Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mvc hayranı, Extjs meraklısı, Proje üretme hastası

Şubat 2017

Ahmet FaikAnkra Hkuk kişisini takip etmeye başladı

Ankra Hkuk, Hukuk Uzmanı, @ilkeraksoy

Haziran 2015

Ahmet FaikSerkan Gürcan kişisini takip etmeye başladı

Serkan Gürcan, Bilgisayar Programcısı, @serkangurcan

Şubat 2015

Ahmet Faik  bu yazıyı beğendi:

Başarı Üzerine:Su Üzerinde Gelen Gençlik Şampiyonlukları

2010

Futbola aşık olan bu gençler hiç bir şekilde bir sahanın olmadığı futbolun sadece televizyondan izlendiği futbola dair terimlerin bile oradan duyulduğu bir adada yaşayan gençler, bu gençler futbolu bilmeselerde bildikleri çok iyi bir şey vardı başarı, azim, hırs ve hırsın azmin başarının birleştiği çalışkanlık duyguları olan gençler bir şekilde deniz üzerine inşa ettikleri futbol sahasında başladıkları futbol zevkine, ilk başlarda ailelerin bile inanmadığı gençler sonrasında o çevrede düzenlenen Pangha Cup turnavasına katılırlar turnavaya gidecekleri sırada aileleri formalarını diktirir ve sonrasında onlarla birlikte destek olmak için giderler.Gençler o turnavada 3. Olurlar ama turnavada dikkat çekici bir yer var ki insanı daha çok duygulandırıyor turnavada çocuklar 2-0 yenilirken yağmurlu havada spor ayakkabı ile oynayamadıklarını keşfederler ve sahaya çıplak ayakla çıkarlar ve maçı o halde kazanırlar.Sonuç olarak bu adada ailelerin balıkçılıkla geçimini sağlayan ailelerin çocukları gençlik şampiyonluklarında 2004,2005,2006,2007,2008,2009,2010 turnavalarını şampiyon olurlar...

Şubat 2015

Ahmet Faik bu yanıtı beğendi:

Sesleri huzur veren şarkıcılar hangileridir?

hayatimdegisti.com/ burda istediğin türden sesleri bulabilirsin bana çok yararı dokunmuştu açıkcası :)
Şubat 2015

Ahmet Faik bir yanıt verdi.

Asp.Net Mvc için Türkiye'de yazılmış en iyi kitap hangisidir?

Bana göre şimdilik en iyisi Veysel Uğur Kızmaz'ın yazdığı kitaptır. Özellikle tavsiye ederim.
Eylül 2014

Ahmet Faik bu yanıtı beğendi:

Bir bilişim sis mühendisi mezun olana kadar okul dışında bilişim konusunda kendini nasıl geliştirebilir ?

Özellikle henüz temel öğrenimine devam eden, müstakbel meslektaş adayı, üniversiteli arkadaşlarımın en çok yönelttikleri sorulardan biridir, kendilerini mesleki olarak nasıl geliştirecekleri.

Bir çırpıda, şunu bunu öğren nasihatleri havada uçuşadursun, sıradan bir yanıtla geçiştirilemeyecek kadar önemli bir soru olduğundan, her defasında uzun uzun yanıt vermeye çalışıyorum:

Bir mühendis adayı şu sorulara kafasında, makul yanıtlar vermiş olmalı:

- Ben bu mesleği yeterince iyi tanıyor muyum?

- Bu meslek neden var, hayatın hangi boşluğunu doldurmak için görev yapmakta?

- Bu mesleği gerçekten çok seviyor muyum yoksa gelir ve sosyal statü gibi gerekçeler hatırına, aile ve çevre baskısının kurbanı mı oldum?

- Belki karın tokluğuna bir yaşam da sunsa, sadakatle bağlı olacak kadar mesleğime sevgim samimi mi?

- Değişimin, yenilikçi ve özgün düşüncenin neresindeyim? Hayal gücümün farkında mıyım?

