Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dragonela, 

Web Tasarımcısı

Web Tasarımcısı Dragonela inploid.com'da 0 soru sordu, 8 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Şubat 2013

Dragonela bu yanıtı beğendi:

Hosting firmalarının müşterileriyle birlikte kendi siteleri dahil 3-5 ayda bir çökerken büyük satış siteleri (örneğin amazon, hepsiburada, sahibinden) neden çökmüyor. Sitemizi bunlar gibi güvenli hale nasıl getirebiliriz?

Bu şirketler genelde cluster yapısındaki serverler ile çalışırlar. Birden fazla sunucu makina aynı amaca hizmet eder. Load balancing (yük dağıtma ve dengeleme) ile bir sunucunun aşırı yük yiyerek çökmesini, gelen istekleri birden fazla makinaya yönlendirerk sağlarlar. Ellerindeki inanılmaz büyüklükteki datayı da farklı coğrafik lokasyonlardaki sunuculara yedekler ve herhangi birinin fiziksel olarak çökmesi halinde uygun olan başka bir sunucuyu kullanırlar.

Sunucu mimarilerinin aslında etten kemikten (kablodan, switchten, transistörden :) ) farklı bir şey olmadığını, her an çökebileceklerini unutmamak ve paraya kıyıp bu tür hizmetleri veren hosting firmalarını seçmek faydalı olur.

Şu an için bildiğim kadarıyla Instagram, FourSquare gibi masif kullanıcı ve datası olan siteler Amazon AWS kullanıyor ve bildiğimiz gibi sayfalarına ulaşamadığımız hiç olmuyor. Amazon AWS sistemi son derece profesyonel olduğundan sizin istediğiniz verimi ve sağlamlığı sağlayacaktır. Bunun masrafı size ağır gelirse cloud serverlara yönelmenizi tavsiye ederim. eapps.com, cloud serverların içerisinde en iyilerden diyebilirim. İşlemcinizi ve dahi raminizi başkalarıyla paylaşarak masraflarınızı azaltabilir aynı zamanda sağlamlıktan da ödün vermemiş olursunuz.
Şubat 2013

Dragonela bir yanıt verdi.

Yurtdışından Türkiye'ye bedava ya da ucuza kargo yapan alışveriş siteleri nelerdir?

En çok alışveriş ettiğim yer aliexpress

aliexpress.com/
ebay.com/

ebay de zaman zaman çok uygun kargo ücreti de olmakta
Şubat 2013

Dragonela bir yanıt verdi.

Hiç bıkmadan dinlediğiniz şarkı hangisidir?

Çok var ve -1 veren arkadaşı çok merak ediyorum sebebi nedir?

...
Şubat 2013

Dragonela bir yanıt verdi.

Grafik ve görsel tasarımları başarılı olan web siteleri ya da kuruluşlar nelerdir?

O kadar çok var ki; awwwards.com örneğin. Bu sitede her gün çok güzel tasarımlar beğeniliyor..
Ocak 2013

Dragonela bir yanıt verdi.

Action Script ile neler yapılabilir? Nerelerde kullanılır?

Actionscript Adobe Macromedia'nın Flash animasyon programı için geliştirdiği çok benzer olmasa da Java tabanlı bir yapısı olan yazılım dilidir, 1.0 - 2.0 ve en son 3.0 versiyonu bulunmaktadır, 3.0'da nesne tabanlı (object oriented) bir dil haline gelmiştir, Google gibi arama motorlarında indeksleme sorunu yarattığı için Adobe geçtiğimiz yıllarda mobil ve web için flash üzerinde arge çalışmalarını ve mobil desteğini çekerek bir nevi Actionscript'inde sonunu getirmeye başladı. Günümüzde HTML 5 ile flash benzeri siteler yapılıyor ancak flash gibi tek bir konuda yoğunlaşma şansı olmuyor, iyi bir site için Java, JQuery, CSS 3, HTML 5 ve diğer programlama dillerini bir arada kullanmak gerekebiliyor.

