Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Ahmet Çapar inploid.com'da 1 soru sordu, 4 soru yanıtladı ve 9 takipçisi var.

Ekim 2013

Ahmet Çapar bir yanıt verdi.

Bilgisayar programcılığı öğrencisi için bitirme projesinde konu olarak neler olabilir?

Konu olarak ne olur bilmiyorum ama projende web servis kullanmaya çalış. Bir otomasyon uygulamasında bunu yapabilirsin. Aslında konunun ne olacağı sana bağlı. Sen hangi alana ilgi duyuyorsun?
Ekim 2013

Ahmet ÇaparSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Ekim 2013

Ahmet Çapar bir yanıta alt yorum yaptı

Neyi nasıl yapacağını bitirme projesi sırasında öğrenirsin zaten. Araştırmaktan vazgeçmeyeceksin. Ama neyi araştıracağını bilmen için önce kendine bir problem belirlemen lazım.
Eğer çok kısıtlı bir zamanın yoksa zamanın genişse bu konuyu kendine bir fırsata dönüştürebilirsin. Çevrende çözülmeye ihtiyacı olan sorunları keşfetmen ve onların çözümü için digital projeler üretmen değerli olacaktır. Bu yüzden problemlere odaklanmalısın. Mezuniyet sonrası kullanabileceğin referansın olabilir hatta kendi girşim projen olabilir. Bu yüzden bakış açını önce gözden geçir. Yalnızca bitirme projesini ne olursa olsun geçeyim diye düşünüyorsan online kitap, film siparişi verebileceğin bir internet sitesi klasik bir çözüm olabilir. Mezuniyet sonrası değerli bir referansım olsun diye düşünürsen basit oyunlar hazırlayabilirsin. Hem eğlenceli hem öğretici olur senin için ve şu an sektörde oyun programcılığı değerli bir konu. Bunun dışında çevrendeki problemlere odaklanmanı tavsiye ediyorum. Bu algılarını farklı bir yöne çevirecek ve problemlerden proje geliştirme keyfini ve girişimciliği sana tattıracaktır.
Ekim 2013

Ahmet Çapar bir yanıt verdi.

Bilgisayar programcılığı bölümü için nasıl bir bitirme projesi hazırlayabilirim?

Ne yaparsın bilmem ama mobil uygulamaya yönelik birşey yap. Sektör mobile kaydığı için güzel bir proje iş bulma konusunda güzel bir referans olacaktır
Ekim 2013

Ahmet Çapar bir yanıta alt yorum yaptı

Rasih Bey açıklamanız için teşekkür ederim. Zira ben bu kadar açıklama yazmak istememiştim. Siz üşenmemişsiniz sağolun. Göksel Bey, öğrenci değilim sektörde yıllarca çalışmış birisiyim. Zaten buda gerçek bi hesap değil. Kişisel bilgilerimi içermiyor yani. Bilgisayar mühendisiyim. Sizin mesleğiniz nedir bilmiyorum ama bilgisayar mühendisleri mezunlarının ne gibi şartlar altında çalıştığına şahit oldum bende o şartlar altında çalışmak zorunda kaldım çünkü. "Esnek mesai saatleri" kavramından lanet ediyosunuz. Ek mesai yapıyosunuz saatlerce, ücret var mı yok. "Sen yenisin arkadaşım tecrübe kazanman gerekiyo iş verdiğimize şükret" modunda takılıyor insanlar. Ben belki bu aşamaları geçtim, şu anda proje yönetecek seviyelere geldim ama nerden geldiğimi de unutmadım. Bugün çalıştığım şirkette yeni mezun birisi alınacağı zaman elimden gelince yardımcı olmaya çalışıyorum.

Eeee şimdi nerde bu odacık? Gel bak ben eşşek gibi çalışıyorum. Saatlerce ek mesai yapıyorum neden işverenlere yaptırım uygulamıyosun.

