Bilmek istediğin her şeye ulaş

Arif N., 

Öğrenci

Mati hay vor

Mayıs 11 - 18:55

Arif N.Gulsum Gizem kişisini takip etmeye başladı

Gulsum Gizem, Öğretmen, @gulsumgizem

Kasım 2016

Arif N. yeni bir  soru  sordu.

Kasım 2016

Arif N. bir yanıt verdi.

Para nedir?

Geçmiş de emek sonucunda alınan ücretti artık, bir borç senedi olmuş durumdadır.
Kasım 2016

Arif N.Sevim Güngor kişisini takip etmeye başladı

Sevim Güngor, Öğrenci, @sevimgungor

Hayattan mutluluk AŞK heyecan sevgi istiyorum ve bu konularda da sizlerden yardım istiyorum

Kasım 2016

Arif N.Gülsüm Karakoç kişisini takip etmeye başladı

Gülsüm Karakoç, Öğrenci, @gulsumkarakoc

KENDİMİ SEVİYORUM DÜNYA GÜZEL DAHA NE İSTERİMKİ ??????? Haaa BİDE SEVDİKLERİM YANIMDA OLSUN YETERR.

Eylül 2016

Arif N. bir yanıta alt yorum yaptı

saymadım ama şunu söyleyebilirim 10 bin tane okumadım, ve 10 bin küçük bir sayı değil sayın bazarov
10.000 yakın kitap okudum özellikle kızılmaskeyi 3 defa tam seri olarak bitirmişimdir. çok faydasını gördüm, itiraf ediyorum kızılmaskeden önce ben bir hiçmişim. çünkü çizgi roman okuyacağım diye hiç ders çalışmadım hayatım boyunca, tommiks, teksas, tombraks, kızılmaske, dr. no, yüzbaşı volkan, tarkan top on listemin başında gelirler. ne ara ders çalıştım da akedemik kariyerimi yaptım hatırlamıyorum bile beleşine mi okdum yoksa ben...?
Ağustos 2016

Arif N. bu yanıtı beğendi:

Arabesk insanların gözünde neden kötü imaj kazanmış durumdadır?

Arabesk müziğin başlangıcı; ezilmiş, horgörülmüş, ve çoğunluğu fakir bir kesimin kültürüne dayanır. Ana temaları da tamamen bu kesimin kendiyle bağdaştırabileceği türdendir.

Türkiye içindeki sosyo ekonomik farklılıklar, 1960'larda başlayıp günümüze kadar artarak devam eden doğudan batıya yaşanan göç nedeniyle iyice dikkat çeker hale gelmişti. Göç, ve göçü başlatan eğitim, iş imkanları ve kültürel şartlardaki eşitsizlikler; zamanında çözülemeyen tüm sorunların da etkisiyle, normal şartlarda birbiriyle barışık bir şekilde yaşayabilecek bu sosyal kesimleri, birbiriyle pasif (bazen de aktif) olarak savaşır hale getirdi.
Bu nedenle, büyük kentlerde yaşayan insanlarla, büyük kentlere uyum sağlamaya çalışan göç etmiş (ve çoğunlukla fakir) kesim arasında yaşanan bu karşılaşmalar, uzun bir süre soğuk duş etkisi yaptı.

1970 ve 80'lerdeki ana medya (Gazeteler, ve tabii ki sadece Devlet televizyonu ve radyosu) Türkiye'nin büyük şehir yaşam tarzı ve daha çok batıyı andıran kültürel yapısıyla bağdaşmayan bu kültürü, ve onu temsil eden Arabesk müziğini uzun süre görmezden geldi. Daha sonra TRT, bu müzik türünü icra edenlere yasak getirdi.
Tabii ki yasaklar yine bir işe yaramadı.

Arabesk müziğinin insanlar gözünde kötü imaj sahibi olmasının tek sebebi olmasa da bence asıl neden, bu müziğin içerdiği
depresif, agresif, ağlak, ve kadere yaslanan söz, ve bu sözleri destekleyen müzik tarzıdır.

