Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimarlık Öğrencisi Yolalinda inploid.com'da 20 soru sordu, 60 soru yanıtladı ve 29 takipçisi var.

Çar - 00:00

Yolalinda bir yanıta alt yorum yaptı

Ehehe çok karışık bir durum ve kendimi tam olarak anlatamadim. Turist rehberi olmak için bi bölümden mezun olmaya gerek yokmuş açılan kurslara gitmek, türkiye turuna katılmak ve gerekli dört sınavı geçmek de yeterli oluyormuş. benim sorum ise ben bunları, hiçbir üniversiteden mezun olmadan yapabiliyor muyum,yani su an halihazırda mimarlık okuyorum ama lisans sahibi degilim,yani mezun değilim. Ayrıca ikinci sorum, rehberlik ve başka bir mesleği aynı anda yapmak yasal mı
Teşekkürler
Turist rehberligi icin kokart gerekmekte bu neden ile de ilgili bolumlerden universite mezunu olmak sart. Acenteler her zaman kokartli rehberler ile calismak ister. Hem gezmek hem de para kazanmak guzel ama tabiatinizin buna musait olmasi gerek.
Sal - 23:52

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Mimarlık fakültesinde okuyanlar için en ucuz maket malzemesi hangi kırtasiyelerde satılıyor?

Beşiktaş'ta Turfan ve Balcı Kırtasiye en uygun fiyatlı olanlarıdır. Kabalcı'da ise seçenek çoktur ancak oraya bakmadan dediğim yerleri gezmenizi öneririm. Kabalcı fiyat bakımın son tercih olmalıdır.

Kasım 28 - 23:28

Yolalinda bir yanıt verdi.

İkinci sınıfım ve 'öğrenci sosyal merkezi' konulu bir projeye başlayacağım. Okulum için 1000 metrekarelik öğrenci klüplerini, idareyi vb. içeren bir sosyal merkez tasarlamam gerekiyor. Arazim düz ve Haliç'e bakıyor. Projenin büyük olması gözümü korkutuyor. Projeye plandan mı formdan mı başlamalıyım?

Formdan başlardım ben olsaydım çünkü daha görülebilir, hissedilebilir bir boyutta ama herkesin çalışma stili farklı hatta aynı kişi farklı stillerde çalışarak da çok farklı bakış açıları elde edebiliyor o yüzden mimarlıktaki şu sabahlamaların hakkını verip her ikisini de denemeni öneririm : D
Kasım 28 - 23:25

Yolalinda bir yanıta alt yorum yaptı

kültür ve turizm bakanlığı çok bilgilendirici bir yönetmelik yayınlamış ve sürekli güncelenen bilgileri olan bir site de var turist rehberleri için ama ben şu an mimarlık okuyorum ve yazları rehberlik yapmam mümkün mü üniversiteden mezun olmadan, veya ileride hem mimarlık hem rehberlik yapmam için yasal olarak bir engel var mı tarzı sorularıma yanıt bulamadım
Turist rehberligi icin kokart gerekmekte bu neden ile de ilgili bolumlerden universite mezunu olmak sart. Acenteler her zaman kokartli rehberler ile calismak ister. Hem gezmek hem de para kazanmak guzel ama tabiatinizin buna musait olmasi gerek.
Kasım 28 - 23:23

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Turist rehberliği yan meslek olarak yapılabilir mi? Bunun için gerekli aşamalar nelerdir?

Turist rehberligi icin kokart gerekmekte bu neden ile de ilgili bolumlerden universite mezunu olmak sart. Acenteler her zaman kokartli rehberler ile calismak ister. Hem gezmek hem de para kazanmak guzel ama tabiatinizin buna musait olmasi gerek.
Kasım 28 - 23:22

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Neden mimarlık okudunuz?

Çünkü intihar haramdı 😂
Kasım 28 - 23:22

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Neden mimarlık okudunuz?

