Bilmek istediğin her şeye ulaş
Cum - 17:29

Uğur Çakmak  bu yazıyı beğendi:

Cum - 09:02

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Sizce en iyi proje takip aracı/uygulaması hangisidir?

Biz ciddi bir projenin yönetim sürecinde wrike ve trellodan yararlandık. Slack ile hala irtibat halindeyiz. Bahsettiğim proje, bir e-ticaret sitesinin tasarımı, user friendly özelliklerde, crm odaklı kodlaması ve revizeleri kapsıyordu. Sorunsuz şekilde kullandık, verim aldık.
Per - 13:46

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Öğrenme güçlüğü olan çocuklarla nasıl çalışmalar yapılabilir?

Tamamen kendi tecrübelerime ve gözlemlerime dayanarak yazacağım, büyük bir ihtimalle de yazdıklarım yanlış olacak :) Günümüz de hastalık olarak nitelendirilen bazı hastalıkların zorla literatüre sokulduğu kanısındayım. Öğrenme güçlüğü de bunlardan bir tanesi bence.

Mesela reflü ile kolesterolünde bu tür hastalıklar olduğu kanaatindeyim.

Öğrenme güçlüğüne gelirsek, böyle bir hastalık yoktur. Öğretme güçlüğü vardır. Gerekçelerim ise şöyle;
1. Tüm insanlar standart kabiliyetlerde ve ortalama zekalı insanlara göre düzenlenmiş bir eğitim sisteminin içerisinde eğitime başlıyorlar.
2. Tüm insanların beyinlerinde ki kıvrım sayısı aynı değil,
3. Tüm insanlar aynı sosyo kültürel yapıda yetişmiyor,
4 Tüm insanlar aynı ekonomik varlığa sahip olmadığı için aynı gıdalar ile beslenemiyor,
5 Tüm insanların sayısal ve ya sosyal bilimlere yatkınlık seviyesi aynı değil.
6. Tüm insanlar çevrelerindeki doğal hayatta aynı dikkat seviyesi ile yaşamda kalmıyor.
8, Tüm insanlar becerileri ile aynı övgü yada yergi sistemi ile yetişmiyor.
9. Tüm insanlar olmasa da insanların önemli bir kısmı az önce madde yedi yi yazmadığımı fark edemiyor.
10. Tüm insanlar uyaran ve uyarılardan sonra aynı tepkiyi vermiyor.
11. Tüm insanların standart testlerden geçmesi umuluyor halbuki madde dört ve beş te rakamlardan sonra nokta koymadığımı bu testleri yapan insanların bile çok azı fark ediyor.

Bu kadar değil elbette insanlar arası farklılıklara binlerce temel örnek verilebilir. Ancak okulda başarısız olan hemen her çocuğa standartize olmuş bir kaç test ile öğrenme güçlü teşhisi konuluyor.
Hatta ve hatta standart kalitede ki ilaçlar ile şifa bulması amaçlanıyor. Bizim toplumumuzda hiperaktif ve dikkat bozukluğu olan çocukların aileleri onlara yazılan ilaçları çocuğa içirmiyor biliyor musunuz?

Tıpkı benim de içmediği gibi.

Bende cücüklüğümün bir bölümünde öğrenme güçlüğü çekmiş, algı ve dikkat bozukluğu sebebi ile hiperaktif çocuk sınıfına alınmış tembel teneke bir bebeydim 6 kere 9 u öğrenmem 15 yılımı aldı yaa :) hala sekiz rakamını ters çizerim ve zaman zaman yön tabelalarını yanlış yorumlarım, kapadokya ya giderken abanadan çıkmışlığım bile vardır :)

Dangalak bir öğrenci olduğumu anlamam çok zor olmadı çocukluğumda, fazlaca akıllı bir babanın, aptal oğlu olmak çok tatlıydı walla çünkü adam konuyu çözmüş demek ki, beni gaza getirerek, sık tekrar yaptırarak ve yeteri kadar döverek :) o standart eğitim basamaklarını geçmemi sağladı, ne zaman ki ergenlik bitti, parmaklarımın dokunduğu şeyleri hafızama kaydettiğimi ve görsel hafızamın eğitimimi tamamlama yeteceğini keşfettim ondan sonra hem akademik hemde fiili bilgileri almakta hiç zorlanmadım.

