Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aktiviteler & Haberler


Mehmet Kaynarca

Mehmet Kaynarca, "Yemek" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 05:00

Günümüzde insanların en büyük sorunu nedir?

Ahseni Takvim e ulaşma çabasını yitirmesi.

İbrahim Aydın

İbrahim Aydın bir yanıt verdi.Bugün 03:00

AngularJS nedir? Hangi amaçla kullanılır?

İlk olarak, Google çalışanlarının kişisel çabalarıyla ortaya çıkan, daha sonra Google tarafından da desteklenmeye başlanan, açık kaynak kodlu, javascript framework'üdür. Javascript dili üzerinde MVC (Model View Controller) yapısının kullanılabilmesine olanak sağlar. HTML elementleri üzerinde "ng-bind", "ng-model" "ng-controller" benzeri özellikler (html attributes) kullanarak, belli bir JS controller nesnesine, veya belli bir veri nesnesine gerçek zamanlı bağlanabilmenize olanak sağlar. Knockout kütüphanesindeki observable nesneler gibi; değişen verinin anında ilgili element üzerinde kendiliğinden güncellenmesi durumu söz konusudur.

Klasik JS kod geliştirme yönteminde yapılan, genelde direkt ortalık bir yere javascript fonksiyonlarını, jQuery eventlerini yazarak, sayfa işlevselliğini bir şekilde sağlayabilmektir. AngularJS ve diğer benzer kütüphanelerde ise; önce bir uygulama tanımı oluşturulur. Uygulama içinde belli işlevleri üstlenen Controller nesneleri oluşturulur. Controller, modelleri yönetir ve HTML kodlarınız da modellere veya controller'daki diğer işlevlere bağlanır. Bu sayede daha düzenli, uygulama temelli çalışan bir sistem geliştirmenize yardımcı olur.

AngularJS'nin genel olarak bilinen en büyük getirisi, tek sayfalık web uygulamaları yazabilmek için biçilmiş kaftan olmasıdır. Yani, web uygulamanız, birbirinden bağımsız farklı sayfalara sahip olmaz. İçeriği yöneten zaten AngluarJS kullanarak yazdığınız uygulamadır. Bu nedenle tek sayfa tüm web uygulamanız için yeterlidir.

Kendim aktif olarak bir projede henüz kullanmadım. Ancak bazı ders videolarını inceledim ve çok hoşuma gitti. Eğer HTML, CSS, Javascript, jQuery konularında kendinize güveniyorsanız, yeterli bilgi birikiminiz varsa, kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Aksi taktirde verimli biçimde kullanabilme konusunda biraz bocalama ihtimaliniz mümkün.

Çok başarılı bir eğitim serisi:
codeschool.com/courses/shaping-up-with-... .
---


Zeki Arslan

Zeki Arslan, "Vergi Usul Kanunu (VUK)" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 02:57

Mühendislik firması ile danışmanlık firması arasında şahıs şirketi olarak kurulum yönünde vergilendirme farkları nedir?

Şahıs vergi verir şirket masraf gösterir

Zeki Arslan

Zeki Arslan, "Yalan" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 02:55

Bilişim Teknolojilerinin ticari ilerlemesinde yaptığınız satın almalar size kendinizi nasıl hissettiriyor?

Ne güzel bana bilişim teknolojisini herkes den önce kavradım bir elim yağda bir eli balda alıyorum satıyorum keyfime bakıyorum getir al paranı götür ver paranı oturduğun yerden

Zeki Arslan

Zeki Arslan, "Tribute Gruplar" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 02:50

Şu an Türkiye'de ve dünyada en başarılı olduğunu düşündüğünüz rock müzik grupları hangileridir?

Ben dinlemem kendimden geçmem insanlar sözünü anlamaz kafa popo gezer eller hep eller giden leri de herkes beller

Zeki Arslan

Zeki Arslan bir yanıt verdi.Bugün 02:45

Karşı tarafın şirket olduğunu anlamak için vergi levhasını göstermesi yeterli midir? Vergi numarasından veya herhangi bir numaradan şirket olduğunu sorgulatamaz mıyız?

Vergi levhasında okursan şirket veya limitet veya gerçek kişi diye yazar cep telefonunla vergi levhasını çek maliyeye git sorgulatırsın

Zeki Arslan

Zeki Arslan, "İnternet" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 02:42

Sanal içerik satarken (faturalandırma) gerekli mi? Daha sonra Ticaret Hukukuna göre çeşitli sorunlara yol açar mı?