Mimarlık herşeye ucu dokunan herşeyden genel anlamda haberdar olabileceğiniz çok geniş bi meslek dalı mimar sosyal sorunlarada eğilir, daha spesifik olarak meslek içi şeylerede mekan çevreyi dolayısıyla insanı değiştirip dönüştüren etkiye sahip ve bu mekanlarıda tasarlayanlar mimarlar biraz daha dolaylı olacak ama toplumu şekillendiriyor mimarlar, mimarlık mesleği. ( tabi günümüzde bunun nerdeyse nadir olumlu sonuclarını görüyor olsakda:) )
Kasım 26 - 21:04

YolalindaGencer İşlekter kişisini takip etmeye başladı

Gencer İşlekter, Mimarlık Öğrencisi, @gencergenco

Kasım 26 - 21:03

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Mimarlık okumak istiyorum, hangi üniversitenin eğitimi daha iyidir ve bu mesleğin zorlukları nelerdir?

Merhaba
Ben şu an 1. Sınıftayım bir dönem bitti. Ben çok seviyorum bu bölümü ilk yıl kazanamamıştım mimarlığı bir yıl daha hazırlandım. Hangi Üniversitelerde okumam lazım demişsin burdan başlayalım
İTÜ, ODTÜ, MSGSÜ ve de YTÜ Türkiyedeki en iyi mimarlık okulları bunlar a kalite en az ilk 20.000e girmen gerekiyor. Dokuz Eylül, Gazi, Uludağ, İYTE, Anadolu, AGÜ, Akdeniz KTÜ Kocaeli GTÜ bunlar da b kalite diyebileceğimiz türden bunlar için de ortalama 30.000 sıralama gerekiyor. Bu saydığım okullar başarılı bunları tercih edersen iyi olur. Özel üniversiteler hakkında pek bir bilgim olmadığı için onları katmadım elbette başarılı olanlar var Yeditepe, Bilkent, Tobb, Bahçeşehir, Bilgi gibi. En düşük yer Bozok Üniversitesi 55.000 sıralama gerekiyor yani mimarlık okuman için ilk 55.000e girmen gerekiyor( daha az puanla özel üniversitelere de girebilirsin) ama seviyorsan eğer bir yıl daha feda edebilirsin benim gibi. Ben (GTÜde)Gebze Teknik Üniversitesinde okuyorum gayet memnunum. Taban 33.000 sıralamayla alıyor burası. Hem istanbula hem kocaeline yakın tam ortada. Her iki şehirdeki imkanlardan yararlanabiliyosun. Örneğin sergiler, tasarım atölyeleri, kütüphaneler vb. Burası doğayla iç içe bir yer. 30000e yakın bir sıralaman varsa burayı kesinlikle tavsiye ederim. Şimdi de mimarlık bölümünden konuşalım:
1- Çok masraflı bir bölüm hatta en pahalısı
-ortalama 2500-3000 Tl lik bir laptop gerekli Photoshop Autocad Sketchup 3dsmax vb. birçok program öğreneceksin sağlam bir bilgisayar şart. Her hafta maket yapıyosun haliyle kırtasiyelere oluk oluk para harcıyosun. Yine her hafta olmasa da iki haftada bir posterler yapıyosun bunun için de özalitçilere oluk oluk para veriyosun :) Bölüme başlamadan önce biraz photoshop bilirsen harika olur. Ben biliyordum ilk dönem bunun ekmeğini çok yedim :)
2- Garip bir bölüm örneğin sabahlara kadar çalışmış olmana rağmen yaptığın şeyi hocalar beğenmeyebilir. Bir iki saatte yaptığın bir şeyi ise öve öve bitiremedikleri oluyor :)) Eleştiriye çok açık biri olman gerekiyor. Mimarlığı tek kelimeyle anlat dersen ''ELEŞTİRİ'' derim. Sen ne kadar mükemmel birşey yapsan dahi mutlaka eleştirirler. Garip bir bölüm örneğin diğer bölümler gibi hoca anlatsın yazsın tahtaya sen geçir deftere böyle birşey yok burada. Defter tutma gibi bir durum da yok bir eskiz defteri oluyo okadar o da senin kendi çizimlerin. Hocalar gelir önümüzdeki haftaya ödeviniz bu bu der sen yaparak eleştirilerek öğrenirsin yani uygulamalı bir bölüm
3- Biraz çizim yeteneğin olursa çok iyi olur ama olmasa da olur yani kafandaki düşünceyi bir kağıdı buruşturarak da açığa çıkarabilirsin ama bölüme başlamadan önce biraz çizim öğrenmen çok işine yarayacak ama öyle karakalem portre yapacak seviyede olmana hiç gerek yok çünkü eskiz çizeceksin ( taslak resim) imkanın varsa bölüme başlamadan bir kursa gidebilirsin bir bir buçuk aylık bir çalışmayla kendini çook geliştirirsin
4- Soyut düşünebiliyorsan hayal kurmayı seviyorsan yani biraz renkli bir kişiliğin varsa bu sana çok başarı getirir.
5- Az biraz entel olsan harika olur : D çünkü bu bölümde sanat, tarih, sosyoloji, psikoloji, felsefe vb. birçok daldan faydalanabiliyorsun. Yelpazen ne kadar geniş olursa o denli başarılı olursun. Kitaplarla aranın iyi olması gerekiyor değilse sonradan da aranı düzeltebilirsin :)
6-Gezmeyi seviyosan çok iyi çünkü çok geziceksin. İşte müzeler, sergiler, tarihi yapılar, sokaklar vb.
7- Zamanı iyi kullanman idare etmen gerekiyor. Diğer bölümlerde son güne veya son haftaya bırakırsan geçersin ama mimarlıkta böyle bir şey imkansız yani sorumluluk sahibi olman gerekiyor.
8- Kahve içmeyi seviyorsan çok güzel çünkü çok içeceksin. Yeri gelecek sabahlamak zorunda kalacaksın ve kahve kupası en iyi arkadaşın olacak :))
9- Hırslı biriysen, rekabeti seviyorsan, yaptığın işe değer veriyorsan çok başarılı olursun. İlk yıl biraz zor ama mimarlık yarışmaları var bu yarışmalarda bir derece elde edersen ilerde iş görüşmesinde bir adım önde gidersin
10- Az biraz ego da var ise sende yukarıdaki kriterlere uyuyorsan mutlaka bu bölümü yaz çünkü sen mimarlık okumak için doğmuşsun. :)) )
Kasım 26 - 20:59

