar hayırsız olduğu ortadadır. Ancak! Tecavüz edilip öldürülen bu kızın, Adolf Hitler'in annesi olduğunu düşünün? Böyle bir durumda Hitler doğmayacak, milyonlarca insan ölmeyecek, işkence görmeyecek, dünya belki de daha hayırlı bir gelecek kazanacaktı. Bu sebeple, olası paralel evrenlere geçerek gerçekleşmemiş olan olasılıkların gerçekleşmesi halinde olabilecekleri bilmediğimiz için, kötü sonuç ile gerçekleştiğini düşündüğümüz şeylerin, aksi ihtimalden daha hayırlı olup olmadığını bilemeyiz. Küçük veya büyük; her değişikliğin bir hayrı mutlaka vardır. Sayısız örnek düşünüp, düşününce sayısız hayır bulabilirsiniz.

Alper Altuğ

Alper Altuğ, "Esnaflık" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 01:52

En çok hangi kamu kurumu ya da kuruluşuna işiniz düşüyor?

Bankalara

Gökçen Orhan

Gökçen Orhan bir yazı yazdı.Bugün 00:58

Bu 50 Özellik Tanıdık Geliyorsa Girişimci Olabilirsiniz Demektir

Girişimcilik, özellikle ülkemizde belki de en prestijli günlerini yaşıyor şu sıralar. “
İcat çıkarma! ” lafını üretmiş bir millet olarak, fikir üreten ve uygulamaya çalışan “farklı” bünyelere hiç olmadığı kadar saygı gösteriliyor diyebiliriz. Bundan cesaret alan tüm girişimciler de, eşsiz karakterlerini sonuna kadar yansıtıyorlar. Delilikle dahilik arasındaki ince çizgide giden bu karakter özellikleri, ister istemez bir takım alışkanlıklar, marjinal fikirler ve uygulamalar ile kendini gösterebiliyor. Ama sırf “fikrim var, fikrim var” diye mahallenin delisi gibi dolanıyorsunuz diye, girişimci olduğunuz anlamına gelmiyor tabi 399

Benden girişimci olur mu diyorsanız, sizde o kumaşın olup olmadığına dair aşağıdaki 50 maddeye göz atmanızı tavsiye ederim. Kendinizi doğrulamak için aşağıdaki bütün bütün maddelere uygun olmanız gerekmiyor ama, eğer birçoğuna sahipseniz, mutlaka girişimci olmanız gerektiğine dair güçlü bir gösterge edinebilirsiniz.
1. Bir türlü başkasının işinde çalışamayan bireylerin olduğu bir aileden geliyorsunuz. Baba/Annenizin kendi işi var.
2. Statükodan nefret ediyorsunuz. Sürekli, insanların yaptıkları şeyleri “neden” yaptığını sorgulayan birisiniz. Karakterinizde birşeyleri daha iyi ve daha farklı yoldan yapmak için müthiş bir azim var.
3. Kendinize güveniyorsunuz. Karamsar ve kendine acıyan bir girişimci görebilir misiniz? Nihayetinde, siz kendinize güvenmiyorsanız, başkaları neden güvensin? Birçok girişimci bazen aşırı sayılabilecek iyimserliğe sahiptir.

Devamı için : bit.ly/1hug8ıx

Gökhan Çancılar

Gökhan Çancılar bir yanıt verdi.Dün 23:43

Karşılaştığınız en saçma soru neydi?

Havuz temizlik ve bakım malzemeleri satan bir firmanın web sitesinin ödemesini almaya gittiğimde, Amerika'da MBA yapıp yeni gelen patron çocuğu'nun site ile ilgili sorusu;

"Neden mavi? "

Ne diyebilirim? Sen bir renk söyle neden x derim ben de. Tallaaaa

Gökhan Biçer

Gökhan Biçer, "Download Programları" konusunda bir yanıt verdi.Dün 23:30

Facebook, youtube gibi sitelerden videoları bilgisayarıma kaydedebileceğim güzel bir program bilen var mı?