Konunun özüne gelecek olursam, Actionscript ile neler yapılabilir;
 • Animasyonlar yapılabilir bu hem düz sadece hareket olabilir ya da matematiksel formüllerde kullanılabilir (3 boyutlu objeler yada sahneler gibi)
 • Çevre birimleri kontrolü ve olayları gerçekleştirilebilir, mouse, klavye kontrolleri gibi, yazıcıdan çıktı almak gibi
 • Video, imaj, text ya da ses dosyalarını ister harici ister dahili olarak flash içerisinde kullanılabilir.
 • Grafik oluşturulabilir renk biçim gibi özellikler verilebilir
 • XML ile veri çekilebilir yazılabilir, MySQL, SQL, Oracle gibi database'ler ile bağlantı kurulabilir veri çekilebilir, yazılabilir.
 • Harici scriptler çalıştırılabilir (Javascript gibi), CSS stilleri kullanabilirsiniz.
Ocak 2013

Dragonela bir yanıt verdi.

İnternet üzerinde verilen en iyi tasarım dersleri nelerdir?

Kesinlikle Envato iyidir. Bana göre esinlenmek çok önemli. Kimileri taklitçilik falan der, evet iyi bir tasarımcı olacaksanız işi iyi yapanları izlemek onların nasıl yaptığını deneyerek kendi yöntemlerinizi çıkarmak iyi bir tasarımcı olmayı sağlayabilir, tabi ki sanat yönünüz olmalı ama bu her şey değil, iyi bir gözlemci iseniz gerisi kendiliğinden gelebilir.

Tavsiyem devianart.com, cgsociety.org, behance.net veya dribbble.com gibi siteleri takip etmeniz, ne kadar üst düzeyde işlerin yapıldığını görünce moral bozuluyor ama sonuçta her işin üstatları olacak ya da siz o koşullarda ortam ve ekipmana sahip olmadığınız için aynı düzeyde işler yapamayabilirsiniz ancak bu gelecekte de yapamayacağınız anlamına gelmez. udemy.com gibi sitelerin de güzel eğitimleri bulunmakta ve bazıları ücretsizdir. Aslında ders almak için ille de eğiitim almaya gerek yoktur bunu tutorial'lara ya da yapılan işlere bakarak da alabilirsiniz, sonuçta internette iyi araştırma yapmak baya bir öğretici olabiliyor. Tabi işlerinizi iyi ortamlarda yayınlamak da bir artı olabiliyor.
Ocak 2013

Dragonela bu yanıtı beğendi:

İnternet üzerinde verilen en iyi tasarım dersleri nelerdir?

Envato ekibi bu işi en iyi yapanlardan bir tanesi: hub.tutsplus.com
Ocak 2013

Dragonela bir yanıt verdi.

Adobe ürünlerinden Illustrator ve Photoshop arasındaki fark nedir?

Photoshop genel itibarı ile piksel tabanlıdır ağırlıklı imaj düzenlemek amacı ile kullanılır, Illustrator ise vektörel tabanlı bir programdır. Photoshop ile shape'ler kullanılarak vektörel tabanlı çalışılabilir ancak çok verimli olmayabilir. Illustrator'deki araçlar ise tamamen vektörel çalışma için geliştirilmiştir. Vektörel nedir diye sormak isteyen olabilir, kısaca vektörel çalışmaları istediğiniz ölçülerde büyütüp küçültebilirsiniz bozulma olmaz ancak piksel tabanlı dosyaları (fotoğraf gibi) küçültüp tekrar büyüttüğünüzde ya da zaten küçük boyutlara sahip bir imajı büyüttüğünüzde bozulma yani pikselleşme olur, bunu düzeltmeniz çok zordur, genelde baskı amaçlı işlerde imaj gerektirmeyen durumlarda vektörel çalışmak gerekir.
Ocak 2013

Dragonela bu yanıtı beğendi:

Dünyanın en iyi davulcusu kimdir?

Dave Weckl

Ocak 2013

Dragonela bu yanıtı beğendi:

Dünyanın en iyi davulcusu kimdir?

Bence, Neil Peart.

Ocak 2013

Dragonela bir yanıt verdi.

Dünyanın en iyi davulcusu kimdir?

