Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şeyda , 

Öğrenci

Öğrenci Şeyda inploid.com'da 1 soru sordu, 6 soru yanıtladı ve 40 takipçisi var.

Temmuz 2015

Şeyda   bu yazıyı beğendi:

HAYATTA TELAFİSİ OLMAYAN 4 ŞEY .....

Büyük bir hava meydanının bekleme salonunda, genç bir bayan uçağına binmek üzere bekliyordu. Uçağın hareketine saatler olduğu için zaman geçirmek için bir kitap ve bir paket küçük kurabiye satın aldı. Dinlenmek ve kitabını okumak için VIP salonunda bir koltuğa yerleşti. Kurabiye paketinin durduğu sehpanın yanındaki koltuğa bir adam oturdu; dergisini açıp okumağa başladı.
Genç kadın ilk kurabiyesini aldı. Adam da bir tane aldı. Bayan çok rahatsız hissetti kendisini ve:
“Sinir birşey! Havamda olsaydım bu cüretinden dolayı onu yumruklardım! ” diye düşündü.
Bayan bir kurabiye alıyor, adam da bir tane alıyordu. Çıldıracak gibiydi bayan ama olay çıkarmak istemiyordu. Nihayet son kurabiye kalınca kadın:
“Bu küstah adam şimdi ne yapacak? ” diye düşündü.
Adam son kurabiyeyi aldı; onu ikiye böldü ve bir parçayı kadına verdi. Aaaa! Bu kadarı da fazla! Çok öfkelenmişti şimdi! Kadın sinir içinde kitabını ve diğer şeylerini alıp bir fırtına gibi giriş salonuna oradan da uçağın içine yöneldi. Uçaktaki koltuğuna oturdu. Gözlüğünü almak için çantasını açtı. Ne görsün? Kurabiye paketi açılmamış olarak orada duruyordu. Çok utandı. Çok büyük bir yanlış yaptığını anladı. Kurabiyelerinin paketini açmadan çantasına koyduğunu unutmuştu. Adam kendi kurabiyelerini, hiç sinirlenmeden, yüksünmeden kadınla paylaşmıştı. Kadın kurabiyelerinin paylaşıldığını düşünerek çok sinirlenmişti. Ve şimdi bu durumu açıklama şansı yoktu. Özür dileme olanağı da kalmamıştı.
Telafi edemeyeceğiniz dört durum vardır.
Taş… atıldıktan sonra!
Söz… ağızdan çıktıktan sonra!
Fırsat… kaçtıktan sonra!
Zaman… geçtikten sonra!

Kaynak :kendinigelistir.com/telafisi-olmayan-4-s. . .
Temmuz 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

Hayalperestlik insana ne katar?

Öncelikle keyif katar, sonra hayalin şekline ve bakışına göre üretkenlik, yaratıcılık, belki gerçekleştirilebilir hayaller ise hayatında yeni gerçeklikler katar
Temmuz 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

Hayalperestlik insana ne katar?

Zeka eşliğindeyse mucitlik, yetenek eşliğindeyse sanatçılık, tek başına gelmişse umut ve mutluluk katar.
Temmuz 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

Elinizi sıvı azota sokarsanız ne olur?

Eğer ergensen yapmamanı tercih ederim ha illa yapacaksan sol elini sok :))
Temmuz 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

Sizin felsefeniz hangisidir?

"Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok. Ruhunuzu satmayın yeter. ” Nelson Mandela
Temmuz 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

Sizin felsefeniz hangisidir?

İnsan tek bir felsefeyle hayatını geçiremeyecek kadar çok yönlü ve değişkendir.
Temmuz 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

Amaçsız yaşayan bir insanım bu yüzden hayatla bir bağım yok. Ne yapmalıyım?

Bu soru oldukça retorik olmuş. Zira cevabı da zaten içinde barındırıyor. Şöyle ki: "Hayatla bir bağımın olmamasının nedeni, amaçsız yaşayan biri olmamdır. " deniliyor. Bu durumda eğer ki sorunun kendisi hayatla bir bağımızın olmamasıysa, bu noktada çözüm de kendimize bir ya da birden fazla amaç edinmek olacaktır.

