Bilmek istediğin her şeye ulaş

MÜZİKFOTOĞRAFSEYAHATTEKNOLOJİHUKUKEĞİTİM hakkında soru sor, yanıt ver, yazı yaz...

Eren
Bugün 00:47

Aft için en iyi ilaç hangisidir?

Zeytin ağacının yaprağını çiğnemelisin. Eğer yakınında varsa kesinlikle dene.
Aftadur, Phraldyne, Kenecort önerebileceğim ilaçlar.
kesin bir şey istiyorsanız kesinlikle ve kesinlikle Oralmedic kullanın. Yara geçene kadar hiç ağrı, sızı hissetmiyorsunuz.
Bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı tuz dökün. Acısını dindiriyor.
Geçmiş olsun.
Recep Şahin Sargın
Bugün 00:47

İdeoloji nedir? Ne için gereklidir? İnsanların kararlarını kendi akıl ve vicdanlarıyla değil de ideolojiyle vermeleri daha mı doğrudur?

Zamanımızın gerçekçiliği ve doğru bilgiyi elinden geldiğince önlediğini düşünürsek daha berrak ortamlarda ortaya çıkan ideolojiler yanılgılarımızı belli ölçüde önleyebilir burada dikkat etmemiz gereken nokta körü körüne ve saplantılı bir bağlılığa sahip olmamaktır
Eren
Bugün 00:42

YDS için kelime ezberi nasıl yapılır?

Bence kelimeler asla liste şeklinde, sıra sıra ezberlenmemeli.
Derler ki, kelimeyi ezberlemeyin, öğrenin. Kelimeyi hayal etmeniz, kelimeyi cümle içinde kullanmanız, okuma parçası içerisinde karşılaşmanız gerekiyor. Yani kelimeyle uğraşmanız gerekiyor bir manada.
Onun için bol bol okuma yapmanızı(makale, gazete, kitap vb.) ya da hemen bir yds soru bankası alıp çözmeye başlamanızı öneririm.(bu konuda önerim: Akın dil yayınları).
Böylece hem kelime dağarcığınız genişler, hem de okuma becerinizi geliştirirsiniz.
Kolay gelsin, başarılar.
Ferhat Orhan
Dün 20:07

Ücretsiz ingilizce kelime öğrenme programı tavsiyeleriniz nelerdir?

Kelimelerim sitesi ihtiyacını karşılayabilir.
Ferhat Orhan
Dün 20:06

Sözel ve sayısal zekası diye bir şey var mıdır? Sözele yatkın birisi çalışarak sayısal derslerde başarılı olabilir mi?

Kesinlikle. Bizzat kendi arkadaşımdan biliyorum. Sözeli çok iyi yapıyor fakat sayısaldan anlamıyordu. Sayısalın üzerine ciddi anlamda yoğunlaşarak derslerde ve lgs sınavında başarılı olmuştu.
Turgay Aksoy
Dün 13:32

Dönüşen Futbolcular

Türk futbolunda, futbolcuların, futbolculuktan başka şeylere evrilmesine son örnek Trabzonspor' un kaptanı milli kaleci Onur Kıvrak oldu.
10699