Yolalinda bir yanıt verdi.

Mimarlık bölümünde hazırlık dönemini en verimli şekilde nasıl geçirebiliriz?

Ben hazırlığı atladım ama çevremdeki hazırlık sınıfından gözlerimle ve benim birinci yıl tecrübelerim şöyle umarım çok emir verir gibi olmamıştır ve yararı olur, çevre edinin, hiç bir çıkar elde etmek amacıyla değil, insan sosyal bir canlı olduğu için yani paylaşacak insanlarımız oldukça ve paylaştıkça mutluyuz. Ayrıca çıkarı olacak insanlardan da çevre yapın ve daima aranızı iyi tutun. Etik değil falan diye düşünmeyin cidden yetişkinlerin dünyası çok pismiş ve lise sonda henüz mini mini bir bebekmişiz. Arkadaş edinmekte zorlanıyorsanız bir aktivite ortak nokta aracılığı ile kendinizi açabilirsiniz.

Rahatlıklarınızı kırın yani sınırlarınızın dışına çıkın; utandırılmaktan, rezil olmaktan, çirkin gözükmekten, reddedilmekten, dalga geçilmekten korkmayın, girişin, deneyin. En büyük pişmanlıklar yaşanmış şeyler değil yaşanılabilecekken yaşanmamış anlardır.

Bu yıllar kişiliğinizin oturacağı son yıllar bundan sonra nasıl biriyseniz büyük oranda öyle kalacaksınız ve ilerde değişikilik yapmak gittikçe zorlaşacak bu yılı değiştirmek istediğiniz veya yapmaya başlamak istediğiniz şeylere bir yatırım yapmakla geçirin.

Programınızı doldurun. Hazırlık dönemi boşlayınca girdap gibi oluyor zamanı yutup hızlıca geçebiliyor. Kategori olarak bir vücut aktivitesi bir beyin aktivitesi bir sosyallik aktivitesi bir de bireysel aktivite edinin.Kuluplere katılın. Bir müzik aleti, bir el işi, bir hobi edinin. Bir spor dalına başlayın. Bir dans kursuna, bir meslek kursuna, diksiyon kursuna yazılın gibi gibi

Üst sınıfları yakaladığınız gibi dersler, okul, hocalar, ortam hakkında bilgi edinmeye çalışın. Daha önce hiç girmediğiniz bir yarıştasınız artık kimse başladığını belli eden bayrak sallamıyor bittiği belli eden korna çalmıyor gizli bir yarış : P sizi nelerin beklediğinin farkında olursanız yıkılmanız çok daha zor olur ve bir adım önde olursunuz demektir.

Bunların dışında üniversite cidden çok güzel birşey, kampüsün imkanlarından olabildiğince faydalanmaya çalışın, kütüphane, havuz, sağlık kontrolleri, rehberlik... İyi dostluklar ve üniversiteli olmayı daha yakından tadabilmek için yurtta kalmanızı tavsiye ederim. Evi parası olan herkes tutabiliyor ama üniversite yurdunda sadece üniversiteye giren kalabiliyor ne kadar ayrıcalıklı düşünsenize.(ayrıca biz öğrenciler evlere çıkmaya devam ettikçe devlet yurt yapmıyor farkında mısınız, kendi kuyumuzu kazıyoruz pahalı evlere çıkıyoruz)

Kampüste etrafınız anlaşabileceğiniz insan dolu neden uzak kalasınız? Eve ilerde çıkarsınız veya yazları staj yaparken filan. Oda gerekli olursa da airbnb ve daha bir çok günlük ucuz oda bulabileceğiniz yer var. :D
Kasım 26 - 20:29

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Kendi başına Autocad öğrenmek mümkün müdür? Ne şekilde yapılabilir?

Komutları öğrenmek yeterli değildir, bir takım trikler ve mesleğine yönelik çizim teknikleri için eğitim alman şart bence; odanın eğitimlerine gidebilirsin, uygun ve mesleğe yönelik oluyor. Tek başına videolardan öğreneceksen en azından mesleğinle alakalı çizimler üzerinden yürüyen videolar edin
Kasım 26 - 20:28

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Bu kadar iyi niyetle yapılmış başarılı bir soru sorma sitesinde neden saçma sapan sorular soruluyor? Yetkililerin böyle davranışlarda bulunan kullanıcıları spamlamasının siteye zararı dokunur mu?

"Kusur Görenindir" diye güzel bir sözümüz var. Kişilerin saçma sapan sorularına cevap vermek zorunda değilsiniz. Birisi telefon zil seslerine dair insanların alışkanlıklarını anlamaya çalışıyor olabilir. Müzik sesleri fabrika ayarlarıyla gelen mi yoksa kişinin kendi ruhsal durumunu mu anlatıyor. Bu soruya siz o gözle bakamıyor olabilirsiniz. Soru içerisinde bir yazım hatası ya da mantık hatası görürseniz alternatif sorularda ekleyebilir ya da düzenleyebilirsiniz. Burası özgür bir platform :)
Ocak 2016

Yolalinda  bu yazıyı beğendi:

Hiç unutmam, gene bi gün üniversitenin bahçesinde kızlı erkekli sevişiyoruz

Hiç unutmam, gene bi gün üniversitenin bahçesinde kızlı erkekli sevişiyoruz, kimimiz bankta sevişiyor, kimimiz merdivenlerde, hava mis, şööyle vapura binip kızlı erkekli sevişe sevişe dolaşsak mı acaba dedik, değişiklik olur püfür püfür sevişiriz, kimimiz faytona binelim sevişelim diyor, kimimiz boşverin gezmeyi, kızlar kahvesine gidip king oynayarak sevişelim diyor, neticede derse girmeye karar verdik, hoca geldi amfiye, saç baş dağınık, belli ki öğle tatilinde sevişmiş, çıkarın sutyenleri kızlı erkekli sınav yapıcam demez mi, buyrun burdan yakın, başladık ağlamaya, etme eyleme hocam dün akşam elektrikler kesikti sevişemedik filan, nafile, fırçaladı hepimizi hoca, biz sizin yaşınızda öğrenciyken yokluk içindeydik, gaz lambasının ışığında sevişirdik, ayakkabımız bile yoktu, yırtık terliklerle sevişirdik, şimdi her türlü imkân var hâlâ sevişmeye üşeniyorsunuz ayıptır dedi, şımarıklığımızdan utandık haliyle, boynumuzu büktük, ufak ufak aklımızda kaldığı kadarıyla seviştik gari... E olacağı buydu, maalesef anca 30 alıp bütünlemeye kaldım, rahmetli babam çok sinirlendi, zaten top peşinde koşmaktan sevişmeye vakit ayıramayan abime öfkeli, bana patladı, biz dişimizden tırnağımızdan arttırıp seni okutmaya çalışıyoruz, senin aklın havada, sevişmeye niyetin yoksa bırak okulu, defol askere git diye bağırdı, rahmetli anam, ana yüreği tabii, bu kadar gitme çocuğun üstüne, sen onun yaşındayken daha mı iyi sevişiyordun sanki dedi, n’apsak falan derken, elektrik-elektronikte bizden üç sınıf büyük bi abla vardı, öğrenci seçme sevişme sınavında Türkiye beşincisiydi, kulakları çınlasın, hakkını ödeyemem, bütün yaz ondan ek sevişme dersleri aldım ve zor kurtardım paçayı finallerde.
*
Gençliğini yaşayamayanlar...
Gençliği böyle zannediyor herhalde.
*
İddia ediyorum, Haydar Dümen bile bizim başbakan kadar kafa yormuyordur bu işlere.
yılmaz özdil
Ocak 2016

