Bilmek istediğin her şeye ulaş

Arif N.,

Öğrenci

Mati hay vor

Haziran 2015

Arif N.

Satın alınan bilgisayarın ilk açıldığından itibaren ne kadar kullanıldığını öğrenmeni bir yolu var mı?

Bilgisayarda herhangi bir etkinlik yapılmışsa, bilgisayar bakım programları ile buna dair bilgiler az çok sağlanabilir. Ayrıca silinen dosyaları kurtarmakta kullanılan kimi profesyonel yöntemlerle de söz konusu sabit disk içerisinde daha önceden barınmış olan kişisel dosyaların en azından bir kısmına bile ulaşılırsa, parçanın kullanılmış olduğu gözlenebilir.

Bunların dışında bilgisayar kasasının arkasındaki etiket zarar görmemişse, kasa açılmamış ya da etiket değiştirilmiş olabilir ki kasanın açılması suretiyle parçalar üzerinde ne oranda toz biriktiğinin gözlenmesi de bu konuya dair bir fikir verebilmektedir; çünkü sıfır bir bilgisayarın parçaları ile çok az kullanılmış ya da fazlaca kullanılıp pek temizlenmemiş bir bilgisayarın parçaları arasında gözle görülür (hijyenik) farklar olacaktır.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2015

Arif N.

Formula1 yarış pistlerinin km ve yol şekli neye göre belirlenir?

Formula 1 spordan öte hem bir teknoloji yarışı hem de izleyicisi için oldukça pahalı bir şovdur. Pistlere bakarsanız bir kısmı pist mimarlarınca tasarlanır, bir kısmı da zaten var olan caddelerin kullanılmasıyla F1 pisti olur. Uzunlukları yaklaşık 3 km ile yaklaşık 8 km arasında değişir. Tarihte İtalya'daki Circuito de Pescara gibi 25 km'ye varan istisnalar da olmuştur. Yeni tasarlanan pistlerde uzun düzlükler, hızlı virajlar, şikanlar ve yavaş virajlar planlanır. Bunlar da belli kurallara göre değil de seyircinin keyif alarak izlemesi göz önünde bulundurularak tasarlanır. Her ne kadar bu işin özel mimarları tasarımları yapsa da son karar F1'in patronu Bernie Eckelstone'undur. Pistler yarış mimarisi açısından İstanbul Park gibi çok başarılı da olsalar izleyici azlığından iptal edilebilir ki İstanbul Park iptal edilen ilk ya da son pist değildir. Tasarım da aslında o kadar elzem değildir, Monaco pisti mesela direkt şehrin içinden geçen caddelerden oluşur, en zor ama en keyifli pistlerden biridir.
 • 1 Yanıt
Mart 2015

Arif N.

Okul çantalarını baba ya da annelerin taşıması toplumda yaşanan kötü olayların ailede, çocuk için bir endişe oluşturduğundan mı kaynaklanıyor?

Kimse bir çocuğa ebeveynleri yanındayken saldırmaz, hatta vahşi hayvanlar bile bunu yapmaz. Ebeveynlerin çocuklarının okul çantasını taşımaları ya o çantanın gerçekten küçük bir çocuk için çok ağır olmasından ya da çocuklarını çok şımartmalarından kaynaklanıyor.
 • 3 Yanıt
Mart 2015

Arif N.

Müzik dinlerken sözlerine mi yoksa melodisine (ritmine) mi dikkat edersiniz. Sizin için önemli olan hangisidir?

Aslında müzik dinlerken dikkat edilen kısım o anki ruh haline bağlı olarak değişiyor. Mesela çoşkulu bir anda dinliyorsan ve müzikte biraz hareketli ise bu durumda sözler çok dikkat çekmiyor fakat üzgün ve yavaş bir müzik dinliyorsan bu sefer sözlerin anlamı dikkatini çekiyor. Kısaca ruh haline bağlı değişken bir durum diyebilirim.
 • 3 Yanıt
Mart 2015

Arif N.

Cabir Bin Hayyam'ın atom parçacığı hakkında yaptığı açıklama aslında Einstein'in bu olaya yani atomu parçalamaya yoğunlaşmasına mı sebep olmuştur?