Sakatlığı sebebiyle uzun süredir sahalardan uzak kalan Onur Kıvrak' ı büyük bir hasretle bekleyen futbolseverler yaşanan olaylar karşısında şaşkınlık yaşıyorlar. İddiaya göre kaptan Onur Kıvrak, Trabzonspor' un eski futbolcusu Milosevski' nin Makedonya' daki mezarını ziyaret esnasında sportif direktör Süleyman Hurma' yla tartıştı. Tartışmanın konusu, Onur Kıvrak' ın mezarlık ziyaretine gitmek için Süleyman Hurma' nın aracına binmesi ve Süleyman Hurma' nın Onur' a otobüse binmesini söylemesi. Aslında bu olaydan dolayı bu kadar büyük bir kavga çıkmaz. Ama geçtiğimiz yıllarda Trabzonspor camiasının Onur Kıvrak' a yüklediği misyon onu kimseyi tanımaz hale getirdi. Sportif direktör kimmiş ben bu takımın kaptanıyım, taraftar da arkamda havası içerisinde. Geçtiğimiz yıl Trabzon' da oynanan ve tatil edilen Fenerbahçe maçından sonra, Fenerbahçeli futbolcuların stattan çıkışına izin vermeyen taraftarların yanına gidip onları sakinleştirmek Onur Kıvrak' a kalmıştı. Siz bir futbolcuya böyle futbol dışı bir görev yüklerseniz haliyle onun da ayarları bozulacaktır. Böyle bir sorumluluk yüklediğiniz bir futbolcu da özel bir muamele talep edecektir. Bu kavga, hem taraftarlar arasında hem de kulüp içerisinde bölünmelere sebep olacaktır. Asbaşkan Ali Kemal Başaran Onur' un süresiz kadro dışı kalması gerektiğini söyledi bile. Bu problem çözülse bile taraflar arasında kırgınlık ortadan kalkmayacak gibi görünüyor. Benzer problemler Fenerbahçeli eski futbolcu Emre Belezoğlu' nda da yaşanmıştı. O da kendisine misyon edindiği bazı görevler nedeniyle kendi çapında Fenerbahçe' nin haklarını korumaya soyunmuştu. Bunun için de başkan harici kimseyi dikkate almadan gerek saha içinde gerek saha dışında istenmeyen olaylara karışmıştı. Kavgaysa kavga küfürse küfür. Bu davranışlar sonucunda, bir efsane olarak tarihteki yerini alacakken, Fenerbahçe' den gönderildiğini televizyondan öğrenmek zorunda kaldı. Bu iki iyi futbolcu da gerek yöneticilerin yanlış davranışları sonucu, gerekse kendi istekleri nedeniyle, kurum ve kural tanımayarak futbolculuktan başka şeylere soyundular. Ama en sonunda bedeline kendileri katlanmak zorunda kalarak.
Nurullah YAZICI
Dün 12:30

Benim matematik temelim yok. 50 günde kitaptan çalışarak tek başıma matematik temeli yapabilir miym?

Yapabilirsin
Ama sakın lise seviyesinde kitaplardan başlama
Ortaokul seviyesindeki kitaplardan
Sayılar, üslü sayılar, rasyonel sayılar, köklü sayılar, problemler gibi temel konuları bol soru çözerek öğrenmelisin.
Kolay gelsin.
Nalan Küçükkarakurt
Dün 12:11

Meslek seçiminde kararsızım henüz 10. sınıfa geçtim acaba şimdiden bunu düşünmem doğru mu?

Kesinlikle dusunmelisin hatta cok detayli sonradan pisman olmamak icin iyi bir kisilik analizinde bulunman gerek. Iyice arastir sonra karar ver :)
Serkan Köse
Dün 11:49

En ufak bir meseleye fazlaca sinirlendiğim anlar oluyor. Elim ayağım boşalıyor, kendimi parçalıyorum ses çıkarmamak için. Buna engel olmak için ne yapmalıyım?

Amatör okumalarımın ve kişisel gözlemlerimin sonucunda oluşan fikirlerimdir aşağıda yazdıklarım.

