Bilmek istediğin her şeye ulaş
Kasım 2014

Cihan Soylular

Piyasaya sürülen ilk Windows işletim sistemi hangi dille yazılmıştır?

Windows 1.0, Microsoft'un MS-DOS adlı işletim sistemi üzerinde oluşturduğu grafik arayüz (GUI) içeren işletim sistemi ailesiWindows'un ilk sürümüdür. 1986'da Avrupa'da piyasaya sürüldüğünde çok fazla satmamıştır.
İlk sürümün verdiği imkânlar akıcı bir çalışmaya imkân vermediği için kısa zamanda unutulmuştur.Microsoft'un Apple işletim sistemine rakip olması amacıyla tasarlanan grafiğe dayalı işletim sistemi gerek grafik kartların gerekse farenin (mouse) günün şartlarına göre çok pahalı olması sebebi ile tutulmadı.
Büyük bir yenilik olarak lanse edilen Taskswitsch (aynı anda birkaç yazılımın paralel çalışması) ise sınırlı ölçülerde mümkün olabildi. Bir dosyayı yazıcı ile basarken diğer fonksiyonlar beklemek zorunda kalıyorlardı.
Ürün;MS-DOS dosya yönetim programı, bir takvim, kart dosyası, not defteri, hesap makinesi, saat ve iletişim programlarından oluşan, kullanıcıların günlük etkinliklerini yönetmelerinde yardımcı olan bir grup masaüstü uygulaması içeriyordu.
Bill Gates'in,Apple'ın yaratıcılarından Steve Wozniak'a Apple'ın merkezine yaptığı ziyaretinde daha gizli Macintosh üzerindekiMac Os'u görüp küplere bindiği bilinmektedir.
[kaynak belirtilmeli]
16 bitlik Windows, NT 3.5 e sürümlerine kadar sadece DOS üstü bir grafiksel çalışma masası olarak görev yapabildi. tr.wikipedia.org/wiki/Windows_1.0
Bilgisayar Mühendisliği


ve bir iki de görsel buldum

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği
  • 8 Yanıt
Kasım 2014

Cihan Soylular

C++ Dilinde neler yapılabilir (uygulama,oyun..vs)?

C++ çok yetenekli ve sınırları olmayan bir dünyadır, ama yeterince vaktiniz varsa , sıfırdan başlayıp bir işletim sistemi yazıp, onun üzerinde bir yazılım geliştirme aracı üretebileceğiniz ve sonrasında tüm yazılım Framework'leri ve Sınıflarınızı kurmanıza , driver yazıp donanıma doğrudan müdahale etmenize kadar izin verir , ama zamanınınızın %90'nını daha oyun yazmanın o'suna gelmeden tüketirsiniz.

Bir diğer açıdan oyun programlama açısından Java kesinlikle uygun bir dil değildir, platofrm bağımsız çalışması diğer bir çok uygulamada avantaj ve esneklik getirirken, örnek bir çok mühendislik yazılımı, SPSS , Oracle Development tool'ları Java ile yazılmıştır ve çok yaygındır ama oyunlar gibi bilgisayarın donanımına doğrudan ihtiyaç duyan yazılımlar için çok bir çok görsellikde sorun çıkarır
O zaman ancak burada şu soruları sormak gerekir, nasıl bir oyun ?

1-internet tabanlı bir multiplayer oyun ve grafikten çok senaryo ve rekabet öne çıkacak ise Java bir alternatif olabilir, burada da aslında JavaScript , Flash, Silverlight öne çıkacaktır,
2-Hareket ve animasyon var ise kesinlikle dünyayı başkan keşfetmeye gerek yok internet ve mobil taraf için Unity3D iyi bir platformdur ayrıca bir oyun motoru kullanarak Windows tabanlı Doom, CallofDuty gibi bir oyun hayaliniz varsa kesinlikle bir oyun motoru altyapısı Unreal, Rage, CryEngine, yine Unity3D gibi yardımcılar gerekecektir, dikkat ediniz PES linux'da hiç olmamıştır :)
3-Microsoft XNA Gama studio da temel süreçlerden faydalı olabilir
4-Mobil cihazlar için bir oyun ise Apple , Xcode(Objective C), Android (Java ), WindowsMobile (Haliyle Visual Studio ve C# basta olmak üzere diğer alternatifler) diye gider
Hareketli ve bir alanda gezerek oynan oyunlar fizik kuralları başta olmak üzere mekanik,statik ve dinamik içermek durumundadır bunları sizin baştan oluşturmanız ciddi bir süreç gerektirecektir.
Gözlemlerim ve tecrübelerime göre kısa sürede birşeyleri patlatmak uçurmak ve hayata geçirmek istiyorsanız size tavsiyem Unity3D kullanmanız olacaktır.
  • 4 Yanıt
Eylül 2013

Cihan Soylular

Zip Code nedir?

