Bilmek istediğin her şeye ulaş

Barış Arslan, 

Sap Abap Danışmanı

SAP ABAP Consultant @itelligenceTR, CEIT and IT Yeditepe University, Relevant with Social Media!

Nisan 2013

Barış Arslan bu yanıtı beğendi:

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda düzenli olarak twitter kullanan bir astronot var mı?

Evet. Chris Hadfield twitter'ı aktif olarak kullanıyor. Oldukça ilginç fotoğraflar ve tweetler paylaşıyor. Profili :twitter.com/cmdr_hadfield
Nisan 2013

Barış ArslanSeda Özdemir kişisini takip etmeye başladı

Seda Özdemir, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi, @sedaozdemir

Mart 2013

Barış Arslan  bu yazıyı beğendi:

İp Atlayarak Zayıflayın!!

Spor
İp atlamaya başlamadan önce, vücudunuzun hormonal dengesi çok önemli, yemek yeme sisteminizin dengeli olması çok önemlidir. Bazı rahatsızlıklarınızın da olmaması gerekiyor. Tiroid, İnsülün problemi gibi..

Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, ip atlayarak kilo vermek için ek direnç egzersizi yapmalı ve beslenmenize dikkat etmelisiniz.

İp atlarken neredeyse bütün işlevsel kaslarınızı çalıştırmış oluyorsunuz. Daha çok bacak ve karın kasları ... Daha sonra kollar, omuz başları ve sırtınızdaki kaslar... Vücudunuzun daha iyi şekle girmesini istiyorsanız eğer ip atlamanın yanında vücut direnç egzersizleri yapmanız önerilir.
Spor

İp atlayarak dakikada 10 ile 20 kalori arasında bir kalori yakmış oluyorsunuz. Bu oran yaş, boy, kilo özelliklerine göre değişmesi normaldir. Bir saatte ip atlayarak 1000 kalori yakımlarına kadar çıkabilirsiniz.

Beton zeminlerde ip atlamak kasların zorlanmasına ve sakatlanmalara neden olabiliyor. Bu nedenle zemininizi daha soft yerler seçiniz. İpinizi seçerken de belli bir ağırlığının ve esnekliğinin olduğuna dikkat ediniz.

Genetik yapı uygunsa eğer ip atlamak boy uzamasına yardımcı olacaktır. Özellikle gelişme çağında.

Spor
Şubat 2013

Barış Arslan bu yanıtı beğendi:

Bildiğiniz küçük ama ilginç bilgiler nelerdir?

 1. Facebook mavidir çünkü Zuckenberg renk körüdür.

  İlginç Sorular
 2. Japon uçakları Pearl Harbor'a giderken Amerikan radar tarafından tespit edildi. Radar operatörü bunu görmezden geldi.
 3. G-mail ilk olarak Garfield fanlarına aitti ve Google satınaldı.

  İlginç Sorular
 4. Adidas ve Puma'nın sahipleri kardeştirler.

  İlginç Sorular
 5. Hotmail bir Hintli tarafından kuruldu, sonrasında satıldı ve kuran kişi Sabeer Bhatia Microsoft'ta 1 yıl çalıştı ve yeni maceralara atılmak için 1 yıl sonra ayrıldı.
 6. Aslında Sindrella'nın ayakkabısı kürkten yapılmıştı, camdan değil.
 7. Turuncu renk portakal renginden sonra isim aldı.
 8. Hitlerin kardeşlerinin hiçbirinin çocuğu yoktur. Hitlerin soyunun devam etmemesi için yapmamışlardır.
 9. Sanılanın aksine Çin seddi uzaydan görülemez.
 10. Bir park korucusunu 7 kez yıldırım çarpmıştır ve yedisinde de ölmemiştir.
 11. Mozartın bir bestesini çalmanız için iki elinizi ve bir de burnunuzu kullanmanız gerekmektedir.

