Bilmek istediğin her şeye ulaş
Eylül 2014

Ferit Binici bir yanıta alt yorum yaptı

Alamazlar çünkü hukuki değil.Onlar fazla para kazanmak için birçok şeyi görmezden geliyorlar.İmza atıldıktan sonra kayıt yapılan kişiyi arayıp sorgulaya bilirlerdi.Bunu da yapmadılar.Bende bu vakaya güvenerek gitmedim.Sonra beni arayıp aylar sonra ulaştılar.Karşımda telefona çıkan kız ukalaca konuşmaya başladı.Sorgularcasına ve üstüne tehditkar.Taksitlerini ödemelisin senet var derken.Hukuk dışı iş yaptınız dedim.Detaylıca anlattım.Ukala kız kahkahalar atan kıza döndü.O gün bugündür aramadı.
Eğer ders hizmeti almadıysan.Dershanenin eğitim zamanı başlamasıysa kaydını iptal edebilirsin.Bende geçen yıl arkadaşım vasıtası ile kayıt oldum.Ders zamanı geldi gitmedim. Her ay aradılar konuşmadım. 6 ay sonra aradıklarında konuşmaya karar verdim.Bana aylık taks itleri ödemediğimi söylediler.Dedim hizmet almadım. Ayrıca benim yerime başkasının imzası var arkadaşım kayıt ettirmiş bu hukuki değil dedim. Ondan sonrada daha aramadılar.
Eylül 2014

Ferit BiniciBelgi Saygı kişisini takip etmeye başladı

Belgi Saygı, Oyuncu, @belgisaygi

Birşey diyeceğim. .. Ee şey.. Neyse ben, sanırım sss... Ya boş ver ya.. Nasılsın? Herşey yolunda mı?

Eylül 2014

Ferit Binici yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2014

Ferit Binici  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ucuz ölümler ülkesi,Kaza mı kader mi Polemiği

İnploid eki ilk yazımı toplumsal meselemiz olan bir konu ile başlatmak istedim. Sıkça gündemimize giren zamanla sıradanlaşıp normalleşen ve neticesinde toplumun tepki verme refleksinin yok olup.Neticeyi kaderle süsleyip konuyu örtbas eden zihniyeti ele almaya çalışı-cam.

Başlığımın ilk cümlesi ucuz ölümler ülkesi, bunun sebebi gerekli önlemlerin alınmayışı, ihmale açık ortam yaratılması, denetleme mekanizmasının işlemeyişi ve meydana gelen kazaların sorumlularının ceza almaması. Bu saydığım faktörler ucuz ölümler ülkesinin değişmez ilkeleridir. Şimdi bir kaç örnek vereceğim kazalar ile ilgili son 10 yıldaki kazaları listelesem yazıyı kimse okumaz uzun olur.Soma maden faciasına dahi girmeden son 10 günde yaşanan üç kazayı burada örnek göstereceğim.

1.Vaka BARAJ KAPAKLARI AÇILDI PİKNİKÇİLER SULAR ALTINDA KALDI
Siirt Alkumru Barajı'nda meydana gelen taşkında 5 kişi öldü, 1 kişi de kayboldu. hurriyet.com.tr/gundem/2706676...

2.Vaka
Damperi açık tanker, üst geçidi devirdi
İstanbul Avcılar'da E-5 karayolu üzerinde bulunan bir üst geçit, bir yakıt tankerinin çarpması sonucu çöktü. Kazada 1 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı
ntvmsnbc.com/id/25535323/

3.Vaka
Mecidiyeköy'de inşaatta asansör çakıldı
İstanbul Mecidiyeköy'de yıkılan Ali Sami Yen Stadı'nın arazisine yapılan inşaatın asansörü 32. Kattan zemine çakıldı. 10 işçi hayatını kaybetti. cnnturk.com/haber/turkiye/mecidiyekoyde...

