Bilmek istediğin her şeye ulaş
Şubat 2015

Bert bir yanıt verdi.

Gösteri uçaklarının kendi ekseni etrafındaki dönüş durumu nasıl değiştirilir?

Bu hareketler tamamen pilot tarafından manuel olarak yapılır. Herhangi bir mod veya autopilot bu hareketleri yapmaz.
kendi ekseni ile demek istediğin sanırım Longitudinal ( boylamsal) eksende yaptığı hareketler.

Havacılık
resimde de gördüğünüz üzere uçak 3 eksen etrafında hareket eder.

Aileronlar uçağın Longitudinal eksen etrafında dönüşü sağlar. Kanadın arka kısma yer alırlar.

Havacılık

aileronlar anti simetrik olarak çalışır.
Şubat 2015

Bert bir yanıt verdi.

İnsan istediği gibi, güzel bir ilişkiyi yakalamak için ne yapmalıdır?

Güzel bir ilişkinin temeli birlikte olmak istediğin kişiyi herşeyiyle tanıyıp, benimsemekle başlar.
Sevmek herkes için çok basit bir duygudur aslında. Zor olan ne kadar devam ettirebildiğimizdir. Günümüz ilişkilerinin çoğu karşımızdaki insanı tanımadan bir kaç günlük muhabbet ve tabiki fiziki beğeni ile başlıyor. Sonra bu iş birbirimizi tanımaya başladıkça boka sarmaya başlıyor. O bir kaç günde muhhabet ettiğimiz ve etine buduna hayran kaldığımız şahıs bir kaç ay sonra kabak tadı vermeye başlıyor.
kısacası eğer güzel bir ilişkiniz olsun istiyorsanız bence onu tanımakla başlayın. Hatta arkadaş olun. O kişiyi tümüyle tanımaya çalışın ve en önemlisi onunla eğlenebiliyormusunuz bunu anlamaya çalışın. Sevgi, saygı vs vs.. Bunlar en son :)

diğer türlü kumar oynamaya devam edersiniz. Belki bir gün masadan galip kalkabilirsiniz.
Ocak 2015

Bert bir yanıt verdi.

İşe alım süreçlerinde bu aralar popüler olan bir sorunun cevabını öğrenmek istiyorum. 'What is your weakness? Zayıflığınız, zaafınız nedir, nelerdir?' sorusuna nasıl cevaplar verebiliriz?

Araştırmalarım sonucu bu video yu buldum. Yararlı olabilir.
Bana göre bu sorunun kesin bir cevabı yok. işe gireceğiniz pozisyon a göre değişkenlik gösterebiliyor.

MeselaIsmail Barış Salman (@cree) ın cevaplarından biri olan "Aşırı kontrolcü amirlerle çalışmakta biraz zorlanıyorum. " cevabını bir hava yolları mülakatında kullanırsam muhtemelen beni elerler.
çünkü kokpitdeki kaptanlar aşırı kontrolcü ve baskıcı olabiliyorlar. Eğer bu senin zaafınsa o kokpitte sana yer yok.


Ocak 2015

Bert bir yanıt verdi.

Havacılık ve uzay mühendislerinin veya uçak mühendisinin işe başlangıç maaşları hangi bölümde ne kadardır?

Selamlar;
öncelikle durum arkadaşların yazdığı kadar kötü değil. Uçak teknisyeni arkadaşım neden bu kadar agresif cevap verdi onu da anlamış değilim. İşini severek yapmak önemli tabii. Havacılıkta insan hayatı birinci sırada bunu sektördeki herkes bilir zaten. Eğitimlerin ve denetlemelerin çok sık ve ciddi olması bu nedendendir. Ama kalkıp sen bu işi para için yapacaksan uzak dur diyemessin. Kimse hayrına pilot olmaz.kimse hayrına teknisyen veya uçak mühendisi de olmaz.
Kardeşim havacılıkta kendini geliştirmek diğer sektörlerden çok çok daha önemli olduğunu bilirsin. Bu nedenle eğer kendini geliştirmişsen ve kendine bu sektörde güveniyorsan. İş bulabilirsin.
kurumsal ve büyük hava yolu şirketlerinin imkan ve maaşları gerçekten iyi.
uçak mühendisleri 4 bin 5 bin tl ye kadar maaş alabiliyorlar.
bu nedenle çok karamsar olmamanı öneririm.
Aralık 2014

Bert bir yanıt verdi.

