Bilmek istediğin her şeye ulaş

Furkan Muhammed Terzi, 

Lise Öğrencisi

Lise Öğrencisi Furkan Muhammed Terzi inploid.com'da 1 soru sordu, 8 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Nisan 2015

Furkan Muhammed TerziJavascript konu başlığını takip etmeye başladı.

Javascript

JavaScript Netscape Navigator 2.0 ile birlikte Brendan Eich tarafından geliştirilen ve önceleri Mocha daha sonra LiveScript olarak adlandırı...

Şubat 2014

Furkan Muhammed Terzi bu yanıtı beğendi:

En iyi öğrenme tekniği sizce nedir?

1. Merak
2. Yaparak, yaşayarak
3. İnploid
Şubat 2014

Furkan Muhammed Terzi bir yanıt verdi.

Şubat 2014

Furkan Muhammed Terzi bir yanıta alt yorum yaptı

Finlandiyada havanın nasıl olduğunu bilmem ama Türkiyede gayet iyi...
Bence evet hatta diğer ülkelere göre daha çok...

Ülkemizde ırk, din, dil ayrımı olmadığı için çok mutluyum.
Bazı arap ülkelerinde baş örtüsüz kadınlar cezalandırılıyor...

Ülkemizin insanı çok hoşgörülü ve bu özelliğimiz asırlardır süregeliyor fakat ülkemizdeki bazı insanlar için aynını söyliyemiyorum. İstisnalar kaideyi bozmaz =)
Şubat 2014

Furkan Muhammed Terzi bu yanıtı beğendi:

inploid'de kaç kullanıcı var?

Kaç kullanıcı var bilmiyorum ama faal olarak kullanıcı sayısı olması gerekenin çok altında herkesi yararlanabileceği bir site ve bence yararlanılmalıda
Şubat 2014

Furkan Muhammed TerziSerpil Güven kişisini takip etmeye başladı

Serpil Güven, Lise Öğrencisi, @gamzecik

Şubat 2014

Furkan Muhammed TerziÖzlem Cingöz kişisini takip etmeye başladı

Özlem Cingöz, Lise Öğrencisi, @ozlemcingoz

açık ve net..

Şubat 2014

Furkan Muhammed Terzi bir yanıt verdi.

İnanç özgürlüğü olan bir ülkede mi yaşıyoruz?

Bence evet hatta diğer ülkelere göre daha çok...

Ülkemizde ırk, din, dil ayrımı olmadığı için çok mutluyum.
Bazı arap ülkelerinde baş örtüsüz kadınlar cezalandırılıyor...

Ülkemizin insanı çok hoşgörülü ve bu özelliğimiz asırlardır süregeliyor fakat ülkemizdeki bazı insanlar için aynını söyliyemiyorum. İstisnalar kaideyi bozmaz =)
Eylül 2013

Furkan Muhammed TerziBilgisayar konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar

Altbaşlıklara ayrılmış şekilde genel bilgisayar mevzuları.

Eylül 2013

Furkan Muhammed Terzi  yeni bir  gönderide  bulundu.

Blender 3D'ye giriş.

Blender 3d'ye başlangıç dersi

Blender indirme linki:
blender.org/download/get-blender

Blender 3D
Eylül 2013

Furkan Muhammed TerziBlender 3D konu başlığını takip etmeye başladı.

Blender 3D

3D çizim ve animasyon programı

Eylül 2013

Furkan Muhammed Terzi  bu yazıyı beğendi:

Gelişen Sanal Havacılık

Türkiye'de ciddi bir şekilde kitlesi olan bu dalın ülke havacılığının gelişmekte olduğunun kuşkusuz göstergesi. Artan pilot olma merakı ve çeşitli şirketlerin verdiği uçak siparişleri doğrultusunda havacılığın önümüzdeki yıllarda ne denli önem kazanacağının ve büyüyecek havayolları ve havacılık sektörü ile istihdamların artacağı kuşkusuz. Özellikle Bakanlığın vermiş olduğu yabancı pilotların azaltılması yolundaki direktif de yerli istihdamların artacağına işaret. Batılı ülkeleri Türkiye neden yakalamasın?

Eylül 2013

Furkan Muhammed Terzi bu yanıtı beğendi:

Uçaklar yıldırımdan nasıl korunur?

Bildiğim kadarı ile yanıtlayayım. Kabaca uçağı yıldırım çarpmasından koruyan iki sistem vardır. ( Kabaca diyorum fakat her firma kendi tasarımına göre ek sistemler geliştirmiştir. bu sistemleri uçağın tasarım manuallerinden görebilmeniz mümkündür.

İlk olarak Micheal Faraday adında bir abi Faraday Kafesi diye birşey icaat etmiş. sene 1836. adam ileri görüşlü o yıllarda kendi icadının kullanıldığı Airbus A380 görseydi sanırım kalpten hakkın rahmenite kavuşurdu.
Bu çok saygıdeğer abimiz iletken tellerle bir kafes yaparak yıldırım simülasyonu yapmış. bir de ne görsün akım kafes içine zarar vermiyor dış yüzeyde kalıyor ve kayboluyor.

Faraday Abi nin kafesi :
Uçak


( daha bilimsel açıklama için : en.wikipedia.org/wiki/faraday_cage ) yıllar sonra uçak yapan firmalar bu kafes tasarımını uçaklarda kullandılar. yani bindiğiniz her uçakta aslında bir Faraday Kafesi var. Adam cennetlik yoksa hepimiz ızgara olacaktık.buyrun bu video da 747 ye yıldırım düşüyor. etraf karnaval alanı gibi haha :)
gördüğünüz üzere hiç birşey olmadan uçak tırmanışa devam ediyor.

Bir de statik elektrik denen bir zımbırtı var.çoğunuz ilkokuldaki fizik dersinden hatırlarsınız. plastik bir çıbığı kazaklarımıza sürtüp küçük kağıt parçacıklarını çekmesini izlerdik. o zaman kafamız basmıyordu. bu ne diyordum? statik elektrik bu diyorlardı. aq 8 yaşındaki çocuk nerden bilsin statik elektiriği neysee..
Statik elektrik aslında kötü bişiydir. yıldırım düşmelerini tetikler. nesnelerin yüzeylerinde de bazı nedenlerden statik elektrik olabilir. pek tabii uçaklarda da bu mümkün. adamlar bunuda düşünmüşler ve uçak yüzeylerine statik elektriği boşaltacak Discharger lar yerleştirmişler. Ahanda size resimli örnek :

resimde gördüğünüz kanat üzerindeki ince tel benzeri çıkıntılara Static Discharger denir.
1)
Uçak

2)
Uçak

Adamlar herşeyi düşünmüş abilerim,ablalarım.siz biletinizi aldıktan sonra gökyüzünün keyfini çıkarın.
Relax,take it easy !
Eylül 2013

Furkan Muhammed Terzi bu yanıtı beğendi:

Neden bazı uçak yolculuklarında kulaklar tıkanır, diğerlerinde tıkanmaz? Uçuş personeli bu durumla nasıl baş eder?

Bazısında tıkanır,diğerinde tıkanmaz diye birşey olamaz :)insan vucüdu uçmak için yaratılmadı. bu yüzden havalandığında vucüdumuzda bazı değişiklikler olur. yukarı çıktıkça basınç düşer,hava yoğunluğu azalır.buna bağlı olarakda oksijen azalır. Yolcu uçaklarında kabin basınçlandırılır ve oksijen sistemleri sayesinde kabine oksijen verilir.

Örnek olarak bir Boeing 737 nin basınçlandırma sistemi kontrolünü aşağıdaki resimde görebilirsiniz :

Sivil Havacılık

normal olarak uçak 10 bin feet in üzerine çıktığında nefes almanız zorlaşır ve düşük basınçtan kulaklarınızda bir çınlama veya hafif ağrı hissedersiniz. ama yukardaki basınçlandırma sistemi sayesinde uçak 40 bin feet e de çıksa bir sorun yaşamazsınız. kulaklarınızdaki çınlama veya ağrılar uçağın dikey olarak hızlı irtifa alıp,vermesinden kaynaklıdır. bu her bünyede farklı sonuçlar doğurabilir.
en son basınçlandırılmamış bir çift motorlu piper la Adana dan Antalya ya giderken torosları geçmek için 11 bin feet e çıkmak zorunda kaldık. Antalya ya doğru alçalmaya başladığımızda benim kulaklarımdan çeneme kadar ağrı girdi. ve indikten sonra geçici duyma sorunu yaşadım. nedeni kabinin basınçlandırılmamış olması ve bizim 11 bin feet e çıkmamızdı.

Sonuç olarak yolcu uçaklarındaki kulak çınlaması,tıkanması aslında bünyenizle alakalı uçağın ani irtifa alıp vermesinden kaynaklı basınçla ilgili bir sorundur. bunun için uçuş öncesi bir sakız alıp çiğneyin. bu vücudunuzdaki iç basınç ile dış basıncı eşitler. ya da tıkanmayı hissettiğiniz anda ağzınızı esniyormuş gibi açıp kapayın. çok ciddi ağrı ve kalıcı bir acı varsa mutlaka doktora gidin. iç kulakla alakalı sorunlarınız olabilir.
Eylül 2013

Furkan Muhammed Terzi bu yanıtı beğendi:

Kanadı ters ok açılı uçak nedir, uçuşa faydaları neler olabilir?

Arkadaşlar gayet güzel açıklamışlar. Konuya dair Hürriyet'in bir haberini hatırladım:
"Ters kanatların daha kolay bir hava akımı sağladığı için yakıt tasarrufuna yol açtığı ifade edildi.

İlginç model ile DLR'nin merkezindeki rüzgar kanallarında çeşitli deneyler yapılırken, elde edilen sonuçların son derece olumlu olduğu belirtiliyor. "Lamair" adı verilen proje sayesinde önümüzdeki yıllarda yolcu uçaklarının daha tasarruflu olabileceği, bunun da yolcu ücretlerine olumlu yönde yansıyabileceği açıklandı.

İlk bakışta göze hatalı bir uçak izlenimi veren yeni kanatlar, üç yıllık bir çalışmanın eseri. Havada kanatların etrafında daha az türbülans oluşmasını önleyen yeni sistem, hava akımının kanatların etrafından kolayca süzülmesine olanak sağlıyor.

Süddeutscne Zeitung gazetesine konuşan proje sorumlusu Arne Seitz "Hava akımları kanatlara etki yaptığı için uçakların yavaşlamasına neden olur. Hep aynı hızda kalmak için motorlara daha fazla güç verilir, daha fazla yakıt tüketilir" bilgisini verdi. Proje ile ilgili 2013'te de deneylerin devam edeceğini bildiren yetkililer, bütün risklerin ortadan kaldırılması için çalışmaların sürdüğünü açıkladılar.

2. Dünya Savaşında da bazı savaş uçaklarında denenen "ters kanat" sistemi, bugüne kadar yolcu uçaklarında kullanılmadı. Yapılan testlerde şuan bile yakıtta yüzde 10'a varan tasarruf sağlandığı, bu oranın daha da artabileceği belirtiliyor."

Aşağıdaki videoda bu tarz kanatlı Amerikan yapımı bir uçak görülüyor (Arkadaşların bahsettiği Grumman X-29):

Uçak
Kanat plan biçimleri...

Uçak
Bu da benzer şekilde Rusların uçağı Su-47 Berkut...
Eylül 2013

Furkan Muhammed Terzi bu yanıtı beğendi:

Kanadı ters ok açılı uçak nedir, uçuşa faydaları neler olabilir?

Uçaklarda aranan en önemli özelliklerden biri dengedir. Kanadı "Ters Ok Açılı" olan uçaklarda ise denge konusunda sorunlar yaşanmaktadır. Ancak diğer taraftan, bu kanatlara sahip uçaklar çeviklik ve manevra kabiliyeti konusunda benzerlerine göre daha iyi durumdadırlar. 
1984 yılında gerçekleştirilmiş Grumman X-29 projesi ile bu kanatların uçağa iyi bir manevra kabiliyeti kazandırdığı görülmüştür. Ayrıca günümüzde Su-47 Berkut Muharebe uçağı da bu teknolojiyi kullanmaktadır. Bu uçağın en büyük sorunu olan denge problemi de bilgisayar sistemleri ve elektronik donanımlı uçuş sistemi ile giderilmiştir.
Bu kanat tipi genellikle tandem uçaklarda, planörlerde ağırlık merkezinin öne doğru ve taşıma merkezine yakın bir konuma çekilmesi için kullanılmaktadir.
Eylül 2013

Furkan Muhammed Terzi bu yanıtı beğendi:

Uçaklar nasıl uçar?

Kısaca özetlemek gerekirse, uçaklar içinden geçtikleri havanın kanatlarda oluşturduğu basınç farkından dolayı uçabilirler. Kanadın üst yüzeyi kavislidir. Burdan geçen hava daha uzun yol izleyerek kanat yüzünde ilerler. Bu sebeble kanadın üstünden geçen havanın basıncı, alt yüzeydekine göre daha düşük olur. Kanadın altındaki hava basıncı üst yüzeydekinden yüksek olduğu için, kanatta bir kaldırma kuvveti oluşturur. Uçak bu sayede havada tutunabilir. Bu kuvvete LIFT denir.
Eylül 2013

Furkan Muhammed Terzi bir yanıt verdi.

Başarılı öğrencilere daha çok burs şansı verilirken vasat öğrencinin suçu nedir?

Bu sorunun cevabı bursların neden verildiğinde yatar...Örneğin bir dershaneyi ele alalım:
Dershanenin müdürü(yada her neyse) dershanenin başarısını ve gelirini arttırmak için diğer öğrencilerin o dershaneyi tercih etmesini sağlamalıdır. Bunu yapmanın birçok yöntemi vardır, bunlardan biri de dershaneden başarılı öğrenciler çıkarmaktır. Başarılı öğrencileri dershaneye çekmenin en iyi yolu burs sınavlarıdır.
Kötü öğrenciler genelde dersleri takmazlar ve bu yüzden dershaneye pek ihtiyaçları yoktur. Eğer vasat öğrencilere burs verirseler para kazanamazlar çünkü dershanelere çekilmek istenen kitle onlardır. =(
Mayıs 2013

Furkan Muhammed TerziC++ (Programlama Dili) konu başlığını takip etmeye başladı.

C++ (Programlama Dili)

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla