Bilmek istediğin her şeye ulaş
Nisan 2013

Bert

Grunge nedir?

Grunge (bazen Seattle Sound olarak da adlandırılır) 1980'lerin ortalarında alternative rock'ın bir alt türü olarak Amerika'nın Washington eyaletindeki Seattlebölgesinde ortaya çıkan müzik akımı, kültür ve yaşam tarzıdır. Hardcore punk, heavy metal ve indie rock'tan etkilenmiştir. Grunge genellikle distorize edilmiş heavy metal vari gitar riff'leriyle özdeşleştirilir. Tarzı genelde agresif, depresif, içe dönük, nihilist ve umursamazdır. Sözlük anlamı "kirli, dağınık, katıksız bok" olan grunge'ın isim babası ise Mudhoney solisti Mark Arm'dır.
1980'lerin sonu 1990'ların başında popüler olan bu müzik akımı, 1991 ve 1994 yılları arasında en yüksek popülariteye ulaşmıştır. Grunge giyim tarzı yırtık yamalı kotlar, oduncu gömlekleri ve sarkık kollu hırkalar olarak gösterilir. Düzgün ve uyumlu giyimin aksine pis ve dağınık giyim tercih edilir. Oduncu gömleği grunge giyiminin temel taşıdır bile denilenebilir. Müzik tarzı olarak grunge punk'dan daha ağır heavy metal'den daha melodiktir. Grunge'ın başkenti olarak Seattle kabul edilir. Soundgarden ,Alice in Chains, Nirvana, Mudhoney vePearl Jam gibi grupların doğuş yerleri Seattle'dır. Grunge'ın yükselişi Nirvana'nın popülerliğiyle olmuş ve dağılmasıyla birlikte hızlı bir düşüşe geçmiştir. Kurt Cobain'in ölümünden sonra grunge dönemi bitmiş ve post grunge dönemi başlamıştır. Grunge dörtlüsünden orijinal kadro kalan iki grup Soundgarden ve Pearl Jam'dir. Alice in Chains yeni bir kadroyla tekrar bir araya gelmiştir. Ayrıca Nirvana'nın dağılmasından sonra, Nirvana'nın davulcusu Dave Grohl'ün kurduğuFoo Fighters grubu da grunge (aslında post-grunge) müziğin 2000lerde icra edildiği bir gruplardandır.
 • 3 Yanıt
Nisan 2013

Bert

League of Legends oynayan inploid üyeleri kimlerdir?

Türkiye sunucusundaki hesabım henüz yeni, birkaç aylık.

Sihirdar adım: avenue
 • 4 Yanıt
Nisan 2013

Bert

'g' kuvveti nedir?

"g" kuvveti aslında bir kuvvet değil dünyamızın yerçekimi ivmesidir, birimi m/s2 ya da N/kg'dir. Serbest düşüşte ya da cisim yere dik olarak yukarı doğru atıldığında birim zamandaki hız değişimini ifade eder. Fizikte "g" ve "G"yi karıştırmamak gerekir. "G" herhangi bir cismin çekim ivmesini temsil ederken "g" sadece dünyamızın yerçekimi ivmesini temsil eder.

Newton'ın ikinci hareket yasasına göre bir cismin etki edebileceği kuvvet cismin kütlesi ve ivmesinin çarpımına eşittir. Belki hatırlayanlar olacaktır "F=m*a". (m: kütle (kg), a: ivme (m/s2), F: kuvvet (N)) Cisme etkiyen yerçekimi kuvvetini bulmak için de cismin kütlesi bu ivme değeriyle (g) çarpılarak kütlenin ağırlığı yani kütleye etki eden yerçekimi kuvveti bulunur. 1 kg kütlenin yere ve yerin o kütleye uyguladığı kuvvet ters yönlerde olmakla beraber 1kg*9.80665m/s2=9.80665kgm/s2 yani yaklaşık 9.81N (Newton) olur.
Havacılık, roket bilim, lunapark, F1 gibi hız yapılan sektörlerde bu birim genellikle kişinin üstüne etki eden kuvveti ifade etmekte kullanılır. Bir uçak ya da roller-coaster hızlanırken, yavaşlarken, virajları alırken, havada dönerken aracın içindeki kişiler de aracın ivmesine (dönüşlerde bir de merkezcil "sentripedal" kuvvete) maruz kalırlar ki bu da kişinin mesela koltuğa bastırılmasına, yana ya da öne savrulmasına neden olur. Burada kişilerin üstüne etki eden kuvvet 2g, 5g, 10g gibi birimlerle ifade edilir. Bunun anlamı ise mesela 70kg bir insanı ele alır ve onu 5g'lik bir ivmeye maruz bırakırsak o kişinin ağırlığı ivmenin ters yönünde 5 katına çıkar. Yani kişi o esnada bastırıldığı yönde yerçekimini 5 katıymış, kendisini 350 kiloymuş gibi hisseder.
 • 3 Yanıt
Mart 2013

Bert

DUBSTEP nedir? En iyi Dubstep DJ'leri kimlerdir?