'DVD Video Soft' diyordu arkadaşlar ama ben hiç kullanmadım.

Murat Keskin

Murat Keskin bir yanıt verdi.Dün 22:46

Evrenin dördüncü ya da daha fazla boyutları olduğuna inanıyor musunuz?

Esasen, ben bilime inanırım. Çünkü bilim yalan söylemez, fakat bilim insanları yanılabilir. Bu yanılgılar da, teorilerin temel mantığın da eksikliğe neden olur. Zaten bu durum çok doğaldır, her bilim insanı her konuyu açıklayabilecek kapasitesi olmak zorunda da değildir. Bilim de, bilgi ve araştırma ne kadar önemli olsa da yeterli değildir. Newton yasalarının eksikliğini, nasıl ki Einstein tespit ve ispat etti, Einstein teorilerinin ve boyutlandırma mantıklarının eksikliğinin, tespit ve ispatı da mümkündür. Şöyle de düşüne biliriz, Einstein 1921 yılın da Nobel Fizik ödülüne hak kazanmıştır, fakat ömrünün geri kalan 34 yılın da bir ilerleme kaydememiştir. Bilim anonim bir çalışmadır, birilerinin ya da birinin tekelin de değildir, olamaz da. Boyutlandırmaya gelince, kabul gören boyut yasaları başarılı ve doğru olsa idi, on yıllardır, genel fizik yerin de saymazdı. Sebebi ise, bir teori birleştirici ve genel bütün bilinen evreni tam ifade etmeli, 3 artı 1 boyutlandırması bazı haller de işe yararken bazı durumlar da kendine alternatif çıkıyor ve mantıklı cevaplar ile etkisiz kalıyor. Mesela dünya için gerekli koordinatlar, 4 boyutu gerektiriyor derler, enlem , boylam ve derinlik bir de zaman , peki günümüz teknolojisi ile dünyanın tamamını uydu ve benzeri gereçler ile metrekare metrekare numaralandırabilir miyiz ? Ön yargısız düşünür isek, evet olabilir, bu durum da boyutun biri gitti, Zaten boyutlandırma, temel yapısı çok ama çok yanlış, boyut yoktur, enerji şeritleri vardır. Her bir şeridin kendine özgü kuralları vardır. Ve temelin de ORTAK ENERJİ KANUNU na göre, İDEAL HACİM ORANI ve 3 NOKTA DENGE ve HESAP mantığı ile kusursuz kainatı aigilayabiliriz.
a Mesele şu ki, günümüz mantığın da neyi ne kadar doğru söylediğiniz değil de, ne kadar popüler olduğunuz önemli. Birileri çıkar, dün KARA dediğine bugün GRİ der, karşıların da cevap veren olmadığı için, cevap verenin de fırsatı olamadığı için, öbür gün de YEŞİL der, herkes inanır ve dizi bu haftalık biter. Bilim populizm ile bağdaşmaz, çünkü bilim bu günlerine büyük fedakarlıklar ile ciddi ve karşılıksız çalışmalar sonucu gelmiş ve bugün, hak etmediği ellerde hak etmediği yerlerdedir. Popüler birinin doğrumu yanlışmı olduğu belli olmayan sözlerine bakılmadan, sadece söylemiş ise doğrudur deniliyor.
Dizi izlemek isteyene, kanal çok, gerçek bilimi istemekse gerçek bir idealdir.

Mehmet Volkan Balbay

Mehmet Volkan Balbay bir yazı yazdı.Dün 22:10

İSLAM BU MU?Suriye’de ki iç savaşın en ağır faturalarından biri de maalesef İslam’a kesilmektedir. Sosyal medya da “İslam bu mu” başlığı altında yayınlanan iğrenç fotoğrafların haddi hesabı yok. Bir örneğini -özür dileyerek- yayınlıyorum.

