Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eyüp Ceviz, 

SEO Danışmanı

Seo, Sem ve Analytics konularında danışmanlık hizmeti veriyor. Kişisel blogu olan eyupceviz.com üzerinde yazılar paylaşıyor.

Temmuz 2015

Eyüp CevizWeb Siteleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Siteleri

Web Siteleri

Temmuz 2015

Eyüp Cevizİnsan Davranışları konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Davranışları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Temmuz 2015

Eyüp CevizPsikoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Psikoloji

Psikoloji insan ve hayvan davranışlarını ve bu davranışlarla ilintili psikolojik, sosyal ve biyolojik süreçleri inceleyen bir alandır.

Temmuz 2015

Eyüp CevizGirişimcilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Girişimcilik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Kasım 2014

Eyüp Ceviz bir yanıt verdi.

Kasım 2014

Eyüp Ceviz bir yanıt verdi.

Sosyal medya ve SEO konusunda araştırmalar yapıyorum, ilgiliyim. Adwords sertifikası alıyorum ve bu alanda çalışmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir?

Sosyal medya ve seo konularında elinde referans verebileceğin firmalar var mı? İlk olarak bu alanda girmeyi deneyebilirsin. Sosyal Medya - Seo alanında işe girdikten sonra ajans içinde adwords yönetimi kim yapıyorsa onunla iletişime geçip 1 hesabın yönetimini üstlenebilirsin.

Böylelikle hem adwords hesap yönetimi konusunda tecrüben olmuş olur hem de varsa hataların sana söylenebilir. Benim aklıma başka bir öneri gelmedi. Faydası olur umarım.
Kasım 2014

Eyüp CevizAyhan Karaman kişisini takip etmeye başladı

Ayhan Karaman, Dijital Medya Ve Marka İletişim Stratejileri Yönetmeni, @ayhankaraman

Dijital pazarlama uzmanı Ayhan KARAMAN resmi web sayfası için ayhankaraman.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kasım 2014

Eyüp Ceviz bu yanıtı beğendi:

Google Pagerank güncellemesi ne zaman yapılacak?

Şu pagerank olayını hala dikkate alan kişiler var mı? Diye sormadan edemeyeceğim. Bu terimin artık SEO açısından hiç bir katkısı yok. Domain otoritesini artırmanın yollarına bakın. Eyüp Bey'in dediği gibi sayfa kalitesini yükseltmeye yönelik girişimler yapın.
damlakaraman.com.tr/domain-otoritesini-a... bu bağlantıda web sitenizin otoritesini artırabileceğiniz teknikler paylaşılmıştır. Dikkate almanızı öneririm.
Ekim 2014

Eyüp Ceviz bir yanıt verdi.

Hangi tarayıcı ve arama motorunu kullanıyorsunuz?

Chrome ve Google.
Arada bir kullandıklarım ise;
Firefox, Opera - DuckDuckGo
Ekim 2014

Eyüp Ceviz bir yanıt verdi.

Genel hatlarıyla çanta, saat takı vb. ürünler satan yeni açılmış bir eticaret sitesi için ne tarz SEO çalışmaları yapılmalıdır?

İlk olarak resimlerinizin isimleri düzgün girilmeli ve resimleri gerekirse kendi çekmelisiniz.(koyabiliyorsanız ufak bir kısmına logonuzu koyabilirsiniz.)
Başlık kısmı kullanıcının nasıl arama yapabileceğini düşünerek koymalısınız.
Ürünleriniz açıklamaları özgün ve dikkat çekici olmalı.
E-ticaret siteniz için subdomain açıp blog kurmalısınız. Dikkat çekici içerikler oluşturursanız blog adresinizde ziyaretçi çekmiş olursunuz. Backlink almasanız bile oradan ziyaretçi yönlenebilir.
Hemen olmasa da belirli 3-4 ay sonrasında blogunuzdan backlink alabilirsiniz.
Url'lere dikkat etmelisiniz. - siteadresi.com/beyaz-sirt-cantasi veya siteadresi.com/canta/beyaz-sirt-cantasi olması linkleme açısından daha olumlu olacaktır.
Sosyal medyayı çok aktif kullanmalısınız. En çok ziyaretçi gönderecek yerlerden biri sosyal medya.
Müşterilerinize ufak sürprizler yapın. Şöyle bir yazı yazmıştı arkadaş onuda okumanızı
tavsiye ederim: goo.gl/Di0uSL
Ekim 2014

Eyüp Ceviz bir yanıt verdi.

Ofiste dinlenebilecek sakin müzik önerileriniz nelerdir?

Passenger - Let Her Go
Tom Odell - Another Love
Adele - Turning Tables
Skye - "Feel Good Inc. "
Ekim 2014

Eyüp Ceviz bu yanıtı beğendi:

S.E.O. için kullanılabilecek en iyi kaynak, eğitim, kitap hangisidir?