Sonuç olarak çocuklarda ergenlik bitimine kadar öğrenme güçlüğü olabileceğini bunun yukarı da saydığım sebepler gibi binlerce sebep nedeni ile doğal olduğunu, ancak tüm hayatını etkileyecek bir hastalık olmadığını özellikle ergenlikten sonra gelişebilir ve üstün bireysel yönlerini hem ailenin hem de çocuğun keşfederek görece başarılı bir yol çizeceğini biliyorum.

Çocukluk döneminde bu sorunun aşılması için sabır, sık tekrar, sınav öncesi hatırlatıcı not ve görsellerin ( ki buna kopya diyoruz) hazırlanması öğrenme sorunu azaltır belki de tamamen giderir belli mi olur. :)

kalın sağlıcakla be yaa :)
Per - 11:34

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Büyük hayallerim ve hedeflerim var lakin büyük işler başaran insanların zeki bir insanlar olduğunu görünce onlardan kendimi zeka konusunda bir adım geride hissediyorum ve bu benim kendime güvenmememi sağlıyor. Sizce ne yapmalıyım?

Zekanı başka insanlarınkiyle kıyaslamayı bırakmakla başlayabilirsin. Diğer arkadaşların da bahsettiği gibi başarı yalnızca zekaya da bağlı değildir; şans ve tekrar faktörlerini de göz önünde bulundurmalısın. Büyük hayaller kurmak güzeldir. Neler hedeflediğini bilmiyorum ama kararlı olmak, asla vazgeçmemek gerekiyor. Bir şeyi ne kadar çok yaparsan o kadar iyi yaparsın. Kendini kimseden daha az yeterli görme ve her ne yapmak istiyorsan bunun için çalış. En basitinden şu sitede takılıyor olman bile diğer gençlerden farkını ortaya koyuyor. Kendini hafife alma.
Per - 11:27

Uğur Çakmak bir yanıt verdi.

Yazılım geliştirme süreçlerinde iyi bir iş analizi nasıl olur?

Serkan gayet detaylı güzel bir cevap vermiş. Hikayeleştirme konusu en önemli konu bence. Serkan'ın da belirttiği gibi müşteri detayları düşünmeden büyük resme bakar. Örneğin ben siparişlerimi görebileceğim bir ekran istiyorum der ama o listede hangi alanlar mevcut olacak bunu sizin detaylandırmanız yani müşteriyi dürtmeniz gerekir. Mobil tarafta önereceğim en güzel sistem sketchapp platformudur. Bu platform ile kullanıcı hikayelerini canlandırabilirsiniz ve mobil platformlarda gerçek bir uygulama gibi çalıştırabilirsiniz hatta müşteriniz onu gerçek ürün sanacaktır :) O derece yani. Sketchapp ciddi anlamda yazılım geliştirme süresini yarıya kadar çekebilir çünkü her şey hazırdır sadece fonksiyonları yazmak kalır geriye.
Per - 11:17

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Tam olarak ne olduğunu kestiremediğim düşünceler benim içimi çok sıkıyor, hayattan soğutuyor, kendimi değersiz hissettiriyor. Sizce bu düşüncelerden nasıl kurtulurum?

