Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ebru Özkan, 

Moleküler Biyolog

Moleküler Biyolog Ebru Özkan inploid.com'da 113 soru sordu, 453 soru yanıtladı ve 79 takipçisi var.

Temmuz 2014

Ebru Özkan bu yanıtı beğendi:

Bebeğe çay içirmek doğru mudur?

Çay yetişkinlerde bile aşırı kullanımında zararı olan bir içeçektir. Sindirim zorluğu yaşatır ve vücuttaki suyu atar, kabızlık yapar, diüretik bir içeçektir. Bebeklerde kullanılmamalıdır. Bebeklerde daha çok bitki çayları kullanılmalı. Rezene çayı; bebekler ve çocuklarda iştahı artırmak için elinizin altında bulunması gereken bir çaydır. Gazı da önler, annelerde de süt üretimini artırır. Yine 6 ayını dolduran bebekler papatya çayı tüketebilir. Ihlamur çayı çocuklarda ve bebeklerde kabızlık sorununun bitkisel tedavisi olarak kullanılıyor. Siyah çaydan mümkün olduğunca uzak tutun çocuklarınızı...
Temmuz 2014

Ebru Özkan bu yanıtı beğendi:

MS hastalığının ilerlemesi durdurulabilir mi?

Tam olarak durdurulmasa da ilerlemeyi yavaşlatan müdahaleler bulunmaktadır. İnterferon ve copolimer- I gibi ilaçlar atakları ve beyindeki lezyon yükünü azaltmaktadır.
Haziran 2014

Ebru Özkan  bu yazıyı beğendi:

Feminizm Hakkında Bilgiler

Feminizm kadınların erkeklere düşman oldukları bir görüş olarak bilinir. Ancak feminizm, kadın-erkek ayrımcılığına karşı çıkarak, cinsiyetler arasında ekonomik, siyasal ve toplumsal eşitliği savunan görüştür. Eşitliği savunmak temel amaçtır.

Erkekler tarafından kadının bir birey olarak görülmemesi, yüzyıllar boyunca kadınların bir mal gibi alınıp satılmasına bazen de yalnızca zevkleri tatmin etmek ve çocuk doğurmak amacıyla kullanmasına karşı bir çaba koyan en önemli akımların başında gelmektedir. Feminist teori toplumsal cinsiyet eşitsizliğin üzerinde çalışır, bu konuya odaklanmıştır. Kadının toplumdaki konumunun daha da iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapar.

Toplumumuzun kadın erkek eşitliğine bakış açısı;


Bilinen en ünlü feminizm grubu 'FEMEN' 'dir. 2008 yılında Anna Hutsol tarafından kurulmuştur. Aynı bizim ülkemiz gibi erkeğin hakim olduğu Ukrayna'da buna tepki olarak ortaya çıkmıştır. Bu grup dile getirmek istedikleri düşünceleri ilgi çekebilmek için üstleri çıplak bir şekilde eylem yapıyorlar.

Doğru veya yanlış olması herkesin görüşüne bağlıdır. Söz konusu olan çıplaklık değil, gerçekleştirilmesi gereken ve zaten sahip olduğumuz hakları cinsel kimliğimiz yüzünden alamamamız sonucu, bunu almanın yolunun yine cinsel kimliğin kullanılarak yapılması... Yani kabaca sahip olunan memeler toplumda kadının arka plana atılmasına neden olursa, ortaya çıktığında neler olabileceğini göstermek... Sonuç olarak bu grup sayesinde Ukrayna imajını geliştirmiş, kadınlarına yeni ve daha iyi fırsatlar tanımıştır.

Femen, “kadının cinsel üstünlüğünü saldırganlığa dönüştürmeyi ve bu nedenle ‘sadece çıplak göğüslerle’ bir savaş başlatmayı” savunuyor.

2140


Femen üyeleri sadece kendi ülkelerindeki kadınların hakları için dünya çapında tüm kadınlar için çalışıyor. Bizim ülkemizdeki kadınlarında aynı haksızlığa ve eşitsizliğe uğradığı düşünen Femen üyeleri 8 mart dünya kadınlar gününde İstanbul, Sultanahmet'te eylem yapmış ve eylemciler polis müdahalesi ile karşılaşmış ve göz altına alınıp sınır dışı edilmiştir.

2140

' Feminizm; cinsiyetçiliği, cinsiyetçi sömürüyü ve zulmü bitirmeye yönelik bir harekettir. '
Haziran 2014

Ebru Özkan bir yanıt verdi.

Bebeğe çay içirmek doğru mudur?

Öncelikle ilk 6 ay bebeğe su dahil hiç bir şey içirmemek gereklidir. Çaya gelince de bebeğin çay içmesinin çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Ancak rezene gibi bebeği rahatlatan ve mide sorunlarını gideren çayları rahatlıkla içirebilirsiniz.

Genellikle bebekler için en çok tercih edilenler papatya, rezene, ıhlamur, kimyon ve dereotu gibi sindirime yönelik çaylar oluyor.
Haziran 2014

Ebru Özkan bu yanıtı beğendi:

Saçaklı bitki zıpzıpı nasıl bir hayvandır?

Zooloji

Surinam'da 2013 yılında keşfedilen 60 yeni türden biri olan bu ilginç bitki zıpzıpı (kendisi bir hayvandır, sadece bitkiler üzerinde zıpladığı için bu isim tercih edilmiştir), vücudunda mumsu ve yaprak saçaklarını andıran bir çıkıntı taşıyor. Bilim insanları henüz bu türü tam olarak isimlendirememiş ve bu saçakların ne işe yaradığını çözememiş olsalar da, bunların bölgede bulunan bazı bitki erkek üreme organlarını taklit ederek kamuflaj sağladığı düşünülüyor.

kaynak: evrimagaci.org/fotograf/59/4284
Haziran 2014

Ebru Özkan bu yanıtı beğendi:

Bazı böcekler hava değişimlerini hissediyor olabilir mi?

Zooloji
İnsanlar uzun süredir bazı hayvanların hava değişimlerini tahmin edebildiklerini, örneğin aktivitelerini azaltarak bunun sinyallerini verdiklerini ileri sürmekteler. Ancak ne yazık ki bu fikirleri destekleyecek pek fazla somut veri bulunmamaktaydı; fakat şimdi, bu konuyla ilgili ilk sağlam örneğe ulaşıldı: bazı böcekler atmosferik basıncın düşmesi durumunda seks yapmaktan kaçınıyorlar ki atmosferik basıncın düşmesi, yağmurun habercilerinden biridir.

Sao Paulo Üniversitesi'nde bir entomolog olan Jose Bento'nun laboratuvarından araştırmacılar, atmosferik basınç değişimlerinin hayvanların davranışları üzerindeki etkilerini incelerken, deneyler sırasında ilginç bir durumla karşılaştılar. Laboratuvar üyelerinden Maria Penaflor konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:

"Bazı günler, böcekler yeterince iyi çalışmıyorlardı, kısaca laboratuvarda pek bir aktivite göremiyorduk. Bu durumun sıklıkla, yağmur beklenen zamanlarda olduğunu fark ettik. "


Laboratuvar içerisindeki ışık, sıcaklık ve nem oranları sürekli kontrol altındaydı, dolayısıyla araştırmacılar böceklerin düşen basınca tepki verdiklerini, bunu da, kendilerini gelmesi muhtemel olan yağmurdan korumak için yaptıklarını düşündüler.

Atmosferik basınç ciddi miktarda düştüğünde erkek böceklerin, dişilerin salgıladıkları feromonlara (koku hormonları) çok daha zayıf şekilde tepki verdikleri keşfedildi. Eğer erkekler bir dişiye çok yakın olacak olurlarsa, yine de çiftleşiyorlardı. Ancak böyle bir durumda da, erkeklerin normalde yaptıkları birçok kur davranışını atladıkları ve doğrudan çiftleşmeye geçtikleri gözlendi. Sanki işi bir an önce bitirip, ölümcül fırtına gelmeden uzaklaşmak istiyor gibiydiler.

Güveler ve yaprak bitlerinde de benzer davranışlar tespit edildi. İki canlı grubunun da dişileri, yağmur yağma ihtimalinin olduğu zamanlarda erkekler için salgıladıkları feromon miktarını azalttılar. Benzer şekilde, eğer basınç miktarı arttırılırsa (ki bu, şiddetli rüzgarların habercisidir), canlılar davranışlarını değiştirmektedir: çiftleşme sırasında yapraklar üzerinde zorlu bir şekilde dengede kalmak zorunda olan dişi yaprak bitleri, salgıladıkları feromonları azalttılar. Türlerin erkekleri de, dişilerin salgılarına daha az tepki vermeye başladı.

kaynak: evrimagaci.org/fotograf/64/4285
Haziran 2014

Ebru Özkan bu yanıtı beğendi:

Enzimlerin çalışmasına etki eden faktörler nelerdir?

Enzimler protein kaynaklı yapılardır. Hücrelerdeki tepkimelerde görev olan önemli yapılardır. Enzimler girdikleri tepkimelerde değişmeden çıkma özelliğine sahiptirler. Aynı reaksiyonlarda tekrar tekrar kullanılabilirler. Enzimlerin etki ettikleri substratlar vardır ve tepkimeler böyle çalışır. Enzim ve substrat arasında anahtar kilit ilişkisi vardır. Tepkime sonunda kilit açılır.

Enzimlerin çalışmasını etkileyen bazı durumlar vardır;
 • Enzimler protein yapısında olduğundan sıcaklıktan etkilenirler. Belli bir sıcaklığın üzerine çıkıldığında proteinler denatüre olur yani yapısı bozulur ve işlevini yapamaz. Yüksek sıcaklıkta enzimlerin yapısı bozulduğundan, sıcaklık normale dönse de enzimler çalışamaz. Enzimlerin en iyi çalıştıkları sıcaklık aralığı 35 ile 37 derecedir. Düşük sıcaklıklardan etkilenmezler.
Enzimler
 • Her enzimin en iyi çalıştığı bir pH değeri vardır. Genel olarak enzimlerin en iyi çalıştıkları pH 7'dir. Ancak bazı enzimler asidik, bazıları ise bazik ortamda optimal aktive gösterebilirler. Yine sıcaklıkta olduğu gibi pH'ındaki ani değişimler enzimlerin denatürasyonuna neden olabilir.

Enzimler
 • Enzim miktarı arttıkça tepkimenin hızı da artar. Substrat miktarı sınırlı ise enzim yoğunluğu artsa bile reaksiyon bir süre devam eder daha sonra durur. Bunun nedeni ortamda substratın kalmamasıdır. Enzim miktarının sabit tutulduğu bir ortamda substrat yoğunluğu arttıkça reaksiyon hızı maksimum değere ulaştıktan sonra sabit kalır. Bunun nedeni enzimlerin substrata doymasıdır.

Enzimler
 • Enzimlerin etkinlik gösterebilmeleri için ortamda belirli oranda suyun bulunması gerekir. Genellikle su yoğunluğunun %15'in altında olduğu ortamlarda enzimler görev yapamaz.
 • Enzimler substratı dış yüzeylerinden başlayarak etkiler. Substratın yüzey alanı arttıkça etkinliğide artar ve tepkime hızlanır.
 • Enzimlerin etkinliğini artıran maddelere aktivatör adı verilir. Enzim etkinliğini azaltan ya da durduran maddelere inhibitör denir.

Enzimler

Haziran 2014

Ebru Özkan bir yanıt verdi.

Normalde kan kaybından ölen bir kadın neden özel zamanlarında kan kaybından ölmez?

Bu kaybedilen kan miktarıyla alakalıdır. 1,5 litre kan kaybeden kişi kendini halsiz, susamış ve korkmuş hissediyor. İki litre kan kaybedildiğinde baş dönmesi ve bilinç kaybı başlıyor. Fakat regl döneminde ortalama olarak kaybedilen kan miktarı ise yaklaşık 30ml (20-80ml) kadardır.
Haziran 2014

Ebru Özkan bir yanıt verdi.

Kırmızı et sağlığa zararlı mıdır?

Kırmızı etin aşırı tüketilmesi zararlıdır. Kırmızı etin az tüketilmesi kadar aşırı tüketilmesi de zararlıdır. Eti ne sıklıkta, hangi pişirme tekniği ile ve yanında nelerle tükettiğiniz önemlidir. Kırmızı et alırken yağsız almak da önemlidir. Uzmanlar haftada 2-3 kez 100 gram kırmızı et tüketiminin olmasını söylüyor.

Fazla tüketiminde gelişebilecek durumlar;

 • Kilo problemi olanlaırn aşırı kilo almasına neden olur.
 • Kolesterol yüksekliğine, kalp ve damar hastalıklarına, tansiyon yükselmesine yol açar.
 • Karaciğer yağlanmasına ve barsak hastalıklarına yol açabilir.
 • Sindirimi zor bir besin olduğu için, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sıkıntılara da neden olabilir.
 • Fazla et tüketimi insanın sinir sitemi üzerinde anormal etkiler meydana getiriyor.
 • Fazla kırmızı et tüketen 50 yaş üzeri fazla kilolu erkeklerin gut hastalığına yakalanmada yüksek risk altında olduğu bilinmektedir. Gut hastalığında, vücuttan atılamayan fazla miktarda ürik asit, eklemlerde tutunarak, şişlik, kızarıklık ve çok fazla ağrıya neden olur.
 • Kan lipit düzeyleri yüksek bireyler, daha önce felç geçirenler ve kalp sorunları olanların aşırı kırmızı et tüketimine son derece dikkat etmeleri gerekir.
Haziran 2014

Ebru Özkan bir yanıt verdi.

Jojoba yağının faydaları nelerdir?

Bitkisel Yağlar

 • E vitamini bakımından zengin olması cilt için oldukça faydalıdır.
 • Jojoba yağı her cilde uygulanabilir. Hiç bir cilde alerji yapmaz. Cildinde kuruma olanlar korkmadan kullanabilir.
 • Ayaklardaki çatlakları giderir.
 • Hamilelik döneminde ve sonrasında meydana gelen çatlakları günde 2 kere yapılan masajlar eşliğinde gidermeyi sağlar.
 • Akne tedavisinde kullanılabilir.
 • Kepek sorununa karşı, saç diplerine haftada bir kez jojoba yağını uygulayarak bakım yapabilirsiniz. Ayrıca saçların uzamasını ve güçlenmesini sağlar.
 • Saça parlaklık ve yumuşaklık verir.
Haziran 2014

Ebru Özkan bir yanıt verdi.

Taşikardi nedir?

Kalbin atım sayısının artarak, normal değerlerin üzerine çıkması durumudur. Kalp atım hızının belirli aralıklarda olması gerekir. Yeni doğan bir çocuk için bu değerler 100 ile 140; yetişkinlerdeki normal değerlerse 60 ile 100 arasındadır. Kalbin atım sayısının 60’ın altında olmasına bradikardi, 100’ün üstünde atmasına ise taşikardi denilmektedir.
Haziran 2014

Ebru Özkan bir yanıt verdi.

'Nekrofili' nedir? İnsanlar üzerinde nasıl ortaya çıkar?

Nekrofili ölülere karşı cinsel haz duyma ve ölü seven anlamını taşımaktadır. Kelimenin tıptaki karşlığı ise nekrophilia dır. Bu insanlar ölü bedenlere tecavüz edebilmek için iki yol seçer. Mezarlıklar ya da cinayetlerdir. Bu bir hastalık olduğu için seri katilliğe kadar giden tehlikeli bir durumu ortaya çıkarır.

Bu insanlar genellikle psikotik belirtiler vermiyor. Psikoz olanlar az bir kısmını oluşturuyor. Normal iş ve aile yaşantılarına devam edebiliyorlar. Ancak işlerini genellikle bunun üzerine ayarlıyorlar. Mezar bekçiliği, otopsi, kadavra vs.

Nekrofilik cinayetler konusunda tarihe geçen en ağır iki dava mevcuttur.

 1. Dennis Nilsen (1945-)'dir. İngiliz seri katil Nilsen, çocukluğunda aynasının karşısına geçip bembeyaz pudrayla kendisini bir ceset görünümüne sokarak mastürbasyon yapmasıyla bilinmektedir. Nilsen, öldürdüğü cesetleri parçalara ayırıyor, onlara bakıp mastürbasyon yapıyor ve bir noktada ceset parçalarını yeme eğilimi gösteriyordu. 1983'te çıktığı mahkemede ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.
 2. Jeffrey Dahmer (1960-1994)'dir. Genellikle özellikleri siyahi ve homoseksüel olan erkekleri öldüren Dahmer, cesetlerden parçalar koparıyor, onlarla oyunlar oynuyor, cinsel ilişkiye giriyor, her bir kurbanından parçalar saklıyor ve tüketmek için yiyordu. 17 kişiyi öldüren ve üst üste on beş kere müebbet hapis cezasına çarptırılan Dahmer, bütün kurbanları üzerinde nekrofilik eylemler düzenlemiştir.
Gördüğünüz gibi nekrofili ağır bir psikolojik hastalıktır. Normal bir insan için kullanılacak bir terim değildir. Egemen bağış gibi yanlış yerde yanlış anlamda kullanmayın diye bilgilendirmek istedim... :)

Sapıklık
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Genetik

170 Kişi   65 Soru

Moleküler Biyoloji

29 Kişi   19 Soru

Genetik Mühendisliği

22 Kişi   14 Soru

Biyolog

30 Kişi   13 Soru

Laboratuvar Testleri

17 Kişi   8 Soru

DNA

14 Kişi   11 Soru

Bilim

869 Kişi   286 Soru

Kitap Önerileri

720 Kişi   78 Soru

Genom

10 Kişi   4 Soru

Bilimsel Araştırmalar

32 Kişi   19 Soru

Bilimsel Bilgi

72 Kişi   22 Soru

Protein

10 Kişi   12 Soru

Hücre

15 Kişi   19 Soru

Nöronlar

11 Kişi   4 Soru

Biyomedikal

15 Kişi   2 Soru

Nöron

4 Kişi   4 Soru

Virüs

11 Kişi   16 Soru

Hepatit C

55 Kişi   2 Soru

Evrim Teorisi

180 Kişi   69 Soru

Biyoloji

209 Kişi   210 Soru

Hastalıklar

435 Kişi   276 Soru

Doğum (Hamilelik)

31 Kişi   120 Soru

Regl

9 Kişi   15 Soru

Jinekoloji

8 Kişi   25 Soru

Kadın Hastalıkları

12 Kişi   35 Soru

Bebek

8 Kişi   9 Soru

Hamilelik

24 Kişi   132 Soru

Bebek Sağlığı

30 Kişi   84 Soru

Hamilelik Süreçleri

14 Kişi   71 Soru

Anne Ve Bebek

19 Kişi   127 Soru