Sanal ortamda satılan her ürün belgeli çünkü kargo ürün bedelini sorar sigorta yapar nakliye sırasında ürünün başına geleceklerden dolayı tabi resmi yol budur tüketici hakları satıcıyı alıcıyı korumak için

Zeki Arslan

Zeki Arslan, "Dijital Pazarlama" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 02:36

Dünyada ve Türkiye'de 2014 e-ticaret trendleri nelerdir acaba? E-ticaret nereye gidiyor? Gelecekte neler göreceğiz?

Cağımız internet çağı sanal ticaret katalog satıcı gelecekte millet eğlenecek çalışacak evden sipariş verecek malını kargo kurye taşıyacak. Alıcı çok uyanık satıcı müşteriyi kandıramayacak çünkü nesil daha bilgili olacak

Zeki Arslan

Zeki Arslan, "Dekorasyon" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 02:29

Dekoratif ve hediyelik eşya üzerine bir e-ticaret sitem var. Sattığım ürün fiyatları 50 tl ile 750 tl arası değişiyor. Satışlarımı nasıl arttırabilirim yardımcı olur musunuz?

Sayfanın duyurucu reklamını yap ürün yelpazeni ihtiyaç ürünlerine ağırlık ver vep sayfanı tıklanacak özelliklerde olsun kampanya yap yüz de 10 tut sürümden veya aracı yerine imalatçıdan ihracatçıdan koli bazında al ben bu yolları denedim birde sıcak kanlı ol iyi geceler

Zeki Arslan

Zeki Arslan, "Ticaret Odaları" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 02:20

Türkiye'de sizce şirketler toplu ürün alırken internete güveniyorlar mı?

Evet güvenilir sattığın ürüne ihtiyacı var ise ödemeyi bile peçin yapar mal tesliminde risk olmazsa ticaret olmaz biri üretir birileri yer beni yediler bitirdiler güvenme para çok tatlı adama senin mallarınla karısını boşar sevgilisini besler para para inanma ona buna kalırsın ortada ıyı geceler

Zeki Arslan

Zeki Arslan bir yanıt verdi.Bugün 02:10

Harika bir kitap yazma fikri geldi. Yayınlatmak için ne yapabilirim?

Yazdıklarını 100 kişiye anlat okut akraba olmasın 100 yüz olumlu cevap alırsan mesam da yönetmenlerin bilgileri var bazıları meil olarak kabul ediyorlar sana dönerler yeterki beğensinler

Thecrazyhands

Thecrazyhands, "Online Reklamcılık" konusunda bir yanıt verdi.Bugün 02:09

Sitemin reklamını hangi yöntemlerle yapabilirim?

Parasız bu işler olmuyor diyerek klişe bir cümle kullanmayacağım ama yeterli bütçen yoksa sabırla oluyor bu işler diyebilirim. Ucuz/bedava olarak en iyi yöntem gerilla pazarlamadır. Artık sosyal medyanın gücünü de arkasına aldı ve sosyal gerilla pazarlama diye bir terim ortaya çıktı. Ki benim de uyguladığım bir yöntem. Yavaş ama sağlam sonuçlar getiriyor buna emin olabilirsin.

slideshare.net/esgiz/gerilla-pazarlama-... bu link yararlı olabilir.

İbrahim Aydın

İbrahim Aydın bir yanıt verdi.Bugün 01:53

Visual studio da durup dururken metadatafile hatası veriyor sık aralıklarla, nedeni ne olabilir?

Bahsettiğiniz çok genel bir hata... Birebir solution içindeki projelerin yapısına bakıp, nerede ve hangi DLL için bu hatayı verdiğini görmek gerekiyor. Ama olabilecek belli başlı ihtimaller şunlar:

Dışarıdan referans gösterdiğiniz bir DLL, olması gereken yerde bulunamamış. Veya solution içerisinden referans verdiğiniz başka bir proje, henüz derlenmemiş ya da derlenmesi başarısız oluyor. Muhtemelen ikinci durum söz konusudur diye tahmin ediyorum.
 • Bulamadığını iddia eddiği dll'e ait projede, bir derlenme hatası alınıyor olabilir. "Errors" panelindeki listede, bu hatayı en altta gösterdiği için gözünüzden kaçıyor olabilir. Kontrol edin.
 • Projelerinizden birisi, kendisinden daha yüksek bir .NET Framework versiyonunu referans almış olabilir. Örneğin; Framework v3.5 seçtiğiniz bir projeye Framework v4.5 ile derlenen bir projeyi veya bir DLL'i referans gösterirseniz, yine bu hatayı alabilirsiniz.
 • Solution ayarlarında, söz konusu bulunamayan projenin derlenebilir olduğu ayarını kontrol edin. Solution'a sağ tıklayın, "Properties" -> "Configuration Manager". Buradaki listede projelerinizin işaretli olması gerekir.
 • Referansları ekleme şeklinde yanlış bir yol izlemiş olabilirsiniz. Örneğin; aynı solution içerisindeki projeleri, proje referansı olarak ekleyin, "bin" klasöründen DLL referansı olarak eklemeyin.

Bu örneklerdeki gibi bir eksiklik söz konusu değilse, dediğim gibi; çok farklı sebepleri olabilir. Birebir solution'ı görmek incelemek gerekir.

--


Belgi Saygı

Belgi Saygı bir yanıt verdi.Bugün 01:51

Öldükten sonra eserleri değerlenen sanatçılarımıza örnek verebilir misiniz?

2010 yılında kaybedilen Dünyaca ünlü Çini ustası Sıtkı Usta (Sıtkı Olçar) .

Resim

Resim

En önemli özelliği çinilerindeki kullandığı kırmızı tonudur. Şimdi kalan eserleri çocukları tarafından satışa sunulmakta ve atölyesini çırakları devam ettirmektedir. Yolunuz Kütahya üzerinden geçerse yol kenarında ziyaret etmeyi unutmayın.

Ayrıntılı bilgi için;
sitkiusta.com/pPages/pArtist.aspx? PaID=... .

İlyas Ağlar

İlyas Ağlar bir yanıt verdi.Bugün 01:21

Önümüzdeki 10 yıllık dönemde hangi telefon markasının önde olacağını ya da gelişeceğini düşünüyorsunuz?

Böyle giderlerse General mobile, htc ve asus markalarının pazar payı artaması kaçınılmaz olacak gibi gözüküyor...

Rıdvan Bayhan

Rıdvan Bayhan bir yazı yazdı.Bugün 01:05

Pan Am Gülümsemesi

990

Hiç başınıza geldi mi ? Güzel bir ortamdasınızdır, her şey hoştur ve keyiflidir. Birden gruptan biri bir fıkra anlatır ve herkes güler. Ama bir dakika, siz fıkrayı anlamadınız ama zekanıza laf ettirmemek için güler gibi yapıyorsunuz. Acaba anlaşıldı mı yalandan güldüğünüz? Veya ilk defa buluştuğunuz güzel bir kıza bir fıkra anlattınız ve o da ne! Karşınızdaki kahkaha atmadı ama gülüyor. Acaba gerçekten mi gülüyor yoksa yalandan
mı? Gerçek gülme ile yalandan gülmeyi nasıl ayırt edebiliriz?

990


Şimdi yukarıdaki resme dikkatlice bakın lütfen. Aynı adamın iki farklı gülümsemesini görüyorsunuz değil mi? Peki hangisi gerçek? Dikkatlice bakılacak olursa iki resimde de dudakların kenarının yukarı doğru yükseldiği bariz, sadece dudaklara bakarsak ikisi de gerçek gülüş gibi duruyor.

Kaynak: acikbilim.com

Makalenin tamamı için: acikbilim.com/2012/03/incelemeler/pan-am... .

İlke Winterwitch

İlke Winterwitch bir yanıt verdi.Dün 23:50

Elektriklenen saçlar için önerileriniz nelerdir?

