Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Gökhan Biçer
Dün 23:26

Rusya ile aramızdaki gerginliğin sonu sizce ne olur?

Gerginlik olarak kalır. Her ne kadar, biz NATO ülkelerinin müttefiki olsak da, zamanında Rusya ile büyük işbirliğimiz oldu. Türkiye'nin önde gelen üretim tesislerini (bunların birçoğu, belki de tamamı özelleştirildi, onlara KİT diyorduk) Sovyetler Birliği'ne yaptırdık. Yaptıran kişi de Süleyman Demirel'dir. Özellikle son yirmi yıldır enerji alanında önemli işbirliklerimiz var. Ayrıca Rusya, ABD'nin sınır karakolu niteliğindeki bir müttefiğine pek bulaşmak istemez. Ortadoğu'daki kalelerini savunmak varken enerjisinin bir bölümünü Türkiye'ye harcamak istemez.
Bence, Rus savaş uçağının Türkiye'de düşürülmesi, Rusya'nın Suriye politikasında bir detaydan ibaret. Şimdi koskoca Rusya da bu durum karşısında ses çıkarmasa olmaz yani.
Bora Kasap
Dün 23:19

İlk maaşınızla ne yaptınız?

DSLR fotoğraf makinesi almıştım.
Gökhan Biçer
Dün 22:54

Üzerinde düşünmeye değer konular paylaşır mısınız?

İnsan, üstün bir varlık mıdır yoksa aşağılık mı?
Fatih Gündoğan
Dün 21:16

Gerçekten ruh eşleri var mıdır?

Bu soruya cevap verebilmek için önce ruh var mıdır sorusuna net bi cevap verebilmek lazım.

Ruh yoksa, eşi de olamaz di mi?
Fatih Gündoğan
Dün 21:12

Cinsel birliktelik olmadan bir ilişki hatta evlilik sürebilir mi? Süremiyorsa, zevkler duygulardan önce gelir diyebilir miyiz?

Hiç mi olmadan ?

O ilişki sürerken bi birliktelik oluyordur efenim, ama başka bir yerde oluyordur.

O yüzden, acıkınca yemek yiyin, susayınca su için. Afiyet olsun.
Gurkan Bektaş
Dün 16:28

Bir şey kesin olarak bilinebilir mi? Yoksa her şey sadece inanç mıdır?

Maddi şeylerin kesinliği ya da referansa göre ölçümü ölçütü olabilir fakat kavramsal şeyler için kesinlikten bahsedilemez.
Gurkan Bektaş
Dün 15:26

Neden felsefe yapamıyoruz?

Bu soruyu düşününce insanları gayri ihtiyari sınıflandırıyorum; Düşünenler ve aptallar diye.
Gonca Bayrak
Dün 10:56

Dolar gün içinde nasıl çok çabuk değişiyor? Nelerden etkilenir?

Piyasalarda güven eksikliği meydana geldiğinde yatırımcılarda talep artar, bu sadece dolarda değil altın ve dövizlerde de geçerlidir.
Serkan Köse
Dün 10:22

Herkesin para cinsinden bir 'değeri' var mıdır varsa senin değerin nedir?

"Paranın insan cinsinden değeri var mıdır, varsa nedir?" desek daha doğru olacak aslında :). : p
Fatih Gündoğan
Sal - 23:19

Mühendisler genel olarak niçin kendini ifade etmekte zorlanır? Cümlelerde açık ve net olamazlar?

Açılın ben mühendisim.

1. Öncelikle, bu dahil tüm genellemeler yanlıştır.

Yanıta gelirsek;
2. Özetle: "İdman meselesi"

Bir konuya ne kadar idman yaptığınız, o konu hakkındaki uzmanlığınızın bir ölçüsüdür. İyi bir üniversiteden mezun olan bir mühendis, muhtemelen en azından liseden beri eşşek gibi ders çalışmış, bilgisayar karşısında saatlerce mühendislik programlarıyla uğraşmış, siz problemlerle uğraşmayın diye potansiyel problemleri daha siz karşılaşmadan günlerce çalışarak çözmüştür.

Bu esnada kendini iyi ifade eden vatandaşlar kafelerde arkadaş ortamlarında saatlerce geyik yaparak ifade idmanı yapmış olabilirler.

3. Mühendislerin sayısal zekasının mühendis olmayanlara kıyasla bir tık üstte olduğunu kabul edersek; (bkz: madde 1).

Sebep-sonuç ilişkisi kurmaya odaklandıkları, olaylara tek açıdan bakamadıkları, bir konuya dalarken istemsizce derinlemesine analiz yapmaları bir konuyu net konuşmalarını engelleyebilir.

Farklı bir şekilde anlatırsam; önlerine bir problem geldiğinde, genellikle bu problemi çözecek kişi oldukları için, "hallolur yahu takma kafana" demeden önce çözülüp çözülmeyeceğini, çözülürse nasıl çözüleceğini seksen defa düşünmeleri gerekir. Bu da tereddüt olarark yansıyabilir.

