Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aleviler orucu ne zaman ve nasıl tutarlar?

Mehmet Volkan Balbay (@mvolkanbalbay)'ın da dediği gibi Aleviler'de muharrem orucu vardır ve bu oruç Hz. Hüseyin'in öldürülme zamanına denk geldiği için yas orucu olarak da adlandırılır. Kurban Bayramının ilk gününden başlayarak 20 gün sayılır. Yirminci günün akşamı muharrem orucu için niyet edilir ve oruç başlar. Niyet edildikten sonra gün doğumu ile gün batımı arasındaki sürede hiçbir şey yenilmez ve içilmez. Gün batımı ile iftar açılır. Oruç süresince (12 gün boyunca) düğün, nişan, sünnet ve benzer törenler/etkinlikler yapılmaz, kurban kesilmez, et yenilmez. Kerbela şehitlerinin çektikleri susuzluğu hissetmek için su içilmez (Su saf olarak içilmemektedir. Vücudun su ihtiyacı yenilen yemeklerden; çay, kahve, meşrubat, meyve suyu,ayran gibi sıvı içeceklerden karşılanır). 12 gün sonunda aşure pişirilir ve oruç sonlanır.
  • Paylaş
Alıntıdır:

Kuran_ı Kerim'de Ramazan ayında oruç tutunuz denilmiştir ama bu ay boyunca 30 gün oruç tutun denilmemiştir. Ve Aleviler de Kadir gecesi dahil olmak üzere 3 gün oruç tutarlar bu ay içinde.

Alevilerde Muharrem Orucu vardır.

Kuran-ı Kerim'de; "Andolsun tan yerinin ağırma vaktine, on geceye” Fecr Suresi, 1, 2.

Bu ayet Muharrem orucuyla ilgilidir ve 10 gün olduğu aşikar şekilde bellidir. Ama bizler 12 İmamlar adına bir güne tamamlamak için 12 gün tutarız hatta bazılarımız Masum-u Paklar içinde 3 gün daha tutarlar ve 15 gün olur.

Yine Kuran’da: “Ey iman sahipleri! Oruç sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi, sizin üzerinize de yazılmıştır. Bu sayede korunmanız umulmaktadır” Bakara Suresi, 183.

Bu ayetle de Hz. Muhammed'den öncede bu orucun tutulduğunu söylüyor.
  • Hz. Nuh tufandan kurtulunca 10 gün oruç tutmuştur.
  • Yunus balığın karnından çıkınca 10 gün oruç tutmuştur.
  • Hz. Adem eşiyle buluştuğunda 10 gün oruç tutmuştur.
Alıntı: aleviforum.com/showthread.php/30275-alevilikte-namaz-oru%c3%...
  • Paylaş
1

Eski Inploider, Kur'an-ı Kerim'de namaz kılınız emri onlarca kez geçer ancak günde 5 vakit kılınız şeklinde tam bir ayette geçmez. 5 vakti farklı farklı ayetlerde okuduğumuzda karşılaşır ve anlarız. Müslümanlar namazın nasıl kılınacağını Kur'an-ı Kerim'i okuyarak öğrenemez. Çünkü tarifi orda yazmaz. Hz. Muhammed'den öğrenirler ve uygularlar. Konu ile ne alakası var derseniz eğer yanıtınızın başında diyorsunuz ki ramazan ayında oruç tutulması ile ilgili ayet vardır ama 30 gün oruç tutun denilmemiştir diyorsunuz. Müslümanlar Kur'an-ı Kerim okuyarak hüküm çıkarmaz. Çıkarmamalıdır. İslam dinini doğrudan Kur'an-ı Kerim'i okuyarak değil Kur'an-ı Kerim'i yaşayan ve İslam dininin nasıl yaşanacağını öğreten Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in söz, emir, öğüt ve davranışlarından öğrenirler ve uygularlar. Ramazan ayında oruç ibadeti 1 ay boyunca yapılır. Bunun süresi ayın hareketlerinden tayin edilmiştir bellidir ve Peygamberimiz de böyle uygulamıştır ümmetine öğretmiştir. 14 asırdır da bu şekilde uygulanır.

Ayrıca Bakara 183. ayetini alıntı yapmadan önceki paragrafda Muharrem orucu hakkında bilgi veriyorsunuz ardından da Bakara 183'ü ilave ederek ve onun mealine dayanarak İslam öncesi toplumlarda farz olan orucun Muharrem ayına işaret edilen oruç olduğunu ifade ediyorsunuz. Bunun hiç bir dayanağı yoktur ve yanlış bilgi veriyorsunuz ve yanlış algıya neden oluyorsunuz.

İslamdan önceki toplumlarda hangi zaman diliminde ne şekilde oruç ibadeti yapıldığı ile ilgili Kur'an-ı Kerim'de benim hatırladığım kadarıyla net bir zaman ve tarif yok. Peygamberimizin de geçmiş toplumların nasıl ve hangi günlerde oruç tuttuğu ile ilgili bir ifadesini okumadım işitmedim. İslam öncesi toplumların oruç tuttuğu zamanlar olmuştur, olabilir ama bu İslam dini içinde 14 asırdır uygulanan bir ibadet de değildir olmayacaktır da.

Bu konuda elinizde kaynakları ile bir bilgi varsa lütfen onu sunun. Yoksa bu hatanızı düzeltin. İslam öncesi toplumlardaki oruç Muharrem ayında tutulan oruç değildir. Tabiki Hz. Nuh, Hz. Yunus, Hz. Adem bu özel zaman diliminde (Muharrem ayında ya da diğer) çok özel olaylar yaşamışlar ve Rablerine şükretmişler oruç tutmuşlar ibadet etmişler ama o dönemde geçmiş peygamberler kendi ümmetlerine bu 10 günde oruç tutmayı emrettikleri için günümüzde Muharrem orucu tutuluyor diye bir anlayış yoktur.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İSTATİSTİKLER

3894 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt

KONU BAŞLIKLARI