Bilgisayar mühendislerinin zaten temsil edildiği bir oda yoktu. Yeni yeni bi oluşum içine girdiler odayı yeni açtılar. Açılırken de bir gram umudum yoktu meslek haklarına yönelik bişey yapacaklarına dair. Sunum yapan arkadaş "Bilgisayar mühendislerinin imza yetkileri yok" gibi saçma sapan bi argümandan yola çıkarak oda açmak istediklerini anlatmıştı bize. Yani herşeyi bürokrasiye bağlama merakı.

Neyse bu konu burda çözülecek bişey değil. Saatlerce de tartışsak bir gerçek var ki oda meslek haklarının hiç bir oluşum/kurum/kuruluş tarafından denetlenmediğidir.
Kim ne derse desin ben bugüne kadar meslek odalarının meslek sahiplerini koruduğunu görmedim. Madem çok etkililer niye mühendisler odası çıkıpta "1000 liraya mühendis çalıştıramazsınız" diye sahip çıkmıyor mühendislerine. Madem yeni mezunlar yetersiz neden müfredat hakkında 2 kelam etmiyo bu mühendisler odası. Açıkca odalar rant kapısıydı geçti gitti çokta güzel oldu.
Ekim 2013

Ahmet Çapar bir yanıt verdi.

Şu siyasilerin meslek odalarını safdışı bırakma aşkı nedendir? Diyaloğa girmek yerine başka alternatif yaratma çabası neden?

Kim ne derse desin ben bugüne kadar meslek odalarının meslek sahiplerini koruduğunu görmedim. Madem çok etkililer niye mühendisler odası çıkıpta "1000 liraya mühendis çalıştıramazsınız" diye sahip çıkmıyor mühendislerine. Madem yeni mezunlar yetersiz neden müfredat hakkında 2 kelam etmiyo bu mühendisler odası. Açıkca odalar rant kapısıydı geçti gitti çokta güzel oldu.
Ekim 2013

Ahmet Çapar bu yanıtı beğendi:

Şu siyasilerin meslek odalarını safdışı bırakma aşkı nedendir? Diyaloğa girmek yerine başka alternatif yaratma çabası neden?

Meslek odaları kendini, bilime, mühendislerin gelişimine adasaydı bu hale gelmezdi. bizim meslek odalarımız tamamen siyasi oluşumların içinde bulunmaya başladı. sonuç olarak yine de genç mühendis ve mühendis adaylarına faydalı bir kurumdu... kendisine yazık etti..
Haziran 2013

Ahmet Çapar bir yanıta alt yorum yaptı

Fransız'larda mühendis yokmuş herhalde o sıralar :) Bu nasıl tasarım arkadaş
İlk ağır tank 1917-1918 tarihlerinde Fransa'da üretilmiştir. Tankın adı, Saint Chamond'dur. Tankın dizaynı kötüdür ve çok hantaldır. Motoru ağırlığını taşıyamadığı için sık sık yolda kalmıştır. Bu yüzden ona kaz ayakları üzerindeki fil adı verilmiştir. Ağırlığından dolayı, motoru sık sık ısınmakta ve bozulmaktaydı. Tek avantajı ise 75mm olan topuydu. Komutan, sürücü, komutan yardımcısı, topçu, yükleyici, asistan topçu, dört makinesi topçular, mekanik olmak üzere 9 mürettebatı vardı.
Tank

Tank

Haziran 2013

Ahmet Çapar bu yanıtı beğendi:

EXIF Datası nedir?

Dijital makineyle çekilmiş olan fotoğraf sadece görüntü (imaj) dosyasından ibaret değildir. Fotoğrafın hangi makineyle, hangi lensle, ne zaman, hangi diyafram ve estantene hızıyla çekildiği gibi daha onlarca değeri bünyesinde barındıran bir dosyayı da bu görüntü dosyasının içinde barındırır. Bu dosyaya “exchangeable image file” yani değiştirilebilir resim formatı EXIF denilmektedir. EXIF çekilen fotoğrafı okumamızı sağlarken aynı zamanda bize çekime ilişkin ipuçları ve detayları da verebilir.

