Bilmek istediğin her şeye ulaş
Haziran 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Sekiz yaşındaki yeğenimin kıskançlıktan dolayı yeni doğan kardeşine zarar vermesinden korkuyorum. Nasıl hareket etmeliyim?

Ben olsaydım onun yerini almadığını ikisinin artık aynı gemide olduğunu gösterecek şeyler yapardım. Kardeşinin ona ihtiyacı olduğunu hissettirirdim. Sorumluluk yükleyip kardeşinin ona ait bir birey olduğunu aşılamaya çalışırım. Böylece ebeveynlerini Kıskanmak yerine kendi onun parçası olarak görür. Bak abisi seni istiyor bak ablası yemeğini sen yedirince yedi gibi.. Ne kadar doğru olur bilemiyorum kıskançlık için de aslında biz seni daha çok seviyoruz o sonradan geldi gibi değil ya da ona araba aldık sana da kamyonet.. Tarzında yaklasmak yerine kardesine bir araba alalım mi beraber gibi yaklaşmak gerekli diye düşünüyorum. . .
Mayıs 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Doğum için bir kursa gitmek sizce gerekli midir?

Kesinlikle gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Doğum kurslarının ücretleri her gebe için uygun olmayabilir ancak artık her devlet hastanesinde gebe okulları mevcut. Burada ebeler gebelere doğum doğum sonu gerekli danışmanlığı sağlıyor. Danışmanlık hizmeti alan bir gebe ile almayan biri doğum masasında çok farklı oluyor. Daha bilinçli ne yapması gerektiğini bilir halde oluyor. Bu da hem doğum ekibi hem de gebe için avantajdır. Sınava son dk ders çalışmak gibi son dk öğretilen egzersizler, doğru nefes alma, ıkınma genelde bilinci ağrı ile kapanmış gebe de pek işlemiyor. Ayrıca doğum sonu bebeğini emzirme, besleme, hijyen gibi bilgiler için önceden eğitilmiş olması gerektiğini düşünüyorum. Postpartum depresyonu engelleyicidir. Bebeğine yetersiz ve bilinçsiz anneler yerine bilinçli anneler olmalı.
Mayıs 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Daha önce olduğum kürtajlar gebeliğimi nasıl etkiler?

Küretaj sonucu uterusun endomeetriumuna zarar vermediği sürece diğer gebeliklerin etkilenme oranı fazla değildir. Ancak bu küretaj sayısına, sterilliğine göre değişir. Oluşacak diğer gebeliklerde yapışıklık gelişebilir buda missed abortus dediğimiz ölü fetüsa neden olabilir. Ya da endometrium zararı sonucu plasental anomaliler görülebilir. Plasenta previa gibi. . .
Mayıs 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Psikolojinizi derinden etkileyen kabullenemediğiniz film hangisidir?

Yanıtlarda korku gerilim filmleri çoğunlukla..Ben genelde psikodramatik film sonraları akıl sağlığımi sorgulamaya başlıyorum ve etkileniyorum :) filmde ki sahneleri gerçek hayatta yaşadığım da hey yoksa ? Dur bu gerçek mi yoksa bipolar miyim ? Dediğim oluyor.. Örneğin black Swan, makinist, fight clup, shutter island. .
Mayıs 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Placebo grubunu nasıl buluyorsunuz?

Lise yıllarında dinlerdim arada bir açıp eski şarkılarını dinlerim.. Şu aralar aktifler mi bilmiyorum takip etmiyorum ama placebo etkisinde diyebilirim. Rock vari ama rock değil: D
Mayıs 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Mayıs 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Agatha Christie dışında tavsiye edebileceğiniz polisiye, seri cinayet romanları hangileridir?

Ahmet Ümit bu konuda çok başarılı. Dan Brown ve sherlock Holmes serisine de öneri olabilir. .
Nisan 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Çok duygusal olup çok acı çekmenin önüne geçilebilir mi? Beynimizi bu konuda nasıl eğitebiliriz?

