inploid.com
Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yanığın acısını azaltmak için neler yapabilirim?

edit
Yanıklar için SILVERDIN isimli ilaç oldukça etkili. İlacın endikasyonları şunlar:
 • Yanık yaralarının enfeksiyonlardan korunmasında,
 • Gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalar ve funguslarla enfekte olan yanıkların tedavisinde,
 • Diğer cilt lezyon ve yaralarının profilaksi ve tedavisinde endikedir.
 • Paylaş
 

Hakan Köse, (@hakank)  ·  Ekim 2012

Silverdin cidden çok etkili ve iyi bir krem bence de. Geçtiğimiz günlerde eczaneden sıcak su dökülmesi sonucu yanık tedavisi için gittiğimde verdiler ve kısa süre içinde etkili oldu. Eczacı 2 tane krem verdi, biri yanığın tedavi edilmesini, diğeri ise acının azalmasını sağlayacak 2 krem.

 1. Yanan bölgeye sıcaklık azalıncaya kadar soğuk su dökülmelidir. Daha sonra bu bölgeye yumurta akı uygulayabilirsiniz. Çünküyumurta akı vitamin dolu bir plesanta olduğu için kollejen sayesinde yenileme işlemini yapacaktır. ( iki saat aralıklarla)
 2. Rendelenmiş patatesi de yanık üzerine koyabilirsiniz.
 3. Eczanelerde yanık bölgeler için kremler de satılmaktadır.
Aslında yanıklarında dereceleri bulunmakta, aşırı bir yanık ise müdahalenin doktorlar tarafından yapılması gerekir. >BURADAN< yanık dereceleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Paylaş
Yanık vakaları 1., 2. ve 3. derece olmak üzere değişmektedir.

1. derece yanıklarda sadece cilt yüzeyi zarar görür ve hızlı, pratik bir şekilde ilk yardım yaparak hiç acı çekmeden müdahale etmek mümkündür.

Öncelikle bir kaba soğuk su konmalı ve içine buz parçaları ilave edilmelidir. Yanan bölge tamamen bu sıvının içinde tutulmalıdır.

Yanan bölge el veya ayaksa bu şekilde son derece doğru bir ilk yardım uygulanmış olunacaktır.

Yanan bölge bu ilk yardım şekline uygun değilse aynı buzlu soğuk su karışımına bir tülbent, bir bez yardımı ile sık aralıklarla bu suda yıkayarak ve yanan bölgeye bezi örterek ilk yardım yapmak gerekmektedir. Daha sonra yanığın acısı dinmiş ise gerekli pomadlar uygulanmalıdır.

Yanıklar eğer 2. ve 3. derece ise mutlaka hasta en kısa sürede bir hastaneye götürülmelidir. Unutulmamalıdır ki insan bedenin % 20'si 2. veya 3. derece yanığa maruz kaldıysa hasta risk sınırındadır ve vakit kaybı çok kötü sonuçlar doğurabilir.
 • Paylaş
Yeteri kadar güzel cevaplar verilmiş bu nedenle biraz farklı açıdan bakalım soruya. Yanığa müdahale edecek imkanlardan yoksunsak yanık acısını nasıl azaltırız. Misal bir kamp yada piknik ortamında gerçekleşen bir yanık vakası olduğunu düşünelim.

Yanık hararet sonucu oluşan bir travma bu sebeple önceliğimiz yanığın oluştuğu yerde harareti düşürmeliyiz, bunun en basit yolu ıslak bir bezle tampon yapmak tabi bu arada yanığın derecesine göre ıslak tampon yapma şekli değişecektir. Hafif deri yanıklarında uzun süreli tampon yapabiliriz ancak ağır yanıklarda bu çok doğru olmayacaktır çünkü kullandığımız su ve bezin hijyenik durumu enfeksiyona sebep olabilir. Yanık vakalarında enfeksiyon olması durumu daha kötü yapar. En yakın sağlık merkezine gidene kadar acıyı azaltmak için soğuk tampon dışında yanık yerine en yakın uygun bir yerden bastırıp bırakarak kan akışını değiştirip acıya sebep olan sinir hücrelerini şaşırtmak acıyı nispeten azaltır. Burada kesik yaralarında yapılan kanı durdurmak için yapılan müdahaleden bahsetmiyorum yanlış anlaşılmasın sadece yanığa en yakın damara hafifçe elle müdahale ederek kan basıncını değiştirmekten bahsediyorum.

El, kol, ayak gibi ulaşılması kolay bölgelerde hastanın kendi kendine kaslarını gevşetip sıkması da acıyı nispeten azaltır ayrıca bilinç düzeyinin stabil kalmasına yardımcı olur. Yanık çok önemli ve hemen sağlık merkezine gidilemiyor ise hijyene sadık kalmak şartıyla söğüt ağacı yaparağını kaynatarak elde edeceğiniz solüsyon acıyı azaltıp yanıkta temizlik yapmanıza faydalı olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken solüsyonun ılık olması ve temiz olmasıdır.
 • Paylaş
Buzla soğuk baskı yapıldıktan sonra yumurta akı ile yanık bölgenin kaplanması en pratik çözüm sanıyorum. Yumurta akı kuruyup kendiliğinden dökülene kadar yanık bölgede kalmalı.
Yumurta akı acıyı hafifletmiyor fakat yanan yerin su toplamasını, kabarmasını tamamen engelliyor.
Yumurta akı döküldükten sonra da lokal anestezik bir krem kullanırsanız bir kaç saat içerisinde hiçbir şeyiniz kalmaz: (tabi bu ufak tefek ve orta boyuttaki ev yanıkları için, derinin çok büyük bir yüzeyi yandıysa hemen hastaneye)
 • Paylaş
Saf zeytinyağı varsa yanan bölgeye uygulanabilir.Yoksa soğan rendesi suyu da sürülebilir.
 • Paylaş
1 dk'dan az okuma

rana, Psikolog · 10 puan · Aralık 2012

Sıcak su dökülmeleri gibi yanma olaylarinda önce soguk su tutun ardindan ıslattıgınız yanık bölgeye toz şeker serpin hem acısını alır hem de kabarmasını önler....
 • Paylaş
1 dk'dan az okuma

Feri, Bankacı · 284 puan · Haziran 2014

Diş macunu iyi geliyor... Çok ilkelce görülse de denedim oldu.
 • Paylaş

Her konuda kaliteli bilgiye ulaşmak için sen de aramıza katıl!

Soruyu Paylaş

12 kişi bu soruyu takip ediyor

5871 kişi bu soruyu görüntüledi.