Ben kişisel olarak, hayatımdaki hiç bir şeyin kaderin elinde olması fikrini kabul etmiyorum. Ailem dar gelirli bir kesimden gelmiş de olsa, hayatta -kendimce- başardığım her şeyi pozitif düşünce, çaba, yılmazlık, etrafımdaki herkese hoşgörü ve nezaket göstermem sayesinde başardım.
Bu nedenlerle Arabesk, ben ve benim gibi düşünüp hareket edenlerin müziği olamaz.

Fakat tabii ki bir müzisyen ve aranjör olarak, bu müziğe de artniyetle bakmıyorum. Arabesk müzik, her ne kadar ben benimseyemesem de, kültürümüzün bir parçası.
Yine de çocuklarım olursa onlara arabesk müzik dinletip kafalarını olumsuz enerji ve saldırgan sözlerle doldurmaktansa, onlara umut ve barış içinde mücadele etme isteği aşılayan müzikleri dinletmeyi tercih edeceğim.

Ağustos 2016

Arif N. bir yanıt verdi.

Ağustos 2016

Arif N. bir yanıt verdi.

2 yıllık normal bir bölüm okuduktan sonra bölümle alakasız mesela 2 yıllık işletme okursam askerliğim 6 aya düşer mi?

Düşer. Şuan 2 yıllık okuyanlar ya dgs ye girip 4'e tamamlıyor örgün eğitim ile yada dışardan aöf okuyor
Ağustos 2016

Arif N. bir yanıta alt yorum yaptı

Site kapanmış :)
Arkadaş e kitap demiş, bir kaç kişi olayı yanlış anlayıp "kitap satın alma siteleri" söylemiş belgeler.com iyidir kardeşim.
Ağustos 2016

Arif N. bir yanıt verdi.

Kitap okumak ve kültür doğru orantılı mıdır ve kitap başarıyı etkiler mi?

Ne kadar çok kitap okursan, konuşurken zevk alacağın insan sayısı o kadar azalacaktır.
Ağustos 2016

Arif N. bir yanıta alt yorum yaptı

Sıkıntı nedir biliyormusunuz insanların doğum yılıydı ismiydi gibi şeylere takılıp düşüncelerini bir kenara iterek yargılamak şuan ben senin adını bilmiyorum doğduğun yılıda öenmsemiyorum yazdıkların ve düşüncelerin benim için önemliyse senin doğum günün adın soyadını bilmemin önemi varmı.Bu gerçeğin yapmış olduğu iyi işlerin unutulacağını felan düşünüyosunuz.bugün yaşanan olaylar kimin haklı olduğunu yıllar sonra gösterdi.
Edindiğim bilgileri ilk öğrendiğimde şaşırmıştım, ilginç gelmişti aslında dikkat etmediğim için. Neyseki yanlış bildiğim şeylerin doğrularını da öğrenmiş oldum. Buraya yazdığımda pek çok kişi okulda öğrendiği şeyleri doğru kabul etme inadından ötürü beğenmeyecek cevabımı. Ben yinede yazayım ki en azından benim gibi geç öğrenmesin millet;

1- Okul kitaplarındaki Ali Rıza diye sunulan resmin aslında Ali Rızaya ait olmadığı. Hatta Atatürk'ün babasının kim olduğuna dair daha enteresan bir bilginin açıklanmasının hapis nedeni olabileceğinden ötürü pek çok yazarın bunu açıklamaktan çekindiğini görmüştüm.

Pratik Bilgiler

2- Gençliğe Hitabeyi Atatürk'ün yazmadığı
şaka gibi değil mi? Yeni çıkan "Cumhuriyet Efsaneleri" kitabında buna dair bilgiler yer almakta.

