Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayhan Şimşek, 

Gezgin

İnsan iradesinin özgürlüğüne kavuşmasını istiyor. Bireylerin özgürce bir araya gelmesinden oluşan toplumsal bir düzende yaşamak istiyor. Gerçekleşmesi mümkün tezat ütopyaları burada olma nedenlerinden biri. Aşka inanıyor sahiplenmeye karşı çıkıyor.

Pzt - 00:21

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Türk lirasının değeri neden sürekli düşmekte? Paranın değeri nelere göre belirleniyor?

Çünkü yıllar içinde sadece tüketim endeksli bir ülke haline getirildik, ardından son günlerde ki anayasa ve başkanlık tartışmaları yabancı yatırımcıyı endişelendirdi ve ellerindeki TL yi Euro ve dolara çevirerek ülkemizden ayrılma planları yapmaya başladılar. Çağdaş ekonomiler tek adam yönetimlerinden hazetmezler, ve belliki bu son siyasi gelişmeler onlarda ülkemizin tek adam yönetimine yaklaştığı fikrini olgunlaştırdı, bu tür ortamlar manipülasyon yapmak için sınırsız koşul sunar sermaye sahiplerine şuanda da o oluyur maalesef. Halbuki iktidar, istikrar vaadiyle bir siyasi hamle yaptı ve siyasi destek bularak politikasını gerçekleştiriyor normalde istikrar beklentisi ile TL değer kazanmalıydı. Fakat böyle olmadı demek ki piyasa bu siyasi hamleyi olumsuz yorumladı denilebilir.
Paz - 12:56

Ayhan Şimşek bir yanıt verdi.

Türk lirasının değeri neden sürekli düşmekte? Paranın değeri nelere göre belirleniyor?

En temel ifadesi ihhalat ve ihracat arasındaki farkın ülke para değerini belirlemesidir.

Bu duruma ek olarak, Ayrıca:
  • Ülkenin her türlü (gıda, maden, turizm, o, bu, şu) ihtiyacının mevcut yıl ve yıllar içindeki gereksinimlerine,
  • Bu gereksinimleri karşılayan firmaların mevcut yıl ve yıllar içindeki hal vakitleri;
O ülkenin kasasındaki parayı da ya artırır yada azaltır.
Bu durum ülkenin parasal gücünü ifade eder ve buradan hareketle o ülkeye yatırım yapılabilir güven de artar veya azalır.
Bu ''güvenin'' oluşması paradan çok daha değerli bir durumdur.

Özellikle yurtdışı firmaların yapacağı yatırıma referans anlamı taşıyan bu güven, ülkeye turizim ihracat gibi dışarıdan para gelmesi anlamında oldukça önemli bir para hareketinin ilk mekanizmasıdır.

Tüm bunlara ek olarak o ülkedeki siyasi istikrar ve kararlar da bahsi geçen güvenin birincil temel dayanaklarından olduğundan önemlidir.

Gel gelelim ki günümüzde TL'NİN dolar karşısında 4 liraya varan değer kaybı da bu saydığım, saymayı atladığım! Birincil nedenlere bağlıdır.
Paz - 12:23

Ayhan Şimşek bir yanıt verdi.

İnsanlar neden öpüşür?

Vücudun hassas noktalarına dokunarak gerçekleştirilen enerji paylaşımlarından biridir öpüşmek.
İhtiyaç duyulan enerjinin türüne göre bu dokunuşlar farklılık gösterebilmektedir.

Canlılığın doğasındaki enerji ihtiyacı belirli süreçlerde belirgin amaçlar için bir noktadan başka bir noktaya geçiş amacıyla başka tür enerji hissiyatına ihtiyaç duyar. Duygunun bu gereksiniminden kaynaklandığını düşündüğüm hareketle tükenme noktasının ölüm olduğu da bir gerçek.

Yaşamın varolmasından kasıt moleküler birleşmelerle başlayan yenilenme ihtiyacının da sürekli akıldaki kapıları merak ettirip açtıran bir örgü olduğuna inandığımdan sorduğunuz bu soru için teşekkür ederim.

bi'not: bir pazar günü dağılmışlığından cümleler arası ifade eksikliği tez vakit tamamlanacaktır^^
Cum - 23:20

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Büyükbaş hayvan dışkısından hidrojen gazı, karbon üretimi ve en iyi kalite gübre elde edildiğini biliyor musunuz?