Ellerinde kan ve önünde kesik başlarla fotoğraf çektiren sakallı, sarıklı, entarili tiplerin görüntüleri sosyal medyada -maalesef- elden ele dolaşıyor ve o mide bulandırıcı görüntülerle karşılaşanlardan bir kısmı haklı olarak “İslam buysa ben Müslüman değilim…” diye feryat ederken diğer bir kısmı da cehaletinden ötürü “İslam mücahitleri küffara aman vermiyor…” tarzı mesajlarla o kabul edilemez görüntülerle övünüyor.

Sahipsiz kalmış olan İslam’ın ve cahil bırakılmış Müslümanların yaşadığı ağır bir dramdır bu!

Yıllarca diktatörlükle yönetilmiş ve kasıtlı olarak cahil bırakılmış bu ülkenin halkı; ne zaman sağlıklı bir din eğitimi aldı ve şuurlu birer Müslüman oldu da, yaptıkları bu çirkin işleri İslam’a fatura etmeye başladık?

Dünya da İslam’ın en rahat yaşanabildiği ve İslamî eğitimin en rahat verilebildiği ülkelerden biri olan Türkiye’nin Müslümanları olarak bizler ne kadar İslam’ı yaşıyor ve temsil ediyoruz ki; yüzyıllardır diktatörlerin gölgesinde cahil bırakılanlardan İslamî şuur bekliyoruz?

Yukarıda örneğini gördüğünüz iğrençliğin İslam ile alakası yoktur! Ne Hz. Peygamberimiz ne de Sahabe Efendilerimiz böyle çirkince işler yapmadılar!

Son halifemiz olan Hz. Ali Efendimiz’den sonra cebren ve hile ile Müslümanlara emir olan zalimlerin ve onlardan sonra saltanat sürenlerin yaptıklarını hiç kimse İslam’a fatura edemez.

Müslümanlar, kendi seçmedikleri zalimlerin diktasında yaşamaya mecbur kalmışlardır! O zalimlerin zulümleri kendilerini ve destekçilerini bağlar! İslam’ı bağlamaz!

O yüzden diyorum ki: “İslam bu değil! ”

Gündüz Ayar

Gündüz Ayar bir yanıt verdi.Dün 19:18

Google Glass'ı Türkiye'de nereden alabilirim?

Şu an Google Glass almanın tek yolu Amerika'dan getirmek. Eğer tanıdığınız biri varsa ve yeterli bütçeniz varsa en kısa yol bu. Eğer bütçeniz varsa ve bu sorun değilse amerikadaniste.com adresi size yardım edebilecek tek adres veya benzeri siteler de mevcut.

Site şöyle işliyor: Siteye üye oluyorsunuz. Üyelik bedeli 15 dolar. Site sizin adınıza Amerika'da bir adres açıyor. Ebay, Amazon gibi sitelerden alışveriş yaparken bu adresi veriyorsunuz. Satıcı ürünü buraya gönderiyor ve onlar da size getiriyor. Biraz zahmetli bir süreç tabii ama tutkunsanız katlanabilirsiniz. Tabii amerikadaniste.com'a da kargo, komisyon gibi konularda ek ücret de ödüyorsunuz.

Gökhan Çancılar

Gökhan Çancılar, "Müzisyen" konusunda bir yanıt verdi.Dün 18:05

Müzisyenlerin müzik dinlerken aldığı zevk diğer insanlara göre farklı mıdır?

Evet fark kesinlikle var. Kendimi müzisyen olarak görmüyorum ama özellikle çok sesli klasik batı müziği dinlerken sesleri ayrıştırabilmek çok önemli. Mesela 9.Senfoni'yi Robert Van Karajaan'dan dinlemek bile fark ediyor. Orkestra şefi etkisiz eleman gibi görülse de müziğe kattığı çok şey vardır.

Gökhan Çancılar

Gökhan Çancılar, "Mozilla Firefox" konusunda bir yanıt verdi.Dün 18:02

Google Chrome, Internet Explorer, Opera ve Mozilla Firefox arasında seçiminiz ne olur?