Duygularını kağıda dökebilir, tanımlayabilir ve anlamlandırabilirsin. Bu bir nevi kendi kendine konuşmandır ve yazı ile ne olduğunu kestiremediğin duygulara bir kimlik kazandırabilirsin. Bence ilk adım düşüncelerini anlamlandırabilmen olmalıdır. Düşmanını tanıdıktan sonra, onu yenmenin yolunu mutlaka bulacaksın. Serkan Köse (@serkan) 'nin bahsetmiş olduğu yansıtma konusunu farklı duygular için yaşamış birisi olarak(bunu da adını şimdi koyduk), kendi çözümüm, anla, tanı ve yen üzerine oldu. Sorunu çözmen hızlı olmayabilir ama en azından neyle savaştığını biliyor olmak bile insanı rahatlatıyor.
Çar - 13:17

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Bilgisayarla ilk tanışmanız nasıl oldu? Nasıl bu alana girdiniz?

Ben bilgisayarı ilk gördüğümde 10 yaşındaydım ve okul müdürünün masasındaydı. İlk dokunduğum klavye okulun deposunda, kapalı duran bir bilgisayara aitti ve bozulur mu ki heyecanımı çok net hatırlayabiliyorum. İlk internet kafe deneyimim, benden yaşça büyük bir abimin beni internet kafeye götürmesiyle oldu ve açıkçası ekranın sağ üst köşesinde(kapat, küçült zımbırtıları) bulunan, sembollerden korktuğumu hatırlıyorum. Oraya basınca bir şey olur mu ki diye :)

Birey olarak ilk internet kafe deneyimde, hiçbir şey bilmediğim için, bilgisayarda açık olan mirc 'te merhabayı 5 dk. yazmamla başladı. İlk etkileşimim buydu. Daha sonra, paint'i gösterdiler bana, çok uzun bir süre internet kafede paint kullandım :) 5. Sınıfta nihayet bilgisayar lab. kuruldu ve ben bilgisayarı açıp kapatmayı öğrenmiş oldum. Word'le tanışmam da o yıllara dayanır. 6. Sınıfa geçtiğimde çok yakın bir tanıdığımız bilgisayar aldı. Windows 98 kuruluydu ve dial up bağlantı ile internete bağlanıyorlardı. Dial up sesini ve Google diye bir şey olduğunu o zaman öğrendim :). Ağlaya ağlaya eve bir bilgisayar aldırdım ve monitor çok ısındığında bilgisayarı kapatıyordum. Bilgisayarı kuran abi winamp'ı gösterdi ve 20 gb. harddiskli bilgisayarımda müziklerin nerede olduğunu :) Candan erçetin sevgim de bilgisayarımda ki ilk şarkıların ona ait olmasındandır. Demo bir kaç oyunla 1 yılı geçirdim. Paint ve word'de de epey ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum. Bir gece word'de animasyonları keşfettim. Benim dönüm noktam o animasyonlardı ve ben nasıl istersem öyle çalışıyorlardı. İlk para kazanmalarım da bu yıllarda oldu bilgisayardan, arkadaşlarımın ve bizim oradaki üniversite öğrencilerinin dönem ödevlerini, tezlerini yazdım ama ne yazdım. Sayfalarca, sayfalarca yazdım. Buradan kazandığım paralarla ve bizim oraya kurulan migrosun sayesinde, pcnet dergileri ile tanıştım.

Dergileri düzenli takip ettim, programları kurdum, demo oyunları oynadım ve cd içerisindeki html dosya'yıyı kurcalarak ilk merhaba dünya uygulamamı farklı şekilde yazmış oldum :) Artık liseye nereye gideceğimi biliyordum. Hazırlıkta bilgisayar donanıma dair çok az şey bildiğimi diğer arkadaşlarımdan öğrendim ve lise hayatım boyunca okul çıkışında bilgisayarcılar da çalıştım. Tozlu kasanın ne demek olduğunu en iyi ben bilirim. Tohum atsak, filizlenirdi. Meslek lisesinde ilk "Merhaba Dünya" uygulamamı basic ile yazdım. İnternet kafeler artık araştırma yeriydi ve cd yazdırma ve cd parası çok gidiyor diye, yazılıp silinen bir dosya ile notları eve götürüp çözmeye çalışıyordum. Çözemezsem tekrar kafeye gidip, çözüm buluncaya kadar o cd ile gidip geldim ve bisiklette ustalaşmamda o internet kafe yolllarını arşınlamam ile oldu. Neyse ki daha sonra usb bellek diye bir şey çıktı. Harçlıklarımdan biriktirdiğim 55 lira ilk usb belleğimi aldım. 512mb o zaman için en pahalısıydı. Şükür sonra cd olayından kurtuldum.

Eve internet bağlatmam lise 3 'te falandı sanırım ve dial up'ı kendi evimde hiç kullanamadım. Çünkü o yakın tanıdıklarımızın telefon faturası 600 milyon gelince, babam asla izin vermeyeceğini o zaman söylemişti :) Daha sonra yazılıma dair öğrendiğim her şey okul ve kaliteli öğretmenlerimin sayesinde oldu. Kendi başıma yaptığım ilk programım, annemin yemek tariflerini kaydeten bir pascal yazılımıydı. Macromedia flashı help menüsünden öğrendik biz sınıfça, hocamız japonca değil ya okuyun öğrenin oradan demişti :) Flash'ı öğrenmiş olmam da ikinci dönüm noktam olmuştur. Pascal'da dikdörtgenden buton yapıp sonra flashta çok şekil işler çıkarıyor olmanın ne demek olduğunu az çok anlamışsınızdır :) Ama öldüler işte hep :) Flashı ve actionscript aşkımdan olsa gerek, javascript, html5, css3 falan hiç sevmem ben. Flash başkaydı. Benim bilgisayar maceramda böyle bir şey :) Son olarak, lise yıllarında çalışırken kullandığım cd çantası hala duruyor bende, windows xp'ler sata kurulum notları falan filan :) İleride çocuğum olursa ona vereceğim :)
Çar - 10:27

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Yazılım geliştirme süreçlerinde iyi bir iş analizi nasıl olur?

Analiz öncesi ve sürecinde yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.
 • Ana ihtiyaçların belirlenmesi
 • Bu ihtiyaçların altlarının piramit yapısında yazılarak doldurulması
 • İhtiyaçlar baz alınarak kullanıcı türleri için senaryolar oluşturulması (sistemi kullanacak her kullanıcı türü için)
 • Kullanım senaryoları; her tür kullanıcının yapabileceği işlemleri ve hikayelerini içermeli
 • Bu senaryoların iş paketi karşılıkları çıkarılmalı
 • Müşteri ile bu senaryo ve iş paketleri bazında karşılıklı olarak el sıkışılmalı
 • Bu yapıda hangi kısımda hangi teknolojinin kullanılacağına karar verilmeli
 • İş paketlerinin süreleri ve bu süreyi üstlenecek geliştiricinin yetkinlikleri ile iş planı belirlenmeli
 • İş paketlerinin tasarımla ilişkilendirilmesi yapılarak öncelik sıralaması yapılmalı (tasarım öncesi kodlama yapılacak kısımlar öncelikli olarak başlamalı)
 • İş analizi dökümanının son haline bakıldığında tüm sürecin herkesin kafasında net olarak oluşmuş olması gereklidir. Herkes yazılımın neyi nasıl yapacağını artık biliyor olmalıdır.
Sistem mimarisi bu aşamadan sonra çok daha sağlıklı olarak tasarlanabilir.

En çok yapılan hatalar konusunda genel karşılaşılan durumlar ve yanlışlar da şu şekildedir:
 • Müşteri ana hatlarda istediğini bilmektedir ancak ayrıntılara odaklanmadığı için (işi bu da değildir zaten) çıkabilecek sürprizleri öngöremez
 • Yazılım şirketi ayrıntılarla birlikte tüm iş detaylarını gün yüzüne çıkarmaz ya da bunu erteler (oysa bu onun işidir iyi yapması gerekir)
 • İşin genel hatları ile analiz sonrası hatları arasında çok fazla farklılık çıkar, bu aslında ayrıntılardaki küçük iş paketlerinin birleşerek bütüne yansımasıdır
 • Farklı takımlar arasında koordinasyonun sağlanamaması (tasarım, back-end, mobil ayrı takımlar kodluyorsa)
 • Süreçte mutlaka gol yenir, önemli olan bariz gollerin önceden belirlenerek önlenebilir hale getirilmesidir ancak bu hep ertelenir
 • İş analizine gereken zaman ayrılmadan kervan yolda dizilmeye çalışılır
Ekim 12 - 00:44

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Acıyı tatmayan insan eksik midir?