  İlginç Sorular
 12. McFly karakteri iki kişi tarafından oynanmıştır
 13. Kelebekler ayakları ile tat alır.
 14. Çikolata hayvanlar için toksiktir.
 15. Eşcinsellik hayvanlarda da görülür.
 16. Çok fazla havuç tüketmek cildinizi turunculaştırabilir.
 17. Dünyada var olan paranın %10 u nakit döner, geri kalan her şey elektronik ortamdadır.
 18. Amerikalılar dünyadaki her toplumdan daha fazla mısır yemektedirler.
 19. Sezar salatası aslında meksikandır.
 20. Çocuklar anneden daha fazla DNA alırlarken babasının soyadını alırlar.
Şubat 2013

Barış Arslan bu yanıtı beğendi:

Junior Developer veya Senior Developer nedir? İş tanımlarındaki farklar nelerdir?

Türkiye'de oluşmuş çarpık bir yapıdır bu söyledikleriniz. Junior işi öğrenen değildir. Junior işi bilen fakat pratik deneyimi olmayan veya az olan kişidir.

Senior ile Junior arasındaki genel fark deneyimdir.

Türkiye'de ise Junior'a bakış açışı, "biliyorum diyo ama hello world yapıp gelmiş". Bir çok şey öğrenmesi gerek bu nedenle gerçek proje yerine, suni işler ile gelişimini sağlasın sonrası bakarız...

İşte bu nedenle kurumsal firmalardaki Junior ilanları Senior ilanları gibi durur ama dikkatli okursanız deneyim aramadıklarını sadece o kavramları bilmiş ve küçük testler yapmış olması yeterlidir. Yoksa kimse o teknolojiler ile profesyonel bir proje bitirmiş birini junior olarak işe almaz.

Artık Türkiye'deki firmalarda akıllanmaya başladı. Eleme kriterlerinde eskiden çoğunlukla eksik bilgi veya yetersiz kalifikasyondan dolayı gerçekleşiyordu. Şimdilerde artık fazla kalifikasyon ve bilgi düzeyindeki kişileride elemeyi öğrendiler. Çünkü, o kadar deneyimli biri ortalama bir maaş ile çalışmayacağını, başvuruyorsa o dönemlik ihtiyacı olduğundan, aslında uygun bir iş bulduğunda anında çıkabileceğini öğreniyorlar...

Bir de Senior var, Senior var tabii :) Türkiye'de bunun ayrımı net olarak belirlenmemiş maalesef. Amerika'da bir dil üzerinde ve bağlı teknolojileri ile en az 3 yıl proje geliştirmişsen ve en az 5 yıl yazılım deneyimin varsa Senior olarak nitelendirilmeye başlanıyorsun. Buradaki gibi 1/2 sene bir işte çalıştıktan sonra yarım yamalak yada sadece tek bir alandaki bilgin ile ben Senior'ım hatta King'im diye ortalara atlayamıyorsun.

Benim yaşım kadar yazılım deneyimi olan doktora seviyesindeki kişiler bile, bu böylemidir dediğimde düşünüyorlarsa, demek ki bu sektörde net konuşmamak gerekiyor. Teknoloji sektöründe biliyorum dediğiniz bir şeyin doğruluğu o andaki verilere göredir. Şuan için AES 256 algoritmasının kırılması bize imkansız geliyor fakat 30 sene sonra belki ev düzeyindeki bir bilgisayarla bile kırılabilecek. Şuan programlama dillerinin compiler'larında semantic logic unit yok ama 2020 gibi eklenirse şuanki debug işlemlerinin büyük çoğunluğu otomatik düzeltileceğinden hatalı, çalışmaz dediğiniz bir kod, o an ki compiler ile düzgün şekilde build edilebilecek. Bu nedenle ne kadar çok bilgi o kadar çok ihtimal bilinci. Sorunuza cevabı geç alıyorsanız 2 ihtimal vardır. Ya karşıdaki kişi bilmiyordur ve düşünüyordur, yada geniş bir bilgisi olduğundan ihtimalleri hesaplamaya çalışıyordur. Bu nedenle ben oldum bu işte demeden önce bir kaç kere daha düşünmenizi tavsiye ederim.

Türkiye'de title'lar havalarda uçuşmaktadır. Herkes Senior, herkes IT Expert, herkes Hacker zaten burada ama kalitenizi title'nız değil yaptığınız işler gösterir.

Saygılar.
Ocak 2013

Barış Arslan bu yanıtı beğendi:

TTNet'in 8Mbps paketiyle 1Mbps'yi geçemememin nedeni nedir?

