Bilmek istediğin her şeye ulaş

Coşkun Taşdemir,

Elektronik Mühendisi

Gömülü sistemler meraklısı elektronik mühendisi. Arduino kitabı yazarı. Blogger: coskuntasdemir.net

Aralık 2012

Coşkun Taşdemir

90-100 m2, 2+1 kaba inşaat halindeki bir daireyi orta kalite malzemeler ile döşemenin maliyeti ortalama ne kadardır?

Adım adım yazayım bildiğim kadarı ile.

 • Kapı adet 250 TL
 • Komple pimapen 4000 TL
 • Laminant parke m2 si 40 TL
 • Komple alçı boya: 3000 TL
 • Kombi tesisatı 4000 TL (su dahil)
 • Dış kapı 1250 TL
 • Tavanlar, karton piyer 1500 TL
 • Armaturler 2000 TL
 • Mutfak dolabı ve evye 2500 TL
 • Banyo 1000 TL
 • Islak zeminler 2500 TL
 • Petekler tanesi 200 TL
 • Cam balkon 2500 TL
 • 6 Yanıt
Aralık 2012

Coşkun Taşdemir

Evdeki kaloriferler neden özellikle pencerelerin altına yerleştiriliyor?

Çünkü pencereler ne kadar kalınlaştırılıp çift cam yapılsa da, evlerde soğuk hava geçişi en çok pencerelerden olur. Bu yüzden evin içindeki soğuk hava sirkülasyonunu ısıtabilmek adına kaloriferler pencerelerin altına konur ki soğuk hava evin içine girdiği gibi çökerek kaloriferin sıcak hava duvarıyla karşılaşsın ve sonrasında ısınarak yükselebilsin.

 • 5 Yanıt
Aralık 2012

Coşkun Taşdemir

İnsansız hava araçlarının sivil kullanım alanları nereler olabilir?

Sanırım biraz daha büyümeleri ve yapabileceklerinin artması gerekir ama;

 • Meteorolojik veri toplama
 • Yangın söndürme
 • Zirai ilaçlama yapma
 • Yaban hayvanlarını gözleme suretiyle doğayı koruma
Gibi kullanım amaçları olabilir.
 • 1 Yanıt
Aralık 2012

Coşkun Taşdemir

Quadrotor denilen 4 pervaneli insansız hava araçların ticari olarak kullanım alanları neler olabilir?

Gelecekteki kullanım alanlarına örnekler de içeren güzel bir TED konuşması aşağıda:

 • 1 Yanıt
Aralık 2012

Coşkun Taşdemir

Ülkemizde hem cari açığı azaltmak hem de yerli üretimi artırmak açısından üretimine öncelik verilmesi gereken elektronik ürünler nelerdir?