Bence en iyisi neye göre, hızlı mı olmak iyidir yoksa ritim tekniklerimi yada melodik olması mı vs. vs., bence gerçekten iyi ve efsane davulcular kimlerdir diyebiliriz, benim aklıma gelenler, Dave Weckl, Terry Bozzio, Steve Gadd, Steve Smith, Dennis Chambers gibi isimleri sayabiliriz...
Ocak 2013

DragonelaEnstrüman konu başlığını takip etmeye başladı.

Enstrüman

YÖNLENDİR Çalgı

Kasım 2012

Dragonela bu yanıtı beğendi:

Kullanmakta olduğunuz ya da daha önceden kullandığınız Motosiklet(ler) marka/model i nedir? Artı ve eksileri nelerdir?

Çocukluğum mobilette geçti , sonra vitesli Jawa, Balkan, Nsu, sonra Ybr, Cbf ve şimdi GV250. 25 yıl motor üstünde bir ömür geçirdim, sorunuzun cevapları ve detayları için profilimde motosiklet sekmesini inceleyebilirsin.
Kasım 2012

Dragonela bir yanıt verdi.

Kullanmakta olduğunuz ya da daha önceden kullandığınız Motosiklet(ler) marka/model i nedir? Artı ve eksileri nelerdir?

Aşıyı dayımın mobileti ve jawası ile aldım, daha önceleri sağdan soldan arkadaşların motorları ile kaşınmaya başlamıştım :) ve sonra heves bitmedi taki 2006 yılında parayı ayarlayınca maksimum 250 cc ile başlama kriterlerine uymayarak Kawasaki ER5 ile yılların birikimini atarak başladım, aslında ER5 benim gibi motor ve bisiklet tecrübesi olanlar için enfes bir makine, tek eksiği frenler, arka tambur olduğu için kilitleme ve kaydırma yapabiliyor ama çok keyifli bir motordu, sonra yurt dışı amacım için satıp 1,5 sene ara verdikten sonra 2008 de tekrar sahalara bu sefer Scooter kategorisinde dönerek bu güzel tutkuya devam etmekteyim. SYM Joyride 200i kesinlikle şehir içinde canavar, uzak mesafede yapılır ama asıl yeri trafik ve benim gibi İstanbul trafiğinde çile çekmemek isteyenler için hem fiyatı uygun hemde çok rahat bir motor. Scooter'a önceden pek ısınmamıştım ama şimdi değerini anlıyorum, tabi ki gözümde Suzuki DL650 var ama zamanı gelince, bunun dışında arada denediğim ve kullandıklarım ise Kawaski EN500, BMW GS650, Kawasaki ZX10, Kawasaki Z750, Honda CBR1000, Kanuni Cross 150, Aprilia Scarabeo 200'dür daha umarım çok daha fazlasını denerim :)
Kasım 2012

Dragonela bir yanıta alt yorum yaptı

yalnız bir not ekleyim asla aynalara fazla odaklanmayın, bunları refleksi ve yolu kontrol ederken dikkatinizi dağıtmayacak şekilde yapın, unutmayın her zaman yola ve önümüzdeki araçların konumlarına odaklanmalıyız yoksa mesafelerin ne kadar kısa olduğunu acı derslerle anlayabiliyoruz aman dikkat! ayrıca takip ettiğiniz araçların asla tam ortalayacak şekilde arkalarında olmayın bu durum ani durumlarda kaçmanızı engeller ve aracın altından çıkabilecek taş, çukur gibi kaba nesneleri görmenizi engeller, ıslaklık yağ vs. gibi sizi tehlikeye sokacak durumları da önceden görmenizi engeller, mümkün olduğunca duruma göre göre aracın sağında veya solunda kalacak şekilde yol alın...

Uzun bir aradan sonra Motosiklet gönderi alanına kaldığım yerden devam ediyorum. Araya yaz tatiller, işler güçler girince biraz ara vermek gerekti bu bölüme.

Şehir içi sürüş dediğimiz şey herkesçe malum, yoğun yaşam alanları, araçlar,insanlar,hayvanlar ve değişik yol özelliklerinin bir arada olduğu bir ortam şehir içi sürüş.