ZIP Zone Improvement Plan'in kısaltılmışıdır. Diğer arkadaşların yazdığı gibi bölgesel posta kodudur. Bölgesel olduğu için ülkelerin telefon kodlarıyla karıştırılmamalıdır (örneğin 90 Türkiye'nin uluslararası telefon kodudur ve postayla hiçbir ilgisi yoktur.) Bu kod sadece ülke ismi ile beraber olduğu durumda geçerlidir. Her ülkenin kendine göre bir posta kodu sistemi vardır ve her posta o ülkeye girdikten sonra o ülkenin posta taşıyıcıları tarafından taşındığından kodların ülkelere özel olması küresel anlamda hiçbir karışıklığa neden olmamaktadır. Örneğin zarfın adres kısmına Türkiye ve 34387 yazdığınızda posta İstanbul Mecidiyeköy Mahallesine ulaşır. Sokak/Cadde ismi/numarası, bina ve daire numarasını da yazarsanız postanız teorik olarak gönderilmek istenen adrese ulaşmalıdır.
  • 4 Yanıt
Eylül 2013

Cihan Soylular

Yeni tanıştığınız bir insanda ona ısınmanız için gerekli gördüğünüz özellikler nelerdir ?

Yeni tanıştığımız insanda ya öykündüğümüz ya da bizde de olan özellikler ona ısınmamıza yardımcıdır. Her yeni tanışma bir iç içe geçme yani aynı olma ve böylece ilişkide kendini güvende hissetme ihtiyacıyla gelir. O kişinin özellikleriyle ne kadar aynı olmak istiyorsak ya da o kişiye ne kadar benziyorsak ona o kadar ısınırız...
  • 7 Yanıt
Eylül 2013

Cihan Soylular

En sevdiğiniz Dubstep türü nedir?

Özellikle dubstep dinlediğimi söyleyemem !
Ancak karşılaştığım örneklerini dinler ve yahut videolarını izlerim.
  • 1 Yanıt
Ağustos 2013

Cihan Soylular

Suriye ile çıkması muhtemel olan savaş hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nerden baksan tutarsızca,Nerden baksan ahmakça;

Siyaset (Türkiye)

Mısır' daki darbenin arkasında İsrail varsa;
Siyaset (Türkiye)

Suriye'deki iç karışıklığa dünya devletlerinin ancak ve ancak bir kimyasal silah kullanma durumunda müdahil olacağına dair açıklamalar vardı; ve Eset kimyasal silah kullandı iddiası..Ve bugün kullanan Tuğgeneralin öldürüldüğü haberi..Eset aklını peynir ekmekle yemedi, bu bir komplo, bu aşikar..

Bir kaç hafta önce Türkiye üzerinden Suriye muhaliflerine şimdiye kadarki en büyük silah sevkiyatının yapıldığı açıklanmıştı, insanın aklına herşey geliyor.

Haaa, kimyasal silah kullandığı halde bile, Almanya yokum dedi, diğerleri nazlanıyor, ABD düşünüyor v.s..

Borsalar ne zaman yıkılır, savaşlar çıkar;
BİST
Siyaset (Türkiye)
İsrail-TA100
Siyaset (Türkiye)

Siyaset (Türkiye)

Sözde Eset in attığı bu kimyasallardan birkaçı bize düşerse, 10.000 kişi ölürse, kendimizi İsrail' le beraber, İran ve Rusya' ya karşı, Suriye' de buluruz. PYD girdiğimiz paralelde bize saldırırken, PKK artık şehirlerde başlar.

Girdiğimiz şey tam bir açmazdır, aktif bir dış politika filan değildir. Ortadoğuda bir savaşa bulaşırsak, taraf olmayız, hedef oluruz.
  • 3 Yanıt
Daha fazla göster