Eğer ki Endüstride kullanılan makineleri üretemiyecek isek yada üretipte rekabet edemeyecek isek başlangıç olarak revizyon , versiyon yükselmek veya yedek parça Elektronik Kart olarak muadil oluşturmak -ki makineyi aldıktan sonra yedek parçaya makineden daha fazla para ödüyoruz- bence güzel bir katkı olacaktır. Bu konu piyasadaki CNC özellikli makinelerin veya mikrokontrolörlü PLC'li makinelerin revizyonu veya versiyon yükseltilmesi. Bu mesele neden önemli. Şöyle ki gelişen teknoloji ile eski makineler üreticisi olmasına rağmen parça sıkıntısı çekmekte veya eski makinesinin parçasını daha yüksek fiyata temin edebilmektedir . Bilgisayarınızda makinenin CNC kartı var diyelim firma makinenin yeni versiyon programını çıkartıyor eski CNC kartı ile uyum sağlamıyor. Bilgisayarın anakartı mı arızalandı? Senin CNC kartın ve programın yeni ana kartlar ile uyumsuz oluyor ve eski bir anakart ve yine eski işletim sistemlerini kullanmak zorunda kalıyorsun öyle ki bazı makinelerde Win 2000 den kurtulamıyorsun ve makinenin ağ bağlantısına dahil etmek için Windows 'un eski versiyonları ile uğraşıyorsun vs. . Bu gibi konulara çözümler ürete bilecek danışmanlık firmaları ihtiyaç duyulan, daha az maliyetli ve ülke ekonomisine katkı sağlaya bilecek bir alan.
Bunları üzerinde durmamın en büyük nedeni de Türkiye deki küçük ve orta boy işletmelerde arge faaliyetlerinin olmaması , üretim ve pazarlama endişesi ile arge ye zaman ayıramamaları. Tabii bunun sonucu olarak oluşan arızalardan yatan veya yüksek fiyatlı parça bekleyen makineler, aksayan üretimler sektörün büyük sıkıntıları. Hele bu rekabet ortamında. Bu tür taleplere cevap verebilecek firmalar piyasada bir ihtiyaç. Bu piyasanın keşfedilmesi ile makinelerin yerli modellerinin üretilmesi veya sektörlere yakın olmasından dolayı sıkıntılarını keşfedip ihtiyaçlarına yönelik yeni tasarımlar üretilmesi de mümkün. Birde günümüzde tasarımı çok basit olan ürünler olamasına rağmen sırf medical , tıbbi , labaratuar test cihazı ibaresi taşıdığı için fiyatları 5-10 misline katlanmaktadır. Ben bu konular üzerinde durulmasından yanayım.
 • 3 Yanıt
Aralık 2012

Coşkun Taşdemir

Reelde bir üretim yapmayan bankaların varlığı ekonomi için gerçekten gerekli mi?

Bu iddia tamamen bankacıların uydurup ekonomi kitaplarına da soktuğu koca bir palavradır. Bankalar olmadan ekonomi daha da canlı olur. Çünkü parayı devletler değil bankalar üretiyor ve bunu devletlere ve halklarına faizle borç veriyorlar. Faiz ise, fiziki olarak hiç var olmayan bir şeyin geri talep edilmesidir. Bu ise matematiksel olarak asla mümkün değildir. Bankalar bunun için batarlar.

Bakınız: drcetiner.org/ekonomi/krs-nedir.html


 • 2 Yanıt
Aralık 2012

Coşkun Taşdemir

Son dönemde insanların iş hayatında mutsuz ve tatminden yoksun olmasının sebepleri nelerdir?

Aslında bu konu temel olarak insanların isteği işi yapamıyor olmasına dayanıyor bence. Ancak bundan şu anlam çıkarılmamalı; herkes istediği yapma şansını yakalayamaz elbette. Bence doğru bir sistemde 2 farklı grup olmalıdır ve bu gruplar toplam iş hayatında faaliyet gösteren insanlar içinde yüksek orana sahip olmalıdır:
 1. İstediği işi yapan kişiler
 2. Yaptığı işten ve halinden memnun olanlar

Bu iki grubun miktarı ne kadar yüksek ise bence iş verimi ve refah seviyesi o kadar artacaktır. Buraya kadar zaten bilinen şeylerden bahsettim, biraz da daha spesifik detaylardan bahsedeyim.

Bir insanın yaptığı işten memnun olabilmesi, tatmin olabilmesi ve daha mutlu hissedebilmesi için şunlardan en az birinin eksiksiz gerçekleşmesi gerekir:

 1. Yaptığı iş ona başka bir yerde öğrenmesi kolay olmayan ve gelecekte çok daha fayda sağlayacak tecrübeler vermelidir.
 2. Yaptığı iş ona normalde elde edemeyeceği imkanlar sağlıyordur. Bu genelde para olarak değerlendirilir. Sadece öyle değildir, para dışında iş ilişkileri kurabileceği yeni insanlar, ya da kendine yer edinebileceği bir kitle diyelim.
 3. Yaptığı işi çok seviyordur. Yani o işi çok iyi biliyordur ve bir tatmin söz konusudur, ya da işi çok iyi bilmese de tatmin olabileceği bir ortam vardır.
 4. Geleceğine yatırım yapıyordur, yani yükselme şansı vardır.
 5. Devlet memurudur ya da onun gibi kadroludur ve yerinden kıpırdamak istemiyordur.