Beynimizin kontrolünü yapabilseydik çok daha başka yaratıklar olurduk eminim ki... Çok duygusal olmak hem kendine hem çevreye zarar verici oluyor ama beyin bu konuda egitilmiyor.. Belki biraz tecrübe kazanıyor olabiliriz.
Ben size bu konuyla ilgili gözlemlerimi paylaşayım. En ağrı ve acı veren olaylardan birisi doğum olayıdır. Hem fiziksel hem duygusal olarak kadınlar ciddi anlamda zorluk çeker. Ben doğum sürecinde kadınların yanında bulunduğum sürede hep tekrar bir bebek yapmayı düşünüyor musun ? Diye sorduğumda hayatta yapmam. Bu sondu vs birsürü lanetli cümleler:) ama sorguladigimda dosyasında 3 4 5. Bebek olduğunu görüyorum. Beyin doğumdan sonra acıyı unutup sadece güzel duygular hatirmalayi sağlıyor. Bu belki insan doğasının üremesi ile ilgili doğal bir süreç bilemiyorum... Çok uzaklasmadan her ay dismenore yaşayan kadınların bir dahaki ay o ağrıyı unuttuğu bu yüzden dayanamiom güçleri olduğunu da söyleyebilirim.
Nisan 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Şimdi düşündüm bir sürü şey geldi aklıma.. Sanırım tahammülsüzlesmeye başlamak bunun adı.
Nisan 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Nisan 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

İnsanları nasıl yargılarsınız?

Eleştirmek dersem kendi adıma daha mantıklı olur sanki.. Beklentileri, kurguları, duruşları size uymayan kişilikleri eleştirmek ihtiyacı duyuyoruz. Bu durum eleştirdiğiniz insanlarla bir arada olmayacağınız anlamına da gelmez. Deneyim kazandırır güzeldir. Ben kendi adıma ahlaki değer ve boyutları yargılamaktan eleştirmekten kaçınırım. ( stabil doğrularımdan ödün vermem.) Yargılandığınız her şeyi bir gün size de yaşatır hayat.. Asıl takıldığım kişilikler. Olgunlaşmamış yapıdaki insanlar her daim uzak olmalıdır onları eleştirmek bile zaman kaybına yol açar.
Nisan 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Leonardo Di Caprio'nun ne zaman Oscar alacağını gerçekten çok merak ediyorum. Sizce neden hala bu ödüle layık görülemedi?

Leonardo nun laneti :) bende hakkının yenildiğini düşünüyorum özellikle shutter island Oscarlıkti. . Ama bence leo duruma çok takılmiyor vermezsen verme bize milletimiz yeter diyerek nonstop devam ediyor.. Bu cümle bir an irite etti hemen kapattım. Özetle devam leo sen Gönüllerin sampiyonusun.
Nisan 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Ölümün ne olduğunu gerçekten biliyor muyuz yoksa sadece bildiğimizi mi sanıyoruz?

Çok klasik olucak ama yaşamadan bildiğimiz hiç bir duygu yok. İnsanı insan yapan da bu.. Kısa süre önce bilmediğimiz durumlarla, deneyimlerle karşılaşıyoruz ve buna bakış açımız gelişiyor. Ve ben bu konuda herkesin, kendimde dahil narsist olduğunu düşünüyorum. Eğer zarar gören kendin ya yakının değilse hiç bir şey hissetmiyorsun.. Bide ölümleri sık gören şahit olan bir durumun icindeysen hayat sıradanlaşıyor ve ağlayan üzülen yakınların o zaman diliminde yaşaması gerektiği şeyler olduğunu düşünüp etki mekanizmasını kaybediyorsun... Ölümü bilmek diye bir şey yok olsaydı hayat olmazdı.
Nisan 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Şöyle bir cümle var herkesin dilinde: 'Eğer özel üniversitede burslu okuyorsan seni sınıfta bırakmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Maksat para kazanmak.' Bunun doğruluğu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu tarz soruları 5. Yanitlayisim olabilir..:) ama her sınav dönemi soruldugu için rahatlatmak adına cevaplıyorum. Deneyimlerime de güvenebilirsiniz. Çünkü hem devlet unv hem de Özel üniversitede tam burslu okumuslugum var..:)

Birincisi senin burslu olduğunu görünce bırakmak için elinden geleni yapıyorlar diye bir hikaye yok. Derse giren akademisyenlerin işi gücü senin bursun değil. .:) Hatta sınıfta 2 3 kişi burslu olur ve hocalar onlarla ders islemekten zevk alır. Ego tatmini olmasın ama bir çok hoca sever sayar burslu öğrencileri..

Diğer durum burslu öğrencilerin kaldığı bir dersten diğerlerinin kalması garantidir. Kabul etmeyenler olmasa da arada seviye farkı çok fazla...

Üçüncü bir durum para manyağı hocalar yok değil ama bu tarz hocalar komple sınıfı bırakmaya yönelik girişimlerde bulunur zaten..

Son olarak devlette şartlar daha ağır orda her dönem mutlaka bir dersten kalıyordum.. Özel de çok daha rahat.. Çünkü total seviyeye göre sorular hazırlanıyor ve karlı çıkan yine biz oluyoruz. Artık son dönemim ve hiç ders bırakmadan okulu bitiriyorum için rahat olsun..başarılar.
Mart 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Bebeklerden en iyi nasıl kan alınır?