5000 adet büyükbaş Hayvanın dışkı ve idrar birikintisi çevre için büyük bir problemdir.
Bir büyükbaş hayvan günde 40kg atık verir. 5000 hayvandan günde 200ton atık çıkar. 1ton atık fermantasyonundan 15 m3 metan gazı sağlanır. 200 ton atıktan günde 3000 m3 metan gazı çıkar. Yıllık metan gazı üretimi=1095000m3 tür. Bu hacimdeki metangazının ağırlığı yılda 1029tondur.
Metangazının Temperlenmesi: 2CH4 temperlersek C2H2 +3H2 Hidrojen gazı çıkar. 1029ton/yıl metan gazından 836ton asetilen gazı+193ton hidrojen gazı çıkar. C2H2 asetilen gazı 4bar basınçla sıkıştırılsa C2 aktif karbon + H2 hidrojen gazı sağlanır. 836ton/yıl asetilen gazıdan 772ton aktif karbon+64ton Hidrojen gazı üretilmiş olur. Total Hidrojen gazı Üretimi: 193 ton +64 ton =257ton/yıl 257000kg/yıl: 0.07Kg/m3=3671428m3/yıl hidrojen gazı elde edilir. 3671428m3/yıl: 5, 5m3 tüp gazı_667532 tüp/yıl kullanılır. Bakterisiz Gübre üretimi; 200ton/gün atık x 0, 300ton/gün bakterisiz gübre =60ton/gün gübre üretilir. Yıllık gübre üretimi 21600 ton olur.

GELİR ANALİZİ:
Hidrojengazı 667532tüpx1000TL/tüpgazı = 667.532.000TL
AktifKarbon 772ton/yılx3000TL/ton = 2.316.000 TL
Bakterisizgübre 21600ton/yılx200TL/ton = 4.320.000 TL
Gelir Toplamı: = 674.168.000 TL/yıl
GİDER ANALİZİ:

Hidrojen tüpü yatırımı 667532 tüp x500TL/tüp = 333.766.000 TL
Makina, Araç, Gereç, İşçilik yatırımı = 10.000.000 TL
Bedensel Özürlü Siviltoplum kuruluşlarına yardım = 402.000 TL
Gider Toplamı =344.168.000 TL
Şirket Karı = 330.000.000 TL/yıl olur.
Cum - 23:17

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Büyükbaş hayvan dışkısından hidrojen gazı, karbon üretimi ve en iyi kalite gübre elde edildiğini biliyor musunuz?

Orta Avrupa'da hemen her çiftlikte olan bir tesisten bahsediliyor. Dışkının depolanacağı üstü kapalı derin bir havuz gibi basit de bir sistem. Tabii onların 5000 hayvanlık çiftlikleri yok, büyüklerinde 150-200 hayvan var ve tesis de orantılı olarak küçük oluyor. Çiftçiler çıkan metan gazını genellikle Avrupa'nın ayazında buz gibi olan ağılları ve evlerini ısıtmada kullanıyorlar.
Cum - 23:16

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Hayvan gübresinden gaz üretimi yapılabilir mi?

Evet, biyogaz dediğimiz enerji türü sadece hayvan gübresinden değil doğal atıklarla üretiliyor. Biogazın oluşma süreci ise gayet basit. Atık bir tankın içine koyuluyor ve bozulma sürecinde ortaya çıkan gaz tankın içinde birikiyor. Tabii biriken gaz çeşitli yöntemlerle tankın içinden takviye ediliyor. Aksi durumda tankın gaz sıkışmasından patlaması bile muhtemel.

Cum - 23:13

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Beyinden veri çekme işlemi nasıl yapılabilir? Bu alanda bilimsel çalışmalar ne durumda?