Bu liste biraz daha uzatılabilir, ama ben bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Tüm bu maddelerin hepsi için de geçerli bir kural vardır, o da şudur ki kişinin her durumda katlanacağı ve tatmin olamayacağı veya göze alacağı durumlar, riskler olacaktır. Çünkü yaşadığımız çağda bunların çoğunu sağlayacak şirket ve kaynak çok azdır. Dolayısıyla herkes mutlu olamaz. Hatta çoğu insanın memnun olamamasının sebebi de bunlardır.

Tüm bunların arkasında sadece alınan eğitim değil, genel olarak ülkede henüz gelişmemiş bazı sistemler ve bakış açıları dışında kişilerin iş hayatına ve yaptığı işe bakışı tüm bunlar üzerinde çok etkilidir.

Şirketler açısından durum biraz daha karışık, çünkü ortada anlaşılabilir ve net bir sorun vardır. Ancak şirketin yapması gereken bir şey vardır; o da hedeflerine ulaşmak. Kriz döneminde işten çıkarma yapıp, kalan kaynaklarla devam eden ve kriz dönemi geçtikten sonra da eldeki kaynakları krizi öne sürerek devam ettiren şirketler de vardır, kriz döneminde iş gücünü kaybetmemeye çalışan ve bunun üstüne koyan şirketler de. Şirket açısından hedefe ulaşmak için 2 kural vardır; para ve ekip. İkisi ne kadar yüksek oranda bir araya gelirse şirketin hedeflerine ulaşma olasılığı o kadar yüksek olacaktır. Ülkemizde şirket kuranlar bilirler, şahıs şirketi de kursanız bir ortağınız daha vardır ve o ortak her hal ve şartta (kar etmeseniz dahi) sizden payını alır, alamaz ise sonsuza kadar bekler ve yine alır :) Bu yüzden şirketler kaynaklarını hep verimli kullanmak zorundadır. Tabi bunlar bazı hatalar için sebep olmamalıdır.

Sonuçta yaptığınız işten mutlu olmak istiyorsanız, size tavsiyem, ne yapmak istediğinize net karar vermenizdir. Çünkü ne yapmak istediğini bilen biri, elbet bir yolunu bulur ve hedefine ulaşır.
 • 2 Yanıt
Ekim 2012

Coşkun Taşdemir

Arduino öğrenmeye çalışanların en çok zorlandıkları noktalar nelerdir?

Pek zorlanabilecekleri bir nokta olduğunu düşünmüyorum. İnternet üzerinde bir çok kaynak mevcut, herhangi bir sıkıntıya çözüm bulabilirler. Temel elektronik bilmeden proje yapmaya kalkan arkadaşlar biraz sıkıntı yaşayabilir.
 • 1 Yanıt
Ekim 2012

Coşkun Taşdemir

Son dönemde AR-GE'ye verilen destek ve kaynaklardaki artış ülkemizde elektronik sektörünün büyümesini sağlayacak mı?

İlk önce kendimize ait milli bir transistör imal etmemiz gerek uzun vadede işe yarayabilecek bir sistem. Günümüzde artık herşey gömülü(Embedded) sistemler üzerinden işliyor. Herşey yazılımlarla çalışıyor. Tek bir mikroçipi binlerce farklı alanda kullanabilmenin yolu yazılımdır. Yazılım için insan beyninin duru ve temiz kaygılarından arınmış olması gerek.Bununda tek sebebi ekonomik olarak bağımsız bireyler imkanı olan bireyler yaratmaktır. Ev kirasını düşünen bir öğrenci Yazılım yapabilirmi?
Elindeki parayla tutupta 1 tane aurdino alıpta program yapmayı istermi?
O zaman ne diyoruz

if (beyin == temiz & duru & Sağlam)
umut = False;
else
print("Zıştık");
 • 2 Yanıt
Ekim 2012

Coşkun Taşdemir

Gömülü sistemler neden önemlidir?

