Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kartal Gündüz, 

Tonmaister

Tonmaister Kartal Gündüz inploid.com'da 1 soru sordu, 233 soru yanıtladı ve 10 takipçisi var.

Nisan 2015

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

Ağustos 2014

Kartal Gündüz bu yanıtı beğendi:

İlk görüşte bir kızda iyi bir izlenim nasıl bırakılır?

Lahmacun yiyelim mi ?
bu teklife iyi izlenimde kalmıcak hatun tanımam.
ben hep diyorum benımle lahmacun yemeye gelen kadın her yere gelir. Ben hep böyle yapıyorum
Ağustos 2014

Kartal Gündüz bu yanıtı beğendi:

İlk görüşte bir kızda iyi bir izlenim nasıl bırakılır?

Ferrari son yıllarda bu konuya yoğunlaşmış ve F 458 italia Modelini piyasaya sürmüştür. Bununla başlayabilirsin. Tek yan etkisi sadece kızlarda değil 500 metre çapta tüm canlılar üzerinde bir etkiye sahip olmasıdır.
Mart 2014

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

Ukulele nedir?

Esprili bir yanıtla: gitarın 80 derecede yıkandıktan sonraki hali :)

Güney amerikadan doğma, hawai'de yerelleşen, 4 telli, telleri ya sol , do, mi, la olarak, yada la, re, fadiyez, si olarak akortlanan, naylon yada kiriş tel kullanılan bir gitardır. Keman gibi farklı boyutları vardır ancak boyutlar rakamsal olarak değil, tonal register olarak adlandırılır. Soprano, koncert, bariton ve tenordur.

Sahilde akdeniz akşamlarını söylemek, oldukça ilgi çekebilir :)
Ocak 2014

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

Kendi film müziğimi nasıl yapabilirim?

Gayet mümkündür. İnternette ücretsiz, herhangi bir telif ücreti istemeyen müzik stok sitelerinden bulabileceğiniz gibi, kendi kayıtlarınızı da pek tabi kullanabilirsiniz. Önemli olan, sahne - duygu - entsrüman seçimi arasındaki kombinasyonun sağlanması. E tabi filmin içinde bir konsept de bulunması şart. En sevdiğim örnektir bu durumu anlatan film: Amelie...
Mart 2013

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

Dünyanın en iyi davulcusu kimdir?

Kime göre? Neye göre? Dünyanın en iyi davulcusu gelsin Mustafa Özarslan - Bir Ay Doğar'a eşlik etsin... Konuyu bir müzik tarzı ile sınırlarsan iyi olur. Örneğin; Dennis Chambers müthiş bir jazz davulcusudur. Lars Ulrich (Metallica) ise müthiş bir metal davulcusudur. Şimdi ikisini aynı kefeye koymak olur mu? Cık olmaz... En güzel birayı sormak gerekiyordu, en güzel içecek nedir'i sormuşsunuz.
Mart 2013

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

Cubase programı, 64Bit Windows 7 ile nasıl çalıştırılır?

Eğer hack edilmiş bir versiyon ise Cubase 3 ve altı malesef sadece Win7 değil, 64 bit olan hiç bir işletim sisteminde (x64 linux dağıtımları dahil) çalışmayacaktır. Ancak hack'li bir sürüm kullanacaksanız, gerek cubase olsun gerek nuendo; v 4.0'dan itibaren çıkan sürümlerinin USB dongle hack'lerini x64'e göre yaptılar ve kullanılabiliyor. Nuendo 4 ve cubase 5 dağıtımları için "AIR" dağıtımları kullanılabilir.
Mart 2013

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

Bir şarkının temposunu otomatik olarak nasıl hesaplayabiliriz?

İnsan bazlı olarak bu işin otomatiği yoktur. Eğer alet kullanmadan bunu
belirleyecek isek, bu hesabı yapanın, tempo hızları ve müzik ile ilgili
olarak konuya aşina birisi ise, müziğin de hız terimleri olan;

Largo - Ağır (60-66).
Adagio - Acele etmeden (66-76).
Moderato - Orta (90-115).
Allegro - hızlı (120-168).
Presto - çok hızlı (168-200).

gibi en çok kullanılan terimleri ve tahmini metronomlarını biliyorsa, bu terimi duyduğunda BPM'i bilebilir.

Ama müzik ve bu konu ile alakası olmayan birisi ise bunu en basit şekilde bir saat yardımı ile halledebilir. Saat 60 BPM'i temsil eder. BPM = Beat per minute (dakikadaki vuruş sayısı). Largo bir eser için saatimize bakarak, saniyenin atım hızında bir tempo tutara çalabiliriz. Yada Allegro bir eser için, 1 saniyeye 2 kere vuracak şekilde çalarak 120 bpm'lik bir tempo elde etmiş oluruz. Çalan şarkının temposunu saatimize bakarak, yanılma payı ile tespit etmemiz mümkündür. Bunu birazda pratik yaparak, gerçeğe yakın sonuçlar elde etmek için etkili bir şekilde kullanabiliriz.

İnsan kendi başına bunu, bu şekilde yapabilir. Ha diyelim ki saat yok ortamda. Kalbinizin sesini dinleyin. Ortalama 80-85-90 atar (sağlıksal bir problem yada heyecan durumu yoksa). O hızdan da yine tahminlerde bulunmak mümkündür. Ama en güzeli metronomdur abi. Tik tak tik tak, mekanik, şaşmaz ve masrafsız.

Yazılım bazında ise, aramamız gereken anahtar kelime "Bpm Calculator" olacaktır. Mixmeister, Cubase, Nuendo, Protools gibi yazılımları zamanla kullanmıştım ama diğer yanıtlardaki gibi bu iş için yapılmış yazılımlarla da gayet tabi halledilebilecektir.
Kasım 2012

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

Kasım 2012

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

DJ'ler parça seçerken nelere dikkat eder?

Zor bir soru değil ama yanıtı karışık. Bir kıstas yoktur ama bir kaç unsurun bir arada olması, seçerken yeterli oluyor. Şarkının popüler olması gibi bir şart yoktur ama olursa da tadından yenmiyor. Genellikle şarkının orjinalinden çok, yapılmış başarılı remixleri tercih edilir. Ama bu remixin başarısı neye göre belirlenir? Al sana bir paradox daha... Aslında işin özü, dinleyeceksin, dinlerden senin içini kıpır kıpır ettiriyorsa yada gözlerini kapattığında, o şarkı çalarken deliler gibi dans eden insanları hayal edebiliyorsan o şarkı, dj için uygun şarkıdır ama burada bitmiyor.
Şarkının seçimi sadece başarıya ulaşmak için %60ı tamamlar. Geriye kalan %30 ise o şarkının mixidir. İyi bir mixleme, yani geçiş kötü şarkıyı bile bir süre iyiymiş gibi duyurabilir. O nedenle şarkı seçimi bir yana, yapılan geçiş, katılan efektler de o anki ambiyansı büyüten bir etkendir. Kaldı %10 :) Bu %10 u kullanmazsanız birşey kaybetmezsiniz, en nihayetinde elimizde %90'ımız duruyor.


%10 da mikrofon olur efendim. Mikrofon yapan bir DJ yada solist olur başka birisi olur, iyi mikrofon yapan birisi de yine kötü bir şarkıyı markeler ve DJ'e zaman kazandırır ki daha iyi bir şarkıya geçebilsin. Geçiş efektimiz %30, mikrofon %10 etti mi sana 40. E çaldığın şarkı da 40-45'lik olsun bak 80-85'e ulaştın. Demek ki garanti reaksiyon alabileceğin şarkılar da çalsan kim tutar seni. Ha bunun içine ışık, sis, köpük vs görsel efektler ile dansçı kızlar vs gibi görsellikler de katılırsa bu da %30 etkiler. Mekanın da alkollü olduğunu düşünelim, çalmasan da eğlenir insanlar zaten (hala alkolsüz, çayla kolayla disko kisvesi altında iş yapan mekanların da olduğunu biliyorum). Etti mi sana %130. Demek ki neymiş, Müslüm bile çalsan, görsellerin güçlü ise, mikrofon yapan varsa ve mixi de iyi kıvırabilmişsen bu iş olur.


Sorunun yanıtını verecek olursak, en önemli unsur şarkı seçimi gibi gözükürken aslında zincirin en zayıf halkası olduğunu görüyoruz. Seçilen şarkı ne zaman önemlidir? Eğer mix yapmaktan bir habersek, ışık, efekt vs yoksa, mikrofon yapılmıyorsa, dansçı animasyoncu yoksa, alkolsüz bir mekansa, seçilen şarkıların %1000 garantili olması lazım ki, VCD'den çalsan bile oynatması lazım. Seçerken; popülerlik, tarz (tribal, house, trance vs), orjinalinden uzaklaşmamak, şarkının dinamik akışı (frekansların netliği), ritmik tartımı (cubba cubba, cubbada cubba, cubabba cubba, cub cub cub cub vb), başındaki ve sonundaki sadece beatten oluşan bölümlerin uzunluğu, şarkının içindeki cıyak cıyak bağıran (move move, put your hands up,hey hey vb) vokalin yeterliliği derken aslında çok kıstas var. İyisi mi eğlendiren şarkı eğlendirir bitti gitti.
Kasım 2012

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

Tekrar moduna alıpta sabaha kadar dinlediğiniz şarkı veya şarkılar hangileridir?

o kadar çok başıma gelir ki;


Aklımda kaldığı kadarıyla Türkçeler:


 • - Multitap - Battaniyem
 • - Özdemir Erdoğan - Pervane
 • - Gülcan Altan - Adige
 • - Müslüm Gürses - İstanbul'a elveda (çok farklıdır)
 • - Sertab Erener - Yalnızlık senfonisi
 • - Zerrin Özer - Bir gülü sevdim
 • - Efsane Hanımlar Sema - Hasret

Yabancı şarkılar:


 • - Lara Fabian - Je'taime
 • - Meiko Kaji - Urami Bushi
 • - Yasmin Levy - Ireme kero
 • - Prodigy - Smack my bitch up
 • - Epica - Cry for the moon
 • - Brooklynn Funk Essentials tüm şarkıları

Bunlar tabiki kısık kısık alttan gelmek kaidesiyle saatlerce dinlenmiş, ancak saatlerdir döngüde olduğu, saatler sonra bilgisayar başından kalkarken farkedilir. Daha fazla var aslında ama aklıma ilk anda bunlar geldi.

Ekim 2012

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

Ses sistemlerinde hangi markayı öneriyorsunuz?

Nerde kullanılacak? Asıl önemli olan bu ayrıntı değil mi?

Evde kullnacaksanız ayrı, iş yerinde kullanacaksın ayrı, canlı müzikse ayrı, açık hava ise ayrı, konser sistemi ise apayrı. Hepsinde de iyi olan marka elbet vardır ama bunların hepsi için ayrı ayrı düşünülmesi gerekir.


Bu nedenle markadan çok, ihtiyaca göre seçim yapmak lazım. BOSE iyidir, JBL iyidir QSC iyidir ama yerine göre EV da iyidir, mackie de iyidir Focal da iyidir genelec de ...

Ekim 2012

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

En romantik ve yakın dans hangisidir?

Aslında bu sorunun en genel yanıtı tango olaraktır ama "lap dance" diye birşey var ki evlere şenlik ... Romantikliğine birşey diyemem ama oldukça yakın.
Ekim 2012

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

Hangi meslekte yer alıyorsunuz? Mesleğinizden memnun musunuz?

Ses, Görüntü, ışık, sahne vs. sistemleri üzerinde tek çalışıyorum. İlk zamanlar çok bunaltsalar da artık otomatiğe bağlamış durumdayım. Maaş / mesai orantısızlığı dışında memnunum aslında.
Ekim 2012

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

İnsanlar en çok neden rahatsız olur?

Kendi adıma lafımın bölünmesinden çok rahatsız olurum.
Ekim 2012

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

80-90lara ait etkilendiğiniz bir film var mı?

Esaretin bedeli iyiydi be aga ...
Ekim 2012

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

Sevdiğiniz kadına nasıl evlenme teklifi ederdiniz?

Diyalog şu şekilde gelişebilir;

- Canım kimliğini verir misin?
- Neden?
- Belediyeden istediler benimkisiyle beraber

- Ne alaka?

- Ya gerekiyormuş işte, 6şar tane de vesikalık istediler de onu bendekinden kopyalattım ama kimliğin orjinalinde ısrarcı oldular.


Artık eşşek değilse anlar herhalde ...

Ekim 2012

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

Ekim 2012

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

Ekim 2012

Kartal Gündüz bir yanıt verdi.

Daha Fazla