- Mesleki yaşamımın sonunda neleri başarmış olmak, beni mutlu edecek ve ömrümü iyiki uğrunda harcamışım, dedirtecek ?

- Konforlu, yüksek standartta bir yaşam vaad eden kariyer mi yoksa bilim aşkı ve gem vurulmamış özgür bir ruhla idealist bir çaba mı?

...

İnanıyorumki, mühendis olmak çok özgün ve dünyayı şekillendirici, sınırları hayal gücü ile çizili, engin bit seçilmişlik alanıdır. Bu insanlar ücretli çalışabilir, memur da olabilirler, şüphesiz ama memuri bir yaşam ve bakış açısıyla bakmayı alışkanlık haline getirip, hayalleriyle işlerini desteklemezlerse, yazık ederler diye düşünürüm hep.

Mühendislik, ıssız bir adada tek veya beraberindeki küçük bir grupla yapayalnız kalınsa bile, sıfırdan bir medeniyeti yeşertme cüretini gösterebilmektir, aslında. Burada da hayal gücü ve yöntem bilgisi vazgeçilmezdir.

Bunlar konusundaki zaaflardan olmalı, genellikle mesleki gelişimden anlaşılan yada anlaşılmak istenen, mesleki aletlere özgüdür çoğunlukla.

Bizden örnekle; pek çok öğrenci programlama dillerini öğrenmenin yazılım geliştirmek için yeterli olduğunu düşünürler ve her an gündemlerinde yeni bir dil vardır, peşinden koştukları.

Oysa yazılım, öncelikle bir sanattır, Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu tarafından koruma altına alınmıştır. Dolayısıyla, sanat özgünlüktür, emsalsizliğe yönelmek ve hayal ile sekilleniş.

Bunlar ise iyi bir analiz, kurgu, tasarım ve beyin jimnastiği eşliğinde olabilir. Kötü düşünülmüş bir projeyi mükemmel kodlasanız da ne anlam ifade eder, düşünün.

İyi bir gözlem yeteneği ile hayal edebilme potansiyelinin damıtıldığı bir süreçtir bilişimde, bilgisayar bilimlerinde mühendis olmak. Alanınız yazılım olmasa bile sizi özgün ve inovatif kılacak bu yaklaşımlar, yol göstericidir.

Unutulmamalıki, her yıl daha fazla insan, mesleğinize ortak ve belki de rakip olarak mezun olmaktalar. Aynı kodları yazan pek çok insandan biri olmak, her an ikame edilebilir, yerini başkaları alabilir olmayı kabul etmektir.

Halbuki inovatif bilişim mühendislerinin her biri taklit edilemez tarzlar, algılayışta olabilirlerse gelişirler ve geliştirirler.

Pekçok alanda olduğu gibi, taklitçiliğin ağırlıkla hüküm sürdüğü, sıradışılığın daha nadir görüldüğü bir alandır, bilişim.

Hepsi için daha iyi görmek, soyutu somutlaştırabilmek gerek. Bir öğrenci aletlerin peşinde koşmayı tadında bırakıp, mesleğinin felsefesi ve derinlikleri konusunda yol almaya çalışmalıdır, kanaatindeyim.

Ancak o durumda hafızlığı bırakıp gelişimden gerçekten söz edebilen aydınlık mühendisler oluruz.

Ve öyle mühendislere toplumumuzun ekmek gibi, su ve hava gibi ihtiyacı olduğuna yürekten inanıyorum.
Eylül 2014

Ahmet Faik bu yanıtı beğendi:

Ayağa kalkınca oluşan ani göz kararmasının nedeni nedir?

Ortostatik hipotansiyon denilen bir durum bu. Aniden ayağa kalktığımızda toplardamarlardaki kan yerçekiminin etkisiyle bacaklarda göllenir ve hızlı bir tansiyon düşmesi meydana gelir. Beyine kan akışı yavaşlar göz kararması olur hatta ciddi durumlarda bayılmalar meydana gelir. Bayılmanın nedeni beyin kendini korumak için tabiri caizse motoru kapatır(bilinci kapatır) sen yere yığılırsın böyle olunca düzlemde yatay hale gelirsin yani ayaklarda göllenen kan tekrardan kalbe geri döner kalp beyne pompalar ve bilinç yerine gelir ayılırsın.

