Bilmek istediğin her şeye ulaş

Psikolojik rahatlatma sağlayan ilaçları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Önemli bir sunumdan önce içmek için sakinleştirici bir ilaç almıştım.%100 bitkisel ve zarar taşımadığı söylendi Şu anda her gün kullanıyorum. Acaba bıraktığımda nasıl bir etkiyle karşılaşırım?Düzenle
Pasiflora denilen ilaç bitkisel bir ilaçtır ve gevşeme, rahatlama sağlar. Kişisel fikrim bu tarz ilaçlar yerine gevşeme ve nefes egzersizleri yöntemi ile rahatlamaya çalışmaktır. Veya daha da iyisi kendi rahatlama yönteminizi bulmaktır (kimisi için müzik dinlemek, kimisi için spor...). Sunumdan önce gevşetici bir madde almak dikkat düzeyinizi olumsuz etkileyebilir, uykunuzu getirebilir, dolayısı ile sunumunuzu olumsuz etkileyebilir. Belli bir düzeyde heyecan, performansınıza olumlu katkı yapar ve motive kalmanıza yardımcı olur. Eğer heyecanınız yapmanız gerek işi yapamayacak düzeyde ise o zaman mutlaka bir psikologtan veya psikiyatristen yardım almalısınız.

Diğer, reçeteli ilaçlara gelince. Bunlar psikiyatrik ilaçlardır ve etkilidirler. Diğer ilaçlarla etkileşimlerine, dozajına vb konulara çok dikkat edilmelidir. Bu sebeple mutlaka bir psikiyatrist hekim kontrolünde alınmalı ve onun söylediklerine harfiyen uyulmalıdır. Psikolog, psikilojik danışman ve benzeri ruh sağlığı alanında çalışan diğer meslek mensublarının hiçbir şekilde ilaç verme, tavsiye etme vb bir yetkisi yoktur. İlaç mutlaka hekim kontrolünde alınmalıdır. Bazen etrafta görüyorum, canı sıkılan Prozac alayım diyor. Bir cenaze evinde yakınını kaybedene önerildi örneğin. Yas yaşanması gereken bir olgudur ve ölümün üzerinden belli bir zaman geçmeden ilaca başlanmaz. Eğer yasın yaşanması ilaç ile engellenirse ileride daha zor durumlara yol açabilir. Bu ve bunun gibi pek çok değişken olduğundan bu ilaçlar mutlaka bir psikiyatrist kontrolünde kullanılmalıdır.
  • Paylaş
Psikolojik bir rahatlama sağlayan ilaçların kategorisine göre farklılık gösteriyor durum.Muhtemelen dediğin bitkisel ilaç Pasiflora'dır. Bende merak ediyorum onu,bu aralar satışları fazla,hep görüyorum eczanelerde. Antidepresanlar içinse şunu söyleyebilirim,insanın tepkilerini normal karşılamasına sebep olabiliyorlar.Kilo aldırıp verdirebiliyorlar,çok uzun süre kullanmışsanız 2-3 sene kadar bırakıldığında zorluk yaratabiliyorlar. Doktorlar çok rahat yazabiliyorlar ama en azından eczacınızla konuşmanızı tavsiye ederim.Yan etkilerini göze alamıyorsanız,tekrar doktorla görüşmeyi deneyebilirsiniz.
  • Paylaş
Psikolojik rahatlama için öncelikle terapi gerekli. Hekim tavsiye etmedikçe, kulaktan duyma bilgilerle veya birilerinin tavsiyesiyle ilaç kullanmanın hiç tahmin etmeyeceğiniz zararları olabilir.
Anksiyete veya depresyon gibi bir sorununuz varsa, yine bir hekime danışmanız gerekir. Bunun yanında İbrahim Saracoğlu'nun ıspanak+maydonoz+tereotu kürünü de deneyebilirsiniz.
  • Paylaş
Ben karşıyım annem sürekli içirmeye çalışıyor. Bence en önemlisi insanın kendi kendini telkin ederek o heyecanı yaşaması. Ameliyat öncesi heyecan yapacağım için o gece geç uyuyacağım ameliyat saatini öğlene yakın istemiştim doktordan. Annem de "Ben sana Passiflora veririm rahatlarsın heyecan da yapmazsın" dedi. Ben o anda içmeyeceğimi söyleyip doktoruma annemi şikayet ettim şakayla. :)  Doktorum da doğrusunu yaptığımı insanın heyecan duygusunu da yaşaması gerektiğini bunların tüketimini doğru bulmadığını söyledi.
  • Paylaş
@tailchute un yazdığı yan etkilere ek olarak bulantı en çok karşılaşılan yan etkilerden biri. Aynı zamanda uyku sorunları da çok görülüyor (Çok uyuma yada uyuyamama). Bağımlılık yaratabildikleri de söyleniyor. Hatta bazı ilaçlara başlarken bir kaç gün yarım tablet kullanarak başlıyorsunuz, bırakırken de yavaş yavaş bırakıyorsunuz. Son olarak, ilacı ilk kullanmaya başladığınız dönemde durumunuz biraz daha kötüye gidebiliyor ama 1-2 hafta içinde düzeliyor ve ilaç, etkisini göstermeye başlıyor.
  • Paylaş
Antidepresan = uyuşturucu = bağımlılık.

Doğal çözümlerden yanayım. :)
  • Paylaş
En sağlıklısı ilacı sona bırakmak farklı yöntemleri denemektir. ilaç mutlaka kullanılacaksa alınmalı ve en alt dozlarla başlamalı belli aralıklarla bırakılmalı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

8253 Görüntülenme13 Takipçi7 Yanıt