Daha farklı şekilde anlatalım; Erkek arkadaşınız bir mühendis ve siz evden çıkmadan kıyafetinizin nasıl olduğunu soruyorsunuz ve hızlıca "iyi" ya da "kötü" diye bir sonuç bekliyorsunuz. O esnada mühendis bey gece gidilecek mekanın loşluğunu veya spot ışıkların kıyafeti nasıl göstereceğini, diğer konukların giyeceği kıyafetleri, dress coda uygunluğunu, yorulduğunuzda o elbiseyi taşıyıp taşıyamayacağınızı falan düşünüyor olabilir. Yanıtı almadan biraz zaman tanıyın ;)

4. Ayrıca, muhtemelen kafalarında bazı çözülmemiş problemler vardır ve bir yandan sizinle konuşurlarken bir yandan işten kalan problemleri çözmeye uğraşıyor olabilirler.

Son olarak; Bi laptop bi hesap makinası bir de power point verin bakın nasıl ifade ediyorlar.
Ayhan Şimşek
Sal - 21:55

Kendine güvenme, irade veya yapamama korkusu gibi sorunlara çözüm önerileriniz nelerdir?

Bence, problemin verdiği sıkıntı özünde yapmak istediğinle alakasından kaynaklanıyor olabilir.
Ayhan Şimşek
Sal - 21:00

Devlet eliyle din eğitimi verilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • Ülkenin hane sayısına göre tahmini bir oranlamayla neredeyse her ev'de Kuran-ı Kerim mevcuttur diyebiliriz.
  • Toplam olaraksa sohbetlerimizin ciddi bir kısmını din konuları oluşturuyor da diyebiliriz.
  • Tezatça olan durum ise Her evde Kuran olmasına rağmen örneklemeler kulaktan kulağa gelen hurafelerden oluşan yani kaynaksız sohbetlerden (biraz geyik olsun diye belki de) oluşuyor genelde.
  • Bence tarafsız bir devlet eliyle başta kendi toplumundaki her inanışın gittikçe kapsamlaşan öğretimi verilmelidir. Seçmeli olmalıdır aynı Osmanlıca dilinin olması gerektiği gibi.
  • Çocuk başta her inanış modelinin kendine öz öğretileriyle karşılaştırılmalı ve çocuk her dönem dilediği gibi almak istediği din/inanış dersini almalı ki kendini ait hissettiği o toplumu zorlanmadan bulabilsin.
  • Ailesi vasıtasıyla yönlendirilen çocuk kadar dinlere/inanışlara ve toplumun genel ferah seviyesine zararlı olabilecek bir başka canlı türü daha yok dünyada.
Veysel Aydoğan
Sal - 19:09

Arkadaşlık sitelerinde tanıdık biriyle karşılaşmaktan çekinir misiniz? Neden?

Arkadaşlık sitesi kavramı geniş birşey. Tabi ki de islami evlilik sitelerinden kimseyle tanışmam. Ama facebook twitter swarm instagram gibi güncel ağlardan insanlarla görüşür tanışırım hiç bir sıkıntı olmaz benim için.
Mustafa Ali Uğurtan
Sal - 15:27

Nefsimizle savaşmak neden haz verir?

Bunun iki boyutu var: Birincisi kendince değer ifade eden bir olguya bağlanma ve uğrunda mücadele etme insan doğasında vardır ve hayata anlam kazandırdığı ölçüde değeri artar. İkincisi, yine insan doğasında üstün gelme ve başarma ciddi bir haz kaynağıdır. Her iki durumda da haz egonun kontrolüne girerse mecrasından çıkar ve sapkınlığa dönüşür. Kişi üstünlük kompleksine kapılabilir veya ters yönde bir haz bağımlılığına (tefrit) kapılabilir. Din bağlamında nefisle mücadele kişinin acizliğini ve fakirliğini idrak etmesini, mütevazi ve makul olmayı, insani sınırları zorlayan haz beklentilerine gem vurmayı amaçlar.
Mustafa Ali Uğurtan
Sal - 14:19

Gerçek her zaman algılarımıza mı bağlıdır?

Bence önce gerçek kavramının içinin doldurulması gerek. Varlık-Yokluk bağlamında bir gerçeklik mi? Doğruluk-Yanlışlık bağlamında bir gerçeklik mi? Ya da farkındalık ve anlam yükleme bağlamında bir gerçeklik mi ? Eşyanın gerçekliği varlık-yokluk anlamında bir gerçekliktir ve beş duyumuzla algılanabilir. Genelde de yanıltmaz. Hisler(sevgi, nefret, öfke vs) ve değerler(vefa, sadakat, fedakarlık) görece kavramlardır..Gerçeklikleri kişiden kişiye değişir. Seda Atadan ın bahsettiği gerçeklik ise bence farkındalık ve anlam yüklemeye ilişkin bir gerçekliktir. Bilgi, deneyim ve ilgiye göre değişir. Yani bir kişinin fark ettiği, yada anlamlandırdığı bir şey bir diğeri tarafından fark edilemez veya anlamlandırılamayabilinir. Mesela bir sanat eserinin sanat değerini bu bağlamda değerlendirebiliriz.
Mustafa Ali Uğurtan
Sal - 14:03

Yıllarca iyi hizmet verdiğiniz bir şirket, kendi işinizi kurmak için yaptığınız projeyi bahane gösterip sizi işten çıkarsa patronlarınıza ne derdiniz?