Acıyı tatmamak mümkün müdür? Her acı zaman içerisinde anıya dönecek... Bu anılar kimi zaman ağlatacak, kimi zaman ise güldürecek. Şahsen ben mutluluklarıma sahip çıktığım kadar acılarıma da sahip çıkmak isterim. Beni ben yapan yaşadıklarımsa eğer, acılarımda, mutluluklarım kadar önemlidir.
Ekim 12 - 00:44

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Sizce Diyanet İslam'ı temsil ediyor mu?

Ben hep diyanetin ve diğer alimlerin islamı temsil etme hakkına nasıl sahip olduğunu merak etmişimdir. Sen kimsin, yetki nerden geldi. Fetvayı neye göre veriyorsun. Peygamber misin? Halife misin? Neyine güvenip fetva veriyorsun. Bir kere dini bütün adam olsa diyorum. Bu soruları sorar kendine, bir yanlış cümle kursam bunun vebalini nasıl öderim diye ama yok.Ayhan Şimşek (@zindoz98) abi güzel söylemiş. Akp işlerini takip ediyor :)
Ekim 10 - 11:06

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

İnsanoğlu neden eşe ihtiyaç duyar? Hayatında biri olmayan evliliği tercih etmeyen kişiler için düşünceleriniz nelerdir? Mutlaka herkes evlenmeli mi?

İnsan eşe ihtiyaç duyduğu için evlenmemeli, her gün görmek istediği ve çok fazla zaman geçirmek istediği kişinin resmi ve kültürel olarak eşi olması gerekmektedir. Eş ile sürekli beraberliğin adıdır evlilik. Ülkemizde evlilik hep karşı cinsler arasında oluyor ama bu dünyada bu şekilde değil, hem cinslerde evlenebilir. Evlilik devlete ben bu kişiyi seviyorum demektir. Bence herkes mutlaka evlenmeli mi? Doğru eşi bulduğuna eminse, asla ertelememeli, kendimden biliyorum. Evlilik çok eğlenceli bir şey.. :)
Ekim 06 - 10:58

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Kadınlar arada küfür etse ya da argo konuşsa rahatsız olur musunuz? Bir kadının küfürlü konuşması kötü bir şey midir?

İnsanlar kendilerini sözlerle ifade eder ve bence küfürde bir nevi kendini ifade etme şeklidir. Ben küfür olayında, küfürü takı olarak kullanan insanları sevmiyorum. Geliyorum aq, gidiyorum aq, naptın aq gibi.. Kendisini doğru yerde doğru şekilde ifade ederken, küfür etmiş olabilir ve açıkçası ben bunu doğal karşılıyorum.Can Yücel ile de kapanışı yapalım.
Yani işin aslı hakim bey 'bizim orada göte göt derler'
Ekim 06 - 10:09

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

İlk bilgisayar nasıl bulunmuştur ve işlevleri nelerdir?

Bilgisayar bir element olmadığı için aslında bulunmamıştır. Bilgisayar üretilmiştir. İlk elektrikli bilgisayarın adı Eniac'tır. Top ve füze hesaplamalarında kullanılıyordu. Yaklaşık olarak 4 yılda tamamlandı. 1945'te tamamlanmış olmasına rağmen, dünyaya 1947 yılında tanıtıldı.
Ekim 05 - 22:40

Uğur Çakmak bir yanıta alt yorum yaptı

:) Alternatif bir kelime benim de aklıma gelmedi şuan. Bir cümleyle olabilir de bir kelimeyle zor gibi :) Beğenmene sevindim kolay gelsin sana
Soruyu çok yanlış kişiye yönlendirmişsin :) Aklıma gelen ilk şeyi söyleyeyim. Dans. Kişilerin gözlerini bağlayarak kendilerine eş seçmelerini isterdim ve seçeceği grubu sadece karşı cinsden oluşturmazdım ki daha makara bir durum olsun. Kişileri kaynaştırmak için basit ve hızlı bir yol olabilir.
Ekim 04 - 22:42

Uğur Çakmak bir yanıt verdi.