Saatlerce başından kalkamayacağım bilgisayar oyunu tavsiye eder misiniz?

Yıllardır başından saatlerce kalkamadığım tek oyun DOTA dır. Sanırım 2008 den beri oynuyorum. Bu oyun için bir takımınız varsa işte ozaman bağımlılık yapıyor. Aralıksız 21 saat oynamışlığım vardır.
İnternet Teknolojileri
Aralık 2014

Bert bir yanıt verdi.

Çağan Irmak filmleri hakkında görüşleriniz nelerdir? Son filmi Unutursam Fısılda'yı nasıl buldunuz?

Filmlerini sevdiğim söylenemez. Ama Kabuslar Evi adında birbirinden bağımsız mini seri dizi çekmişti.bence çok başarılıydı.
Aralık 2014

Bert bir yanıt verdi.

Martini nasıl içilir?

Johnnie walker martini
geçen yaz keşfetmiştim. Bence çok iyi.
İçki
Aralık 2014

Bert bir yanıt verdi.

Sarımsak ve soğan yiyen kadınlar itici midir?

Yedikten sonra gidip dişini fırçalıyorsa neden itici olsun? Bunun kızı erkeği mi olur anlamıyorum. Bizde yedikten sonra dişlerimizi fırçalayıp dolaşıyoruz. Erkekler yiyince normal, bayanlar yiyince neden anormal olsun? Onlarda erkekler gibi gaz çıkarıyor mesela. Bu hepsinden nefret edeceğimiz anlamına gelmez :)
Kasım 2014

Bert bir yanıt verdi.

Son zamanlarda izlediğiniz en etkileyici film?

Son zamanlarda Fury gayet başarılıydı.
bence interstellar abartılacak kadar başarılı bir film değil. Ben bilim kurgu seven biri olarak interstellar da sıkıldım.
Kasım 2014

Bert bir yanıt verdi.

Kasım 2014

Bert bir yanıt verdi.

Kasım 2014

Bert bir yanıt verdi.

Savaş Pilotu olmak için sayısal bölümde mi yoksa sözel bölümde mi ilerlenmelidir?

Hava Harp okulunda muhendislik bolumlerinden mezun olduktan sonra pilotluk egitimine hak kazanabiliyorsunuz. Yani sayisalci olmaniz sart.
Mayıs 2013

Bert bir yanıt verdi.

Uçak vücutları neden ucu sivri, gövdesi yuvarlak şekilde tasarlanır?

Aslında olay çok basit :
Uçak

Havanın kanat üzerinde yarattığı sikko basınç farkından binlerce tonluk bu aletin uçmasına hala akıl sır erdiremeyenlerdenim. Fizik, Matematik bir yere kadar ağa,alet uçuyor işte...

Büyüklerimiz, hocalarımız, kitaplarımız derki bir cismi en verimli şekilde uçurmak istiyorsan onu içinde bulunduğu hava ile en az sürtünme yaratacak şekilde tasarla ve bu şekil sana havada maksimum fayda sağlasın.
Aslında yolcu uçaklarının bu şekilde tasarlanmasının ana nedeni de aslında bu.
Yağmur damlası olarak adlandırılan tasarımlar hava ile temas anında sürtünme kuvvetini ciddi şekilde aza indirger. Hem de gövde üzerinde oluşan alçak basınç, yüksek basınç farkından bir kaldırma kuvveti oluşur.
Genel olarak durum bundan ibarettir. Çok ayrıntılı yazmadım, vallaha üşendim.
Mayıs 2013

Bert bir yanıt verdi.

Vücut geliştirme sürecinde kullanılan protein tozları, aminoasit hapları ve yağ yakıcı haplar sağlığa zararlı mıdır?

Protein tozu almadan vücut geliştirmede vücudun ihtiyacı olan proteini elde etmeniz pek mümkün değil. günde 3-5 tavuk 10 yumurta vs vs filan yemek gerek. bu işin matematiği var adamlar oturup uğraşmış. protein tozları kimyasal değildir ve vücuda zararlı değildir. ek besin takviyesi olarak kullanılırlar. ben 2 aydır kullanıyorum bir zararını görmedim. düzenli beslenme ve spor yaparsanız faydasını görürsünüz.
Mayıs 2013

Bert bir yanıt verdi.