YolalindaSevişmek konu başlığını takip etmeye başladı.

Sevişmek

YÖNLENDİR Cinsel ilişki

Ocak 2016

YolalindaCinsellik konu başlığını takip etmeye başladı.

Cinsellik

Cinsellik, cinsel özelliklerin bütünü, eşeysellik

Ocak 2016

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Gerçekten mutlu musunuz?

Sevgili ve sayın yeni İnploider. Mutlu musunuz ve Hayatınızın amacı ne soruları gerçekten çok sık soruldu. Başlarda üye olan her yeni kişi bu iki soru bir de aşk ile ilgili birkaç beylik soruyu soruyordu. Yanıtımı da vereyim tabii. Hayır mutsuzum, hayatımın da bir amacı yok. Belki de mutsuz ve amaçsız olduğum için bu yanıtı yazıyorum zaten. Mutlu musunuz? Sorusunu aramaya verdim ve şu linkler çıktı:
Ocak 2016

Yolalinda bu yanıtı beğendi:

Komik, zeki, yakışıklı bir erkeğin en itici yönü nedir?

Komik, zeki ve yakışıklı oldukça fazla kişi var zaten... Fakat bahsettiğiniz kişinin derinliği ve farkındalığı eksik olabilir. IQ açısından zeka yerine bu farkındalık daha çekici olurdu. Ama siz nasıl düzgün fizikli, akıllı ve zeki değilseniz kimse de bu özelliklerin hepsi olmak zorunda değil tabiki. İnsanı asıl çeken sıfatlandıramadığı özelliklerdir.
Ocak 2016

YolalindaEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, İngilizce Öğretmeni, @lorquina

full of questions&always learning

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Müzik

2851 Kişi   472 Soru

Kişisel Gelişim

1859 Kişi   145 Soru

İnsan Davranışları

3600 Kişi   955 Soru

Varoluş Hakkında

2775 Kişi   1061 Soru

Kitaplar

2914 Kişi   267 Soru

Psikoloji

2690 Kişi   947 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2088 Kişi   586 Soru

Filmler

3197 Kişi   192 Soru

Çizim Programları

382 Kişi   28 Soru

Hikaye

77 Kişi   25 Soru

Genetik

161 Kişi   64 Soru

Stres

208 Kişi   24 Soru

Güzellik

217 Kişi   70 Soru

Reklamlar

209 Kişi   64 Soru

İçecek

114 Kişi   52 Soru

Sağlık

1066 Kişi   1183 Soru

Yiyecek

140 Kişi   44 Soru

Ders

271 Kişi   45 Soru

Dizi

93 Kişi   62 Soru

Hayvan

56 Kişi   88 Soru

Arkadaşlık

98 Kişi   26 Soru

3D Tasarım

160 Kişi   9 Soru

Yabancı Ülke

121 Kişi   8 Soru

Çay

40 Kişi   40 Soru

Çevre Bilinci

68 Kişi   44 Soru

Tatil Yerleri

117 Kişi   29 Soru

Blogger

93 Kişi   32 Soru

Kişilik Bozukluğu

29 Kişi   16 Soru