İlk olarak hayata dair bir amaç edinmekten, amacın kendisinden ne anladığımızı düşünmeliyiz ve buna net ya da nete yakın bir cevap verebilmeliyiz. Sonrasında ise sosyal çevremize bir göz atıp, içinde bulunduğumuz ortamları gözden geçirerek söz konusu tanımlamamıza uyabilecek materyaller varsa onlardan herhangi birine dair bir amaç edinerek başlayabiliriz. Bilindik birkaç örnek, bu noktada düşünmeye yardımcı olabilir:

- Muhtaçlara yardım etmek.
- Bir konuda yeterli bilgiye sahip olduğumuzu düşünüyorsak, aynı konuda bilgiye sahip olmak isteyenleri bu konuda eğitmek.
- Sağlığımızın daha bir randımanlı olması için düzenli spor yapmak.
- Sağlıklı beslenmekle kalmayıp, yakınımızdaki kişilere bunun faydalarını anlatmak.
- Geleceğe dair yatırım yapmak maksadıyla birikim yapma amacını güderek tutumlu olmaya çalışmak.
- Güzel ahlâkın önemini kavrayabilmeleri için, yakınımızdakilerin bizden alacağı enerjinin bu tarz bir ahlâk hissi uyandırmasını sağlamak. Dahası bunu içten yapmak ve güzel ahlâklı olmak.

Örnekler çoğaltılabilir elbette.
Mayıs 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

Neden yaşıyorsunuz?

İntihar etmek sorunları çözmeyeceği için.
Mayıs 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

Neden yaşıyorsunuz?

Yaşamak; İnsanların kendisiyle olan bir kavgasıdır bence ve kendimle olan kavgamı yenerek en iyiye ulaşmak için yaşıyorum.
Mayıs 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

Neden her doğru her yerde söylenmez?

Bir çok nedeni olabilir. Doğrular dönemin yasalarıyla çelişiyor olabilir. Yakın tarihimizden bunu gözlemleyebilirsiniz. Hatta şimdi bile deneyebilirsiniz. Sokağa çıkın ve hırsız var diye bağırın, hani evinize hırsız girmiş de olabilir, bakın ne oluyor... Doğrular yanlış yapan kişileri rencide ediyor da olabilir. Yurdumuzun tüm gücünü cebren ve hile ile ele geçirmiş olan şeyi kendisi ve ailesi hakkındaki her doğru rencide ediyor mesela. Doğrular insanların inançlarıyla çelişiyor olabilir; aslında tersidir ama öyle de söylenmez... Bkz. Galileo, idamdan kendini, keşfini inkar ederek kurtulmuştur. Doğru derken müspet doğrulardan bahsettiğinizi düşünerek doğrunun öznel olabilme ihtimali üzerinde durmuyorum. Doğrular ilkel toplumlarda halkın büyük bir kesimini rahatsız edebilir. Mesela bir halkın yarısından fazlasının ısıracak, yalayacak, karısını peşkeş çekecek, kocasını onunla rahatlıkla aldatacak kadar sevdiği bir başbuğ hakkında küçük düşürücü doğruları söylerseniz, söyleminiz destekli bir sav bile olsa linç edilirsiniz.

Sanırım siz sosyal ilişkiler bazında bir değerlendirme beklerdiniz ama onu karşı cinsten olan üyeler daha güzel yazacaklardır, o kısmı da onlara bırakıyorum. . .
Mayıs 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

Amaçsız yaşayan bir insanım bu yüzden hayatla bir bağım yok. Ne yapmalıyım?

Hayatla bağ kurmanın yolu çoğu zaman insanlarla bağ kurmaktan geçer. Böyle bir başlık açtığınıza göre insanlarla ilişkilerinizin pek iyi olmadığını tahmin ediyorum. O halde ne yapacağız, önce onu düzelteceğiz.

İnsanlar bazen bizi çok üzüyor biliyorum, en çok da en sevdiklerimiz hayal kırıklığına uğratıyor dimi onu da maalesef biliyorum. Fakat ne olursa olsun bu ilişkileri yönetmeyi bir şekilde becermeliyiz. Benim bu konudaki naçizane tavsiyem birilerini bulup onlara bir şeyler vermeniz. Ne demek bu vermek? Paylaşmak demek. İnsanlarla sahip olduklarınızı paylaşırsanız daha iyi hissedeceğinize inanıyorum. Önce daha kolay olan maddi şeylerden başlayın sonra da becerebilirseniz manevi varlığınızı paylaşın ve daha iyi hissetmezseniz gelin beni bulun.

Yetmedi mi? Pratik önerilerimi de sıralayayım.

İyi olduğunuz bir konu varsa, o konuda eğitmenlik yapabilirsiniz (Ders, spor, sanat). Para için değil. Yalnızca bildiklerinizi öğrenmek için çabalayan birilerini bulun ve onlara yardım etmenin keyfine varın.

Arabanız varsa, ailenizden ya da arkadaşlarınızdan birilerini alın ve arabasız gidilmesi zor bir yerlere götürün onları. Tercihen sizin de bilmediğiniz ya da çok gitmediğiniz. Akşam eve döndüğünüzde güzel anılar kalsın aklınızda. Ama aklınızda. Facebook'ta falan değil.

