Bilmek istediğin her şeye ulaş
Ocak 2015

Müslüm Manaz

Demokrasi dediğimiz bu seçim sistemi bazen azınlığa çoğunluğu yönetme imkanı vermektedir ama ülkenin hayati konularında tek başına karar vermesine imkan vermemelidir. Çok sandalye sayısına bağlı bir karar mekanizması doğru mudur?

Öncelikle seçim sistemi tüm demokrasilerde aynı değil. Dünya birincisi bir seçim barajı olan %10, tek parti rejimine neden olmaktadır. Bu sistemle %30 oy alan bir parti meclisin %50'sini ele geçirmektedir. Normal bir seçim barajıyla (bizden sonra en kötü diktatörlük olan Rusya'da %5) yani %5'in altındaki bir seçim barajıyla meclisteki tek seslilik önlenebilmektedir. İktidar olan parti tabii ki mecliste en çok uyuyan milletvekiliyle temsil edilmekte ama salt çoğunluk öyle kolay kolay sağlanamamaktadır. Hatta o durumda vekillerin uykuları da açılmaktadır. Dolayısıyla meclisten bir yasa geçirileceğinde muhalefet vekillerini de ikna etmek gerekmektedir. Temsili demokrasi ancak böyle işlediğinde gerçekten halkı temsil eden bir model olur. Tabii ki gerçek demokrasi olabilecek en iyi sistem olmayabilir ama bilinen sistemler arasında en iyisidir. Demokrasi namuslu insanlara ihtiyaç duyar, yolsuzluk hırsızlık değildir, yiyor ama çalışıyor, yol yaptık, sıfırla yavrım bilal, hep bakan çocuğuna bir gemicik filosu gibi yöntemlere demokrasi değil direkt soygun, hortumculuk çetesi, haramiler imparatorluğu denir. Ülkemizde temsil edilmek istemeyen açlık sınırında yaşayan bir halk vardır, tek mutlulukları padişahlarının zenginliği, zulmetme ve öldürme gücüdür. Demek ki demokrasinin en önemli şartlarından biri de temsil edilmek isteyen bilinçli bir halkın olmasıdır ki bilinç de eğitimin ümmetçiliğe kaydırılması suretiyle yok edilmektedir. Ümmetim yönetsin de varsın ben yırtık çarıkla yaşayayım, varsın çocuğum iş yerinde ölsün diyen bir halkla demokrasi ancak bu kadar mümkün olmaktadır.
 • 3 Yanıt
Eylül 2014

Müslüm Manaz

Camilerde uzun oturmalar sırasında insanın dizleri, ayakları ağrıyor ve uyuşuyor. Hristiyanlar ise bu durumu kendi açılarından düzenlemişler. Ben simdi merak ediyorum; acaba onlar da eskiden bizim gibi yerde oturuyorlar mıydı? Bunu Hristiyanlar kendileri mi değiştirdiler?

Yerde oturma problemi Hristiyanlardan önce Yahudiler tarafından çözülmüştür. İbadethanelerinde bir kitap okudukları ve ilahiler söyledikleri için yerde oturma gibi bir zorunlulukları da yoktur. İslamiyet'de ise ibadet namaz kılarak yapıldığı için oturma banklarının olması ancak ibadet alanını daraltır. Ayrıca Hristiyanlarda da bankta oturulacak diye bir şart yoktur, bugün bile bankları olmayan, insanların yerde oturduğu kiliseler mevcuttur.
Mesela Taize bir Alman köyüdür ve oradaki Hristiyanların bir kısmı daha eziyetli olduğu için yerde oturmayı tercih eder. Fakir ülkelerde bu durum tabii ki maddi yetersizliklerden dolayı daha sık görülmektedir.

İnsan İlişkileri

İnsan İlişkileri
 • 4 Yanıt
Ağustos 2014

Müslüm Manaz

İnsanlara söylediğimiz ve doğruluğuna inandığımız yargılarımızın hepsi hayatımızdan örnekler midir?

Felsefi olarak bakarsak aslinda net bir dogru yoktur. Herkesin dogrusu kendine diyebiliriz.

Bir seyin bize gore dogru olup olmadigini da ancak ya tecrube ederek ya da baskasindan gorerek ogrenebiliyoruz. Yani soylediklerimiz ya bizim ya da baskalarinin hayatindan alintilardir.
 • 3 Yanıt
Ağustos 2014

Müslüm Manaz

Zamanda yolculuk mümkün olsa (belki gelecekte olacak) hangi zamana gitmek isterdiniz?

Yolculuk mümkün olsa dahi bana yetmezdi. Ben yaşımın da yolculuk esnasında değişmesini isteyerek 80'lere dönmek isterdim :)
 • 1 Yanıt
Ağustos 2014

Müslüm Manaz

Dürüstlük; meziyet midir, yoksa mecburiyet midir?

Kolaylıktır. Bir yalan söylediğinizde mutlaka onu takip eden yalanlar söylemek zorunda kalırsınız. Mum hep yatsıya kadar yanmasa da, tüm kuyruklu yalanı sürekli akılda tutmak ve devamını uydurmak stresli olabilir.
 • 4 Yanıt
Eylül 2013

Müslüm Manaz

Yanında çalıştığınız işverenin davranışlarına bakarak, kendinize 'bu salak adam nasıl olur da böyle bir iş yerini çalıştırabiliyor da, ben onun yaptığını yapamıyorum' diye sorduğunuz oldu mu?

Oldu tabi... Olmaz mı... Hemen arkasından bir soru daha sordum... Neden onun yaptığını yapmamayı seçiyorum...
 • 6 Yanıt
Eylül 2013

Müslüm Manaz

Yarın hayatınızdaki son gün olsa ne yapardınız?