Kızılan şeyler genelde insanın kendisi ile ilgili olan şeyler oluyor. Direkt kendisi de olmayabilir ama "çocukluğundan beri beyninin öğrendiği modele uygun olanı uygulamaktır" her zaman yürürlükte olan. Ani sinirlenme ya da etrafındaki herkese, her şeye çok çabuk sinirlenme vb. davranışlar kişinin ruhunun/kişiliğinin/kimliğinin tamamen kendine ait olmadığının en basit göstergelerindendir. Kendi kimliğini ancak ve ancak etrafındaki olaylardaki karakterler/kişiler üzerinden var etmeyi öğrenmiştir ve hayatı da bunun üzerine kuruludur ama farkında değildir. Bu noktada birçok teknik var bu tarz sıkıntıları çözmek için ancak hepsinin ilk aşaması farkındalık gerektiriyor. Benim tavsiyelerim şunlardır:
  • Kızdığınız şey tam olarak ne? Görünenin altında yatan neden ne, yani aslında neye kızıyorsunuz? Bunu üzerinde düşünerek bulabilirsiniz ve zamanla bulabilmek daha otomatik bir hal alacaktır.
  • Kızdığınız kişi aslında gerçekte kendisi mi yoksa birisine mi çağrışım yapıyor? Kendinize ya da geçmişinizden çözülmemiş problemlerinizi aksettiren bir kişiye mi çağrışım yapıyor? Bu, genelde çok zor olan kısım çünkü beynin en iyi yaptığı şey yansıtmadır. Bu sayede rüyalarımız da genelde anlamsız görünür ve beyin kendini çok güzel saklar. Yine bu nedenden ötürü de en karmaşık organımızdır.
  • Kızdığınız anda aslında sadece o kişinin duygusunu ve bakışını mı referans alıyorsunuz? Buna verdiğiniz OBJEKTİF yanıt sizi sonuca yaklaştıracaktır. Yanıtınız EVET ise, kendinize "bu benim değil onun bakışı" ya da aynı anlama gelen ama aslında çok farklı olan "o ben değil, benim geçmişimden birisi de değil" gibi cümlelerle (biraz E.F. T. Oluyor sanırım bu) biraz farkındalığınızı artırmalısınız.
  • Zamanla bu yaklaşım otomatikleşecektir ve aslında daha önceden sizi kızdıran şeylerin aslında hiç de önemli olmadığını anlayacaksınızdır (umarım öyle olur :)).

Tamamen sorunuz özelinde bir yanıt olmasına gayret ettim. Elbette ki daha ciddi durumlarda bir profesyonelden destek almak gerekir diye düşünüyorum.
Emre Akar
Dün 11:36

Siemens s7-300 plc 'de c# ile bağlantı kurmak istediğimde, "Hedef makine etkin olarak reddetiğinden bağlantı kurulamadı." hatası alıyorum. PLC üzerinde hangi konfigürasyonu atlıyor olabilirim?

Anladığım kadarıyla bilgisayardan bir C# kodu ile plc'ye ulaşmaya çalışıyorsun. Niyet ettiğin şey daha detaylı bir configürasyon isteyebilir. Ama bu yöntem için fikrim yok. siemens sitesinde forum var, oraya yazabilir ya da oradan talep oluşturabilirsin. Durumu güzelce tanımlarsan cevabını yollarlar. Siemens mühendisleri cevaplıyor orada.
Seyda Kartal
Pzt - 00:45

Küçülsem biraz..
Biraz küçülsem, diyorum, biraz azalsam.
Daha sade, daha düz, daha yoksul olsam.


Bu kadar çok giysi, bu kadar çok kitap, bu kadar çok takı. Bu kadar çok kablo, bu kadar çok müzik, şiir, resim. Bunca yüz. Bunca haber. Bunca yol. Bunca şehir. Bu kadar çok mesele. Elimi verip kolumu kurtaramadığım beyhude. Böyle olmasa.
Öğrencilerimin ismini daha kolay ezberleyebilsem örneğin. Aklımda daha kolay kalsa okuduğum cümle. Zihnim bu kadar dolu olmasa. Bir ziyaret, bir mektup, bir armağan, harikulâdeye dönüşse. Bu kadar büyümesem, bu kadar dağılmasam.