TTNET'in sağladığı bu internet servis paketinde açıkça bahsedilmeyen bir durum var, ki bu bir diğer taraftan belki dolandırıcılık bile sayılabilir (hukukçu arkadaşlar o kısmını daha net bilirler).


Eğer konumunuz bir TTNET bölge servis merkezine 3km çaptaki bölge içinde ise, size bahsedilen 8Mbps bağlantıyı yaklaşık olarak alabiliyorsunuz. Ancak, servis merkezine uzaklığınız bunun dışında ise, size bu bağlantıyı veremiyorlar ve hatta veremedikleri yetmiyormuş gibi bir de internetinizi 1Mbps hızını sabitliyorlar. Kendilerinin yaptığı açıklama "sizin altyapınız bu mesafeden dolayı 8Mbps bağlantı hızı için yeterli değil" şeklinde. Yani diyorlarki, reklamlarda bahsedilen 8Mbps, TTNET'e 3km çemberde olanlar için geçerli.


Tabi bu tuzağa bir kere düştünüzmü, hele hele 12 yada 2 ay taahhüt imzaladıysanız, tek kelime ile yandınız, sabrınızın tükenmemesini dilerim.


Ancak, doğru söyledikleri bir tek şey var o da şu: "TTNET ile herşey mümkün!"

Ocak 2013

Barış Arslan bir yanıt verdi.

Windows 7 makineye Mac OS X kurulumunu sorunsuz bir şekilde nasıl yaparız? Gerekenler nelerdir?

Aslında soruda bir yanlışlık var diye düşünüyorum. Windows 7 için MAC OS X kurulumu diye bir şey yok aslında. Sanıyorum sorulmak istenilen soru MAC donanıma sahip olmayan normal PC'lere MAC OS X nasıl kurulur olacaktı. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz. İlk olarak sanal makine(Virtual Machine) kullanarak yapabilirsiniz işletim sistemiminiz(Windows 7)'nin içine sanal bir makine oluşturur oraya kurarsınız. İkinci olarak ise normal Windows kurar gibi direk hard disk'in üzerine kurabilirsiniz bu seçimi ihtiyaçlarınıza göre belirleyebilirsiniz.

Kuracağınız PC'nin özellikleri çok önemli çünkü MAC OS X işletim sistemi normal PC'lerde çok fazla driver sorunu yaşayabilir ses kartı, ekran kartı vb... En başta anakartınızın ve işlemcinizin MAC OS X driverlarına sahip olup olmadığını araştırın çoğu intel işlemcisinde gerekli driverlar bulunabiliyor (ccore2duo, i3,i5...).

Gereksinimleri kontrol ettikten sonra MAC OS X kurulumunu indirmelisiniz ve gerekli BOOT ayarlamalarını yapmalısınız CD den mi yoksa Flash bellek üzerinden mi kuracaksınız ona göre ayarlamaları ve yedeklemeleri yapmalısınız. Tüm bu kurulum işlemlerini daha detaylı anlatan bir kaynak önerebilirim ve gerekli kurulum dosyalarını da oradan indirebilirsiniz.

iphoneyardim.net

Bu web sitesi üzerinde HACKINTOSH kısmında gerekli tüm detayları video halinde dahi bulabilirsiniz. Sitede gerekli kişilere özel mesajla ulaşıp sorularınızı sorabilirsiniz çok yardımcı olan bir ekip gerek adminleri gerekse üyeleri.
Ocak 2013

Barış Arslan bu yanıtı beğendi:

Facebook Graph Search (sosyal arama) Google'a rakip olabilir mi?

Hala Google ile aynı kulvarda değiller. Buna rağmen kullanıcı davranışlarını " sosyal arama " yönünde değiştirme ihtimali olan bir özellik oldu. Ne var ki hali hazırdaki Facebook kullanıcılarının mevcut "beğenme" durumları her zaman doğruyu yansıtmıyor. Bazen sırf bir arkadaşınız gönderdi diye beğendiğiniz şeyler var, ya da karşınıza geldiği ilk anda "Beğen" deyip geçtiğiniz şeyler. Bunların sayıca oranı eminim ki sistem açısından büyük bir etki seviyesinde değildir ancak bu andan itibaren facebook bu " beğenme " işini daha ciddiye almak zorunda kalacak. Belki de online mecralarda bizler artık beğendiğimiz şeylere daha fazla dikkat eder hale geleceğiz.