Aslında hep yapmak istediğim ama onaylanmama endişesiyle yapmadıklarımı gerçekleştirirdim. Adına ister zincirlerden kurtulmak diyin isterseniz hayvanlık. Yarın ölücem ben. çok da fifi..
-Bir kere işe hayatta gitmez patronu arar kafa tatilimi bildirirdim.
-Okula belki gider dersin en kritik anında ayağa kalkıp hocalara iki çift laf söylerdim.
-Kötü park etmiş araçların kimisinin dikiz aynasını kimisinin ön camını kırardım.
-En kalabalık metrobüse biner avazımın çıktığı kadar bağırarak halka seslenirdim.
-Deniz kıyısında yürürken birini denize iterdim.
-Gereksiz bir yerde nöbet tutan bir polisin silahını alıp havaya sıkardım (tabi yakalanmayacağımı düşünürsem)
-Herhangi bir tribünden sahaya yumurta, domates atardım.
-Kalabalık bir yerde "Hepinizden iğreniyorum" diyerek (ölmeyecek şekilde) boğaza atlardım.
-Şanslı bir erkek ve bir hanım kızımızın suratına küfreder, siktir çeker ve şu tipine bir bakmasını söylerdim.
-Züccaciye dükkanına girip tek bir harika dokunuşumla yüzlerce cam ürünün kırılırken çıkarttığı sesi dinlerdim.
-Bir petshopa gider bütün kafeslerin kilidini açardım.
-Anlamsız bir saatte köprüde trafik durma noktasına gelince gidip teker teker şoförlere nereye gittiklerini sorardım (bu abartı oldu ama hep merak ediyorum)
-Sevdiklerime özel notlar bırakırdım.
Ve son olarak evimde uzanır ve huzur içinde o deriiin uykuya dalardım.
 • 22 Yanıt
Eylül 2013

Müslüm Manaz

Hipnotize ederek insanların gelecekteki kişilik davranışlarına olumlu ya da olumsuz olarak etki etmek mümkün müdür?

Bir kişinin davranışları, o kişi hem davranışlarını değiştirmeyi isterse hem de değiştirmeye hazır olursa değişebilir. Bu iki koşul olmazsa olmazdır. Bu iki koşul sağlandığında da yeni davranış yollarını kişi kendi keşfetmeli ve benimsemelidir. Bilimsel olmayan yöntemlerle, tavsiyelerle, kızıp utandırmayla, çok motive etmekle davranışlarımız değişmez.
 • 2 Yanıt
Eylül 2013

Müslüm Manaz

Saygınlık notu ne demektir, bizim ne işimize yarar ve bunun düşük veya yüksek olması ne anlama gelir?

Saygınlık puanı kullanıcıların inploid içerisindeki aktiviteleri ile buradaki yanıtlarının komunite tarafından nasıl karşılandığını gösteren bir inploid değerlendirme sistemidir. Saygınlık puanı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi şurada bulabilirsiniz: inploid.com/faq/? i=what-is-reputation

Saygınlık puanı yüksek kullanıcılar yakın gelecekte inploid içerisinde ilgili ve bilgili oldukları konu başlıklarında yetkilendirme ile moderasyon, vb. işlevsel aktivitelerde rol oynayabilirler. Komünitenin kendisini yönetmesine olanak sağlamak için altyapıyı geliştiriyoruz ve saygınlık puanı bu anlamda önemli, bir adım bizim açımızdan. Bazı denemeler yaparak, bu puanlama sistemini, bilginin seviyesini veya bilginin fayda seviyesini ölçümleyebilmek için de bir ara basamak olarak kullanma planımız var. Bu sayede online platformlarda bir ilk olarak sizlerin kendi bilgisini bir çıtaya değerleme şansını da yakalamış olacağız. Eksiklerini de gidermek üzere şu anda hem inceliyoruz hem de sizlerden gelen geribildirimler ile daha da iyi hale getiriyoruz.
 • 1 Yanıt
Ocak 2013

Müslüm Manaz

Mehmet Ali Birand'ın ölüm sebebi nedir?

Pankreas kanserine yakalanmıştı ve bir süredir kemoterapi görüyordu. Allah rahmet eylesin.
 • 1 Yanıt
Eylül 2011

Müslüm Manaz

Sizce Fenerbahçe'ye nasıl bir ceza verilirse hak yerini bulmuş olur ve içiniz rahatlar?


arkadaşlar iddianameyi okuyabildiğiniz kadar savunmaları da okuyabilseniz aynı sabrı gösterseniz bir çok ifadenizden utanabilirsiniz 

hazım bazen sadece mide ile ilgili olmayabiliyor muş , üzgünüm ama ben bu davadan bunu anladım. 
 • 7 Yanıt
Eylül 2011

Müslüm Manaz

Arabalar neden yağ yakar? Bu uzun vadede ne gibi sorunlar ortaya çıkartır?

Silindir cidarı ve segmanın aşınmasına bağlı olarak yanma odasına, yağlama yağının kaçmasıyla oluşan durumdur. Araç yağ yakarak yağ eksiltir. Egzoz dumanı artık mavi çıkmaya başlar. Silindir içerisinde sıkıştırma sonucu oluşan basınç istenen düzeyin altına düşmüştür. Yani kompesyon basıncı düşmüş demektir. Aracın rektifiye edilmesi gerekir. Aksi halde giderek hızlanan aşınmalar motorun yatak sarmasına kadar devam eder.

 • 3 Yanıt
Daha fazla göster