Ortostatik hipotansiyon bir hastalık değil bulgudur. Şeker, kalp, tansiyon, damar hastalıkları, kansızlık, dehidratasyon gibi birçok durumun belirtisi olabilir. Dolayısıyla altta yatan sebebi bulmak çok önemli. En basit sebep havalar aşırı sıcaktır yaşlısındır az su içmişindir yani sıvısız kalmıştır vücut bundan dolayı olabilir. Doktora gidelim lütfen.
Ağustos 2014

Ahmet Faik bu yanıtı beğendi:

Antivirüs programları nasıl çalışır?

Serkan Köse'nini yazdıklarına ilaveten;

Bir bilgisayar virüsü aslında yine bir bilgisayar programından farksızdır. Normalde bilgisayar programın veya scriptin yapamayacağı türden bir anomali meydana geldiğinde anti-virüs programları bunları fark ederek durdurmaya çalışır ve bilgisayarın yöneticisine danışmak için bir süre karantinada bekletir.

bir bilgisayar programı teknik açıdan kabaca nasıl çalışır ı tarif etmeye çalışırsak; uygulamanın derlenmiş veya derlenmemiş kodları bir dosya olarak disk üzerinde beklemektedir. Bilgisayarın Ana kartına gelen elektrik sayesinde tüm donanımlar harekete geçer ve işletim sistemi açılmaya başlar. İşletim sisteminin açılması bir dizi programcığın üst üste açılması sayesinde oluşur. Bu programcıklar çalışabilmek için durağan bir ortam olan disk den daha hareketli olan REM Yazılabilen önbellek de birikmeye başlarlar. Uygulama içindeki değişkenler , delegasyonlar, function işaretçileri vb. tüm uygulama kimyasındaki her şey ancak önbellek yani REM de çalışmaktadırlar. Asında bilgisayarımızı çalıştırdığımızda %90 oranında ön bellek üzerinde yaşarız.

işte bu nedenle bu virüsler işe REM e geçerek başlarlar. Çünkü bu bölgedeki çalışan diğer programların pointer leri ile oynamaya veya pointerlere yazılan değerleri değiştirmeye veya bunları farklı yerlere yollamaya çalışırlar. Bu nedenle .NET ve JAVA gibi dillerde geliştirilmiş uygulamalar dinamik bellek yönetimi kullanırlar. Adeta bu tip kötü amaçlı uygulamalardan köşe kapmaca oynarlar. Çalışma anında pointer in REM üzerindeki adresini sürekli değiştirirler. Bu nedenle uygulama performansları diğer makine diline daha yakın dillerle yazılmış uygulamalardan azdır.

özetle; uygulama güvenliği bir ölçüde virüs türündeki yazılımlarından nederece korunabildiğimizle de ilgilidir. Tabi yazılım aslında donanımı yöneten bir şeydir. Bu nedenle aslına bakarsanız donanımların daha güvenli tasarlanması gerekmektedir.
Ağustos 2014

Ahmet Faik bu yanıtı beğendi:

Antivirüs programları nasıl çalışır?

Bilgisayar virüsleri, bilgisayarınızdaki donanımı normalde doğru bir şekilde kullanmak için yazılmış programcıkların yerine kötü amaçlar için kullanmak amacı ile yazılmış küçük programcık ve script parçalarıdır. Amaçlarını sizin bilgisayarınızda gerçekleştirmenin yanında hızla yayılmak gibi başka bir amaçları da vardır. Tabii ki bu da programlandıkları şekilde ilerler (kendileri bunu düşünmüyordur yani) . Bu benzerliklerinden dolayı da virüs kelimesi bu programcıkları tanımlamak için kullanılmıştır.