Bir barda yalnızlar gecesi düzenleseniz, insanların birbirleriyle daha çabuk kaynaşmasını sağlayacak nasıl bir yol izlerdiniz?

Soruyu çok yanlış kişiye yönlendirmişsin :) Aklıma gelen ilk şeyi söyleyeyim. Dans. Kişilerin gözlerini bağlayarak kendilerine eş seçmelerini isterdim ve seçeceği grubu sadece karşı cinsden oluşturmazdım ki daha makara bir durum olsun. Kişileri kaynaştırmak için basit ve hızlı bir yol olabilir.
Ekim 04 - 17:53

Uğur Çakmak  bu yazıyı beğendi:

Audrinin Canavar Kapanı

Bilinçli bir anne-baba geleceğin, girişimcisini yetiştiriyor. youtube.com/watch?v=jb6uq1jjwgs
Ekim 04 - 14:08

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Beni aldatan sevgilimin çıplak fotoğraflarını yeni sevgilisine ve arkadaşlarına attım, yanlış mı yaptım?

Etik olarak zaten doğru olmayan bir şey, hukukî mecrada da başınız ağrıyabilir, bilginiz olsun.
Ekim 04 - 09:48

Uğur Çakmak bir yanıta alt yorum yaptı

ahahahaha kısmet :) Şuan için tek eksiklik hissettiğim konu var olan projenin yapısıyla ilgili :)
Global veya yerel geç hepsini, evlenmek riskli zaten :)
Ekim 04 - 09:35

Uğur Çakmak bir yanıta alt yorum yaptı

Bak bak mesaja bak :))
Global veya yerel geç hepsini, evlenmek riskli zaten :)
Ekim 04 - 08:58

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

En son okuduğunuz kitap hangisidir?

Turgenyev - Babalar ve Oğullar

Daha önce de okumuştum, tekrar okuyorum. Yaş ilerledikçe, tecrübe kazandıkça tüm kitapların anlamları da hissettirdikleri de değişiyor.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Programlama

762 Kişi   228 Soru

Programlama Dilleri

546 Kişi   93 Soru

Felsefe

1836 Kişi   491 Soru

Java

303 Kişi   52 Soru

Siyaset Felsefesi

38 Kişi   15 Soru

Sanat Felsefesi

20 Kişi   4 Soru

JavaServer Faces

17 Kişi   2 Soru

Sanat Tarihi

176 Kişi   22 Soru

Varlık Felsefesi

88 Kişi   44 Soru

Tarih

111 Kişi   147 Soru

Hayatın Anlamı

488 Kişi   47 Soru

Linux

179 Kişi   50 Soru

Teknoloji

1831 Kişi   573 Soru

Muhabbet

2078 Kişi   2354 Soru

Siyaset (Türkiye)

1409 Kişi   469 Soru

Eclipse

10 Kişi   2 Soru

Maaş

23 Kişi   21 Soru

Sosyal Medya

1355 Kişi   212 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2070 Kişi   586 Soru

Edebiyat

922 Kişi   203 Soru

Stres

205 Kişi   24 Soru

Şiir

332 Kişi   64 Soru

inploid

1152 Kişi   709 Soru

Yazarlık

338 Kişi   69 Soru

Yazı

18 Kişi   9 Soru

Şairler

40 Kişi   22 Soru

Edebi Akımlar

7 Kişi   3 Soru

Paradoks

52 Kişi   10 Soru

Yazılım Geliştirme

1186 Kişi   185 Soru