Bilmek istediğin her şeye ulaş

Murat Paltaoğlu, 

Elektrik Mühendisi

Elektrik Mühendisi Murat Paltaoğlu inploid.com'da 9 soru sordu, 75 soru yanıtladı ve 6 takipçisi var.

Temmuz 2012

Murat Paltaoğlu bir yanıt verdi.

Klimanın çalışma prensibi nedir?

Tabiki konunun bir çok detayı vardır ama en özet haliyle anlatmaya çalışayım.
klimanın dört ana parçası vardır. evaparatör kondanser komprasör genleşme valfi. bu parçaların tamamı kapalı bir boru tertibatıyla birbirine bağlıdır ve içlerinden soğutucu akışgan akmaktadır. komprasör gazı basınçlandırır ve genleşme valfinin de sayesinde kondanser bölgesinde gazı sıvılaşmaya zorlar ve burada bu hal değişimi sebebiyle sıcaklık yükselir. kondanserdeki sıcaklık fanlarla havaya atılır, burası dış ünitedir. sonrasında sıvı haldeki akışkan genleşme valfinden de geçerek evaparatöre ulaşır. burda genleşme valfi sonrası sıkışmadan kurtulan sıvı, boru çaplarının da genişlemesi ile birlikte gaz fazına geçer. bu hal değişimi esnasında da o ortamda sıcaklık düşer ve fanlar sayesinde üzerinden akıtılan havayı da soğutur. bu kısıma da iç ünite denir. iç ünitede sirküle olan hava kendisinden daha soğuk bir yüzeye çarptığından yoğuşma meydana gelir ve bu da bir boru ile drene edilir. genel ve en basit haliyle aslında sadece klima değil buzdolabı vb bir çok soğutucu cihaz bu işleyişle çalışır.
Temmuz 2012

Murat Paltaoğlu bir yanıta alt yorum yaptı

anlatımın başı doğru ama devamı kesinlikle yanlış... klima dışardaki nemi alıp ayrıştırıp dışarı atıyor madem burda nerde ısı alışverişi nerde iç ortamda nem değişimi??? dışarıya atılan su klimanın iç ünitesinde yoğuşan su dur. bu su sıcak havanın daha fazla nem tutma kabiliyetinden dolayı ve sıcak bir havanın soğuk bir yüzeye çarpması sonucu oluşan yoğuşmadır. en genel benzetmeyle gözlük camınıza üflediğinizde veya kışları camınızın içten nemlenmesi gibi. asıl hikaye aşağıda anlatmaya çalıştıpım gibidir:):):)
Brooklyn'de Sackett-Wilhelms Lithographing and Publishing adlı matbaa şirketi, ısı ve nem değişimleri yüzünden kağıdın genleşmesi ve büzüşmesi sonucu baskı sürecinde renklerin donuklaşması gib bir sorun yaşıyordu. Willis H. Carrier; 17 Temmuz 1902'de bu şirket için dünyanın ilk klimasının tasarımlarını tamamladı.

Bu bilginin belgeselini yayınladı Discovery Channel geçtiğimiz haftalarda. İlk klimanın bir matbaadaki nem oranını dengelemek için yapılmış olduğunu öğrenmek oldukça şaşırtmıştı beni.

Oradan aldığım bilgileri şimdi size satayım :))

Kapalı bir ortamda ısıyı hissetmenizi sağlayan olgu nem oranı eğer bir şekilde odadaki nem oranını olası gerekenin altına düşürürseniz soğuk çıkarırsanız sıcak hissediyorsunuz.

Klima dediğimiz alet dışarıdan nemli havayı alıyor, fanlar sayesinde içerisindeki nemi ayrıştırarak tekrar dışarı atıyor (hatırlayınız klimalar dışarıya su boşaltır) ve nemi alınmış havayıda odaya veriyor. Böylece odadaki nem oranı hızla düşüyor ve soğuma gerçekleşiyor.
Temmuz 2012

Murat Paltaoğlu bir yanıt verdi.

inploid'e eklenmesini istediğiniz özellikler nelerdir?

Elektronik mühendisleri odası ne zamandır var bilmiorum ama elektrik mühendisleri odası epeydir var... mühendislik odalarında göremedim... eklerseniz sevinirim...
Temmuz 2012

Murat Paltaoğlu bir yanıt verdi.

Elektrik akımı hangi yönden hangi yöne akar?

Artıdan eksiye aktığı var sayılır... çünkü bu kabul elektron ve protonların keşfinden önceye dayanır. yani basit mantıkla doludan boşa diye kodlanmış tanımlanmış ve buna göre bir literatür oluşmuş. sonrasında protonların hareketsiz elektronların değişken olduğu görüldüğünde bir değişikliğe gidilmesi gereği duyulmamıştır. diye biliorum ben;)
Temmuz 2012

Murat Paltaoğlu bu yanıtı beğendi:

Elektrik tellerindeki kuşları neden elektrik çarpmaz?

gerilim farkı olmadan akım akmaz.
Daha Fazla