En iyi kaynak kendinsin, diğer tüm güçlü siteleri inceleyerek kendi stratejilerini geliştirebilirsin.
Ekim 2014

Eyüp Ceviz bir yanıta alt yorum yaptı

Hizmet veren firmaların sorunu genelde bu oluyor. :) Kaliteli hizmet verse, ufak hediyeler, teslimatı düzgün yapsa her şey daha basit olacak kendileri için. E-ticaret başta olmak üzere hizmet veren firmalar, dikkat etmesi gereken en önemli konunun bu olduğunu ileride anlarlar umarım.
Ekim 2014

Eyüp Ceviz bir yanıt verdi.

Google Pagerank güncellemesi ne zaman yapılacak?

Pagerank konusunda r10 üzerinden r10.net/google-optimizasyon/1343798-pr-... şöyle bir konuya denk geldim. Güncelleme olmayacağı söylemiş John Mueller.

Benim tercihim Pagerank güncellemesi beklemek, düşünmek yerine Trustrank, sayfa kalitesi ve domain kalitesi arttırmaya yönelik çalışmalar yapmak daha yararlı olacaktır.
Eylül 2014

Eyüp Ceviz bir yanıt verdi.

Statik web sayfamın olduğu siteye ilgi çekmek için blog.xyz.net isimli subdomain açtım. Yararları ve zararları hakkında bilgi verebilir misiniz? Sizce doğru yaptım mı?

blog.siteismi.com şeklinde yapmanız iyi olmuş. Google ayrı bir site olarak görüyor bu tür oluşturulan subdomainleri.

Hayırlı olsun. Bol hitli günler.
Temmuz 2014

Eyüp Ceviz  yeni bir  gönderide  bulundu.

E-ticaret Siteleri İçin Adwords Önerileri

Yakın bir zamanda adını vermiyim bir dikey e-ticaret sitesinin adwords reklamlarını hazırlamaya, hazırladıklarınıda optimize etmeye başladım. Bu konuda neler yaptığımı anlatacağım. Bir sonraki konuda ise reklamları açtıktan sonra nasıl optimize etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

Sormak istediğiniz bir soru olursa yazı altında bulunan forumu doldurarak sorunuzu bana iletebilirsiniz. Adwords danışmanlık hizmeti almak isterseniz buraya tıklayarak iletişim sayfasından telefon ve mail adresime ulaşabilirsiniz.

Google Adwords Text Reklamları

Text reklamlarını bu sektördeyseniz bilmiyor olamazsınız. Google üzerinden arama yatığımızda sıralamada ilk 3 ve sağ tarafta bulunan metin reklamlardır. Telefon almak isteyen bir kullanıcı google üzerinden İphone 5s araması yaptığında sizin sitenize gelmesini istiyorsanız adwords text reklamlarınız hazır olmak zorunda.
Adwords text reklamlarınızı oluştururken başlıkların, metin kısmının ve görünen url’de kelime geçmesi görünürlük açısından size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Diğer optimizasyon önerlerini diğer konuya saklıyorum. 7509

Text reklam örneği;

7509

Google Adwords Display Reklamları

Adwords Display reklamlarını kullanabilirseniz text reklamlarından daha etkili olduğunu söyleyebilirim. (Kişisel görüşüm) Görüntülü reklamlar sayesinde ürünlerinizi kullanıcılara göstererek bu ürünü almalısın imajı vermelisiniz. Display reklamlarının text reklamlarından farkı kullanıcılara bu ürüne ihtiyacı olduğunu gösteriyor olmanız. Buraya birazcıkta remarketing giriyor olsa da iyi hedeflenmiş bir display reklamı büyük oranda kâr etmenize olanak sağlar.

Display reklam örneği;
7509

Google Shopping Reklamları

Ürün listeleme reklamlarının yeni adı Google Shopping oldu. Google Shopping ile beraber bir çok yeni özellik geldiğini belirtmeliyim. Ürün listeleme reklamlarını nasıl açacağınızı, açtığınız ürün listeleme reklamlarını Google Shopping’e nasıl aktaracağınızı anlatmıştım. [İlgili linkler : 1, 2] Ürün listeleme reklamları sağ tarafta ürününüz hakkında açıklama, görsel ve fiyatı çıkan reklam biçimidir. 100 veya daha fazla ürününüz varsa shopping reklam modelini mutlaka ama mutlaka kullanmalısınız.

Shopping reklam örneği;
7509

Remarketing

Tamam tamam adwords’un bütün reklam modellerin seviyorum doğruya doğru. Remarketing sitenize gelmiş kullanıcılara sonradan tekrar ürünlerinizi gösterebileceğiniz reklam modeli. Nasıl mı? Kullanıcılar sizin sitenize geldiğinde çerezlerini bırakır. Biz bu çerezler sayesinde kullanıcılara özel olarak ürünlerimizi tekrar gösterebiliriz. Burada dikkat etmeniz gereken konu sitenize gelmiş her kullanıcıya mı remarketing yapmak istiyorsunuz yoksa belli bir kategoriye girmiş kullanıcıya mı reklam yapmak istiyorsunuz.


Yukarıdakileri madde madde yazdığımız her şeyin bir dönüşümü olacak ve bu dönüşümleri takip etmiyorsanız bir süre sonra hepsi boşa gitmiş olacak. Dönüşüm takibi yapmanız sizin hangi reklam modelinde daha başarılı olduğunuzu hangi ürünlerinizin daha çok satıldığını hangi saatte ürünlerinizin daha çok satıldığını öğrenebilirsiniz. Böylelikle hem yüksek adwords maliyeti harcamamış olursunuz hemde daha fazla ürün satmış olursunuz.

Şimdilik adwords ile kalın.

Kaynak: eyupceviz.com/e-ticaret-siteleri-icin-a...
Haziran 2014

Eyüp Ceviz bir yanıt verdi.

Google Analytics nasıl kullanılır?

Buradaki asıl sorulması gereken soru temel seviyede mi kullanılacak yoksa üst düzey olarak mı kullanılacak olması. Bunun kararı verildikten sonra giderek google analytics yardım merkezindeki(goo.gl/ZEAZFe) bilgileri talan edilip sonrasında uygulayarak nasıl kullanılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz.
Mayıs 2014

Eyüp Ceviz bir yanıt verdi.

Yazmış olduğunuz bir blog ya da internet adresiniz var mı?

Seo, Adwords, Analytics üzerine yazdığım kişisel blogum: eyupceviz.com
Mayıs 2014

Eyüp Ceviz bu yanıtı beğendi:

Google'da nasıl bir çalışma ortamı var ve nasıl Google'da çalışabilirim?

Bir arkadaşım Google'da uzun zamandır çalışıyor ve Dublin'de yaşıyor. Onunla yaptığımız konuşmalardan bazı aktarımlar yapayım.

Öncelikle arkadaşım 4 dil biliyor ve bu dilleri kendi kendine öğrenmiş biri (nasıl diye sormayın). Son mülakatında bu dillerin hemen hepsini farklı kişilerle konuşmuş. Yani mülakata katılanlardan biri ile Fransızca, biri ile İngilizce... vs. Bu söylediklerim gözünüzü korkutmasın, çünkü Google'da çalışmak için bu özellikler mutlaka şart değildir. Ben sadece arkadaşımın gerçekten farklı bir insan olduğuna dikkat çekmek için bunları yazdım.

Benim fikrimi sorarsanız; Google veya Microsoft gibi bir firmada çalışmak istiyorsanız cesur olmalısınız ve alanınızda gerçekten çok iyi olmalısınız. Bunun yanı sıra yaratıcı, dışa dönük, algısı açık olmalı ve elbette en azından İngilizce bilmelisiniz. Bu durumda bence başvuru yapmanızda hiç bir sakınca yoktur.

Google'da çalışma temposu ve çalışma zamanlamaları konusu inploid'de başka sorular altında zaman zaman bahsi geçmiş bazı örnek uygulamaları içeriyor. Örneğin; Google çalışanları haftalık çalışma zamanlarının %20'si gibi bir süreyi zorunlu olarak üzerinde çalıştıkları proje dışında istedikleri herhangi bir projeye ayırıyorlar. Yani, genel tabiri ile "şirket içi girişimcilik" yapısı. Gmail gibi ürünler bu sistemle çalışanlar tarafından ortaya çıkarılan ürünler.

"Şirket içi girişimcilik" ile ilgili olarak:
Kurum içi girişimcilik (intrapreneurship) nedir?
İşletmelerdeki iç girişimciler neden destek görmez, inovatif hareketler için aslında en etkili yöntemlerden biri iç girişimciler değil midir?

Bunun yanı sıra benim çıkarımlarıma göre; Google'da hemen hemen her iş için "işinin en iyisi" denilebilecek çok başarılı kişiler çalışıyor ve bu kişiler sürekli olarak uzmanı oldukları işi yapıyorlar. Yani; hemen her konuda uzman kişiler var ve bu uzmanlar uzmanı oldukları işi yapmak dışında başka bir şey pek yapmıyorlar (kurum içi girişimcilik konusu hariç) .

Çalışma saatleri bence Türkiye'ye göre çok hafif kalır. Haftada 3-4 gün diyebiliriz (kesinlikle 5-6 gün değil) .

Arkadaşımın bahsetmeye değer bulduğu şeylerden bir diğeri ise; dünya mutfağı :) Dünya mutfağından örnekler bulabileceğiniz bir yemek servisi alabiliyorsunuz. Çin, Hindistan, Meksika ... vs mutfaklardan çeşit çeşit yemekler bulunuyor restoranlarında.

Ortam olarak nasıl bir yer diye soracak olursanız; ben gitmedim görmedim. Ancak Serkan Köse (@serkan) bu konuda belki yardımcı olabilir. Bunun dışında internette bir çok fotoğraf var zaten: google.com/search? Q=google+office& sourc...

Umarım bu bilgiler faydalı olur.

Güncelleme:
Gmail'in hikayesi: time.com/43263/gmail-10th-anniversary/
%20 zaman: wired.com/2013/08/20-percent-time-will-...
Nisan 2014

Eyüp CevizBüşra Gürler kişisini takip etmeye başladı

Büşra Gürler, Üniversite Öğrencisi, @busragurler

MIS öğrencisi, yaşar, düşünür, hisseder.

Daha Fazla