Bu yeni özellik asıl olarak iş modellerine ve şirketlere daha fazla yarayacak gibi görünüyor. Sayısız uygulama çıkacak ve bu uygulamalar artık daha spesifik olarak hedef kitleye ulaşabilme şansı yakalayacaklar.

Hepsinden öte; daha sosyal mi, yoksa daha tehlikeli bir online hayata doğru mu gidiyoruz bunu da zaman gösterecek.

Soruya dönecek olursam, Google'in Google+ ile birlikte yaptığı bir hata vardı. Güçlü olduğu yanlarını bu ürüne gömmek yerine kendine yeni bir mecra yaratmaya çalıştı. Oysa en iyi yaptığı şey arama yapmak idi ama Google+ içerisinde bu özellikleri rahatça kullanmamızı sağlamadı. Tersine arama sonuçlarındaki deneyimimizi geliştirmek için Google+'a giriş yaparak arama yapmamızı istedi ve buna zorladı. Bence Google+ açısından yapılan en büyük ilk hata bu idi. Arama konusundaki tüm ürünlerini Google+ içerisinde profesyonel bir şekilde entegre etmeyi ise çok sonraları akıl etti ancak iş işten geçmişti bence. Facebook bu anlamda akıllıca bir hareket ile, elindeki gücü sessiz sedasız bir silaha dönüştürmüş durumda artık. Facebook Graph Search kullanıcı tabanının büyüklüğü sayesinde yıkılması zor bir bina halini alacak.

Her şeye rağmen şu an facebook yine de bilgi kirliliğinin en fazla olduğu sosyal ağ ve bu anlamda Google+ çok daha iyi. Bunun nedenlerinden birisi de kullanıcı sayısı elbette ki. Ancak facebook her konuda olduğu gibi bu konuda da elindeki veriyi iyi değerlendirecek ve yeni çözümler sunacaktır.
Ocak 2013

Barış Arslan bu yanıtı beğendi:

Röfle, balyaj, gölge ve meçin farkları nedir?

Röfle: Saçın eşit tutamlar halinde bir kısmının alınıp saç renginden daha açık renkler ile boyanması işlemidir.


Kadınlar


Gölge: Bu ise röfleden farklı olarak, saçın renginden daha koyu renkler ile boyanarak gölgelendirme işlemidir.


Kadınlar

Balyaj: Uçlarda daha açık renkler uygulanılır. Koyudan açığa doğru giden bir tonlama vardır.


Kadınlar

Ocak 2013

Barış Arslan  yeni bir  gönderide  bulundu.

-

Apple TV Türkiye’de Resmi Olarak Satılmaya Başlandı

Apple'ın iTunes'tan satın alınan filmlerin ve müziklerin televizyonda izlenmesini sağlayan akıllı kutusu Apple TV'nin Türkiye'deki resmi satışına başlandı.
Kasım 2012

Barış Arslan bu yanıtı beğendi:

İnsanların henüz hakkında birşey bilmedikleri yeni ürünler nelerdir?


100km/h a kadar dayanklı rüzgarda uçmayan şemsiye :)Yenilik

Kasım 2012

Barış Arslan bu yanıtı beğendi:

Herhangi bir konuyla alakalı yüksek çözünürlüklü resim/fotoğraf/tasarımları bulabileceğim web siteleri nelerdir?

Popülerlik durumları değişmekle birlikte en önemlileri şunlardır:

Bunların çoğu ücret almaktalar fotoğrafları indirmek için ya da aylık fotoğraf indirme sayısına göre üyelik sistemleri var. Ücretsiz servis verenlerden en meşhurları ise:

Kasım 2012

Barış Arslan bu yanıtı beğendi:

Enstrüman çalmak kişiye ne kazandırır?