Yazımın 2. Başlığı ise kader kaza polemiği. Bunun sebebi ise, her kaza olayında toplumun tartışmaktan kaçınmadığı klişe mevzular.Eceli gelmişse ölür, yazılan kader değiştirilemez gibi söylemler.Peki sahiden bunca vaka kader mi. Yoksa ihmalkarlığın üstünü örtmek için mi bu kavram ön plana itiliyor.

Örneğin bir çalışma alanında, çalışan işçiler işin tehlikesi konusunda sadece uyarılmış. Ancak tehlikenin azaltılması için önleyici prosüdürler uygulanmamış. İş güvenliği uzmanı maaşını şirket tarafından alıp bağımsız olmadığı için eline aldığı kalemle kağıda bir şeyler karalamış. Durumu yetkililere bildirmiş.Ama vicdan yoksunu, gözünü para bürümüş patron uşağı, müdür bir şey olmaz devam demiş. Kara gün gelmiş. Kazada canlar gitmiş. Sonra rahmet okunup kader denmiş. Sorumlu kişiler topu birbirine atıp suçu canından olan işçiye atmış. Ardından bu sorumsuzluğu denetlemesi gereken devlet mekanizması bilimsel metodlar yerine halk arasında hayalet gibi dolaşan kader kavramıyla kendini savunmuş. Ölen ölmüş, kalan acısıyla yaşlanmış. Ucuz ölümler ülkesinde ihmalkarlığın faturası kadere çıkarılmış.

Son söz,buradan Devlet mekanizmasını yönetenlere, Dünyanın en büyük 10 ekonomisi olma hedefi kadar, en güvenilir, yaşanabilir ülke olmanın da doğru bir hedef olduğunu, birileri Cumhurbaşkanına, anlatmalı işin içine kaderi katmadan.
Eylül 2014

Ferit Binici bir yanıt verdi.

Puanı örgün öğretime tuttuğu halde 2.öğretim yazan bir öğrenci, üstelik maddi durumu da iyi iken sizce fazla mı acele ediyordur çalışmak için?

Kimmiş bu öğrenci ? =) Şunu söylemeliyim iş dünyasına giriş yapmak ne kadar erken ise o kadar fayda gösterir uzun zaman hayatını okul sıralarında geçirenler belli bir zaman sonra sıralardan ayrılamaz tekrar okula yazılıp uzun müddetçe bu durumu devam ettirebilirler.Belli zaman sonra işe başlama korkusu sarar.Zaten Türkiye de okuyorsan maddi durumunda iyi ise kimse gelip neden okuyorsun demez.Dokunan seni eleştiren olmaz. Bu durumda işe atılma konusunda ataletsizlik yaratabilir.
Eylül 2014

Ferit Binici bir yanıt verdi.

Sizce CHP'nin yeni genel başkanı kim olmalıdır?

CHP nin lider değil zihniyet reformuna ihtiyacı var.Muharrem ince genel başkan olsaydı. 2015 te gene sandığa gömüleceklerdi. Karşılarında siyasetin hem taktisyeni hem teknisyeni olan Cumhurreislikle birlikte artık siyasetin tasarımcısı olan RTE var. Şuan Türkiye de muhalefetin lideri Selahattin Demirtaş. Bu son çıkışları çok etkili oldu. Türkiye deki entelijansiya`nın da desteklediği isim.CHP nin başına geçerse dengeleri zorlar.Ancak bu pek mümkün değil gibi görünüyor.CHP zihniyetinden zamanında halkı çok çekmiş partinin başına geçmesi büyük ikna gerektirir.
Eylül 2014

Ferit Binici bir yanıt verdi.

İstanbul'da bir kitabevi açmanın maaliyeti nedir?

Arkadaşım caner ile uzun zamandır düşündüğümüz iş alanı. Ama sadece kitap olmayacak çay içme alanıda bulunacak. En önemli sorun yerini iyi seçmek. Üniversitelerin olduğu yer mantıklı. Ama kira daha yüksek oluyor. Burada önemli olan diğer konu kitapçının alan olarak ne kadar büyük olacağı. Bunlar maliyeti belirleyen faktörler. Kısacası 50 bin lira başlangıç için idealdir.
Eylül 2014

Ferit Binici bir yanıt verdi.