Bebeklere yapılan her işlem çok zor.. Tepkileri çok seri veriyorlar. Kan alma da ya da damar yolu açmada öyle bir yöntem yok.. Felsefe hissettiğin damara giriceksin:) Bebeklerde de yapılırken genelde bir hemşire sabitler elini çekmemesi için, yetişkin kendini sabit tutabilirken bebekte bu işlem zor oluyor ve genellikle enjektörün iğnesiyle girip tüpe öyle damıtma yoluyla alıyoruz..

Ek olarak doğumdan sonraki günde rutin olarak alınan topuk kanı vardır. Onda da topuk sıkıca kavranıp alt dış kısım iğneyle delindikten sonra guthrie kağıdı dediğimiz kağıda kanı sürülerek fenilketonüri, konjenital hipotiroidi gibi yenidoğan için çok önemli testlere bakılır. . .
Mart 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Human Papilloma virüsü ve aşısı hakkında bilgileriniz nelerdir?

HPV özetle cinsel organlara tutunarak kansere kadar götürebilecek bir tablo oluşturan virüstür. Ayrıca bulaşma oranı enfekte olan kişiyle temas edildiğinde çok yüksektir. En çok bulaşma riski her cinsel yolla bulaşan hastalıkta olduğu gibi çok eşlilik.. Ancak burda tam temas olmasına gerek yok genital siğil dokunma ile de geçer.

Özellikle kadınlarda risk büyük çünkü virüs rahim ağzı hücrelerinden besleniyor. Bu aşının bizim rutin takvimimize koyulması şart ancak hala bir sonuç yok. Çünkü HPV karşı haydi bir aşılanayım demek gibi bir lüksümüz yok belli bir yaştan sonra hiç bir etkisi kalmıyor.Sadece 12-26 yaş arasında genç kızlara ve en erken 9 yaş başlangıç olarak yapılabilmektedir. Erkekler üzerinde aşılama protokolleri söz konusu değildir. Bu nedenle erkeklerin tek korunma yolu tek eşlilik....
Tanısı için pap smear testine başvuruluyor. Bu testi genç kızlarda yapabilmek zor, çok profesyonel jinekolog bulmak gerekebilir.. Bu nedenle hpv de tanı konulmadan aşılama yaptırma gibi bir ön koruma durumu söz konusu. . .
Mart 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Mart 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Düzenli spor yaparak kilo verilebileceğine inanıyor musunuz?

Kesinlikle veriliyor. Ancak sadece spor değil beslenme ile de paralel gitmesi lazım. Sorun şu ki yağ oranını azaltıp kas oranını artırmak gerçekten zor. Özellikle kadınlar için daha zor ama imkansız değil. Kadınlarda östrojen hormonu yağ ile çalışan bir hormon denilebilir. Ayin belli dönemleri artış gösteriyor ve kas yapımını zorlaştırıyor. Önemli olan kaç kiloda oldugunuz değil ne kadar fit göründüğünüz. Motive edici tek şey tartida gördüğünüz rakam.
Mart 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Bir insana olan nefretimi ne geçirir?

Kesinlikle affedici bir tavır sergilemek. Nefret boyutunda duygular sadece kişiyi zedeler. Bazı zamanlarda nefret kin duyguları yoğun yaşanabilir ama bu takinti olmamalı. Ben uyumsuzluk yaşadığm insanlarla hemen bağı keserim o yüzden nefret levelina geçiş yapmadan kurtulmuş olurum. .
Ocak 2015

Gonca Köse bir yanıt verdi.

Dersaneler 2015'te kapanacak. Eğitimi eskisi gibi mi olacak?

Hayır olmayacak. Hatta sistem o kadar içler acısı ki içinde bulunduğumuz durumu size aktarayım. Bizim zamanımızda lise sınavlarını kazanmak isteyenler yada universite sınavını kazanmak isteyenler için 1 sene gidip hazırlandığın bir kursiyer gibiydi. Şimdi bu ticarethaneler kapatılıyor yerine daha büyüğünü açıyorlar. 4+4+4.. Bilmem ne sistemi ile düz liseler kapatıldı. Yani bir çocuk ya anadolu fen lisesini kazanıcak ya da imamhatipe yazılacak. AA paran mı var? O zaman şöyle yapalım biz 1 sene içinde eğitim sisteminin bokunu çıkardık elimizde de sayısız dersanemiz var pat bunları özel okul yaparız sınavı kazanamayan ve imam hatip e gitmek istemeyenler için bir seçenek yarattık. Bitti gitti işte.
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

+16 OY

Benzer Kişiler