Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ender Satıcı, 

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı Ender Satıcı inploid.com'da 4 soru sordu, 7 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Temmuz 2013

Ender Satıcı  yeni bir  gönderide  bulundu.

Pazarlama Ne Değildir?

Pazarlama

Pazarlama Ne Değildir?
Pazarlamanın ne olduğunu kısaca anlatmaya çalıştıktan sonra pazarlamanın ne olmadığını anlatmanın da faydalı olacağını düşünüyorum. Pazarlama herkesin çok rahatça kullandığı bir kavram olmakla birlikte maalesef toplum içerisinde pazarlama faaliyeti olarak adlandırılan işlemler pazarlamanın tümünü kapsıyor gibi algılanıyor. İşte bunlardan eksik veya hatalı olarak bilinenlerden bazıları!

Pazarlama satış demek değildir: Özellikle ülkemizde pazarlama kavramı satış ile karşılaştırılıyor. İş ilanları pazarlama elemanı başlığı altında bir çok satış elemanı arıyorlar. Pazarlama tabi ki de satış ile bağlantılı bir kavramdır. Müşteri ile üretici arasındaki köprüdür ve satış işleminin gerçekleşmesini sağlayan yoldur. Ancak satışın kendisi değildir.

Pazarlama sadece yaratıcılık değildir: Birçok kişi pazarlamanın yaratıcılık gerektirdiğinden bahseder ve bunu nasıl yapacağını bilemez. Yaratıcılık her dalda olduğu gibi pazarlamaya da bir artı katar. Ancak gerçek pazarlama veri toplayarak, analiz yaparak ve yorumlayarak ilerlemektedir. Yoktan düşünceler var ederek veya sanat yaparak kişileri bir noktaya çekmek değildir.

Pazarlama yalnızca reklam yapmak değildir: Reklamlar pazarlama kümesinin içinde bir eleman olup bu kümenin kendisi değildir. Reklam deyince bir ürünün hitap edecek olduğu kitleye kendini inandırarak, hakkında bir düşünce ve bilgi oluşturarak ürüne o kitleyi çekmeye çalışan faaliyet akla gelmelidir. Pazarlama, kitlesini tanıma amacıyla araştırma yapar. Söz konusu araştırma ve verilere göre kitleyi etkilemeyi hedefleyen reklam yaratılır.

Pazarlama sosyal ağlarda beğenilmek, takipçi toplamak ve yorum almak değildir:Günümüzde markalar tarafından yoğun bir şekilde kullanılan sosyal ağlar aynen reklamlar gibi pazarlama araçlarından birisidir. Ancak bu sosyal ağlarda yalnızca beğeni almak, takip toplamak ve iyi yorumları dikkate alarak markaların ego tatminini sağlamak bu araçları hedefine ulaştırmaz. Bahsi geçen araçları etkin kullanmak ve müşteri ile aranızda kurulacak olan köprüyü daha ulaşılabilir hale getirerek müşteri yorumlarını dikkate almak önemlidir.

Pazarlama komplike stratejiler uygulamak değildir: Pazarlama eğer basit düşünemez ve basitçe hareket edemezseniz son derecede zordur. Eğer işin içine zeka kıvılcımları katmaya çalışarak en basit detayları atlarsanız başarılı olamazsınız. Esas marifet basit düşünebilir ve anlaşılabilir olmaktır!

Pazarlama ilgisiz kişilere ilgisiz e-mail veya sms’ler göndermek değildir: Hiçbir özelliğini bilmediğiniz, bilgilerine bir şekilde sahip olduğunuz kişilere, onların ilgilerinden tamamen uzak e-mailler ve sms’ler göndermek pazarlama faaliyeti değildir. Bu daha çok müşteri ilişkilerinin yönetilememesidir. Eğer böyle yaparsanız ancak potansiyel olabilecek müşterileri de kaybeder ve mesajların otomatik olarak silinmesine neden olursunuz.

Kaynak : pazarlamaturkiye.org/pazarlama-ne-degild...
Mart 2012

Ender Satıcı yeni bir  soru  sordu.

Mart 2012

Ender Satıcı bu yanıtı beğendi:

Gelmiş geçmiş en iyi Eurovision şarkımız hangisidir?Kesinlikle, Şebnem Paker - Dinle (eğer birinci olamadıysa bu tamamen politik nedenlerdendir).
Mart 2012

Ender Satıcı bu yanıtı beğendi:

Hangi şiiri veya şarkıyı keşke ben yazsaydım dediniz?

Anlatmalıymış Meğer (Erhan Güleryüz)

Dün gece seni gördüm yine, bembeyaz bir yağmur içinde
Bir rüya değil sanki, gülüyordun gözlerime

Her damla bir keder, gözlerimde yaş oldun
Yetti bundan fazlası ölüm, gelma artık gecelerime

O günlerden bir rüzgar eser, ümitlerin seni terkeder
Senden o bakışları gizler, kapkaranlık bir keder
Hayatta paylaşmaya değer, bildiğin bir sır varsa eğer
Haykırıp dağlara taşlara, anlatmalıymış meğer

Artık çıkmıyorum İstiklale
Sabah Fatma hanım uyandırıyor
Helva, ekmek, çay bana onlar bakıyor
Odanın hali perişan ben perişan kimse yok işime karışan
Ara sıra balkona çıkıyorum
Fesleğenler kuruduğunda ocaktı ban baharı bekliyorum
Ne olduğunu bilmediğim bir umudum var hala
Gözüm şişelere takılıyor becerebilseydim ne ala
Bu günlerde böyleyim ben, yas denen şiirdeyim
Bir köşede gülüşün var sırtımda kanlı bıçağın
Hiç bir zaman duymayacağın duysan da anlamayacağın
Bir çığlıkta
SANA BİRİKİYORUM....
Mart 2012

Ender Satıcı yeni bir  soru  sordu.

Mart 2012

Ender SatıcıPazarlama Türkiye kişisini takip etmeye başladı

Pazarlama Türkiye, Üniversite Öğrencisi, @PazarlamaTR

facebook.com/PazarlamaTurkiye

Daha Fazla