Antivirüs programlarını yazan firmalar kendilerine ait olan dünyanın farklı noktalarındaki sunucularını, güvenlik kalkanlarını da tamamen indirerek virüslere açarlar. İnterneti tarayan bot, spyware, virüs programcıkları (bunları yazan ve dağıtan kişiler) bu sunuculara çok hızlı bulaşır ve bulaşan bu virüsü tanımlayan antivirüs sunucuları da bu virüsün derecesini, yapısını ve imzasını belirleyerek kendi virüs tanıma veritabanlarına bu yeni virüsü de ekleyerek antivirüs veritabanlarını güncellerler. Bilgisayarınızdaki antivirüs programınızın aralıklarla veritabanı güncellemesi istemesinin nedeni budur. Gidip antivirüs veritabanının en güncelini indirerek bilgisayarınızdaki tanımlananlara benzer virüsleri de yakalama şansı elde eder. Böylece olabildiğince güncel olarak bilgisayarınızı korumuş sayılır. Bu açıdan bakıldığında anti-virüs yazılımlarının aslında hep 1 adım geriden geldiğini unutmamak gerekir.

Bu bahsettiğim yöntem bilinen ve uygulanan ilk yöntemlerden birisi idi ancak son dönemlerde sezgisel tarama yöntemleri geliştirildi. Bu yöntem ile de herhangi bir programın sıra dışı bir işlevi ya da haberleşme portlarında normalde olması gerekenden farklı bir davranışı yakalayan tarayıcılar bu sıradışılığı yaratan programcığı tespit ederek işaretleyebilmekte. Örneğin, bir program bilgisayar açılıında kendini çalıştırmak için sistem kaydını güncelliyorsa ve aynı program bilgisayar klavye tuşlarını takip için arayüze erişmeye çalışıyorsa bu yazılım güvenlik ile ilgili sorun yaratmaya çalışıyordur denebilir. Bunun gibi senaryolar çoğaltılarak sezgisel tarama sürekli gelişmektedir.

Anti Virüs Programları

Ağustos 2014

Ahmet Faik bu yanıtı beğendi:

Bir projeye domain belirlerken kullanıcı açısından örn: (kit.ap) mı daha akılda kalıcıdır yoksa geleneksel (kitap.com) mu?

Benim şahsi kanaatim .com uzantılı adların daha faydalı olacağı yönünde. Hem kullanım alışkanlıklarına daha uygun hem de yazım esnasında artık .com uzantısını otomatik tamamlayan internet tarayıcılar sayesinde yanlış alan adına yönelme ihtimali de ortadan kalkıyor. Böyle düşünüyorum ancak diğer şekildeki isimlerle de, iş fikrinin yapısına ve yayılma hızına bağlı olarak, ilerlenebilir.

NOT: Sadece örnek olması açısından başarılı iş fikirlerin neredeyse hepsinin .com uzantılı olduğunu da belirteyim.
Temmuz 2014

Ahmet Faik bu yanıtı beğendi:

Oyun yapmak isteyen birisi hangi yolu izlemelidir?

Oyun yapmak isteyen birisi ilk öncelikle kullanacağı teknolojileri belirlemelidir. Ben mesela bu işin içindeyin Open Source(Kaynak kodlu) teknolojileri kullanıyorum. Bu sayede kimseye bağlı kalmıyorum. Örneğin; Unity3D kullanan birisi mutlaka bazı yerlerde kısıtlanacaktır. Sana önerim teknolojiler bunlar;
Programlama Dili : C/C++ // Kodlabın C++ kitabını öneririm.
Oyun Motoru : Ogre3D // ogre3d.org/
Fizik motoru : Bullet // bulletphysics.org
Ses motoru : FMOD // fmod.org/

Bir de kendine sağlam bir ekip bulman gerekir. Başlangıçta 3-4 kişi yetebilir. Verdiğim teknolojileri araştır. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.
Haziran 2014

Ahmet Faik bu yanıtı beğendi:

KPI (Key Performance Intigator - Anahtar Performans Göstergesi) ne demektir?