Görüldüğü üzere şehirde motosiklet sürerken bir çok konuya dikkat etmemiz gerekiyor. Bu dikkat kelimesinden asıl amaç keyifli ve güvenli sürüş. Bu sadece motosiklet için değil tüm taşıtlar için geçerli aslında.

Motosiklet şehir içerisinde diğer araçlara oranla daha ekonomik ve çevik bir araç, etrafımızda 1 tonluk araçların sadece bir insan taşıdığını düşündüğümüzde motosikletin ne kadar gerekli olduğu gerçeği birkez daha ön plana çıkıyor.

Motosikletleri şehir içerisinde sürerken öncelikle fren ve vites koordinasyonunu önceki bölümlerde anlattığım kriterlerde çözmüş olmak lazım, bu konuda en çok dikkat edilmesi gerekn konu kontrollü hızlanma . Unutmayımız ki motosiklet trafikte en çabuk hızlanan araçtır bu sebeple kontrollü hızlanma güvenlik ve sürüş keyfi açısından çok önemlidir. Şehir içinde yeni motosiklet kullanıcılarının en çok yaptığı hata ellerini sürekli fren ve debriyajda tutmalarıdır bundan bir an evvel kurtulmak lazım gereksiz yere yapacağınız bir fren hem trafiği hemde sizi sıkıntılı durumlara düşürebilir.

Şehir içinde ve dışında muhakkak kask kullanılmaldır. kask aslında minumum güvenlik unsurudur yanında eldiven, sırtlık, dizlik, bot olması elbette en doğru korunma şeklidir.

Şehir sürüşlerinde motosikletimiz sürekli değişen trafik hızına ve yol kalitesine uygun olacak viteste olmalıdır. mümkünse trafiğin akışına göre devrin en verimli kullanılacağı viteslerde sürüş yapılmalıdır. yavaş giderken 5. viteste olupta gerektiğinde gazı açtığınızda altınızda aptallaşan bir makina olmasını elbette istemezsiniz. bu sebeple trafiğin durumuna göre vites seçeneğimiz hep optimum hızlanmayı sağlayacak viteste olmalıdır. ayrıca viraj çıkışlarından sonraki düzlüklerde aniden hızlanmalar şehir içinde gereksiz risk ve yakıt anlamına gelir, kırmızı ışıkta duran araçların arasında yeterli mesafe yoksa paketçi mantığıyla kıvrıla kıvrıla yol aramaya çalışmakta yanlış sürüş tekniğidir. hem etrafınızdaki 4 tekerli araçların sahiplerini kızdırırsınız hemde 10 metre yol gidebilmek için 1km lik yolda harcıyacağınız bedebn ve yakıt enerjisini harcarsınız. Elbette ki motosikletler kapladıkları hacim açısından çevik ve kıvrak araçlardır ve bu özelliklerini kullanmak lazım ancak şartları aşırı zorlamadan ve motosikletin rahatça geçebileceği durumlarda bu kıvraklığı kullanmak en doğru davranıştır.

Şehir içinde stabil bir hız tuturulmalıdır bu en hızlı sürüş tarzıdır çünkü mümkün olduğu kadar dönen tekerler lazımdır motorcuya aniden hızlanıp her ışıkta beklemek sıkışık trafiğe dahil olmak hiçte keyifli değildir.

Yukarıda yazdığım viraj çıkışlarında ani vites düşürerek hızlanmalar ise sürüş açısından ciddi riskler taşır eğer yola aşina değilseniz birden önünüze çıkacak insan hayvan yada yan yoldan fırlayacak bir araç kazaya sebep olacaktır. Aynı dikkati mahalle ve çarşı içlerinde de göstermek gerekir.

Şehir içinde hangi hızda olursanız olun 7 nokta kontrolünü muhakkak uygulayın .

7 NOKTA KONTROLÜ

1. İlk üç nokta bize en yakın 3 araç bunların poziyonları ve trafikteki akış hızlarını görsel olarak hiç kaybetmeyin. bu araçları sollayınca yeni bir 3 araç seçin size en yakın olanlardan.

2. İki nokta aynalar önümüzdeki 3 noktayı takip ederken aynalardan size yakın 2 aracıda göz takibinize alın.