Banyo esnasında saç kremi kullanın(tararken zorluk çekmezsiniz böylece saçlarınız daha az kabarır) . Saçlarınızı eskimiş sertleşmiş bir havluyla asla kurulamayın. Saçlarınızı havluya sürte sürte kurulamayın bu işlemi yaparsanız saçlarınızın elektriklenmesi kaçınılmazdır. Kalın bir tarakla yani dişleri kalın olan bir tarakla saçları tarayın, taramadan evvel saçların çabuk açılmasını sağlayan spreyleri kullanmanızı tavsiye ederim. Saçların uçlarını arada aldırın saç uçları çok çabuk kuruyor dolayısıyla bülbül yuvası gibi görünüyor saçınız. Saç kurutma makinesi kullanacaksanız makineyi saçınıza çok yaklaştırmayın. Saç uçları için onarıcı kremler kullanmanızı öneririm. Arada yağlarla maske yapın, Tozdan uzak durun, Çok fazla boya yaptırmayın, habire fön falan çektirmeyin. Hergün saçınızı yıkamayın saç diplerindeki yağın saça faydası var çünkü. Saçınızı sıcak suyla yıkamamaya özen gösterin. Asla jöle kullanmayın kel kalırsınız vallahi. =) Waxında jöleden farkı yok onu da önermem. Bir sürü marka var banyo sonrası şekillendirici ve aynı zamanda elektriklenmeyi önleyen en basitinden dove, pantene gibi...
Bunlar uzun saçlar için önerilerdi. Kısa saçlar için sayın Hakan Köse cevap vermiş efenim zaten =) .

Ceyhun Çakar

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.Dün 21:05

Assembly nasıl öğrenirim?

Assembly öğrenmenizi kişisel olarak tavsiye etmem. Unix'in bile yaklaşık %95'i C ile yazılmıştır. Assembly bilgisinin işe yaradığı hemen hemen tek yer çip tasarımı yapan firmalardır (kart değil çip) ki bunlardan Türkiye'de yok. Bununla beraber, yine de öğrenmek isterseniz tek bir Assembly dili yok (C veya Java gibi değil) . Her işlemci mimarisinin farklı bir assembly dili var. Ve aynı aileye ait çipler bile farklı assembly kullanıyor (tabi benzer ve yeni çipler eski olanlarla geriye uyumlu) . Intel 8086 assembly'ı bir iki ayda öğrenebilirsiniz ama 8 çekirdekli i7 için oldukça uğraşmanız gerek (grafik işlemler genelde ona adanmış assembly komutu ile yapıldığı için yüzlerce komut olabiliyor. Çekirdek yönetimi ayrı bir hikaye) . ARM mimarisini (android'lerin birçoğu) daha kolay öğrenirsiniz. İki nedenle ARM RISC'tir ve RISC'ler her zaman için CISC'lere göre daha basit bir assembly vaad ederler. İkincisi i7'nin birçok özelliği ARM'da yoktur.

ARM'ın assembly yönergeleri için simplemachines.it/doc/arm_inst. Pdf bakabilirsiniz. Kod yazmak ve çalıştırmak için eğer kendi androidinizi risk etmek istemiyorsanız beaglebone alın. Kendisi arm'dır ve biraz araştırırsanız istemediğiniz kadar döküman bulursunuz. Buradan başlayın beagleboard.org/. Robotistan.com'dan satın alabilirsiniz benim bildiğim.

Intel'e ait tüm dokümanlar kendi sitesinde var. Ama uyarmalıyım 1000 sayfa olabilir. 86'a başlangıç için
kullanın. Geriye uyumluluk nedeniyle bilgisayarınızda çalıacaktır.

Hakan Köse

Hakan Köse bir yanıt verdi.Dün 19:44

100 bin liralık dairenin getireceği kira getirisiyle 100 bin liralık güneş paneli yatırımını kıyaslayın. Güneş paneline yapılacak yatırımın daha akıllıca olacağını yazan yazılar okudum ama çoğu panel sistemini satan firmaların yazısıydı. Bu yazılar pazarlama amaçlı mı? Güneş paneli yatırım olabilir mi?

Kısaca genel görüşümü yapayım.

Öncelikle, Türkiye'de bir yatırımdan bahsediyorsanız, her şeyi bir kenara bırakın, bu ülkedeki eşi benzeri bulunmayan yapıyı hesaba katmalısınız. Fakat kabaca şöyle bir farklılık var.

100.000 TL daireyi yatırıma dönüştürmek için gereklilikler
 1. 100.000 TL para ve bu parayla uygun lokasyonda alınabilecek bir daire bulmak
 2. Bu daireye kiracı bulmak. İstanbul'da kiracıdan bol bir şey yok sanırım ve kiraların hali de ortada.
 3. Veya bu daireyi bir süre sonra karla satmak. Bunun için sadece dairenin bakımını yapmanız yeterlidir.
 4. Her ikisi için de emlakçı veya basitçe çevre gerekir.