KPI, Key Performance Indicator kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe'ye Anahtar Performans Göstergeleri olarak çevirebiliriz. Adından da anlaşılacağı üzere, belirlediğiniz herhangi bir kriterin durumu ve bu durumun göreceli performansı için kullanılır. Hedefiniz nedir ve hedefe göre neredesiniz gibi soruları yanıtlamanıza yardımcı olur. Burada belirli bir KPI içim, durumunuzu tanımlamak adına istediğiniz kadar parametre tanımlayabilirsiniz. Motosiklet üzerinden örnek vereyim. Neredesiniz, hızınız nedir, ortalama ne kadar sürede ne kadar ilerliyorsunuz. Hedefinize göre neredesiniz. Yağ, benzin ne kadar almıştınız ve o yola göre ne kadar harcadınız. Bunun gibi bir çok parametre tanımlanabilir ama özet ile durumunuzu belirli bir hedefe göre ölçümlemiş olursunuz. İşte APG budur. Neredeyse her sektörde kullanılabilir.
Haziran 2014

Ahmet Faik bu yanıtı beğendi:

Küçük bir startup (2-10 kişilik); görev yönetimi, iletişim, hata takibi için hangi araçları kullanabilir?

İş takibi için: trello.com

İş takibi/dökümantasyon için:atlassian.com/ JIRA ve Wiki web servisleri, JIRA'yı bir süre kullandık, trello'ya geçtik.

İletişim için: Skype kullanıyorduk, Hipchat'e geçtik.

Müşteri desteği için: desk.com kullanıyoruz ama memnun değiliz, herhalde değişecek kısa zamanda öyle görünüyor.


Code repository: github.com, bitbucket.org/ (atlassian servis)

Haziran 2014

Ahmet Faik bu yanıtı beğendi:

Proje raporu nasıl yazılır?

  • Projenin adı: Projenizi etraflıca ve etkili anlatabilecek bir isim bulmalısınız.
  • Proje özeti: Proje raporunun başına bir proje özeti eklemeniz raporu inceleyecek kişilere ön bilgi verme bakımından önemlidir.Özet, bir paragraflık genel bir bilgi olmalıdır. 120 kelimeyi geçmemelidir. Kısaca amacı ve hedefi belirtilmelidir. Proje raporu tamamen bittikten sonra raporun başına eklenmelidir.
  • Projenin amacı: Bu projeyi niçin hazırlıyorsunuz, hangi hipotezi ispatlayacaksınız, hedefiniz ne? Bu projeyle hangi probleme çözüm arıyorsunuz? Bu bölüm çok önemlidir, hedeflerinizi açık açık, madde madde yazmalısınız. Bu bölüm kısa tutulmalıdır.
  • Giriş: Bu bölümde projenizi gözden geçiren insanların zihnini proje konusuna yaklaştırmalısınız. Bu bölüm kısa tutulmalıdır.
  • Yöntem: İlk olarak çalışmanızın planını yazmalısınız. Sonrasında çalışmanızın kapsamını yazmalısınız. Ardından, bu projeyi hazırlarken kullandığınız yöntemleri bir bir sıralamalısınız ve hepsini tek tek açıklamalısınız. Her proje için farklı farklı yöntemler gerekir değil mi? Deney, gözlem, araştırma, istatistik, yorumlama, dinleme, tartışma… Acaba siz hangi yolu nasıl kullandınız? Proje sırasında edindiğiniz bilgileri, analizleri, verileri, istatistikleri, bulguları, hesaplamaları… eklemelisiniz. Bu veri ve istatistikleri kullanma yarışmayı kazanma şansınızı artırır. Bu bölüm projenin gelişme aşamalarını barındırır. Geniş tutulmalıdır.
  • Sonuç: Projenin verim kısmıdır. Projeden çıkan sonuç bu başlık altında toplanmalıdır. Başta belirttiğiniz amaca ne kadar ulaştığınızı yazmalısınız. Sonuçları tablo, grafik gibi görsel malzemelerle zenginleştirmelisiniz. Bu konuda yapılabilecekleri, önerilerinizi ekleyiniz.
  • Kaynak: Proje hazırlama sürecinde yararlandığınız kaynakları buraya yazmalısınız.
Haziran 2014

Ahmet Faik bu yanıtı beğendi:

Less nedir?