EXIF Bilgileri Nasıl Görüntülenir?

EXIF bilgilerini yazılım kullanarak görüntüleyebileceğiniz gibi yazılımsız da görüntüleyebilirsiniz. Resim dosyasının üzerine sağ tıklayın Özellikler>Ayrıntılar sekmelerini tıklayın. Buradaki bilgiler EXIF bilgileridir.

Teknoloji
Mayıs 2013

Ahmet Çapar bir yanıta alt yorum yaptı

:) hahaha
Kötü sektör demektir. Mesela yazılım sektörü böyledir. Gece gündüz çalıştırırlar fazla mesai ücretini de vermezler. Belirsiz isteklerin, kötü planlamanın, beceriksiz yöneticilerin tüm maliyetini sen çekersin.
Mayıs 2013

Ahmet Çapar bu yanıtı beğendi:

Mail servisleri arasında en iyi olanı hangisidir?

Outlook kullanışlı
Nisan 2013

Ahmet Çapar bu yanıtı beğendi:

Hesap makinelerindeki tuş dizilimi telefonların tuş diziliminden neden farklıdır?

İlk yapılan hesap makinelerinde mekanik nedenlerden dolayı 9 tuşu en üste konulmak zorundaydı. Geri kalan rakamların ergonomik bir şekilde kullanılabilmesi için art arda gelmesi gerekiyordu. Haliyle ortaya aşağıdan yukarı doğru 1-2-3/4-5-6/7-8-9 şeklinde dizilim ortaya çıktı. Bugün bahsettiğimiz mekanik problem aşılabilmesine rağmen eski nümerik klavye alışkanlığı devam ettiği ve ergonomik açıdan bir engel teşkil etmediği için ilk zamanlardaki dizilim günümüzde de devam etmektedir.
Mart 2013

Ahmet Çapar bir yanıt verdi.

Ekrandaki bir noktaya sürekli tıklayacak bir bot nasıl yapılabilir?

Autoit diye bir araç var, sağdan soldan duyduğum kadarıyla böyle otomatik işlemler yaptırmak için kullanıyor millet.

autoitscript.com/site/autoit/
Şubat 2013

Ahmet Çapar bu yanıtı beğendi:

Derlenen ve yorumlanan programlama dilleri arasındaki farklar nedir? Birbirlerine karşı avantajları/dezavantajları nelerdir?

Derlenen diller çalışmanın daha öncesinde bilgisayar diline çevrilir. Bilgisayar diline çevirme işi işlemci mimarisine göre farklı olur. mesela intel işlemci için derlenen bir program arm işlemcide çalışmaz. Her mimari için kendilerine özel derleyiciler bulunur. Bu yüzden platform bağımsızlığı yoktur.

Yorumlanan dillerde kodlar text halinde çalıştırılır ve bilgisayar diline çalışma sırasında çevrilirler. Text dosyası halinde olduğu için düzenlemesi kolaydır. Çalışma anında çalıştığı ortamda derlendiği için platform bağımsızlığı vardır. Çalışma sırasında hem kodu derlemek hem de çalıştırılmak ile uğraşıldığı için derlenen dillere göre yavaştır.

Bir de bunların ortak noktası diller vardır Java ve C#.net gibi. çalışma öncesinde bir ara forma dönüştürülür. Bu form üzerinde çalıştığı runtime enviroment tarafından bilgisayar diline çalışma sırasında bilgisayar diline çevrilir. Bu yüzden platform bağımsızlığı vardır.
Şubat 2013

Ahmet ÇaparBilgisayar Programları konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar Programları

Bilgisayar programları üzerine sorulmuş sorular ve bazı programların detaylı incelemeleri..

Daha Fazla