3- Atatürk'ün isminin Kemal değil aslen Kamâl olduğu. Hatta kimliğinde bile "Kamâl" şeklinde yazıyor. İnternetten şöyle bir baktım Kâmal'in anlamına; "Yahudilerin dili olan İbranicede "totem" yani "put" mânâsına gelmektedir. " yazıyor.

Pratik Bilgiler

4- Ayasofyanın müze olmasına dair belgeyi Atatürk'ün imzalamadığı, hatta o sırada soyadı kanununa göre Mustafa Kamal'in "Atatürk" soy ismi almadığı. Kısacası başkasının onun imzasını taklit ederek sahte bir belge yaptığı. İmzaya dikkat;

Pratik Bilgiler

Şimdi bir kenara çekileyim ve eksi puan alışımı izleyeyim.
Mayıs 2016

Arif N. bu yanıtı beğendi:

Öğretim hayatında gezmek tozmak gibi bazı şeylerden geri kalmak pahasına çok çalışmaya değer mi yoksa o yaşlar bir kere yaşanıyor diyerek insan kendini hayatın akışına mı bırakmalı?

Her şeyi zamanında yapmak lazım.

Gezmenin yaşı gençliktir. İş hayatı başlayınca insan gezmiş olmak için geziyor bazen. Boş boş dolaşmaktan korkmamak lazım. Hem gezmeye doymamışsanız vaktinizin olmayacağı zamanlarda aklınız hep gezmede kalır. Gençlikte arkadaşlıklar daha yakındır, dolayısıyla arkadaşlarla gezmenin tadı bu zamanlarda çıkar. Yaş ilerledikçe arkadaşlıkların eskisi gibi olmadığını göreceksiniz.

Müziğe, spora başlamanın yaşı gençliktir. Müzikle ilgilenecekseniz çalacağınız aleti gençlikte öğrenirseniz iş hayatının sıkıcılığında bu aletin sizi dinlendirmesi daha kolay olur. Yoksa bir de onu öğrenmeye stres yaparsınız. Spora alışmış bir vücut da size çok daha sağlıklı yıllar sağlar. Bunlara vakit ayırmak geleceğe en büyük yatırımdır.

İşinizde iyi olmak istiyorsanız gerekenleri öğreneceğiniz zaman gençliktir. "Tüm derslere girin, işiniz sırf ders çalışmak olsun" demiyorum ama ne istediğinizi bilin ve kendinizi geliştirmeye bakın, bu da zaten sadece okulla olmaz. Yaşınız ilerledikçe aptalca sorular sormanız daha çok yadırganacak. Gençlikte aptalca soru sormak serbesttir.

Bunların dengesini kurmak o kadar zor değil. Yeter ki düşünerek yaşayın.
Mayıs 2016

Arif N.Tuğba Dinç kişisini takip etmeye başladı

Tuğba Dinç, Ebelik Bölümü Öğrencisi, @tugbadinc

Basak burcu, Karadeniz kültürü asiği, sosyal, girisken.

Mayıs 2016

Arif N.Büşra Gürler kişisini takip etmeye başladı

Büşra Gürler, Üniversite Öğrencisi, @busragurler

MIS öğrencisi, yaşar, düşünür, hisseder.

Nisan 2016

Arif N.Seyda Kartal kişisini takip etmeye başladı

Seyda Kartal, Mimarlık Öğrencisi, @seydakrtll

Nisan 2016

Arif N.Ebru Kagitci kişisini takip etmeye başladı

Ebru Kagitci, Tıp Öğrencisi, @kgtc

Nisan 2016

Arif N. bu yanıtı beğendi:

İyi bir üniversitede okumak devlet yönetimine karşı olmayı tetikler mi?