Şu konuda dikkatli bir ayrımı yapmalıyız, füzyon ve fisyon bombaları ( uranyum_hidrojen ) atom bombası değildir. Lütfen bu konuda gerçek bilgisi olmayanlar, sırf muhalefet olmak için yazmasın. Gerçekten bilgisi olanlar yazsın, sakın o böyle söyledi bu böyle söyledi tarzı kopyadan ziyade, kendi fikri olanlar konuşsun lütfen. Füzyon ve fisyon bombaları element bombasıdır. Atom parçalanamaz, tek bir atom dahi parçalansa evren saniyenin 10 000 000 000 'da 1 'inde yok olurdu. Zaten bu konu yakında uluslar arası tartışmaya açılacak, atom gerçekleri ve buna bağlı konular, takip etmenizi öneririm.
 • 5 Yanıt
Mart 2015

Arif N.

Dünya nüfüsünü GDO'lu ürünlerin yol açtığı hastalıklarla indirmek mümkün mü?

Uluslararası kanser örgütü ve Uluslararası tarım örgütünün açıklamalarına göre bu sorunuzun cevabını en net 2015 ve 2016 yılları sonunda almış olacağız.
Konuyla ilgili bir kaç haber linki:
florence.com.tr/kanser/onkoloji-haber/5...
dunyakansergunu.org/icerik.php? İd=136
hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/28163144.. .
 • 1 Yanıt
Mart 2015

Arif N.

Kadın kaburga kemiğinden yaratıldı cümlesi aceba dogmatik bir bilgi mi?

Bu soru aklım dincilerin sık sık sorduğu şu soruyu getirdi: İnsan maymundan olduysa maymun neden var? Şimdi de ben soruyorum kadın erkeğin kaburga kemiğinden olmuşsa neden hala tüm erkeklerin kaburgaları simetrik ve aynı sayıda? Tabii ki dini bilgileri hepsi dogmatiktir.

dogma
isim Yunanca1.isim Belli bir konuda ileri sürülen bir görüşün sorgulanamaz, tartışılamaz gerçek olarak kabul edilmesi
2.felsefe Doğruluğu sınanmadan benimsenen, bir öğretinin veya ideolojinin temeli yapılan sav, nas, inak
"Dogmaların en geçerli olduğu alan din alanıdır, burada yalnızca inanılır. " - M. C. Anday
 • 2 Yanıt
Mart 2015

Arif N.

Bakkalların fiş vermemesi vergi kaçakçılığına girer mi?

Akbil makinelerinin fiş vermemesinden çok daha masum bir vergi kaçakçılığıdır ama girer.
 • 1 Yanıt
Mart 2015

Arif N.

Lazlar hakkında neler biliyorsunuz?

 • 0 Yanıt
Mart 2015

Arif N.

Hurafeler insanın gelişmesini engeller mi?

Normal021falsefalsefalseTRX-NONEX-NONEEvet, çünkü hurafeler insan davranışlarını etkiler. İnsan davranışları da bu inançlar doğrultusunda şekillenir. Genellikle hurafeler insanlarda korku kültürünü oluşturur. Günlük yaşamını olumsuz yönde etkiler ve gelişimini engeller.
 • 3 Yanıt
Eylül 2011

Arif N.

Benim önüm parlak diyebileniniz var mı?

Önüm parlak? -Benim önüm açık.. gibi mi kast ettin?
 • 2 Yanıt
Temmuz 2011

Arif N.

Başbakan'ın eğitim için sunduğu elektronik kitaplar ve bu elektronik kitapları ücretsiz olarak verecek olması hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bence Türkiye için gerçekten aşmış bir durum... İşin kaymağını kim yiyecek diye düşünmekten çok bunun çocuklara olan faydasını ve Türk eğitim sisteminin Avrupa ve uluslararası arenada nasıl bir izlenim bırakacağını düşünüp ona göre yorumlamalıyız. Çok güzel ve yerinde bir gelişme.
 • 13 Yanıt
Ocak 2011

Arif N.

Telekinezi nedir? Yapabileniniz var mı?

kaşık bükmeyi denedim olmadı . bence numara böle şeyler yok
 • 2 Yanıt
Ocak 2011

Arif N.

Sizce bu devirde en iyi meslek nedir?

En iyi meslek yoktur. Mesleğini iyi yapmak vardır. Bu soruyla boğuşanlar genelde bir hedefe ulaşamayanlardır. Bir an önce yapmak istediğin neyse ona odaklan derim.
 • 3 Yanıt
Daha fazla göster