Gömülü sistem çok geniş bir kavramdır.
Çevremizde gördüğümüz çoğu elektronik alet gömülü sistem ile çalışır.
Cep telefonu, bilgisayar, bankamatik, DVD oynatıcı vs. gibi günlük
kullandığımız cihazlar, askeri ve endüstriyel sistemler örnek olarak
verilebilir. Üzerine çok fazla yazılıp konuşulabilecek bir konunun çok
çok kısa özeti budur. Önemli olan kısmı şu, eğer gömülü sistemler
olmasaydı şu anda bu mesajı yazamazdım. : )

 • 1 Yanıt
Ekim 2012

Coşkun Taşdemir

Arduino nedir? Arduino ile neler yapılabilir?

Basitçe arduino üzerinde bir işlemci bulunan içine kendi ide'si yardımı ile de yazdığınız kodları deneyebileceğiniz, üzerindeki giriş çıkışlar yardımı ile dış ortamdan veri alış verişi yapabileceğiniz bir devredir. Bu veri alışverişini sensörler ile birlikte üzerinde bulunan seriport, ethernet ve usb ile yapabilirsiniz, yada çıkış pinlerini kullanarak kendinize adapte edebilirsiniz. Bu tarz devreler ile yapabileceğiniz şeyler hayal gücünüz ile sınırlıdır. Örneğin arabanıza entegre sistemlerde kurabilirsiniz, helikopter de yapabilirsiniz, denizaltı da :)

Şahsen ben beagleboard kullanıyorum.

 • 2 Yanıt
Ağustos 2011

Coşkun Taşdemir

Türkiye hangi teknolojilerin üretiminine yönelmelidir?

Endemik bitki çeşitliliğimiz biyoteknoloji alanında güzel bir gözlem alanı oluşturuyordur. Bir zamanlar metalurji mühendisliğinin ne ile uğraştığını anlamlandıramazdım. Ama artık görüyorum ki madenlerimiz açısından bu alanda da deney ortamına müsait bir yapı var denilebilir... 

Bağlantılı bir yazı için bkz: bilgicagi.com%2fyazilar%2f1837-bilim_kul...
 • 3 Yanıt
Temmuz 2011

Coşkun Taşdemir

Özel Sağlık Sigortaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yaptırdıysanız memnun kaldınız mı?

kesinlikle şart olduğunu düşünüyorum .... özellikle de sağlık alanında yapılan son düzenlemelerden sonra ...

 • 3 Yanıt
Aralık 2010

Coşkun Taşdemir

Türkiye'deki işsizlik sorunu nasıl çözülebilir?

Kendi markasını üretip, istihdamı doğuya yaydığında..
 • 6 Yanıt
Aralık 2010

Coşkun Taşdemir

Elektrikli araçların yaygınlaşması kaç seneyi bulacak?

10. 15 sene
 • 9 Yanıt
Aralık 2010

Coşkun Taşdemir

Türkiye'deki elektronik sektörü nereye gidiyor?

Türkiye'deki elektronik sektörü gelişmiş ülkelerin çok gerisinde fakat gelişmekte olan bir sektör. Üniversitelerimizin AR-GE çalışmalarına önem vermeye başlamaları ile uluslararası arenada etkinliğimiz daha artacağı görülüyor. Farklı üniversitelerde mühendislik fakültelerinin açılması ve yeni labrotuvarların kurulması önemli bir gelişme olarak görülmekte, ayrıca dünyadaki farklı ülkelerin elektronik alanında Türkiye'deki fuar ve etkinliklere ilgi göstermesi pozitif bir sonuç olarak görülmektedir. .
 • 4 Yanıt
Daha fazla göster