Güneş paneli sistemi için gereklilikler
 1. Güneş paneli sistemleri hakkında bilgi sahibi olmak ve işin teknolojisi hakkında bilgili olmak
 2. Bu panelleri nereye ve nasıl kuracağınızı, işleteceğinizi, maliyetlerinizi bilmek (tahminen de olsa)
 3. Güneş paneli sistemi kurup gelir elde edebilmek için gereken bürokratik işlemlerle mücadele etmek
 4. Şirket kurmak, sabit giderlerini karşılamak.
 5. Muhasebe ve mali işler hakkında ya bilgi sahibi olmak ya da bunun için para harcamak
 6. Pazarlama tecrübenizin olması. Bunu yazmamın nedeni, kiracı sizin ayağınıza gelirken güneş panelinden faydalanacak müşterinin ayağınıza gelmeyecek olması ve hatta gelse bile ikna etmeniz gerekliliği.
 7. Sistemi sürekli ve karlı halde tutabilmek için para akışını sağlamak yani işi tutturabilmek.

Bunlar aslında ana başlıklar, kim bilir ne detaylar vardır.

Şöyle kabaca bakarsanız güneş paneli karlı olabilir ancak totalde panelden kazanacağınız parayı gayrimenkulden daha zahmetsiz, daha hızlı ve sürekli olarak kazanmanız daha mümkün.

Bir girişimci olarak aslında gönlüm güneş paneli der. Fakat bu ülkede hiç birimizin buna tam hazır olduğunu sanmıyorum maalesef :(

Ergün Tutuş

Ergün Tutuş, "Hayatın Amacı" konusunda bir yanıt verdi.Dün 19:40

Hayat bu kadar kısayken bu denli koşuşturma niye?

Koşuşturmanın tek sebebi... yeteneksizlerin-yeteneklileri idare etmesinden kaynaklanmaktadır... Bilimsel verilere göre bir iş... 2,5 saatte bitiyor... Eğer bir iş... zamanında bitmiyor ise... yeteneksizlik ve mesleki donanım eksikliğindendir... Yada hemen herkesin işimi yapıyorum kandırmacası ile... İşleri ötelemesindendir... '''çok işim var... İşim başımdan aşkın'' diyen birisi önce kendini sonrası etrafındakileri kandırır... .samimiyet-güven eksikliği... ...

Ergün Tutuş

Ergün Tutuş bir yanıt verdi.Dün 19:35

Bu yaşınıza kadar hayattan öğrendiğiniz en önemli şey nedir?

Doğru ve dürüst insanlara asla yer olmadığı... Alavere-dalavere... Yalan ve ikiyüzlülüğü meslek edinmişlerin yaşamın nimetlerinden daha fazla faydalandığı... ...

Hakan Köse

Hakan Köse bir yanıt verdi.Dün 19:12

Yazdığınız ilk harften itibaren, öneri sunan arama barı nasıl yapılır?

İşe şuradan başlayabilirsin: jqueryui.com/autocomplete

Genel isim olarak auto complete olarak geçer bu işlem. Bunun için kendin de kod yazarak oluşturabilirsin ancak çok zahmetli olur, göründüğü kadar basit değil. Fakat bu tarz işlemler için hazır komponentler kullanmakta bir zarar yok, elbette işini tam görüyor ise.

Bekir Çiçek

Bekir Çiçek, "Basel Kriterleri" konusunda bir yanıt verdi.Dün 19:01

Basel III kurallarının Türkiye'de uygulanması hakkındaki görüşleriniz nedir?

Basel 3 ün çoğu kriterlerini 2001 krizinden sonra BDDK tarafından düzenlemeler dolayısı ile uyuyor. O yüzden birçok avrupa ülkesine göre daha basit geçeceği söyleniyor. Ama tabi Türkiye muhtemelen basel 3 e geçmekte avrupa ülkeleri arasından en geç geçenlerden olacağını düşünüyorum.

Balık

Balık, "Web Tasarım" konusunda bir yanıt verdi.Dün 17:55

inploid'in sizce eksiklikleri nelerdir?

Bir cevap verilirken hangi kaynağa dayanarak verildiğine dair "tag" benzeri linkler. Yani cevaplarda Kaynak belirtme özelliği (Bkz. veya Bibliografya gibi) olması konusunda bir önerim olmuştu.
Alttaki linkte açıklamasını yazdım;
inploid.com/t/inploid-hangi-ozelligin-o... .

Daha fazla göster

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Sosyal hesaplarınla üye ol
FacebookTwitterLinkedin

← GERİ DÖNveya sosyal hesaplarınızla giriş yapın

FacebookTwitterLinkedin