Bilmek istediğin her şeye ulaş

A new power is rising. Its victory is at hand. This night the land will be stained with the blood of Rohan. March to Helm's Deep. Leave none alive. To war!

Haziran 2020

Enis Özgen bu yanıtı beğendi:

.Net Reflector nedir?

2009 yılındaki bir blog yazımdaki tanımlamam aynen şu şekilde "C# ile yazdığımız programları ekstra bir paketleme işleminden geçirmediğimiz sürece sadece exe dosyalarının olmasına rağmen içerisinde ki kodları görebilmemizi, bazı eklentileri ile kodları değiştirip tekrar derleyebilmemizi sağlayan lanet olası bir program. "

Önceleri ücretsiz olan bu yazılım daha sonra red-gate tarafından satın alınmış ve ücretli hale getirilmiştir. Bir çok yazılım firmasının bu üründen haberdar olmayışı ise çok çok daha vahimdir.

O zamanlarda aktif olan ve benimde sık sık ziyaret etmiş olduğum mtct forumlarından öğrenmiş olduğum bir yazılımdır ve forum içerisinde yazmış olduğun programların 5 dk'da nasıl kırıldığını görmek hüzünlendirmişti. Mtct'nin en güzel yanı yazılım güvenliğinin ücretsiz test edilebilmesiydi. Crack me dosyalarını gönderdiğinde, en fazla 2 gün içerisinde kırılıp kırılamadığını anlayabiliyordun. Kapanmasına üzülmüş olduğum nadir forumlardan birisidir.
Eylül 2015

Enis ÖzgenHilal Saim kişisini takip etmeye başladı

Hilal Saim, Öğrenci, @hilalsaim

http://www.yazilimgelistiricileri.com/

Şubat 2015

Enis Özgen bir yanıt verdi.

Github'ın sunduğu git programını konsoldan son sürüme nasıl güncellerim?

Sorduğun soru arkadaşın dediği üzere kullanmakta olduğun işletim sistemine kullanmakta paket sağlayıcısına göre değişmekle beraber ben Debian'da(Ubuntu, Linux Mint) kullanılan apt-get paket deposunu kullandığını varsayıcam bunun için.
1.apt-get update (Paket deposunda hangi programların yeni versiyonlarının çıkmış olduğunu kontrol etmeye yarar)
2.apt-get install --only-upgrade programın_adı (gerekli programı günceller)

ek bilgi olarakta apt-get upgrade yaparsan sistemindeki güncel olmayan bütün programların güncellenir :)

Kaynak :askubuntu.com/questions/44122/how-to-upg...
Aralık 2014

Enis Özgen bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

Göz ucuyla bi kıza baktım hayatım değişti :)
Aralık 2014

Enis Özgen bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

İlk değişim:
Çok yaramaz bir çocuktum. Ama yaramazlık derken 30+ defa kafa yarma (iyi taş atardım), sayısız bakkal, ev, kahvehane, araba ve benzerlerinin camlarını kırma, çete kurma, çeteyi finans etmek için mahallelinin nakit alışverişlerini veresiye yazdıranlara pay etme gibi gibi illegal bir çok haytalıktan hak edişle yediğim dayaklarla 9 yaşıma geldiğim bir gün haksız yere yine dayak yerken anneden yükseldi sesim;"Vur! Vur bakalım daha ne kadar vuracaksın. Bir gün bende büyüyeceğim ve sen yaşlanacaksın. İşte o zaman vurma sırası bana gelecek. " demem, yediğim son dayağın tarihini oluşturur.
Artık karşılıklı diyaloglarla problemlerimizin hallolduğu yıllara böylece geçiş yapmıştık.
İkinci değişim:1995 yılında ben 17 yaşımdayken ve bir yandan yarım gün çalışıp kalan vakitlerimde de Taksim'de kominleşirken sıkılmıştım sokaklarda sabahı etmekten ve ben eve çıkıyorum dememle kopan kıyameti bastırmam da kolay olmamıştı. Ve tüm aileyi karşıma alıp;Bakın, yaşımın endişe edilebilecek kadar küçük olduğunun farkındayım. Beni 1 yıl daha gözetiminizde tutma yasal hakkınız olduğununda. Ama görüyorsunuz, çalışıyorum, sorumluluklarımın farkındayım ve seneye Üniversiteye de gidicem, söz. Ama haftanın 3-4 günü bilmediğiniz yerlerde sabahı etmemden çok istediğiniz zaman gelip beni bulabileceğiniz bir evimin olması daha iyi değil mi?dememle hayatın bir diğer bacağını daha kırıp, tecrübelerime tecrübe katma fırsatını elde etmiş olmak bir harikaydı. İnanılmaz bir gündü o kendi ayaklarının üzerinde yürümeye başlayıp, kendi faturalarını ödeme sorumluluğunun hissiyatı....