Ben hayatımın farklı dönemlerinde farklı enstrümanlarla ilgilenmiş birisi olarak enstrüman çalmak, öğrenmek, ilgilenmek terimlerinin ayrı ayrı anlamı olduğunu düşünüyorum.
Çalarken;
 • Beynini tamamen o işe aktarıyorsun ve bu seni hiçbir şekilde rahatsız etmiyor tersine rahatlatıyor. Enstrüman çalmaya odaklanmaktan başı ağrıyan duymadım ama bir işi yapmaya odaklanınca normalde başımıza gelen bir şey bu :)
 • Müzik sayesinde hormonal olarak daha iyi hissediyorsun
 • Birşeyi başarma hissini hızlıca tadabiliyorsun

Öğrenirken;
 • Zor bir işi başarma duygusuna defalarca kez nail oluyorsun
 • Farklı enstrümanlar ile biraraya geliyorsan, birlikte ve zamanında hareket edebilme yetisine aşina oluyorsun
 • Vücudundaki değişime tanık olarak, bunu başardıysan başka şeyleri de başarabilirsin duygusuna kapılıyorsun

İlgilenirken;
 • Hayatın çok farklı bir alanına ama aslında hayatla içiçe olduğunu sonradan farkettiğin bir alana girmiş oluyorsun
 • Yaşadığın herhangi bir durum karşısındaki en faydalı ve en zahmetsiz kaçışları bu enstrümanla yapabiliyorsun

Tabii, bunlar benim gibi amatör olanlar için geçerli. Bu işi profesyonel olarak yapanların belki yaşadığı sorunlar da olabilir. Hangi işi yaparsanız yapın onu istediğiniz için değil görev için yapıyorsanız problemler her zaman oluşabilir :).
Kasım 2012

Barış Arslan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Çok başarılı bir sunum hazırlama sitesi, kesinlikle bakmalısınız.

Prezi - Ideas matter.

Prezi is a cloud-based presentation software that opens up a new world between whiteboards and slides. The zoomable canvas makes it fun to explore ideas and the connections between them. The result: visually captivating presentations that lead your audience down a path of discovery.
Ekim 2012

Barış Arslan bu yanıtı beğendi:

Twitter'da bir hashtagin tt olabilmesi için hakkında saniyede ortalama kaç tweet atılması gerekir?

Trend topic listesi her 5 ila 11 dakika arasında yenilenir. Listedeki kelimelerin veya hastagların trend topic olarak kalması için bir günün farklı zamanlarına göre atılan tweet sayılarına bakılır. Örneğin; bir konu hakkında kısa sürede 600 ila 900 kullanıcı tarafından öğlen 12 ile akşam 6 arasında toplam 1200 tweet atılırsa o konu veya hastag trend topic(ilk 10 da) olur. Akşam 6 ila gece 12 arasında 1700 tweet atılırsa trend topic olur.
Ekim 2012

Barış Arslan  yeni bir  gönderide  bulundu.

-

Apple’ın Piyasa Değeri 10 Ülkedeki Şirketlerin Toplamından Daha Fazla - sosyalmedya.co

Perşembe gününü hisse senedi başına 666 dolarla kapatan Apple böylece piyasa değerini 625 milyar dolara çıkarmış oldu.
Ekim 2012

Barış Arslan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Uzun olduğuna bakmayın, izleyecen değecek :)) Ah insanlık... :))

The Metal Idols

Sorry for my bad English
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

Muhabbet

2154 Kişi   2356 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

İş Hayatı

2462 Kişi   325 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Filmler

3399 Kişi   192 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Eğitim

4397 Kişi   644 Soru

Bilgisayar

2637 Kişi   445 Soru

Fotoğrafçılık

1953 Kişi   167 Soru

Geyik Muhabbeti

1439 Kişi   816 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3691 Kişi   280 Soru

Felsefe

1950 Kişi   501 Soru

Yemek Kültürü

868 Kişi   86 Soru

Mekan Önerileri (İstanbul)

827 Kişi   69 Soru

Psikoloji

2923 Kişi   968 Soru

Meslek Seçimi

815 Kişi   94 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

Giyim Tarzı

578 Kişi   49 Soru

Proje Yönetimi

724 Kişi   36 Soru

Microsoft

141 Kişi   44 Soru

Matematik

717 Kişi   161 Soru

Gitar

61 Kişi   42 Soru

Fizik

305 Kişi   266 Soru

Elektro Gitar

49 Kişi   25 Soru

Bass Gitar

19 Kişi   7 Soru