90'larda Güney Londra'da yavaş yavaş ortaya çıkan elektronik müzik türüdür. En iyi diye bir kavramdan bahsedilemez dubstep'de çünkü şarkının en önemli bölümü olan "drop" bölümü (bastan elde edilen Wobble efektiyle oluşturulan bölüm) her DJ'e göre değişir ve tamamen zevke kalmış bir şeydir.

Tavsiye edebilecegim iyi DJ'ler ve gruplar; Noisia, Knife Party, Glitch Mob ve Omnitica'dır.

Daha yumuşak bir dubstep türü olan Chillstep de vardır. Daha ağır tarzları kaldıramayan dinleyiciler için idealdir.
 • 1 Yanıt
Mart 2013

Bert

Hayatınızdaki acımasız gerçekler nelerdir?

Bert isminde bir arkadaşımın olması.
 • 3 Yanıt
Mart 2013

Bert

Albert Einstein'a göre hız arttıkça zaman yavaşlar. Uzayda zaman dünyadaki zamana göre daha yavaştır. Bu teoriye göre uzay istasyonunda uzun süre kalan astronotlar daha uzun sürede mi yaşlanıyorlar?

Dünya kendi ekseninde saatte 1670km, güneşin etrafında 108. 000km hızla dönüyor. Ayrıca evrenin genişliyor olması neticesinde inanılmaz bir hızla hareket ediyoruz. Fakat biz gündelik hayatımızda bu astronomik hızlardaki hareketlerimizi algılayamıyoruz. Çünkü beynimiz hızımızı ölçmek için bizden bir referans noktası istiyor. Örneğin, koltuğumuzdan kalkıp mutfağa giderken, koltuğa olan uzaklığımız ve o noktaya gelene kadar geçen zamanı referans alarak, mutfağa gidiş hızımızı hesaplıyor. Yani muazzam hızlarda hareket ediyor olmamıza rağmen çevremizde beynimizin algılayabileceği bütün referans noktaları da bizimle birlikte hareket ettiği için beynimiz görebildiğimizin dışındaki bu hareketleri algılayamıyor.
Şimdi yaşamsal koşullarımız değişmeden zamanın çok daha yavaş veya çok daha hızlı olduğu bir ortama gidebildiğimizi farzedelim. Vücudumuzu oluşturan kütle ve referans noktalarımız da bizimle aynı zaman koşullarına maruz kalacağından ve gittiğimiz yerdeki zamanın hızına endeksli olarak faaliyetlerine devam edeceğinden beynimiz yine aradaki farkı anlayamayacaktı. Beynimizi, zamanın daha farklı bir hızla aktığına ikna edebilmenin yolu, referans noktasını gözlemleyebilmek veya sağ-salim geri dönüp yola çıktığımız noktadaki arkadaşlarımızın ne kadar yaşlandığını görmek olurdu. Zaman ne hızla akıyor olursa olsun, netice itibariyle kalbimiz hayatımız boyunca yine ortalama 2 buçuk milyar kez atıyor olacaktı ve bunu da bir referans noktası olarak kabul edecek olursak, daha uzun sürede yaşlanmak değil de, farklı zamanlarda yaşlanmak diyebiliriz.
 • 9 Yanıt
Mart 2013

Bert

Evde body building (vücut geliştirme) yapmak mümkün müdür? Hangi aletlerle neler yapılabilir?

Evet yapmak mümkündür. Ben yaklaşık 10 aydır evde çalışıyorum.
Aşağıdaki ürünler bende var ve gayet memnunum.

Ağırlık sehpası:Body Building

Satın aldığım adres:
hepsiburada.com/liste/voit-solid-bench-agirlik-sehpasi/produ...

Dumbell Set:Body Building
Satın aldığım adres: hepsiburada.com/liste/altis-50-kg-plastik-dambil-set/product...

Z-Bar:
Body Building
Satın aldığım adres: hepsiburada.com/liste/delta-z-bar-kromajli-ici-dolu-120-cm-/...

Tabi evde çalışmak için daha önceden spor salonunda bir eğitmen öncülüğünde çalışıp hareketleri bilmek çok önemli.

Fakat evde çalışmak için bu aletler yeterlidir.