Bu yaşıma kadar 8 değişim sürecinden geçtim. Diğerleri daha heyecanlı : P
Eylül 2014

Enis Özgen bu yanıtı beğendi:

Günün stresini ve yorgunluğunu üzerinizden ne şekilde atarsınız?

Sabah 6 gibi kalktım bugün baktım güneş doğuyor baktım ki aşk tan daha önemli olan oksijenim var yani nefes alıyorum sevdiklerim hayatta işte stresi attım hayatımdan
Sonra kalktım atakum da bir sahil turu 3 saat iyi bir yürüyüş ten sonra ne yorgunum ne stresliyim ALLAH A ŞÜKÜR... .
Eylül 2014

Enis Özgen bu yanıtı beğendi:

Yapımı kolay ve lezzetli mezeler hangileridir?

Havucu orta irilikte rendeleyip yağda iyice eriyene kadar kavurun. Sonra da onu soğumaya bırakın. Sarımsaklı yoğurt hazırlayın. Havuçlar iyice soğuduktan sonra birbirine ekleyin. Tuz koymayı unutmayın. Ayrıca içine arzuya göre biraz mayonez, üzerine pul biber maydanoz veya dereotu da ekleyebilirsiniz.
Ağustos 2014

Enis Özgen bu yanıtı beğendi:

Sin City 2 hakkındaki düşünceleriniz nasıl?

İzledim. İlk filmi net hatırlayamadığım için bazı sahneler benim için anlamsızlaştı ama zaten film de kendi başına sıradışı bir çizgide geçiyor ve karakterlerin kimlikleri ile ilgili olaylar zinciri yer alıyor daha çok filmde. Görsellik açısından oldukça tatmin edici ve hikaye ne olursa olsun filmde sahnenin içinde hissediyorsunuz ara ara (ben öyle oldum en azından) . 3 boyutlu izledim ben, size de tavsiye ederim. Bir kaç sahne dışında yadırgadığım bir şey olmadı ve filmden iyi vakit geçirmiş olarak çıktım.
Ağustos 2014

Enis ÖzgenMerve Deniz kişisini takip etmeye başladı

Merve Deniz, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @medeozplus

Ağustos 2014

Enis ÖzgenEnes Dalga kişisini takip etmeye başladı

Enes Dalga, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @enesdalga

Ağustos 2014

Enis Özgen yeni bir  soru  sordu.

Ağustos 2014

Enis Özgenİlyas Ağlar kişisini takip etmeye başladı

İlyas Ağlar, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @ilyasss

Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisligi...

Ağustos 2014

Enis Özgennull kişisini takip etmeye başladı

Nu, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @null

Ağustos 2014

Enis ÖzgenElif Damla Küçük kişisini takip etmeye başladı

Elif Damla Küçük, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @edkucuk

Temmuz 2014

Enis Özgen bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

Biliyordum sınavı kazanamazsam hayat boyu başarısız bir insan olacağımı. İlkokul çok iyi, OKS'de hiçbir okul yok, ilk YGS/LYS'de berbat bir sonuç beni ne kadar başarılı yapabilirdi? Şimdi ise, sadece ama sadece kendime güvenimle 8 yıldır aklımda olan bölümde ve okulda okuyorum, ve bu bana müthiş bir kendine güven hissi veriyor, sakın vazgeçmeyin!
(İlk sene 50 bin, İkinci sene 3 bin)
Haziran 2014

Enis Özgen bir yanıta alt yorum yaptı

Teşekkkür ederim bu terim olaya nokta atışı yaptı :)
github.com bitbucket.com gibi sitelere girin. Acik kaynak bir suru proje goreceksiniz. İkinci olarak git ogrenin (git-scm.com). Ônce projeyi kendi bilgisayarınıza klonlayın. Istediginiz degisikligi yapin ve siteden proje sahibiyle konusunizin verirse degisikliklerinizi projeye yukleyebilirsiniz. İzin vermezse projeyi çatallayabilirsiniz.
Haziran 2014

Enis Özgen bu yanıtı beğendi:

Artık kağıt baskı olarak çıkmayan gazeteler nelerdir?

Kağıt baskı olarak piyasaya çıkıp ardından sanal forma dönen gazeteyi soruyorsanız "Radikal" geçtiğimiz hafta bundan böyle sadece sanal gazete olarak yayın hayatına devam etme kararı aldı.
Haziran 2014

Enis Özgen bu yanıtı beğendi:

Mail server nedir? Nasıl çalışır?

Mail Server / Posta Sunucusu kullandığınız [email protected]alanadi.com tarzındaki mail hesaplarınızın tüm işlemlerinin yönetildiği ve saklandığı sunuculara verilen genel addır. Siz bir yerden mail hesabı açtığınızda aslında hesabı aldığınız firmanın mail sunucusunda yeni bir oda yaratırsınız. Şifreniz, depolama alanınız, haberleşme protokollerniz (POP3, IMAP - IMAP ve POP3 nedir? Farkları nelerdir?) ve haberleşme portlarınız hep bu sunucu üzerinden yönetilir.

Genel çalışma mantığına gelince; bilgisayarınızdaki posta istemcisi ile bir mail hazırladığınızda (Gmail, Outlook, vb.) o mail adresinde @ sonrasındaki kısım istemciniz tarafından aranır. Bu; mail sunucunuzun adresine ulaşımdaki ilk basamaktır. Bulunan bu alan adına öncelikle MX kayıtları sorulur (Mail Exchange - MX). Buradaki işlem arka planda ilgili kayıtların kontrolü anlamındadır. MX kayıtları istemcinize o alan adına ait olan mail sunucusunun asıl yerini gösterir (örneğin mail.yahoo.com). Bunu öğrenen istemciniz; mailinizi bu mail sunucusuna [email protected]alanadi.com olarak mailiniz ve eklentileri ile birlikte iletir. Artık sunucunuz maili almıştır ve gerekli işlemleri yapmaya hazırdır. Kendisine gelen mail ve alıcı bilgileri ile birlikte bu kez mail sunucusu istemcinizin yaptığı işlemleri hedef (giden) mail adresi için yapar ve postayı ulaştırır.
Mail Sunucuları

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

830 Kişi   76 Soru

Programlama

815 Kişi   232 Soru

Bilgisayar Markaları

114 Kişi   12 Soru

Bilgisayar Kursları

23 Kişi   7 Soru

Bilgisayar Destekli Tasarım

491 Kişi   13 Soru

Bilgisayar Oyunları

802 Kişi   113 Soru

Bilgisayar Tamircisi

173 Kişi   3 Soru

Web Siteleri

3411 Kişi   268 Soru

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Programlama Dilleri

578 Kişi   94 Soru

Web Sunucusu

117 Kişi   29 Soru

Google Web Toolkit

65 Kişi   5 Soru

Led Zeppelin

16 Kişi   2 Soru

Nesne Yönelimli Programlama

43 Kişi   21 Soru

Fortran

13 Kişi   1 Soru

C# (Programlama Dili)

370 Kişi   83 Soru

C++ (Programlama Dili)

94 Kişi   20 Soru

Kişisel Gelişim

2077 Kişi   155 Soru

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

535 Kişi   81 Soru

Toplum Psikolojisi

224 Kişi   34 Soru

Vücut Geliştirme

39 Kişi   48 Soru

Kitap Okumak

387 Kişi   43 Soru

Dreamweaver

60 Kişi   7 Soru

Photoshop

641 Kişi   38 Soru

Google

339 Kişi   106 Soru

Web Uygulamaları

195 Kişi   31 Soru

Kitap Önerileri

719 Kişi   78 Soru

Android Uygulamaları

129 Kişi   81 Soru

Facebook Uygulama Geliştirme

21 Kişi   11 Soru