Bu kadar dağılıp bu kadar parçalanmasam.
Ne olur biraz küçülsem. Biraz sadeleşsem.
Biraz ayıklayabilsem kendimi. Biraz azalsam. Şarkıları bu kadar çabuk eskitmesem. Romanlara bu kadar kolay dudak bükmesem.
Şiirleri tüketmesem. Güzellik sıradan bir şeye dönüşmese. Daha fazla hayranlık duysam. Biraz şaşırsam. Küçülsem biraz, biraz büyük görsem. Bu kadar kalabalık arasında bulandı görüşüm.
Sadeleşsem biraz, görüşümü keskinleştirebilsem.
Burnumun direği daha çabuk sızlasa. Daha çabuk ağlayabilsem.
Daha çok sevinsem daha kolay üzülsem. Daha kolay avunabilsem. Bu kadar çok dolmasa hafızam. Zihnim bunca kalabalıkta berraklığını yitirmese.
Bu kadar çok yüz geçmese yüzümün önünden. Hiçbirini unutmayacak denli az olsam. Bu kadar çok hayat binmese benim sırtıma. Bir benden ibaret kalsam. Bir karınca kararınca, dünyayı böyle kolay gezebilmesem. Mesafeler biraz uzasa, biraz yorsa. Ben küçülsem dünya büyük olsa.
Hayata kablolarla tutunmasam. Bu kadar çok şifrelerim olmasa. Şarkılara bu kadar kolay ulaşamasam. Her şey bir düğmeye, bir tuşa dokunmaya bakmasa. Her şey bu kadar kolay olmasa. Hayatıma giren her kolaylık fıtratımdan bir parça koparmasa. Bilgi elimin altında hazır ve nazır, emre âmade beklemese, peşinden koşsam biraz. Kütüphane kütüphane dolaşsam yeniden.
Hançeremden bu kadar çok nefes, dilimden bu kadar çok kelime çıkmasa. Bu kadar çok harf dökülmese kalemimden. Bu kadar çok tasnif yapmasam. Sıralamasam. İndeks çıkarmasam. Sonra her şeyi birbirine karıştırmasam. Daha az dosya açsam. İmzamı biraz daha özenli atsam. Harfleri daha yavaş yazsam. Mürekkebim böyle kolay kurumasa.
Her şey bu kadar çabuk olup bitmese. Başladığım kitapları bitirmek için biraz uğraşsam. Defterler böyle çabuk dolmasa. Parmağımdaki yaranın iyileşmesi zaman alsa. Hatıraları kurcalayacak, eski mektupları okuyacak, köhne defterleri karıştıracak halim vaktim olsa. Tozlu sandıkları karıştırsam, geçmişteki hesaplara bir göz atsam. Çektiğim fotoğraflara, el-insaf, ikinci kez baksam.
Vakti saati gölgelerin yönünden çıkarsam, güneşin zaviyesinden kestirsem. Baharın gelmesi sevinç, kışın gelmesi hüzün, hissedebilsem.
Mevsimlerin geçişini daha rahat izleyebilsem. Kışa bahar, yaza sonbahar, geceye gündüz bu kadar çabuk eklenmese. Haftanın başlamasıyla bitmesi, okulların açılmasıyla kapanması bir olmasa. Bitmek tükenmek bilmeyen uzun yaz tatilleri canımdan bezdirse beni. İkindiyle akşam arası uzadıkça uzasa. Ufukta güneş bir mızrak boyu, asılı kalsa. Böyle çabuk batmasa. Tan, bir göz kırpımı, böyle hızlı atmasa. Akşam olmak bilmese biraz, geceler bitmese. İçimde kocaman bir boşluk kalsa. Canım sıkılsa bir daha. Zaman bu kadar azalmasa. Bu kadar âhir-zaman olmasa.
Dağıtsam ne'm var ne'm yok, zekâtını hesaplamadan. Sonra toplamasam kendimi dağıttığım onca yerden, geri almasam. Üzerine gölge düşmeyen berrak maviyle yetinsem. Huş ağacını ilk kez görmekle oynasa yer yerinden. Ömrümdeki en önemli hadise olarak kalsa bir ırmağın akışı. Gördüğümü düşünebilsem.
Duru bir görüş bahşetsen bana Yâ Rab. Her şeyin yerli yerinde durduğunu, ağır ağır döndüğünü, sakin sakin aktığını görmeme yetecek bir bakış. O bakışta, bu kadar çok olmasam. Tek yörüngede tek merkezde toplansam. Yekpâre olsam. Kesrette dağılmasam. Küçülsem. Tek noktada toplansam. Yaşam büyük, âmenna.
Ama ben biraz azalsam.
Sadeleşsem.
Durulsam, arınsam.


Kaynak: zaman.com.tr/yazarlar/nazan-bekiroglu/k. . .
Tuna
Paz - 16:43

10. sınıfa geçtim ve matematik temelim yok sizce 10.sınıfta matematiği iyi yapmak için ne gibi yollar izlemeliyim?