CSS kodlamada kullanılan dinamik bir dildir. CSS'de mevcut olmayan yazılım yapılarının kullanılmasını ve ön derleme ile CSS'e çevrilmesini sağlar.
Mart 2014

Ahmet Faik bu yanıtı beğendi:

Lider olmak için neler yapmak gerekir?

Öncelikle bu soruyu sormaman gerek. Bir lider her zaman sorunlara çözüm bulandır ve üretendir. Liderlik vasfı insanın içinde vardır. Yönlendirici ve çözüm bulucudur ve bu özelliğini kesinlikle insanlara yardım etmek için kullanmalıdır. Yoksa sadece adın lider olur kendin değil.
Mart 2014

Ahmet Faik bu yanıtı beğendi:

Nosql veritabanını ne zaman-nasıl kullanmalıyım?

NoSQL sistemleri yüksek erişilebilirlik sunarlar. Okuma ve yazma performansları olarak RDBMS’lerden göreceli olarak daha performanslı olabilirler. Özelliklerinden dolayı yatay olarak genişletilebilirler. Binlerce sunucu birarada küme olarak çalışabilir ve çok büyük veri üzerinde işlem yapabilirler. Esnek yapılarından dolayı programlama ve bakım anlamında kolaylık sağlarlar. Farklı özelliklere sahip bir çok implementasyon arasından seçim yapma şansınız vardır. Çoğu açık kaynaklı ve bulut bilişime uygun olduğu için maliyet anlamında avantajlıdır.

Öte yandan RDBMS sistemlerini kullanan uygulamaların NoSQL sistemlere taşınması başlangıçta zor olacaktır. Veriler başarılı bir şekilde taşınsa bile bağlantı (join) kullanan kodların değiştirilmesi gerekicektir. Aynı şekilde sorgu tabanlı veri erişimi yerine anahtar tabanlı veri erişimi sağlamak gerekebilir. Ttransaction kavramı bulunmadığı için veri kaybı sözkonusu olabilir. Veri güvenliği konusunda da RDBMS’ler kadar gelişmiş özelliklere henüz sahip değiller. Bazı projelerin dökümantasyon ve profesyonel destek konusunda eksikleri olabilir.

Uzun yıllardır RDBMS kullanıyorsanız NoSQL sistemlere geçmek size çok anlamlı gelmeyebilir. Ancak internet işiyle uğraşanlar için RDBMS ile bir tıkanma noktası var. Bu noktaya ulaştığınızda NoSQL çözümleri sizin için çok faydalı olabilir. Şu anda olgunlaşmış durumda bir çok NoSQL proje mevcut, bunları alıp sisteminize adapte edebilirsiniz. Elbette her durum için NoSQL çözümleri uygun olmayacaktır, önemli olan uygun alanlarda kullanabiliyorsanız NoSQL çözümlerini değerlendirmenizdir.

Ne Zaman Kullanılmalı?
Örneğin hepsiburada.com’u düşünelim. Binlerce çeşit ürün, her bir ürünün özellikleri, kategoriler, alt kategoriler… Üstelik bunların tamamı zaman içinde değişiyor. Yeni bir kategori ekleniyor, varolan kategorinin özellikleri değişiyor vs. Bu gibi durumlar, veri tabanını yönetmeyi oldukça zorlaştırır. En çok akla gelen çözümlerden biri olarak, ‘madem öyle, her bir kategori bir xml’de tutalım, değişiklikleri xml üzerinde yapalım’ı sayabiliriz. NoSQL veri tabanları ise bu cümlenin daha gelişmiş ve gerçek hayata vuku bulmuş halleridir. Kısaca üç ana unsurdan/eksiklikten söz edebiliriz: hız, işlevsellik ve ölçeklendirilme (scalability) .