Ayrıca kendi programınızı yazamıyorsanız, bodybuilding.com adresinden vücut tipinize uygun çalışma ve beslenme programlarını takip edebilirsiniz.
 • 4 Yanıt
Şubat 2013

Bert

Süpersonik uçakların belli bir hıza ulaşmasından kaynaklanan şok dalgaları nedir? Nasıl oluşur? Uçaklara etkileri nelerdir?

Bugün ses hızına yakın hızlarda uçan uçakların hızları Mach sayısıyla belirtiliyor.( ses dalgaları yayılması konusunda araştırmalar yapan Avusturalyalı bilim adamı Ernst Mach anısına) Deniz seviyesi yakınında 1 225,5km/saat hızındaki uçağın hızı 1 Mach oluyor. 12 metre yükseklikte 2 125km/saat hızındakinin de 2 Mach oluyor.
 • 1 Mach e kadar olan hızlar sübsonik( sesaltı), bunun üzerindeki hızlarda süpersonik( sesüstü) olarak tanımlanıyor.

Daha hızlı uçmak için yapılan çalışmalarda ses duvarı olarak da bilinen şok dalgaları meydana gelebiliyor.

ŞOK DALGALARI: Düşük hızlarda havanın sıkıştırılamaz olduğu bilinir. Hızı az olan bir uçak önündeki hava kütlesine bir sıkışma etkisi yapmaz. Çünkü hava taneciklerinin uçuş yolu sırasında yoldan çekilmeye zamanları vardır. Uçağın hızı artmaya başladığı zaman durum değişiyor. Uçağın yolundan çekilmeye zaman bulamayan hava taneciklerinin hızı ile ses hızında uçan uçağın hızı birbirine eşitleniyor ve bu durumda uçağın önünde bulunan bu hava molekülleri sıkışıp şok dalgalarını oluşturuyor. Bir nevi uçağın hareketine karşı direnç gösteren bir hava duvarına dönüşümü de denilebilir...
Uçağın hızı daha da arttığında bu hareketi engelleyen direnç karşısında daha fazla bir güç gerekmektedir.

Uçak

 • Şok dalgaların oluşması uçak kumandalarını olumsuz yönde etkiliyor çünkü arkasındaki hava akımının dengesizleşmesine neden oluyor.

Bu nedenle çok yüksek hızda uçacak uçakların hava moleküllerinin sürtünmesiyle oluşacak ısıya dayanıklı özel metal alaşımlardan yapılması gereklidir.
 • 1 Yanıt
Aralık 2012

Bert

İstanbul'da ders çalışmak için en uygun mekanlar nerelerdir?

Taksim Atatürk Kütüphanesi, Boğaz Manzaralı üstelik.

 • 3 Yanıt
Aralık 2012

Bert

Meteorolojide soğuk ve sıcak cepheler nasıl oluşur? Etkileri nelerdir?

SOĞUK CEPHE
Sıcak hava kütlesinin altına hareket etmekte olan bir soğuk hava kütlesi girerek onu yukarıya itmesi veya onunla yer değiştirmesi sırasında oluşuyor. Genellikle soğuk cephe geçişinde;
 • sıcaklık ve nem oranı düşer,
 • rüzgar kırılması gözlenir,
 • basınç artar.
 • Yağış genellikle cephe üzerinde veya gerisinde oluşur. ( dar bir alanda)
 • Hızlı hareket eden bir sistemdir.
 • Cephe eğimi diğer cephe eğimlerine göre daha diktir. ( 1/50)

Meteoroloji

SICAK CEPHE: Sıcak hava kütlesinin soğuk hava kütlesiyle karşılaşma anında oluşan cephedir. Ana özelliği cirrus, cirrostratus, altostratus, altocumulus bulutları ve yağmurdur. Cephenin yaklaşmasıyla birlikte;
 • basınç tandansı düşüşe geçer,
 • sıcaklık, işba noktası da düşer,
 • cephe geçişinden sonra ani bir sıcaklık artışı oluşur.
 • Rüzgar yönü değişir ve hava açılır.

Meteoroloji

Bir de Oklüzyon Cephe vardır üçüncü olarak. Bu da kendi arasında sıcak ve soğuk oklüzyon olarak ayrılır.
 • 3 Yanıt
Ekim 2012

Bert

Teniste dünya sıralaması hangi kriterlere göre yapılır?

Her turnuvanın kendine özel puanları vardır. Örneğin Grand Slam dediğimiz turnuvalarda kazanan 2000, ikinci 1200 puan alır. Bunlar azalarak gider. Bazı turnuvalar 1000'liktir bazıları daha az. Bu turnuvayı kazanan kişi 2000 puanını alır ancak bir dahaki sene de o aldığı puanı koruması lazımdır. Eğer sezon içinde 4 tane Grand Slam'in 4'nü de kazanırsan 8000 puanın olur ama seneye 3 tanesini kazanırsan 6000 puana düşersin.
 • 1 Yanıt
Eylül 2012

Bert

Kullanmakta olduğunuz ya da daha önceden kullandığınız Motosiklet(ler) marka/model i nedir? Artı ve eksileri nelerdir?