Eksiklerini bu yaşta farketmen cok guzel öncelikle. Bak ben lisede hep yapamayacağıma inanıyordum. Aslında mat küçük basit bir ders biz sadece cok fazla gözümüzde büyütüyoruz. Ben lise sona kadar hep zayıf notlar alıyordum (2-3). Son yıl inandım biraz da zorundaydım yapmaya :) Sen yeter ki yapacağına inan o yönde kendine yeni bir çizgi oluştur. Başkalarının dediğine sakın kulak asma kaybedersin. Kaybedeceğin hiçbir şey yok. Düzenli olarak dersi derste dinle ve tahtaya kalkmaktan hiç çekinme ben de çok cekiniyordum fakat korkuyla hiçbir yere varılmıyor malesef. Hiç çekinme soruyu tam çözmemişsen bile öğretmenin tahtada yardımcı olur mutlaka. Kendi yanlışlarını en iyi tahtada anlayıp düzeltebilirsin. Dediğim gibi hiç düşünme başkaları alay eder, güler vs. BU SAATTEN sonra kendine en basit test kitabını al unutma en basitini. Ondan başlarsan çözmeye özgüvenin artar böylelikle hem de yavaş yavaş gelişmeye başlarsın ilerlersen diğer test kitaplarına geç göreceksin her şey daha iyiye gidecek. Bilemedklerini mutlaka ama mutlaka bir arkadsşın yada öğretmenine sormalısın.
Yasin Sarı
Paz - 00:28

Çay içmek gerçekten harareti alır mı?

Daha önce bu soruyu burda yanıtlamıştım:ritm.net/cay-icmek-harareti-alir-mi.html
Harareti alsa bile içerken geçirilen süre haylice katlanılmaz.

Eren
Cmt - 22:40

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Cahilliğe ve körü körüne inanmaya tahammül edemem.
Ayhan Şimşek
Cmt - 12:08

Avrupa yakasında, maç izleyebileceğimiz mekanlar hangileridir?

Maç Avrupa yakasındaysa direk maçın oynandığı stadı tercih edin daha uygun fiyata gelebilir! . .
Hızır
Cmt - 10:35

Kendinize söz verip de yapamadıklarınızdan en çok üzüldüğün hangisi oldu?

Seneye AA ile veririm diyerek ders bırakıp bir sonra ki yıl o dersi veremediğimde :)
Belgi Saygı
Cum - 22:41

Üniversitede bir kızın yurtta mı yoksa evde mi kalması daha uygundur?

Tabii ki maddiyatla doğru orantılı. Ancak; ben senin yerinde olsam elimdeki tüm imkanları zorlar aile yanında okurdum. Durum böyle değilse ev olsun diye çaba sarf ederdim. Kaldı ki ben öyle yaptım. Yurtlar kalabalık ve gelişim için pek uygun yerler olduğunu düşünmüyorum. Tabii hangi okulda okuduğun da önemli ve hangi şehir. .
Belgi Saygı
Cum - 22:38

Basit bir zeka sorusu: Birkaç kişi ölüyor, dört arkadaştan biri bu cinayetlerin faillerini bulalım diyor, ikincisi de onu destekliyor, 3. ve 4. arkadaşlar bulmayalım diyorlar. Sizce bu dört arkadaş arasında hangileri suçlu olabilir?

Ortada bir suç varsa o da halk olamamak, insan olamamak. Diğer canlılardan farkımız olan mekanizmayı çalıştırmamak. . Birilerinin seni temsil etmesini, senin yerine de düşünmesi olarak algılamak. . Yani sorunun doğrudan cevabı değil belki ama cevap belli zaten. .
Nursah Dere
Per - 22:53

Bolu'da kalabileceğim uygun apartlar hangileridir?

Bolu'daki konaklama imkanlarıyla ilgili pek bi fikrim yok ancak KYKnın yuksek ücretli yurtlarını öneririm. Hem apartlara göre daha uygun oluyolar, hem normal KYKya göre kalabalık olmuyolar.Ancak apart sistemine göre daha disiplinli. Apart sistemi daha rahat olmasının yanında masraflı da diyebilirim.
Daha fazla göster

INPLOID NEDİR?


DAHA FAZLA BİLGİ
şifremi hatırlat
Sosyal hesaplar ile  Giriş Yapın