Tahrik etmeyen barbie hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tahrik etmeyen damacana yapılmadan bunun yapılmasını kınıyorum=))
Eylül 2014

Ferit Binici bir yanıt verdi.

Türkler Müslümanlığı kabul etmeseydi sizce neler olurdu?

Cevap basit hristiyan olurlardı. Selçuklu ve osmanlı diye bir devlet olmazdı. İstanbul günümüzde doğu roma olurdu.
Eylül 2014

Ferit Binici bir yanıt verdi.

Sizce de çok fazla uyumuyor muyuz?

Mecaz anlamdamı yoksa gerçek anlamdamı soruyorsunuz?
Eylül 2014

Ferit Binici bir yanıt verdi.

Lise 2 otomasyon (kontrol) öğrencisiyim. İleride iyi bir mühendis olabilmek için kendimi hangi konularda geliştirebilirim?

Matematiğin çok iyi olmalı. Fizik, kimya bilmende çok önemli. Bunlar temel bilim dersleri.
Ağustos 2014

Ferit Binici bir yanıta alt yorum yaptı

1. cümlenizde sitem var.2.Cümlenizde hem ön yargı hemde teslimiyet.3. Olarak da şunu sorabiliriz merakın çıkış noktası nedir ? Arzu edilenlerde merak edilemez mi ?=)
Merak duygumuz yok olsaydı bir bitkiden farkımız kalmazdı. Dünyada değişen şeyler, insanlar bizi ilgilendirmez; bir çiçeğin nasıl açtığını bile öğrenmek istemezdik. Bu da yaşamı reddetmek anlamına gelir. Bizler nefes alıyoruz, yemek yiyor ve işiyoruz. Ancak yaşamak tamamen "merak duyulan" bir şeyden çıkagelir.

Yemeği merak edersin, farklı lezzetler keşfedersin. Meraktandır.
Kitap okur, farklı hikayeler öğrenirsin. Meraktandır.
Gezersin, dünyayı tanımak istersin. Meraktandır.
Aşık olur, sevişir, bir bedeni tanımak istersin. Meraktandır.
Bir nehri keşfetmek, bir dağdan atlamak istersin. Meraktandır.

Kısacası hepimiz hayattayız ama bize "Yaşıyorum! " dedirten şeylerin hepsi meraktandır.
Ağustos 2014

Ferit Binici bir yanıta alt yorum yaptı

Tabi ki de gene katılmıyorum =)) Ama önce şunu söylemeliyim bir bedeni milim milim tanıma durumunu ilk defa sizden duyuyorum.Nano teknolojinin içimizdeki hislere karışıp arzularımızı bu kadar detaya sürükleyebileceğini tahmin etmezdim.Ama insanoğlu işte sınır tanımayan varlık.Umarım bu milim durumu daha detaylara dökülüp mikroskop kullanmaya sonrasında ise dahiliye durumuna geçilip neşterle deri altı meraka sürüklenmez umarım =))