Chrome gayet yeterli ve Google hesabı ile eşleştirme yapılabiliyor. O yüzden evde kullandığım tarayıcı iş yerine de benimle geliyor. Diğerlerinde de bu özellik olabilir, bilmiyorum. Ama kişisel sıralamam;
  1. Chrome
  2. Firefox
  3. Safari
  4. Opera

Gökhan Çancılar

Gökhan Çancılar, "Müzik" konusunda bir yanıt verdi.Dün 17:11

Dinlediğin en etkileyici müzik, şarkı veya albüm hangisidir?Bir idam mahkumunun son saatleri. Hem konu açısından, hemn enstrüman kullanımı açısından, hem de hisettirdiklerinden ötürü çok özel.

Nurcandemir

Nurcandemir, "Şizofreni" konusunda bir yanıt verdi.Dün 15:59

Şizofreniyi en güzel işlemiş filmlerden önerilerinizi alabilir miyim?

Akıl Oyunları...

Nurcandemir

Nurcandemir, "Filmler" konusunda bir yanıt verdi.Dün 15:58

Şizofren filmi tavsiyeleriniz nelerdir?

Akıl Oyunları... Beni çok etkilemişti...

Nurcandemir

Nurcandemir, "Pişmanlık" konusunda bir yanıt verdi.Dün 15:57

Pişmanlığın psikolojik olarak faydaları nelerdir?

aksine zararı vardı, takılıp kalırsın, üzülürsün. Pişmanlık; yaşadıkdan sonra öğrendiğimize göre, gülümseyip yaşanması gerekiyormuş deyip, aynı pişmanlıkları tekrar etmemek daha faydalı.

Mine

Mine bir yanıt verdi.Dün 14:52

İçine doğduğu ailenin, toplumun ve milletin aklına göre şekillenen bir insanın "özgür irade" sahibi olduğu kabul edilebilir mi?

Özgür irade aklını kullanmakla ilgilidir. Kafanı çalıştırmak istemezsen 'öğretilenleri' ve 'tecrübeni' kullanarak karar verirsin, ama aklını kullanmak istersen 'sorgulamayı', 'kıyaslamayı' yorum yapmayı seçersin. Dolayısıyla özgür irade için akıllı olmak şarttır.

Aşkın Demir

Aşkın Demir, "Devlet Düzeni" konusunda bir yanıt verdi.Dün 14:47

Devletin kritik meselelerinin Youtube'a sızdırılması sonunda devletin Youtube'u kapatması doğru mu? İzlenmesi gereken strateji nasıl olmalıydı?

Bu kapama olayları herkesin bildiği üzere tape lerden sonra oldu...
Herkes devlet meseleleri diyip duruyor. Bundan önceleri niye çıkmıyordu bence yapılan işlerle alakası var. Bu kadar kanunsuzluk ve diğer rant işleri varsa bence milletin öğrenmeyede hakkı var. Başta kim olursa olsun milletin halkın refahı için çalışmıyor birşeyler yapmıyor kendine çıkar sağlıyorsa herşeyi millet öğrensin.

Devrim Güren

Devrim Güren bir yanıt verdi.Dün 14:34

Kimi zaman anlamını dahi bilmediğimiz yabancı şarkılar neden Türkçe şarkılardan daha etkili olabiliyor?

Çünkü müzik evrenseldir. Müziğin temelinde anlam veya söz yoktur, ritim vardır. Biz müzik dinlerken aslında kulağımız söze değil ritme ayak uydurur. Söz, müziğin süsüdür. Asıl zevki veren ritim olduğu için yabancı şarkılar normal olarak bizim tarafımızdan sevilebilir.

Daha fazla göster

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Sosyal hesaplarınla üye ol
FacebookTwitterLinkedin

← GERİ DÖNveya sosyal hesaplarınızla giriş yapın

FacebookTwitterLinkedin