Bu projeyi şirketin imkanlarını (Bilgi, deneyim, zaman, malzeme) kullanarak geliştirmiş iseniz hem etik hem de hukuki olmaz. İşten çıkarılmayı hak edersiniz. Ancak şirket imkanlarından bağımsız olarak ve şirketinizle rekabet oluşturmayacak bir alanda proje geliştirmiş iseniz işten çıkarılmanız haklı olmaz.
Eslemce
Sal - 09:23

Bir e-ticaret sitesinin güvenilir olup olmadığını nasıl anlarsınız? Daha doğrusu güven duygunuzu ne tür etmenler & elementler tetikler? Fikirlerinizi alabilir miyim :)

Geç de olsa;
Hangi açıdan güven ?
Kredi kartı bilgisi paylaşmak ? Ya da boşuna ödeme yapmak ?
Alışveriş sırasında kullandığınız kredi kartı bilgileriniz için kimse %100 güvenlik sağlayamaz ama mevzu site güvenirliği ise ;
İletişim bilgileri var mı?
Fiziki mağazaları mevcut mu?
Satıcı ulaşılır durumda mı?
Satış fiyatı olması gerekenin altında mı?
Son olarak da satışın yapıldığı web sayfa yazılımı. . .
Mehmet Güvenç
Sal - 00:13

Müziğin filmlere etkisi nedir?

"Aaron Copland müziğin sinemada başlıca beş işlevi olduğunu söylüyor: (1) Zaman, yer, atmosfer yaratır. (2) Kişilerin ruhsal durumlarının altını çizer; söylenmeyen, perdede gösterilmeyen duyguları anlatır. (3) Brecht'in de dediği gibi, geride bir süzgeç görevi görerek izleyicinin dikkatini filmin teknik özelliklerinden çeker, böylece izleyici bir film izlediğinin farkına varmaz. (4) Bir süreklilik sağlar. (5) Gerginlik yaratır, sonra da bu gerginliği yumuşatır. (aktaran Carroll, 1988) "

Görüntünün Müziği Müziğin Görüntüsü - Cem Pekman, Barış Kılıçbay (Syf. 16)
Tayyar Ceyhan
Pzt - 21:50

Bir insan kendine bir konuda psikolojik olarak baskı uygulayabilir mi?

Evet duygularını tabu haline getirirse, bu kendi egosuna da eziyet etmekle eş anlamlıdır . Örneğin hırs , çok arka planında sıradanlıktan kurtulup , zor ulaşılan bir figür olma eğilimi olan bu duygu eğer önü alınmazsa insanı hem kendisine hem de egosuna eziyet eder hale getirir . İnsan içinde var olduğu dönemin yeterliliklerini çok iyi ölçümlemelidir. Üniversiteyi bitirir bitirmez ben yönetici olacağım iddiası iyi yönetilemezse ileriki yaşlarda depresyona dönüşür , bu tüm duygular için böyledir . Buna psikolojik baskı değil duyguları yönetmek demek her halde daha doğru olur.
Gökhan Çancılar
Pzt - 17:24

Bilgisayar veya akıllı telefon gibi teknolojik cihazları en ucuza satan online mecralar hangileridir?

Fiyat karşılaştırma siteleri size yardımcı olabilir fakat bazı firmalar kısa süreli indirimler yapabiliyorlar. Bunları da takip edebilirsiniz.
Ferda Göktürk İnce
Pzt - 16:11

İnatçı bir çocuğa nasıl davranılması gerekir. Biz de onunla inatlaşmalı mıyız yoksa kendi haline mi bırakmalıyız?

İnatçı çocuğun yaşı ve hangi durumlarda inatlaştığı önemli. 2-4 yaşları arasında çocuklar bulundukları dönem itibariyle inatçı oluyorlar. Bu dönemde çok gerekli değilse inatlaşmak doğru değil. İleriki yaşlarda çocuğun inatçı olmadığı, sakin olduğu anlarda inatlaştığı konular hakkında konuşulabilir, ilgili hikayeler okunabilir, kuklalar konusturulabilir. Çocuğun fikirleri alınabilir, kontrolün kendisinde olabileceği anlar yaratılabilir. Çocuğun mizacına, ortama, yaşa, çocuğun ihtiyaçlarına uygun yöntemler izlenmesi gerekir. Bu sebeple belli bir yöntem her çocukta işe yaramayabilir. Benim şahsi yöntemim ise sadece çok önemli konularda kural koymak ve çocukla inatlasmaktan kacinmak seklinde. .
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın