Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doğukan Kılıç, 

Gastronomi Uzmanı

Gastronomi Uzmanı Doğukan Kılıç inploid.com'da 9 soru sordu, 2 soru yanıtladı ve 8 takipçisi var.

Ekim 2012

Doğukan Kılıç yeni bir  soru  sordu.

Ekim 2012

Doğukan Kılıç yeni bir  soru  sordu.

Ekim 2012

Doğukan Kılıç yeni bir  soru  sordu.

Ekim 2012

Doğukan Kılıç yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2012

Doğukan Kılıç bir yanıt verdi.

Eylül 2012

Doğukan Kılıç bir yanıt verdi.

İyi bir zabaglione tarifi nasıldır?


Malzemeler

 • -6 adet yumurta sarısı
 • -90 gr şeker
 • -2 3 adet kedi dili
 • -10 adet badem ezmesi kurabiyesi


Hazırlanışı

 • Derin bir kap içerisinde yumurta sarıları çırpılır ve üzerine şeker ilave edilir.
 • Daha sonra tencereye su koyup kaynatılır.
 • Hazırlanan karışım tencerenin üzerine oturtulur ve karıştırılır.
 • Kabarıp koyulaştıktan sonra ocaktan alabilirsiniz aksi takdirde yumurta fazla pişer ve karışımdan ayrılır.
 • Servis kaplarının içine küçük parçalar halinde kedi dili ve badem ezmesi kurabiyesini koyup üzerine bu karışımı döktükten sonra tatlınız hazır.

Üzerini istediğiniz meyvelerle süsleyebilirsiniz.


Yemek Kültürü
Eylül 2012

Doğukan Kılıç bu yanıtı beğendi:

Hangi ülkede hangi yemek yenmeli?

Çoğu ülkenin ulusal yemeklerinden en az bir tane yemeye çalıştım. Sırayla yediğim yemekleri sayacak olursam.
 • İtalya'nın pastasını (bildiğiniz makarna özel soslarla),pizzasını yedim. bunları Türkiye'de ve dünyanın her bir köşesinde bulabilirsiniz zaten. İtalyan mutfağı bir Çin,Türk,Hint mutfağı kadar geniş olmasa da ünü bu mutfaklardan daha fazladır.
 • Japon mutfağına karşı bir ön yargımız vardır ama inanın ki yemekleri çok leziz en azından benim yediklerim öyleydi. Yakisoba yemeyi kesin deneyin. Tavuklusu,etlisi isteğinize göre değişir. Suşi kesinlikle denemeniz gereken lezzetlerden ikincisi ayy çiğ balık yenir mi demeyin ucundan tadın. Bana göre çiğ balık değil özel bir sos kullanıyorlar. Önyargılarınızı yıkın ona bakarsanız bizim de çiğ etimiz var "pastırma". Ramen dedikleri bir şey var domuz etsizinden yiyebilirsiniz o da çok güzel. Bir de udon var o da güzeldir ama japon mutfağına udonla başlamanızı önermem. Her hangi bir ülkenin yemeğine lapbadanak sevemezsiniz bu japon mutfağına özgü değil. Bu yediğiniz yemeklerden sonra karnınız şişmeyecek mideniz ağrımayacaktır. O kadar sağlıklı.
 • Kore mutfağı. Kesinlikle tadılması gereken yemeklerinden biri "Bibimbap". Tereddütsüz kore lokantasında sipariş verebilirsiniz. Kore barbeküsü var bir de o da güzeldir. Kendin pişir kendin ye tarzında bir de soju adlı geleneksel içkileri var boğaz yakan cinsten. Kore mutfağına biraz dikkatli olun. Koreliler çok cins şeyler yiyebiliyorlar. Ama ben hiç rast gelmedim ama duyumlarım bu yöndeydi. en azından sizin sevmeyeceğinizi bildikleri için davet etmiyorlar.
 • fransız mutfağından hiç bir şey yememenizi tavsiye ederim. boşuna zahmet etmeyin. çoğu saçma şeyi yemek diye sunuyorlar yiyenler de gıdım gıdım yiyor. zevk diye bir şey yok resmen gösteriş meselesi. bir yemek sipariş ettik norveçli arkadaşla dedi bu çok güzel e tamam iki tane getirdiler. ben çok şaşırdım getirdikleri şey domates ekmek ot karışımı bir şeydi ve buna çok para baydık. yani çok merak etmiyorsanız başka ülkelerin mutfaklarıyla yetinin yoksa doymassınız. ama diyorsanız ki illa o meşhur fransız mutfağını görmek istiyorum siz bilirsiniz.
 • Çin mutfağı. dananın zıng dediği noktaya geldik. yediğim yemeklerin hiç birinin adını hatırlayamıyorum. çünkü çince bilmiyorum. ama çin mutfağı türk ve hint mutfağıyla birlikte dünyanın en zengin mutfaklarından birisidir. tüm asya ülkelerinin vatandaşları bayılırlar çin yemeklerine. çinliler batılıların yemeklerini fazla tutmadığını bilirler ama onlar için onların yemekleri lezzetlidir. çin kaşığı çok değişiktir googledan aratıp bulabilirsiniz. evet kaşıkta kullanıyor çinliler çubukların haricinde. çin pilavı için şunu söyleyebilirim yediğim tüm pilavlardan daha lezzetliydi.
 • Sıradaki ülkemiz İngiltere. Ne yazık ki İngiltere belkide dünyanın en fakir yemek kültürüne sahip ülkesidir. Tek bir çeşit yemekleri var ya da onlar sadece bir tanesini biliyorlar ama kime sorduysam fish and chips dedi başka dediğim de düşündüler kebab diyecek oldular. Ama o Türklerin. Shawarma deseler Arabların. Galiba yok dediler. Fish and Chips ise Patates kızartması ile balık kızartmasının bir tabakta olmasına deniyor. İngilizler her gün başka bir ülkenin yemeğini yerler. Bir gün Türk yemeği bir gün Hint yemeği diğer gün Japon.
 • Hint mutfağı. Bu konuda çok acıklı hikayelerim var. Çünkü yemekleri çok acı :( Eğer acıyı seviyorsanız çok güzel olabilir ama acıyı sevdiğim halde hint acısına dayanamadım gözümden yaş geldi. Hint usulü dürüm kebab yedim. Daha yediğim çok yemekleri vardı ama isimleri aklıma gelmiyor. Bir tane çok meşhur yemekleri var çok överler. Ama acı olmayan yemekleri de var gayet güzel. Zaten zengin bir mutfağı sahip genelleme yapmak çok zor. Yani çok güzel yemekleri olduğunu söyleyebilirim. Ama isimleri aklıma gelmiyor.
 • Arap mutfağı Türk mutfağına çok yakındır. Sarmasıyla çorbalarıyla. Shwarmasıyla. Zaten shawarme dedikler şey döner kebabın arap tarzı.
 • Tay mutfağı. Ben iskender tarzı bir şey yediydim çok güzel bir tada sahipti . o et neydi öyle. sosundan mıdır yapılış tarzından mıdır bilemedim. yine yemeğin ismini hatırlayamıyorum ama curry'leri vardır bunların. tabi yemekleri et ve pilav beraber. gerçekten lezzetli bir mutfağa sahip olabilirler. ben iki tane denediğim için yorum yapamayacağım.
Eylül 2012

Doğukan Kılıç yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2012

Doğukan Kılıç yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2012

Doğukan Kılıç yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2012

Doğukan KılıçSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Eylül 2012

Doğukan KılıçHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Eylül 2012

Doğukan Kılıç  yeni bir  gönderide  bulundu.

Masa Düzeni

Masa düzeni yemek sunumlarında oldukça önemlidir. Sizlerde evleriniz de verdiğiniz yemeklerin daha güzel sunulmasını istiyorsanız bu şekilde bir masa kurmanız gerekecek...

Ayrıca gittiğiniz şık bir restaurant da kuralları bilerek yemek yemek sizi daha zarif ve rahat hissettirir...

Çatal, bıçak sırasında uluslararası bir standartlık vardır. Bazı ülkelerde farklı değişiklikler olabilir. Bilmemiz gereken uluslararası bilinen kurallardır.

 1. Çorba kaşığı en dışarıda sağ tarafta bulunur.
 2. Çorba kaşığının öncesinde salata bıçağı bulunur.
 3. En içte sağ tarafta ise ana yemek bıçağı bulunur. ( Ana yemek balık ise balık bıçağı konulmalıdır.
 4. Sol tarafta ise salata çatalı onun yanında ise ana yemek çatalı bulunur.
 5. Yemek tabanın üst kısmında 2 cm yukarısında tatlı çatalı ve tatlı kaşığı olmalıdır. Bunların başları birbirine zıt yönde olacak şekilde yerleştirilmelidir.

Bardaklar nasıl yerleştirilmelidir?

Bardaklar sağ tarafta bulunur. En dışarıda beyaz şarap kadehi, arkasında kırmızı şarap kadehi en öndeki ise su kadehi bulunur.

Tabaklar nasıl yerleştirilmelidir?

Tabaklar yemek yeme sırasına göre dizilmelidir. Öncelikle en üstte çorba kasesi, hemen altında ara sıcak tabağı, onun altında ana yemek tabağı ve en altta ise servis tabağı olmalıdır. Tabaklar iç içe sunulmalıdır. Servis tabaklarının oturan kişi arasında 4-5 cm mesafesi olmalıdır.

Mutfak
Eylül 2012

Doğukan Kılıç bu yanıtı beğendi:

Farklı ama lezzetli yemek kombinasyonları nelerdir?

 • Höşmerim, Künefe, Tiramisu, Cheesecake ( içlerinde peynir türlerinden bulunuyor. )
 • Aşure
 • Turşulu çorba ( bu sene içtim ilk kez bende)
 • Çılbır ( Bu da yumurtalı yoğurtlu bir şey, pek lezzetli olduğunu söyleyemem)
Eylül 2012

Doğukan Kılıç bu yanıtı beğendi:

Farklı ama lezzetli yemek kombinasyonları nelerdir?

Ispanaklı Kek

Yemek Tarifleri

Yumurta Salatası

Yemek Tarifleri

Tavuklu salata

Yemek Tarifleri

Eylül 2012

Doğukan Kılıç bu yanıtı beğendi:

Bildiğiniz tat veya görünüş olarak en ilginç yemekler nelerdir?

Tatlarını bilmiyorum ama ilginç bulduğum bir kaç yemek:
Kaplumbağa çorbası:Çin de baya sevilen bir yemekmiş.Gittiğiniz restaurantın akvaryumundan dişinize göre bir kaplumbağa seçip kilosuna göre fiyat ödüyorsunuz.Kaplumbağanın kafası kopartılıp büsbütün haşlanıyor.Bknz:

Yemek
Haşlama civciv cenini: Koca bir tencerenin içine atılan ceninler yine güzel yemekleri sırasında ..
Yemek


Eylül 2012

Doğukan Kılıç bu yanıtı beğendi:

Bildiğiniz tat veya görünüş olarak en ilginç yemekler nelerdir?

ŞIRDAN bunun üzerine tat ve görünüş olarak ilginç başka bişiy daha görmedim.

Şırdan'ı sadece işkembe çorbası gibi pişirilen bir çorba olarak bilirdim taa ki 2 sene öncesine kadar.

Malatya da bir gece yarısı çorbacıya gittik, Ankara'dan kalma alışkanlıkla ŞIRDAN istedim. Ankara da şırdan istediğiniz zaman işkembenin daha iri kıyımı bir çorba gelir. Beklediğim ve bildiğim şırdan yerine az bir miktar suyun içinde uzunlamasına yatan mumbar dolması görünümünde ama daha kalın 15 cm kadar bir organla karşılaştım. 

ŞIRDAN'ı getiren garsona "ispnayadayız ve arena da boğa öldü galiba" demek istedim ama diyemedim :)

sadece suyunun tadına baktım. ne tat ne görüntü olarak o şırdan bu şırdan değil di. Hatta mumbar dolması bile daha  cici bir görüntüye sahip diyebilirim.

ilginçmiydi?  Wallahi çok ilginç bir yemek ti benim için.


Eylül 2012

Doğukan Kılıç bu yanıtı beğendi:

Bildiğiniz tat veya görünüş olarak en ilginç yemekler nelerdir?

Yurtdışında yaşayan biri olarak her gün hem görünüş hem de tat olarak tuhaf yemeklerle karşılaşıyorum.Bazıları sadece görünüşte kalıyor çünkü denemek istemiyorum.

Boğa eti -İspanya (boğanın her yeri yeniliyor ve çok seviliyor.)

Yemek

Escamoles-Meksika (karınca yumurtasından yapılıyor.)
Yemek

Zarzuela-İspanya (balık,midye ve karidesten oluşuyor,bence güzel.)

Yemek

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yemek Kültürü

859 Kişi   86 Soru

Gıda

155 Kişi   154 Soru

Dünya Mutfakları

34 Kişi   42 Soru

Faydalı Yemekler

30 Kişi   11 Soru

Yemek Pişirme

30 Kişi   19 Soru

Mutfak Sanatları

12 Kişi   4 Soru

Yemek Tarifleri

159 Kişi   147 Soru

Tatlı Tarifleri

20 Kişi   31 Soru

Yemek

347 Kişi   257 Soru

Gastronomi

25 Kişi   13 Soru

Peynir

9 Kişi   15 Soru

Deniz Ürünleri

7 Kişi   7 Soru