Devlet yönetimine karşı olmak veya olmamak, bireyin kişisel eğilimidir. Yaşadığı ülkede gördüklerini, kendi yaşadığı olayları, insanların hayat standartlarını, kendi yaşam koşullarını, ve devletin bu konularda nasıl bir tavır sergilediğini, birey kendisi yorumlar ve iyi bir yönetime sahip olup olmadığı konusunda kendisi karara varır. Çevresinden, duyduklarından, kendisine empoze edilmek istenenlerden ne kadar etkileneceği, yine bireyin kendi zekasının ve kendi vicdanının vereceği bir karardır.

Üniversite ise; kişinin zaten az veya çok eğilimli olduğu kendi görüşüne ortak insanlarla bir araya gelebilmesini sağlayabilir en fazla... Böyle bir ortamda, bu insanlarla bir araya gelip gelmemek, aktif olarak birlikte görüşünü savunmaya çalışıp çalışmamak, karşı olduğu konularda sesini duyurmak isteyip istememek de yine bireyin kendi kişisel kararıdır.

Bir üniversite yönetimi ve üniversitenin öğretim görevlileri, kendi görüşlerini öğrencilere empoze etmeye çalışsalar bile, kişilerin görüşlerini böyle basit yöntemlerle değiştirmenin mümkün olabileceğine inanmıyorum. -Ki; başlıkta geçen " iyi üniversite " tanımındaki üniversitelerde, belki bir kaç istisna kişi dışında, öğretim görevlilerinin böyle bir çaba içerisinde olduklarını da hiç zannetmiyorum. Zaten, belli bir görüşe yakın olan bir kişi, kendisine empoze edilmek istenen başka bir görüşe karşı savunmaya geçmek isteyecektir, kendi görüşüne daha çok bağlanacaktır. Ya da zaten aynı görüşe yakın ise, var olan görüşü konusunda daha emin ve kararlı olmaya başlayacaktır. Her iki durumda da kimse kimsenin görüşünü değiştirmiş sayılmaz. Yine de; okuduğu üniversite ve çevresindeki arkadaşları nedeniyle, kişi kendi görüşünü değiştirip başka bir görüşü desteklemeye başlasa bile, yine de buna beyin yıkamak denilemez. Kişi kendi sahip olduğu değer yargılarıyla kendi kararını kendisi vermiştir.

Özet olarak; üniversite mevcut devlet yönetimine karşı olmayı tetiklemez. Zaten kişi devlet yönetimine karşı bir görüşe sahip ise; bu görüşünü savunabileceği ve sesini duyurabileceği bir ortama üniversitede sahip olabilir veya olamaz.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Fotoğrafçılık

1893 Kişi   167 Soru

Sinema

3154 Kişi   300 Soru

Tiyatro

309 Kişi   31 Soru

Resim

258 Kişi   51 Soru

İnsan Davranışları

3697 Kişi   959 Soru

İnsanlar

427 Kişi   217 Soru

Şiir

337 Kişi   64 Soru

İnsan Psikolojisi

276 Kişi   61 Soru

Elektrik

296 Kişi   67 Soru

Dil Bilimi

179 Kişi   59 Soru

Tıp

347 Kişi   261 Soru

Karikatür

227 Kişi   13 Soru

İcatlar

332 Kişi   42 Soru

Kitap İncelemeleri

176 Kişi   13 Soru

Günlük Yaşam

56 Kişi   58 Soru

Düşünme Süreçleri

13 Kişi   9 Soru

Hurafe

2 Kişi   2 Soru

Lazlar

1 Kişi   1 Soru

Meslekler

290 Kişi   147 Soru

Varoluş Hakkında

2827 Kişi   1062 Soru

Zeka

845 Kişi   92 Soru

Buluşma

897 Kişi   10 Soru

Dinler

1083 Kişi   328 Soru

Sosyoloji

565 Kişi   150 Soru

Edebiyat

948 Kişi   203 Soru

İnsan İlişkileri

998 Kişi   128 Soru

Kitap Önerileri

675 Kişi   78 Soru

Dünya Nüfusu

13 Kişi   6 Soru

Genetik Hastalıklar

6 Kişi   6 Soru