Neden bazı uçak yolculuklarında kulaklar tıkanır, diğerlerinde tıkanmaz? Uçuş personeli bu durumla nasıl baş eder?

Bazısında tıkanır,diğerinde tıkanmaz diye birşey olamaz :)insan vucüdu uçmak için yaratılmadı. bu yüzden havalandığında vucüdumuzda bazı değişiklikler olur. yukarı çıktıkça basınç düşer,hava yoğunluğu azalır.buna bağlı olarakda oksijen azalır. Yolcu uçaklarında kabin basınçlandırılır ve oksijen sistemleri sayesinde kabine oksijen verilir.

Örnek olarak bir Boeing 737 nin basınçlandırma sistemi kontrolünü aşağıdaki resimde görebilirsiniz :

Sivil Havacılık

normal olarak uçak 10 bin feet in üzerine çıktığında nefes almanız zorlaşır ve düşük basınçtan kulaklarınızda bir çınlama veya hafif ağrı hissedersiniz. ama yukardaki basınçlandırma sistemi sayesinde uçak 40 bin feet e de çıksa bir sorun yaşamazsınız. kulaklarınızdaki çınlama veya ağrılar uçağın dikey olarak hızlı irtifa alıp,vermesinden kaynaklıdır. bu her bünyede farklı sonuçlar doğurabilir.
en son basınçlandırılmamış bir çift motorlu piper la Adana dan Antalya ya giderken torosları geçmek için 11 bin feet e çıkmak zorunda kaldık. Antalya ya doğru alçalmaya başladığımızda benim kulaklarımdan çeneme kadar ağrı girdi. ve indikten sonra geçici duyma sorunu yaşadım. nedeni kabinin basınçlandırılmamış olması ve bizim 11 bin feet e çıkmamızdı.

Sonuç olarak yolcu uçaklarındaki kulak çınlaması,tıkanması aslında bünyenizle alakalı uçağın ani irtifa alıp vermesinden kaynaklı basınçla ilgili bir sorundur. bunun için uçuş öncesi bir sakız alıp çiğneyin. bu vücudunuzdaki iç basınç ile dış basıncı eşitler. ya da tıkanmayı hissettiğiniz anda ağzınızı esniyormuş gibi açıp kapayın. çok ciddi ağrı ve kalıcı bir acı varsa mutlaka doktora gidin. iç kulakla alakalı sorunlarınız olabilir.
Mayıs 2013

Bert bir yanıt verdi.

Havaalanlarında uçuşların yönetildiği kuleler niçin çokgen şeklinde inşa edilir?

Çokgen olacak diye bir kural yok aslında. Kuleler havaalanları için en önemli yapılardır. ATC ler bu kulelerden trafiği kontrol ederler. bu sebeble havaalanının her yerine görüş sağlanması gerekir. bazı havaalanlarında birden fazla kule olabilir. dikkat ederseniz İstanbul Atatürk Havalimanında birden fazla kule mevcuttur.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere çokgen olmayan kulelerde mevcut. Önemli olan kule ve havaalanı arasında en iyi görüşün sağlanmasıdır.

Uçak
Nisan 2013

Bert bir yanıt verdi.

En iyi oyun müzikleri hangileridir?

Eski bir oyun manyağı olarak bir çok güzel soundtrack hatırlıyorum ama beni en çok etkileyen Devil May Cry 3 ün soundtracklarıydı. özellikle girişteki intro müziği hala tüylerimi diken diken yapar :)

Nisan 2013

Bert bir yanıt verdi.

Beğendiğiniz strateji oyunları hangileridir?

Biraz nostalji gibi olacak ama :) sene 1995.. 486 DX4 üm ile ilkokul sıralarında öğretmen ders anlatırken bir sonraki bölümü nasıl geçerim diye düşündüğüm ve sonraki versiyonları ile hayatımda çok anısı olan tek oyun :) Warcraft

Oyun
Nisan 2013

Bert bir yanıt verdi.

Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler