Bilmek istediğin her şeye ulaş
Aralık 2012

Cumali Ördek

Elektrik-Elektronik Mühendisi sayısının günümüzde fazlalaşması sizce bu alandaki mühendislik ihtiyacı açısından ne kadar gerekli ya da yeterlidir?

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri genel olarak diğer bütün mühendislik dallarına taban oluşturan bir daldır. Günümüzde elektriğin yeri artık hava ve su kadar vazgeçilmez bir noktaya gelmiştir. Elektriğin üretilip dağıtılması, fabrikalarda üretim yapacak bantların ve robotların kontrolü, düşük akım olarak evimizde çokça kullandığımız bilgisayar, televizyon, tablet ve telefon gibi vazgeçilmezlerimizin donanımı Elektrik Elektronik mühendisleri tarafından tasarlanmakta ve hayata geçirilmektedir.

Ülkemizde mezun olan mühendislerin çoğu ne yazık ki tasarım ve üretim alanlarında çok kısıtlı olarak çalışmaktadır. Bunun sebebi olarak aşırı derecede dışa bağımlılığı gösterebiliriz. Genel olarak mühendisler, pazarlama ve satış alanlarında en ucuzunu bulup en çok kar etme amaçlı olarak çalıştırılmaktadır. Kalifiye ve zeki eleman gözüyle bakılan mühendisler, kendi işlerini yapamadıkları için başkalarının istihdamına da engel olmaktadırlar. Gerçek "mühendis" ihtiyacı az olduğu için bu kadar çok mühendise ihtiyaç olmadığını düşünüyorum.
  • 4 Yanıt
Aralık 2012

Cumali Ördek

Mutluluk insanlığın tek amacı mıdır?

bence mutluluk değildir. insanın diğer duygularına yön veren başlıca duygu merak duygusudur. bundan dolayı insanlığın tek amacı öğrenmektir/bilmektir.

  • 2 Yanıt
Aralık 2012

Cumali Ördek

Çocuklar neden televizyonu yakından izlemeyi sever?

  • Daha iyi görebilmek
  • Daha iyi duyabilmek
  • Daha iyi odaklanabilmek

Bazende anne babasının dikkat ve ilgisini çekebilmek için yaparlar.

  • 3 Yanıt
Aralık 2012

Cumali Ördek

Hafızada yanlış bir hatıra yaratmak mümkün müdür?

Evet mümkündür. Hafızamız bizi kandırabilir. Örneğin başımızdan hiç geçmemiş bir olayı yaşamış gibi anlatabiliriz, arkadaşımız yaşamıştır, bir başkası yaşamıştır ama biz birinci kişi olup anlatırız..
  • 2 Yanıt
Daha fazla göster