Bence siz merak etme duygusundan çok arzu etme duygusundan bahsediyorsunuz..Hayatında gıdaya ulaşım sorunu çekip hiçbir zaman tam tokluk görememiş birisi tokluğu merak etmez.Tokluğu arzu eder.Merak bilinmeyenle daha yakın duran bir şey.Siz ise söylemlerinizde temelsel olarak bildiğiniz şeyleri merak ettiğinizi belirtiyorsunuz.Sadece bildiğiniz istekleri yada ihtiyaçları genişletip çeşitlendiriyorsunuz.Ve bu durumu merak olarak nitelendiriyorsunuz.Bence daha çok arzu ediyorsunuz.Mesela verdiğiniz sevişme örneğini irdeleyelim.Her iki durumda da aynı aksiyonu gerçekleştiyorsunuz.Çocuk yapmanın matematiği olmadığı için.Bu durumun adı da seks yapma oluyor.Aradaki tek fark sadece bir prezarvatif.Çocuk yaparken prezarvatif takılmadığına göre his artışı daha yoğun olacağı için sizin milim milim diye tabir ettiğiniz duruma daha yakın durmuş oluyor.Ve sizin tabir ettğiniz farklılığın tam tersi oluyor.Belkide doğal olan inorganik olan hayal ve arzularımızı yeniyor.Toparlayacak olursam buradan şunu anlamalıyız ki fazla merak iyi değildir sözü sanki sizin için söylenmiş =))
Son söz olarak hala katılmadığıma teşekkür ediyorsanız.Bende rica ederim.Farklı düşünceleri görmek merakın yada benim tabirimle arzun ise sana bol şans dilerim =))
Merak duygumuz yok olsaydı bir bitkiden farkımız kalmazdı. Dünyada değişen şeyler, insanlar bizi ilgilendirmez; bir çiçeğin nasıl açtığını bile öğrenmek istemezdik. Bu da yaşamı reddetmek anlamına gelir. Bizler nefes alıyoruz, yemek yiyor ve işiyoruz. Ancak yaşamak tamamen "merak duyulan" bir şeyden çıkagelir.

Yemeği merak edersin, farklı lezzetler keşfedersin. Meraktandır.
Kitap okur, farklı hikayeler öğrenirsin. Meraktandır.
Gezersin, dünyayı tanımak istersin. Meraktandır.
Aşık olur, sevişir, bir bedeni tanımak istersin. Meraktandır.
Bir nehri keşfetmek, bir dağdan atlamak istersin. Meraktandır.

Kısacası hepimiz hayattayız ama bize "Yaşıyorum! " dedirten şeylerin hepsi meraktandır.
Ağustos 2014

Ferit Binici bir yanıta alt yorum yaptı

Katılmıyorum yazdıklarınıza.İnsan merak etmeden de mecburdur sizin sıraladıklarınıza.Saydıklarınızın hemen hepsi birer ihtiyaçtır.Merak etmesende yemek istersin.Merak etmesende sevişmek istersin.Bu yaradılış kodunda var.Kitap ve gezmek merak kavramına daha yakın duruyor.Bu iki şeyi insan merak etmese bile hayatını sürdürebilir.Sadece entelektüel sermayesi zayıf kalır.
Merak duygumuz yok olsaydı bir bitkiden farkımız kalmazdı. Dünyada değişen şeyler, insanlar bizi ilgilendirmez; bir çiçeğin nasıl açtığını bile öğrenmek istemezdik. Bu da yaşamı reddetmek anlamına gelir. Bizler nefes alıyoruz, yemek yiyor ve işiyoruz. Ancak yaşamak tamamen "merak duyulan" bir şeyden çıkagelir.

Yemeği merak edersin, farklı lezzetler keşfedersin. Meraktandır.
Kitap okur, farklı hikayeler öğrenirsin. Meraktandır.
Gezersin, dünyayı tanımak istersin. Meraktandır.
Aşık olur, sevişir, bir bedeni tanımak istersin. Meraktandır.
Bir nehri keşfetmek, bir dağdan atlamak istersin. Meraktandır.

Kısacası hepimiz hayattayız ama bize "Yaşıyorum! " dedirten şeylerin hepsi meraktandır.
Ağustos 2014

Ferit Binici bir yanıta alt yorum yaptı

Kesinlikle katılıyorum size.Bazıları yaradılıştan ötürü olduğunu bile iddia ediyor.Hatta durumu normalleştirip.Kadın erkek heteroseksüel olarak nasıl hasta değilse eşcinssellerde değil diyenlerde var.Eşcinselliğin doğuştan olduğuna inanmıyorum.İnsan kız yada erkek doğar.Aksi durum tabiyata aykırı olur yaşam ikilik zıtsal dengesi üzerine kurulmuştur.Eşcinsellik kanımca ya keyfi bir tercih.Yada çocuk yaşlardaki cinsiyeti yanlış rollerden referans almadan kaynaklı.Birde biyolojik olarak insandaki bazı hormonel değişimlerden ötürü bu tercihe zemin doğabilir.
Psikologlar, danışmanlar hastalık değildir yazmış :) bakkaldan mı eğitim aldınız acaba ? Hastalıktır ve kökeni cinsel/ duygusal travma veya yanlış ana baba tutumudur... .
Ağustos 2014

Ferit Binici bu yanıtı beğendi:

Eşcinsellik tercih midir yoksa hastalık mıdır?

Psikologlar, danışmanlar hastalık değildir yazmış :) bakkaldan mı eğitim aldınız acaba ? Hastalıktır ve kökeni cinsel/ duygusal travma veya yanlış ana baba tutumudur... .
Ağustos 2014

Ferit Binici bir yanıta alt yorum yaptı

Ben doğuştan kimsenin eşcinsel olacağını düşünmüyorum.Eşcinsellik keyfi tercih yada sizin yorumunuzda belirttiğiniz gibi vücuttaki biyolojik değişimlerden dolayı ortaya çıkabilen bir tür hastalık.
Eşcinsellik öncelikle vücuttaki östrojen ve testosteron dengesiyle ilgilidir. Kişinin vücudu çok östrojen ve az testosteron salgılıyorsa östrojen miktarına göre kişi efemineleşir. Bir yere kadar kişi önce efemine olur, biraz artarsa biseksüel olur, daha da artarsa eşcinsel olur, hatta denge bir kadındaki gibiyse mutlaka cinsiyet değiştirmeye çalışır. Nasıl heteroseksüel bir erkek ya da kadın olmak bir hastalık değilse eşcinsellik de yaradılış şeklidir. Bazı durumlarda denge birbirine çok yakındır, o durumda kişi seçim yapar ya da yapmaz, oluruna bırakır. Bu homofob sorular ne zaman azalarak bitecek merak ediyorum... .
Ağustos 2014

Ferit Binici bir yanıta alt yorum yaptı

Bu soru haricinde farklı konularla ilgili 20 adet daha soru sordum.Birçok cevap aldım.Ve şundan çok eminim ki en gereksiz ve yetersiz cevabı sizden aldım.Siz sorulan soruyu kişinin tek ilgi alanı olarak tanımlaya biliyorsanız.Mantık hatasına yakalanmışsınız demektir.3 günlük dünyanızda kendinizi daha iyi eğitmeniz dileği ile.
SU ÜÇ GÜNLÜK DÜNYADA TEK İLGİ ALANIN BU MU YANİ ?
Ağustos 2014

Ferit Binici yeni bir  soru  sordu.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Adalet

96 Kişi   51 Soru

Avukat

141 Kişi   51 Soru

Mal

663 Kişi   367 Soru

Akıl

211 Kişi   26 Soru

Felsefe

1948 Kişi   501 Soru

Bilim

865 Kişi   286 Soru

Mantık

54 Kişi   24 Soru

Dinler

1126 Kişi   329 Soru

Edebiyat

984 Kişi   204 Soru

Tarih

129 Kişi   150 Soru

Gelecek

42 Kişi   37 Soru

Gündem

145 Kişi   86 Soru

Siyaset (Türkiye)

1481 Kişi   473 Soru

Ekmeleddin İhsanoğlu

1 Kişi   2 Soru

Siyaset (Türkiye)

1481 Kişi   473 Soru

Yaşam

1231 Kişi   398 Soru

Psikoloji

2919 Kişi   968 Soru

Sosyal Medya

1442 Kişi   213 Soru

Sosyoloji

591 Kişi   151 Soru

Yahudilik

15 Kişi   12 Soru

Siyaset (Dünya)

294 Kişi   120 Soru

Komplo Teorileri

19 Kişi   11 Soru

Ekonomi

114 Kişi   110 Soru

Ölüm

549 Kişi   125 Soru

Uzay

228 Kişi   96 Soru

Sevgililer Günü

9 Kişi   15 Soru

Atatürkçülük

89 Kişi   13 Soru

Demokrasi

77 Kişi   65 Soru

Cumhuriyet

30 Kişi   13 Soru