Beyinden veri çekme işleminde, ne düşündüğünü kelime kelime dökebilecek bir sistem henüz geliştirilmedi fakat, Korktuğunu, heyecanlandığını ya da yalan söylediğini vb durumları anlayabiliyorlar. Buda şu şekilde gerçekleşiyor. Beynin her bölümünün farklı bir işlevi var ve buradaki hareketliliği ölçerek ne hissettiğin gözlemlenebiliyor. Beyin haritasını çıkarmak için yıllardır çalışılıyor ve halen tamamlanmış değil. Blue Brain Project 2023 'de tamamlanmayı hedefliyor. İşte o zaman işler birazcık daha karmaşık bir hal alacak diye düşünüyorum. Beyin haritası tamamlanmış ve simule edilebilir konumda olacak. İşte o zaman yeni bir çağa giriyor olacağız :)
Cum - 23:12

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Günün stresini ve yorgunluğunu üzerinizden ne şekilde atarsınız?

Kâğıt, kalem, gökyüzü.
Cum - 23:12

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

İnsanlarda neden bu kadar tatminsizlik var? Hep daha fazla isteme duygusu neden?

Gereksiz fazla hırs, yetersiz mücadele, başarısızlık, mukayese.
Aralık 27 - 22:35

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Bu site ne zaman ilk gün ki gibi gerçek sorularla daha iyi bir hale gelir? İyi tavuk nasıl kızartılır böyle bir soruyu insan neden sorar? Bu soruları soran bir milletten CERN laboratuvarındaki gibi bilinmeyenleri nezaman sormaya başlarlar?

İlk günlerdeki sorular bence daha gerçekdışıydı. Tavuk konusunu ben fena bulmuyorum yemek ağına sınıflandırıldıkça, tabi tavuk da en azından köy tavuğu olmalı, yamyam tavuk yemek istemiyoruz sonuçta. Bu millet, bir ihtimal, aşağı yukarı dörtyüz sene sonra bilimsel bilinmeyenleri sorgulamaya başlayabilir.

Aslında siz devlet olarak istediğiniz an milletin daha gerçek sorularla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Bilimsel bazlı eğitim politikaları üreterek işe başlayabilirsiniz. İnsanlara daha yoğun bilim eğitimi verirseniz bile bir kısmı bilime yönelecektir.

Devletin reisi çıkıp herkes sicim teorisini öğrenecek, bir sonraki mitingimde sınav yapacağım dese ve teoriyi öğrenmeyenlerin ihbar edilmesini teşvik etse ne olurdu acaba?
Kasım 2016

Ayhan Şimşek  bu yazıyı beğendi:

Yalnızlık

Yakın bir süreye kadar yatılı bir okuldaydım, yatılı okulda arkadaşlık bağları güçlü olduğu için insan yalnızlığı bilmiyor, ve dışarıya karşı kapalı olduğu için dışarıdaki insanlar hakkında bilgisi kısıtlı oluyor.
Bir üniversiteye başladım ve farkına vardım ki, insanlar aşırı yalnız. Bir kaç arkadaş grubu olan insan dışında genel olarak çok yalnızız.
Bu size acı veriyor mu bilmiyorum ama benim yüreğimi dağlıyor.
Bu duruma bir kaç çözüm olarak:
-insanlarla muhabbetten çekinmeyin, "konuşursam yanlış anlar mı" "hakkımda ne düşünür" vs. vs. düşüncelere hiç girmeyin ve muhabbet edin.
-insanların halini hatrını sorun.
-günaydın, iyi akşamlar vs. dileklerinde bulunun
-Bir kafeye vs gitmeyi teklif edin.
Ama tabi karşı cinsle muhabbetinizde hayvanî duygularınıza kapılıp yanlış amaçlar gütmeyin, eğer kendinize engel olamayacaksanız karşı cinsle pek fazla muhabbet etmeyin.
Toplumda binbir türlü sorun var. En azından şunu çözelim bari bee
Kasım 2016

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Karşılaştığımız bir tanıdıkla selamlaştıktan sonra neden hala yüzümüzdeki gülümseme bir müddet daha devam eder?

Anılar duygularını tetikler ve anılardan birden kurtulmak mümkün gözükmüyor şimdilik, mutluluk ve kızgınlık anılarına bağlı olarak bir süre daha devam edecektir.
Kasım 2016

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Neden çok fazla bayan yazılımcı yoktur?