Çocukluğum mobilette geçti , sonra vitesli Jawa, Balkan, Nsu, sonra Ybr, Cbf ve şimdi GV250. 25 yıl motor üstünde bir ömür geçirdim, sorunuzun cevapları ve detayları için profilimde motosiklet sekmesini inceleyebilirsin.
 • 2 Yanıt
Eylül 2012

Bert

Uykusuz kalmak için neler yapılmalıdır?

Kafein ve stres uykunun baş düşmanlarıdır. Bunlara maruz kalırsanız, uykusuzluk garanti.
 • 3 Yanıt
Eylül 2012

Bert

Sosyal Crm nedir?

Sosyal Crm'den önce biraz geleneksel Crm'den bahsetmek istiyorum.Açılımı Consumer Relationship Management yani Müşteri İlişkileri Yönetimi.Geleneksel Crm'de müşterilerden toplanan bilgiler sisteme aktarılır ve bu bilgilerle bazı müşteri ilişkileri çalışmaları yürütülür.Sosyal Crm ise geleneksel Crm'nin daha çok teknoloji kullanılan halidir diyebiliriz.Müşteri dataları toplanır,analiz edilir ve ilgili departman tarafından kullanılır.Sosyal Crm'yi geleneksel Crm'den ayıran diğer bir özellik ise hedefin daha çeşitli müşteriye ulaşmak olmasıdır.Yapılan bazı araştırmalara göre Sosyal Crm eksikliği sosyal medya başarısızlığı nedenlerinden olarak gösteriliyor.

Social Crm

 • 1 Yanıt
Eylül 2012

Bert

Sosyal CRM hizmet kalitesini nasıl artırabilir?

Geniş müşteri kitlelerine ulaşmada her kanaldan çalışılmalıdır. Müşterilerin telefon, posta, faks gibi standart yöntemler haricinde firmayla ilişkilerinin geliştirilmesi hem firmanın müşteri üzerindeki etkisini hem de hizmetin daha kaliteli sunulmasını dolayısıyla müşterinin ürüne daha çok bağlanmasını sağlar. Günümüzde firmalar sosyal CRM'yi yeni yeni kullanmaya başladı. Özellikle Facebook ve Twitter ile birlikte yükselişe geçen sosyal ağ kavramıyla...

Türkiye'den güzel bir örneğini verecek olursak Avea'nın Twitter üzerinden (@avea) müşteri şikayet ve önerilerini değerlendirerek geri bildirim yapması sosyal CRM'nin hem müşteriye ulaşmada ucuz hem de şikayet/önerilerin daha kolay çözücü özelliğini ortaya çıkarıyor. Resmi Twitter hesabından atılan tweetlere hemen cevap veriliyor. Aynı şekilde bu sistemi Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı YURTKUR (@Gsbyurtkur) da kullanıyor.
 • 1 Yanıt
Ağustos 2012

Bert

Racing motosikletlerde arka ve ön fren nasıl kullanılmalıdır?

Frenleme tekniği motosikletin tarzına bakılmaksızın genelde aynıdır, ağır chopper modelleri haric genelde frenleme görevi %70 ön %30 arka frene düşer. İlk olarak ön fren manetini 4 parmağımızla kavrayarak yavaşça sıkarız ön amotirsörler iyice sıkışınca devam ederek ihtiyacımıza göre sıkma şiddetini artırırız tabi bu ardada ayağımız ile arka frenede basıyoruz. Unutmayın ön amotirsörlere ihtiyacı olan yükü bindirmeden sert bir şekilde ön fren manetini sıktığınızda ön teker kilitlenip kaymaya başlar. Siz siz olun videodaki arkadaş gibi frenleyemiyorsanız durabileceğiniz hızlarda seyredin.

 • 3 Yanıt
Ağustos 2011

Bert

Brezilya'ya en ucuz nasıl gidebilirim?

Almanya'ya git.Almanya'dan Lufthansa'yla 1620 euro civarına bilet bulmak mümkün.

 • 2 Yanıt
Ağustos 2011

Bert

Pegasus'un Türkiye'deki 'Low Cost' havayolu olma stratejisini nasıl buluyorsun?

Hangi strateji? Ben herhangi bir strateji izlediklerini görmüyorum özellikle iç hatlar için.

 • 5 Yanıt
Daha fazla göster