inploid.com
Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hangi televizyon kanalı hangi siyasi görüşü savunuyor/temsil ediyor?

Düzenle
~2 dk'lık okuma

Kerems, Reklamcı · 485 puan · Şubat 2014

Şimdi özeti baştan yaparsak, mevcut kanalların %70 reyting genel düzen iktidar kimse ona yamanır siyasi ideolojileri yoktur, siyasi yanı olmayışı kimine göre halkı uyutan, kimine göre kim iktidarsa onun yalakalığını yapan olarak algılanır şimdi kanalları özetlersek:

FLASHTV: Kim iktidar olursa olsun hep halay çekiyorlar. :)
SHOWTV: Çukurova grubunun bünyesinde olan ilk çıktığında haberlerde marjinal olmasa da milliyetçi bir haber sentezi vardı şimdilerde iktidar tarafında bu arada Türkiye'de "Çinçin" adlı yarışmayı (cinsel görsellik kadınlar göğüslerini açıyordu) saat 24 den sonra veren kanaldı, ayrıca "Emanuella" diye erotik bir dizi yayınlayan şifresiz tek kanal :)
KANALD: Mevcut iktidarların yanında olan daha önce ihale kovalayandı.
ATV: Önüne gelenin alıp sattığı kanal çok sahip değiştirmiştir genel düzeyde kim iktidarsa onun yanındadır.
STAR: İlk çıktığında magazinsel Cem Uzan'ın siyasete girmesiyle muhalif bir çizgi yakalamıştı şu anda Sözcü gazetesinin attığı manşetlerin marjinalliğinde bir haber başlıkları vardı, şu an malum iktidar kimse onun yanındalar.
SAMANYOLU: Gençlere göre anneanne, babaanne, nine kanalı :) Verdiği absürd diziler ideolojileri değişken mevcut iktidarla kurdukları ilişkilere bağlı.
ULUSAL KANAL: İşçi Partisi'nin kanalı, adı gibi ulusal çizgide güçlü dönemlerde İşçi Partisi'ni ittifak dönemleri CHP ve MHP düzeyinde haber anlayışı.
HALK TV: CHP'nin kanalı adını gezi eylemlerinde sansürsüz haber vermesiyle tanıttı.
TV24: Yönetmenlerinden biri ile konuşmuştum direk Tayyip Erdoğan'a bağlı kanal olduğunu söylemişti.
Eski TGRT yeni FOX TV: Magazin bir iktidar bir muhalefet tatlı su balığı yani:)
NTV: Mevcut iktidarın haberleri muhalefete kaçmaya çalışsa da becerememesi ya da korkması gibi bir durum söz konusu gezi olaylarında yaptığı açıklamalara dayanarak söylüyorum.
KANALTÜRK: Mevcut iktidar destekçisi spor ve siyaset konularını aynı anda tartışan kanal :)
  • Paylaş
 

Hakan Köse, (@hakank)  ·  Şubat 2014

İlginç bir listeleme olmuş :)

Kerems, (@nefsky)  ·  Şubat 2014

evet biraz eksik biraz ilginç oldu :) bu arada imla hatalarını düzelten arkadaşa teşekkür ederim.

1 dk'dan az okuma

Kibritci Kiz, Medya · 6494 puan · Ocak 2014

Türkiye kanallarını burada (İngiltere) fazla takip edemiyorum. Sadece Gezi Parkı olayları sırasında takip etmeye çalışmıştım ve önemli gelişmeler olup olmadığında elimden geldiğince internetten bakıyorum. Aklımda kaldığı kadarıyla KanalTürk, Atv, KanalD, Show, BBC Türk gibi çoğu kanal başbakan taraftarı. Sanırım o dönem sadece Halk TV doğru haber vermişti. TGRT'nin ise bir zamanlar Refah Partisi olduğunu biliyorum. Bunun dışında bilip bilmeden daha fazla yorum yapmak istemem.

Gördüğüm kadarıyla ne yazık ki, basın organlarının hepsinin yönetimini zaten Ankara devralmış resmen. Hatay'da bombalar patlayıp askerler şehit olurken, Suriye üzerinden gelen pilotlar denize düşüp kaybolurken bile magazin programları vermelerini emreden bir hükumet var. Milyonlarca insan biber gazından zehirlenip, 5 genç "kaza kurşunu"na kurban edilirken "Chapulcu Terrorist" oluyorsa, ve işin en kötüsü bütün bunlara din alet ediliyorsa vaziyet kötü. Tanrı sizi korusun kardeşlerim.
  • Paylaş
1 dk'dan az okuma

Nazende , İşçi · 10356 puan · Ocak 2014

Yanlış hatırlamıyorsam seksenlerde, ne sağcıyız ne solcu futbolcuyuz futbolcu diye tabir vardı yada buna benzer bişey işte. Bunlarda tamda ondan ne sağcılar ne solcu paracılar paracı!
  • Paylaş
Kalın çizgilerle şu kanal iktidar söylemi alıyor ve diğer söylemlere hiç katkısı yok demek basit bir değerlendirme olur, ancak sıradan bir televizyon izleyicisi bile STV'yi ya da Ulusal Tv'yi izlediği zaman siyasi manevraların kanalların haber ve akışlarını nasıl etkilediğini görebilir.
  • Paylaş

Her konuda kaliteli bilgiye ulaşmak için sen de aramıza katıl!

Soruyu Paylaş

9 kişi bu soruyu takip ediyor

3032 kişi bu soruyu görüntüledi.