Elinizden gelirse, birileri için yemek pişirin ve onları yemeğe davet edin. İnanın bana birçok insan bundan hoşlanır. İnsan sevdiği birini eliyle beslemekten mutluluk duyar, eliyle beslediği insanı da sever. Hele bir de yemeklere övgüler gelirse :)

Etrafınızda varsa, yaşlı ve bilhassa yalnız insanlarla sohbet edin, hiç olmazsa yolda bir selam verin ve hal hatır sorun. Onların yalnızca sohbet ederken bile nasıl mutlu olduğunu kolayca fark edebilirsiniz. Yaşlı insanlar gençlerle sohbet ederken iyi hisseder sizlere de olumlu bir enerji sağlarlar.

Üst tarafa baktım hep varsa falan yazmışım. Hiçbiri mi yok? O halde en azından nezaket gösterin. Teşekkür edin insanlara. Apartman görevlinize, çayınızı getiren garsona, marketteki reyon görevlisine, siparişinizi getiren kuryeye, dolmuş şoförüne, sınıftaki öğretmene, kurumdaki temizlik görevlisine.. Hepsine. Nezaket kültürümüz o kadar zayıf ki bazen sadece teşekkür ederim dediğiniz için bile insanlar sizden hoşlanır. Lütfen bunu ciddiye alarak ve samimiyet duyarak yapın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir deneyin, olmazsa ben yine burdayım :)
Mayıs 2015

Şeyda Ömer kişisini takip etmeye başladı

Ömer, İnşaat Mühendisliği Öğrencisi, @omerfrk

Lanetli Empat

Nisan 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

İnsan'ın en büyük çelişkisi sizce nedir?

Duygusal zekasıyla mantıksal zekasının çarpışmasıdır.
Nisan 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

İnsan'ın en büyük çelişkisi sizce nedir?

Bildiği yanlışları hala yapıyor olması.. .
Nisan 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

İnsan'ın en büyük çelişkisi sizce nedir?

Kendisini yaratandan daha güzel bir sistem kurmaya çalışması
Nisan 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

İnsan'ın en büyük çelişkisi sizce nedir?

Düşündüğümüz halde herkesin düşündüğünü görmemek .. Sadece biz ve bizim gibiler . .
Nisan 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

En iyi öğrenme tekniği sizce nedir?

Okulda yazarak, hayatta yaşayarak...
Nisan 2015

Şeyda  bu yanıtı beğendi:

Yaşam içerisinde sil baştan yapmak mümkün mü gerçekten?

Çok bastırırarak silerseniz kişiliğinde ruhunuz da silinir az bastırarak silerseniz geçmişinizin izi kalır.
Bence az bastırarak silmek, geride ders alınacak bir geçmiş bırakmak gerekir.
Şöyle bir söz vardır bugünkü aklım olsa dün yaptıklarımı yapmazdım. Bu söz bence çelişkili bir sözdür. Dün yaptıklarımı yapmasaydım bugün ki aklım olmazdı. Bizi biz yapan yaşadıklarımızdır.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Kadınlar

928 Kişi   355 Soru

Güncel

557 Kişi   137 Soru

Dinler

1047 Kişi   327 Soru

İnanç

228 Kişi   87 Soru

Kuran-ı Kerim

181 Kişi   59 Soru

Muhabbet

2077 Kişi   2354 Soru

İnsan Davranışları

3554 Kişi   955 Soru

Kadına Şiddet

25 Kişi   9 Soru

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

493 Kişi   78 Soru

Psikoloji

2665 Kişi   945 Soru

İnsan Psikolojisi

261 Kişi   60 Soru

Kişisel Gelişim

1822 Kişi   142 Soru

Gerçek Hayat

798 Kişi   99 Soru

Felsefe

1835 Kişi   491 Soru

Varoluş Hakkında

2763 Kişi   1061 Soru

Kitaplar

2880 Kişi   266 Soru

Zeka

810 Kişi   91 Soru

Hayal Gücü

867 Kişi   42 Soru

İnsan İlişkileri

945 Kişi   126 Soru

Filmler

3161 Kişi   191 Soru

Sınav

221 Kişi   64 Soru

İslam (İslamiyet)

531 Kişi   261 Soru

Sosyoloji

546 Kişi   148 Soru

Yemek Kültürü

800 Kişi   86 Soru

Kişilik

461 Kişi   50 Soru

Hayal Kurmak

382 Kişi   34 Soru

Öğrenme Teknikleri

654 Kişi   27 Soru

Psikanaliz

148 Kişi   39 Soru

Önyargı

205 Kişi   20 Soru

Yazarlık

338 Kişi   69 Soru