Değerlendirebileceğiniz NoSQL çözümleri:
  • Redis
  • MongoDB

RDBMS: Relational Database Management System
Mart 2014

Ahmet Faik bu yanıtı beğendi:

Yazılım geliştirirken projenizi yönetmek için hangi programlardan yararlanıyorsunuz?

Hata takibi için iş hayatında aşağıdaki listede bulunmayan TestTrackPro'yu kullandım. Versiyon yönetiminde svn'i ve git'i öneririm. Her ikisi de açık kaynak. Git Linus Torvald imzasını taşıyor ve github'ın temelini oluşturuyor. Windows için her ikisi için de en iyi grafik arayüzü Tortoise.

code.google.com/p/tortoisegit
tortoisesvn.net
Şubat 2014

Ahmet Faik bir yanıt verdi.

Türkiye'de neden bir dünya şirketi yok?

Bana göre Dünya üzerinde ses getirebilecek seviyede üstün işler yapan fakat isimleri sadece ihtiyaç doğrultusunda bilinen frmalar mevcut. Bunun sebebi, az maliyet ile çok iş beklemek, kazanılan paraların şirket büyümesi için harcanması yerine şirket sahibinin hayatını daha iyi seviyeye yükseltmek gibi kısa vadeli planlarından dolayı dünya şirketlerinin çok az seviyede olduğunu düşünüyorum.
Şubat 2014

Ahmet Faik bu yanıtı beğendi:

Projeniz (fikriniz) var ama paranız yok. Hayata geçirmek için nasıl bir yol izlersiniz?

Soruya yanıt vermeden önce şiddetle şunları okumanızı öneririm:

Genel olarak "Girişimcilik" konusundaki sorular için: inploid.com/n/girisimcilik/399/question...

ve "Girişimcilik" konusunda yazılmış yazılar için: inploid.com/n/girisimcilik/399/posts/

Benim fikrim kısaca; 2000 TL ile yapabilecekleriniz çok sınırlıdır. Ancak, projenize sizin gibi inanan ve teknik anlamda ekipte görev alabilecek farklı kişileri projenize ortak ederek (sizin gibi sermaye de koyabilirler, emeklerini de) projenin en kısa zamanda bir prototipini oluşturabilirsiniz. Bu prototip sizi melek yatırımcılara giden yollara doğru bir çıkış kapısı görevi görebilir. Ya da elinizdeki prototip ile (projeniz hızlı bir çıkış yaparsa) hızla yayılabilir ve bu durumda da parayı her şekilde (borç, kredi, yatırım... Vs) bulursunuz. Ancak, başta da söylediğim gibi, artık bir projeyi hayata geçirebilmek için çok fazla paraya ve çok fazla efora ihtiyaç var. Umarım bu bilgilerin faydası olur, başarılar dilerim.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

inploiders

351 Kişi   166 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Psikoloji

2924 Kişi   968 Soru

Galatasaray

249 Kişi   56 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Yazılım

3265 Kişi   564 Soru

Çorum

4 Kişi   2 Soru

İskilip Dolması

2 Kişi   0 Soru

İskilip

2 Kişi   0 Soru

İnternet

2629 Kişi   542 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Yamaç Paraşütü

57 Kişi   11 Soru

Web Siteleri

3415 Kişi   268 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Buluşma

986 Kişi   10 Soru

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Sosyal Medya

1443 Kişi   213 Soru

Yazılım Geliştirme

1234 Kişi   187 Soru

Öğrenme Teknikleri

742 Kişi   27 Soru

Başarı

124 Kişi   40 Soru

Startup Weekend 2011

10 Kişi   2 Soru

Startup Weekend

8 Kişi   1 Soru

inploid Ağları

100 Kişi   32 Soru

Java

317 Kişi   52 Soru

İnternet Güvenliği

207 Kişi   40 Soru

Web Tasarımcısı

535 Kişi   48 Soru

Programlama Dilleri

579 Kişi   94 Soru

Windows 7

51 Kişi   40 Soru

Açık Kaynak (Open Source)

107 Kişi   22 Soru