Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gökhan Biçer,

Denizci

Bazı sorular vardır, cevabı içinde barındırır;
bazı sorular vardır, meraktandır;
bazı sorular, karşıdan fikir aşırır;
bazı soruların cevabı ise sadece susmaktır.

Mart 2016

Gökhan Biçer

Hayatta bir daha dönüp bakmadığınız şey(ler) ne(ler)dir?

Zamanın nasıl akıp geçtiğini düşünmeye doğru dönüp bakmam.
 • 2 Yanıt
Mart 2016

Gökhan Biçer

Ülkemizde bir 'otorite' mi var yoksa otorite boşluğu mu var?

İktidar partisi AKP, onun içinden çıkan Hükûmet ve Cumhurbaşkanı ülkedeki herşeyi kendilerine bağladıkları halde neden büyük çaplı bombalı saldırılar gerçekleşiyor. Kızılay'daki son iki büyük bomba yüklü araç patlamasından önce, Ankara TCDD garı yakınındaki canlı bomba eylemini unutmamak lazım. Bunlardan evvel, TBMM'ye çok yakın olan ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün komşusu durumundaki Polisevi'ne ağır silahlarla sokuldular ve iktidar partisi AKP'nin genel merkez binasına -hem de başkanlık katına nişan alarak- lav silahıyla saldırdılar. Devletin polisinin, jandarmasının, askerinin, istihbarat teşkilatının bağlı olduğu yürütme organı, hem de tek başına iktidar olan bir partiye dayanarak neden bunlara engel olamıyor?
 • 1 Yanıt
Şubat 2016

Gökhan Biçer

Bir yazılımı oluşturanlar ne zaman yeni versiyonu üzerinde çalışma kararı alırlar?

Yeni versiyon derken neyi kastediyorsun? Kodu yeniden yazmayı mı, yoksa sadece yeni sürüm çıkmayı mı?

Eğer kodu yeniden yazmaktan bahsediyorsan, teknik borç çok birikince yapılır.

Kodu yazarken, "burayı sonra elden geçirmek lazım" diye düşünerek yazdığınız ama o fırsatı hiç bulamadığınız her kod parçası teknik borçtur. Bu borçlar çok artınca, artık o kodu yeniden yazma ya da parça parça iyileştirme vakti gelmiş demektir.

Yok sadece yeni sürüm çıkmaktan bahsediyorsan, semantik sürüm numaralandırması mantığına göre mi numaralandırıyorsun, yoksa "kafana göre" mi? Eğer semantik numaralandırma yapıyorsan, yazılımda köklü bir değişiklik olması gerekir. Kafana göre yapıyorsan, (bence) görsel olarak köklü bir güzelleştirme yapmak yeni sürüm çıkmak için yeterlidir.

 • 5 Yanıt
Şubat 2016

Gökhan Biçer

Suriye'yi nasıl bir gelecek bekliyor?

Bu coğrafya öngörülebilir bir coğrafya değildir. Bu topraklarda, yazı icat olduğundan beri "savaşlar tarihi" yazılıyor.

Öncesini ne sen sor ne ben söyleyeyim.

Hal böyle olunca , değil on sene hatta elli sene ; on gün sonraya dair hesap kitap yapılamaz bu ülkede.

Ha lisans alanım dolayısı ile ABD , Rusya vb şeyler dökebilirim ortaya lakin ezber olur.

Ezber dışı olan umudumu yazayım : Bir Mustafa Kemal daha gelir ; kadrosu ve tüm adalet olgusu ile aydın ve merhametli bir nesli arkasına takar..


İşte o zaman ballı börekli şeyler yazarız buralara. .
 • 2 Yanıt
Şubat 2016

Gökhan Biçer

Medyada yer alan haberlerden sizi en çok üzen hangisi oldu?

Son seçimlerde akabenin %49,5 ile kazanmış olması beni en çok üzen haber oldu son zamanlarda. Şu an medyada oluyor gibi gördüğümüz tüm acı olaylar o seçim sonucunun birer sonucu.
 • 3 Yanıt
Şubat 2016

Gökhan Biçer

Bugüne kadar siyasete atılmayı düşündünüz mü?

Tabi ki.Hatta geleceğe dair en büyük planlarımı bunun üzerine kuruyorum
 • 2 Yanıt
Şubat 2016

Gökhan Biçer

Başkanlık sisteminin yürürlüğe girmesi ile Adalet ve Kalkınma Partisi'nin siyasi geleceği arasında bir bağ kurulabilir mi?

Olur da başkanlık sistemine geçerse ilk 4 yılı içerisinde hali hazırda zayıflamış olan imajını daha da zayıflatacağına inanıyorum.
Psikolojik olarak her geçen sene daha da güç manyağı olan, oldukça dengesini kaybeden, kaybettikçe kendi tabanı tarafından bile muhaliflerle karşılaşacak ve gün gelecek tabanı tarafından da diktatörlükle suçlanacaktır.
Bakınız günden konusu olan Dolmabahçe görüşmeleri hakkında Bülent Arınç ile olan ters düşmeleri.
Kaldı ki o adam her daim bunun dağıttıklarını toplamış biridir. Neyse.
Ben inanıyorum ki başkanlık sistemi bardağı taşıracak son girişimlerin ilk adımı olacak ve Devrim için halk ayaklanacak.
Öyle böyle bir Gezi olmayacak. Polis bile üniformasını çıkartıp halaya katılacak.
UMUYORUM OLACAK.
 • 1 Yanıt
Şubat 2016

Gökhan Biçer

Sizce Milliyetçi Hareket Partisi siyasetin neresinde, partiye neler oluyor, neler olacak?

Bir Milliyetçi olarak görüşüm şudur. Artık bu partinin genç bir kana ihtiyacı var, Devlet Bahçeli artık kenara çekilmeli diye düşünüyorum. Tamam iyisin hoşsun, millet istemiyor kaç seçim kaybettin sayabildin mi ? Arkadaş çevremde milliyetçi çoktur ama sırf Bahçeli'den dolayı oy vermiyorlar.
 • 4 Yanıt
Şubat 2016

Gökhan Biçer

Elinizde yetkiniz olsa Cumhuriyet Halk Partisi için ne(ler) yapardınız?

Geçen gece nereden estiyse aklıma geldi de ciddi ciddi mevcut taban nasıl iyileşir nasıl çoğalır diye kafa patlattım. Üstüne de şimdi bu soruyu görmek keyif verdi açıkçası. Teşekkürler. Hatırladıklarımı genel olarak yazmaya çalışayım.
 • Gençlik kollarında son derece idealist güzel insanların olduğunu biliyorum. Bunlar arasında organizasyon kurulup il/bölge gençliği araştırılarak doğru temiz dürüst insanlara ulaşılması adına çalışmalar başlatır, tamamlandığında mevcut il/bölge temsilciliklerini kurumsal kimlikle kendilerine teslim ederdim.
 • Partinin olmazsa olmaz kurallarından biri olarak Milletvekili adayı kesinlikle Parti çatısı altında yetişmiş kişilerden aday gösterilebilir kanununu tüzüğe işletirdim.
 • Bütçemin büyük bir kısmını her ilde Kadın/Erkek/Çocuk sığınma evleri açmaya ve onları topluma faydalı bireyler olarak yetiştirmeye ayırırdım. Çünkü biliyoruz ki hala çocuk yaşta evlendirilmesine karşı çıkamayan ve kocası buyruğu altında gönülsüz kadınlıkla analığa bürünen kadınlar eğitim sorunumuzun en temel problemi. Günümüzde sadece 16-17 yaş evlendirilen kız çocuklarının sayısı yıllık 40 BİN. Bu organizasyon için bir vakıf da kurulabilir ve halk desteğini kesinlikle esirgemez, bence.
 • Bir nevi Partinin sembolü olan her bir okun hakkını verecek sosyal projeleri hayata geçirerek halkı makarnaya muhtaç olmaktan kurtarma girişimleriyle paramparça olmuş imajımı düzeltir aldığım oyu hakkıyla helaliyle alırdım.
 • Bu gibi aşamalar tamamlandıktan sonra genel başkan dahil partinin önde gelen deneyimli düzgün siyasetçilerinden oluşan danışmanlar kurulu oluşturarak deneyimlerinden gençleri faydalandırmak adına hizmetlerine devam etmelerini sağlardım.
 • Klasik mitinglerden vazgeçer seçimlerin dışında da halka özel piknik gibi sosyalleştirici etkinlikleri ön plana çıkartarak tarafsız güzel vakit geçirmelerine olanak sağlardım. Bir nevi ulaşım mekan eğlence benden kendin getir-pişir-paylaş tadında gerçek anlamda sosyalizm ruhunu aşılardım topluma.
 • Kesinlikle her ilde bir köy seçer ve o köyü örnek köy olacak şekilde desteklerdim. Başta tarımcılık olmak üzere yine bütçemin büyük bir kısmını gelir getirici, iş imkanı sağlayan tesisler yapmaya adardım. Bu oluşum adı altında belirli periyotlarda insanlara köy yer değiştirme hakları tanıyıp doğru insanların doğru noktalarda birbirlerine ulaşmasını entegre olmasını sağğlarken kültürler arası entegreyide oıluşturmuş olurdum. Hem de en sağlam parti alt yapısını kurmuş olurdum.
 • Oku bunlarıi #CHP :)
 • Vs vs..
 • 5 Yanıt
Ocak 2016

Gökhan Biçer

Nasıl ki kullanılan cisimler hurdaya çıkarılıyor, Internet'te de veriler hurdaya çıkarılacak mı?

Son zamanlarda seo uyumlu makaleler ile google de yükselmek için başlatılan yarış ve sadece anahtar kelime kullanılarak kime yazdırıldığı önemsenmeyen yanlış bilgilerle dolu bu makalelerin bilgi çöplüğünden farksız ve daha tehlikeli olduğunu , internette gün gectikçe yanlış bilgilerin yayılıp insanların dağarcığına yerlestiğini düşünüyorum. Bu nedenle google nin bir sonraki hamlesinin bu çöplüğü temizlemesi olduğunu umuyor ve de tahmin ediyorum.
 • 4 Yanıt
Ocak 2016

Gökhan Biçer

Hiç atmaya kıyamadığınız eşyalarınız var mı? Varsa nelerdir?

8-10 yaşlarında dişçiden yürüttüğum cımbız. Hani ucu eğri oluyor ya 10 15 cm lık cımbızlar ondan işte. Hiç kıyamam ona , o zamanlar pul koleksiyonu yapıyordum ( ergen yaşlarda çok işime yaradı bu hobi :) ) ve o cımbızla pulları saatlerce dizerdim defterdeftere. Atamam kiyamam. . .
 • 9 Yanıt
Ocak 2016

Gökhan Biçer

Ateizm insanlığın varoluşu kadar eski midir yoksa sonradan mı insanlar tarafından ortaya atılmıştır?

Tek yumurta ikizlerinde bireysellik nasıl tanımlanıyorsa öyle kanımcam.
 • 2 Yanıt
Aralık 2015

Gökhan Biçer

Felsefe, çağlara ya da düşüncelerin oluştuğu konumlara göre (doğu, batı) sınıflandırılabiliyor. Peki bu, bireylerin felsefeyi bir bütün olarak algılamasında engel teşkil edebilir mi?

Önce neyin Felsefe neyin de Felsefe olmadığının tanımının yapılması gerekir. Eğer bir düşünce resmi ideolji ya da kutsalın açıklanmasını üstlenen "emireri" ise ona Felsefe demiyoruz. Buna bir de o düşüncenin daha önce dile getirilmemiş olmasını eklerseniz ortada doğu batı diye bir ayrımın kalmadığını da göreceksiniz zaten!
 • 5 Yanıt
Aralık 2015

Gökhan Biçer

Ar-Ge (ARGE) deyince ne anlıyoruz?

Bİmediğim şeyleri yaptıkça ve buldukça zevki kalmıyor işte ar-ge bana bunu ifade ediyor.
 • 4 Yanıt
Aralık 2015

Gökhan Biçer

Ülkemizde inşaat mühendisliği uygulamalarında jeolojik etüte ne kadar önem veriliyor?

Zemin etüdüne deprem ülkesi olduğumuz için çok önem veriliyor. Hatta etüdü yapanın en az master sahibi olması zorunluluğu var genellikle de hocalar yapıyor. Uygulaması da düzgün bir şekilde yapılıyor. Sonuçta zemin etüdünden çıkan şey ya kazık ya da radye temel oluyor ki ikisi de pek hatalı uygulanabilecek şeyler değiller. Binalar ve sanat yapılarında sistem güzel işliyor ama yol altyapılarında en pahalı işlem olan zemin sıkıştırma mütemadiyen eksik yapılıyor. Bir tehlike oluşturmuyor ama milli servetimizin çarçur edilmesi anlamına geliyor.
 • 2 Yanıt
Aralık 2015

Gökhan Biçer

Telaffuz edildiğinde yanlış anlaşılmaya mahal verecek bir ada, soyada ya da mesleğe sahip olmakla ilgili tecrübeleriniz ya da düşünceleriniz nelerdir?

Ahanda benim sorum ☺

Bu konuda hem kötü hem de iyi tecrübelerim var. İsmimi ailemin çoğu dahi hatalı telaffuz ediyor; Şaman yerine Şağman demeye eğilimliler hatta çocukken ben de ismimin okunuşunun Şağman olduğunu zannediyor, kendimi öyle tanıtıyordum. Tabii o zamanlar İnek Şaban modaydı ve hatalı okunuşundan dolayı ismim de Şaban'a benziyordu. Dolayısıyla özellikle ilkokul yıllarımda çocukların İnek Şaban diye bağırarak peşimde dolaşmaları hiç hoş olmuyordu. Hafife almamak lazım; bayağı yaralıydım o zamanlar ismimden dolayı. Zaten çok sosyal bir çocuk değildim ama bu sancılı durum beni daha da asosyal yapmıştı. Bilgisayar, sosyal medya, oyunlar falan da yoktu o zamanlar; abimin blok flütünü alıp tüm müzik kitabını flütle çalmayı öğrenmiştim. Yine de iyi bir etkisi olmuş yani ☺

Büyüdükçe kendim ismimi doğru telaffuz etmeye başladım ve sosyal yaşamımda İnek Şabandan kurtuldum hatta bir duyulunca bir daha unutulmayan, güzel çağrışımlar yapan bir isim sahibi oldum. Artık sadece Şamanizm hakkında bilgisiz zümreye ismimi söylerken zorlanıyorum. Aslında ben söylerken zorlanmıyorum ama karşımdaki anlarken oldukça zorlanıyor; en popüler anlaşılma şekilleri Şahan ve Şadan. Soyadım da anlaşılmamak isteniyor. Bay-yurt diye ayırarak ve iki y ile olduğunu belirterek söyleyerek problemi en çabuk şekilde çözmeye çalışıyorum; popüler yanlış anlaşımları Bayburt, Bayurt, Ayyurt hatta Bozkurt bile oluyor. Geçenlerde telefondaki kadın Şahan Ayyurt dediğinde "tabii o da mümkün" diyerek görüşmeme devam ettim ☺ Çocukken Ahmet Özdemir gibi yaygın bir isme sahip olmak isterdim ama artık orijinal ismimin kişiliğimi tamamladığını düşünüyorum. . .
 • 2 Yanıt
Aralık 2015

Gökhan Biçer

Günlük yaşamınızda bilgisayarı ilk açtığınızda genelde ilk olarak ne yaparsınız?

Sistemi check ederim bir arıza sıkıntı varmı diye.
 • 2 Yanıt
Aralık 2015

Gökhan Biçer

® sembolünün belirttiği ile TM üst indisinin belirttiği arasında ne fark vardır?

™ (Trademark - Ticari Marka) bir ürünün dizayn ve isminin bir şirkete ait olduğunu gösterir. Bununla beraber bu ™ diğer bir şirketin bu ürünün ya da isminin benzerini üretmesini engellemez (Sony - Sanyo, Honda - Hyundai gibi). Eğer böyle bir durum oluşur da marka sahibi buna itiraz etmeye karar verirse orijinal firmanın ürünü ve ismi ilk kullanan olduğunu ispatlaması gerekir.

® (Registration - Registered Trademark - Kayıt - Kayıtlı Ticari Marka) ise diğer bir şirketin marka ismini ya da logosunu kullanmasını engeller. Bu kaydı olan markaların, tasarımların, logoların benzerinin dahi kayıtlandırılması yasaktır.

Bir de bu ikisinin kardeşi © (Copyright - Kopyalama hakkı) vardır ki o da edebiyat, tiyatro, müzik sanat eserleri veya fikri mülkiyetin orijinalliğine işarettir. Üstünde © işareti olan yayınların basımı, yayımı, kopyalanması, dağıtılması gibi hakların tümü © sahibine aittir.
 • 1 Yanıt
Aralık 2015

Gökhan Biçer

Çalıştığınız iş ile diplomanızın bir ilgisi var mı?

Çalıştığım işin diplomamdan çok saçımdaki beyazlarla ilgisi var.
 • 8 Yanıt
Daha fazla göster