3. Ayna takibini yaparken aynaların üzerinden göz ucuyla 2 noktayı sağ ve sol kalıdırımları inceleyin yola aniden çıkacak yaya, hayvan, taşıt var mı.

Bu basit risk değerlemesi hem sürüş güvenliğinizi artıracak hem olan biteni görmenizi sağlayacak hemde dikkat dağılmasını ciddi şekilde engelleyecektir.

diğer konu şehir dışı sürüş olacak hadi tekeriniz düz bassın :)

Kasım 2012

Dragonela bir yanıta alt yorum yaptı

ellerinize sağlık, 10 senedir motor kullanan biri olarak, motora başlayanlara nacizane tavsiyem ilk başlarken, motordan daha önemli kask mont eldiven ve dizliktir bunlarsız motora binmeyin, ben ufak kazalarda olsa 3 defa motordan düştüm ve herbirinin ne kadar önemli olduğunu anladım, herbiri şart bence, bunun dışında başlangıç motoru maksimum 250cc olmalı diye düşünmekteyim tabi yazıdaki tavsiyeler şart...
Aslında başlangıç kelimesi benim haz ettiğim bir kelime değil, başlangıç motoru kelimesini de çok doğru bulmuyorum. Ama literatürde böyle bir anlayış olduğu için genel kanıya sadık olarak bende aynı konsept te başlangıç kelimesini kullanarak yazacağım. Bundan maksat özellikle internetten bilgilenerek motosiklet almak isteyenlerle aynı frekansta olabilmek.

Motosiklet almayı arzuladığınızda makul bir araştırma süreci başlatmalısınız. bu süreç sonunda alacağınız motosikletin bünyenize ve amacınıza en uygun makine olmasını hedefleyeceksiniz.

Motosikletler, çin mallarının piyasaya girmesi ile uaşılması kolay hedefler oldu. bugün sizi yıllarca idare edecek makineler 1000 tl den başlayıp daha üst segmentlerdeki paralara kadar çıkar.

Ekonomik durumunuz seçeceğiniz makine de en önemli faktör asla değildir, bunu kafanızdan atın.

Önce kendinize neden motosiklet almak istediğinizi sorun.

eğer amacınız, A noktasından B noktasına ferdi yolculu ederek gitmek ve sadece ulaşım amacıyla bir motosiklet sahibi olmaksa vereceğiniz kararlar başka, hız ve lüks ise başka, uzun yol ve macera ise başka olacaktır

Genelde motosiklet arzusu çocukken yerleşir aynı bir larva gibi olgunlaşmayı bekler insanın beyninde, uygun şartlar oluştuğunda ise birde bakarsınız ki neredeyse tüm gün onu düşünür olmuşsunuz. işte bu an çok önemli, çocukluk hevesiniz sizi kamçılıyor olsa bile motosikletinizi bugün kullanacaksınız bu nedenle sağlıklı bir karar vererek ilk motosikletinizi almalısınız.

Bir kere motosiklet cinsiyet ayırmaz, güç ayırır 55 kg lık bir erkeğin süreceği motosiklet ile 70 kg iri yarı bir kadının süreceği motosiklet elbette aynı almayacaktır yada tam tersi. Bu anlamda cinsiyet ayrımından uzaklaşıp beden ölçülerine bakmak gerekiyor. yeni başlayan insanların genel olarak hedefi şehir içinde ulaşım, ara sıra da sağa sola yakın mesafelere gezmeye gidebilmektir. bu amaç doğrultusunda ilk motosikleti 10-25 beygir arası tek silindir 4 zamanlı 125 cc veya 250 cc bir makine olması çok uygundur.

cc ve beygir saptamasından sonra kasa tipine geçilecek. genel amacınız A noktasında B noktasına gitmek ve yolculuğun çoğunluğunu şehir içinde belli bir güzergahta yapmak ise 1.80 cm boy 90 kg ağırlığa kadar 125 cc 15 beygir civarında commuter kasa bir makine sizin için idealdir. bu segmentte ikinci elde 1000 tlden motosikletler bulabileceğiniz gibi sıfır makinalarda 2500 tl 6000 tl arasında dağılır. Tavsiye markalarım YAMAHA YBR125, HONDA CBF 150. YUKİ 125-15 iyi makinelerdir. türkiye de toplanan asya, mondial gibi makineler çok satmakla beraber orjinalitesi olmayan çin mallarıdır. ama iyi bakarsanız bunlarda temel ihtiyaçları göreblecektir. benim tavsiyelerim sokakta bırakıp yaz kış çalışma koşullarına göre tecrübe edilmiş tavsiyelerdir.

aynı koşullarda ileride hız (racing-yarış) duygusunu tatmin etmek için başlıyorsanız tavsiyelerim YAMAHA 125R, HONDA CBR 125 olacaktır. hem gezi, hem hız diyorsanız bu modellerin yanına SYM KYMCO VE HYOSUNGUN 250 CC LİK NAKED tarzı makinalarını rahatlıkla koyabliriz.

son zamanlarda ülkemizde chopper modellere ilgi oldukça arttı ancak şu asla unutlmamalı chopper motosiklet bence V TWIN olmalıdır. araçta ne kadar az sarsıntı olursa o kadar çabuk keyifli sürüş tarzı geliştirirsiniz. V twin olmayan motorlar commuter ve touring motorlarda çatal açısının dikliği sebebi ile vibrasyon yapmaz ama chopper gibi kaslı modellerde çatal açısı daha yatık olacağından vibrasyon yapar.

İlk motosiklet heycanına katkı olarak ekipman desteği de şarttır . bahsi geçen motosikletler 80-140 arası gidebilecek başlangıç motorları olsa da koryucu ekipmanlarınızın olması şarttır. muhakkak kask, almalısınız, korumalı pantolon ve montlara gücünüz yetiyorsa muhakkak alın yetmiyorsa dış korumalar ile bu ekipmanlarınızı destekleyin. dizlik, dirseklik, sırtlık hepsi 100-300 tl arası edinebileceğiniz ucuz ama kaliteli ürünlerdir. İlk günler de bu ekipmanlar tam donanımlı olarak kesinlikle kullanılacak ama özellikle ama özellikle kask ve eldiveni her hava şartında kullanacaksınız.

devam eden bölümde , ilk kontak açma ve hareket anlatılacak.


Kasım 2012

Dragonela  bu yazıyı beğendi:

"MOTOSİKLET" BU ALANDA NELER OLACAK

BU ALANDA MOTOSİKLET KULLANICILARI VEYA MOTOSİKLETLERLE İLGİLENEN İNSANLAR İÇİN FAYDALI, VE EĞLENDİRİCİ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜM . BİLGİ, TECRÜBE VE DİĞER KAYNAKLARDAN TOPLAYACAĞIM BİLGİLERİ AKTARACAĞIM.

HAYIRLI UĞURLU OLSUN :)
Ağustos 2012

Dragonela bu yanıtı beğendi:

Denizcilikte kullanılan rüzgar yön isimleri nelerdir?

 • Denizcilikte Rüzgarlar ve Yönleri
 • Yıldız --- kuzey
 • YILDIZ-POYRAZ -- kuzey-kuzeydogu
 • POYRAZ -- kuzeydoğu
 • GÜNDOGUSU-POYRAZ dogu-kuzeydogu
 • GÜNDOGUSU -- dogu
 • GÜNDOGUSU-KESISLEME dogu-güneydogu
 • KESISLEME güneydogu
 • KIBLE-KESISLEME güney-güneydogu
 • KIBLE -- güney
 • KIBLE-LODOS--güney-güneybatı
 • LODOS -- güneybatı
 • BATI-LODOS -- batı-güneybatı
 • BATI --batı
 • BATI-KARAYEL -- bati-kuzey-bati
 • KARAYEL -- kuzeybatı
 • YILDIZ-KARAYEL kuzey-kuzeybatı
Ağustos 2012

DragonelaSinem Öksel kişisini takip etmeye başladı

Sinem Öksel, Web Tasarımcısı, @reginaphalange

Ağustos 2012

DragonelaHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Daha Fazla