Belki erkeklere nazaran daha duygusal oldukları içindir diyeceğim ama bizim firmada ki tek erkek yazılımcı benim, diğer üçü bayan... Bana sayıları hiç azmış gibi de gelmiyor :) Kızlar barbie erkekler action man seviyor belki de yazılım barbie değildir. :)
Kasım 2016

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Bu kadar iyi niyetle yapılmış başarılı bir soru sorma sitesinde neden saçma sapan sorular soruluyor? Yetkililerin böyle davranışlarda bulunan kullanıcıları spamlamasının siteye zararı dokunur mu?

"Kusur Görenindir" diye güzel bir sözümüz var. Kişilerin saçma sapan sorularına cevap vermek zorunda değilsiniz. Birisi telefon zil seslerine dair insanların alışkanlıklarını anlamaya çalışıyor olabilir. Müzik sesleri fabrika ayarlarıyla gelen mi yoksa kişinin kendi ruhsal durumunu mu anlatıyor. Bu soruya siz o gözle bakamıyor olabilirsiniz. Soru içerisinde bir yazım hatası ya da mantık hatası görürseniz alternatif sorularda ekleyebilir ya da düzenleyebilirsiniz. Burası özgür bir platform :)
Kasım 2016

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Yürüme hızı ile özgüven arasındaki bağ nedir?

Aslında daha genel düşünmek gerek. Özgüven ile elbette yürüme arasında bir bağ var.Düşünün çok yakışıklı veya güzelsiniz ve bir o kadar da şık(fiziksel görünüş her zaman özgüven arttırır ) o zaman omuzlar dik karşı tarafa dogru bakarsınız kafa yerde degildir ve bir bakmışsınız kedi yürüyüşü(cat walk) yapıyorsunuz. Özgüven etkileri bunlar yani yürüyüş de değişir.
Kasım 2016

Ayhan Şimşek bu yanıtı beğendi:

Eğitim hayatınızda karşılaştığınız sorunlar, problemler nelerdir?

Birincisi ve en önemlisi nitelikli üni mezunu yetistirmek yerine tek amaç aman mezun olsunlar aman mezun olalım fikri (herkes de var kimse inkar etmesiin)... İkincisi ise yedi ceediniz ölmüş , sefil ve bitap düşmemişseniz ya da dayınız yoksa size kimse burs vermez!! Ama bir istisna var ki suriyeli ya da babadan zenginseniz size de burs çıkar garanti!
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

.NET

1318 Kişi   87 Soru

Buluşma

876 Kişi   10 Soru

3D Studio Max

510 Kişi   12 Soru

Rap

265 Kişi   11 Soru

Web Siteleri

3069 Kişi   264 Soru

Bilgisayar

2536 Kişi   439 Soru

Sinema

3117 Kişi   300 Soru

Muhabbet

2088 Kişi   2356 Soru

İnsan Davranışları

3630 Kişi   956 Soru

Girişimcilik

3491 Kişi   359 Soru

Varoluş Hakkında

2793 Kişi   1062 Soru

Müzik

2861 Kişi   472 Soru

İnternet

2511 Kişi   535 Soru

Aşk

1179 Kişi   292 Soru

Kişisel Gelişim

1887 Kişi   149 Soru

İş Hayatı

2347 Kişi   325 Soru

Teknoloji

1865 Kişi   577 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2100 Kişi   587 Soru

Filmler

3223 Kişi   191 Soru

Gerçek Hayat

805 Kişi   102 Soru

İstanbul

555 Kişi   196 Soru

Proje Yönetimi

694 Kişi   36 Soru

Mekan Önerileri (İstanbul)

798 Kişi   69 Soru

Edebiyat

932 Kişi   203 Soru

İnsan İlişkileri

975 Kişi   128 Soru

Pazarlama

697 Kişi   129 Soru

Donanım

507 Kişi   95 Soru

Elektronik

434 Kişi   51 Soru

Spor (Türkiye)

418 Kişi   204 Soru

Para Kazanmak

786 Kişi   37 Soru